Race Results for
Florida State Road Race Championships
Ocala, FL
(Event Information)
Road Race on 10/30/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Burns   Little Torch Key, FL00:00.0 49728  500 Team Mack Racing Assoc. Ltd
2 LEN ALTAMURA   00:00.0  446 Unattached
3 Richard Bradley   Mantoloking, NJ00:00.0 116120  447 Atlantic Bicycle Club
4 Tomasz Radzikowski   Dunnellon, FL00:00.0 199233  511 Unattached
DNF David Shanks   Melbourne Village, FL00:00.0 256133  512 Unattached

Men - open - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Troy Britts   51:01.3  171 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Warren   Loveland, CO51:22.4 287780  432 Colavita Racing Inc.
2 john zuluaga   Miami, FL51:39.6 257825  414 Team Paisa
3 Bradley Gordon   Longwood, FL51:40.0 280638  419 Colavita Racing Inc.
4 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL51:40.2 273261  429 Z Bikes / VistaVelo.Com
5 Neal Shepherd   Palm Coast, FL51:40.4 244277  411 Orlando Road Club Inc
6 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL51:40.9 271372  417 Colavita Racing Inc.
7 Amir Merali   Miami, FL51:41.0 234586  409 Z Bikes / VistaVelo.Com
8 Julian Marin   51:41.8  430 Orlando Road Club Inc
9 Alex Jensen   Tampa, FL51:43.4 287067  421 Unattached
10 Matthew Dennison   Boca Raton, FL51:44.0 306901  427 Unattached
11 ruben delcristo   Miami, FL51:45.4 272424  416 Z Bikes / VistaVelo.Com
12 Joseph Seppy Martinez   51:49.7  431 Unattached
13 Alexander Spook   Tallahasssee, FL52:00.8 257179  413 Colavita Racing Inc.
14 Christopher Bennett   Brunswick, GA53:48.9 258833  415 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - U23 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Creeden   Longwood, FL16:21.5 211913  184 Atlantic Shores Velo
2 Matt Techler   San Francisco, CA16:21.9 305572  167 University Of South Florida
3 James Schurman   Deerfield Beach, FL16:22.1 284479  14 Bike America Racing Team
4 Derek Schanze   Gainesville, FL16:22.5 252844  124 Cycle Logic
5 Daniel Mosquera   16:25.8  179 Big Wheel Sunrise
6 Devin Kinsella   Ormond Beach, FL16:26.2 278622  166 Unattached
7 Philip Dixon   Naples, FL16:26.8 270089  127 Naples Cyclery Racing
8 Cody Johnson   Tallahassee, FL16:33.6 202661  185 Cycle Science Racing Team
9 Chris Sandelli   Tallahassee, FL16:34.7 304765  152 Florida State University
10 Martin Cox   Gainesville, FL16:40.0 185995  18 Bike Route
11 Efren Ortega   Ciales, 16:49.0 236663  31 Atlantic Shores Velo
12 Kyle Rohan   St. Louis, MO16:55.6 288263  186 Team Florida
13 john stelljes   Tampa, FL29:02.7 287851  140 University Of South Florida
14 Jimmy Page   Crystal River, FL04:45.9 258254  125 University Of South Florida
15 Buddy Spafford   Asheville, NC04:45.9 302191  149 Alfa 8 Racing
16 Jonathan Bowerman   Tampa, FL04:48.4 304654  153 Unattached
17 Alexander Gil   Hialeah, FL52:59.7 228635  165 Velobrew Cycling Club
18 Michael Arevalo   Lake Worth, FL55:46.1 261550  135 Florida United Bike Shops
19 Jean Morales   Weston, FL23:39.6 209705  163 Velobrew Cycling Club
20 Alexander Montoya   Houston, TX51:31.0 252256  123 Orlando Road Club Inc
21 Andrew Renne   Fort Lauderdale, FL40:39.6 272615  481 Cool Beans Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Senior - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett White   Broomfield , CO16:20.8 202202  Ten Speed Drive Racing
2 Jacob Brewer   Seattle, WA16:21.2 263501  Herring Gas Cycling
3 Shawn Gravois   Sarasota, FL16:22.7 230009  94 Florida Velo
4 fredd matute   Fort Lauderdale, FL16:23.4 305523  11 Team Paisa
5 David Castrillo   Davie, FL16:24.4 292359  Unattached
6 Neil Purcell   Savannah, GA16:24.7 291521  15 Unattached
7 Dominic Ollivierre   Tampa, FL16:26.5 246411  16 University Of South Florida
8 Trevor Marshall   Tallahassee, FL16:28.6 305082  17 Unattached
9 Steven Baltic   Clearwater, FL16:35.5 305494  Ride N Rolll Cyclery
10 Seth Hansley   Pompano Beach, FL16:48.6 201753  36 Bike America Racing Team
11 Daniel Holt   Alpharetta , GA19:27.8 63559  20 Team Type 1
12 Ryan Woodall   Ocala, FL20:20.4 153440  22 Unattached
13 Darren Dowling   Sarasota, FL22:59.0 219566  92 Florida Velo
14 Eric Stubbs   Gainesville, FL29:10.0 255870  352 Racing P/b Bikes And More
15 Jorge Marino   Miami, FL04:45.3 320256  21 Sun Cycling Team
16 Benjamin Renkema   Greenville, SC04:45.4 193086  Globalbike Racing
17 shawn faynik   Orlando, FL21:38.0 307695  29 Unattached
18 Michael Suver   Tavares, FL54:52.1 271441  24 University Of South Florida
19 David Monismith   Gainesville, FL56:17.7 257920  292 352 Racing P/b Bikes And More
20 Ryan Carney   Cocoa, FL14:31.1 186901  10 Noreast Cycling
21 Jameson Johnson   14:31.9  Unattached
22 Daxx Terry   Jacksonville, FL38:39.8 300223  591 Velobrew Cycling Club
23 Matthew Hansley   Lighthouse Point, FL38:41.1 201681  25 Bike America Racing Team
24 Roslan Rivera   Miami Gardens, FL54:55.0 322146  23 Sun Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Chavez   Spring Hill, FL16:19.6 185066  331 P/c Miller
2 Allison Anjos   Boca Raton, FL16:20.1 153443  312 Team Performance Fitness-delray Center
3 Brian Domby   Tampa, FL16:20.8 226524  327 Bicycle Post
4 Maikel Matos   Hialeah, FL16:20.8 290940  287 Blue Star Cycling Team
5 Marek Lipold   Bogart, GA16:22.6 228079  176 Unattached
6 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL16:33.6 261127  281 Breakaway Cycling Llc
7 Derek Bennett   Tampa, FL16:40.7 117436  306 Florida Velo
8 Neal Arnett   Clayton, GA16:41.8 177094  29 Bike America Racing Team
9 Ken Vida   Lithia, FL04:44.3 60148  362 Florida Velo
10 Alexander Suarez   Hialeah, FL04:44.8 108117  305 Team Performance Fitness-delray Center
11 Karel Sumbal   Jacksonville, FL04:45.2 225841  326 Team Linder Capital
12 Jose Frank Rodriguez   04:45.5  288 Team Cocos
13 Matt McCourtney   Woodacre, CA04:45.8 291417  349 Alfa 8 Racing
14 Joel Chavez   Tampa, FL04:47.0 177305  314 P/c Miller
15 Rolando Hernandez   Tampa, FL54:51.4 286862  290 Powerhouse Cycling
16 Andrew Miller   Jacksonville, FL40:40.3 152659  311 Velobrew Cycling Club
17 Elias Posth   17:02.3  359 Citrus Cycling
18 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL14:29.6 159220  291 Team Linder Capital
19 Joshua Drew   Orlando, FL14:31.2 10026  382 Atlantic Shores Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA12:01.5 185065  116 Team Cocos
2 Pedro Medina   Orlando, FL12:33.0 177274  195 Atlantic Shores Velo
3 Nelson Trujillo   Hialeah, FL12:33.8 225900  119 Team Performance Fitness-delray Center
4 Julio Rojas   Pompano Beach, FL12:37.5 175402  115 GS Palm Beach
5 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL14:15.5 235207  122 Team Performance Fitness-delray Center
6 Noe Gonzalez   Hialeah, FL14:16.2 89503  108 Team Performance Fitness-delray Center
7 Juan Carlos Valera   Deland, FL14:17.0 212434  194 Atlantic Shores Velo
8 Adam Baskin   Clermont, FL15:08.5 88669  107 Ball Watch Cycling Team
9 Ledy Alonso   Opa Locka, FL15:09.5 288822  142 Team Performance Fitness-delray Center
10 Vinnie Tamburello   Pompano, FL15:09.9 131982  113 ZMotion Racing Team
11 Tony Timonere   Palm Harbor, FL15:10.5 164920  133 Gearlink Racing Inc.
12 Norge Perez   Miami, FL15:10.9 209703  118 Team Performance Fitness-delray Center
13 Lawrence Botkins   Tampa, FL15:11.1 166817  178 Unattached
14 N/A    , 15:15.4 372  175 Orlando Road Club Inc
15 Vance James   Lakeland, FL15:36.3 47935  101 Ball Watch Cycling Team
16 Miguel Luis   Hialeah, FL15:36.5 138708  114 Team Performance Fitness-delray Center
17 David Munoz   Orlando, FL19:03.4 241035  193 Atlantic Shores Velo
18 Tim Molyneaux   Clermont, FL58:40.1 53461  105 Atlantic Shores Velo
19 Guillermo Suarez   Tampa, FL09:54.2 283294  172 Florida Velo
20 Roy Foley   Lithia, FL11:11.9 280524  132 Team AJ's / Nutrishop
21 Jorge Garcia   Cooper City, FL14:21.5 65563  134 Z Bikes / VistaVelo.Com

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Didier Fresne   Lutz, FL12:45.2 289531  237 Florida Velo
2 Grant Potter   Parkland, FL14:15.7 73508  206 ZMotion Racing Team
3 Ryan Saylor   Gainesville, FL14:19.2 31413  204 Velobrew Cycling Club
4 Sean Coleman   Land O Lakes, FL14:22.6 121299  212 P/c Miller
5 Steven Mlujeak   Pembroke Pines, FL15:02.6 24653  297 ZMotion Racing Team
6 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL15:04.3 20915  202 GS Palm Beach
7 Curtis Juteram   Minneola, FL15:07.4 63944  274 Bike America Racing Team
8 Kurt Phillips   Lakeland, FL15:09.3 49190  227 Ball Watch Cycling Team
9 Robert Higdon   Jacksonville, FL15:09.8 59682  265 Orlando Velo
10 Fernando Garcia   Miami, FL15:10.0 283071  298 Team Paisa
11 Joseph Duhon   Florence, AL15:10.2 10137  200 Spring City Cycling Club
12 Douglas Pitts   Inverness, FL15:10.4 105325  210 Citrus Cycling
13 Darren Black   Clermont, FL15:10.5 106925  211 DWC Racing
14 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL15:10.5 295844  243 ZMotion Racing Team
15 Kevin Eggart   Weston, FL15:10.6 291482  241 Z Bikes / VistaVelo.Com
16 Chris Hoch   Coconut Creek, FL15:10.9 272990  229 GS Palm Beach
17 Adam Goldfarb   Plantation, FL15:11.2 197810  223 ZMotion Racing Team
18 Julio Cruz   Hialeah, FL15:11.4 76784  207 Team Performance Fitness-delray Center
19 Kurt Hoehn   Orange Park, FL15:11.7 281872  232 Velobrew Cycling Club
20 Alex Yarnall   Delray Beach, FL15:12.1 268644  226 GS Palm Beach
21 Mark Poteet   Tampa, FL15:13.0 232389  260 EMBE Associates
22 Eric Specht   Windermere, FL15:13.9 305631  264 Orlando Road Club Inc
23 Brent Bell   Orlando, FL15:17.9 278661  234 Team 19 Cycling
24 Miguel Bryon   Miami, FL15:31.7 290217  238 Unattached
25 Victor Rodriguez   Tampa, FL16:02.0 175371  239 P/c Miller
26 Thomas Moloney   Tampa, FL16:03.2 174879  217 P/c Miller
27 Todd Hull   Jacksonville, FL19:48.3 82561  275 Velobrew Cycling Club
28 Dean Warren   Loveland, CO20:21.4 134506  262 Colavita Racing Inc.
29 Chris Bishop   Lakeland, FL23:03.6 144608  215 Ball Watch Cycling Team
30 Frank Lopez   Largo, FL15:24.2 21574  203 ZMotion Racing Team
31 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL40:20.0 85222  208 ZMotion Racing Team
32 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL41:07.6 202293  261 ZMotion Racing Team
33 Ray Reinders   Trinity, FL41:32.0 248260  222 Florida Velo
34 Jimmy Campbell   53:35.4  259 Unattached
35 Glenn Jorgensen   Jacksonville, FL23:30.8 240238  231 Velobrew Cycling Club
36 John Kern   Orlando, FL36:21.5 61561  268 DWC Racing
37 Robert O'Malley   Clermont, FL47:40.2 26458  269 DWC Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ricardo Hernandez   Miami, FL08:20.7 118854  307 Team Paisa
2 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL08:21.7 196540  320 Florida Velo
3 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL08:21.8 71611  304 ZMotion Racing Team
4 David Reilly   Winter Park, FL08:22.0 108570  368 DWC Racing
5 Scott Wood   Fort Lauderdale, FL08:22.1 139002  262 Cool Beans Racing
6 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL08:22.3 299873  351 Z Bikes / VistaVelo.Com
7 Andy Mapple   Winter Garden, FL08:22.3 294004  350 Orlando Road Club Inc
8 Scott Carew   Canton, GA08:22.7 64685  277 Velo Voodoo
9 Randall Jacques   Fort Lauderdale, FL08:23.0 287319  345 ZMotion Racing Team
10 Israel Vera   Miami, FL08:23.1 242172  333 Team Paisa
11 Andrea Tosolini   Gainesville, FL08:24.3 226652  378 352 Racing P/b Bikes And More
12 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL08:25.1 246899  356 ZMotion Racing Team
13 Peter Carlos   Coconut Grove, FL08:25.7 142009  310 Team Paisa
14 Donald Davis   Pensacola, FL08:25.9 201550  322 Weber Sports Racing
15 Ken Janata   Windermere, FL08:28.4 179100  316 Orlando Road Club Inc
16 Wallie Martinez   Miami, FL08:31.1 40214  276 Big Wheel Sunrise
17 Alan Badia   Tampa, FL08:31.2 218267  324 Florida Velo
18 Jorge Cortes   Weston, FL08:32.2 140447  309 Z Bikes / VistaVelo.Com
19 Hugo Casanas   Tampa, FL08:34.8 306446  365 Powerhouse Cycling
20 Craig Duxbury   Orlando, FL08:36.8 10305  300 DWC Racing
21 John Fillyaw   Atlanta, GA08:59.7 177493  315 Velo Voodoo
22 Michael Graham   Tampa, FL09:17.9 13862  371 Orlando Velo
23 Rene Fonseca   Clermont, FL10:07.9 181444  317 South Lake Bicycles.com
24 Alfonso Castellanos   Bocaraton, FL10:08.0 306474  354 ZMotion Racing Team
25 Tim Powers   Zephyrhills, FL12:04.2 228614  328 Citrus Cycling
26 glenn Harsin   Ridge Manor, FL23:39.9 259608  367 Florida Velo
27 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL43:59.8 59026  302 ZMotion Racing Team
28 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL44:01.7 270047  336 Team Paisa
29 Kirby Johnson   Largo, FL17:29.7 191757  319 Gearlink Racing Inc.
30 Joseph Vazquez   Miami Beach, FL19:01.6 259194  373 Sun Cycling Team
31 Mark Proffer   Celebration, FL38:46.3 215288  375 Orlando Road Club Inc
32 Jorge Michelana   Miami Lakes, FL00:38.4 242143  332 Team Performance Fitness-delray Center

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Schneider   Lake Worth, FL08:21.3 31697  999 GS Palm Beach
2 Mauricio Mosquera   Cooper City, FL08:22.0 176531  440 Big Wheel Sunrise
3 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL08:22.5 198843  407 Team Performance Fitness-delray Center
4 Will Larson   Dunedin, FL08:22.6 196529  406 Gearlink Racing Inc.
5 Miguel Valle   Miami, FL08:22.6 227309  441 Big Wheel Sunrise
6 Charles Rosenthal   Hollywood, FL08:22.9 194343  439 Bike America Racing Team
7 John Tanner   Clearwater, FL08:24.0 155000  428 Outspokin Bicycles
8 Paul Lincoln   Weston, FL08:24.1 268915  435 Bike America Racing Team
9 Brian Mackie   Palm Harbor, FL08:24.3 237483  410 GearLink Racing INC.
10 Steven Griffith   Boca Raton, FL08:24.8 195918  405 ZMotion Racing Team
11 Bryan Lofton   Orange Park, FL08:24.9 21461  436 Velobrew Cycling Club
12 David Kroupa   Fort Lauderdale, FL08:30.3 280775  418 ZMotion Racing Team
13 Jose Benitez   Cooper City, FL08:33.1 181442  444 South Lake Bicycles.com
14 Hernan Perilla   Fort Lauderdale, FL09:17.8 169255  443 Big Wheel Sunrise
15 Mark Stein   Tarpon Springs, FL09:56.2 33966  400 Florida Velo
16 Scott Snyder   Fort Pierce, FL52:16.0 50019  402 Treasure Coast Cycling Association
17 Robert Rothfield   02:28.2  425 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Watkins   Lawrenceville, GA27:30.0 294788  148 Us Military Academy
2 Kerry Duggan   Gainesville, FL28:23.0 48418  102 Cycle Logic
3 Rolando Hurtado   Miami Springs, FL28:23.1 45486  100 City Bike Club
4 Julius Aulisio   Lakeland, FL28:23.2 187514  117 Treasure Coast Cycling Association
5 Stephen Witham   Green Cove Springs, FL28:23.8 186816  182 Jacksonville Racing Club
6 James Taylor   St. Petersburg, FL28:23.8 231382  121 Florida Velo
7 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL28:23.8 244641  138 Team Linder Capital
8 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL28:26.9 105245  128 DWC Racing
9 stuart lamb   Tampa, FL29:45.2 288588  141 EMBE Associates
10 Fernando Angel   Miami, FL29:45.2 54464  181 Miami Masters
11 John Butler   Jupiter, FL31:34.2 51372  103 Treasure Coast Cycling Association
12 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL31:34.6 139832  180 Relentless Bicycles
13 Robert Sassi   Lakemary, FL31:35.0 289945  164 Carinsurance.com P/b Out-spoke'n
14 Fred Norman   Jacksonville, FL31:35.5 119639  110 Jacksonville Racing Club
15 Jeffery Golden   Kissimmee, FL31:36.2 131332  137 Jacksonville Racing Club
16 George Broughton   Orange Park, FL32:54.6 58824  144 Velobrew Cycling Club
17 Frank Mullen   Oldsmar, FL32:56.3 104477  183 Florida Velo
18 Michael Frenette   Sarasota, FL50:30.2 56405  158 Jaeger Wheelmen

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL27:29.2 221360  220 Florida Masters Cycling
2 Bruce Camacho   28:23.5  233 Dornellas Racing Team
3 Jerzy Pileszczak   Tamarac, FL31:33.4 189367  279 Big Wheel Sunrise
4 Keith Norris   Melbourne, FL31:35.0 173999  216 Island Iron Cycling
5 Randall Zomermaand   Tampa, FL31:35.2 57546  282 Team American Classic

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascal Jugy   Clearwater, FL00:00.0 196983  321 Florida Velo
2 Alan Hughes   Rome, GA00:00.0 218434  278 Mellow Mushroom Racing
3 Daniel O'Hara   The Villages, FL00:00.0 173555  313 Pittsburgh Masters Velo Club (PMVC)
4 Clifford Jackson   Sanford, FL00:00.0 257185  334 Florida Masters Cycling
5 Dean Nicholson   The Villages, FL00:00.0 26069  353 Florida Masters Cycling
6 Eduardo Nebuloni   Delray Beach, FL00:00.0 80911  286 Unattached
7 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL00:00.0 182031  318 Colavita Racing Inc.
8 John Frusciante   Sunrise, FL00:00.0 138411  283 ZMOTION Racing Team

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL00:00.0 194877  196 Gs Palm Beach
2 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:00.0 68653  106 ZMotion Racing Team
3 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL00:00.0 126302  111 ZMotion Racing Team
4 Trish Cohen   Tampa, FL00:00.0 218675  187 Unattached
5 Nikki Bell   00:00.0  159 Unattached

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Cote   Winter Springs, FL00:00.0 302518  247 Atlantic Shores Velo
2 Geri Laverty   00:00.0  289 Gearlink Racing Inc.
3 Kimberly Vaughan   Odessa, FL00:00.0 242810  284 EMBE Associates
4 Tracy Moon   Apopka, FL00:00.0 252079  285 Unattached
5 Anne Teather   Merritt Island, FL00:00.0 259704  225 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia LaRoe   Eustis, FL00:00.0 289705  514 Florida Masters Cycling
2 cathy kamhi   Largo, FL00:00.0 305518  584 Outspokin Bicycles
3 Deena Mapple   Winter Garden, FL00:00.0 302262  585 Orlando Road Club Inc
4 Ileana Sisson   00:00.0  515 Unattached
DNF Joan Caldwell   00:00.0  516 Unattached

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tate Harper   Orlando, FL48:59.6 306267  162 Colavita Central Florida
2 Sandor DelGado   Hialeah, FL49:02.7 316004  173 Team Cocos
3 ricardo reyes   49:03.3  170 Unattached
4 Hans Vandenberg   Eagle, CO49:07.0 296888  145 Velobrew Cycling Club
5 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL55:05.3 274095  129 Naked Bean Cycling Team
6 Charlie Wright   Stuart, FL55:07.7 321610  154 Treasure Coast Cycling Association
7 Mackenzie Collins   Canton, GA39:45.6 298888  147 Orlando Road Club Inc
8 Austin Wright   Stuart, FL40:56.5 321612  146 Treasure Coast Cycling Association
9 Robert Zehr   Winter Garden, FL43:51.1 303478  169 Orlando Road Club Inc

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAKE SILVERBERG   Pembroke Pines, FL39:27.2 312558  256 Z Bikes / VistaVelo.Com
2 Michael Hernandez   Clermont, FL41:32.6 296605  245 Orlando Road Club Inc
3 Justin Pfaff   Alachua, FL42:40.6 237816  221 Cycle Logic
4 Abel Quintana   Miami, FL42:40.6 312152  255 Team Paisa
5 Frankie Gonzalez   Pembroke Pines, FL42:41.4 301623  248 Big Wheel Sunrise
6 Connor Beert   Port Saint Lucie, FL43:29.4 308839  251 Treasure Coast Cycling Association
7 Ian McMullen   Saint Augustine, FL45:36.0 304529  250 Junior VeloCrew
8 Nicholas Collins   Canton, GA46:42.3 288702  236 Orlando Road Club Inc
9 Gabriel Rodriguez   Miami Beach, FL47:30.9 329554  258 Unattached
10 Julia Fresne   Lutz, FL49:00.5 307724  252 Florida Velo
11 Henry Ephrem   Jacksonville, FL49:01.9 306444  246 Junior VeloCrew
12 Zoe Mullins   Winter Garden, FL49:02.4 290669  240 Colavita Racing Inc.
13 Victoria Nelson   Clermont, FL49:03.7 286684  235 Lake County Pal
14 Hayden Blom   Jacksonville, FL49:17.2 304954  249 Velobrew Cycling Club
15 James Mertens   Vero Beach, FL54:44.6 269208  228 Colavita Racing Inc.
16 Jarod Hugues   44:06.9  257 Florida Velo

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Braga   Longwood, FL51:40.2 282133  343 Colavita Racing Inc.
2 Miguel Bryon   Miami, FL51:40.3 290219  347 Unattached
3 Ricardo Gil   Doral, FL51:40.5 273617  340 Unattached
4 Lucas Wardein   Naples, FL51:40.8 233364  329 Orlando Road Club Inc
5 Ty Mader   Orange Park, FL51:41.2 289218  346 Jacksonville Racing Club
6 Max Thilen   Weston, FL51:41.5 279347  342 Orlando Road Club Inc
7 Jay Major   Miami, FL51:42.4 220750  325 Team 5280 Magazine
8 Alayon Andres   Miami, FL51:43.6 320912  361 Sun Cycling Team
9 Richard Newman   Weston, FL51:53.3 288697  338 Orlando Road Club Inc
10 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl51:58.5 276240  341 Colavita Racing Inc.
11 Andrew McMullen   Staugustine, FL56:03.8 304523  355 Junior VeloCrew
12 Sebastian Morfin   Weston, FL01:10.4 313408  358 Unattached
13 Eduardo Arboleda   Coconutcreek, FL04:09.1 318550  360 ZMotion Racing Team
14 Adam Ephrem   Jacksonville, FL04:49.3 306443  352 Junior VeloCrew
15 Daniel Marin   46:43.5  366 Unattached
16 Michael Neslon (1 - Cat4)   Clermont, FL51:54.9 306147  348 Lake County Pal
17 briana luthman   Cocoa, FL35:07.9 282753  344 Colavita Racing Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerUSACDFShimanoCUOREOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee