Race Results for
Seattle Cyclocross Series
Seattle, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/21/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior Development

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kody Raymond   0:34:04.6  814 Old Town Bicycle p/b State Farm
2 Scott Funston   0:34:06.1  801 Old Town Bicycle p/b State Farm
3 Matthew Wilkinson   0:34:57.5  828 Rad Racing NW
4 Theo Arden   0:35:36.4  815 First Rate Mortgage
5 Jarrett Aregger   0:35:56.8  800 First Rate Mortgage
6 Owen Donnelly   0:35:58.3  816 
7 Henry Hayes   0:36:01.4  804 20/20 Fuel
8 Trey Thornton   0:36:40.3  808 First Rate Mortgage
9 Mitchell Thornton   0:36:56.2  807 First Rate Mortgage
10 Mike Jors   0:37:43.8  805 First Rate Mortgage
11 Marcus Tongue   0:37:58.0  810 Rad Racing NW
12 Hunter Graver   0:39:32.5  821 Ragnorock
13 Henry Geary   0:41:56.3  802 First Rate Mortgage
14 Skyler Schroebe   0:44:22.9  823 Rad Racing NW
15 Caden Tongue   0:34:47.6  809 Rad Racing NW
16 Erik Philipson   0:37:17.2  806 First Rate Mortgage
17 Benjamin King   Time N/A  827 Rad Racing NW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Etheridge   0:37:02.1  607 333 FAB
2 Brian Myers   0:37:02.8  629 Hodala
3 Phillip Buffinton   0:38:08.6  602 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
4 John Duquette   0:38:13.5  606 Alki Rubicon
5 Kenton Berg   0:38:18.8  601 
6 Dave Cook   0:38:44.1  643 Old Town Bicycle p/b State Farm
7 Jeff Anderson   0:39:01.9  650 Team Stanley
8 Glenn Soja   0:39:09.5  706 
9 Justin Harman   0:39:18.9  611 Collision 1
10 Daniel Studley   0:39:33.9  672 Mafia Racing/Felt/PBR
11 Tim Ellis   0:39:34.7  696 CNC
12 Ben Smith   0:40:30.0  710 Second Ascent
13 Adam Van Dyke   0:40:34.0  621 
14 Bart Sanderson   0:40:50.0  619 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
15 Reese Lindblad   0:41:09.0  690 Phil's South Side Cyclery
16 David Volkert   0:41:19.7  630 Double Check
17 Trevor Hall   Bellevue, WA0:41:40.6 186792  694 Cucina Fresca
18 Jason Casebolt   0:41:45.9  604 Rad Racing NW
19 Alex Rohde   0:42:15.8  656 Second Ascent
20 John McHale   0:42:18.2  616 20/20 Fuel
21 Jason Goff   0:44:06.8  663 Byrne Invent
22 Jason Sobottka   0:44:28.5  707 
23 John Whitnack   0:48:43.6  623 Soft like Kitten
24 Landon Erickson   0:37:03.8  709 
25 Mike Rolcik   Time N/A  704 Ragnarok Racing
26 Kenneth Austin   Time N/A  705 
27 Greg Poels   Time N/A  708 
28 Heiko Stopsack   Time N/A  639 Seattle Viking Sport

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Luther   0:09:52.9  150 
2 Steven Raymond   0:09:55.9  124 
3 George Jackson   0:10:04.7  130 
4 Derrick Howlett   0:10:08.2  167 
5 Alastair Magun   0:10:11.3  141 
6 Alex Walentynowicz   0:10:23.5  116 
7 Justin King   0:10:39.4  126 
8 Gideon Bender   0:10:52.6  101 
9 Oskar Abian   0:10:55.2  174 
10 Ethan Casebolt   0:11:02.4  104 
11 Matthew Adolf   0:11:09.1  175 
12 Kyle Dickenson   0:11:20.8  165 
13 Titus Bender   0:11:44.6  102 
14 Sam Aridson   0:12:04.4  133 
15 Zach Marien   0:12:15.0  163 
16 Aidan Sullivan   0:12:46.3  115 
17 Holden Berg   0:12:59.2  103 
18 Jeffrey Philipson   0:13:26.0  112 
19 Jack Aridson   0:14:09.7  132 
20 Alex Skov   0:14:46.1  121 
21 Colby Pedeferri   0:15:07.0  177 
22 Connor Farrell   0:15:42.9  146 
23 Clayton Weichbrodt   0:15:59.6  117 
24 Luca Szyperski   0:16:00.5  178 
25 Nathan Morrisson   0:16:01.1  162 
26 Xzaview Hamilton   0:16:45.7  107 
27 Aiden Pruitt   0:17:53.3  173 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Wilkinson   0:17:59.8  237 
2 Benston Liam   0:18:18.4  221 
3 Michael Schnabel   0:18:22.8  206 
4 Andrew Wittner   0:19:30.2  213 
5 Colton Schnabel   0:19:52.4  226 
6 Boy Unknown   0:20:58.8  238 
7 Alec Bluhm   0:20:59.3  229 
8 Lewis Whiley   0:21:09.4  236 
9 Carson Jones   0:21:32.9  223 
10 Aaron Watt   0:23:13.2  176 
11 Michael Crosby   0:24:58.1  239 
11 Austin Bluhm   0:24:58.1  239 
13 Ben Bostrom   0:26:13.2  201 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anders Pedersen   0:19:02.6  304 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Rossman   0:31:40.2  169 
2 Noah Trescott   0:31:46.9  146 N/A
3 Dylan Carney   0:32:13.5  110 
4 Jon Quon   0:32:17.3  156 
5 Liam Bradshaw   0:32:21.6  106 Husky Cycling
6 Patrick Leonard   0:32:22.3  129 Carbon Neutral Cycling
7 Bill Booth   0:32:26.9  165 
8 Nolan Brady   0:32:30.3  254 Old Town Bicycle p/b State Farm
9 Ross Miller   0:32:42.2  155 Hodala
10 Raymond Tse   0:32:47.4  147 Cucina Fresca
11 Martin Simonich   0:33:09.2  182 Byrne Invent
12 Allen Butler   0:33:14.2  107 
13 Jeff Evans   0:33:14.8  204 Olympia Orthopaedic Associates
14 Nick Koops   0:33:35.3  161 
15 Michael Thornton   0:33:36.1  145 unattached
16 Francis Stanbury   0:33:40.6  266 West Werks
17 Jeffrey Dunn   0:33:41.5  117 Scca / Starbucks
18 Jeffrey Miller   0:33:52.0  252 
19 Nate Frederickson   0:33:55.5  120 Cucina Fresca
20 Marcus Williams   0:34:06.8  167 Greggs
21 Jared Vigil   0:34:16.5  148 Cognatives
22 Man Unknown   0:34:27.6  122 
23 Rober Bautista   0:34:53.0  102 
24 Tyler Miller   0:34:55.1  168 
25 Mark Harding   0:35:02.0  262 
26 Andrew Romberg   0:35:05.0  225 Old Town Bicycle p/b State Farm
27 Emil Hillding   0:35:06.0  260 
28 Richard Hale   0:35:16.9  222 
29 Chris Foertsch   0:35:23.8  196 
30 Andy Campbell   0:35:32.8  267 
31 Man Unknown   0:35:33.5  258 
32 Scott Kuehn   0:35:34.9  197 
33 Alex Watt   0:35:37.7  194 First Rate Mortgage
34 Paul Oakes   0:35:49.5  507 
35 Micah Middleton   0:35:56.3  133 Collision 1
36 Jason Hansen   0:36:14.7  198 Tacoma Bike
37 Jeff Rasor   0:36:19.3  241 
38 Adam Ales   0:36:27.1  261 Team me
39 Michael Mabale   0:36:40.0  227 Soft Like Kitten
40 Tyler Davis   0:36:54.7  116 Recycled Cycles
41 Christian Parker   0:36:56.9  257 
42 Harrison Devine   0:37:06.2  251 First Rate Mortgage
43 Brandon Schumacher   0:37:21.8  228 First Rate Mortage
44 Aaron Schofiled   0:37:22.5  238 
45 Glenn Shackatano   0:37:23.3  211 Cucina Fresca
46 Akwetee Watkins   0:37:53.4  150 Cucina Fresca
47 Rueben Andrews   0:38:06.9  256 
48 Jared Sheeks   0:38:25.5  213 
49 Andy Horn   0:38:35.7  226 Frankenhorn
50 Jeff Lota   0:38:38.6  255 
51 David Yamamoto   0:40:49.1  209 First Rate Mortgage
52 Mark Rivera   0:41:28.2  263 
53 Brett Taylor   0:41:46.8  207 Olympia Orthopaedic Associates
54 Jason Cemanski   Waterloo Wi0:32:45.4 318408  259 Apex Racing
55 Tanner Patnode   0:32:51.5  201 Rad Racing NW
56 Sterling Brown   0:33:15.5  253 
57 Matt Maylon   Time N/A  264 
58 Ryan Casebolt   Time N/A  111 BD Roofing
59 Andrew Kurtz   0:00:00.0  127 
59 Aaron Last   0:00:00.0  128 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
59 Tony Pletcher   0:00:00.0  137 Bikesale.com
59 Joseph Schliesman   0:00:00.0  142 Bonney Lake Bicycle
59 John Mauro   0:00:00.0  171 
59 Tyson Lashbrook   0:00:00.0  179 
59 Evan Geary   0:00:00.0  195 First Rate Mortgage
59 Stephen Bognar   0:00:00.0  230 Lenovo
59 John Wilde   0:00:00.0  234 
59 Todd Gill   0:00:00.0  265 
DNS Justin Angle   DNS  100 IJM.org
DNS Jake Bartholomy   DNS  101 Cyclocrossracing.com
DNS Donovan Benson   DNS  103 Rad Racing NW
DNS Michael Black   DNS  104 Team Stanley
DNS Daniel Caputo   DNS  109 Breakaway Racing
DNS Antonio Coria   DNS  112 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
DNS Michael Correa   DNS  113 Corpore Sano
DNS Kelly Cudworth   DNS  114 The Cartridge Family
DNS David Dapelo   DNS  115 
DNS Samuel Feinson   DNS  118 
DNS Brian Fiete   DNS  119 
DNS Casey Fukano   DNS  121 
DNS Danny Grady   DNS  123 COGNatives
DNS Joe Gray   DNS  124 NA
DNS Pat Hutchens   DNS  125 Cycle Therapy
DNS Chris Jackson   DNS  126 Lenovo Cycling Team
DNS Tim Lewis   DNS  130 Soltero
DNS Jay Malyon   DNS  132 NRC
DNS Daniel Milner   DNS  134 Blue Roosters/Sports Medicine Clinic
DNS Joshua Mitchell   DNS  135 COGnatives
DNS Edward Roberts   DNS  138 
DNS Justin Romesburg   DNS  139 Collision 1
DNS Edward Rosenberg   DNS  140 Second Ascent
DNS Timothy Scheumann   DNS  141 
DNS Philip Spencer   DNS  144 Lenovo
DNS Brenton Ward   DNS  149 
DNS Ryan Campbell   DNS  151 
DNS Clinton Seal   DNS  152 Collision 1
DNS Charles Burton   DNS  153 Team cognatives
DNS Shawn Harrington   DNS  154 Cycle U
DNS Thomas Hardersen   DNS  157 
DNS Mark Taylor   DNS  158 Starbucks
DNS Josh Cohen   DNS  159 Soft Like Kitten
DNS Elliot Kroker   DNS  160 
DNS Tim Holland   DNS  162 Melrad
DNS Brian Burton   DNS  170 IJM.org
DNS Charlie Clay   DNS  172 
DNS Brian Fung   DNS  173 
DNS Robert Higdon   DNS  174 Soft Like Kitten
DNS Ryan Stucky   DNS  175 
DNS Unknown Rider   DNS  177 
DNS Robin Fay   DNS  180 Greggs
DNS Jason Cameron   DNS  181 Recycled Cycles
DNS Dave Chipchase   DNS  184 Olympia Orthopaedic Associates
DNS Cosmic Miller   DNS  185 Double Check
DNS Sam Dollar   DNS  186 Tacoma Cyclocross
DNS Aaron Lagerberg   DNS  187 
DNS John Spiess   DNS  188 
DNS Eric Cockrell   Seattle, WADNS 311819  189 Team Becher Plus
DNS John Farell   DNS  190 
DNS Sean Leslie   DNS  191 
DNS Conor Klupar   DNS  192 Rad Racing NW
DNS Adrian Schulock   DNS  199 Dirty Face Racing
DNS Craig Davis   DNS  202 
DNS Colin Ericson   DNS  203 Carpe Cobra
DNS Matthew Lee   DNS  205 
DNS Kurt Withers   DNS  208 Norco Perfomance Bikes
DNS Jeff Spalding   DNS  210 Cucina Fresca
DNS Patrick Dean   DNS  212 Cucina Fresca
DNS Nate Atkins   DNS  214 
DNS Kwok Wong   DNS  215 Bikesale.com
DNS Daniel Godbout   DNS  216 Cucina Fresca
DNS Josh McDowell   DNS  217 
DNS Kevin Speltz   DNS  218 Recycled Cycles
DNS Tevor Coffman   DNS  219 
DNS Brian Johnsen   DNS  220 Double Check
DNS Kyle Foss   DNS  221 
DNS Peter Odonnell   DNS  223 
DNS Andrew Laughlin   DNS  224 
DNS Douglas Vaskas   DNS  232 
DNS Allen Bergeron   DNS  236 Team me
DNS Nick Zylkowski   DNS  237 Hagens Berman
DNS Cary Flannery   DNS  239 
DNS Miles Frank   DNS  242 Rad Racing NW
DNS Justin Classen   DNS  243 
DNS Matthew Sipple   DNS  244 Carbon Neutral Cycling
DNS Luke Duvall   DNS  245 Cyclocrossracing.com
DNS Darian Thomas   DNS  246 Rad Racing NW
DNS Sami Khoury   DNS  247 
DNS Brian Howard   DNS  248 Recycled Cycles/Dirt
DNS Matt Cary   DNS  249 Unalte
DNS Steve Sjolund   DNS  250 
DNS Canon Mallory   DNS  506 Fanatik
DNS Ben Larson   DNS  560 Apex Racing
DNS Warren McAndrew   DNS  231 Mr Crampy's Multisport

Men - Cat 4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Urakawa   Seattle, WA0:32:22.7 235138  453 
2 Cal Spranger   0:32:23.4  450 Motofish Racing
3 Matt Nuffort   0:32:24.7  495 Second Ascent
4 John Drenning   0:32:25.4  489 
5 Greg Sweney   0:32:57.4  451 Motofish Racing
6 James Weigand   0:33:13.3  456 Me
7 Clive Pursehouse   0:33:26.9  441 Motofish Racing
8 Man Unknown   0:33:28.3  574 
9 Brian Palen   0:33:31.1  563 Colavita NM
10 Chad Olson   0:33:37.2  437 Cucina Fresca
11 Paul Faestel   0:33:39.8  518 
12 Martin Dubek   0:33:42.7  542 
13 Tim Lewis   0:33:45.4  557 Soltero
14 David Scalia   0:33:48.8  576 
15 Mark Bender   0:33:51.0  404 Collision 1
16 Joel Liefke   0:34:17.5  429 Bikeman.com
17 Marc Schnable   0:34:18.3  500 BD Roofing
18 Tom Hardersen   0:34:23.1  562 
19 Randy Manion   0:34:24.5  434 Byrne Invent
20 Jim Bowes   0:34:34.1  407 
21 Greg Arden   0:34:40.1  556 Apex Racing
22 Frank Johnson   0:34:42.4  571 Intermountain Orthopaedics Cycling
23 Bob Sherrick   0:34:54.8  447 Providence Health Systems
24 Jason Land   0:34:55.5  427 Byrne Invent
25 Erik Hundley   0:35:06.5  521 
26 Mike Braaten   0:35:09.3  408 Old Town Bicycle p/b State Farm
27 Bill Blackburn   0:35:12.3  405 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
28 Mike Osier   0:35:16.8  462 Old Town Bicycle p/b State Farm
29 Peter Benarcik   0:35:29.2  478 
30 Alex Gentile   0:35:39.2  419 Byrne Invent
31 Andy Rosser   0:35:40.6  445 Olympia Orthopaedic Associates
32 Forrest Murphy   0:35:41.4  573 
33 Dan Arildson   0:35:46.7  477 First Rate Mortage
34 Dwight Snodgrass   0:35:55.4  449 Old Town Bicycle p/b State Farm
35 Brian Carlson   0:35:56.1  467 Motofish Racing
36 James Tilley   0:36:12.0  550 
37 Harrison Magun   0:36:26.3  509 unattached
38 Rob McGarty   0:36:37.0  435 
39 Peter Barlow   0:36:37.8  402 Old Town Bicycle p/b State Farm
40 Terry Davis   0:36:38.5  517 Byrne Invent
41 Travis Dougan   0:36:39.2  414 Cycle U
42 Craig Goodmansen   0:36:39.9  464 Pedal dynamics
43 Christopher Gay   0:36:42.8  564 
44 Scott Tongue   0:36:55.8  452 
45 Tory Grant   0:37:02.9  558 Old Town Bicycle p/b State Farm
46 Joshua Smith   0:37:20.6  448 Wenatchee Area Racers (WAR)
47 Dave Smith   0:37:56.1  469 
48 Scott Barr   0:38:01.7  569 
49 Casey Cramer   0:38:05.0  410 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
50 David Whitlock   0:38:07.5  575 
51 Jason Sobottka   0:38:31.6  496 Old Town Bicycle p/b State Farm
52 Jason Weekes   0:38:38.7  455 
53 Dan Cantalini   0:39:39.8  540 3GA
54 Greg Chapdelanine   0:40:14.0  488 
55 David Young   0:30:44.1  538 Mafia Racing
56 Scott Stevens   0:31:12.7  565 Cucina Fresca
57 Michael Brumm   0:32:24.0  570 
58 Dave Bandsta   0:33:01.9  572 
59 Bret Sehorn   Time N/A  577 
60 Mathew Stanigar   Time N/A  468 Cucina Fresca
61 Charly George   Time N/A  519 Collision 1

Men - Cat 4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Johnson   0:32:21.1  136 First Rate Mortgage
2 Francisco Pons   0:32:32.7  124 Byrne Invent
3 Mike Doherty   0:32:39.2  134 Cucina Fresca
4 Jim Knapik   0:32:40.0  149 
5 Jeff Elston   0:32:51.6  109 Cycling Northwest
6 Dave Queen   0:32:53.6  126 20/20 Fuel
7 Mark Hubbard   0:33:01.9  113 Amore' Coffee
8 Chris Lagerberg   0:33:03.4  117 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
9 Bob Agopsowicz   0:33:22.0  100 CycleU
10 Chris Johns   0:33:22.8  114 unattached
11 Shane Kromrey   0:33:23.5  116 Collision 1
12 David Farrell   0:33:43.5  156 2020 Fuel
13 Bret Sehorn   0:33:53.0  209 Byrne Invent
14 Man Unknown   0:33:59.6  212 
15 Reeve Geary   0:34:01.5  200 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
16 Steve Ellis   0:34:19.1  202 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
17 Steve Jones   0:34:21.2  115 20/20 Fuel
18 Andrew Abian   0:34:26.3  196 
19 Bruce Hunter   0:34:32.4  130 BD Roofing
20 Tom Reider   0:34:33.2  161 BD Roofing
21 Tim Purcell   0:34:55.6  125 Byrne Invent
22 Paul Weymiller   0:35:15.1  195 Team Elk Head USA
23 Christopher Fontecchio   0:35:20.0  110 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
24 Tom Capell   0:35:22.5  105 Phil's South Side Cyclery
25 Tom Klieman   0:35:34.6  141 
26 Bob Cartwright   0:35:39.1  127 Old Town Bicycle p/b State Farm
27 Stephen Bolt   0:35:56.9  150 Old Town Bicycle p/b State Farm
28 Randy Bostrom   0:36:10.1  102 Phil's South Side Cyclery
29 Mark Boyd   0:36:24.8  103 teamBoyd
30 John Greer   0:37:19.9  183 Team Double Check
31 Dennis Fedore   0:37:22.4  205 
32 Dan Von Seggern   0:37:31.9  210 
33 Derin Bluhm   0:38:21.9  166 ER properties/ Tongue Racing
34 Todd Gill   0:38:34.9  211 
35 John Sullivan   0:40:10.8  207 
36 Tom O'Hara   0:40:48.3  133 
37 Michael Scholl   0:41:06.6  208 
38 Bob Bliss   0:32:25.6  204 
39 Jean Cannella   Time N/A  174 

Men - Cat 4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Weaver   0:34:33.8  308 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
2 Richard Daifuku   0:34:34.6  301 Branford Bikes
3 Greg Heitman   0:34:48.3  312 C1
4 George Spaggiani   0:34:57.8  321 BD Roofing
5 Donald Heirman   0:35:00.0  327 Collision 1
6 Amos Galpin   0:35:14.7  313 Projekt Isotope
7 Dennis Stumpp   0:35:40.9  314 
8 Steve Blann   0:35:55.6  300 Phil's South Side Cyclery
9 Don Duval   0:36:02.3  320 Double Check
10 Charlie Van Zandt   0:36:16.2  339 Double Check
11 Bradley Scott   0:36:41.4  333 Phil's South Side Cyclery
12 Greg Poels   0:36:54.3  340 
13 Jim Ahrens   0:37:47.7  316 Spoke & Sprocket
14 Scott Moore   0:37:48.5  306 
15 Mike Marino   0:37:55.7  305 McLeod Construction
16 Leonard Throop   0:38:24.0  335 Eatonville Outdoor
17 Roland Goeckel   0:39:09.3  304 Double Check
18 Mike Nelson   0:41:03.7  322 Double Check
19 Derek Gallichotte   0:42:12.3  325 2020 Fuel
20 Karl Jackson   0:32:05.1  476 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Ellis   0:46:32.6  125 Fanatik Bike
2 Evan Renwick   0:46:33.3  155 First Rate Mortgage
3 Ben Storrar   0:46:41.6  127 Old Town Bicycle p/b State Farm
4 Olivier Humbert   0:47:01.1  140 IJM.ORG
5 Conrad Kornmann   0:47:19.1  105 Viking Sport Seattle
6 Barney Gill   0:47:23.5  152 Cycle Therapy
7 Paul Young   0:47:43.1  117 Breakaway Racing
8 Kari Studley   0:48:02.0  158 Team Redline
9 Nick Brown   0:48:15.8  122 Recycled cycles
10 Alex Walker   0:48:18.0  143 Old Town Bicycle p/b State Farm
11 Justin Berndt   0:48:23.1  151 Team Zoe Fitness
12 Nathan Soloman   0:48:37.0  185 Alki Rubicon
13 James Bender   0:48:45.2  154 BBC
14 Kurt Litsinger   0:48:49.6  167 Apex
15 Avi Mahan   0:48:54.2  169 Rad Racing NW
16 Joseph Schliesman   0:48:54.6  378 Bonney Lake Bicycle
17 Chad Richmond   0:48:55.1  156 Hagens Berman Cycling
18 Charles Burton   0:49:13.6  170 Cognatives
19 Michael Prater   0:49:14.0  183 
20 Shannon Kupfer   0:49:21.1  106 Cyclocrossracing.com
21 Nolan Brady   0:49:38.2  186 
22 Evan Schmitt   0:50:16.1  113 Lenovo
23 David O'Brien   0:50:18.7  109 Rad Racing NW
24 Adam Stern   0:51:34.5  184 
25 Cole Cutright   0:51:59.3  164 First Rate Mortgage/Redline
26 Mark Lambie   0:53:48.8  162 
27 Brian Walburn   Time N/A  146 Hagens Berman Cycling
28 Alex Springer   Time N/A  179 Rad Racing NW

Men - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warren McAndrew   0:46:27.2  384 
2 Keith Heinzelman   0:47:24.5  149 20/20 Fuel
3 Mark Doane   0:47:24.9  307 Phil's South Side Cyclery
4 Matthew Clark   0:47:34.6  348 Ragnarok Racing
5 Peter Hall   0:47:41.4  312 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
6 Tom Hayes   0:47:48.1  314 Mafia Racing/ Felt/ PBR
7 Rick Jerabk   0:47:59.2  381 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
8 Kris Lepine   0:48:07.8  335 Carbon Neutral Cycling
9 Jason Dudek   0:48:19.8  308 Second Ascent
10 James Gillette   0:48:28.6  311 Hagens Berman Cycling
11 Chris Brown   0:48:39.7  367 Byrne Invent
12 Dave Pearson   0:49:23.7  334 Collision 1
13 Travis Nease   0:49:24.1  358 Cucina Fresca
14 Vincent Mysliwiec   0:49:24.5  380 Old Town Bicycle p/b State Farm
15 Matthew Oseto   0:49:38.1  322 Lenovo
16 Mark Roughgarden   0:49:40.6  350 Cyclocrossracing.com
17 Aaron Vanderwal   0:50:13.7  354 MAFIA/FELT/PB
18 Matt Morrison   0:50:22.8  321 RTB
19 Art Weichbrodt   0:50:44.7  330 Corpore Sano
20 Bill Brazier   0:50:47.3  362 Amgen
21 Nathan Webster   0:51:02.6  329 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
22 Christian Schmalz   0:51:44.8  338 Cycle U
23 Jeff Woerner   0:51:46.8  331 IJM.org
24 Jeremy McKinley   0:52:24.9  320 Gregg's Trek
25 Jeff Evans   0:52:57.7  309 Samurai Noodle / Doublecheck
26 Tim Hegg   0:53:21.1  316 Phil's South Side Cyclery
27 Mark Freda   0:54:06.2  361 Aspen Velo
28 Dominic D'Angelo   0:46:04.3  305 Collision 1
29 Robert Trombley   0:46:37.2  360 Carbon Neutral Cycling
30 Michael Lipka   Time N/A  319 Mayhem Racing / Market Street Cycling Club

Men - Cat 3 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rocky Crocker   0:39:01.2  166 Team WAR
2 Michael Brazel   0:39:02.1  105 Old Town Bicycle p/b State Farm
3 Paul Werner   0:39:17.7  135 Old Town Bicycle p/b State Farm
4 Christopher Mendoza   0:39:39.2  121 Olympia Orthopaedic Associates
5 Sean Phillips   0:39:46.9  161 SCCA/Starbucks
6 Paul Marquart   0:39:47.7  118 BD Roofing
7 Matthew Crazier   0:39:48.5  106 20/20 Fuel
8 Joe Martin   0:39:50.7  119 Ragnarok Racing
9 David Miller   0:40:03.0  134 Mafia Racing
10 Paul LaStayo   0:40:12.2  165 Cycly Therapy/Four Corners
11 Brad Laesch   0:40:13.0  113 20/20 Fuel
12 Vern Cole   0:40:17.3  136 SCCA/Starbucks
13 Kempton Baker   0:40:18.1  102 Viking Sport - Corpore Sano
14 Joseph Kilbourne   0:40:24.5  111 Branford Bike/Emerald City Cycling Club
15 Todd Anderson   0:40:39.0  100 colision one
16 Andy Luhn   0:40:46.0  155 cbt inc
17 Dave Ryan   0:40:56.1  124 Bikesale.com
18 Bob Ludeman   0:41:15.8  114 Lenovo
19 George Jackson   0:41:16.7  131 Old Town Bicycle p/b State Farm
20 Conrad Steffens   0:41:18.8  159 Double Check
21 Phil Meyer   0:41:21.9  122 Phil's South Side Cyclery
22 Sam Taagen   0:41:24.3  126 20/20 Fuel
23 Patrick Tongue   0:41:42.3  127 Rad Racing NW
24 John Herzog   0:41:44.5  110 Alki Rubicon
25 Larry Elliott   0:42:02.8  109 Olympia Orthopaedic Associates
26 Andrew Malakoff   0:42:08.9  117 Recycled Cycles Racing
27 Brian Glass   0:42:13.9  164 Team Stanley
28 Brett Gaspers   0:42:50.0  160 Apex
29 Derek Leckrone   0:42:52.5  167 BD Roofing
30 David Baker   0:43:31.6  101 Phil's South Side Cyclery
31 Chris Mahan   0:43:36.2  168 Second Ascent
32 Dave Stanton   0:44:36.0  130 Cucina Fresca
33 David James   0:44:36.8  169 Second Ascent
34 Jerry Cutright   0:45:00.0  108 First Rate Mortgage/Redline
35 Greg Luther   Time N/A  115 Olympia Orthopaedic Associates
36 Peter Emsky   Time N/A  162 Cucina Fresca
37 Bob Ling   Time N/A  141 Team Escapados
38 Dave Haugen   Time N/A  158 Old Town Bicycle p/b State Farm
39 Sean Wittmer   Time N/A  133 Collision 1

Men - Cat 3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cosmic Miller   0:41:14.2  204 Double Check My Samurai Noodle
2 James Wagner   0:41:47.2  210 cycle therapy/4-corners racing
3 Eric Mamroth   0:42:09.7  203 Recycled Cycles
4 Will Marshall   0:42:12.3  216 NWCC
5 Rodd Wagner   0:42:46.1  211 BRANFORD BIKE
6 Tom Holmes   0:43:12.3  212 
7 Kevin Beshlian   0:43:26.9  210a 20/20 Fuel
8 Brian Volkert   0:36:17.5  217 Team Double Check
9 Tom Heywood   0:36:31.9  220 Team WAR
10 Erick Brooks   0:36:44.3  201 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
11 Tim Tarte   0:37:00.6  207 PSCC
12 Hank Koerner   0:37:24.2  202 20/20 Fuel
13 Buff Hopper   Time N/A  219 Team Double Check

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach McDonald   Bainbridge Island, WA0:56:28.0 228238  117 
2 Steve Fisher   Seattle, WA0:56:45.6 204225  143 
3 Logan Wetzel   Renton Wa0:56:48.7 216334  142 Redline
4 Logan Owen   Bremerton, WA0:57:32.9 222488  136 
5 Toby Swanson   0:57:42.4  120 Bro Tour
6 Loren Hanson   Sammamish, WA0:57:54.7 67417  112 
7 Jeff Gaeckle   Olympia, WA0:58:41.9 12621  138 Olympia Orthopaedic Associates
8 John Flack   Olympia, WA0:58:57.5 11775  101 Olympia Orthopaedic Associates
9 Cory Simpson   Kirkland, WA0:59:00.3 414058  119 Woodinville Bicycle
10 Ian Crane   Seattle, WA0:59:39.8 184284  144 
11 aaron mickels (1 - Cat2)   Bellingham Wa1:00:04.5 284031  106 Cycling Northwest
12 Aaron Huebner   Seattle, WA1:00:50.2 247548  145 Carbon Neutral Cycling
13 Alex Wilson   Seattle, WA1:01:04.8 191547  113 Recycled Cycles
14 Kyle McGilvray   Tacoma, WA1:01:07.1 238354  115 OTB State Farm
15 Christopher Hill   Racine, WI1:02:16.8 186263  114 Cucina Fresca
16 Mark Hanson   Sammamish, WA1:03:17.0 40137  139 
17 Richard Hulit (2 - Cat2)   Seattle, WA0:58:13.1 227337  103 Recycled Cycles

Men - Cat 1/2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Kelsey   Woodinville, WA0:57:47.4 18854  208 Buy Local Cycling
2 Ian Tubbs   Bellevue, WA0:57:52.9 111313  231 Lenovo
3 Richard McClung   Kirkland, WA0:57:56.2 23281  230 Hagens Berman
4 Rainer Leuschke   Seattle, WA0:58:30.9 275808  209 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
5 Tom Phillips   Seattle, WA0:58:37.1 173613  215 Ragnarok Racing
6 Matthew Lynch   Redmond, WA0:58:43.6 282188  210 Byrne Invent
7 Brendan Connolly   Seattle, WA0:58:46.4 271163  200 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
8 Todd Davis   Seattle, WA0:59:07.9 103745  202 Lenovo
9 Ronald Schmeer   Seattle, WA0:59:19.7 31619  252 Keller Rhorback
10 Michael DiCenso   Seattle, WA0:59:48.0 269711  233 Mafia Racing/Felt/PBR
11 Andrew Rigel   Seattle, WA0:59:51.9 77337  235 Mafia Racing/Felt/PBR
12 Timothy Ellis   Port Orchard, WA1:00:13.5 10714  221 CNC
13 Keith Rollins   Puyallup, WA1:00:14.1 30471  223 BD Roofing
14 David Schmidt (1 - Cat2)   Chimacum, WA1:00:14.7 196944  248 First Rate Mortgage
15 Damon Pettinger   Seattle, WA1:00:44.6 60117  214 Hagens Berman Cycling
16 Jim Albright   Olympia, WA1:00:45.2 190621  227 Byrne Invent
17 Doug Graver   Monroe Wa1:01:41.6 101059  205 Ragnarok Racing
18 Randy Iddings   Enumclaw, WA1:01:42.2 94612  212 Redline
19 LeRoi Smith   Seattle, WA1:01:42.8 181380  217 Ragnarok Racing
20 James Johnson (2 - Cat2)   Seattle, WA1:02:17.5 201972  238 Second Ascent
21 Joe Brennan   Mountain View1:03:04.4 215198  237 Hagens Berman Cycling
22 Alec Duxbury   Seattle, WA1:03:05.0 10304  251 Keller Rhorback
23 Craig Dillon   Mill Creek, WA0:55:38.8 147258  203 Team Stanley
24 Rory Shackles   0:56:00.2  121 Turin
25 Stephen Jensen   Seattle, WA0:56:46.5 60731  206 Collision 1
26 J Juelis   Calabasas, CA0:58:34.5 205913  207 Mayhen Racing
27 Chad Berg   Arlington, WA1:00:18.9 92171  239 Collision 1

Men - Cat 1/2 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Gallaher   Seattle, WA0:59:36.0 12680  307 United Finance
2 David Karman   Seattle, WA1:00:48.1 88557  303 Hagens-Berman Cycling
3 Roy Colven   Seattle, WA1:01:43.2 285221  309 Bikesale.com
4 Pete Krumins   Tacoma, WA0:54:30.6 207996  311 Old Town Bicycle p/b State Farm
5 John Alving   Seattle, WA0:54:35.4 299088  300 Apex Racing
6 Christopher Adolf   Everett, WA0:55:15.4 1204  306 Hagens Berman Cycling
7 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA0:55:53.2 85689  302 Cucina Fresca
8 Martin Senkyrik   Renton, WA0:56:39.0 253666  305 Second Ascent
9 Glen Conley   Bothell, WA0:58:25.0 165167  301 

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Duquette   0:35:05.0  702 
2 Hidi Mickelson Cramer   0:36:14.6  707 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
3 Amara Boursaw   0:39:05.2  704 Greggs Trek
4 Marta Medcalf   0:39:45.9  700 Cycle University
5 Kathleen McMahon   0:31:54.7  709 Carbon Neutral Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zara McGrath   0:11:47.4  138 
2 Sarah Wood   0:13:48.8  149 
3 Ella James   0:13:49.2  125 
4 Eleanor Beshlian   0:14:09.3  118 
5 Sara Bluhm   0:14:35.5  148 
6 Chloe Farrell   0:15:49.9  145 
7 Camryn Tongue   0:17:06.3  140 

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Barrell   0:20:36.2  209 
2 Madison Luther   0:24:41.7  232 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Whitney Anderson   0:36:29.4  400 Cycling Northwest
2 Laura Gould   0:36:32.2  412 Dirty Face Racing
3 Erin Danielson   0:37:08.6  407 Team Group Health
4 Eva Wong   0:37:24.2  419 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
5 Kate Furtner   0:38:07.1  477 
6 Krysia Pohl   0:38:40.4  475 
7 Shannon Elliott   0:38:45.2  462 Rad Racing NW
8 Andrea Leuschte   0:38:49.5  429 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
9 Andi Zolton   0:39:32.7  471 
10 Jen Lill   0:39:35.3  449 Bikesale.com
11 Megan Pinch   0:39:39.9  451 Starbucks
12 Brianne Kwasney   0:40:55.8  428 SCCA/Starbucks
13 Alex Luschen   0:41:32.0  474 Group Health
14 Mandie Majerus   0:31:34.8  432 Soul Sport
15 Carrie Pruett   0:33:30.2  478 

Women - Cat 4 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Coyne   0:36:03.1  638 Group Health
2 Andrea Weymiller   0:36:27.0  622 Team Elk Head USA
3 Stefanie Werts   0:36:41.3  616 Olympia Orthopaedic Associates
4 Karen Metcalf   0:37:23.6  607 Olympia Orthopaedic Associates
5 Robin Sheedy   Seattle, WA0:37:50.1 268225  630 Group Health
6 Christine Neumiller   0:39:40.0  609 Olympia Orthopaedic Associates
7 Lori Brazel   0:40:17.9  602 Old Town Bicycle p/b State Farm
8 Lori Sledge   0:40:40.9  623 Team Group Health
9 Margaret Walter   0:41:00.1  615 Old Town Bicycle p/b State Farm
10 LeAnn Crosby   0:41:31.5  654 20/20 Fuel
11 Alyson Indrunas   0:31:11.1  653 
12 Claire Kline   0:31:35.3  628 Pilchuck Cycling
13 Anna Peterson   0:31:36.7  610 Phil's South Side Cyclery
14 Eileen Kutscha   0:32:47.4  639 Cucina Fresca
15 Laurel Bluhm   0:36:47.3  635 Tongue Racing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Robertson Zivim   0:42:32.6  420 Hagens Berman
2 Carrie Eller   0:43:38.5  421 Greggs Trek
3 Corrie Middleton   0:35:10.6  409 Collision 1
4 Andrea Casebolt   0:35:19.8  400 Rad Racing NW
5 Sharon Gregg   0:35:31.3  401 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
6 Lucy Cutler   0:35:33.7  434 Cucina Fresca
7 Naomi Haverlick   0:35:36.0  427 Cognatives
8 Ann Mitchell   0:36:01.4  410 Olympia Orthopaedic Associates
9 Rachel Headley   0:36:03.0  439 Team Group Health
10 Tamara Donnelly   0:36:06.3  438 Group Health
11 Karen Wilkinson   0:36:15.0  416 Team Group Health
12 Molly Martin   0:36:21.8  406 Ragnarok Racing
13 Camille Terhune   0:36:30.1  414 Olympia Orthopaedic Associates
14 Anne Marie Kessler   0:36:33.4  424 Alki Rubicon
15 JoAnne Anderson   0:36:53.0  417 Hodala
16 Devon Simpson   0:37:22.7  412 Team Group Health
17 Amanda McNabb   0:38:10.2  418 Team Group Health
18 Catherine Maier   0:38:50.3  405 Rad Racing NW
19 Carlie Spence   0:40:14.0  413 Mafia Racing/Felt/PBR
20 Hidi Mickelson Cramer   0:43:53.4  408 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic

Women - Cat 1/2/3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jitka Cole   Kent, WA0:36:05.8 235552  511 SCCA/Starbucks
2 Catrena Sullivan   Kirkland, WA0:36:22.4 302779  518 20/20 Fuel
3 Naoko Forderer   Kirkland, WA0:36:27.9 253148  503 
4 Rachel McLain   Puyallup, WA0:36:48.1 252600  505 Old Town Bicycle p/b State Farm
5 Kristen Crupi   Seattle, WA0:37:05.4 204364  501 Ragnarok Racing
6 Carol Johnson   Seattle, WA0:37:33.5 197530  515 Team Group Health
7 Debbie Driver   Olympia, WA0:37:46.1 218172  502 Ragnarok Racing
8 Jill Ramsey   Bothell, WA0:37:48.1 148269  509 Byrne Invent

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Lewis   Duvall, WA0:41:38.9 195970  311 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
2 Kristen Kelsey   Woodinville, WA0:41:45.8 269835  303 Buy Local Cycling
3 Courtenay McFadden (1 - Cat2)   Bellingham, WA0:41:56.5 262453  312 Cycling Northwest
4 Lee Smith   Seattle, WA0:43:12.0 236239  307 Team Group Health
5 Angela Mysliwiec (2 - Cat2)   University Place, WA0:43:32.1 235492  305 Old Town Bicycle p/b State Farm
6 Ellen Ruotsala (3 - Cat2)   Seattle, WA0:44:03.5 269449  319 Group Health
7 Jodi Connolly   Seattle, WATime N/A 301492  301 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOCUOREUSACDFSpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee