Race Results for
Seattle Cyclocross Series
Seattle, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/31/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior Development

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miles Frank   38:43.5  824 Rad Racing NW
2 Blake Rollins   39:43.4  825 BD Roofing
3 Scott Funston   41:24.4  801 Old Town Bicycle p/b State Farm
4 Kody Raymond   41:40.2  814 Old Town Bicycle p/b State Farm
5 Trey Thornton   42:09.6  808 First Rate Mortgage
6 Mitchell Thornton   42:54.0  807 First Rate Mortgage
7 Henry Hayes   42:55.7  804 20/20 Fuel
8 Theo Arden   42:58.0  815 First Rate Mortgage
9 Jarrett Aregger   43:45.2  800 First Rate Mortgage
10 Mike Jors   46:01.2  805 First Rate Mortgage
11 Henry Geary   46:22.6  802 First Rate Mortgage
12 Skyler Schroebe   37:08.9  823 Rad Racing NW
13 Erik Philipson   42:20.1  806 First Rate Mortgage

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Etheridge   49:44.5  607 333 FAB
2 Brian Myers   50:03.3  629 Hodala
3 John Duquette   50:06.4  606 Alki Rubicon
4 Phillip Buffinton   50:18.3  602 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
5 Joseph Mullan   51:47.5  617 Traitor Cycles / PowerCordz
6 Dave Cook   51:57.2  643 Old Town Bicycle p/b State Farm
7 Kenton Berg   52:53.2  601 Second Ascent
8 Tyler Smith   52:55.3  688 Nuun & co
10 David Loetterle   54:01.8  624 Recycled Cycles
11 Jim Brown   54:05.9  652 Rad Racing NW
12 Alex Rohde   54:06.8  656 Second Ascent
13 Mike Rolcik   54:16.8  648 Ragnarok Racing
14 Adam Van Dyke   54:20.3  621 
15 David Volkert   54:24.8  630 Double Check
16 Derik Archibald   55:02.5  679 Olympia Orthopaedic Associates
17 Jason Casebolt   56:01.4  604 Rad Racing NW
18 Justin Harman   56:20.6  611 Collision 1
19 Heiko Stopsack   57:18.4  639 Seattle Viking Sport
20 Reese Lindblad   57:34.0  690 Phil's South Side Cyclery
21 Derek Leckrone   58:03.4  613 BD Roofing
22 Marty Sparks   58:26.2  628 Second Ascent
23 Tim Ellis   58:52.4  221 CNC
24 Daniel Milner   59:55.9  691 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
25 Eric Evanson   51:14.7  608 Wheelsport Cycling Team
26 Christopher Menge   52:44.2  632 Cucina Fresca
27 Mike Nelson   57:50.4  686 Double Check

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Luther   10:49.1  150 
2 Raymond Steven   11:08.5  124 
3 Magun Alastair   11:14.0  141 
4 Howlett Derrick   11:21.8  151 
5 Bender Gideon   11:48.4  101 
6 Walentynowicz Alex   11:48.7  116 
7 Jackson George   11:49.0  130 
8 Casebolt Ethan   11:49.3  104 
9 Cameron Croix   11:56.7  152 
10 Lewis Whiley   11:57.0  161 
11 Adolf Matthew   12:22.1  100 
12 Dickenson Kyle   12:37.2  165 
13 King Justin   12:37.5  126 
14 Bender Titus   12:44.9  102 
15 Aridson Sam   13:03.6  133 
16 Aridson Jack   14:54.1  132 
17 Hamilton Xzavier   15:08.3  107 
18 Berg Holden   15:13.1  103 
19 Philipson Jeffrey   15:18.0  147 
20 Skov Alex   15:49.5  121 
21 Nathan Morrisson   16:11.2  162 
22 Ethan Papenhausen   16:11.7  153 
23 Zach Marien   16:53.4  163 
24 Joey Simanek   17:26.7  164 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warren McAndrew   35:39.7  231 Mr Crampy's Multisport
2 Matt Rossman   35:42.4  169 
3 Tyson Lashbrook   35:53.6  179 
4 Nick Zylkowski   36:09.6  237 Hagens Berman
5 John Mauro   36:20.2  171 
6 Patrick Leonard   36:29.7  129 Carbon Neutral Cycling
7 Justin Romesburg   36:35.1  139 Collision 1
8 Dylan Carney   36:38.7  110 
9 Ryan Campbell   36:46.9  151 
10 Conor Klupar   37:21.4  192 
11 Nolan Brady   37:25.4  233 Old Town Bicycle p/b State Farm
12 Allen Butler   37:43.4  107 
13 Liam Bradshaw   37:45.8  106 Husky Cycling
14 Martin Simonich   37:51.7  182 Byrne Invent
15 Jeffrey Dunn   37:58.1  117 Scca / Starbucks
16 Evan Geary   38:02.1  195 First Rate Mortgage
17 Michael Thornton   38:28.2  145 unattached
18 Nick Koops   38:40.3  161 
19 Jared Vigil   39:05.2  148 Cognatives
20 David Yamamoto   39:08.4  209 First Rate Mortgage
21 Jeff Evans   39:22.3  204 Olympia Orthopaedic Associates
22 Ryan Casebolt   39:26.4  111 BD Roofing
23 Jared Sheeks   39:45.6  213 
24 Tyler Davis   39:50.5  116 Recycled Cycles
25 Peter Odonnell   39:59.7  223 
26 Andy Campbell   40:00.4  108 
27 Chris Foertsch   40:06.3  196 
28 Jason Hansen   40:08.8  198 Tacoma Bike
29 Antonio Coria   40:13.3  112 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
30 Andrew Romberg   40:20.5  225 Old Town Bicycle p/b State Farm
31 Douglas Vaskas   40:22.6  232 
32 Tylar Miller   40:40.3  168 
33 Elliot Kroker   40:41.0  229 Phil's South Side Cyclery
34 John Wilde   40:41.7  234 
35 Micah Middleton   40:43.0  133 Collision 1
36 Marcus Williams   40:44.5  167 Greggs
37 Rober Bautista   41:10.4  102 
38 Stephen Bognar   41:18.8  230 Lenovo
39 Scott Kuehn   41:51.4  197 
40 Richard Hale   42:09.5  222 
41 Aaron Schofiled   42:29.5  238 
42 Adam Ales   43:22.4  235 Team me
43 Colin Ericson   43:26.9  203 Carpe Cobra
44 Andy Horn   43:59.7  226 Frankenhorn
45 Michael Correa   44:39.3  113 Corpore Sano
46 Brandon Schumacher   45:45.4  228 First Rate Mortage
47 Aaron Last   46:18.3  128 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
48 Allen Bergeron   46:39.3  236 Team me
49 Brett Taylor   36:05.7  207 Olympia Orthopaedic Associates
50 Michael Mabale   Time N/A  227 Soft Like Kitten

Men - Cat 4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Urakawa   Seattle, WA36:48.8 235138  453 
2 Christopher Cumming   37:01.9  412 Motofish Racing
3 John Drenning   37:12.8  489 
4 Matt Nuffort   37:18.9  495 Second Ascent
5 Brian Platt   37:37.0  440 Apex Racing
6 Greg Sweney   37:44.3  451 Motofish Racing
7 Clive Pursehouse   38:15.9  441 Motofish Racing
8 Cal Spranger   38:16.6  450 Motofish Racing
9 Charly George   38:17.2  519 Collision 1
10 Paul Faestel   38:17.9  518 
11 Mathew Stanigar   38:27.7  468 Cucina Fresca
12 James Weigand   38:28.4  456 Me
13 Chad Olson   38:32.7  437 Cucina Fresca
14 Joel Liefke   38:33.5  429 Bikeman.com
15 Larry Jorgensen   38:44.8  476 Byrne Invent
16 Randy Manion   39:01.7  434 Byrne Invent
17 Mark Bender   39:14.7  404 Collision 1
18 Alex Gentile   39:21.7  419 Byrne Invent
19 Martin Dubek   39:22.4  542 
20 Craig Maddox   39:26.5  432 
21 Dean Sabol   39:39.5  463 Mcleod/Pedal dynamics
22 Marc Schnable   39:40.2  500 BD Roofing
23 Peter Barlow   39:42.9  402 Old Town Bicycle p/b State Farm
24 Mike Braaten   40:02.3  408 Old Town Bicycle p/b State Farm
25 David Larson   40:03.0  552 
26 Bill Blackburn   40:15.7  405 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
27 Dwight Snodgrass   40:21.2  449 Old Town Bicycle p/b State Farm
28 Harrison Magun   40:25.7  509 unattached
29 Kim Eakin   40:32.2  539 Cannondale
30 Jim Bowes   40:32.9  407 
31 Jason Sobottka   40:46.1  496 Old Town Bicycle p/b State Farm
32 Terry Davis   41:04.7  517 Byrne Invent
33 Tory Grant   41:05.5  461 Old Town Bicycle p/b State Farm
34 Caleb Banta-Green   41:09.3  401 
35 Erik Hundley   41:19.8  521 
36 Dan Arildson   41:20.5  477 First Rate Mortage
37 Andy Rosser   41:21.2  445 Olympia Orthopaedic Associates
38 Bob Sherrick   41:21.9  447 Providence Health Systems
39 James Tilley   41:22.6  550 
40 Craig Goodmansen   41:36.8  464 Pedal dynamics
41 Joshua Smith   41:52.8  448 Wenatchee Area Racers (WAR)
42 Chris Kunin   41:59.5  484 
43 Jason Weekes   42:17.0  455 
44 Barry Gjerdum   42:17.8  479 Alki Rubicon
45 Matt Kincaid   42:20.1  551 Phil's South Side Cyclery
46 Dave Smith   42:30.1  469 
47 Ken Ramirez   42:43.4  555 Byrne Invent
48 Travis Dougan   42:45.6  414 Cycle U
49 Paul Judy   42:50.9  425 Phil's South Side Cyclery
50 Scott Tongue   43:07.0  452 
51 Casey Cramer   43:21.1  410 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
52 Ron Funston   43:30.0  417 Old Town Bicycle p/b State Farm
53 James Leigh   43:41.7  547 Phil's South Side Cyclery
54 Mike Reed   43:44.3  442 Old Town Bicycle p/b State Farm
55 Chris Drechsel   43:59.3  546 
56 David Whitlock   44:13.7  530 
57 Greg Chapdelanine   44:48.8  488 
58 David Young   46:08.9  538 Mafia Racing
59 Marc Richardson   35:35.0  549 Byrne Invent
60 Dan McGrady   37:56.2  553 
61 Richard Mayer   38:45.5  548 Cycle U
62 Pete Hinckley   Time N/A  422 Amgen Cycling

Men - Cat 4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul LaStayo   36:30.1  184 4 Corners/Cycle Therapy
2 Sean Phillips   36:31.7  123 SCCA/Starbucks Cycling
3 Brian Glass   37:33.0  144 Team St
4 Brian Towey   38:09.8  190 Ten Guys Named Alex
5 Jim Knapik   38:16.8  149 
6 Francisco Pons   38:28.9  124 Byrne Invent
7 Kevin Stavang   38:36.5  177 
8 Mike Doherty   38:41.4  134 Cucina Fresca
9 Barry Johnson   38:57.9  136 First Rate Mortgage
10 Chris Lagerberg   39:00.9  117 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
11 Tom Fryer   39:06.9  111 Fanatik bike co.
12 Bob Agopsowicz   39:50.3  100 CycleU
13 Chris Johns   39:53.0  114 unattached
14 Jeff Scott   40:03.1  143 Promote Cycling
15 Jean Cannella   40:09.7  174 
16 Steve Wood   40:14.4  188 
17 Shane Kromrey   40:17.4  116 Collision 1
18 Greg Arden   40:27.3  160 Apex Racing
19 Dave Queen   40:40.9  126 20/20 Fuel
20 Tom Capell   40:48.8  105 Phil's South Side Cyclery
21 Rhea Wallace   40:58.4  132 Corpore Sano
22 Daniel Renwick   41:11.3  181 First Rate Mortgage
23 Christopher Fontecchio   41:40.9  110 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
24 Stephen Bolt   41:41.7  150 Old Town Bicycle p/b State Farm
25 Hank Greer   41:57.0  186 
26 Tom Halverson   42:12.8  131 McLeod Construction
27 Robert Bradley   42:30.9  185 
28 Tom Reider   42:35.0  161 BD Roofing
29 Jeffrey Coopersmith   42:45.3  182 Cucina Fresca
30 Jeff Skov   42:47.4  128 Old Town Bicycle p/b State Farm
31 Randy Bostrom   42:59.6  102 Phil's South Side Cyclery
32 Mark Holzman   43:06.1  187 
33 Ken Takaku   43:08.3  142 
34 Geoff Levy   43:09.9  191 
35 Mark Boyd   43:12.1  103 teamBoyd
36 John Greer   44:05.6  183 Team Double Check
37 Douglas Pariseau   44:10.0  171 Phil's South Side Cyclery
38 Tom Klieman   44:51.7  141 
39 Lee Burdick   45:08.1  104 
40 Derin Bluhm   45:39.5  166 ER properties/ Tongue Racing
41 Tim Mcormick   47:02.5  119 Byrne Invent
42 Kevin VanderVaate   47:46.9  154 Phil's South Side Cyclery
43 Tom O'Hara   36:32.4  133 55 or 45 + ??
44 Bill Koonce   36:36.6  176 
45 Bruce Hunter   Time N/A  130 BD Roofing

Men - Cat 4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Spaggiani   40:22.7  321 BD Roofing
2 Donald Heirman   40:30.1  327 Collision 1
3 Rick Ceccanti   40:33.1  311 BD Roofing
4 Richard Daifuku   40:36.4  301 Branford Bikes
5 Michael Weaver   40:43.8  308 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
6 Dennis Stumpp   40:55.7  314 
7 Steve Blann   41:11.4  300 Phil's South Side Cyclery
8 Bradley Scott   42:01.7  333 Phil's South Side Cyclery
9 Amos Galpin   42:24.8  313 Projekt Isotope
10 Scott Holmes   42:35.7  332 
11 Jim Ahrens   43:03.1  316 Spoke & Sprocket
12 William Hughey   43:20.5  323 Classic Cycles
13 Martin Rand   43:51.2  338 Lenovo
14 Leonard Throop   44:04.6  335 Eatonville Outdoor
15 Thom De Buys   44:25.9  302 Double Check
16 Jerry Sommerman   44:28.5  324 RTB
17 Scott Moore   44:30.8  306 
18 Mike Marino   44:51.7  305 McLeod Construction
19 Roland Goeckel   44:57.3  304 Double Check
20 Mike Nelson   45:29.1  322 Double Check
21 Adam Tate   35:55.9  336 Olympia Orthopaedic Associates
22 Greg Morning   36:15.3  337 Revolution Cycles
23 Derek Gallichotte   Time N/A  325 2020 Fuel

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Huebner   58:10.6  103 Carbon Neutral Cycling
2 Jeff Gaeckle   58:11.1  102 Olympia Orthopaedic Associates
3 David Kirske   58:28.5  126 Rad Racing NW
4 Dave Davis   58:55.6  128 Second Ascent
5 Ben Storrar   59:37.4  127 Old Town Bicycle p/b State Farm
6 Nick Brown   59:45.1  122 Recycled cycles
7 Brian Dagnon   59:53.2  163 Fanatik
8 Cody Cupp   59:53.6  145 Methow Cycle and Sport
9 Kosta Psaltis   59:54.1  111 Rad Racing NW
10 Evan Renwick   59:57.3  155 First Rate Mortgage
11 Michael Craven   00:19.8  176 Starbucks
12 Evan Schmitt   00:23.4  113 Lenovo
13 Olivier Humbert   00:41.3  140 IJM.ORG
14 Paul Young   01:00.8  117 Breakaway Racing
15 Matt Beers   01:15.6  100 Recycled cycles
16 Alex Walker   01:24.7  143 Old Town Bicycle p/b State Farm
17 Alex Telitsine   01:34.8  115 IJM.ORG
18 Brian Koder   01:42.9  104 Olympia Orthopaedic Associates
19 Christopher Wingfield   01:45.4  173 Hagens Berman Cycling
20 Brian Walburn   01:54.5  146 Hagens Berman Cycling
21 Barney Gill   02:12.8  152 Cycle Therapy
22 David O'Brien   02:13.3  109 Rad Racing NW
23 Chad Richmond   02:23.7  156 Hagens Berman Cycling
24 Joseph Schliesman   02:45.5  378 Bonney Lake Bicycle
25 Justin Berndt   03:28.7  151 Team Zoe Fitness
26 Nathan Soloman   03:31.9  172 Alki Rubicon
27 Shannon Kupfer   03:42.8  106 Cyclocrossracing.com
28 Charles Burton   03:53.0  170 Cognatives
29 Avi Mahan   04:13.4  169 Rad Racing NW
30 Jeremy Bowler   04:55.3  148 Broadmark
31 Ryan Madison   06:01.7  108 Breakaway Racing
32 Charles Gardner   06:49.3  175 Human Zoom
33 Nicholas Barile   07:20.3  159 cyclocrossracing.com
34 Cole Cutright   07:23.1  164 First Rate Mortgage/Redline
35 Scott Larson   58:34.8  141 
36 Mark Lambie   06:27.7  162 
37 Lance Simanek   58:22.2  171 Carbon Neutral Cycling
38 Alfredo Rameriz   Time N/A  174 Lenovo

Men - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Doane   00:26.6  307 Phil's South Side Cyclery
2 David Schmidt   00:31.9  339 First Rate Mortgage
3 Peter Hall   00:39.9  312 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
4 Jeff Woerner   00:54.5  331 IJM.org
5 Parker Lund   00:55.5  359 MAFIA/FELT/PB
6 Mike Trowbridge   01:04.2  328 Jack's Bicycle Center
7 James Gillette   01:23.7  311 Hagens Berman Cycling
8 Tom Hayes   01:33.0  314 Mafia Racing/ Felt/ PBR
9 Scott Keiper   02:26.1  317 Ragnarok Racing
10 Vincent Mysliwiec   02:31.9  380 Old Town Bicycle p/b State Farm
11 Carl Anton   02:48.5  301 
12 Jason Dudek   02:50.6  308 Second Ascent
13 Dmitri Keating   03:05.1  377 Old Town Bicycle p/b State Farm
14 Chris Brown   03:09.0  367 Byrne Invent
15 Mark Roughgarden   03:15.7  350 Cyclocrossracing.com
16 Rick Jerabk   03:16.2  381 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
17 Timoth Spence   03:24.3  326 Mafia Racing/Felt/PBR
18 Aaron Vanderwal   03:31.1  354 MAFIA/FELT/PB
19 Jason Bavuso   03:36.4  366 Mayhem Racing
20 Tim Hegg   03:38.4  316 Phil's South Side Cyclery
21 Christian Schmalz   04:14.7  338 Cycle U
22 Eric Kamila   04:25.2  345 
23 Tim Wood   04:34.6  379 2020/Fuel
24 Eric Kolve   05:11.3  318 
25 Dave Pearson   05:21.2  334 Collision 1
26 Michael Lipka   05:30.4  319 Mayhem Racing / Market Street Cycling Club
27 Travis Nease   05:52.4  358 Cucina Fresca
28 Rob Born   05:59.0  304 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
29 Matt Morrison   06:10.2  321 RTB
30 Nathan Webster   06:25.5  329 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
31 Jeremy McKinley   06:36.4  320 Gregg's Trek
32 Jeff Evans   58:33.8  309 Samurai Noodle / Doublecheck
33 Ed Amdahl   00:06.8  300 SCCA / Starbucks Cycling
34 Sean Heflen   Time N/A  315 Ragnarok Racing
35 Dominic D'Angelo   Time N/A  305 Collision 1

Men - Cat 3 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Weyerick   52:13.4  689 5 Valley Velo
2 Paul Werner   52:28.1  135 Old Town Bicycle p/b State Farm
3 Bub Ludeman   52:29.8  114 Lenovo
4 Brad Laesch   52:36.6  113 20/20 Fuel
5 Vern Cole   52:53.7  136 SCCA/Starbucks
6 Christopher Mendoza   53:11.2  121 Olympia Orthopaedic Associates
7 David Miller   53:28.5  134 Mafia Racing
8 Kevin Raymond   53:48.0  123 Bikesale.com
9 Joe Martin   54:05.2  119 Ragnarok Racing
10 Michael Brazel   54:14.9  105 Old Town Bicycle p/b State Farm
11 Sam Taagen   54:17.9  126 20/20 Fuel
12 Paul Marquart   54:21.6  118 BD Roofing
13 Dave Ryan   54:36.0  124 Bikesale.com
14 Joseph Kilbourne   54:45.1  111 Branford Bike/Emerald City Cycling Club
15 George Jackson   54:49.7  131 Old Town Bicycle p/b State Farm
16 David Wills   55:27.2  129 Phil's South Side Cyclery
17 Phil Meyer   55:28.2  122 Phil's South Side Cyclery
18 Greg Luther   55:29.1  115 Olympia Orthopaedic Associates
19 Dave Haugen   55:32.5  158 Old Town Bicycle p/b State Farm
20 Dave Stanton   55:45.7  130 Cucina Fresca
21 Brian Wentz   55:46.6  128 Olympia Orthopaedic Associates
22 Jim O'Brien   56:04.6  146 Second Ascent
23 Brian Steven   56:23.0  157 Old Town Bicycle p/b State Farm
24 Steve Tauscheck   57:10.8  145 Doublecheck
25 Andy Luhn   57:13.4  155 cbt inc
26 Andrew Malakoff   57:23.9  117 Recycled Cycles Racing
27 David McIntosh   57:28.3  120 Giant Northwest
28 Rob Schueler   57:34.5  125 Byrne Invent
29 Matthew Crazier   57:47.2  106 20/20 Fuel
30 Larry Elliott   58:00.9  109 Olympia Orthopaedic Associates
31 Todd Anderson   58:03.0  100 colision one
32 Patrick Tongue   58:04.0  127 Rad Racing NW
33 Jerry Cutright   48:43.8  108 First Rate Mortgage/Redline
34 Sean Wittmer   48:49.2  133 Collision 1
35 Chris Mahan   48:51.2  116 Second Ascent
36 Peter Stocker   49:30.9  138 Hagens Berman
37 Dave Hull   49:49.5  148 Old Town Bicycle p/b State Farm
38 Don Rothaus   58:43.1  142 Excel Sports Boulder
39 Conrad Steffens   Time N/A  159 Double Check
40 David Baker   Time N/A  101 Phil's South Side Cyclery

Men - Cat 3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cosmic Miller   54:47.9  204 Double Check My Samurai Noodle
2 James Wagner   55:58.7  210 cycle therapy/4-corners racing
3 Will Marshall   56:06.3  216 NWCC
4 Erick Brooks   56:51.3  201 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
5 Rodd Wagner   56:52.8  211 BRANFORD BIKE
6 Tom Holmes   57:29.3  212 
7 Kevin Beshlian   58:36.2  200 20/20 Fuel
8 Hank Koerner   48:46.5  202 20/20 Fuel
9 Donald Perry   50:00.9  214 Apex
10 Tim Tarte   50:04.7  207 PSCC
11 Brian Volkert   51:28.7  217 Team Double Check
12 Eric Mamroth   54:46.0  203 Recycled Cycles
13 Brandon Lockwood   Time N/A  692 Yes Yes Iamamalenurse

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Iddings   Seattle, WA04:37.2 146372  131 Redline
2 Russell Stevenson   Seattle, WA04:37.8 74147  127 Cycling Northwest
3 Logan Owen   Bremerton, WA04:42.5 222488  112 Redline
4 Douglas Reid   Seattle, WA05:00.7 68272  136 Second Ascent
5 J Fette   Woodinville, WA06:08.2 197956  101 HB
6 Richard Hulit (1 - Cat2)   Seattle, WA06:20.6 227337  115 Recycled Cycles
7 Loren Hanson   Sammamish, WA06:37.1 67417  106 
8 Benjamin Perin   Seattle, WA07:45.3 119785  119 Team Kirbotron
9 Christopher Hill   Racine, WI08:18.7 186263  130 Cucina Fresca
10 John Flack   Olympia, WA08:35.6 11775  114 Olympia Orthopaedic Associates
11 aaron mickels (2 - Cat2)   Bellingham Wa08:42.9 284031  103 Cycling Northwest
12 Toby Swanson   Snoqualmie, WA08:45.2 137959  137 Bro Tour
13 Cory Simpson   Kirkland, WA12:15.9 414058  120 Woodinville Bicycle
14 Kyle McGilvray   Tacoma, WATime N/A 238354  135 OTB State Farm

Men - Cat 1/2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Gaertner   04:55.5  121 Vertical Earth
2 Ian Tubbs   Bellevue, WA05:15.2 111313  319 Lenovo
3 Richard McClung   Kirkland, WA05:23.7 23281  208 Hagens Berman
4 Sean Kelsey   Woodinville, WA05:24.3 18854  230 Buy Local Cycling
5 Brendan Connolly   Seattle, WA05:44.7 271163  215 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
6 Matthew Lynch   Redmond, WA06:08.0 282188  202 Byrne Invent
7 Tom Phillips   Seattle, WA07:06.4 173613  231 Ragnarok Racing
8 Todd Davis   Seattle, WA07:52.5 103745  214 Lenovo
9 Michael DiCenso   Seattle, WA07:53.1 269711  207 Mafia Racing/Felt/PBR
10 Damon Pettinger   Seattle, WA08:23.9 60117  234 Hagens Berman Cycling
11 Keith Rollins   Puyallup, WA08:36.4 30471  210 BD Roofing
12 Jim Albright   Olympia, WA08:52.1 190621  235 Byrne Invent
13 Randy Iddings   Enumclaw, WA08:52.6 94612  212 Redline
14 Andrew Rigel   Seattle, WA09:14.2 77337  221 Mafia Racing/Felt/PBR
15 Ross Gilbert   Gig Harbor, WA09:31.1 275520  205 Old Town Bicycle p/b State Farm
16 Timothy Ellis   Port Orchard, WA09:37.3 10714  233 CNC
17 Rainer Leuschke   Seattle, WA09:42.9 275808  209 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
18 Chad Berg   Arlington, WA09:50.9 92171  206 Collision 1
19 Glen Norton   Renton, WA10:08.5 47254  239 Redline
20 LeRoi Smith   Seattle, WA10:12.1 181380  213 Ragnarok Racing
21 Jeff Cummings   Bellingham, WA10:36.4 8332  200 Jacks Bicycle Cente
22 Stephen Jensen   Seattle, WA12:02.2 60731  217 Collision 1
23 J Juelis   Calabasas, CA04:26.6 205913  222 Mayhen Racing
24 Doug Graver   Monroe WaTime N/A 101059  227 Ragnarok Racing
25 Todd Morse Tucker   Time N/A  223 333FAB
26 Rory Shackles   Cape Girardeau MoTime N/A 232712  225 Turin

Men - Cat 1/2 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Gallaher   Seattle, WA08:23.4 12680  307 United Finance
2 Roy Colven   Seattle, WA08:55.4 285221  309 Bikesale.com
3 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA10:10.1 85689  302 Cucina Fresca
4 David Karman   Seattle, WA10:10.7 88557  303 Hagens-Berman Cycling
5 John Alving   Seattle, WA10:11.2 299088  300 Apex Racing
6 Martin Senkyrik   Renton, WA10:11.8 253666  305 Second Ascent
7 Christopher Adolf   Everett, WA10:43.8 1204  306 Hagens Berman Cycling
8 Robert Piper   Issaquah, WA11:12.4 28208  304 Amgen Cycling
9 Pete Krumins   Tacoma, WA11:14.5 207996  311 Old Town Bicycle p/b State Farm
10 Pat Weiler   03:59.5  243 cycle therapy 4 corners

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Duquette   40:26.3  702 
2 Hidi Mickelson Cramer   43:30.0  707 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
3 Marta Medcalf   44:38.9  700 Cycle University
4 Linda Maza-Sparks   46:16.4  703 Double Ch
5 Amara Boursaw   34:34.6  704 Greggs Trek
6 Tricia Sandstrom   36:42.8  705 Team Group Health
7 Kathleen McMahon   41:57.3  709 Carbon Neutral Cycling
8 Wanda Howlett   Time N/A  708 Old Town Bicycle p/b State Farm

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zara McGrath   12:50.3  138 
2 James Ella   15:28.5  125 
3 Sarah Wood   16:00.5  149 
4 Beshlian Eleanor   16:43.4  118 
5 Addison Leckrone   16:53.8  159 
6 D'Angelo Bella   17:52.2  160 
7 Sofia de la Torre   19:19.6  157 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Camille Jentgen   39:32.4  434 Cxracing.com
2 Kate Lichtenstein   41:19.3  414 Team Group Health
3 Tamara Donnelly   41:27.2  410 Team Group Health
4 Laura Gould   41:53.3  412 Dirty Face Racing
5 Whitney Anderson   41:56.4  400 Cycling Northwest
6 Kimberly McCormack   42:06.7  460 
7 Erica Haas   42:26.1  441 Olympia Orthopaedic Associates
8 Shannon Elliott   43:01.4  462 Rad Racing NW
9 Erin Danielson   43:08.7  407 Team Group Health
10 Eva Wong   43:11.3  419 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
11 Elise Wright   43:19.2  457 Motofish
12 Andrea Leuschte   43:54.0  429 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
13 Nicole Capizzi   44:13.4  435 
14 Jenny Dallas   44:15.1  464 Bikesale.com
15 Lindsay Felker   44:55.4  465 Broadmark/Hagens Berman
16 Krysia Pohl   45:27.9  443 
17 Lindsay Timms   45:48.4  418 Phil's South Side Cyclery
18 Sara Rades Rhodes   45:56.2  455 Team Group Health
19 Heather Whitlock   46:10.7  440 
20 Mandy Lund   46:31.2  463 Cycle U
21 Nancy Serejch   35:26.2  448 SCCA/Starbucks
22 Anna Heckman   35:50.8  420 
23 Kerstin Martell   36:06.2  458 
24 LeAnn Crosby   36:34.7  453 20/20 Fuel
25 Betsy Bayliss   36:36.3  466 
26 Katie Houck   38:27.6  468 Husky Cycling
27 Stacee Cooper   Time N/A  404 
28 Sabring Hirsch   Time N/A  421 Motofish Racing
29 Jeanne DaGloria   Time N/A  406 Bikesale.com
30 Karen Blakenship   Time N/A  403 Team Group Health

Women - Cat 4 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Sheedy   Seattle, WA41:58.1 268225  630 Group Health
2 Andrea Weymiller   41:58.9  622 Team Elk Head USA
3 Catrena Sullivan   42:30.9  614 20/20 Fuel
4 Lisa Coyne   42:40.0  638 Group Health
5 Stefanie Werts   43:44.6  616 Olympia Orthopaedic Associates
6 Sandrine McFadden   44:48.5  606 Team Group Health
7 Elizabeth Brane   45:04.1  601 Collision 1
8 Jane Matera   45:15.2  624 Alki Rubicon
9 Christine Neumiller   45:31.7  609 Olympia Orthopaedic Associates
10 Karen Metcalf   46:11.7  607 Olympia Orthopaedic Associates
11 Nicole Weiss   34:59.9  631 
12 Eileen Kutscha   35:24.8  639 Cucina Fresca
13 Margaret Walter   35:39.6  615 Old Town Bicycle p/b State Farm
14 Lori Brazel   36:02.7  602 Old Town Bicycle p/b State Farm
15 Deborah Reubens   37:39.2  617 Cucina Fresca
16 Anna Peterson   38:00.0  610 Phil's South Side Cyclery
17 Jennifer Perret   39:15.5  648 
18 Laurel Bluhm   42:07.9  635 Tongue Racing
19 Colleen Schmidt   43:09.7  612 
20 Christina Schofield   36:52.7  647 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Cutler   57:37.4  434 Cucina Fresca
2 Emily Eggers   57:45.6  435 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
3 Karyn Abraham   57:59.8  429 Cycle University
4 Corrie Middleton   48:27.1  409 Collision 1
5 Sharon Gregg   48:39.1  401 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
6 Devon Simpson   48:39.9  412 Team Group Health
7 Carrie Eller   48:57.1  421 Greggs Trek
8 Naomi Haverlick   49:05.4  427 Cognatives
9 Anne Marie Kessler   49:26.7  430 Alki Rubicon
10 Andrea Casebolt   49:51.5  400 Rad Racing NW
11 Michelle Kautzmann   50:52.7  437 Olympia Orthopaedic Associates
12 Jennifer Burtner   51:02.6  436 Olympia Orthopaedic Associates
13 Hidi Mickelson Cramer   51:16.9  408 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
14 Molly Martin   51:31.9  406 Ragnarok Racing
15 Alexie Montaland   51:51.3  426 IJM.org
16 Rachel Headley   52:18.8  402 Team Group Health
17 Ann Mitchell   52:53.5  410 Olympia Orthopaedic Associates
18 Catherine Maier   53:26.6  405 Rad Racing NW
19 Larisa Wade   53:38.4  415 Rad Racing NW
20 Camille Terhune   54:17.9  414 Olympia Orthopaedic Associates
21 Carlie Spence   56:38.3  413 Mafia Racing/Felt/PBR

Women - Cat 1/2/3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jitka Cole   Kent, WA49:09.6 235552  511 SCCA/Starbucks
2 Lea Stralka (1 - Cat2)   Seattle, WA49:40.4 232254  516 Team Group Health
3 Naoko Forderer   Kirkland, WA50:37.9 253148  503 
4 Sarah Bender   Duvall, WA50:49.6 150851  517 Collision 1
5 Carol Johnson   Seattle, WA51:33.4 197530  515 Team Group Health
6 Rachel McLain   Puyallup, WA52:06.2 252600  505 Old Town Bicycle p/b State Farm
7 Jill Ramsey   Bothell, WA52:19.8 148269  509 Byrne Invent
8 Debbie Driver   Olympia, WA52:38.6 218172  502 Ragnarok Racing
9 Lisa Miller   Seattle, WA52:48.0 177215  507 Ragnarok Racing
10 Jessie Hickel   Auburn, WA53:13.7 58099  519 Byrne Invent
11 Nikole Rock (1 - Cat3)   Seattle, WA53:46.0 236363  514 Ragnarok Racing
12 Kristen Crupi   Seattle, WA54:11.6 204364  501 Ragnarok Racing
13 Monica DeWald   Seattle, WA55:01.5 269694  512 Cucina Fresca

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenni Gaertner   54:09.3  300 Riverstone
2 Melanie Lewis   Duvall, WA55:00.1 195970  304 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
3 Jodi Connolly   Seattle, WA55:04.8 301492  316 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
4 Jessica Cutler   Seattle, WA55:36.5 158992  311 Cucina Fresca
5 Kristen Kelsey   Woodinville, WA56:14.5 269835  301 Buy Local Cycling
6 Lee Smith   Seattle, WA56:24.7 236239  305 Team Group Health
7 Marsa Daniel (1 - Cat2)   Seattle, WA56:49.5 302047  303 Group Health
8 Ellen Ruotsala (2 - Cat2)   Seattle, WA58:00.0 269449  307 Group Health
9 Angela Mysliwiec (3 - Cat2)   University Place, WA58:23.5 235492  302 Old Town Bicycle p/b State Farm
10 Brandee Era-Miller (4 - Cat2)   Olympia, WATime N/A 252999  318 Olympia Orthopaedic Associates
11 Kristi Berg   Arlington, WATime N/A 87266  320 Cycle University
12 Jo Markham   Time N/A  319 OOA

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Darian   20:31.5  215 
2 Benston Liam   20:49.1  221 
3 Michael Schnabel   21:26.7  206 
4 Wittner Andrew   22:04.3  213 
5 Colton Schnabel   22:32.6  226 
6 Yip Keland   27:01.3  208 
7 Justin Simanek   31:25.2  234 
8 Bostrom Ben   32:44.2  201 
9 Olivia Barrell   22:57.5  209 
10 Luther Madison   26:35.6  232 

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miles Frank   19:33.6  306 
2 Pedersen Anders   22:09.9  304 
3 Fiona Bennitt   22:16.5  303 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOUSACDFShimanoBonk BreakerSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee