Race Results for
Seattle Cyclocross Series
Seattle, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Trescott   0:30:24.8  146 N/A
2 Justin Romesburg   0:30:28.1  139 Collision 1
3 Joseph Schliesman   0:30:37.2  142 Bonney Lake Bicycle
4 Patrick Leonard   0:30:39.5  129 Carbon Neutral Cycling
5 John Mauro   0:30:42.3  171 
6 Ryan Campbell   0:30:55.8  151 
7 Dylan Carney   0:31:00.8  110 
8 Timothy Scheumann   0:31:16.1  141 
9 Jon Quon   0:31:26.9  156 
10 Ross Miller   0:31:29.5  155 Hodala
11 Dave Chipchase   0:31:36.1  184 Olympia Orthopaedic Associates
12 Adrian Schulock   0:31:46.7  199 Dirty Face Racing
13 Andrew Laughlin   0:31:48.2  160 
14 Matt Rossman   0:31:54.5  169 
15 Bill Booth   0:31:59.5  165 
16 Cosmic Miller   0:32:11.6  185 Double Check
17 Chris Jackson   0:32:13.6  126 Lenovo Cycling Team
18 Charles Burton   0:32:18.8  153 Team cognatives
19 Tony Pletcher   0:32:25.5  137 Bikesale.com
20 Michael Thornton   0:32:29.5  145 unattached
21 Philip Spencer   0:32:35.0  144 Lenovo
22 Liam Bradshaw   0:32:37.7  106 Husky Cycling
23 Michael Black   0:32:53.3  104 Team Stanley
24 Evan Geary   0:32:56.4  195 First Rate Mortgage
25 Jared Vigil   0:33:01.2  148 Cognatives
26 Francis Stanbury   0:33:05.3  176 West Werks
27 Tyson Lashbrook   0:33:09.7  179 
28 John Spiess   0:33:10.5  188 
29 Allen Butler   0:33:11.3  107 
30 Josh Chohen   0:33:15.4  159 Soft Like Kitten
31 Tim Lewis   0:33:21.8  130 Soltero
32 Jeffrey Dunn   0:33:30.2  117 Scca / Starbucks
33 Robin Fay   0:33:46.9  180 
34 Martin Simonich   0:33:47.7  182 Byrne Invent
35 Daniel Milner   0:33:56.7  134 Blue Roosters/Sports Medicine Clinic
36 Nick Koops   0:34:00.5  161 
37 Matthew Sipple   0:34:09.7  166 Carbon Neutral Cycling
38 Mark Taylor   0:34:20.7  158 Starbucks
39 Paul Oakes   0:34:32.4  507 
40 Eric Cockrell   Seattle, WA0:34:33.9 311819  189 Team Becher Plus
41 Conor Klupar   0:34:35.4  192 
42 Canon Mallory   0:34:46.9  506 Fanatik
43 Tylar Miller   0:34:50.0  168 
44 Shawn Harrington   0:34:50.8  154 Cycle U
45 Ryan Stucky   0:34:54.5  175 
46 Alex Watt   0:34:55.9  194 First Rate Mortgage
47 Jason Hansen   0:35:07.1  198 Tacoma Bike
48 Brenton Ward   0:35:24.2  149 
49 Tanner Patnode   0:35:25.8  201 Rad Racing NW
50 Thomas Hardersen   0:35:29.8  157 
51 Brian Howard   0:35:30.6  200 Dirt
52 Tyler Davis   0:35:31.4  116 Recycled Cycles
53 Kelly Cudworth   0:35:34.1  114 The Cartridge Family
54 Jason Campbell   0:35:42.4  181 Recycled Cycles
55 Rober Bautista   0:36:04.3  102 
56 Chris Foertsch   0:36:21.2  196 
57 Edward Roberts   0:37:34.3  138 
58 Scott Kuehn   0:37:43.9  197 
59 Micah Middleton   0:38:18.7  133 Collision 1
60 Charlie Clay   0:38:21.6  172 
61 Sam Dollar   0:38:31.2  186 Tacoma Cyclocross
62 Robert Higdon   0:38:49.8  174 Soft Like Kitten
63 Aaron Lagerberg   0:39:39.8  187 
64 Sean Leslie   0:40:47.5  191 
65 Brian Fung   0:30:38.0  173 
66 Aaron Last   0:31:24.1  128 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
67 Andrew Kurtz   0:31:41.8  127 
68 John Farell   0:37:18.0  190 
69 Brian Fiete   Time N/A  183 
70 Unknown Rider   Time N/A  177 

Men - Cat 4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Urakawa   Seattle, WA0:30:51.6 235138  453 
2 Christopher Fast   0:31:39.7  416 Second Ascent
3 Christopher Cumming   0:31:42.2  412 Motofish Racing
4 Greg Sweney   0:32:05.7  451 Motofish Racing
5 Matt Nuffort   0:33:13.4  495 Second Ascent
6 Mathew Stanigar   0:33:31.2  468 Cucina Fresca
7 Sebastian Kimura   0:33:32.8  511 Soft Like Kitten
8 Joel Liefke   0:33:47.3  429 Bikeman.com
9 Brian Platt   0:33:48.1  440 Apex Racing
10 Matt Wallig   0:33:48.8  472 Collision 1
11 Larry Jorgensen   0:33:52.6  476 Byrne Invent
12 Will Fernyhough   0:33:53.3  505 Byrne Invent
13 Clive Pursehouse   0:33:58.2  441 Motofish Racing
14 Chad Olson   0:34:01.9  437 Cucina Fresca
15 Jason Land   0:34:08.3  427 Byrne Invent
16 Bob Sherrick   0:34:24.6  447 Providence Health Systems
17 David Meyers   0:34:26.2  436 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
18 John Drenning   0:34:34.5  489 
19 Allan MacInnis   0:34:35.2  431 Cycle U
20 Paul Faestel   0:34:36.8  490 
21 Mick Adkisson   0:34:42.8  486 
22 Randy Manion   0:34:52.7  434 Byrne Invent
23 Peter Benarcik   0:34:57.9  478 
24 James Weigand   0:35:01.1  456 Me
25 Jonathan Blunt   0:35:07.4  504 Pedal dynamics
26 Marc Schnable   0:35:14.4  500 BD Roofing
27 Mike Osier   0:35:22.7  462 Old Town Bicycle p/b State Farm
28 Peter Tang   0:35:31.2  481 
29 Alex Gentile   0:35:32.0  419 Byrne Invent
30 Bill Blackburn   0:35:40.7  405 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
31 Dean Sabol   0:35:43.9  463 Pedal dynamics
32 Brennan Marquez   0:35:49.2  503 
33 Mike Braaten   0:35:52.2  408 Old Town Bicycle p/b State Farm
34 Caleb Banta-Green   0:35:54.5  401 
35 Craig Goodmansen   0:35:59.7  464 Pedal dynamics
36 Rob McGarty   0:36:03.7  435 
37 Scott McNees   0:36:12.8  494 
38 Dodi Nov   0:36:14.9  497 Byrne Invent
39 Jason Sobottka   0:36:27.5  496 Old Town Bicycle p/b State Farm
40 Andy Rosser   0:36:29.6  445 Olympia Orthopaedic Associates
41 Andy Howat   0:36:50.8  492 
42 Dwight Snodgrass   0:36:56.3  449 Old Town Bicycle p/b State Farm
43 Lee Brunz   0:37:00.3  512 
44 Travis Fulton   0:37:17.4  466 Motofish Racing
45 Travis Dougan   0:37:26.4  414 Cycle U
46 Christopher Gay   0:37:50.2  418 
47 Pete Hinckley   0:37:51.0  422 Amgen Cycling
48 Kim Eakin   0:38:14.6  501 Cannondale
49 Jonathan Barr   0:38:18.0  403 
50 David Whitlock   0:38:19.7  178 
51 Bruk Ballenger   0:38:22.2  487 Mcleod Construction
52 Scott Zorn   0:38:38.5  458 20/20 Fuel
53 Geoff Austin   0:38:46.3  514 Byrne Invent
54 Tory Grant   0:38:48.4  461 Old Town Bicycle p/b State Farm
55 Scott Tongue   0:39:07.3  452 
56 Casey Cramer   0:29:25.4  410 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
57 Scott Cary   0:29:29.9  409 Corpora Sano / Viking Sport Seattle
58 John Kittell   0:29:38.3  508 
59 Dave Smith   0:30:06.3  469 
60 Harrison Magun   0:30:14.9  509 unattached
61 Dan Arildson   0:30:24.5  477 First Rate Mortage
62 Geoff Levy   0:30:49.7  493 
63 Matt Boylan   0:31:08.5  480 Old Town Bicycle p/b State Farm
64 Dan McGrady   0:32:16.2  499 
65 Justin Fitzgerald   0:33:02.5  491 Old Town Bicycle p/b State Farm
66 William Childs   0:33:34.3  502 Bikesale.com
67 Mark Wistrom   0:33:51.1  498 Second Ascent
68 Chris Liebsch   0:35:41.5  428 Byrne Invent
69 James Robinson   Time N/A  513 Herbal Philosophy
70 Stephen Bentsen   Time N/A  510 Soulsport

Men - Cat 4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Phillips   0:35:36.5  123 SCCA/Starbucks Cycling
2 Jeff Elston   0:35:47.4  109 Cycling Northwest
3 Barry Johnson   0:36:23.9  136 First Rate Mortgage
4 Chad Clarke   0:36:30.8  106 Fanatik bike co.
5 Chris Lagerberg   0:37:00.6  117 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
6 Bob Agopsowicz   0:37:35.0  100 CycleU
7 Conrad Steffens   0:37:40.1  163 
8 Paul Claeys   0:37:41.7  151 Eastgate
9 Jim Toye   0:37:48.2  153 Collision 1
10 Mike Doherty   0:37:59.4  134 Cucina Fresca
11 Mark Hubbard   0:38:09.9  113 Amore' Coffee
12 John Bissell   0:38:10.7  162 
13 Chris Johns   0:38:13.2  114 unattached
14 Francisco Pons   0:38:34.3  124 Byrne Invent
15 David Farrell   0:38:36.5  156 2020 Fuel
16 Dave Queen   0:38:47.4  126 20/20 Fuel
17 Martin Bayne   0:38:53.6  164 Byrne Invent
18 Greg Arden   0:39:12.6  160 Apex Racing
19 Shane Kromrey   0:40:02.3  116 Collision 1
20 Reeve Geary   0:40:31.3  158 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
21 David Parsons   0:40:39.9  135 
22 Bob Cartwright   0:40:40.7  127 Old Town Bicycle p/b State Farm
23 Lee Burdick   0:40:41.5  104 
24 Joel Dodds   0:40:42.3  107 Collision 1
25 Tim Purcell   0:40:46.7  125 Byrne Invent
26 Jeff Skov   0:40:58.1  128 Old Town Bicycle p/b State Farm
27 Christopher Fontecchio   0:41:12.2  110 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
28 Tom Halverson   0:41:16.3  131 McLeod Construction
29 Michael Mclloy   0:41:17.2  147 Funtike?
30 Tom Capell   0:41:18.0  105 Phil's South Side Cyclery
31 Larry Snyder   0:41:23.8  152 
32 Bob McGee   0:41:24.6  120 Byrne Invent
33 Bruce Hunter   0:42:44.7  130 BD Roofing
34 Steve Wood   0:43:05.6  129 
35 Dave Leffmann   0:43:13.3  157 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
36 Tom Klieman   0:43:18.3  141 
37 Ken Takaku   0:43:46.5  142 
38 Greg Poels   0:44:00.8  155 
39 Tom Reider   0:44:25.1  161 BD Roofing
40 Stephen Bolt   0:44:42.0  150 Old Town Bicycle p/b State Farm
41 Hugh Barrington   0:46:39.7  159 Lenovo
42 Mark Boyd   0:47:19.1  103 teamBoyd
43 Derin Bluhm   0:35:49.4  166 ER properties/ Tongue Racing
44 Kevin VanderVaate   0:36:02.9  154 Phil's South Side Cyclery
45 Tom O'Hara   0:36:10.8  133 
46 John Marker   0:37:56.9  165 

Men - Cat 4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Spaggiani   0:39:32.6  321 BD Roofing
2 Greg Heitman   0:39:56.0  312 C1
3 Steve Blann   0:40:12.8  300 Phil's South Side Cyclery
4 Michael Weaver   0:40:58.9  308 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
5 Dennis Stumpp   0:41:45.1  314 
6 Amos Galpin   0:42:14.0  313 Projekt Isotope
7 Hal Stanley   0:42:48.6  328 Double Check
8 Mike Marino   0:44:00.0  305 McLeod Construction
9 William Hughey   0:44:33.9  323 Classic Cycles
10 Scott Slfridge   0:44:40.3  326 
11 Donald Heirman   0:44:42.9  327 Collision 1
12 Paul Gissing   0:45:06.5  303 Crossniacs
13 Scott Moore   0:45:24.0  306 
14 Roland Goeckel   0:45:25.5  304 Double Check
15 Jerry Sommerman   0:47:15.0  324 RTB
16 Mike Nelson   0:37:34.2  322 Double Check
17 Greg Morning   0:38:54.4  315 Revolution Cycles
18 Gary Kelsberg   0:39:10.9  329 Double Check
19 Derek Gallichotte   0:41:39.0  325 2020 Fuel
20 Buff Hopper   Time N/A  330 Double Check

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benji Perin   0:53:56.9  130 Team Kirbotron
2 Aaron Huebner   0:54:48.4  103 Carbon Neutral Cycling
3 Dave Davis   0:55:05.5  128 Second Ascent
4 Jeff Gaeckle   0:56:28.9  102 Olympia Orthopaedic Associates
5 Olivier Humbert   0:56:44.9  140 IJM.ORG
6 James Bender   0:57:07.9  154 BBC
7 David O'Brien   0:57:20.0  109 Rad Racing NW
8 Barney Gill   0:58:31.3  152 Cycle Therapy
9 Steven Case   0:59:27.5  133 Team S&M
10 Paul Young   0:59:36.6  117 Breakaway Racing
11 Evan Renwick   1:00:07.7  155 First Rate Mortgage
12 Nick Brown   1:00:18.8  122 Recycled cycles
13 Alex Telitsine   1:00:27.4  115 IJM.ORG
14 Evan Schmitt   1:02:07.7  113 Lenovo
15 Conrad Kornmann   1:03:01.9  105 Viking Sport Seattle
16 Erik Rath   1:03:09.3  150 
17 Geoff Carey   1:05:48.8  139 Carbon Neutral Cycling
19 Jeremy Bowler   0:54:11.8  148 Broadmark
20 Justin Berndt   0:55:15.6  151 Team Zoe Fitness
21 Brian Koder   0:55:27.0  104 Olympia Orthopaedic Associates
22 Avi Mahan   0:55:47.2  147 Rad Racing NW
23 Chris Ellis   0:59:22.3  125 Fanatik Bike
24 Clark Rider   Time N/A  142 Alki Rubicon
25 David Kirske   Time N/A  126 Rad Racing NW
26 Shannon Kupfer   Time N/A  106 Cyclocrossracing.com
27 Brian Walburn   Time N/A  146 Hagens Berman Cycling
28 Ryan Madison   Time N/A  108 Breakaway Racing
29 Nick Solheim   Time N/A  119 First Rate Mortgage/Redline

Men - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Schmidt   0:56:02.0  339 First Rate Mortgage
2 Andy Dahlstrom   0:56:07.4  364 Ragnarok Racing
3 Kris Lepine   0:56:57.0  335 Carbon Neutral Cycling
4 Chris Brown   0:57:08.1  367 Byrne Invent
5 Jason Dudek   0:57:20.5  308 Second Ascent
6 Ross Copeland   0:57:40.3  325 Ragnarok Racing
7 Rick Stevens   0:58:03.7  357 Mafia/ Felt/ PBR
8 Matthew Clark   0:58:19.4  348 Ragnarok Racing
9 Jeff Woerner   0:58:25.3  331 IJM.org
10 James Gillette   0:58:40.5  311 Hagens Berman Cycling
11 Tom Hayes   0:59:01.2  314 Mafia Racing/ Felt/ PBR
12 Matthew Oseto   0:59:11.6  322 Lenovo
13 Peter Hall   0:59:17.8  312 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
14 Dave Pearson   0:59:34.3  334 Collision 1
15 Ryan Denney   0:59:48.7  306 Northwest Chiropractic Clinic
16 Travis Nease   0:59:49.6  358 Cucina Fresca
17 Parker Lund   0:59:50.4  359 MAFIA/FELT/PB
18 Keith Heinzelman   1:00:42.3  149 20/20 Fuel
19 Mark Doane   1:00:42.8  307 Phil's South Side Cyclery
20 Mike Porter   1:01:49.3  365 Porter House Racing
21 Aaron Vanderwal   1:01:49.7  354 MAFIA/FELT/PB
22 Timoth Spence   1:01:57.6  326 Mafia Racing/Felt/PBR
23 Matt Quann   1:03:30.2  352 
24 Art Weichbrodt   1:04:52.3  330 Corpore Sano
25 Thad Boss   0:52:57.3  351 Mayhem Racing / Market Street Cycling Club
26 James Beieler   0:52:57.8  363 Team Fanatik
27 Rick Jerabk   0:53:03.4  347 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
28 Nathan Webster   0:53:23.5  329 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
29 Tim Hegg   0:53:26.5  316 Phil's South Side Cyclery
30 Rob Born   0:53:35.2  304 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
31 Dan Becraft   0:53:57.0  302 Moots Racing NW
32 Dominic D'Angelo   0:54:24.3  305 Collision 1
33 Matt Morrison   0:55:16.1  321 RTB
34 Leldon King   0:55:22.7  333 Rad Racing NW
35 Mark Freda   0:55:43.0  361 Aspen Velo
36 Alexander Barnett   0:56:40.3  368 Apex
37 JJ Ecker   0:57:04.0  344 First Rate Mortgage
38 Bill Brazier   0:57:15.2  362 Amgen
39 Brett Clothier-Sharman   0:59:18.2  356 Cucina Fresca
40 Jeff Evans   1:05:51.8  309 Samurai Noodle / Doublecheck
43 Robert Trombley   0:54:07.7  360 Carbon Neutral Cycling
46 Jeff Beltramini   Time N/A  303 Mafia Racing/Felt/PBR
47 Mike Trowbridge   Time N/A  328 Jack's Bicycle Center
48 Sean Curran   Time N/A  340 Second Ascent
49 Michael Lipka   Time N/A  319 Mayhem Racing / Market Street Cycling Club
50 Christian Schmalz   Time N/A  338 Cycle U

Men - Cat 3 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Brazel   0:54:13.7  105 Old Town Bicycle p/b State Farm
2 Vern Cole   0:54:48.1  136 SCCA/Starbucks
3 Bub Ludeman   0:55:15.0  114 Lenovo
4 Sam Taagen   0:46:28.2  126 20/20 Fuel
5 Joseph Kilbourne   0:47:25.8  111 Branford Bike/Emerald City Cycling Club
6 Todd Anderson   0:47:37.9  100 colision one
7 Christopher Mendoza   0:48:11.8  121 Olympia Orthopaedic Associates
8 Larry Boyer   0:48:12.7  143 Cucina Fresca
9 Phil Meyer   0:48:13.5  122 Phil's South Side Cyclery
10 Joe Martin   0:48:14.4  119 Ragnarok Racing
11 Matthew Crazier   0:48:22.2  106 20/20 Fuel
12 Paul Marquart   0:48:23.9  118 BD Roofing
14 Dave Stanton   0:48:52.1  130 Cucina Fresca
15 Kevin Raymond   0:48:58.5  123 Bikesale.com
16 David Miller   0:49:29.2  134 Mafia Racing
17 Paul Wernek   0:50:03.7  135 Old Town Bicycle p/b State Farm
18 Rob Schueler   0:50:06.3  125 Byrne Invent
19 Joel Burklund   0:50:07.1  144 Byrne Invent
20 Kempton Baker   0:50:20.8  102 Viking Sport - Corpore Sano
21 David McIntosh   0:50:43.3  120 Giant Northwest
22 Steve Tauscheck   0:50:55.3  145 Doublecheck
23 Peter Stocker   0:50:58.6  138 Hagens Berman
24 Jim O'Brien   0:51:50.2  146 Second Ascent
25 Greg Luther   0:52:31.8  115 Olympia Orthopaedic Associates
26 Mark Mikante   0:52:32.7  137 SCCA/Starbucks
27 Larry Elliott   0:53:36.4  109 Olympia Orthopaedic Associates
28 Tom Biehl   0:53:59.0  104 20/20 Fuel
29 David Baker   0:54:39.1  101 Phil's South Side Cyclery
30 Riley Conkin   0:54:50.4  107 McCleod Construction/Pedal Dynamics
31 John Rodakowski   0:55:07.5  147 
32 Patrick Tongue   0:55:16.8  127 Rad Racing NW
33 Dave Hull   0:56:30.6  148 Old Town Bicycle p/b State Farm
34 Jac Cummings   0:47:07.0  149 Skagit Cycle
35 Mauro Felizia   Time N/A  150 War
36 David Wills   Time N/A  129 Phil's South Side Cyclery
37 David Bennett   Time N/A  103 Collision 1
38 Andrew Malakoff   Time N/A  117 Recycled Cycles Racing
39 George Jackson   Time N/A  131 Old Town Bicycle p/b State Farm
40 Brian Wentz   Time N/A  128 Olympia Orthopaedic Associates

Men - Cat 3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erick Brooks   0:55:17.7  201 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
2 Cosmic Miller   0:47:45.5  311 Double Check My Samurai Noodle
3 James Wagner   0:49:30.1  210 cycle therapy/4-corners racing
4 Buff Hopper   0:50:08.0  213 Team Double Check
5 Eric Mamroth   0:51:14.3  203 Recycled Cycles
6 John Roberts   0:51:47.4  206 
7 Kevin Beshlian   0:55:04.1  200 20/20 Fuel
8 Rodd Wagner   0:55:15.9  211 BRANFORD BIKE
9 Tim Tarte   0:56:35.5  207 PSCC
10 Brian Volkert   0:56:39.0  209 Team Double Check
11 Hank Koerner   1:01:42.6  202 20/20 Fuel

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Iddings   Seattle, WA0:57:55.9 146372  104 Redline
2 Kevin Noiles   0:59:12.8  122 La Bicicletta pro shop
3 Richard Hulit (1 - Cat2)   Seattle, WA1:00:28.0 227337  103 Recycled Cycles
4 jason williams   Bellevue, WA1:02:10.1 305198  123 Team Stanley
5 Loren Hanson   Sammamish, WA1:02:27.7 67417  112 
6 Mark Hanson   1:04:17.0  126 
7 aaron mickels (2 - Cat2)   Bellingham Wa1:04:22.1 284031  106 Cycling Northwest
8 Jeffrey Anderson (3 - Cat2)   Seattle, WA1:05:45.7 1638  110 Team Stanley
9 Cory Simpson   Kirkland, WA1:06:12.0 414058  119 Woodinville Bicycle
10 Mike Fusaro (4 - Cat2)   Seattle, WA1:06:57.2 226984  111 Cycling Northwest
11 Landon Erickson (5 - Cat2)   Seattle, WA0:58:46.1 10910  100 Team Stanley
12 Christopher Hill   Racine, WI0:59:13.3 186263  114 Cucina Fresca
13 Randy Bott   Everett, WA1:00:01.3 221932  118 Cucina Fresca
14 Glenn Soja   1:00:03.5  124 Team Stanley
15 Adam Fung   Mountlake Terrace, WA1:00:30.1 186926  125 DC Velo
16 Michael Pease   Ellensburg, WA1:04:12.4 123801  108 Collision 1
17 Toby Swanson   Snoqualmie, WATime N/A 137959  120 Bro Tour

Men - Cat 1/2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Connolly   Seattle, WA1:01:41.0 271163  200 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
2 Sean Kelsey   Woodinville, WA1:02:01.6 18854  208 Buy Local Cycling
3 Tom Phillips   Seattle, WA1:02:31.7 173613  215 Ragnarok Racing
4 Ian Tubbs   Bellevue, WA1:02:48.7 111313  231 Lenovo
5 Richard McClung   Kirkland, WA1:03:28.1 23281  230 Hagens Berman
6 Doug Graver   Monroe Wa1:03:37.3 101059  205 Ragnarok Racing
7 Todd Davis   Seattle, WA1:04:20.9 103745  202 Lenovo
8 Jeff Cummings   Bellingham, WA1:04:40.2 8332  222 Jacks Bicycle Cente
9 Todd Tucker   1:04:44.1  225 333FAB
10 Matthew Lynch   Redmond, WA1:04:47.2 282188  210 Byrne Invent
11 Timothy Ellis   Port Orchard, WA0:56:57.6 10714  221 CNC
12 Keith Rollins   Puyallup, WA0:56:59.4 30471  223 BD Roofing
13 Jim Albright   Olympia, WA0:57:13.6 190621  227 Byrne Invent
14 Randy Iddings   Enumclaw, WA0:57:26.9 94612  212 Redline
15 Andrew Rigel   Seattle, WA0:57:30.3 77337  235 Mafia Racing/Felt/PBR
16 Rainer Leuschke   Seattle, WA0:57:33.7 275808  209 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
17 Damon Pettinger   Seattle, WA0:58:14.3 60117  214 Hagens Berman Cycling
18 Stephen Jensen   Seattle, WA0:58:16.6 60731  206 Collision 1
19 Cole Meckle   Rochester, WA0:58:49.9 253510  211 Team Stanley
20 Joe Brennan   Mountain View0:58:58.1 215198  237 Hagens Berman Cycling
21 Chad Berg   Arlington, WA0:59:53.8 92171  239 Collision 1
22 Craig Dillon   Mill Creek, WA1:00:26.1 147258  203 Team Stanley
23 Ross Gilbert   Gig Harbor, WA1:00:48.0 275520  234 Old Town Bicycle p/b State Farm
24 J Juelis   Calabasas, CA1:02:36.9 205913  207 Mayhen Racing
25 Randy Salamon (1 - Cat2)   Seattle, WA1:02:48.1 179918  220 CNC
26 James Johnson (2 - Cat2)   Seattle, WA1:02:49.3 201972  238 Second Ascent
27 LeRoi Smith   Seattle, WATime N/A 181380  217 Ragnarok Racing
28 Richard Blanco   Olympia, WATime N/A 3890  236 Ragnarok Racing

Men - Cat 1/2 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Gallaher   Seattle, WA0:56:58.6 12680  307 United Finance
2 David Karman   Seattle, WA0:57:21.0 88557  303 Hagens-Berman Cycling
3 Christopher Adolf   Everett, WA0:58:15.5 1204  306 Hagens Berman Cycling
4 Martin Senkyrik   Renton, WA1:00:20.7 253666  305 Second Ascent
5 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA1:00:53.9 85689  302 Cucina Fresca
6 John Alving   Seattle, WA1:01:15.9 299088  300 Apex Racing
7 Bernard Georges   Seattle, WA1:01:34.0 13067  312 333 Fab Factory
8 Rodney Brandon   Bainbridge Island, WA1:02:25.1 4631  314 First Rate Mortgage
9 Pete Krumins   Tacoma, WA1:02:29.8 207996  311 Old Town Bicycle p/b State Farm
10 John Meehan   Mercer Island, WA1:03:24.9 194218  308 Garage
11 Glen Conley   Bothell, WA1:04:29.3 165167  301 
12 Jim Peot   Woodinville, WA0:57:13.6 27679  313 Hagens Berman 121

Men - Cat 1/2/3/4 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Mackie   0:47:55.6  615 
2 Craig Etheridge   0:48:52.6  607 333 FAB
3 Brian Myers   0:50:22.9  629 Hodala
4 Seth Davis   0:51:27.3  647 Alki Rubicon
5 John Duquette   0:52:04.4  606 Alki Rubicon
6 Joseph Mullan   0:52:33.8  617 Traitor Cycles / PowerCordz
7 Kenton Berg   0:52:39.2  601 Second Ascent
8 Matt McCluny   0:52:48.9  645 Hodala
9 Nat Peleman   0:53:40.0  661 Hodala
10 Adam Van Dyke   0:53:51.9  621 
11 Tyler Smith   0:54:09.0  653 Nuun & co
12 Dave Cook   0:54:12.7  643 Old Town Bicycle p/b State Farm
13 Jim Wood   0:54:46.3  660 Alki Rubicon
14 Sally Fornes   0:55:00.9  657 Hodala
15 John Whitnack   0:55:35.3  623 
16 Rob Lehtinen   0:55:37.1  664 Alki Rubicon
17 Bill Huggins   0:55:45.4  612 PCP
18 Noah Mery   0:56:23.2  642 Breakaway Racing
19 Justin Harman   0:57:36.3  611 Collision 1
20 James Cooke   0:58:14.6  644 Hodala
21 Jeff Roesner   0:48:02.5  618 Recycled Cycles
22 Bart Sanderson   0:48:23.9  619 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
23 Vincent Mysliwiec   0:48:24.7  659 Old Town Bicycle p/b State Farm
24 Matt Cary   0:48:26.3  655 
25 Jim Brown   0:48:29.4  652 Rad Racing NW
26 David Loetterle   0:49:36.8  624 
27 Alex Rohde   0:49:38.5  656 Second Ascent
28 Jeff Aken   0:49:39.4  600 
29 Andrew Devansky   0:49:46.1  605 Carbon Neutral Cycling
30 Ryan Richardson   0:50:59.2  658 Hodala
31 Lawrence Jobe   0:52:05.2  651 Sulk it
32 Michael Armfield   0:53:18.0  654 Breakaway Racing
33 Jason Goff   0:54:10.8  663 Byrne Invent
34 Eric Evanson   0:55:18.3  608 Wheelsport Cycling Team
35 Reese Lindblad   0:55:41.4  614 Phil's South Side Cyclery
36 Kurt Litsinger   0:49:26.9  641 Team Apex Racing
37 David Volkert   Time N/A  630 Double Check
38 Bernard Acevedo   Time N/A  646 Rad Racing NW
39 Mike Rolcik   Time N/A  648 Ragnarok Racing
40 Heiko Stopsack   Time N/A  639 Seattle Viking Sport
41 Steve Perry   Time N/A  667 Corpore Sano
42 Dan Davidson   Time N/A  665 Apex
43 Jason Williams   Time N/A  649 Team Stanley

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luther Travis   0:11:04.9  150 Rad Racing
2 George Jackson   0:11:33.4  130 Old Town
3 Steven Raymond   0:12:11.3  124 Old town
4 Derrick Howlett   0:12:23.7  151 ASC Redline
5 Matthew Adolf   0:12:50.5  100 First Rate Mortage
6 Croix Cameron   0:12:50.9  152 Rad Racing
7 Gideon Bender   0:12:52.4  101 Collision One
8 Alastair Magun   0:13:09.3  141 Rad Racing NW
9 Justin King   0:13:23.3  126 First Rate
10 Alex Walentynowicz   0:13:30.2  116 Rad Racing NW
11 Chase McIntosh   0:14:08.3  111 Giant Northwest
12 Titus Bender   0:14:46.6  102 Collision One
13 Liam Nease   0:14:58.7  128 Potato Farmers
14 Ronan Doherty   0:15:20.0  143 
15 Max Tingley   0:15:22.3  134 Er Properties
16 Kyle Dickenson   0:15:28.2  136 
17 Jeffrey Philipson   0:15:32.7  147 FRM
18 Ethan Casebolt   0:15:42.0  104 Rad Racing NW
19 Clayton Weichbrodt   0:16:19.3  117 Corpore Sano
20 Sam Arildson   0:16:51.1  133 Firt Rate Mortage
21 Pedeferri Colby   0:17:00.3  137 
22 Holden Berg   0:17:00.7  103 Collision 1
23 Jack Arildson   0:19:00.1  132 First Rate Mortage
24 Xzavier Hamilton   0:19:26.6  107 Bicycle Centres/Collision One

Men - Junior - Development - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theo Arden   0:39:55.7  815 First Rate Mortgage
2 Owen Donnelly   0:40:59.7  822 
3 Henry Hayes   0:41:23.0  804 20/20 Fuel
4 Jarrett Aregger   0:41:40.3  800 First Rate Mortgage
5 Mitchell Thorton   0:43:09.8  807 First Rate Mortgage
6 Huner Graver   0:44:11.3  821 Ragnorock
7 Trey Thorton   0:45:01.6  808 First Rate Mortgage
8 Scott Funston   0:46:59.2  801 Old Town Bicycle p/b State Farm
9 Mike Jors   0:33:49.9  805 First Rate Mortgage
10 Henry Geary   0:34:07.8  802 First Rate Mortgage
11 Marcus Tongue   0:34:12.3  810 Rad Racing NW
12 Luke Grant   0:34:56.5  803 First Rate Mortgage
13 Shannon Mallory   0:34:58.3  817 Fanatik
14 Skyler Schroebe   0:35:35.5  823 Rad Racing NW
15 Benjamin King   0:36:26.0  819 Rad Racing NW
16 Brayden Buchanan   0:40:26.3  820 Rad Racing NW
17 Aaron Watt   0:43:39.3  818 First Rate Mortgage
18 Erk Philipson   0:46:16.7  806 First Rate Mortgage

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darian Thomas   0:20:37.7  215 Rad Racing
2 Michael Schnabel   0:20:42.1  206 BD Roofing
3 Colton Schnabel   0:20:55.9  226 BD Roofing
4 Anders Pedersen   0:22:09.1  227 FRM
5 Andrew Wittner   0:22:50.0  213 Old Town
6 Brenton Wright   0:25:10.0  228 
7 Bluhm Alec   0:25:45.8  229 
8 Beshlian Anna   0:28:17.6  210 
9 Keland Yip   0:32:29.4  208 First Rate Mortgage

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Varland   0:38:46.5  444 IJM.com
2 Emily Eggers   0:39:15.4  411 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
3 Laura Gould   0:41:08.4  412 Dirty Face Racing
4 Sabring Hirsch   0:42:24.1  421 McIntosh Racing
5 Karlyn Beer   0:42:47.1  401 Bikesale.com
6 Laura Newman   0:42:51.1  436 Cucina Fresca
7 Kate Lichtenstein   0:43:01.4  414 Team Group Health
8 Andrea Leuschte   0:43:06.3  429 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
9 Erin Danielson   0:43:09.3  407 Team Group Health
10 Erica Haas   0:43:19.0  441 Olympia Orthopaedic Associates
11 Heidi Fischer   0:44:22.4  430 Alki Rubicon
12 Carrie Youngblood   0:44:32.8  438 ReCycle Shop
13 Krysia Pohl   0:44:41.9  443 
14 Amy Pedeferri   0:44:53.2  437 
15 Whitney Anderson   0:45:30.7  400 Cycling Northwest
16 Eva Wong   0:45:36.3  419 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
17 Megan Pinch   0:34:39.1  451 Starbucks
18 Shannon Elliott   0:34:47.8  450 Rad Racing NW
19 Jen Lill   0:34:59.1  449 Bikesale.com
20 Trista Smith   0:35:17.0  452 Nuun and Co.
21 Mandie Majerus   0:35:17.8  432 
22 Lara Rogers   0:35:38.6  446 
23 Angela Cudone-Sherdian   0:35:43.9  405 SCCA/Starbucks
24 Heather Whitlock   0:35:54.9  440 
25 Katy Hayes   0:36:23.8  445 SCCA/Starbucks
26 Anna Heckman   0:36:33.1  420 
27 Jenna Stucky   0:36:40.6  439 
28 Nancy Serejch   0:37:28.8  448 SCCA/Starbucks
29 Kerstin Martell   0:37:31.0  442 
30 Karen Blakenship   0:37:59.2  403 Team Group Health
31 Suzanne Gray   0:40:00.0  447 Dirty Face Racing

Women - Cat 4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori King   0:41:58.4  633 Byrne Invent
2 Stefanie Werts   0:42:33.6  616 Olympia Orthopaedic Associates
3 Andrea Weymiller   0:43:40.9  622 Team Elk Head USA
4 Karen Metcalf   0:44:32.0  607 Olympia Orthopaedic Associates
5 Jane Matava   0:44:46.9  624 Alki Rubicon
6 Robin Sheedy   Seattle, WA0:44:55.7 268225  630 Blue Hills Cycling Club
7 Elizabeth Brane   0:45:52.2  601 Collision 1
8 Lisa Coyne   0:34:46.3  626 Group Health
9 Ellie Booher   0:34:52.6  634 
10 Lori Brazel   0:35:24.4  602 Old Town Bicycle p/b State Farm
11 Christine Neumiller   0:35:47.3  609 Olympia Orthopaedic Associates
12 Claire Kline   0:36:02.9  628 Pilchuck Cycling
13 Deborah Reubens   0:36:47.1  617 Cucina Fresca
14 Margaret Walter   0:37:41.6  615 Old Town Bicycle p/b State Farm
15 Karen Fischer   0:38:06.1  632 
16 Lucia Dantona   0:39:38.8  627 Byrne Invent
17 Nicole Weiss   0:39:43.4  631 
18 Kathleen McMahon   0:41:50.5  629 Carbon Neutral Cycling
19 Laurel Bluhm   0:46:10.4  635 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtenay McFadden   0:51:15.2  407 Cycling Northwest
2 Naomi Haverlick   0:52:42.3  427 Cognatives
3 Ellen Ruotsala   0:53:15.6  425 Team Group Health
4 Devon Simpson   0:53:59.2  412 Team Group Health
5 Anne Marie Kessler   0:54:18.4  430 Alki Rubicon
6 Corrie Middleton   0:54:21.3  409 Collision 1
7 Rachel Headley   0:54:46.7  402 Team Group Health
8 Andrea Casebolt   0:54:57.7  400 Rad Racing NW
9 JoAnne Anderson   0:56:30.1  417 Hodala
10 Molly Martin   0:56:36.7  406 Ragnarok Racing
11 Hidi Mickelson Cramer   0:56:47.3  408 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
12 Christina Solheim   0:45:25.5  428 First Rate Mortgage/Redline
13 Catherine Maier   0:45:38.7  405 Rad Racing NW
14 Larisa Wade   0:46:10.9  415 Rad Racing NW
15 Camille Terhune   0:46:11.8  414 Olympia Orthopaedic Associates
16 Jamie Schoenborn   0:46:47.0  411 Team Roaring Mouse
17 Alexie Montaland   0:47:25.8  426 IUM.org
18 Amanda McNabb   0:49:32.9  418 Team Group Health
19 Carrie Eller   0:50:11.7  421 Greggs Trek
20 Ann Mitchell   0:51:29.8  410 Olympia Orthopaedic Associates
21 Carlie Spence   0:52:09.4  413 Mafia Racing/Felt/PBR
22 Karyn Abaham   Time N/A  429 Cycle University

Women - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jitka Cole   0:52:47.1  511 SCCA/Starbucks
2 Naoko Forderer   0:54:54.9  503 
3 Jill Ramsey   0:44:56.2  509 Byrne Invent
4 Lea Stralka   0:45:06.8  516 Team Group Health
5 Monica DeWald   0:45:23.7  512 Cucina Fresca
6 Nikole Rock   0:45:32.7  514 Ragnarok Racing
7 Rachel McLain   0:45:37.1  505 Old Town Bicycle p/b State Farm
8 Deborah Driver   0:47:42.2  502 Ragnarok Racing
9 Kristen Crupi   0:47:49.2  501 Ragnarok Racing
10 Carol Johnson   0:47:57.1  515 Team Group Health
11 Lisa Miller   0:49:21.6  507 Ragnarok Racing
12 Michelle Petrick   0:50:59.7  508 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
13 Robyn Angliss   0:51:32.4  500 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
14 Heide Granham Fitzgerald   0:53:23.6  510 Old Town Bicycle p/b State Farm

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristi Berg   0:56:34.4  300 Cycle University
2 Kristen Kelsey   0:48:59.1  303 Buy Local Cycling
3 Jodi Connolly   0:50:50.1  301 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
4 Jo Markham   0:51:19.6  304 OOA
5 Liz Marzolf   0:52:31.1  310 Hagens Berman
6 Brandee Era-Miller   0:52:39.1  302 Olympia Orthopaedic Associates
7 Lee Smith   0:54:20.7  307 Team Group Health
8 Angela Mysliwiec   0:56:26.4  305 Old Town Bicycle p/b State Farm
9 Jocelyn Setter   0:47:12.7  309 Hagens Berman

Women - Cat 1/2/3/4 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Duquette   0:40:10.3  702 
2 Hidi Mickelson   0:43:05.4  707 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
3 Amara Boursaw   0:35:22.8  704 Greggs Trek
4 Tricia Sandstrom   0:35:27.7  705 Team Group Health
5 Susanne Wasilawski   0:35:52.0  701 2020 Fuel
6 Marta Medcalf   0:36:39.0  700 Cycle University
7 Anna Pearson   0:36:48.7  770 

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doherty Emma   0:14:38.9  142 
2 McGrath Zara   0:14:53.4  138 IJM
3 Bluhm Sara   0:16:06.5  148 2020 fuel
4 Eleanor Beshlian   0:18:39.8  118 20/20 Fuel
5 Stella Biehl   0:18:59.7  119 20/20 Fuel
6 Wood Sarah   0:19:33.0  149 2020 fuel
7 Camryn Tongue   0:20:35.8  140 Tongue Racing

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Barrell   0:24:33.7  209 Rad Racing NW
2 Anna Beshlian   0:28:17.6  210 20/20 Fuel
3 Giuffre Stacey   0:29:30.3  225 First Rate Mortgage
4 Madison Luther   0:30:42.5  220 Rad Racing

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bennitt Fiona   0:25:01.2  303 Team Zoom

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerCUOREShimanoSpySierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee