Race Results for
South Eastern Regional Championship Series #6
Ducktown, TN
(Event Information)
Cross Country on 05/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pr - Pro - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410  JAMIS BICYCLES / OUTSPOKIN BICYCLES
2 Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  AMERICAN CLASSIC / KENDA / TOMAC
3 Scott Frederick   Raleigh, NC 66359  12 INLAND CONSTRUCTION
4 Seth Kemp   Campobello, SC 226556  15 C-TOWN KENDA / HAYES
5 Will Black   Austin, TX 58540  40 INLAND CONSTRUCTION
6 Troy Adams   Sylva, NC 157975  44 EVEREADY ENDURANCE / BARBORITOS
8 Jacob Prater   Maryville, TN 28614  28 CYCOLGY
9 Charles Storm   Sanford, NC 110876  43 INLAND CONSTRUCTION
10 Alex Ryan   Lewisville, NC 173542  CHAMPION SYSTEM / CANNONDALE
11 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  13 EVEREADY ENDURANCE / BARBORITOS
12 Craig Wohlschlaeger   Montecito , CA 121452  45 CHAMPION SYSTEM / CANNONDALE
DNF Timothy Mosher   Matthews, NC 283097  20 CHAMPION SYSTEM / CANNONDALE

Men - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanner Hurst   Gallatin, TN 277734  111 TEAM BIKERS CHOICE
2 Chase Dickens   Mount Airy, NC 253981  101 AMERICAN CLASSIC / KENDA / TOMAC
3 Brad Nelson   Carmel, IN 217294  105 UNION COLLEGE
4 Malachi Peacock   Athens, GA 188717  120 LITESPEED / BMW
5 Jansen Lindner   Covington, GA 222461  118 
6 Matt Schupp   Nashville, TN 291441  119 TEAM BIKERS CHOICE
7 Jeremiah Dyer   Greenville, SC 281799  136 CHAMPION SYSTEM / CANNONDALE
8 Joseph Grimes   Boone, NC 242647  140 BOONE VELO
DNF Aaron Bayard   Columbia, SC 294935  122 CYCLE CENTER
DNF Drake Lindsey   Hiram, GA 277549  131 CYCLE YOUTH / CHAINSTATION
DNF Brent Hall   Lakeland, FL 247826  145 BENT'S / ENDURANCE FACTOR

Men - Cat 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Murrell   Ocoee, TN 243007  263 LARRY HILL FORD / SCOTTS BIKES
2 Craig Evans   Hendersonville, TN 200382  262 
3 Nathan Sibly   Decatur, GA 32594  241 AARONS / PB NEW ENGLAND FINANCIAL
4 Joseph Dabbs   Homewood, AL 218784  200 MALT RACING / ORBEA
5 Shey Lindner   Covington, GA 195152  235 CAFFEINE / NINER
6 Edward O'Dea   Atlanta, GA 176831  261 
7 Jason Lewis   Jonesborough, TN 276540  204 EVEREADY ENDURANCE
8 Lee Sebastian   Marietta, GA 230790  229 TEAM PIRATE
DNF Todd Daprano   Atlanta 145715  260 QUANTUM MECHANICS / APB
DNF ERIC MACLEOD     264 

Men - Cat 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Olsson   Colfax, NC 226661  318 GVC / CYCLES DE ORO
2 Rick Pyle   Charlotte, NC 243883  309 AMERICAN CLASSIC
3 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  327 BIKEMAN.COM
4 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  302 CAFY:INE
5 Bradley Cobb   Lookout Mtn, TN 214593  347 
6 Mark Douglass   Maryville, TN 9908  346 KNOX VELO
7 John Hoover   Mc Donald, TN 127337  306 MOTOR MILE RACING
8 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  307 KRYSTAL / SCV
9 Eric Sauer   Kernersville, NC 272863  320 GVC / CYCLES DE ORO
10 Francis Fessler   Brentwood, TN 218743  300 F2 FITNESS / COLUMBIA CYCLING
11 Mark Poore   Cookeville, TN 94493  301 STARTBRITE CAR WASH / MOAB
12 TODD FROBISH     345 BRICK CITY BICYCLES

Men - Cat 1 - Expert - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Feier   Canton, GA 203619  450 PACESETTER STEEL SERVICE / PB LITESPEED

Men - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL RUSSELL     522 
2 Justin Cashion   Franklin, NC 299563  515 VO2 SPORTS / JAKES FSJ JUNKYARD
3 John Best   Saint Louis, MO 238066  560 
4 Chris Hughes   Atlanta, GA 307268  562 PEACHTREE BIKES
5 Peter Bommicino   Woodstock, GA 278637  529 
6 Chris Chastain   Atlanta, GA 314028  573 
7 JOSH CALLAHAN     570 SCOTT'S BICYCLE CENTER
8 MATTHEW SAND     572 
9 Nick Rogers   Smyrna, GA 278227  531 
10 Jacinto Oliveros   Atlanta, GA 313822  574 
11 Travis Brown   Lakeland, FL 301361  508 TEAM BENT'S
12 JOSH POWELL     569 
13 Jesse Stidham   Kingsport, TN 270613  503 EVEREADY ENDURANCE
14 DANIEL STEELMAN     571 
DNF Kevin Niles   Orlando, FL 291865  507 ENDURANCE FACTOR / BENT'S

Men - Cat 2 - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Smith   Knoxville, TN 285396  403 TVB / TOMATO HEAD RACE
2 Joel Marshall   Knoxville, TN 231354  439 TVB / TOMATO HEAD RACE
3 KELLY VON CANON     432 
4 Tab Tollett   Lookout Mountain, TN 133226  435 MOTOR MILE RACING
5 BOB SAXON     443 
6 Drew McIntosh   Knoxville, TN 285196  430 TVB / TOMATO HEAD RACE
7 RICHIE DAIGLE     434 
8 DANNY GORK     433 

Men - Cat 2 - Sport - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Kreibich   Stallings, NC 19814  606 BIKESOURCE
2 EDWARD FRAYER     671 VAN MICHAELS
3 Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  609 
4 WILLIAM PIRTLE     673 
5 Chip Purcell   East Brainerd 242389  602 SCV / KRYSTAL MTB
6 MARK BENDER     674 
7 STEVE PASTOREK     675 
8 JIMMY IRIZARRY     604 OCALA SNACK VENDING
9 Gregory Frame   Rock Hill, SC 161303  643 
10 SCOTT LEWIS     640 
11 Michael Edens   Kingston Springs, TN 169477  614 TRACE BIKES
12 Jason Hatcher   Cleveland, TN 102297  622 
13 Lee Carmichael   Chattanooga, TN 309302  607 
14 CRAIG SCALF     672 

Men - Cat 2 - Sport - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK RUDDER   Dunwoody, GA 293464  790 TEAM BIKERS CHOICE
2 Jim Farmer   Chattanooga, TN 267054  743 KRYSTAL SCV
3 Steven Wingo   Ocala, FL 297929  785 ENDURANCE FACTOR
4 Max Dyar Jr   Hattiesburg, MS 192491  702 MALT RACING
5 KYLE TOMPKINS     739 ACC
6 Jeff Estes   Santa Fe, TN 311265  788 
7 Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  714 
8 DON CIGGLA     794 
9 Scott Grissom   Tullahoma, TN 238363  728 COOKEVILE BICYCLES
10 phil stanfill   Santa Fe, TN 316694  789 
11 Michael Toney   Jacksonville, FL 293828  716 
12 WAYNE RADCLIFF     793 LARRY HILL FORD / SCOTT'S BIKES
13 jason stewart   Maryville, TN 303847  792 
14 DUFF BRUMLEY     795 
15 MIKE PHEBUS     791 
16 Benny Protano   Hollywood, FL 84820  710 JUNKMAN
17 JIM THASHER     787 
18 Tony Jewah   Lineville, AL 296272  718 
DNF MICHAEL HILL     786 
DNF FRANCISCO ALBA     711 SERVICE EXPRESS

Men - Cat 2 - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 VAN COUNCIL     495 VAN MICHAEL SALON
3 TOM WILLIS     456 
4 MARTIN VISSER     485 
5 DWIGHT WYATT     493 CAROLINA FATZ
6 Vick Dyer   Knoxville, TN 10321  451 
7 Steve Stidham   Kingsport, TN 269869  452 EVEREADY ENDURANCE
8 BOB KAY     494 
9 Michael Taglio   Murfreesboro, TN 209001  475 MTV-MOAB

Men - Cat 3 - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JORDAN LEWIS     559 BARBERITOS / EVERDY ENDURANCE
2 Trent Donovan   Gainesville, FL 314436  550 CHAIN REACTION / TXTSIGNAL.COM
3 DALTON HENSLEY     588 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chase Moore   Canton, GA 307885  568 NORBA MTB CLUB
2 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  553 CYCLE YOUTH
3 JOSHUA HENSLEY     589 
4 Hayden Lanzilotta   Athens, GA 278490   

Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM CHRISTOPHER     470 
2 Carson Beckett   Benton, KY 279043  453 
3 JOBY HANEY     485 
4 Elliott Baring   Cumming, GA 305958  458 CYCLE YOUTH DEVO ALPHA
5 Bo Rieger   Springhill, TN 293463  472 COLUMBIA CYLCING CLUB
6 CHACE UNDERWOOD     471 
7 CARLIN WRIGHT     473 

Men - Cat 3 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dakota Pittman   Mount Airy, NC 309440  450 
2 Corey Estrada   Waleska, GA 293079  459 NORGA MTB CLUB
3 LANDON CARTWRIGHT     476 MELLOW MUSHROOM

Men - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN DAVIS     158 

Men - Cat 3 - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KURT PAGE     56 MOAB / MTV
2 JACOBY VOIGT     59 VAN MICHAEL SALON
3 Steven Jeffords   Hopkinsville, KY 293225  53 WOOD-N-WAVE
4 Jeff Yeager   Columbia, TN 310561  54 COLUMBIA CYCLING CLUB
5 EMERSON FULLER     57 TVB RACE / TOMATO HEAD
6 JOHN GAMBLE     81 
7 RYAN HARGIS     82 

Men - Cat 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Martin   Evansville, IN 310097  220 
2 Brian Reynolds   Bluffton, SC 293268  212 
3 MICAH REYNOLDS     244 
4 SHANE PACK     248 TVB
5 Zachary Janes   Suwanee, GA 259303  223 
6 Jason Rogers   Atlanta, GA 149207  230 
7 Matthew Donovan   Gainesville, FL 300234  205 CHAIN REACTION / TXTSIGNAL.COM
8 Stuart Malley   Cumming, GA 293106  225 
9 PAUL GEORGE     249 

Men - Cat 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnny Collins   Dobson, NC 304742  302 AMERICAN CLASSIC / KENDA / TOMAC
2 JOHN BROWN     307 MOW TOWN LAWNCARE
3 DAVID WRIGHT     312 
4 MARK SMITH     300 
5 CHRIS BROWN     301 

Men - Cat 3 - Beginner - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF HENSLEY     412 
2 STEVE COLLINS     400 OCONEE OUTFITTERS
3 RICHARD HUBBARD     406 NORTHSTAR BICYCLE
4 MICHAEL WRIGHT     403 

Women - Pr - Pro - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  50 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO
2 Anina Aaron   Oak Ridge, NC 244684  51 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO / FOX

Women - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kiersta Tucker   Custer, KY 258820  68 WOOD N WAVE
2 Elizabeth McCalley   Knoxville, TN 270074  69 GARY FISHER 29ER CREW
3 Amanda Green   Estill Springs, TN 242155  56 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO
4 Loretta Simpson   Woodstock, GA 161662  87 SORELLA CYCLING P/B BVM ENGINEERING
5 Namrita O'Dea   Atlanta, GA 231330  80 Topeak-Ergon
6 Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  54 AMERICAN CLASSIC / KENDA / TOMAC
7 Catherine Peacock   Athens, GA 222160  67 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO
8 Jennifer Horn   Atlanta, GA 271357  55 SORELLA CYCLING / P/B BVM ENGINEERING
9 Laureen Coffelt   Memphis, TN 294185  64 VELOSOUL
10 Star Affolter   Ooltewah, TN 259071  72 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO
11 Erin Deemer   Winter Park, FL 284899  58 BRICK CITY BICYCLES
DNF Emily Parker   Corryton, TN 243860  53 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO

Women - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hollie Ernest   Arcata, CA 305220  813 TVB RACE / TOMATO HEAD
2 Brenda Morawa   Atlanta, GA 278690  828 SORELLA CYCLING P/B BVM ENGINEERING
3 Megan Protano   Hollywood, FL 254068  800 PROTANOLAW.COM / JUNKMAN
4 Kim Bishop   Kingsport, TN 237805  811 
5 Hailey Kercheval   Calvert City, KY 310577  807 WOOD-N-WAVE
6 ? ?     827 
7 Dana Wolf   Cumming, GA 292454  801 
8 Eleanor McDonough   Knoxville, TN 307488  810 TVB RACE / TOMATO HEAD

Women - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mari DeMarco   St Louis, MO 258988  523 SORELLA CYCLING PB BUM ENGINEERING
2 Lauren Breza   Knoxville, TN 307501  512 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFSierra NevadaOSMOShimanoCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee