Race Results for
Return To Port Orange
Port Orange, FL
(Event Information)
Road Race on 08/28/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Mlujeak (1 - Cat1)   Pembroke Pines, FL00:00:00.000 24653  102 ZMotion Racing Team
2 Julio Rojas   Pompano Beach, FL00:00:00.000 175402  121 GS Palm Beach
3 Carlos Smith   Alachua, FL00:00:00.000 258245  124 352 Racing P/b Bikes And More
4 Stephen Selby   Lake Mary, FL00:00:00.000 58557  128 Orlando Velo
5 Todd Pye   Jacksonville, FL00:00:00.000 45822  127 Velobrew Cycling Club
6 Robert Higdon   Jacksonville, FL00:00:00.000 59682  129 Orlando Velo
7 Carlos Soler   Longwood, FL00:00:00.000 104661  126 DWC Racing
8 Philip Elliott   Palm Beach, FL00:00:00.000 51741  104 GS Palm Beach
9 Jose Hernandez   Orlando, FL00:00:00.000 281175  315 Atlantic Shores Velo
10 Chris Hoch   Coconut Creek, FL00:00:00.000 272990  109 GS Palm Beach
11 Kenneth Taylor   Ferndale, FL00:00:00.000 196643  132 DWC Racing
12 Talmadge Mincey   Signal Mountain00:00:00.000 272296  108 Cycle Logic
13 Todd Hull   Jacksonville, FL00:00:00.000 82561  130 Velobrew Cycling Club
14 Shane Collins   Canton, GA00:00:00.000 289244  111 Orlando Road Club Inc
15 Alex Yarnall   Delray Beach, FL00:00:00.000 268644  107 GS Palm Beach
16 Joseph Hamilton   Orlando, FL00:00:00.000 103846  106 DWC Racing
17 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL00:00:00.000 20915  101 GS Palm Beach
18 Brian DeFoe   Orlando, FL00:00:00.000 307976  116 Unattached
19 David Reilly   Winter Park, FL00:00:00.000 108570  122 DWC Racing
20 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL00:00:00.000 85222  105 ZMotion Racing Team
21 Robert O'Malley   Clermont, FL00:00:00.000 26458  103 DWC Racing
22 John Kern   Orlando, FL00:00:00.000 61561  338 DWC Racing
23 Darren Black   Clermont, FL00:00:00.000 106925  123 DWC Racing
24 Paul Duckett   Winter Park, FL00:00:00.000 193230  125 Team 19 Cycling

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Schneider   Lake Worth, FL00:00:00.000 31697  202 GS Palm Beach
2 Ken Schofield   Juno Beach, FL00:00:00.000 207006  218 ZMotion Racing Team
3 John Faulk   Gainesville, FL00:00:00.000 115188  211 Jacksonville Racing Club
4 Thomas Teather   Merritt Island, FL00:00:00.000 60123  206 Treasure Coast Cycling Association
5 John Salsbury   Jacksonville, FL00:00:00.000 69352  258 Jacksonville Racing Club
6 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL00:00:00.000 188511  263 Plan B Cycling/ Team Plan B
7 Alan Lipinski   Ormond Beach, FL00:00:00.000 53180  262 BSRT
8 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL00:00:00.000 71611  209 ZMotion Racing Team
9 Israel Vera   Miami, FL00:00:00.000 242172  221 Team Paisa
10 Charles Jerabek   Jacksonville, FL00:00:00.000 46930  203 Jacksonville Racing Club
11 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL00:00:00.000 246899  246 ZMotion Racing Team
12 Steven Kurth   Palm City, FL00:00:00.000 101266  210 Treasure Coast Cycling Association
13 Russell Kitz   Hobe Sound, FL00:00:00.000 194652  217 GS Palm Beach
14 Timothy Shank (1 - Cat3)   Tallahassee, FL00:00:00.000 93408  260 Gulf Coast Velo
15 Peter Carlos   Coconut Grove, FL00:00:00.000 142009  213 Team Paisa
16 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL00:00:00.000 11814  201 GS Palm Beach
17 Randall Jacques   Fort Lauderdale, FL00:00:00.000 287319  231 ZMotion Racing Team
18 Jeff Bukovan   Palmetto, FL00:00:00.000 212674  251 Unattached
19 Alfonso Castellanos (1 - Cat4)   Bocaraton, FL00:00:00.000 306474  242 ZMotion Racing Team
20 Scott Snyder   Fort Pierce, FL00:00:00.000 50019  204 Treasure Coast Cycling Association
21 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL00:00:00.000 59026  205 ZMotion Racing Team
22 Graham White   Altamonte Springs, FL00:00:00.000 271587  224 Florida Velo
23 Kirk Wilstermann   Palm City, FL00:00:00.000 179226  215 Treasure Coast Cycling Association
24 Andrew Brittingham   Fleming Island, FL00:00:00.000 4891  265 Velobrew Cycling Club
25 Guy Preston (1 - Cat2)   Jacksonville Beach, FL00:00:00.000 186384  236 Jacksonville Racing Club

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Butcher   Lake Mary, FL00:00:00.000 141566  212 DWC Racing
2 Jeffery Golden   Kissimmee, FL00:00:00.000 131332  229 Jacksonville Racing Club
3 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL00:00:00.000 244641  230 Team Linder Capital
4 Julius Aulisio   Lakeland, FL00:00:00.000 187514  216 Treasure Coast Cycling Association
5 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL00:00:00.000 105245  226 DWC Racing
6 Fred Norman   Jacksonville, FL00:00:00.000 119639  255 Jacksonville Racing Club
7 Keith Norris   Melbourne, FL00:00:00.000 173999  214 Island Iron Cycling
8 Patrick Cooper   Tallahassee, FL00:00:00.000 264325  223 Unattached

Men - Masters - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL00:00:00.000 182031  401 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Robinson   00:00:00.000  249 Unattached
2 Buddy Tatum   Jupiter, FL00:00:00.000 318176  250 Unattached
3 Michael Unklesbay   00:00:00.000  245 Unattached
4 Jacob Drewry   Ormond Beach, FL00:00:00.000 296970  234 Velobrew Cycling Club
5 Dante Weston   Jupiter, FL00:00:00.000 272332  225 Unattached
6 Sean Strickland   00:00:00.000  266 Unattached
7 Dave Severn   Cape Canaveral, FL00:00:00.000 299991  238 Space Coast Velo Sport
8 Duffy Fray   Cocoa, FL00:00:00.000 310845  247 Unattached
9 Rodrigo Barreto   Portsaintlucie, FL00:00:00.000 308426  264 Unattached
10 Thomas Nugent   Palmcoast, FL00:00:00.000 301448  237 Unattached
11 Stuart Giesecke   Saint Petersburg, FL00:00:00.000 282415  267 Unattached
12 Brendan Galbreath   00:00:00.000  253 Unattached
13 Barry Tompkins   00:00:00.000  272 Unattached
14 Ed Ledgerwood   00:00:00.000  268 Unattached
15 Michael Myers   Middleburg, FL00:00:00.000 222784  240 Fca Endurance
16 Craig Gaffka   00:00:00.000  252 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cane Napolitano   Weston, FL00:00:00.000 310725  422 Bike America Racing Team
2 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL00:00:00.000 279939  404 BSRT
3 Pete Jones   Gainesville , FL00:00:00.000 280789  405 Velobrew Cycling Club
4 Hugo Casanas   Tampa, FL00:00:00.000 306446  417 Powerhouse Cycling
5 Casey Braga   Longwood, FL00:00:00.000 282133  418 Colavita Racing Inc.
6 Andrew Renne   Fort Lauderdale, FL00:00:00.000 272615  421 Cool Beans Racing
7 Shawn McCole   Lakeland, FL00:00:00.000 315634  412 Team AJ's / Nutrishop
8 Benjamin Talbot   Gainesville, FL00:00:00.000 250989  420 352 Racing P/b Bikes And More
9 Rolando Hernandez   Tampa, FL00:00:00.000 286862  416 Powerhouse Cycling
10 David Kramer   Gainesville, FL00:00:00.000 283966  419 Orlando Road Club Inc
11 Jeff Black   Riverview, FL00:00:00.000 299898  411 Powerhouse Cycling
12 Justin Marquand   Fletcher, NC00:00:00.000 276196  415 Team Florida
13 David Bailey   Port Orange, FL00:00:00.000 292713  409 GG Events Management
14 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl00:00:00.000 276240  403 Colavita Racing Inc.
15 Adam Skindel   Valrico, FL00:00:00.000 299567  410 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Drew   Orlando, FL00:00:00.000 10026  333 Atlantic Shores Velo
2 Taylor Warren   Loveland, CO00:00:00.000 287780  408 Colavita Racing Inc.
3 Ian McGauvran   Longwood, FL00:00:00.000 289108  319 Colavita Racing Inc.
4 Norge Perez   Miami, FL00:00:00.000 209703  301 Team Performance Fitness-delray Center
5 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL00:00:00.000 261127  334 Breakaway Cycling Llc
6 Ledy Alonso   Opa Locka, FL00:00:00.000 288822  318 Team Performance Fitness-delray Center
7 Daniel Ciuro   Melbourne, FL00:00:00.000 273311  311 Space Coast Velo Sport
8 Garrett Crooks   Palm Bay, FL00:00:00.000 53735  329 Unione Sportiva Italiana
9 Charl Jordaan   Pompano Beach, FL00:00:00.000 210877  336 Cool Beans Racing
10 Christopher Bennett   Brunswick, GA00:00:00.000 258833  332 Unattached
11 james stahlschmidt   Tampa, FL00:00:00.000 258140  308 EMBE Associates
12 John Manwaring   Oviedo, FL00:00:00.000 261036  309 Team AJ's / Nutrishop
13 Douglas Pitts   Inverness, FL00:00:00.000 105325  328 Citrus Cycling
14 Bradley Gordon   Longwood, FL00:00:00.000 280638  406 Colavita Racing Inc.
15 Dan Valdes   Plantation, FL00:00:00.000 202522  300 Cool Beans Racing
16 Derek Schanze   Gainesville, FL00:00:00.000 252844  330 Cycle Logic
17 Michael Boyco   Hollywood, FL00:00:00.000 276631  314 Unattached
18 Miguel Goodpasture   San Diego, CA00:00:00.000 268044  310 Team AJ's / Nutrishop
19 Dean Warren   Loveland, CO00:00:00.000 134506  324 Colavita Racing Inc.
20 Jon Meyer   Deltona, FL00:00:00.000 248178  306 Orlando Road Club Inc
21 Mark Brooks   Ormond Beach, FL00:00:00.000 194742  327 Orlando Road Club Inc
22 Paul Hardison   Saint Augustine, FL00:00:00.000 212835  302 Colavita Racing Inc.
23 Grady Gosselin   Lithia, FL00:00:00.000 218024  303 EMBE Associates
24 Sean O'Neill   Miami, FL00:00:00.000 276271  313 Unattached
25 Phil Moore   West Melbourne, FL00:00:00.000 300685  322 Space Coast Velo Sport
26 Ryan Burns   Lebanon, TN00:00:00.000 250492  307 Orlando Road Club Inc

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Winston David   Greenville, SC00:00:00.000 194743  53 Orlando Road Club Inc
2 Noe Gonzalez   Hialeah, FL00:00:00.000 89503  30 Team Performance Fitness-delray Center
3 Victor Herrera   Dania, FL00:00:00.000 258392  43 ZMotion Racing Team
4 Shane Braley   Stuart, FL00:00:00.000 139426  50 Team Wheel & Sprocket
5 Garrett White   Broomfield , CO00:00:00.000 202202  56 Ten Speed Drive Racing
6 Efren Ortega   Ciales, 00:00:00.000 236663  48 Atlantic Shores Velo
7 Allison Anjos   Boca Raton, FL00:00:00.000 153443  35 Bike America Racing Team
8 Pedro Medina   Orlando, FL00:00:00.000 177274  59 Atlantic Shores Velo
9 Devin Kinsella   Ormond Beach, FL00:00:00.000 278622  45 Unattached
10 Alexander Suarez (1 - Cat2)   Hialeah, FL00:00:00.000 108117  31 Team Performance Fitness-delray Center
11 Miguel Luis   Hialeah, FL00:00:00.000 138708  33 Team Performance Fitness-delray Center
12 Craig Creeden   Longwood, FL00:00:00.000 211913  38 Atlantic Shores Velo
13 lazaro mencia   Orlando, FL00:00:00.000 268717  58 Atlantic Shores Velo
14 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL00:00:00.000 271372  44 Colavita Racing Inc.
15 Nate Adler   North Palm Beach, FL00:00:00.000 203360  51 Florida United Bike Shops
16 Shawn Gravois   Sarasota, FL00:00:00.000 230009  55 Florida Velo
17 Nelson Trujillo (2 - Cat2)   Hialeah, FL00:00:00.000 225900  40 Team Performance Fitness-delray Center
18 Alexander Spook (3 - Cat2)   Tallahasssee, FL00:00:00.000 257179  42 Colavita Racing Inc.
19 Eric Stubbs   Gainesville, FL00:00:00.000 255870  49 352 Racing P/b Bikes And More
20 Anthony Vasilas   San Diego, CA00:00:00.000 197167  37 Neptune Cyclery

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Vandenberg   Eagle, CO00:00:00.000 296888  112 Velobrew Cycling Club
2 Austin Wright   Stuart, FL00:00:00.000 321612  113 Treasure Coast Cycling Association
3 Charlie Wright   Stuart, FL00:00:00.000 321610  117 Treasure Coast Cycling Association
4 Andrew Graeber   00:00:00.000  118 Colavita Central Florida
5 Robert Zehr   Winter Garden, FL00:00:00.000 303478  120 Orlando Road Club Inc

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Forman   Lakemary, FL00:00:00.000 287441  407 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:00:00.000 68653  29 ZMotion Racing Team
2 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL00:00:00.000 126302  32 ZMotion Racing Team
3 Cathy Cote   Winter Springs, FL00:00:00.000 302518  46 Atlantic Shores Velo

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL00:00:00.000 233167  304 Colavita Racing Inc.
2 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL00:00:00.000 289443  320 352 Racing P/b Bikes And More
3 Sue Hensley   Wintersprings, FL00:00:00.000 287529  317 DWC Racing
4 Debbie Phelps   00:00:00.000  312 Space Coast Velo Sport
5 Kelly Weston   00:00:00.000  325 Unattached
6 Wendy Tatum   00:00:00.000  326 Unattached
7 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:00:00.000 290669  414 Colavita Racing Inc.

Mixed - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hernandez   Clermont, FL00:00:00.000 296605  233 Lake County Pal
2 Nicholas Collins   Canton, GA00:00:00.000 288702  232 Lake County Pal
3 Henry Ephrem   Jacksonville, FL00:00:00.000 306444  235 Junior VeloCrew
4 Connor Beert   Port Saint Lucie, FL00:00:00.000 308839  244 Treasure Coast Cycling Association
5 Hayden Blom   Jacksonville, FL00:00:00.000 304954  239 Velobrew Cycling Club
6 Justin Pfaff   Alachua, FL00:00:00.000 237816  256 Cycle Logic
7 Hannah Wood   00:00:00.000  248 Unattached

Mixed - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Ephrem   Jacksonville, FL00:00:00.000 306443  323 Junior VeloCrew
2 Andrew McMullen   Staugustine, FL00:00:00.000 304523  243 Junior VeloCrew
3 Michael Neslon   Clermont, FL00:00:00.000 306147  321 Lake County Pal
4 briana luthman   Cocoa, FL00:00:00.000 282753  316 Colavita Racing Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerUSACDFShimanoSierra NevadaOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee