Race Results for
Texas State Time Trial Championships
Floresville, TX
(Event Information)
Individual Time Trial on 08/15/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Botello   San Antonio, TX 220197   
1 Cole Adams   New Braunfels, TX 249899   
1 Michael Adams   Lampasas, TX 255878   
1 Robert Mercado   Converse, TX 48809   
2 Robert Probe      
2 Robert Via   Belton, TX 306106   
2 Rick Beckman   Copperas Cove, TX 269137   
2 Robert Reeve   Temple, TX 196647   
3 James Garza      
3 Ricardo Rodriguez   Mission, TX 134181   
3 Mario Rodriguez   Laredo, TX 84724   
3 Jose Gonzalez   Laredo, TX 157012   
4 James Walker   Saginaw, TX 300019   
4 Lemmie White   Fort Worth, TX 218844   
4 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   
4 James Dykes   Keller, TX 236891   
5 Weston Giunta   Austin, TX 306073   
5 Jorge Alvarado   Point Venture, TX 186672   
5 William Neale   Austin, TX 277905   
5 Eric Landry      
6 Bob Campbell      
6 Kevin Watassek   Irving, TX 237100   
6 Richard Hulsey   Flower Mound, TX 322740   
6 Clyde Stafford Jr   Dallas, TX 165289   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maurice Culley      
1 Sean Blasko   San Antonio, TX 300725   
1 David Miller      
1 Charles Cannon   Austin, TX 263760   
2 Richard Seija      
2 Oscar Zavala   Mission, TX 284470   
2 Juan Ibarra   Edinburg, TX 284471   
2 Jun Ellorimo   Harlingen, TX 295026   
3 Ray Smith      
3 Ben Groenewald      
3 Lynn Wyatt   Pflugerville, TX 252730   
3 Steven Grendel      
4 Mario PalosJr   Laredo, TX 283175   
4 Cesar R Flores   Laredo, TX 272483   
4 Robert Gutierrez   Laredo, TX 271888   
4 Fernando Baldazo   Laredo, TX 126939   
5 Cameron Krause   Mission, TX 310870   
5 JOSE ZAMURIO      
5 Alberto Spishakoff   Mcallen, TX 306762   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Watson   Leaguecity, TX 290034   
1 Ian Hampton   El Lago, TX 279443   
1 Chris Langley   Houston, TX 281205   
1 Thomas Warnement   Houston, TX 263754   
2 Richard Neill   Fort Worth, TX 298297   
2 Stephen Norris   Fort Worth, TX 204825   
2 Claude Dickerson   Fortworth, TX 305760   
2 Jack Stepczynski   Fort Worth, TX 164777   
3 MARCUS KULISKA   Houston, TX 318838   
3 Andrew Powell   Houston, TX 138918   
3 Stephen Goulet   Houston, TX 268591   
3 Garth Norman   Houston, TX 271660   
4 Eric Comeau   Seattle, WA 246279   
4 John Hotel      
4 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   
4 Patrick Storer   Houston, TX 287868   
5 Chad Lerma   Austin, TX 308954   
5 David VanNewkirk   Austin, TX 146788   
5 Nick Bannon   Austin, TX 282088   
5 Stephen Higgins   Austin, TX 283039   
6 frank Jurado   Cibolo, TX 273805   
6 John Myhre   San Antonio, TX 94560   
6 Richard Avalos      
6 Marco Chalaby   San Antonio, TX 168408   
7 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   
7 Rick Wilson      
7 Michael Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   
7 Bryan Roberts   Keller, TX 219898   
8 Thomas Carter   San Antonio, TX 220200   
8 Joseph Acquisto   San Antonio, TX 287778   
8 Philippe Ayala   Columbus, OH 167290   
8 Clint Fiedler   Fredericksburg, TX 277127   
9 Daniel Corey   Katy, TX 249091   
9 Jeremy Ryder   Katy, TX 297936   
9 Clark Smithson   Nashville, TN 291455   
9 Jamie Campbell   Katy, TX 305069   
10 Al Kline   Corpuschristi, TX 306037   
10 Nick Green   Rockport, TX 305071   
10 Joseph Steele      
10 Delbert Smee   Corpus Christi, TX 272078   
11 Edward Villarreal   San Antonio, TX 275108   
11 Bruce Lantry   San Antonio, TX 240745   
11 Gabriel Garcia   San Antonio, TX 279540   
11 Marc Gonzales   San Antonio, TX 282639   
12 Andrew Strong   Houston, TX 257268   
12 Steve Quick   Houston, TX 263808   
12 Meril Moen   Houston, TX 312962   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Schroder   Bellaire, TX 135657   
1 Lance Looper   Houston, TX 295247   
1 William Stokes   Houston, TX 273524   
1 Paul Swen   Houston, TX 287777   
2 Aaron Haspel   Corpus Christi, TX 272965   
2 Emmanuel Lopez   Sullivan City, TX 310222   
2 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   
2 Brandon Mata   Mission, TX 312964   
3 Mark Griffin   Crosby, TX 158749   
3 Jon Lewis   League City, TX 185432   
3 Marcus Arredondo   Friendswood, TX 260066   
3 Matthew Kessing   Austin, TX 282150   
4 Paul Sacket   Troy, TX 243590   
4 Anthony Chavez   Tucson, AZ 266284   
4 Scott Munroe   Temple, TX 48216   
4 Tom Warren   Belton, TX 192481   
5 Conor Steward   Boerne, TX 194212   
5 Jonathan Skelley   Austin, TX 263696   
5 Michael Reed   Austin, TX 64083   
5 Nathan Harding   Austin, TX 259057   
6 Jack Ishihara   Cibolo, TX 110526   
6 David Bernacki   Schertz, TX 275717   
6 Kristopher Epps   Cibolo, TX 190309   
6 Shane Clinger   Canyon Lake, TX 226332   
7 TIM CAGLARREN      
7 Jorge Martinez   Cedar Park, TX 207362   
7 CJ Hebert   Austin, TX 284873   
7 Scott Dalhover   Irving, TX 272397   
8 Morris Camp   San Antonio, TX 237503   
8 Philip Johnson   San Antonio, TX 90344   
8 Kevin Kimbell   Pflugerville, TX 301110   
8 Orlando Gonzales   San Antonio, TX 143821   
9 Kaleb Franklin   Prairieville, LA 300474   
9 Eric Newman   Houston, TX 165225   
9 Michael Shaddock   Houston, TX 163137   
9 Jeffrey Dingler   Houston, TX 242524   
10 Andrew Ennis   Houston, TX 282492   
10 Connor Cartland   Tulsa, OK 281064   
10 Brian Darby   Houston, TX 240502   
10 Andy Andreasen   Houston, TX 216724   

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   
1 Jeremy Andrews   Houston, TX 208908   
1 Euan Mackay   Katy, TX 220074   
1 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   
2 Scott Kinsel   Houston, TX 288973   
2 Patrick Darragh   Austin, TX 232499   
2 Ruarri Day-Stirrat   Houston, TX 257640   
2 Robert Biard   Austin, TX 260814   
3 Erick Benz   Austin, TX 216513   
3 Sam Childs   Austin, TX 6779   
3 Jason Bentley   League City, TX 68011   
3 Travis Wilky   Hutto, TX 178182   
4 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   
4 Patrick Davis   Austin, TX 263456   
4 Zach Bergh   Dripping Springs, TX 254872   
4 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   
5 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   
5 Nicholas Boulle   Dallas, TX 291724   
5 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
5 Jorge Merle   Garland, TX 24084   

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Blackgrove      
1 Logan Hutchings      
1 Travis Burandt   Austin, TX 189171   
1 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
2 Brant Speed   Austin, TX 240584   
2 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   
2 Cord Offermann   Austin, TX 52888   
2 Sol Ethan Frost   Austin, TX 165768   
3 Ronald Huijsman   Houston, TX 166358   
3 Kevin Kremke   Houston, TX 42330   
3 Brandon Cowart   Tulsa, OK 7964   
3 Ronald Strange   Pearland, TX 248703   
4 Ian Dille   Austin, TX 104953   
4 Chad Haga   Colorado Springs, CO 248479   
4 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   
4 David Wenger   Austin, TX 89282   
5 John Cody   San Antonio, TX 7243   
5 Eric Wright   Ft. Worth, TX 275176   
5 Connor Penland   San Antonio, TX 279365   
5 Joshua Bart   San Antonio , TX 238047   

Men - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Mc Grath      
1 Edwin Braun   New Braunfels, TX 188337   
1 Todd Burgess   Boerne, TX 250951   
1 Kurt Bickel   Upland, CA 219611   
2 Mark Jansen   Austin, TX 281367   
2 Paul Duva   Austin, TX 182412   
2 Steven Guzman   Austin, TX 235059   
2 Will Visser   Austin, TX 49892   
3 Bob Campbell      
3 Richard Hulsey   Flower Mound, TX 322740   
3 Clyde Stafford Jr   Dallas, TX 165289   
3 Kevin Watassek   Irving, TX 237100   

Men - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Williamson   San Antonio, TX 187938   
1 Richmond Frasier   Boerne, TX 58520   
1 Michael Hall   Shreveport, LA 206329   
1 Kevin Barton   San Antonio, TX 204437   
2 John Roberts (1 - Cat5)   Houston, TX 231248   
2 Carlos Ordaz   Houston, TX 104955   
2 Kirk Gentle      
2 Dan Hannon      
3 Steven Bigby   Houston, TX 195868   
3 David Gill   Seabrook, TX 62119   
3 Nadir Mir Ali      
3 herman verhoeven   League City, TX 314812   

Men - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duane Neu   Denton, TX 155372   
1 Michael Knoll   Bartonville, TX 49809   
1 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   
1 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   
2 Mario Valaperta   The Woodlands, TX 264190   
2 Thomas Lago   Houston, TX 324200   
2 Greg Koehnle   Spring, TX 300078   
2 Steve Schoger   The Woodlands, TX 231307   

Men - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Hall   Austin, TX 210488   
1 John Brooks   West Des Moines, IA 46518   
1 Seymour Goldstein   Austin, TX 47234   
1 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Bergh   Dripping Springs, TX 259586   
1 Clayton McGrath   Spring Branch, TX 271341   
1 Jacob Sacket   Troy, TX 264681   
1 Colton Sacket   Troy, TX 266357   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   
1 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   
1 Tommy Higgins   Austin, TX 292831   

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   
1 Katherine Sherwin   West Lake Hills, TX 161129   
1 Kimberly Wilson   Austin, TX 148427   
1 Shontell Gauthier   Austin, TX 80726   
2 Tracy Christianson      
2 Tricia Hohnsterietr      
2 Tracie Akerhielm   Denton, TX 228874   
2 Sally Sonnier   Dallas, TX 245272   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 dolores mcgee      
1 Rita Grafton   San Angelo, TX 295958   
1 Beth Dushman      
1 Dawn English      
2 Kelly Cole   Cedar Park, TX 318634   
2 Monica Hyslop   Dallas, TX 308370   
2 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   
2 Tahressa Ramos   Plano, TX 275748   
3 Lauren Siegel   Austin, TX 296528   
3 Minna Miller   Austin, TX 287375   
3 Lisa Meng      
3 Diane Shelton      
4 Quintina Smith      
4 Julie Ashwege      
4 Jocelyn Holland      
4 Christina Barnsley      
5 Irene Pena      
5 Amanda Roby      
5 Gretchen Placke      
5 Carmen Hampton      
6 Martha Garcia      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFOSMOSpyBonk BreakerShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee