Race Results for
Kings CX Weekend
Deerfield Township, OH
(Event Information)
Cyclo-cross on 09/18/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandumb

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Schulze   Terrace Park, OH 119674   
2 Dan Lach   Terrace Park, OH 153866   
3 Doug Dobroszi   Cincinnati, OH 227743   
4 Steve Fronk      

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Kennedy   Louisville, KY 256322   
2 Corey Green   Mason, OH 150266   
3 Kerry Nordstrom   Cincinnati, OH 237155   
4 Mike Schulze      
5 Kevin VanWert   Cincinnati, OH 284271   
6 Laine Peters      
7 Spencer Hackett      
8 Garry Blair      
9 Adam Stevens      
10 Sarah Swallow      
DNF Mason Morgan      
DNF Scott Murschel   Cincinnati, OH 202250   

Men - Junior Men 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Woodard      
2 Justin Miller      
3 Nick Dietrich      
DNF Houston Ward   Prospect, KY 320768   
DNF Carson Neff      

Men - Junior Men 13-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEDIDIAH FRITZINGER   Georgetown, IN 292244   
2 Andrew Rademacher   Loveland, OH 267448   
3 John Morris   Cincinnati, OH 301022   
4 Zachary Ross   Cincinnati, OH 301225   
5 Jacob Weisgerber   Loveland, OH 326000   
6 Mitch Singstock      
7 Nathan Ross   Cincinnati, OH 301226   
8 Michael Gruenwald   Cincinnati, OH 270146   
DNF Robert Prewitt   Loveland, OH 267669   

Men - Junior Men 10-12 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Christian   Cincinnati, OH 324300   
2 Nicholas Petrov   Mason, OH 325072   
3 Evan Segar   Cincinnati, OH 301097   
4 Zane Ash   Cincinnati, OH 301021   
5 Maxwell Savage   Loveland, OH 323824   
6 Eli Woodard      
7 Matt Grohines      
8 Jacob Krynock   Mason, OH 323964   
DNS Gabriel Dobrozsi   Loveland, OH 324656   

Men - Cat 4 Men Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 alan sabino      
2 Spencer Petrov   Mason, OH 301051   
3 David Rohrer   Athens, OH 289434   
4 Tyler Lach   Cincinnati, OH 301009   
5 Zach Cahill   Cincinnati, OH 307262   
6 Jared Preston   North Royalton, OH 319528   
7 Patrick Lach   Cincinnati, OH 145722   
8 Mike Frankeberger      
9 Jamie Williamson   Cincinnati, OH 298032   
10 Tim Bender      
11 Marion Hambrick      
12 Samtanis Asher Taylor      
DNF Charles Bossart      
DNF Andrew Wright      

Men - Cat 4 Men Masters 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 D.A. Fleischer (1 - Cat4)   Maineville, OH 222664   
2 Garry Blair      
3 lance brown   Cincinnati, OH 284915   
4 Mike Frey      
5 Dell Williamson   Cincinnati, OH 115799   
6 Dave Hyland      
7 Dave Savage      
8 Peter Lytle      
9 Janusz Kossek   Centerville, OH 320692   
10 Dave Nissen   Cincinnati, OH 165977   
11 Bruce Skillings      
12 John Rademacher   Loveland, OH 269307   
13 Mark McKenney   Mason, OH 270287   
DNF Eric Schumacher      
DNF Paul Neff      

Men - Cat 4 Men Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bo Sherman   Loveland, OH 120645   
2 Jason Justi   Monaca, PA 290243   
3 Bob Butsch   Nashville, TN 292537   
4 Kirk Grynwald   Little Rock, AR 309572   
5 Christian Ambjorn   Park Hills, KY 298154   
6 Scott Lyle (1 - Cat4)   Cincinnati, OH 21897   
7 chris carville      
8 Chip (Otto) Schug   Columbus, IN 31828   
9 Rick McKenzie   Cincinnati, OH 273545   
10 Jason Cox      
11 Tim ODonnell      
12 John Petrov      
13 Luther Prater      
14 Michael Weisgerber   Loveland, OH 325988   
15 Larry Pethick   Louisville, KY 304066   
16 John Weber   Richmond, IN 254981   
17 Jon Timmons      
18 Rick Hoeting   Cincinnati, OH 639   
19 Anthony Jones   North Royalton, OH 301893   
20 Aaron Bovalino   Beaver, PA 303771   
21 david garlow   Troy, OH 279785   
22 Mark Whitt      
23 richard mccreary   Cincinnati, OH 139952   
24 Joseph Rippe   Cincinnati, OH 136617   
DNF Eric Puryear   Cincinnati, OH 272547   

Men - Cat 3 Men Masters 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Young   Millersport, OH 109205   
2 Lou Beckmeyer   Cincinnati, OH 239440   
3 Rick Toler   Dayton, OH 66088   
4 Kay Ohta   Louisville, KY 309339   
5 mike otting   Cincinnati, OH 26933   
6 Lars Andersen   Cincinnati, OH 217734   
7 Unknown Unknown      
8 Scott Belcher   Cincinnati, OH 275510   
9 Chip Ellison   Cincinnati, OH 10716   
10 Doug McConaha   Galena, OH 51774   
11 Harry Wicks   Butler, KY 120150   
12 Doug Hamilton   Fairborn, OH 198036   
DNF Fraser Cunningham   Cincinnati, OH 227743   
DNF Mike Schulze      

Men - Cat 3 Men Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Hills   Loveland, OH 117544   
2 shane nalley   Boonville, IN 301929   
3 Scot Herrmann   Loveland, OH 196635   
4 Nate Loman   Fairlawn, OH 236165   
5 Gregory Fasig   Loveland, OH 111145   
6 Doug Carraway   Columbus, OH 287612   
7 Butch Farrell      
8 Mark Farmer   Columbus, OH 208828   
9 Rodney Roof   Blue Ash, OH 236003   
10 Layne Peters   Columbus, OH 91115   
11 Jerry Hayes II   Cincinnati, OH 233064   
12 Joern Brockhaus   West Chester, OH 286015   
13 James Turner      
14 Scott Murschel   Cincinnati, OH 202250   
15 Brian Singstock      
16 Rick Maier   Liberty Twp, OH 48035   
DNF Steven Gers   Bellevue, KY 239935   
DNF Glen Gardner   Westerville, OH 12819   

Men - Cat 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Kiel   Lexington, KY 178469   
2 Michael Chewning   Cincinnati, OH 259605   
3 Dan Lach   Terrace Park, OH 119674   
4 Ray Smith   Louisville, KY 292526   
5 Chauncey Joyce   Cincinnati, OH 296435   
6 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804   
7 Andrew Millard   Cincinnati, OH 42755   
8 Jeremy Burroughs      
9 Spencer Hackett   Columbus, OH 297118   
10 Gregg Shanefelt   Pittsburgh, PA 205264   
11 Ryan Stubenrauch   Lewis Center, OH 210980   
12 Robert Thomas   Chicago, IL 220562   
13 Michael Jernigan      
14 John Markstein   Columbus, OH 220375   
15 Brandt Athey   Cincinnati, OH 303772   
16 nicholas leonard   Owensboro, KY 240152   
DNF Kevin VanWert   Cincinnati, OH 284271   
DNF Tim Beberniss      
DNF William Sherman      

Men - Cat 1/2/3 Men Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederick Rose   Bloomington, IN 30553   
2 Erik Fagerberg   Louisville, KY 11159   
3 phil noble      
4 MICAH FRITZINGER   Georgetown, IN 290524   
5 Todd Nix   Owensboro, KY 242343   
6 Matthew Koehn   Indianapolis, IN 19546   
7 Scott Bond      

Men - Cat 1/2/3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Johnson   Fort Wayne, IN 257134   
2 Rob Kendall   Georgetown, IN 117036   
3 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
4 Chris Nevitt   Louisville, KY 259511   
5 Erik Hamilton   Boulder, CO 238111   
6 Christopher Bogedin   Rochester Mi 254352   
7 Mike Kennedy (1 - Cat2)   Louisville, KY 256322   
8 John Proppe   North Royalton, OH 301502   
9 ryan gamm      
10 Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   
11 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
12 Ryan O'Connor      
13 geffrey moy      
14 jacob virostko   Columbus, IN 202432   
15 Johnathan Freter   Columbus, OH 266654   
16 Katsuhiro Tanda (2 - Cat2)   Athens, OH 219952   
18 Christopher Chartier   Hamilton, OH 207349   
19 scott gartman   Salt Lake City, UT 282666   
20 kyle wingler   Alexandria, OH 245279   
21 Charles Miller   Rocky River, OH 232237   
DNS Matthew Weeks   Westerville, OH 252334   
DNS mason morgan      

Women - Junior Women 13-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Dobrozsi   Loveland, OH 267450   
2 Mackenzie Green   Mason, OH 300251   

Women - Junior Women 10-12 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madeleine Green   Mason, OH 320414   
2 Emma Hayes   Cincinnati, OH 321258   
3 Kate Dietrich      
4 Abigail Savage   Loveland, OH 323830   

Women - Cat 3/4 Women Masters 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Lytle      
2 Amy Hyland   Cincinnati, OH 304562   
3 Karin Reed   Fairborn, OH 274282   
4 judi rothenberg   Centerville, OH 284601   
5 Ginger Ballard      
6 Michelle Sallee      
7 Tiffanie Hills   Upper Arlington 281058   
8 Karen Hamilton      
9 Geanie Helfrich      

Women - Cat 3/4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Wilson      
2 Joanna Stubenrauch   Columbus, OH 303795   
3 Patrice Lehocky   Columbus, OH 302856   
4 Chienhuei (Janet) Sherman      
5 Shanna Duffy      
6 Collyn Smitherman      

Women - Cat 1/2/3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN 217836   
2 Nicole Borem      
3 Malissa Petrov   Mason, OH 303688   
4 Melissa Corliss (1 - Cat2)   Dayton, OH 285661   
5 Amanda Virostko      
6 Erika Howard   Hamilton, OH 291315   
7 Pam Loebig   Warsaw, IN 184390   
DNF Nancy Henderson      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaOSMOShimanoBonk BreakerCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee