Race Results for
Wildflower Rush - MSC 4
Crested Butte, CO
(Event Information)
Cross Country on 06/26/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - WildCat 40 Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Dillon   Gunnison, CO3:53:57 319354  918 
2 Bo Randolph   4:02:24  889 Kent Eriksen Bicycles
3 Dan Loftus   4:12:13  539 Brick Oven Crested Butte Builders
4 David Wilson   El Paso, TX4:15:04 38515  537 WTB
5 Robert Woerne   Grand Junction, CO4:15:21 38749  876 Oakley/Shimano
6 Fred Hankinson   4:21:48  1143 
7 Andrew Riemenschneider   4:22:51  1169 Amicas
8 Justin Varaljay   4:25:06  1080 BFP Crew
9 Duane Martenson   Rapid City, SD4:27:22 136819  960 Acme Bicycles
10 Nicholas Kempin   Crested Butte, CO4:28:44 18874  637 Alpine Orthopaedics
11 Dodson Harper   4:30:24  535 Brick Oven/CB Builders
12 Torrey Carroll   4:32:33  560 Alpine Orthopaedics
13 Cody Cox   Colorado Springs, CO4:33:24 229249  577 
14 Glenn Walton   Nathrop, CO4:33:30 136296  910 Amicas Cycling Club
15 Todd Shaffer   4:38:32  613 
16 Greg Koeka   Boulder, CO4:38:56 303077  528 GS Boulder/Trek
17 Jeffrey Rank   Breckenridge, CO4:39:28 265907  532 
18 Gene Sherman   4:41:47  654 polar lites
19 Paul Pike   4:44:25  579 Alpine Orthopaedics
20 Dana Allen   4:47:27  544 Brick Oven/Crested Butte Builders
21 Bryan Klahn   4:53:50  669 
22 Craig Nelson   4:54:06  1157 Vemma Nutrition
23 Gary Thacker   Boulder, CO4:58:21 35266  517 justins/titus
24 Matt Drinker   5:02:27  616 Rocky Mounts
25 Kenneth McMurry   5:07:31  933 
26 Daniel Fallon   Denver, CO5:10:13 273736  640 rocky mtn racing
27 Justin Labier   5:16:03  540 
28 Brian Sullivan   5:16:41  572 
29 Jason Henkhaus   5:17:22  522 
30 Sam Brede   5:17:54  594 CARVERS BRECKENRIDGE
31 Matt Wester   5:20:17  526 
32 Marc Kriewaldt   5:23:04  591 
33 Patrick Bacalis   5:24:20  513 
34 John Bodhane   Englewood, CO5:25:51 167859  672 
35 Jim Fu   5:27:41  706 Peloton Cycles-Specialized
36 Eric Brown   5:30:04  940 
37 Mike Nolan   5:30:28  573 Elk Mountain Lodge
38 Mark Robbins   5:32:25  542 
39 Kristopher Simons   5:34:43  690 Free Wheel Coffee
40 Randy Charrette   Ridgway, CO5:35:05 69784  581 Peak To Peak Bicycles
41 Tim Skafidas   5:35:30  1128 
42 Ryan Bradley   5:35:34  1014 
43 Michael Shomion   5:35:36  896 SCR
44 Eric McMartin   5:37:50  611 
45 todd baker   Co Spgs, CO5:39:32 308672  515 
46 Beckett Tyrer   5:40:25  627 
47 Jay Heim   5:40:42  510 
48 Dan Chovan   5:40:45  992 
49 John Belkin   5:42:18  536 
50 Mark Drucker   5:46:05  529 
51 Jozef Remsik   5:46:08  1177 
52 Robb Fessenden   5:47:09  1127 
53 Les Schafer   Frederick, CO5:51:12 307123  925 Sports Garage
54 Tim Forbert   Bailey, CO5:51:39 288629  617 
55 Jeff VanDerlinden   5:52:57  509 
56 Bruce Wacker   5:56:51  742 EPC Multisport
57 Ryan McGovern   6:00:43  962 
58 Steve Juneau   6:01:27  555 
59 Adam Cornely   New Castle, CO6:01:40 317616  715 
60 Gregory Hickman   Denver, CO6:13:35 290473  566 Rocky Mountain Racing
61 Stuart Mann   6:21:39  548 
62 Steven Slenker   6:37:41  1153 
63 Dave Johnson   6:39:08  583 SSMTC
64 Geoffrey Dunn   7:21:11  614 
65 Robert Streip   7:51:26  905 
66 Hayes Nash   7:52:21  1101 
67 Daren Biggers   8:23:13  1129 
68 Zach Stevens   8:23:31  506 
69 Eric Schneider   8:26:50  713 
DQ Scott Krankkala   Hailey, IDDSQ 216914  618 Cal Giant Berry Farms
DQ Braden Kappius   Littleton, CODSQ 132490  619 Clif Bar
DQ Anthony Iannacito   Denver, CODSQ 225551  644 
DNF troy hiatt   Gunnison, CODNF 287287  503 Team Alpine Ortho Cycling
DNF Sean McCourt   DNF  504 
DNF Taylor Williams   DNF  505 
DNF Daniel Mills   DNF  507 
DNF Mark Draper   DNF  512 
DNF Rusty Spinney   DNF  514 GCC
DNF Ryan Stranahan   DNF  516 
DNF Brian Meixensperger   DNF  518 
DNF Christopher Tibbets   Fort Collins, CODNF 231325  520 
DNF Ryan Van Ness   DNF  523 
DNF Walker Lowe   DNF  525 
DNF Mike Kriz   DNF  533 
DNF Marcel Medved   DNF  534 
DNF Bradley Fox   Crested Butte, CODNF 178685  538 Brick Oven Pizza/CB Builders
DNF Richard Garmany   DNF  543 
DNF Roman Kolodziej   DNF  546 
DNF Matthew Peacock   DNF  547 CB Builders/Brick Oven
DNF Michael Crowe   DNF  550 
DNF Jeffery Buckwalter   DNF  559 
DNF Xavier Fane   DNF  576 
DNF Michael Martin   DNF  651 2nd Avenue sports Dgo
DNF Jim Feehan   DNF  655 Anika Alek
DNF Chad Reich   DNF  696 
DNF Dave Sigurslid   DNF  1146 
DNF Chris Baggot   DNF  1186 
DNF Jim Baggot   DNF  1187 
DNF Adam Cox   DNF  1189 
DNF Jordan Carr   DNF  1174 Alpine Ortho/Mtn Flyer
DNF Jay Rezac   Boulder, CODNF 220417  707 bcs boulder
DNF Mark O'Neill   DNF  738 Alpine Orthopaedics

Men - Singlespeed Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dax Massey   Boulder, CO3:58:42 227442  746 Applebee's / Colorado Native
2 Michael Hosey   Cotati, CA4:02:42 195352  1013 Marin bikes
3 Jake Kirkpatrick   Boulder, CO4:20:27 187654  115 New Belgium Brewing
4 Robert Conner   Colorado Springs, CO4:34:08 275966  630 Black Sheep Bikes
5 Nick Thelen   Colorado Springs, CO4:53:56 200176  810 Feedback Sports
6 Kenny Rowe   Boulder, CO4:57:24 224885  1154 Summit Velo
7 jonathan williams   Taos, NM5:01:39 299793  930 Team FI Taos
8 Cameron Gallegos   Boulder, CO5:16:31 307894  882 Rocky Mounts/Izze
DNF Bryan Kramer   Boulder, CODNF 174567  1179 Team - DS

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Scheefer   Gunnison, CO3:43:46 173190  35 Alpine Orthopaedics
2 Nate Bird   Steamboat Springs, CO3:46:45 264280  10 
3 Drew Edsall   Denver, CO3:46:46 225238  113 Yeti / Sunflower Markets
4 Ethan Passant   Crested Butte, CO3:50:09 210124  12 Alpine Orthopeadics
5 Rotem Ishay   3:51:19  114 Jamis
6 Nick Gould   Hollis Maine3:52:23 139267  52 Directory Plus/ Trek/ Zia
7 Tim Allen   Golden, CO3:52:32 161831  70 Niner-Ergon
8 Ryan Dorsey   Woodland Park, CO3:53:14 279201  33 Honey Stinger/Trek
9 Jan Koles   Winter Park, CO3:55:08 222615  108 Mafia Racing
10 Rolando Gonzalez   3:55:09  41 Directory Plus/Trek
11 J Clark   Colorado Springs, CO3:55:43 132523  62 Pro Cycling
12 Robert Sousa   Thornton, CO3:55:47 250172  69 Pro Cycling
13 Dylan Stucki   Durango, CO3:58:12 192016  111 Mafia Racing
14 Jens Nielsen   Durango, CO3:58:15 144898  Sport Systems MountainTop Cycling
15 Benjamin Portilla   Oakland, CA3:58:55 208016  51 Honey Stinger/ Trek
16 Brent Steinberg   Grand Junction, CO3:59:44 252120  110 Gary Fisher 29er
17 Mike West   Boulder, CO4:00:29 37786  30 Maverick
18 Jason Young   Boulder, CO4:03:27 43908  55 Feedback Sports
19 Jordan Williford   Boulder, CO4:05:01 246497  31 Bach Builders
20 Chad Harris   Salt Lake City, UT4:11:26 163201  49 Racer's Cycle Service/Skull Candy
21 Ross Schnell   Grand Jct, CO4:12:49 99965  850 Trek/CrankBros/SRAM/Oakley
22 Colin Osborn   Carbondale, CO4:12:50 210855  71 Honeystinger/Trek
23 James Morgan   Louisville, CO4:15:15 102377  50 Eriksen Cycles
24 Andrew Carney   Fort Collins, CO4:15:32 261229  15 Big Wheel Racing
25 Douglas Ryden   Colorado Springs, CO4:17:20 106147  40 Pro Cycling Bike Shop
26 Danny Pate   Colorado Springs, CO4:17:26 73305  116 Garmin
27 Jeremy Torres   Denver, CO4:18:56 221702  14 Rocky Mountain Racing
28 Adam Snyder   Westminster, MA4:23:32 122912  56 Team Jamis
29 Katriel Statman   Lexington, VA4:24:57 239294  18 Feedback Sports
30 Bryce Gordon   Durango, CO4:44:35 405755  107 Honey Stinger/ Trek
31 Len Zanni   Steamboat Springs, CO4:54:14 39400  22 Honey Stinger/ Trek
DNF Jeffrey Irwin   Gunnison, CODNF 17429  Alpine Orthpaedics
DNF Ben Preston   Crested Butte, COfueled by Avery 215650  Brick Oven/CB Builders
DNF Barkley Robinson   Steamboat Springs, CODNF 116613  16 Orange Peel
DNF Adam Parke   Steamboat Springs, CODNF 213492  28 Orange Peel
DNF Bryan Mickiewicz   Littleton, CODNF 211312  34 RMR/Hammer Nutrition
DNF Brae Patten   Gunnison, CODNF 230367  61 Tokyo Joes
DNF Graham Aldredge   Boulder, CODNF 260538  65 Mesa Cycles
DNF Kalan Beisel   Colorado Springs, CODNF 244363  68 ProCycling
DNF Nick Truitt   Breckenridge, CODNF 198767  94 
DNF Matthew Beaton   Colorado Springs, CODNF 216119  19 Tokyo Joe's

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Howard Grotts   Durango, CO2:08:32 264839  885 Durango Devo
2 Keegan Swenson   Park City, UT2:09:21 282247  886 Cole Sport
3 Sepp Kuss   Durango2:14:20 276598  915 Durango DEVO
4 Gino Pastore   Durango, CO2:18:31 230628  975 Durango DEVO
5 Zane Enders   Pleasant View, UT2:36:31 264767  605 Autoliv
6 Larsson Johnson   Huntsville, UT2:38:03 302276  682 Autoliv
7 Joshua Elston   Layton, UT2:39:44 265531  665 Auto-LIV
8 Christian Shanley   Edwards, CO2:40:35 279447  912 Vail MTB Camps
9 Conner Smith   Eden, UT2:51:08 302180  688 Autoliv
10 Drake Uriguen   Fruita, CO3:22:00 279628  699 live train race

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amar Mannina   Boulder, CO3:57:19 260872  631 Rocky Mounts/Izze
2 Peter Kalmes   Steamboat Springs, CO3:59:08 280780  1010 Honey Stinger/Trek
3 Colton Andersen   Durango, CO4:01:16 301174  697 Rocky Mountain Chocolate Factory
4 Jake White   Cambridge, MA4:09:52 300810  1006 Podium Sports/Rocky Mountainn
5 Stewart Gross   Boulder, CO4:20:13 244368  508 Team Alpine Orthopaedics
6 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ4:22:04 253218  955 Bikeworks Albuquerque
7 Brian Firle   Boulder, CO4:33:47 282337  771 RockyMounts/Izze
8 Sam Chovan   Steamboat Springs, CO4:45:18 229072  708 Moots/SSWSC
9 Andrew Morrison   Denver, CO4:51:40 312844  792 
10 Stephen Carney   Dillon, CO4:51:58 306992  656 Big Wheel Racing
11 Tim Curry   La Crosse, WI4:52:16 248006  766 Alpine Ortho
12 James Combs   Murray, KY5:02:10 241404  948 Live Train Race
13 Eric Rubottom   Eagle, CO5:10:17 246645  928 DeathRow Velo
14 Jason Haney   Fort Collins, CO5:20:03 250577  1167 Trek Mountain Co-op
15 travis westcott   Glenwood Springs, CO5:34:32 276448  685 Sock Guy/ Rudy Project
16 Davis Haberkorn   Louisville, CO6:23:40 277375  727 Justin's Titus
DNF Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZDNF 126775  588 Team Waste Management
DNF Benjamin Bradshaw   Winchester, CADNF 205697  589 Team Waste Management
DNF Nathan Brown   Boulder, CODNF 207512  1162 

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Searles   Albuquerque, NM3:54:05 282966  667 
2 Paul Gorbold   Avon, CO4:03:26 278985  1161 Pedal Power
3 Casey Hill   Talent, OR4:04:04 234118  700 Pabst-Felt Mafia Racing
4 Jason LaPointe   Carbondale, CO4:09:52 188873  648 ESC/ Basalt Bike & Ski
5 Scott Gordon   Boulder, CO4:15:31 80189  867 CoMotion- Yeti
6 Ezekiel Hersh   Frisco, CO4:16:36 260750  839 Ellsworth/Hammer/NoTubes
7 Robb Parsons   Grand Junction, CO4:18:24 310142  929 LiveTrainRace.com
8 thomas konecny   Breckenridge, CO4:20:01 311585  924 Summit Velocity
9 Tom Wagner   Denver, CO4:21:57 191847  857 
10 Keith Collins   Denver, CO4:25:29 226498  761 Bach Builders
11 Michael Hayes   Carbondale, CO4:28:40 107669  718 Honey Stinger/Trek
12 Jason Wright   Aspen, CO4:28:48 227693  624 ESC/Basalt Bike & Ski
13 Gerald Oliver   Edwards, CO4:30:45 308297  861 The Kind Bikes
14 Tom Torrance   Boulder, CO4:39:33 173912  1156 Pearl Izumi / Rocky Mounts
15 Joshua Vogt   Lakewood, CO4:39:41 286192  1183 SuperFly/Enduro Bearings
16 Donnie Cole   Albuquerque, NM4:40:56 151359  557 Sport Systems Mountain Top Cycling
17 Aaron Huckstep   4:41:21  615 Brick Oven/CB Builders
18 Doug Dupuie   Denver, CO5:14:24 76455  815 COMotion Sports / Yeti
19 Ben Truitt   Lakewood, CO5:23:35 198770  625 PCL Construction / Yeti Cycles
DNF Ryan Hamilton   Boulder, CODNF 159329  567 Honey Stinger/ Trek
DNF Michael Schilling   Breckenridge, CODNF 154668  582 Natural Grocers
DNF Kevin Ormerod   El Prado, NMDNF 183485  628 Team Santa Fe
DNF Jason Michalak   Crested Butte, CODNF 279310  717 EPC
DNF Tyson Kaman   Fort Collins, CODNF 99202  779 Yardbird Racing
DNF Randall Aardema   Wheat Ridge, CODNF 58090  1098 Groove Subaru

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen White   Avon, CO4:01:43 38017  1018 
2 Joseph Cooper   Superior, CO4:14:03 50587  1165 Twin Peaks Cycling Team
3 Eric Nelson   Boulder, CO4:20:50 108410  951 Maverick Bikes
4 Michael Scanlon   Snowmass Vlg, CO4:22:14 115426  635 Basalt Bike & Ski
5 Patrick West   Steamboat Springs, CO4:26:43 37788  858 Moots/SBVelo
6 Adam Plummer   Avon, CO4:27:44 28311  1160 pedal power/streetswell
7 Greg Scanlan   Fort Collins, CO4:32:22 246878  1173 Team Peleton - Specialized
8 Andrew Ferguson   Durango, CO4:34:21 172968  597 
9 Dean Hill   Aspen, CO4:35:13 300928  679 Aspen Bike Rentals and Tours
10 Wade Wilderman   Fraser, CO4:35:24 38221  844 Team Totally Wired
11 Mike Driver   Fruita, CO4:56:32 294288  767 Livetrainrace.com
12 Barry Wiebe   Littleton, CO5:20:03 171924  965 Colorado Single Track
13 Bill Boughton   Aspen, CO5:26:19 88774  1150 Ajax Bikes
DNF Todd Smith   Breckenridge, CODNF 40304  1172 Breck Velo

Men - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Kappius   Littleton, CO4:01:52 18520  748 Tokyo Joes / Gary Fisher
2 Joseph Burtoni   Durango, CO4:27:56 5632  834 Rocky Mtn Chocolate Factory
3 Miroslav Novak   Huntsville, AL4:37:15 127462  749 
4 Russell Asleson   Colorado Springs, CO4:42:40 2017  634 Procycling
5 Anthony Mannina   Boulder, CO4:49:17 22387  632 Rocky Mounts/Izze
6 Dawes Wilson   Vail, CO4:51:46 38516  673 Pedal Power
7 Thomas Hayles   Aspen, CO4:54:09 15546  1176 ZG 7908
8 Mark Enders   Pleasant View, UT5:05:00 10784  604 Autoliv
9 Dennis Haberkorn   Louisville, CO6:19:48 63793  942 Justin's/Titus
DNF Lee Cannon   Pleasanton, CADNF 255479  530 InfoVista Cycling Team
DNF Karl Schindler   Tucson, AZDNF 100996  580 Ur Mammas Race Team
DNF Johnny Biggers   Crested Butte, CODNF 215319  721 Crested Butte Builders/Brick Oven
DNF Ed Ford   Golden, CODNF 209727  847 Summit Velocity

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Quin Ralston   Colorado Springs, CO1:37:26 305172  945 
2 Keegan Swirbul   Carbondale, CO1:37:52 294387  639 Basalt Bike and Ski
3 Matthew DeBalski   Colorado Springs, CO1:41:13 317262  863 Front Rangers
4 Stephan Davoust   Durango, CO1:41:19 264191  736 Durango Devo
5 Collin Francom   Durango, CO1:41:22 293595  1003 
6 Philip Meyer   Colorado Springs, CO1:42:37 296938  888 Front Rangers
7 Jeffrey Gay   Steamboat Springs, CO1:44:37 295981  898 SSWSC/MOOTS
8 Isaac Stackonis   Salida, CO1:45:28 316112  1068 Yeti RPM
9 Hudson McNamee   1:48:44  1117 Basalt Bike & Ski
10 Alec Schaffer   Steamboat Springs, CO1:50:49 296377  851 SSWSC/MOOTS
11 Joe Christiansen   Lyons, CO1:54:03 295821  759 Redstone Cyclery
12 James Shahan   Durango, CO2:06:24 296346  1185 Durango Devo
13 Hank Stowers   Durango, CO2:16:05 267744  931 durango devo
DNF Evan Weinman   Steamboat Springs, CODNF 294829  683 SSWSC/Moots
DNF Haakon Sigurslid   Durango, CODNF 314928  689 Devo
DNF Andy Prunty   Pacific, MODNF 281862  724 Mesa Cycles
DNF Thomas Curry   Crested Butte, CODNF 319978  728 Alpine Ortho

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Walton   Golden , CO1:34:09 303378  1166 Boston Mtn Cycling
2 Cameron Creger   Littleton, CO1:38:32 319494  1118 Club Treads.com / Trek
3 Zach Bodhane   Englewood, CO1:44:44 301170  1151 Echelon Spokes and Slopes
4 Ben Jackson   1:48:18  674 
5 Paul Johnson   Grand Junction, CO1:51:57 319900  895 livetrainrace.com
6 Travis Chapman   Greeley, CO1:53:46 309188  1193 Livetrainrace.com
7 Graham Gifford   Boulder, CO1:57:22 239783  714 
8 Chris Caputo   Denver, CO2:07:53 261438  1136 Neverest
9 Justin Hemmer   Grand Junction, CO2:57:25 311799  914 livetrainrace.com
DNS Timothy MtPleasant   Eagle, CODNS 287954  793 Yeti's Grind
DNF Landen Crespin   DNF  686 Renegade Boards

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Friehauf   Grand Junction, CO1:34:05 76453  993 livetrainrace
2 Joel Krause   Breckenridge, CO1:38:11 318548  1009 
3 Brian McCall   Carbondale, CO1:41:30 23189  786 Basalt Bike and Ski
4 Joshua Billman   Lakewood, CO1:43:34 307729  753 Wheat Ridge Cyclery
5 Jeremy Wolf   Carbondale, CO1:44:49 314264  1132 
6 Richard Price   Grand Junction, CO1:46:15 28700  563 livetrainrace.com
7 John Gvazdinskas   1:50:49  941 
8 Steven Thompson   Colorado Springs, CO1:52:32 263081  902 FLi BYe / Tomac
9 Matthew Hoffman   Grand Rapids, MI1:56:00 172257  671 Rocky Mountain Spine and Sport PT
10 Jeremy Templin   Thornton, CO1:56:23 288038  809 Colorado SingleTrack
11 Marlon Crespin   2:18:58  1195 
DNS brent poley   Lakewood, CODNS 304763  646 Echelon Spokes & Slopes Racing Team
DNF Amir Alrubaiy   Denver, CODNF 283267  569 Team Evergreen Racing
DNF Matthew Smith   Denver, CODNF 314388  1200 

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Nesbitt   Bailey, CO1:36:10 311671  794 COMotion Sports/Yeti
2 Tim Sewell   Grand Junction, CO1:37:43 162550  1170 Livetrainrace.com
3 harold stephenson   Broomfield, CO1:44:33 271424  691 Boulder Cycle Sport
4 dustyn ladewig   Albuquerque, NM1:44:36 299796  551 sport systems / mountain top cycling
5 Erik Judson   Golden, CO1:45:46 47686  873 Seek One Racing/Innovative Office
6 Tim Gallegos   Albuquerque, NM1:53:41 276809  623 Sport Systems Mountain Top Cycling
7 Mark Nudelman   1:54:27  954 
8 Mike Vigil   1:55:45  743 Applebee's / Colorado Native
9 Vernon Abeyta   Albuquerque, NM1:56:20 298812  649 
10 Ian Jardine   Colorado Springs, CO1:57:13 285734  778 Team Colorado Single Track
11 Michael McQuinn   1:57:46  854 
12 Andy Ramirez   Superior, CO1:58:23 176007  1147 
13 Phillip Juarros   Woodland Park, CO1:59:01 186863  1134 
14 Scott Winn   2:01:09  998 Plano Athletic Cycling Club
15 Andrey Guidera   Newport, RI2:02:25 14380  1178 Livetrainrace.com
16 Jason Stevens   Houston, TX2:08:57 103946  608 Bikesport
17 Kyle Johnson   2:13:49  1126 
18 Roy Kemp   Grand Junction, CO2:25:18 114306  1061 Ruby Canyon Cycles
19 Michael Cook   Aspen, CO2:33:00 277690  763 The Next Level
DNF Mike O'Brien   DNF  1021 

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Hogan   Snowmass Village, CO1:53:21 296205  545 
2 Bill Myers   2:02:37  1168 
3 Clint Campbell   Durango, CO2:03:12 160248  971 
4 Stephen Autry   Durango, CO2:04:30 172808  610 durango wheel club
5 Rick Abbott   Boulder, CO2:16:30 213837  574 excelsports.com
6 Loren Hettinger   Littleton, CO2:19:37 49896  666 Schwab Cycles RT
7 Richard Bagienski   Durango, CO2:24:18 176501  890 3D Racing

Men - Cat 3 - 14 & Under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 W. Grant Ellwood   Boulder, CO51:10.65 298725  877 Singletrack Mountain Bike Adventures (SMBA)
2 Kyle Bloesser   Colorado Springs, CO51:37.59 293885  670 Front Rangers
3 Mitchell Goates   52:56.59  909 Front Rangers COS
4 Ross Ellwood   Boulder, CO54:13.15 298726  875 Singletrack Mountain Bike Adventures (SMBA)
5 Koby Vargas   55:41.48  866 
6 Jake Yackle   Reno, NV57:04.47 307192  872 
7 Keenan DesPlanques   Durango, CO58:40.46 294635  977 Durango DEVO
8 pete landry   Gunnison, CO59:28.00 320272  729 
9 Cassidy Bailey   Lyons, CO1:03:47 289005  1216 SMBA
10 Devin Feilen   1:05:36  1109 Durango Devo
11 Kinley Niebur   1:06:12  1116 
12 Chase Willie   Longmont, CO1:06:50 298487  596 
13 Brendan Collins   1:08:05  1141 
14 Charlie Malone   1:08:33  676 Durango DEVO
15 Cole Mystrom   1:10:23  1148 Durango Devo
16 Nye Yackle   Reno, NV1:10:34 307201  871 
17 George McQuinn   1:11:20  853 
18 Chase Seivert   Bayfield, CO1:25:05 315182  984 durango devo

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Smith   55:12.01  1215 AVSC
2 Jacob Templin   Thornton, CO55:30.92 303816  808 
3 Mitch Labree   1:02:21  894 Front Rangers
4 Christo Church   1:08:24  1223 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Proietti   1:08:06  620 
2 Scott Polly   1:31:15  1203 One Ghost Industries
DNS Jeremy Hamilton   DNS  501 Green Mountain Sports

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Huggins   Parker, CO53:32.05 275490  565 Primal Racing p/b 1st Bank
2 Zephyr Wrigley   54:11.15  511 The Natural Way Racing Team
3 Jonathan Wirth   Marine Mn57:21.89 206768  645 clubtreads.com
DQ Jeff Gleaton   DSQ  744 Applebee's / Colorado Native

Men - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Bernhard   Buena Vista, CO58:16.51 224891  972 sout central racing
2 Jeff Seivert   58:16.61  983 
3 frank reda   Broomfield, CO1:00:09 304400  745 Applebee's / Colorado Native
4 John Clune   1:02:26  1159 
5 Daniel Lindsey   Highlands Ranch, CO1:11:27 303859  816 Team Evergreen Racing
DNS Daniel Ashurst   DNS  880 Live Train Race

Women - WildCat 40 Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Thomas   Boulder, CO4:51:09 169126  641 Tokyo Joes
2 Katherine Lindquist   Steamboat Springs, CO4:59:10 21301  859 Kent Eriksen Cycles
3 Sydney Fuller   5:08:40  585 Brick Oven/Crested Butte Builders
4 Rosemary Carroll   5:14:47  561 
5 Dawn Passant   Crestedbutte, CO5:31:36 292010  593 Alpine Orthopeadics
6 Missy Ochs   5:36:41  524 Alpine Orthopaedics
7 Sarah Gillis   5:38:31  552 Alpine Orthopedics
8 Heather McDowell   5:41:09  541 
9 Taf Darner   5:41:58  932 RPM / Yeti
10 Kristina Kempin   5:42:06  636 Brick Oven/ Crested Butte Builders
11 Kt Desantis   5:47:19  590 Tokyo Joe's
12 Susan Petronio   5:58:31  564 
13 Brianne Marshall   Durango, CO5:58:42 287045  849 Blue Sky Velo
14 Jaime Brede   6:12:03  595 TREK LOUISVILLE
15 Terry Stimac   6:15:05  662 Team High Maintenance
16 Kymberly Schifino   6:23:56  553 Sycamore Cycles/Industry Nine
17 Sarah Huckins   7:11:44  626 
DNF Laurie Mann   DNF  549 
DNF Shannon Dunlap   DNF  556 
DNF Amelia Jervey   DNF  570 Brick oven /CB Builders
DNF Caroline Baggot   DNF  1188 

Women - Singlespeed Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Tescher   4:55:39  1155 Durango Devo
2 Jessica Reed   Durango, CO5:07:48 263539  893 Norse Cycle

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gretchen Reeves   Avon, CO4:11:29 29423  42 Tokyo Joes
2 Jennifer Smith   Gunnison, CO4:15:40 173838  
3 Kelley Cullen   New Castle, CO4:19:53 231955  105 HoneyStinger/Trek
4 Kelly Boniface   Steamboatsprings, CO4:25:20 281695  11 Moots Cycles
5 Tammy Jacques-Grewal   Steamboat Springs, CO4:26:38 52427  58 Honey Stinger/Eriksen
6 Jari Kirkland   Crested Butte, CO4:39:47 215406  23 Team Alpine Orthopedics
7 Judy Freeman   Littleton Co4:45:02 182719  109 Kenda / Felt
8 Sage Wilderman   Fraser, CO4:45:34 199903  36 Team Totally Wired
9 Sarah Anderson   Carbondale, CO4:54:45 161701  13 Honey Stinger/Trek
10 Sonya Bugbee   Lakewood, CO5:03:27 228971  25 Yeti Beti
11 Molly Throdahl   Allendale, NJ5:17:48 260403  21 
DNF Laura Anderson   Crested Butte, CODNF 165743  Alpine Orthopaedics
DNF Teal Stetson-Lee   Reno, NVDNF 252205  53 Rocky Mountain Chocolate Factory

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linnea Dixson   Steamboat Springs, CO1:49:04 295757  995 Moots / SSWSC
2 Wesley Geer   Salt Lake City, UT1:57:18 277045  939 Tokyo Joe's
3 Meghan Kane   Dillon, CO2:01:04 223279  1063 Tough Girl / SCOTT
DNS Nathalie Krantz   Flagstaff, AZDNS 267760  592 Sugar Cycles Factory Team
DNS Joan Walker   Fort Collins, CODNS 264198  988 Get out!
DNF Ellen Patten   Boulder, CODNF 230369  1135 Tokyo Joe's

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Sears   Steamboat Springs, CO5:23:00 312986  562 Rock N' Roll Sports
2 Stacee Johnson   Boise, ID5:23:33 263064  1138 Sports Garage
3 Lianna Miller   Colorado Springs, CO5:30:00 218389  964 Mafia
4 Sarah Rawley   Dillon, CO5:31:00 234957  752 Yeti Beti
DNF Katherine Ingalls   Steamboat Springs, CODNF 229450  883 

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Thelen   Colorado Springs, CO5:18:38 245202  750 Feedback Sports
2 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO5:25:08 261623  825 YetiBeti
3 Maura McGovern   Denver, CO5:59:38 191585  1163 Rocky Mountain Racing
4 Talitha Vogt   Lakewood, CO6:22:34 290689  811 Tough Girl/ SCOTT
DNF Jamie Busch   Los Gatos, CADNF 164976  521 Pacific Catch
DNF Anne Cheeney   Durango, CODNF 272068  908 Durango DEVO

Women - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Gonzales   Aspen, CO4:51:12 13606  923 ESC/ Basalt Bike & Ski
2 Kathryn Judson   Arvada, CO5:32:54 47161  874 Seek One Racing/Innovative Office
3 Pam Seidler   Carbondale, CO5:39:55 277022  801 Basalt Bike and Ski
4 Rose Alford   Steamboat Springs, CO5:50:40 290015  705 Honey Stinger / Trek
5 Cindy Morse   Snowmass Village, CO6:08:49 267070  653 Basalt Bike and Ski
6 Lynne McDade   6:21:56  788 COMotion Sports/Yeti
7 Jacqueline Wood   Carbondale, CO6:30:00 11055  660 Justins/Titus

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee blevins   Durango, CO1:59:13 278472  852 Durango Devo / Get Out
2 Lindsay Dye   Flagstaff, AZ2:05:24 296092  1111 Tokyo Joes

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Beisel   1:58:14  1002 
2 Nora Pincus   2:02:56  1121 
3 Carly Watson   2:05:28  687 
DNF Kathryn Chinn   Albuquerque, NMDNF 258226  1073 

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Sorensen   Dillon, CO1:45:46 231182  739 
2 Tamara Donelson   Edwards, CO1:56:13 284209  897 
3 Willa Johnson   Boulder, CO1:56:49 244213  865 Title Nine
4 Melissa McMartin   1:57:17  612 WMBA of COS
5 Tracy Hankinson   Colorado Springs, CO1:59:34 229075  1142 WMBA of COS
6 Dana Shinn   2:05:53  978 
7 Meegan Addy   Denver, CO2:09:25 317404  1122 Dirt Divas
8 Jennifer Hill   Erie, CO2:14:36 253682  730 Title Nine
9 Sarai Snyder   Boulder, CO2:15:16 254121  1180 SG Cycling
10 Lisse DaugaardGordon   Boulder, CO2:27:27 314200  869 CoMotion- Yeti
11 Kim Raburn   2:57:40  879 

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Irelan   Colorado Springs, CO1:55:02 293959  701 
2 Toni Geer   Boulder, CO2:12:07 248595  938 Justin's
3 Martha Iverson   Durango, CO2:43:52 80010  891 Durango Wheel Club

Women - Cat 3 - 14 & Under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ksenia Lepikhina   Boulder, CO56:47.41 296745  878 Singletrack Mountain Bike Adventures (SMBA)
2 Hailey Swirbul   Carbondale, CO56:55.74 294388  638 Basalt Bike and Ski
3 Mikaela Lodl   Arvada, CO1:13:25 313860  784 Wheat Ridge Cyclery
4 Meagan Collins   1:16:09  1140 
5 Sparrow Skywalker   1:41:10  1194 Team FITaos
6 Elle Feilen   1:43:29  1110 Durango Devo

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terah Blake   1:03:21  1011 
2 Molly Madden   1:08:23  1219 
3 Lindsay Boyle   1:30:40  500 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Fortuna   Boulder, CO1:32:45 312770  946 Bach Builders
2 Alice Proietti   1:36:37  621 

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenifer Ralston   1:12:01  1211 
2 Laura Nesbitt   Bailey, CO1:15:33 316930  795 
3 Allison Rector   Colorado Springs, CO1:24:20 294840  1139 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoUSACDFSierra NevadaCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee