Race Results for
Capitol Reef Classic
Torrey, Teasdale,Loa , UT
(Event Information)
Stage Race on 07/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master B - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerrel Storrud   West Jordan, UT03:14:31 237141  410 Porcupine Racing
2 Adam Krommenhoek   Mapleton, UT03:14:41 307082  417 
3 Herman Vandecasteele (1 - Cat5)   Murray, UT03:14:42 265099  413 
4 Payton Nishikawa   Willard, UT03:15:30 26145  419 Simply Mac
5 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT03:15:43 281191  420 Revolution Cafe Rio
6 Chad Burt (1 - Cat4)   Sandy, UT03:15:48 246021  406 Porcupine Racing
7 Scott Morrison   Kaysville, UT03:16:32 244438  409 
8 Steve Schoonover   Draper, UT03:17:11 254266  416 Revolution Cafe Rio
9 Ron Pynes   Salt Lake City, UT03:17:34 225165  404 Contender Bicycle
10 Terry STONE   03:18:01  412 Revolution Cafe Rio
11 Alex Lizarazo   North Ogden, UT03:19:20 210566  402 Simply Mac
12 Geoffery Barry   Salt Lake City, UT03:20:13 312304  414 Miduole
13 Bill Pinckard   Henderson, NV03:20:28 291027  403 Barry Lasko team
14 Chris Pullos   Salt Lake City, UT03:21:24 247618  405 RMCC
15 George Klonizos   Bountiful, UT03:23:20 211771  418 RMCC
16 Kenyon Kennard   Provo, UT03:43:38 279909  407 RMCC/CYCLESMITH
17 Joel BROADBENT   04:01:55  415 UVU
18 Ronnie Boutte   Layton, UT04:10:03 308066  411 The Church of the Big Ring

Men - Master 55+ - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Louder (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT03:23:24 179491  490 FFKR/SPORTSBASEONLINE
2 Lorin Ronnow (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT03:23:31 264904  492 FFKR/SportsBaseOnline
3 James Morehouse   Lasvegas, NV03:29:31 283640  493 Paramount Racing
4 Shannon Storrud   Park City, UT03:30:51 242162  495 Porcupine Racing
5 Michael MacDonald   Salt Lake City, UT03:32:46 146521  494 Bountiful Mazda

Men - Master 45+ 1-2-3-4 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Zimbelman   Provo, UT05:34:48 91557  517 Rocky Mtn Spine & Sport / Jumex
2 Gary Porter   Roy, UT05:38:01 60559  515 Autoliv
3 Shane Powell (1 - Cat4)   Roosevelt, UT05:41:09 225080  520 Powell Ophthalmology
4 James Ferguson   Ogden, UT05:41:40 200321  516 Bountiful Mazda
5 Todd Taft   Salt Lake City, UT05:47:04 207596  513 Ski Utah Cycling
6 Stephen Tueller   Layton, UT05:48:40 220300  518 
7 Jerald Hunsaker   Midvale, UT05:48:47 142960  519 Bountiful Mazda
8 John Lauck   Bountiful, UT06:02:42 228846  514 Bountiful/Mazda
9 Scott Bales   Springville, UT06:04:03 198784  512 Bountiful Mazda
10 Ronald Weber   Littleton, CO06:43:19 51172  522 RRV Racing

Men - Master 35+ 1-2-3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Schaefer   Ogden, UT05:34:11 66592  584 Barry Lasko DDS
2 Zan Treasure   Ogden, UT05:34:24 143866  582 Bountiful Mazda
3 Mark Larsen   St George, UT05:36:06 54675  583 Team Red Rock
4 Dan Kadrmas   North Salt Lake, UT05:41:58 170977  580 Bountiful Mazda
5 Donald Armstrong   Ogden, UT05:42:05 1910  581 Barry Lasko DDS Racing

Men - Junior Men - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Spence   Ketchum, ID02:07:44 263826  180 Sun Summit
2 Brad Wright   Redlands, CA02:22:50 295400  181 Team PossAbilitiesGaryFisherSub
3 Jacob Markham   Mapleton, UT02:37:43 299110  182 
4 Chris FEDOR   03:20:04  183 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Hamblin   Orem, UT03:21:55 244351  339 Noble Sports
2 Bill Murray   Saltlakecity, UT03:22:18 289706  324 Revolution Cafe Rio
3 Ben Cook   Sandy, UT03:22:18 303536  335 Porcupine Racing
4 Kenney Davis   Mapleton, UT03:22:48 296859  320 Clean Management
5 Dan Funsch   Missoula, MT03:23:35 285428  329 Le Petit Outre Wheelmen
6 Jayk MCMILLAN   03:23:49  343 The Bike Shoppe
7 Ethan Fedor   Park City, UT03:24:24 282248  331 
8 Anthony Perkins   Rexburg, ID03:26:32 27734  332 
9 Jim BIEHN   03:29:24  326 JoyRide
10 Dave Anderson   Rexburg, ID03:29:55 150033  330 
11 Jacob HAMBLIN   03:31:55  342 Noble Sports
12 James Hunter   Spring Creek, NV03:33:48 247284  322 Elko Velo
13 Joe KOTYNEK   03:34:13  334 JoyRide
14 Paul Scott   Belton, TX03:42:06 300698  336 Scott & White Community Cycling
15 Lance Lewis   Oremorem, UT03:44:49 311732  321 Mad Dog Road Team
16 Golden Murray   Mapleton, UT03:46:48 292730  327 Clean Management
17 Brian Sparks   Moab, UT03:50:58 97048  344 Elko Velo
18 Robert CRAGG   03:58:21  319 
19 Kenton Nielson   Orem, UT04:11:48 294875  318 UVU
20 Peter Robinson   Laramie, WY04:15:32 98050  346 Clean Management
21 David Jones   Salt Lake City, UT04:24:39 320936  337 
22 Britton JACKSON   05:55:30  323 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parker Conroy   Salt Lake City, UT05:31:56 289987  709 University of Utah
2 Tim Mulvihill   Park City, UT05:32:01 310119  733 U of U
3 Darren Goff   South Weber, UT05:32:26 301825  717 
4 Norman Frye   Salt Lake City, UT05:32:31 260377  724 Ski Utah
5 Matthew McGee   N. Las Vegas, NV05:34:20 80417  735 2CrossRacing
6 Nolan Finlayson   Riverton, UT05:35:27 291403  727 Porcupine Racing
7 Ryan Tanner   Salt Lake City, UT05:35:30 298172  713 SLC Bicycle Co
8 Patrick Davis   Santa Rosa Ca05:37:02 261196  714 
9 andy earl   Provo, UT05:37:45 254484  739 UVU
10 Mark Twight   Holladay, UT05:43:54 250690  719 Big Ring/Real Cyclist
11 Aran Johnson   Bayfield, CO05:44:02 163648  718 Durango Wheel Club
12 Joel Rackham   Pleasant View, UT05:44:23 269471  741 Simply Mac Racing
13 Robert EVANS   05:44:25  716 
14 Jerry Bergosh   Salt Lake City, UT05:44:38 246295  738 SLC Bicycle Co.
15 Adam Taylor   Pleasantgrove, UT05:45:13 280724  729 SLC Bycical co
16 Mason Law   Southjordan, UT05:48:12 290430  737 UVU
17 Steven Hadley   Tooele, UT05:51:09 178696  723 Porcupine Racing
18 Mike Oblad   Taylorsville, UT05:52:38 26520  715 PORCUPINE RACING
19 James Taylor   Salt Lake City, UT05:54:18 294144  712 Contender
20 Clay Adair   Arlington, VA06:02:34 296000  721 UVU
21 Christian Ronnow   Saltlake City, UT06:03:49 309587  734 FFKR/SportsBaseOnline
22 Pat Terry    Mapleton, UT06:04:26 293984  731 UVU
23 Kyle Wright   River Heights, UT06:18:31 164222  722 Team PossAbilitiesGaryFisherSub
24 Stephen Rogers   Lehi, UT06:20:30 281812  720 SLC Bicycle Co.
25 Gareth Orr   Salt Lake City, UT06:25:55 198665  726 Ski Utah
26 Ryan Finlayson   Riverton, UT07:23:20 296771  725 Porcupine Racing
27 Robert Jones   Mapleton, UT07:27:14 261629  732 Porcupine
28 Dustin Nielsen   Ogden, UT07:31:52 295057  728 SMR/TBS

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Terry   Sandy, UT06:23:44 245783  810 Team Wright
2 Bruce Bilodeau   Sandy, UT06:23:54 215197  812 Canyon Bicycles
3 Tyler Kirk   Sandy, UT06:39:51 261681  819 Skullcandy/JSA architects
4 Courtney Wood   Mckinleyville, CA06:40:00 276592  807 Simply Mac
5 nathan cisney   Layton, UT06:40:16 251566  803 
6 Perry Hall   Park City, UT06:40:25 206431  821 Team Wright
7 Will Hanson   Draper, UT06:40:31 276490  809 Revolution Cafe Rio
8 Tyler Southard   Denver, CO06:41:37 296104  806 Team Wright
9 Ken Webster   Sandy, UT06:42:15 232155  814 Revolution Cafe Rio
10 Brian Randall   Layton, UT06:42:54 228881  813 Team Wright
11 Stephen (Cody) Haroldsen   Salt Lake City, UT06:45:02 230640  817 Ski Utah
12 Steve Albrecht   Lehi, UT06:46:01 279040  820 Revolution Cafe Rio
13 Brooks Stevenson   Kaysville, UT06:47:59 245838  804 Team Wright
14 Josh Carter   South Ogden, UT06:48:06 245675  808 Team Wright
15 Travis Heller   Parker, CO06:48:28 264205  811 Team Extreme
16 Lance Anderson   Draper, UT06:55:06 245283  822 Revolution/Cafe Rio
17 Courtney Larsen   Ogden, UT06:55:19 247000  818 Team Wright
18 Eric Martin   St. George, UT06:59:27 266132  823 Skullcandy/JSA Architects
19 Nathan Baldwin   Pleasant View, UT07:17:44 274130  815 The Bike Shoppe

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Miller   Sandy, UT06:08:40 310951  908 
2 Mauricio Prado   Las Vegas, NV06:09:22 28603  910 Allegiant Airlines/Pain MD's
3 Curtis Doman   Draper, UT06:13:47 73704  911 Revolution Cafe Rio
4 Elliott Smith   Murray, UT06:13:55 239763  907 Revolution Cafe Rio
5 Spencer deBry   Sandy, UT06:14:22 242242  905 Revolution Cycling
6 Peter Kuennemann   Salt Lake City, UT06:14:31 19955  904 FFKR/SBO
7 Erik Harrington   Salt Lake City, UT06:15:33 263132  909 RMCC/Cyclesmith
8 Manny Cypers   S. Ogden, UT06:34:15 248993  912 The Bike Shoppe
9 Scott Allen   Sandy, UT06:35:18 131004  906 Canyon Bicycles

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni Kennard   Provo, UT02:19:13 279908  171 RMCC/CYCLESMITH
2 Marshal Markham   Mapleton, UT02:31:18 299112  172 
3 Jayden ELLETT   02:42:21  170 Team SR3
4 Alex POWELL   04:04:52  169 Powell Ophthalmology

Women - Women Master 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beverly Ronnow (1 - Cat3)   Salt Lakecity, UT03:43:07 280271  293 FFKR/SportsBaseOnline
2 Margaret Douglass (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT03:47:23 60449  290 Ski Utah Cycling Club
3 Cris Kiser   Cottonwood, UT04:01:49 287258  295 Revolution/Cafe Rio
4 Janet Borg (1 - Cat4)   Providence, UT04:16:41 111867  292 Team SR3
5 Karen STEELE   04:24:29  294 Contender

Women - Junior Women - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy POWELL   03:52:43  114 Powell Ophthalmology

Women - Junior Women - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catrina Johnson   Bicknell, UT02:40:41 296694  122 Team SR3
2 Clarissa Johnson   Bicknell, UT02:49:45 296693  121 Team SR3

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Wood   Washington, UT03:44:13 282451  247 Simply Mac
2 Alicia Finlayson   Highland, UT03:44:49 291405  239 Porcupine Racing
3 Toby Nishikawa   Willard, UT03:46:24 319428  250 Simply Mac
4 Danielle Trejo   Layton, UT03:53:38 293540  244 Dottie Beck's
5 Barbara Sherwood   Salt Lake City, UT04:00:34 170187  242 Ski Utah
6 Kara Harris   Riverton, UT04:08:24 274503  246 Ski Utah
7 Heather Smith   Layton, UT04:11:58 305085  248 Dottie Beck's Racing/The Bike
8 Kaelin Westbrook   Henderson, NV04:23:55 305717  243 
9 Rachel King   Las Vegas, NV04:51:02 321686  238 Las Vegas Cyclery
10 JungHee POWELL   04:51:21  237 Powell Ophthalmology
11 Lacey Hamblin   Orem, UT05:18:30 322174  252 Noble Sports
12 Cynthia SHUMWAY   05:27:29  245 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alison Frye   Salt Lake City, UT04:42:02 247526  614 Ski Utah
2 Jamie Jenkins   Salem, UT04:45:05 260965  615 Bountiful Mazda
3 Kelly Dailey   Ogden, UT04:47:01 207981  613 Bountiful Mazda
4 Heather Albert   Eagle, ID05:38:02 69008  616 Riverstone

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFCUORESierra NevadaSpyShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee