Race Results for
3RD Annual Spring Fling of Cycling
Deland, FL
(Event Information)
Criterium on 01/30/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Guttenplan   Washington, DC03:04.3 177906  84 Unattached
2 Phillip Gaimon   North Hollywood, CA03:04.8 211475  85 Fiordifrutta
3 Frank Travieso   Athens, GA03:11.1 160295  81 Unattached
4 David Brennan   03:11.4  43 TF Royal Hotel
5 Gavin Mannion   Dedham, MA03:11.7 218736  18 Unattached
6 Grant Potter   Parkland, FL03:11.7 73508  49 ZMotion Racing Team
7 Philip Elliott   Palm Beach, FL03:12.1 51741  GS Palm Beach
8 Garrett White   Broomfield , CO03:12.2 202202  79 Ten Speed Drive Racing
9 Michael Midlarsky   Delray Beach, FL03:12.3 215015  80 Bike America Racing Team
10 Ken Vida   Lithia, FL03:12.5 60148  34 1 Pro Cycling
11 Juan Carlos Valera   Deland, FL03:13.6 212434  82 Atlantic Shores Velo
12 Andrew Crater   Greenville , SC03:14.1 70612  74 Unattached
13 Pavel Stuchlik   Capecoral, FL03:14.2 257031  26 Tristar Cycling Team
14 Ryan Saylor   Gainesville, FL03:14.6 31413  83 Beaches Velo Sport
15 Robert Sweeting   Asheville, NC03:14.7 205722  77 Landrover-orbea Cycling Club
16 Ken Schofield   Juno Beach, FL03:15.2 207006  162 ZMotion Racing Team
17 David Lavenhagen   Gainesville, FL03:16.1 275290  33 Velobrew Cycling Club
18 Craig Creeden   Longwood, FL03:16.5 211913  16 Atlantic Shores Velo
19 Yip Tsang   Davie, FL03:18.1 204595  15 Team Champion Porsche P/b Herbalife
20 Nate Adler   North Palm Beach, FL03:19.3 203360  62 Florida United Bike Shops
21 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL03:21.7 71611  104 Bike America Racing Team
22 Darren Dowling   Sarasota, FL03:22.1 219566  19 Fastrack Bicycle And Run
23 Mitchell Askew   Roswell, GA03:22.1 188316  72 North Georgia Cycling Association Inc.
24 Shawn Gravois   Sarasota, FL03:22.2 230009  21 University Of Florida
25 Phillip Bailey   Gainesville, FL03:22.7 211446  86 University Of Florida
26 Colin Rice   Orlando, FL03:24.6 226235  20 Orlando Velo
27 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL03:33.3 247860  25 ZMotion Racing Team
28 Miguel Luis   Hialeah, FL03:38.7 138708  73 Team Performance Fitness-delray Center
29 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL03:43.1 127568  ZMotion Racing Team
30 Victor Herrera   Dania, FL03:43.2 258392  27 ZMotion Racing Team
31 Nathan Brown   Covington, TN04:10.5 188123  13 Unattached
33 Gunter Hermanni   Miami, FL54:09.7 163923  47 ZMotion Racing Team
34 Luis Rios   Miami Gardens, FL03:30.9 123241  78 Unattached
35 Nat Bricker   Gainesville, FL46:30.2 287860  76 Team Florida

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL48:30.1 271372  410 Colavita Racing Inc.
2 Devin Kinsella   Ormond Beach, FL48:30.4 278622  321 Unattached
3 Kyle McElhaney   Alamogordo, NM48:30.7 265488  319 University Of Florida
4 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL49:31.6 202293  31 ZMotion Racing Team
5 Peter Carlos   Coconut Grove, FL49:31.7 142009  106 Team Paisa
6 Dan Valdes   Plantation, FL49:31.7 202522  307 G2 Health
7 Joshua Drew   Orlando, FL49:31.7 10026  342 Unattached
8 Neal Shepherd   Palm Coast, FL49:31.9 244277  314 Orlando Road Club Inc
9 Osias Lozano   Ocoee, FL49:31.9 218915  371 Unattached
10 Kevin McGuire   Miami, FL49:32.7 239823  313 ACT
11 Aaron Fulton   Jacksonville, FL49:32.7 182266  330 Velobrew Cycling Club
12 john zuluaga   Miami, FL49:32.9 257825  367 Team Paisa
13 Radulian Pop   Jacksonville, FL49:33.4 253832  370 Velobrew Cycling Club
14 Ryan Carney   Cocoa, FL49:33.4 186901  304 Noreast Cycling
15 Israel Vera   Miami, FL49:33.7 242172  150 Team Paisa
16 Scott Cugno   Boca Raton 49:34.8 154900  363 Unattached
17 David Chipchase   Dupont, WA49:34.8 220071  361 Team AJ's / Nutrishop
18 Roy Foley   Lithia, FL49:34.9 280524  356 1 Pro Cycling
19 Michael Bachman   Boulder, CO49:35.0 276348  366 University Of Florida
20 Ryan Fisher   Celveland, OH49:35.8 179120  364 Unattached
21 Fernando Acevedo   Miami, FL49:35.8 277949  322 Team Paisa
22 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL49:36.1 270047  117 Team Paisa
23 John Manwaring   Oviedo, FL49:36.9 261036  317 1 Pro Cycling
24 Michael Arevalo   Lake Worth, FL49:37.1 261550  369 Relentless Bicycles
25 Michael Boyco   Hollywood, FL49:37.8 276631  365 Team Florida
26 Roger Montes   Brooklyn, NY49:41.3 203753  308 Cycle Logic
27 Alexander Spook   Tallahasssee, FL49:53.9 257179  315 Colavita Racing Inc.
29 Ronald Stenger   St Petersburg, FL51:13.1 229159  368 Team AJ's / Nutrishop
30 Michael Perez   Virginia Gardens, FL51:02.6 221455  311 Team Paisa

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Rohan   St. Louis, MO42:29.5 288263  454 Unattached
2 Neil Purcell   Savannah, GA42:31.0 291521  424 Unattached
3 Kenny Matys   Boca Raton, FL42:31.1 246741  449 Team Performance Fitness-delray Center
4 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL42:31.5 279939  412 Unattached
5 Patrick Barnett   Columbia, SC42:31.7 283950  436 Team Powerhouse
6 Terence Auter   Satellite Beach, FL42:31.8 292712  427 Space Coast Velo Sport
7 Daniel Ciuro   Melbourne, FL42:32.0 273311  409 Space Coast Velo Sport
8 Adam Setser   42:32.2  431 Unattached
9 Taylor Warren   Loveland, CO42:32.3 287780  452 Colavita Racing Inc.
10 Jimmy Woodard   42:32.4  414 Space Coast Velo Sport
11 Ryan Burns   Lebanon, TN42:32.6 250492  402 Orlando Road Club Inc
12 Mark Campbell   Oakland Park, FL42:32.7 287002  423 Cool Beans Racing
13 Matt McCourtney   Woodacre, CA42:33.0 291417  450 Fastrack Bicycle And Run
14 Casey Braga   Longwood, FL42:33.2 282133  453 Colavita Racing Inc.
15 Bradley Gordon   Longwood, FL42:33.3 280638  448 Colavita Racing Inc.
17 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL42:34.0 287211  420 Orlando Road Club Inc
18 Kurt Hoehn   Orange Park, FL42:34.2 281872  415 Velobrew Cycling Club
19 Clark Stout   Southern Pines, NC42:34.4 176062  446 Atlantic Velo-virginia P/b Walt's Racing
20 Ariel Mendez   Brooklyn, NY42:34.4 301743  139 Unattached
21 Mark Poteet   Tampa, FL42:35.0 232389  22 Unattached
22 Miguel Bryon   Miami, FL42:36.4 290217  422 Unattached
23 Martin Jaramillo   Lithia, FL42:37.7 193336  417 Team AJ's / Nutrishop
24 Mike Schweiger   Coral Springs, FL42:38.2 254969  445 ZMotion Racing Team
25 Ian McGauvran   Longwood, FL42:39.0 289108  421 Colavita Racing Inc.
26 Robert Stewart   Jacksonville, FL42:40.3 120593  400 Velobrew Cycling Club
27 Grant Lempriere   Sarasota, FL42:42.0 145328  401 Unattached
28 Armand Patregnani   Parkland, FL42:42.2 254968  403 ZMotion Racing Team
29 Jonathon Stewart   Tampa, FL42:47.7 302344  405 Team AJ's / Nutrishop
30 Thomas Siddons   Key Biscayne, FL43:03.2 294360  428 Unattached
31 Phil Moore   West Melbourne, FL43:16.3 300685  429 Space Coast Velo Sport
32 Drew Singer   Coralsprings, FL41:23.8 288956  443 ZMotion Racing Team
33 Andrew Renne   Fort Lauderdale, FL41:56.3 272615  451 Cool Beans Racing
34 Brandon Forman   Lakemary, FL42:25.1 287441  447 Colavita Racing Inc.
35 Brad Granda   Boynton Beach, FL42:25.1 265371  406 ZMotion Racing Team
36 Paul Lyons   Riverview, FL42:27.4 289712  444 Team AJ's / Nutrishop
37 Jason Guillen   Winter Garden, FL42:28.1 280227  430 Orlando Road Club Inc
38 Mark Lim   Tamarac, FL10:11.8 198209  438 ZMotion Racing Team
39 David Kroupa   Fort Lauderdale, FL00:00.0 280775  413 ZMotion Racing Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 fredd matute   Fort Lauderdale, FL33:57.7 305523  144 Team Paisa
2 Jeff Cohen   Oviedo, FL34:01.3 304911  181 Unattached
3 Joshua Eilers   Savannah, GA34:01.4 306453  180 Unattached
4 Casey Porter   Okatie, SC34:01.9 305824  182 Unattached
5 andrew gerlesky   Savannah, GA34:02.3 291635  178 Unattached
6 Nathan Michael   Jacksonville, FL34:02.7 282299  118 Velobrew Cycling Club
7 Daniel Barrera   Miami, FL34:03.1 306528  179 Unattached
8 Shane Collins   Canton, GA34:04.0 289244  126 Orlando Road Club Inc
9 Dave Severn   34:04.3  146 Space Coast Velo Sport
10 Mike Frazier   Clearwater, FL34:04.7 304853  137 Unattached
11 Randy Walker   34:05.1  124 Unattached
12 Henry Pavlik   Lithia, FL34:06.1 286909  119 Team AJ's / Nutrishop
13 Mark Perri   34:06.1  183 Unattached
14 David Pavlik   Lithia, FL34:06.2 305643  340 Team AJ's / Nutrishop
15 Adam Skindel   Valrico, FL34:08.6 299567  133 Unattached
16 Gregg Gandy   Palm City, FL34:08.8 303635  140 Treasure Coast Cycling Association
17 Tomas Velez   Miami, FL34:09.2 304174  148 Team Paisa
18 Steven Lykens   34:11.2  128 Unattached
19 Alex Bailey   San Jose, CA34:14.2 306167  329 Unattached
20 Jeff Tibbetts   Gainesville, FL34:18.9 300721  138 Unattached
21 Dean Warren   Loveland, CO34:23.6 134506  184 Colavita Racing Inc.
22 Jhonnatan Cascante   34:37.3  142 BSRT
23 Jeff Sierra   35:26.0  169 Unattached
24 Giles Clarke   Longwood, FL33:27.4 306595  143 Unattached
25 Michael Montgomery   34:29.5  125 Village Bike Shop

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vinnie Tamburello   Pompano, FL51:30.3 131982  ZMotion Racing Team
2 Frank Lopez   Largo, FL51:30.4 21574  67 ZMotion Racing Team
3 Pedro Medina   Orlando, FL51:30.5 177274  59 Atlantic Shores Velo
4 Curtis Long   Atlantic Beach, FL51:30.8 108976  65 Ball Watch Cycling Team
5 Shawn Hebb   Winter Park, FL51:31.8 126663  71 Orlando Velo
6 Philip Elliott   Palm Beach, FL51:31.8 51741  GS Palm Beach
7 Tim Molyneaux   Clermont, FL51:31.8 53461  46 Atlantic Shores Velo
9 Curtis Juteram   Minneola, FL51:32.0 63944  64 Bike America Racing Team
10 Ralph Teten   Atlantic Beach, FL51:32.2 244247  66 Unattached
11 Kurt Phillips   Lakeland, FL51:32.2 49190  29 Ball Watch Cycling Team
12 Darren Black   Clermont, FL51:32.3 106925  61 DWC Racing
13 Carlos Soler   Longwood, FL51:32.5 104661  57 Team 19 Cycling
14 Adam Baskin   Clermont, FL51:32.7 88669  70 Ball Watch Cycling Team
15 Kevin Parker   Plant City, FL51:33.7 185996  63 Ball Watch Cycling Team
16 Vance James   Lakeland, FL51:34.1 47935  Ball Watch Cycling Team
17 Jason Bergwall   Lakeland, FL51:34.7 42331  Ball Watch Cycling Team
18 Brian Lancaster (1 - Cat2)   Winter Garden, FL51:34.7 20254  Orlando Road Club Inc
19 John Tanner   Clearwater, FL51:34.8 155000  52 Outspokin/ Strenflex Cycling Team
20 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL51:34.8 85222  ZMotion Racing Team
21 Mark Poteet   Tampa, FL51:35.0 232389  22 Unattached
22 Andy Mapple   Winter Garden, FL51:35.0 294004  130 Orlando Road Club Inc
23 Joel Rierson   Delray Beach, FL51:35.1 29856  41 GS Palm Beach
24 Jon Meyer   Deltona, FL51:35.9 248178  344 Orlando Road Club Inc
25 Michael Perez (1 - Cat3)   Virginia Gardens, FL51:36.2 221455  311 Team Paisa
28 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL51:39.5 202293  31 ZMotion Racing Team
29 John Kern   Orlando, FL51:39.7 61561  69 DWC Racing
30 Julie Jerue   Lakeland, FL51:41.1 217819  177 Florida Velo #1
31 David Munoz   Orlando, FL51:41.9 241035  58 Atlantic Shores Velo
32 Robert Alfert (2 - Cat3)   Orlando, FL51:43.9 221609  55 Team 19 Cycling
33 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL51:44.5 196540  172 Florida Velo #1
34 Chris Bishop   Lakeland, FL52:20.4 144608  Ball Watch Cycling Team
35 Karl Fele   Coconut Creek, FL52:24.2 203776  14 ZMotion Racing Team
36 Dennis Sutherlin (2 - Cat2)   Winter Garden, FL52:46.1 138423  48 Orlando Road Club Inc
37 Richard Benton   Winter Garden, FL52:46.5 242529  24 Orlando Road Club Inc
38 Julio Rojas   Pompano Beach, FL51:37.1 175402  10 ZMotion Racing Team
39 Luis Torres   Orlando, FL52:49.3 287136  37 Orlando Road Club Inc
40 Robert Cutts   Orlando, FL45:23.3 140720  53 Orlando Road Club Inc
41 Michael Rigby   Apopka, FL42:34.6 29871  166 Atlantic Shores Velo
42 Shane Collins   Canton, GA35:38.8 289244  68 Orlando Road Club Inc
43 TODD WILSON   Evans51:34.9 259296  51 Unattached
44 Guy Preston   25:59.3  175 Unattached
45 Thomas Katheder   Scottsdale, AZ19:37.4 165251  60 Orlando Road Club Inc
46 Tim Molyneaux   Clermont, FL38:55.4 53461  46 Atlantic Shores Velo

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL49:27.6 59026  103 ZMotion Racing Team
2 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL49:29.8 222215  159 Team Performance Fitness-delray Center
3 John Faulk   Jacksonville, FL49:30.1 115188  167 Neptune Cyclery
4 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL49:30.1 196540  172 Florida Velo #1
5 Peter Carlos   Coconut Grove, FL49:30.5 142009  106 Team Paisa
6 Carlos Soler   Longwood, FL49:30.5 104661  57 Team 19 Cycling
7 Andy Mapple   Winter Garden, FL49:30.8 294004  130 Orlando Road Club Inc
8 Robert Alfert (1 - Cat3)   Orlando, FL49:31.0 221609  55 Team 19 Cycling
9 Russell Kitz   Hobe Sound, FL49:31.0 194652  109 Breakaway Cycling Llc
10 Ken Janata   Windermere, FL49:31.2 179100  108 Orlando Road Club Inc
11 Michael Chiarella   Clearwater, FL49:31.7 253573  114 Florida Velo #1
12 Jeffery Carson   Jacksonville, FL49:32.0 195799  170 Unattached
13 John Salsbury   Jacksonville, FL49:32.0 69352  171 Jacksonville Racing Club
14 Michael Odom   Land O Lakes, FL49:32.0 288644  123 1 Pro Cycling
15 John Tanner   Clearwater, FL49:32.1 155000  52 Outspokin/ Strenflex Cycling Team
16 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL49:32.3 246899  112 ZMotion Racing Team
17 Paul Lyons (1 - Cat4)   Riverview, FL49:32.4 289712  444 Team AJ's / Nutrishop
18 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL49:32.5 270047  117 Team Paisa
19 Todd Stout   Southern Pines, NC49:32.6 50553  56 Atlantic Velo-virginia P/b Walt's Racing
20 Martin Jaramillo (2 - Cat4)   Lithia, FL49:32.7 193336  417 Team AJ's / Nutrishop
21 Thomas Katheder   Scottsdale, AZ49:32.8 165251  60 Orlando Road Club Inc
22 Kirk Wilstermann   Palm City, FL49:33.1 179226  173 Treasure Coast Cycling Association
23 Ken Schofield   Juno Beach, FL49:33.4 207006  162 ZMotion Racing Team
24 Israel Vera   Miami, FL49:35.0 242172  111 Team Paisa
25 Michael Rigby   Apopka, FL49:35.2 29871  166 Atlantic Shores Velo
26 Robert Cutts   Orlando, FL49:37.4 140720  53 Orlando Road Club Inc
27 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL49:37.9 71611  104 Bike America Racing Team
28 Fred Norman   Jacksonville, FL49:38.5 119639  165 Jacksonville Racing Club
29 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL49:41.1 68653  164 ZMotion Racing Team
30 James Wright   Orange Park, FL50:17.8 68129  163 Jacksonville Racing Club
31 Henry Pavlik   Lithia, FL50:27.0 286909  119 Team AJ's / Nutrishop
32 James McConnell   Orlando, FL51:16.9 176305  107 Orlando Road Club Inc
33 Patrick Schlager   Lawrence, KS51:21.4 103813  105 Unattached
34 Dennis Sutherlin (1 - Cat2)   Winter Garden, FL47:02.6 138423  48 Orlando Road Club Inc
35 David Kroupa   Fort Lauderdale, FL52:02.8 280775  413 ZMotion Racing Team
36 Guy Preston   43:05.4  175 Unattached
38 Joseph Hamilton   Orlando, FL43:06.9 103846  54 Team 19 Cycling
39 Cathy Cote   Winter Springs, FL33:11.5 302518  337 Atlantic Shores Velo
40 David Zak   Saint Cloud, FL19:29.0 255161  115 Unattached

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL42:20.0 221360  310 Orlando Road Club Inc
2 Julius Aulisio   Lakeland, FL42:20.7 187514  305 Treasure Coast Cycling Association
3 David Butcher   Lake Mary, FL42:20.9 141566  303 DWC Racing
4 James Taylor   St. Petersburg, FL42:21.3 231382  352 Unattached
5 Richard Marcus   Boca Raton, FL42:21.7 258410  348 Unattached
6 Daniel Pantel   Palm City, FL42:21.8 110389  350 Treasure Coast Cycling Association
7 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL42:22.0 244641  324 Unattached
8 Jeffery Golden   Kissimmee, FL42:22.4 131332  323 Jacksonville Racing Club
9 John Capobianco (1 - Cat3)   Apopka, FL42:22.4 237096  345 Atlantic Shores Velo
10 Jerry Kyckelhahn (1 - Cat4)   Palm City, FL42:24.1 167298  338 Jupiter Velo
11 Manuel Aguilera   Wellington, FL42:24.4 61905  399 Relentless Bicycles
12 Fred Norman   Jacksonville, FL42:24.4 119639  165 Jacksonville Racing Club
13 Dale Showell   42:24.6  339 Unattached
14 Rene Mendes-Penate   43:07.9  347 Unattached

Men - Masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Nicholson   The Villages, FL42:22.2 26069  42 Florida Masters Cycling
2 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL44:22.0 182031  12 DWC Racing

Men - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Vandenberg   Eagle, CO23:53.0 296888  335 Velobrew Cycling Club

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Henry Ephrem   Jacksonville, FL00:00.0 306444  456 Junior VeloCrew
3 Kailea Blazek   Clermont, FL00:00.0 272819  999 Lake County Pal
6 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:00.0 290669  477 Colavita Racing Inc.
7 Hayden Blom   Jacksonville, FL00:00.0 304954  457 Unattached
8 James Mertens   Vero Beach, FL00:00.0 269208  407 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Braga   Longwood, FL00:00.0 282133  453 Colavita Racing Inc.
2 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL00:00.0 287211  420 Orlando Road Club Inc
3 David Pavlik   Lithia, FL00:00.0 305643  340 Team AJ's / Nutrishop
4 Michelle Blake   Orlando, FL00:00.0 233167  312 Colavita Racing Inc.
5 briana luthman   Cocoa, FL00:00.0 282753  326 Colavita Racing Inc.
6 Adam Ephrem   Jacksonville, FL00:00.0 306443  372 Open Road Bike Shop

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 john zuluaga   Miami, FL00:00.0 257825  367 Team Paisa
2 Bradley Gordon   Longwood, FL00:00.0 280638  448 Colavita Racing Inc.
3 Alexander Spook   Tallahasssee, FL00:00.0 257179  315 Colavita Racing Inc.
4 Alex Jensen   Tampa, FL00:00.0 287067  419 Unattached
5 Taylor Warren   Loveland, CO00:00.0 287780  452 Colavita Racing Inc.
6 Adam Setser   00:00.0  431 Unattached
7 Kevin McGuire   Miami, FL00:00.0 239823  313 ACT
8 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL00:00.0 271372  410 Colavita Racing Inc.
9 Ian McGauvran   Longwood, FL00:00.0 289108  421 Colavita Racing Inc.
10 Brandon Forman   Lakemary, FL00:00.0 287441  447 Colavita Racing Inc.
11 Ryan Burns   Lebanon, TN00:00.0 250492  402 Orlando Road Club Inc

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL37:15.8 68653  164 ZMotion Racing Team
2 Jennie Collins   Lake Mary, FL40:36.7 274388  168 Atlantic Shores Velo
3 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL40:37.0 126302  160 ZMotion Racing Team
4 Sue Hensley   Wintersprings, FL40:37.3 287529  120 DWC Racing
5 Karen Steinbaum   Lake Mary, FL40:37.5 395685  174 Plan B Cycling/ Team Plan B

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Cote   Winter Springs, FL37:16.2 302518  337 Atlantic Shores Velo
2 Sandra Pehl   Wesleychapel, FL40:37.2 302446  349 Unattached
3 Diane Pantel   Palm City, FL40:37.4 80008  351 Treasure Coast Cycling Association
4 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL40:37.6 191535  331 ZMotion Racing Team
5 cathy kamhi   Largo, FL40:37.8 305518  355 Unattached
6 Deena Mapple   Winter Garden, FL40:37.9 302262  346 Unattached
7 Patricia Gonzales   Tampa, FL40:37.9 259281  316 Team American Classic
8 Michelle Blake   Orlando, FL37:27.8 233167  312 Colavita Racing Inc.
9 Cynthia Manning   Orlando, FL40:00.6 287064  343 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSierra NevadaCUORESpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee