Race Results for
La Tierra Torture
Santa Fe, NM
(Event Information)
Cross Country on 05/02/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Raney   1:28:41  119 
2 Casey Cook   Edgewood, NM1:31:40 7636  104 
3 Nicholas Lemke   Albuquerque, NM1:32:47 202433  115 
4 Anthony Petta   El Paso, TX1:34:30 116986  118 
5 Aaron Gulley   1:36:03  109 
6 Tyson Brown   1:36:16  103 
7 Dorian Blanco   Albuquerque, NM1:36:49 296750  102 
8 Paul Trotman   Albuquerque, NM1:36:49 201143  127 
9 Joshua Torres   Belen, NM1:39:04 263161  126 
10 Jeff Humberson   1:40:41  111 
11 Leonard Goodell   Albuquerque, NM1:42:23 221660  108 
12 Jeff Perner   1:44:25  117 
13 Scott Hampert   1:44:27  130 
14 Tarik Saleh   Los Alamos, NM1:45:06 106920  120 
15 Scott Larson   1:45:58  114 
16 David Hughes   Albuquerque, NM1:46:33 113667  110 
17 Jeff Huser   Albuquerque, NM1:47:41 17240  112 
18 Brian Scott   1:48:22  121 
19 craig smith   Albuquerque, NM1:51:16 308496  123 
20 Christopher Bettis   1:51:20  101 
21 Rico Smith   Las Cruces, NM2:07:40 277006  124 
22 JJ Torres   Belen, NM2:11:22 308643  125 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McCalla   Santa Fe, NM2:01:09 23198  
2 Damian Calvert   Albuquerque, NM2:05:13 81251  
3 Cameron Brenneman   Santa Fe, NM2:05:41 4755  
4 Jens Nielsen   Durango, CO2:12:13 144898  
5 Jason Quenzler   Durango, CO2:16:23 82358  
6 Blake Harlan   2:19:29  67 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM2:14:33 247368  63 
2 Jay Yu   Elpaso, TX2:37:32 306674  64 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter O'Donnell   2:11:06  68 
2 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ2:18:40 253218  10 
3 logan ross   Las Cruces, NM2:23:37 292983  12 
4 Kyle Shour   Albuquerque, NM2:26:46 234308  13 
5 Colin Lewis   Las Cruces, NM2:34:18 277553  11 
6 Jesse Dirnberger   Edgewood, NM2:41:42 276952  

Men - Cat 1 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Searles   Albuquerque, NM2:10:37 282966  26 
2 Juan Hernandez   2:15:40  66 
3 Chuck Whitney   Gallup, NM2:17:17 225646  29 
4 Jay English   Albuquerque, NM2:21:03 246241  16 
5 Brett Hawkins   Los Alamos, NM2:21:44 289000  19 
6 Andrew Black   Albuquerque, NM2:23:34 262562  14 
7 Marty Moriarty   Albuquerque, NM2:27:56 25084  24 
8 Kevin Ledwith   Albuquerque, NM2:28:26 294277  21 
9 Lawrence Herrera   Albuquerque, NM2:28:51 275724  20 
10 Dylan Harp   2:29:13  18 
11 Richard Murdock   Las Cruces, NM2:30:33 25455  25 
12 Daniel Swinton   Albuquerque, NM2:30:58 86276  27 
13 Dan Meyers   Santa Fe, NM2:31:45 300386  23 
14 Ediberto Cobos   El Paso, TX2:38:06 295196  15 
15 Michael Wagener   Taos, NM2:44:11 279657  28 
DNF Jacob Gonzales   Taos, NMDNF 245268  17 

Men - Cat 1 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bret Bernard   Cochiti Lake, NM2:19:23 147082  47 
2 Tony Farrar   2:19:38  48 
3 Steven Yore   Golden Valley, MN2:20:35 39241  46 
4 Nickolas Starkey   Colorado Springs, CO2:21:21 280796  42 
5 Christopher Casey   Placitas, NM2:21:50 135137  32 
6 Michael Archibeck   Albuquerque, NM2:22:52 257569  30 
7 Todd Resch   Albuquerque, NM2:24:27 294275  41 
8 Peter Tempest   Gallup, NM2:28:13 102793  44 
9 Michael Mangan   Albuquerque, NM2:29:00 223915  35 
10 T Clay Moseley   Los Alamos, NM2:34:13 25211  38 
11 Marcus Leibrecht   Los Alamos, NM2:35:13 233342  34 
12 Todd Kurth   2:39:45  33 
13 William Steffen   El Paso, TX2:41:08 33949  43 
14 Warren Oldham   Los Alamos, NM2:43:14 205138  40 
DNF Rich Walters   Albuquerque, NMDNF 95845  45 

Men - Cat 1 - Senior - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Szabo   Boca Raton, FL2:26:28 34874  56 
2 Douglas Schneebeck   Albuquerque, NM2:26:56 104705  55 
3 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM2:30:16 8894  51 
4 Jan Bear   Santa Fe, NM2:30:23 237003  49 
5 Brian Hughes   Albuquerque, NM2:36:07 243015  53 
6 Pat Caldwell   Albuquerque, NM2:38:19 122977  50 
7 Ken Gauthier   Pittsfield Ma2:47:03 221507  52 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Orion Staples   Losalamos, NM1:44:39 291769  288 
2 Kaden Murdock   2:07:59  287 
3 Benjamin Corona   2:13:45  284 
4 Caleb Maher   Arroyo Seco, NM2:36:03 278448  286 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis Gutierrez   1:39:24  295 
2 Alfonso Sandoval   1:39:39  294 
3 Donald Mercer   1:43:30  208 
4 Mark Castelo   1:45:19  201 
5 Brent Gillespie   Albuquerque, NM1:49:28 308429  204 
6 Isaac Garcia   1:49:37  291 
7 Lee Charles   1:50:45  202 
9 Paul Sadler   Las Cruces, NM1:58:29 310814  210 
10 David Garcia   2:06:37  203 
11 Joshua Chavez   1:23:00  290 

Men - Cat 2 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Ormerod   El Prado, NM1:37:50 183485  225 
2 Scott Spangler   Albuquerque, NM1:38:41 259921  228 
3 Clay Fawthorp   West Chester , PA1:38:58 183670  216 
4 jeremy milligan   Albuquerque, NM1:41:04 306136  223 
5 Richard Triplett   Los Alamos, NM1:42:00 236998  229 
6 Gustavo Fierro   El Paso, TX1:44:17 308727  217 
7 James Love   Albuquerque, NM1:44:34 277227  221 
8 Michael Barrow   Las Cruces, NM1:47:41 301638  212 
9 Gregory Cavanaugh   Gallup, NM1:48:33 310010  215 
10 Mark Smith-Nelson   1:48:48  227 
11 Jorge Sandoval   1:50:14  296 
12 Thomas Bell   1:55:29  213 
13 William Martinez   Las Cruces, NM1:56:26 291527   
14 Patrick Lynch   1:56:49  222 
15 sean wilson   2:00:06  231 
16 Pedro Murge   2:10:41  232 
17 Eytan Krasilovsky   2:11:43  220 
18 Derrick Buffington   2:16:53  214 
19 Mark Mulholland   2:18:30  224 
20 Humberto Gonzalez   3:12:20  218 
DNF Daniel Holz   DNF  298 

Men - Cat 2 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Capener   Albuquerque, NM1:34:50 309900  236 
2 Christopher Dineen   Albuquerque, NM1:35:54 278010  239 
3 Robert Romero   1:36:55  254 
4 Alfredo Nunez   1:39:05  293 
5 John Harness   1:39:11  244 
6 dustyn ladewig   Albuquerque, NM1:42:20 299796  247 
7 Jeremy Smith   Albuquerque, NM1:44:26 308856  226 
8 Carlos McGarity   El Prado, NM1:46:14 295532  250 
9 Vernon Abeyta   Albuquerque, NM1:46:23 298812  233 
10 pete stilwell   1:47:01  257 
11 David Jodan   1:47:44  246 
12 John Stadick   Santa Fe, NM1:48:01 154386  255 
13 David Yrigoyen   1:48:23  258 
14 Stefan Grande   Alamogordo, NM1:48:48 307801  241 
15 Kirk Rhinehart   1:48:54  253 
16 Tim Gallegos   Albuquerque, NM1:49:04 276809  240 
17 Richard Rasmussen   Albuquerque, NM1:53:26 82967  252 
18 David Hargis   1:56:43  243 
19 Curtis Boyd   2:10:44  235 
20 Eric Manske   2:14:46  248 
21 Dal Haynes   2:14:48  245 
22 Rene Baez   2:25:50  234 
23 Kenny Forrest   2:31:32  299 
24 Miguel Nunez   El Paso, TX3:05:44 272186  251 
DNF Mark Martinez   DNF  249 

Men - Cat 2 - Senior - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Little   1:43:34  264 
2 Brent Bonwell   Santa Fe, NM1:47:20 307144  260 
3 brad peterson   1:47:38  267 
4 Bernabe Lucero   1:51:08  265 
5 david bernstein   Losranchos, NM1:51:42 286363  259 
6 Tim O'Donoghue   1:57:40  292 
7 Carl Gable   1:57:46  319 
8 JAVIER SOLIZ   Las Cruces, NM1:59:18 288657  268 
9 Robert Cipoletti   Albuquerque, NM1:59:33 275479  261 
10 Mark Edwards   2:10:49  262 
DNF Douglas Young   DNF  269 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Tafoya   Albuquerque, NM1:02:29 297560  305 
2 Joseph Kester   1:04:37  301 
3 Able Raymond   1:06:05  304 
4 Manuel Vigil   1:06:52  306 
5 Nicholas Peterson   1:08:21  302 
6 Jonathan Polonsky   Santafe, NM1:12:07 309709  303 

Men - Cat 3 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Silva   Santafe, NM0:57:51 309710  310 
2 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM1:00:19 190764  311 
3 Drey Fisher   1:06:59  309 
4 chris atencio   1:14:34  308 

Men - Cat 3 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 anthony lopez   0:54:44  315 
2 Thomas Herbert   El Paso, TX0:57:37 114090  314 
3 Michael Garcia   0:59:00  312 
4 Shane Quintana   1:07:58  316 
5 Sann Gossum   1:27:14  313 

Men - Cat 3 - Senior - 50 -99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 william johnson   0:55:01  322 
2 Paul Graham   1:00:46  321 
3 Richard Dirnberger   Edgewood, NM1:06:10 292593  318 
4 Arvid Lundy   1:10:38  323 
5 Milan Zeman   1:15:06  326 
6 Fred Shelley   1:20:38  324 
7 John Veilleux   1:26:37  325 

Women - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Virginia Fretz   1:57:00  128 
2 Cheryl Holloway   Santa Fe, NM2:26:32 269464  129 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Baum   Albuquerque, NM2:28:22 180986  

Women - Cat 1 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Edwards   2:45:12  58 
2 Caroline Colonna   Taos, NM2:49:32 117084  57 
3 Karen Ortiz   Rio Rancho, NM2:55:57 178347  61 

Women - Cat 1 - Senior - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Bear   Santa Fe, NM3:13:39 82996  62 
2 Kate Prusack   3:24:10  65 

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolina McGarity   El Prado, NM2:33:29 295533  289 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Borowski   Boulder, CO2:03:24 188263  270 
2 Lisa Sadler   Las Cruces, NM2:06:37 310828  271 
DNF Katherine Chinn   DNF  200 

Women - Cat 2 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trish Parker   Highlands, NC1:46:09 276875  273 
2 Delania Sather   2:22:08  274 
3 A Spitzer   2:23:45  275 

Women - Cat 2 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 laurie mauderly   1:49:33  278 
2 Tanya Bettis   1:49:39  276 
3 Susie Edwinson   2:06:56  277 
4 Stacy McClurg   2:13:55  279 
5 Tiffany Kenny   2:17:16  300 

Women - Cat 2 - Senior - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 patricia peck   Santa Fe, NM2:10:32 277797  282 
2 Sheila Senft   2:15:16  283 
3 Kerry Dalen   2:33:49  281 
4 Jeanette Brasher   3:02:30  280 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Meyers   Santafe, NM1:14:22 309705  331 
2 Wendy Barraza   1:29:37  327 
3 Vivienne Beauchemin   2:28:24  330 

Women - Cat 3 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Weaver   1:02:40  337 
2 Liz Barrow   Las Cruces, NM1:04:02 310036  334 
3 Cindy Silva   Albuquerque, NM1:23:43 299700  336 
4 Sarah Fair   Albuquerque, NM1:27:44 273218  335 
5 Valeriane Wilson   1:40:36  338 

Women - Cat 3 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Meyer   1:13:19  340 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaOSMOUSACDFBonk BreakerCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee