Race Results for
The Chile Challenge - MSC 3
Angel Fire, NM
(Event Information)
Downhill on 06/06/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Boice   Albuquerque, NM04:43.07 215006  60 Yeti Cycles National Team
2 Tyler Immer   Rancho Murieta, CA04:43.34 276049  63 
3 Chris Heath   Denver, CO04:45.64 177708  Manitou / Hayes Disc Brakes
4 Ryan Sutton   Gunnison, CO04:49.97 81116  86 Team Sutton
5 Kevin Aiello   Rancho Santa Margarita, CA04:50.28 245409  105 GT Bicycles
6 Kain Leonard   Gunnison, CO04:50.96 173480  Crested Butte Mountain Sports Team
7 Anthony Diaz   Durango, CO04:51.46 144576  91 Durango Cycling
8 Brian Buell   Jamestown, CO04:54.48 218052  23 Team Geronimo/Banshee Bikes
9 Jess Pedersen   Telluride , CO04:54.52 186232  84 Brothers Bikes
10 Erik Nelson   Gilbert, AZ04:54.92 240674  70 Commencal USA
11 Daniel Weinman   Taos04:55.50 161751  38 Team PPC Solar
12 Szymon Kowalski   Lakewood, CO04:56.64 192143  31 trek co-op
13 Alfonso Garcia   Chula Vista, CA04:56.90 199489  72 Cannondale
14 Doug Ewer   Denver, CO04:57.71 182791  69 Team Sol Vista Racing
15 Nic Hadley   Salt Lake City, UT04:58.79 200990  83 Go-Ride
16 Kieran Bennett   04:58.91  71 DRD/Tomac
17 Shawn Neer   Arvada, CO04:59.09 203249  13 Orbit Racing
18 Graeme Pitts   Nevada City, CA04:59.48 232939  77 Team Geronimo/Banshee Bikes
19 Drew Pautler   05:01.48  55 Primary Trek
20 Michael Buell   Nederland, CO05:01.63 202502  78 Team Geronimo / Banshee Bikes
21 Cody Eichhorn   05:02.39  66 Team Geronimo / Banshee Bikes
22 David Ziegman   Wheatridge, CO05:03.11 111812  61 Yeti Cycles National Team
23 Taylor Borucki   Durango, CO05:03.54 247963  87 Chumba Racing
24 Christopher Shewmake   Denver, CO05:03.80 212815  67 Sol Vista Bike Park
25 Trevor Martin   Telluride, CO05:04.00 189828  57 e13 / Corsair Bikes
26 Pete Maniaci   Denver, CO05:04.74 229579  75 Royal Racing
27 Mike Kreger   Louisville, CO05:05.58 194108  68 Sol Vista Bike Park
28 Preston Moore   Santa Barbara, CA05:05.73 245073  40 CR1
29 Heikki Hall   Durango, CO05:06.13 117452  90 E13
30 Nathaniel Hills   Dillon, CO05:06.28 201161  76 Wolf Rock Racing
31 Evan Powell   Boulder, CO05:07.30 243877  62 Yeti Fox Regional
32 Jonathan Widen   Mammoth Lakes, CA05:08.09 217988  73 All Mtn Cyclery/Canfield Bikes/Elka Suspension/5-10/Maxxis/MRP/Sombrio
33 Phil Ott   Marquette, MI05:10.12 227380  95 Hayes Bicycle Group / QSBS
34 Dustin Belcher   Carbondale, CO05:14.92 215649  56 Yeti Fox Regional
35 Daniel Cortina   Santa Barbara, CA05:18.33 117771  42 familia Cortina/Nema/CR1/MCG
36 Evan Elliott   Durango, CO05:21.09 230183  36 Banshee/ Continental tires/ E.13
37 Nick Zuzelski   Loveland Co05:23.78 230162  45 Santa Cruz/MRP/Dakine/One Industries/Golden Bike Shop
38 Antonio Gradillas   Albuquerque, NM05:26.89 180870  101 Bike Works Albuquerque
39 Jamas Stiber   Vail, CO05:28.28 14  94 lenz sport Oakley
40 Alex Boday   Fort Collins, CO05:33.81 163689  11 Santa Cruz Hayes Royal 661 Spy
41 Erick Erickson   Salem, OR05:37.20 85247  100 
42 Andrew Lane   Flagstaff, AZ05:43.22 180234  29 ODI Spy Gamut
43 Michael Johnson   Santa Barbara, CA05:44.59 261842  26 CR1 Engineering/661
44 Joe Bearden   Austin, TX05:46.12 224856  98 Lone Star Gravity
45 Michael Johnson   Gunnison, CO05:56.96 261366  81 CBMP
46 Caleb Cambern   Boulder, CO07:29.77 230230  10 Primary Trek
47 Dante Harmony   Tucson, AZ26:15.96 192657  80 All Mountain Cyclery/Hayes

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Proctor   Dillon, CO05:02.03 218094  621 RPM / Yeti
2 Teddy Benge   Carbondale, CO05:04.18 227700  815 Team Geronimo/Banshee Bikes
3 Madison Bailey   Carbondale, CO05:15.18 227702  844 Team Geronimo/Banshee Bikes
4 Ian Keller   Gilbert, AZ05:18.73 262213  882 Snyaptic Training
5 Rory Eastman   Peralta, NM05:20.02 258304  878 
6 Trevor Haley   Evergreen, CO05:26.58 198616  818 Mojo Wheels
7 Sam Powers   Lyons, CO05:26.94 254261  785 Redstone Cyclery
8 Zach Johnson   Nederland, CO05:42.67 246433  545 The Fix Jett 661 Sunline
9 John MacMurray   Durango, CO05:47.16 265526  691 Mongoose Tribe / 661 / Freelap Timing Systems
10 Robbie Brooks   Los Alamos, NM06:01.60 292381  740 Bikeworks Abq/Industry Nine
11 Justin Wyche   Newbury Park, CA06:17.69 260799  862 Division 26

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dillon Lemarr   Amarillo, TX05:02.24 291074  659 Team Texas
2 Jonathan Card   Pembroke Pines, FL05:04.01 287932  907 
3 Ryan Gagnon   Los Angeles, CA05:06.06 297032  537 ROYAL/661/SUNLINE/DIVERSE/MARZOCCHI/SMITH
4 Daniel Godard   Austin Tx05:06.59 254239  765 Mojo Wheels/661
5 Brent Carter   Santa Barbara, CA05:08.40 293065  565 Intense/Hutchinson/NEMA
6 Douglas French   Rimrock, AZ05:12.93 293104  513 Absolute Bikes/Specialized
7 Dakota Dulmage   Lake Havasu City, AZ05:14.65 279069  997 Rooly
8 Justin Morgan   05:16.02  859 One Industries
9 Evan Geankoplis   Goldriver, CA05:17.92 290045  599 
10 Eddy Cohn   Las Vegas, NV05:19.15 270164  729 
11 Soren Young   Santa Barbara, CA05:20.45 295161  894 CR1 Engineering
12 Kyle Kendall   Minturn, CO05:22.37 169042  875 
13 Michael Nash   Auburn, CA05:23.55 277198  699 Canfield Brothers
14 Paul Komatz   Centennial, CO05:25.85 261439  938 
15 Johnny Muldoon   Orem, UT05:29.36 207643  519 Canfield Brothers
16 Matt Cerrato   Santa Clarita, CA05:29.97 297033  892 661
17 Daniel Orellana   Chula Vista, CA05:30.70 268984  543 Rocky Mtn./Racing 905
18 Anthony Lenz   Fort Collins, CO05:33.04 276701  802 
19 Jacob Bergeron   Colorado Springs, CO05:33.25 215410  986 4 Drunk Dudes
20 Craig Carlson   Aspen, CO05:33.56 266100  853 Terminal Velocity Racing
21 Dustin Foudray   Fort Collins, CO05:35.24 261428  741 Road 34
22 Kyle Hanley   Bellevue, WA05:35.54 269395  838 Bikeworks Abq / Arrow Racing
23 Lucas LeMaire   Durango, CO05:39.17 264893  751 661 Spy
24 Max Beard   Englewood, CO05:40.54 236042  897 Yeti RPM
25 Justin Segall   Rio Rancho, NM05:46.09 296529  901 Bike Works
26 Jose Garcia   Colorado Springs, CO05:47.02 222073  985 4 Drunk Dudes
27 Phillip Chilimindris   Denver, CO05:47.24 158652  995 Cee-Low Riders
28 Samuel Degenhard   Gunnison, CO05:47.62 296502  694 Crested Butte Mountain Sports
29 Travis Elmblad   Lakewood, CO05:58.84 276575  982 Secret Cyclery
30 Mark Mueller   Lamy, NM06:00.41 211800  563 BTI
31 Kyle Mooday   Los Alamos, NM06:00.96 298995  1000 Bikeworks Albuquerque
32 John Bitner   Elcajon, CA06:03.43 291674  863 Soul Cycles
33 Joe Hickey   Boulder, CO06:26.44 230679  715 Orbit/SMAC
34 Yosei Ikeda   Boulder, CO06:29.88 213185  857 Terminal Velocity Racing
35 Brian Kerstetter   El Cajon, CA06:52.05 285129  526 San Diego State University
36 Matson Hunter   Tijeras, NM07:46.70 281707  836 Bikeworks / Commencal
37 Jesse Townsend   Grand Junction, CO11:46.00 288568  532 Grassroots Cycles

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Landis   Grand Junction, CO05:01.28 288034  725 Transition/Marzocchi
2 Mike Fucci   June Lake, CA05:14.36 234540  891 
3 Scott Spangler   Albuquerque, NM05:16.64 259921  664 Bike Works Albuquerque
4 Jeff Kegu   Leadville, CO05:19.91 245608  620 Neverest
5 Aaron Braggs   Moab, UT05:22.70 279014  850 Brooklyn / Rock Shox / Red River Canoe
6 Lance Canfield   Jackson, WY05:23.84 121750  923 Canfield Brothers
7 Billy Mantle   Avon, CO05:26.37 256570  701 hayes sunringle
8 Jess Fowler   Flagstaff, AZ05:26.50 290673  903 Absolute Bikes
9 Eric Florez   Denver, CO05:30.10 185993  614 
10 Shawnee McGovern   Boulder, CO05:35.13 83560  745 Orbit/SMAC Innovations
11 Clay Kimsey   Austin, TX05:37.36 212036  969 Lonestar Gravity
12 Jason Schippers   Highlands Ranch, CO05:40.25 128580  895 Royal Racing
13 Alan Decktor   Cedar Crest, NM05:40.29 212985  619 
14 andrew heine   Denver, CO05:42.64 298791  768 Wheatridge Cyclery
15 Gary Dye   Telluride, CO05:46.85 152235  921 Boot Doctors/Mountain Village Bike Park
16 Wesley Bennett   Golden, CO05:47.76 250067  976 Colorado Bike Service / E-13 / Dvision 26
17 Joe Dodds   Lakewood, CO05:51.15 191597  798 Neverest
18 Kevin Bates   Crested Butte, CO05:53.42 217492  908 CBMP
19 Jason Foy   Fillmore, CA05:59.13 144776  575 Mongoose Tribe
20 Wade Washburn   Denver, CO05:59.30 197660  955 ClubTreads.com/Trek
21 Pete Boerschinger   Dillon, CO06:01.33 252017  890 Neverest
22 Jeremy Ross   Lakewood, CO06:03.54 265428  757 sports garage/yeti
23 Evan Chute   Golden, CO06:04.96 180833  827 RPM/Yeti
24 Santiago Garcia    Central City, CO06:14.78 179289  688 Secret Cyclery
25 Chris Webb   Lakewood, CO06:18.08 266715  681 Secret Cyclery
26 Andy Woods   Colorado Springs, CO06:32.99 248642  960 
27 Aaron Gilliland   Loveland, CO06:35.99 100256  847 ONeal/Azonic/GT Designs
28 Paul Chen   Albuquerque, NM07:03.66 6724  517 

Men - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lewis   Henderson, CO05:24.75 261966  702 Sports Garage/ Yeti
2 Robert Garcia   Dillon, CO05:35.19 12796  679 Trek / Wolf Rock Racing
3 Kenny Jones   Denver, CO05:48.12 173482  613 Wheatridge cyclery
4 Curt Clemetson   Aspen, CO06:17.56 279045  655 Dead Bros
5 Les Price   Scottsdale, AZ06:32.42 177801  607 no brakes racing
6 Don Jackson   Riverside, CA06:34.30 17510  867 ODI Southridge
7 Brian Bailey   Carbondale, CO07:06.70 227699  828 Team Geronimo / Banshee Bikes

Men - Cat 2 - 1-11

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Armen Davis   Longmont, CO07:13.92 293962  516 
2 Alex Holtzen   09:03.48  846 

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Pederson   Los Alamos, NM05:15.91 296141  716 NM Bike-n-Sport/Specialized/661/Sunline
2 Austin Hackett Klaube   Dillon, CO05:27.02 294146  652 Wolf Rock Racing
3 Kellen Lutz   Fraser, CO05:34.01 265510  591 Totally Wired
4 Ty Brooks   Los Alamos, NM05:37.83 295797  742 
5 Russell Hardesty   05:38.86  794 
6 Roy Benge   Carbondale, CO05:38.91 246529  814 
7 Jesse George   Dillon, CO05:40.82 293878  904 Wolf Rock Racing
8 Josh Lambert   Centennial, CO05:44.03 286155  654 Mojo Wheels
9 Austin Chipman   Durango, CO05:50.21 290097  660 Team Kozos
10 Jon Lindner   Longmont, CO05:50.80 298231  803 
11 John Nichols   Flagstaff, AZ05:50.97 296612  588 Absolute Bikes
12 William Beilke   Aurora, CO05:53.33 267179  608 Mojo Wheels
13 Ben Weger   Englewood, CO05:53.45 287114  601 Mojo Wheels
14 Matthew Branney   Littleton, CO05:54.03 219366  632 RPM / Yeti
15 Cody Costa   Centennial, CO05:54.46 264880  806 Redstone Cyclery
16 Henry Lanman III   05:58.76  774 Klim
17 Robert Pettit   Basalt, CO05:59.27 267136  642 Team Geronimo / Banshee Bikes
18 Tanner Spence   Carbondale, CO06:01.01 246796  833 Team Geronimo / Banshee Bikes
19 Paul McSparin   Frisco, CO06:01.17 294143  650 Wolf Rock Racing / Trek / Maxxis / 661 / Christy Sports
20 Chase Nelson   Littleton, CO06:01.33 264517  692 Wolf Rock Racing
21 Michael Allen   Littleton, CO06:07.59 299008  683 
22 Adam Fox   Parker, CO06:07.84 287425  854 Team Kozos
23 Josh Gonzales   06:11.55  837 Bikeworks Abq
24 Sean Geisler   Salida, CO06:38.67 213901  839 RPM/Yeti Development Racing
25 Max Kaupas   Dillon, CO06:39.16 292910  658 Wolf Rock Racing
26 Oliver Vowel   Dillon, CO07:06.73 298244  678 Secret Cyclery
27 Ben Shay   Evergreen, CO07:42.87 315608  669 
28 Dillon Duke   10:14.44  954 One Ghost Industries
29 Josh Conroy   Evergreen, CO12:42.75 280785  830 RPM/Yeti Development Racing

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Cota   05:16.69  849 JJ Bikes Tucson Az
2 Kyle Quinn   Littleton, CO05:19.03 294952  506 
3 Austen Bramhall   05:25.53  868 JJ Bikes
4 Adam Carrera   05:34.21  788 Burns and Turns
5 Max Maison   Carbondale, CO05:42.11 296368  912 Team Geronimo
6 Ryan Harter   05:49.59  872 
7 Corey Carlson   Aurora, CO05:51.44 293116  1011 Adventurecycle.net
8 Jason Melinkovich   Empire, CO05:52.01 123380  675 
9 Antonio Baca   05:52.32  933 
10 Travis Ahrens   05:53.40  978 
11 Joseph Grey-Wilson   05:55.17  987 
12 Taylor Thompson   05:58.01  996 Anti Monkey Butt Powder
13 Richie Fiscus   Fort Collins, CO06:00.89 298067  676 
14 Jacob Hatton   06:03.39  910 
15 Ben Smith   Littleton, CO06:05.92 314376  919 Club Treads Trek
16 Terence Yazzie   06:06.24  992 Sedona Bike and Bean
17 Will Montague   06:07.31  861 Guerrilla Gravity
18 Levi Blagg   06:10.35  991 Shrunken Head Racing
19 Lars Romig   06:12.00  840 
20 Sam Houpt   06:13.27  784 Anax Freestyle
21 Jonathan Yazzie   06:13.83  993 Sedona Bike and Bean
22 Brandon LaBonte   Payson, AZ06:15.59 272882  564 Ride It Out Clothing
23 Daniel Davis   Boulder, CO06:16.57 301529  736 Fix Bikes
24 Brendan Smith   Boulder, CO06:18.37 247716  514 Terminal Velocity Racing
25 Russell Miskulin   Fort Collins, CO06:18.63 315862  598 
26 Travis Histed   Fort Collins, CO06:19.06 174754  739 YardBird
27 Matt Giaraffa   Denver, CO06:20.14 296345  686 Green Mountain Sports
28 Frank Manfredi   06:20.96  749 Wizards Unicorns and Dragons
29 Lloyd Calvert   06:22.56  974 
30 Caleb Sloan   06:27.52  873 Lenz Sport
31 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ06:31.96 253218  556 UNM Lobo Cycling
32 Mark Giannasi   06:33.42  580 OtterBox
33 Mark Wilson   06:39.51  542 
34 Josh Barnett   06:44.07  522 
35 Thomas Robinson   06:47.57  518 
36 Patrick Miller   06:51.42  998 
37 Matt Ripley   Greenwood Vlg, CO06:51.61 230682  876 Terminal Velocity Racing
38 David Gutierrez   Evergreen, CO07:09.52 318102  983 Secret Cyclery
39 Kellen Kletzli   07:14.55  887 Dragons Unicorns and Wizards
40 adam harperslaboszewicz   Albuquerque, NM07:39.43 283829  693 

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rohan Stites   05:52.84  527 Gila Hike and Bike
2 Tony Achilli   05:57.21  781 Team Pistol Whip
3 Shawn Walker   06:01.53  731 
4 Jordan Blake   06:01.74  888 
5 Seth Strickland   Breckenridge, CO06:04.23 243646  820 Summit Velo Rocky Mountain
6 Thomas Rodriguez   06:06.27  502 Allout Racing/Fat Tire Cycles
7 David Lee   Silverthorne, CO06:06.81 113854  874 
8 Scott Richards   Boulder, CO06:17.34 263444  896 Smac
9 Bobby Prescott   06:19.25  865 Xtreme Team Cycling
10 Amos Hockmeyer   06:22.87  989 
11 Sean Enners   06:23.51  714 Echelon Racin
12 Erik Long   Coloradosprings, CO06:25.65 292977  553 flibye racing
13 Jason Krause   Palmer Lake, CO06:27.19 268242  685 Neverest
14 Christopher Taylor   Colorado Springs, CO06:27.33 247957  724 Neverest Racing
15 Eric Breden   Albuquerque, NM06:31.04 310099  980 
16 Ben Bridgewater   06:37.47  544 
17 Robert Gerwing   Golden, CO06:54.36 316608  667 Secret Cyclery
18 Ricky Medina   Albuquerque, NM07:10.53 273870  926 UNM Lobos
19 Adam Hanlon   07:15.47  843 
20 Josh Cook   08:35.89  637 Gravity & Gears
21 James Dilorenzo   09:20.77  977 

Men - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwayne Self   05:41.23  515 Ak Gravity.
2 david sturgess   Alamogordo, NM05:51.68 315220  504 
3 Rob Wexler   06:01.44  547 
4 Klaus Muehlbradt   Fort Collins, CO06:13.76 307917  706 Kozos
5 Darcy Tieulie   Thornton, CO06:33.77 296826  776 Orbit / Wrex Racing
6 Devin Lenz   06:37.49  883 Lenz Sport
7 Larry Young   Fort Collins, CO06:41.16 298284  841 Trek
8 Michael Monsauret   Aspen, CO06:41.59 246557  761 Terimnal Velocity Racing
9 Mike Haley   Evergreen, CO06:49.99 295535  817 
10 Joe Montante   06:50.41  576 
11 Sean Smith   Westminster, CO06:58.48 252296  822 The Fix Bike Shop
12 Todd Hood   Monument, CO07:06.07 270990  756 Mojo Wheels
13 Ben Sokolski   Leadville, CO07:18.16 33428  625 Team Evergreen Racing
14 James Freeman   08:09.14  916 
15 Roy Kemp   Grand Junction, CO09:48.72 114306  737 Ruby Canyon Cycles
16 James Wenger   09:49.86  535 Rolling Wheels Productions
17 Scott Branney   Highlands Ranch, CO10:23.46 237847  634 RPM / Yeti

Men - Cat 3 - 12-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Riley Farrar   Amarillo, TX06:00.23 281838  661 Oneghost and Some Other Guy
2 Bryce Hermanussen   Golden, CO06:12.06 318756  755 ppc
3 Connor Tieulie   06:28.32  777 Orbit / Wrex Racing
4 Noah Wenger   06:37.99  536 Rolling Wheels Productions
5 Wyatt Freier   06:38.72  626 RPM/Yeti Development Racing
6 Sawyer Cousineau   Tabernash, CO06:54.65 282736  653 Commencal USA / Sol Vista Race Team
7 Devon McDade   Lakewood, CO07:26.46 297034  651 Team Sol Vista
8 Josh Palmer   08:17.64  754 
9 Dominic Walker   08:52.28  730 
10 Alex Bloomfield   Granby, CO09:43.67 298232  606 Totally Wired Cyclery

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Crosby   Colorado Springs, CO05:50.39 280787  668 
2 Zachary Proctor   Centennial, CO05:53.74 289154  501 MOJO
3 Dillon Haley   Evergreen, CO05:53.80 310006  816 
4 Alexander Willie   Longmont, CO05:59.95 276946  512 Fox Racing Shox / Smith Optics
5 Zack Zangerl   06:02.21  618 
6 Cody Smith   Colorado Springs, CO06:05.20 316308  559 
7 Andrew Garner   06:09.07  566 
8 Cade Haley   Evergreen, CO06:11.42 310589  819 
9 Jackson Buscher   Santafe, NM06:12.85 280240  884 One Ghost
10 Sam Blomquist   Berthoud, CO06:17.21 298233  560 Grand Sports
11 Bennett Colburn   Golden, CO06:25.75 315984  511 Pedal Pushers
12 Steven Gibson   Flagstaff, AZ06:27.08 283571  521 Absolute Bikes
13 Hunter Stewart   06:40.90  935 Locals
14 Jeff Surdo   Woodland Park, CO06:41.04 280793  900 Team Telecycle
15 Gabe Neymark   Golden, CO06:42.52 299554  635 
16 Connor Hesen   Littleton, CO06:42.63 309703  572 Mojo Wheels
17 Shelby Smith   Golden, CO06:59.03 271019  703 Pedal Pushers Cyclery
18 Graham Reynolds   Park City, UT07:10.92 317354  596 Canfield Brothers Bikes/Brothers Bikes/661
19 Niko Haukebo   07:16.86  925 
20 Jacob Fedel   07:17.94  975 
21 Adam Rice   07:22.39  965 
22 Evan Hobrock Schroeder   Silverthorne, CO07:22.56 297484  671 
23 Jacob Mead   Denver, CO07:33.50 317416  905 ClubTreads.com/Trek
24 Matthew Defeo   07:41.97  797 Crested Butte Gravity Team

Men - Cat 3 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Litton   06:04.01  948 
2 Jake Rehfeld   Albuquerque, NM06:09.29 316702  807 University of New Mexico
3 Christopher Smith   06:10.18  877 
4 Aaron Barr   Clyde, TX06:12.99 296629  791 
5 sean garrity   Albuquerque, NM06:15.01 317976  557 
6 Ross Sage   06:18.19  848 ClubTreads.com/Trek
7 Max Halper   06:18.73  851 Aloha Mtn Cyclery
8 Erich Ward   Colorado Springs, CO06:20.41 275334  834 Hybrosec
9 Phillip Stevens   Leadville, CO06:24.62 34096  832 Colorado Custom Wood Floors
10 Evan Frenkel   06:32.81  947 
11 Dylan Glenn   06:33.65  602 DFIU
12 Michael McHugh   06:35.96  568 
13 Andrew Cottrell   06:42.65  528 
14 Gerhardt Ackerman   06:47.11  805 Heart&Soul
15 randy price   Apachejunction, AZ06:56.40 316468  697 no brakes racing
16 Tyler Hagaman   07:03.60  924 
17 Nicholas Hansch   Glenwoodsprings, CO07:08.03 306013  561 Team Banshee Dead bros
18 Chris Miller   07:19.11  999 
19 Frank Kramer   07:28.23  738 
20 Stefan Whittaker   07:30.98  899 
21 Shawn Johnston   07:31.75  942 
22 Aaron Gaylord   07:32.24  579 OtterBox
23 Jim Gibson   Flagstaff, AZ07:35.52 13180  520 Absolute Bikes
24 Mike Hall   07:51.54  871 Lonestar Gravity
25 Benjamin King   08:07.87  525 
26 Joey West   Scottsdale, AZ08:18.09 317152  869 
27 John Rupp   Denver, CO10:08.87 317010  670 Guerrilla Gravity
28 Scott Polly   12:07.38  712 One Ghost Industries

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Harmony   Tucson, AZ05:29.18 191051  79 Vixen Racing/TLD/All Mountain Cyclery/Hayes
2 Jennifer Wolf   Mammoth Lakes, CA05:49.48 260823  74 All Mountain Cyclery
3 Darian Harvey   Durango, CO05:51.15 195177  89 Cannondale Factory Racing
4 Stephanie Leonard   Gunnison, CO06:22.25 230263  Crested Butte Mountain Sports Team
5 Christen Boyer   Aspen, CO06:28.82 248742  49 One Ghost Industries
6 Ana Rodriguez   Salt Lake City, UT06:36.82 282101  103 Staats / Brothers Bikes
7 C Michelle Rivera   Golden , CO08:40.27 149566  97 Steven K Sports and Design

Women - Cat 1 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyra Alexander   Grand Junction, CO07:07.81 298064  762 
2 Amber Price   Westminster, CO07:13.17 255122  821 The Fix
3 lauren heitzman   Aurora, CO07:48.85 283632  587 Mojo Wheels
4 Soraya Khalje   Denver, CO08:09.57 247193  744 Orbit/SMAC Innovations
5 Katy Hanlon   Avon, CO08:12.79 286012  842 Mojo Wheels

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lana Lawson   Palmer Lake, CO07:00.62 284083  684 Neverest/Nema
2 Kristin Buell   Boulder, CO08:28.48 298236  793 Team Geronimo/ Banshee bikes
3 Brittany Engleking   Nederland, CO09:09.93 278892  698 
4 Ashley Hoitsma   09:48.27  801 
5 Michelle Good   10:23.17  927 Canfield Brothers

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annemarie Muehlbradt   07:22.59  707 KOZOS
2 Nicole Digate   09:08.95  909 CBMP
3 Erica Porter   Denver, CO10:57.32 309402  855 Secret Cyclery

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpyOSMOSierra NevadaShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee