Race Results for
PAL Stage Race
Groveland, FL
(Event Information)
Road Race on 06/20/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeb Stewart   Tampa, FL02:05:28.059 176299  183 Orlando Velo
2 Bryan Lofton   Orange Park, FL02:05:29.787 21461  182 Velobrew Cycling Club
3 Juan Carlos Valera   Deland, FL02:05:36.355 212434  170 Atlantic Shores Velo
4 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL02:05:40.927 295844  163 ZMotion Racing Team
5 Pedro Medina   Orlando, FL02:07:09.364 177274  184 Atlantic Shores Velo
6 Carlos Soler   Longwood, FL02:07:12.010 104661  152 DWC Racing
7 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL02:07:13.357 85222  161 ZMotion Racing Team
8 Kurt Hoehn   Orange Park, FL02:07:15.445 281872  177 Velobrew Cycling Club
9 Peter Pawlus   Sarasota, FL02:07:16.536 252549  155 Unattached
10 Darren Black   Clermont, FL02:07:17.312 106925  180 DWC Racing
11 N/A    , 02:07:17.672 372  189 Orlando Road Club Inc
12 Chris Bishop   Lakeland, FL02:07:18.256 144608  185 Ball Watch Cycling Team
13 Chris Hoch   Coconut Creek, FL02:07:19.560 272990  158 GS Palm Beach
14 Clifford Holstein   Grand Island, FL02:07:30.000 296126  179 Citrus Cycling
15 David Munoz   Orlando, FL02:07:31.384 241035  181 Atlantic Shores Velo
16 Frank Lopez   Largo, FL02:07:49.336 21574  157 ZMotion Racing Team
17 Curtis Juteram   Minneola, FL02:08:52.460 63944  171 Bike America Racing Team
18 Timothy Smith   Apopka, FL02:12:11.124 135371  164 Atlantic Shores Velo
19 Harry Portellos   Tampa, FL02:11:28.814 84914  178 Gearlink Racing Inc.
20 Joseph Hamilton   Orlando, FL01:35:09.836 103846  160 DWC Racing
21 Philip Elliott   Palm Beach, FL00:35:52.454 51741  162 GS Palm Beach

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Badia   Tampa, FL01:49:00.708 218267  999 Florida Velo
2 Rene Fonseca   Clermont, FL01:49:01.910 181444  289 MyVeloRide.Com
3 Graham White   Altamonte Springs, FL01:49:31.331 271587  149 Florida Velo
4 Dallas Rose   Oldsmar, FL01:49:49.234 207120  260 Gearlink Racing Inc.
5 Alan Lipinski   Ormond Beach, FL01:50:11.551 53180  284 Orlando Road Club Inc
6 Ailton DeSouza   Delray Beach, FL01:50:11.847 83298  277 Bike America Racing Team
7 Peter Carlos   Coconut Grove, FL01:50:12.085 142009  166 Team Paisa
8 Will Larson   Dunedin, FL01:50:12.087 196529  270 Gearlink Racing Inc.
9 Steven Griffith   Boca Raton, FL01:50:12.724 195918  274 ZMotion Racing Team
10 Ken Janata   Windermere, FL01:50:13.315 179100  285 Orlando Road Club Inc
11 Israel Vera   Miami, FL01:50:13.707 242172  274 Team Paisa
12 Michael Odom   Land O Lakes, FL01:50:14.314 288644  264 1 Pro Cycling
13 Paul Lincoln   Weston, FL01:50:14.325 268915  269 Bike America Racing Team
14 Mark Proffer   Celebration, FL01:50:14.783 215288  287 Orlando Road Club Inc
15 Russell Kitz   Hobe Sound, FL01:50:15.457 194652  272 GS Palm Beach
16 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL01:50:16.618 246899  257 ZMotion Racing Team
17 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL01:50:18.099 71611  261 ZMotion Racing Team
18 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL01:50:18.531 299873  276 Z Bikes / VistaVelo.Com
19 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL01:50:19.433 196540  258 Florida Velo
20 Adam Giles   Orlando, FL01:50:20.233 46452  288 Orlando Velo
21 Alberto Rodriguez   01:50:22.272  258 Unattached
22 chuck holstein   Lecanto, FL01:56:28.755 263775  283 Citrus Cycling
23 Andrew Taubman   Weston, FL02:02:20.614 166735  255 Bike America Racing Team
24 Anthony Maisto   New Port Richey, FL01:18:31.488 22206  282 Deno's Wonder Wheel Cycling
25 Paul Schwartz   Winter Garden, FL01:44:01.510 246620  258 Orlando Road Club Inc
26 John Taggart   01:47:25.376  256 Unattached
27 Michael Rigby   Apopka, FL01:54:35.426 29871  286 Atlantic Shores Velo
28 Scott Snyder   Fort Pierce, FL01:15:16.427 50019  281 Treasure Coast Cycling Association
29 Scott Pfaff   Alachua, FL00:54:28.901 237462  248 Cycle Logic
30 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL01:36:05.693 59026  273 ZMotion Racing Team
31 Michael Chiarella   Clearwater, FL00:37:27.488 253573  165 Florida Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julius Aulisio   Lakeland, FL01:50:13.070 187514  379 Treasure Coast Cycling Association
3 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL01:50:14.794 244641  264 Team Linder Capital
4 lee hogan   01:50:15.427  381 HRC Wigohaus Arbo Wolfsberg
5 Raymond Park   Port Richey, FL01:50:15.900 295934  262 Florida Velo
6 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL01:55:15.043 105245  251 Unattached
7 David Butcher   Lake Mary, FL01:59:10.302 141566  277 DWC Racing
8 Manuel Aguilera   Wellington, FL01:57:39.672 61905  279 Relentless Bicycles
9 Jeffery Golden   Kissimmee, FL01:17:22.374 131332  271 Jacksonville Racing Club
10 W Edward Levins   Sarasota, FL01:41:43.465 122689   P/c Miller
11 Richard Bowerman   Temple Terrace, FL00:18:50.267 59205  498 1 Pro Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronick   Villages, FL01:59:46.124 1209  413 Florida Masters Cycling
2 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL02:04:56.548 182031  565 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Hauff   Clermont, FL00:00:00.000 316662  564 MyVeloRide.Com
2 Mike Anderson   01:57:27.670  571 Unattached
3 wayne davis   Tampa, FL02:02:26.220 307135  575 EMBE Associates
4 Alexis Fernandez   Tampa, FL02:02:26.586 148262  576 Unattached
5 John Hovius   02:05:36.530  563 Lake County Pal
6 john hydock   Brandon, FL02:11:26.534 304734  574 Team AJ's / Nutrishop
7 Darren Blom   01:43:50.089  568 Unattached
8 Gabe Alba   Sarasota, FL01:58:51.406 298072  569 Unattached
9 Thomas Nugent   Palmcoast, FL02:07:26.313 301448  573 Unattached
10 Kenneth LaRoe   Eustis, FL01:16:26.023 297676  291 Florida Masters Cycling
11 Justin Elza   Saint Petersburg, FL00:58:42.562 304204  570 Unattached
12 Steven DeLaroche   Ormond Beach, FL01:13:21.057 46841  572 Plan B Cycling/ Team Plan B
13 James Stubbs   01:13:55.475  560 Unattached
14 Victor Ephrem   01:17:36.612  275 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Baltic   Clearwater, FL01:57:04.569 305494  280 Unattached
2 Harris OConnell   Ocala, FL01:57:32.679 305575  424 University Of South Florida
3 Zsolt Kadar   Bradenton, FL01:57:32.706 300704  421 Alfa 8 Racing
4 Casey Braga   Longwood, FL01:57:33.077 282133  471 Colavita Racing Inc.
5 angel cantero   Tampa, FL01:57:33.179 290108  422 Powerhouse Cycling
6 Jonathan Bowerman   Tampa, FL01:57:33.604 304654  478 Unattached
7 Phil Moore   West Melbourne, FL01:57:33.748 300685  471 Space Coast Velo Sport
8 Rolando Hernandez   Tampa, FL01:57:34.987 286862  474 Powerhouse Cycling
9 Justin Sapp   Gainesville, FL01:57:35.228 258500  423 352 Racing P/b Bikes And More
10 Dean Warren   Loveland, CO01:57:35.241 134506  468 Colavita Racing Inc.
11 Shane Collins   Canton, GA01:58:03.313 289244  476 Orlando Road Club Inc
12 Joseph Yaeger   Lakeland, FL02:06:27.397 292027  467 Florida Velo
13 Jose Aguayo   Lakeland, FL01:49:20.495 212127  471 Unattached
14 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl02:12:12.729 276240  479 Colavita Racing Inc.
15 Hugo Casanas   Tampa, FL01:16:06.902 306446  477 Powerhouse Cycling
16 Grant Lempriere   Sarasota, FL00:57:06.141 145328  473 Alfa 8 Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Woodard   Indianharbourbeach, FL03:04:12.280 301586  250 Space Coast Velo Sport
2 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL03:09:42.925 280726  259 Unattached
3 Andrea Tosolini   Gainesville, FL03:09:46.605 226652  253 352 Racing P/b Bikes And More
4 David Monismith   Gainesville, FL03:09:47.149 257920  392 352 Racing P/b Bikes And More
5 Douglas Pitts   Inverness, FL03:09:48.123 105325  263 Citrus Cycling
6 james stahlschmidt   Tampa, FL03:11:37.232 258140  389 EMBE Associates
7 Joshua Drew   Orlando, FL03:03:29.526 10026  274 Atlantic Shores Velo
8 Taylor Warren   Loveland, CO03:09:27.894 287780  252 Colavita Racing Inc.
9 Jason Yaeger   Tampa, FL02:29:56.820 292025  258 Florida Velo
10 Christopher Bennett   Brunswick, GA01:32:32.419 258833  192 Unattached
11 Guillermo Suarez   Tampa, FL01:32:37.779 283294  391 Florida Velo
12 Frank Frederick   Miami, FL01:32:38.824 243336  273 Unattached
13 Sean O'Neill   Miami, FL01:32:40.973 276271  265 Unattached
14 Nguyen Vu Dinh   Clermont, FL01:33:52.232 272250  275 Southern Crescent Cycling
15 Christopher Marino   Tallahassee, FL01:34:10.488 197202  383 Gulf Coast Velo
16 Ryan Burns   Lebanon, TN02:33:22.616 250492  276 Orlando Road Club Inc

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan Franco   Miami, FL03:00:29.154 51178  63 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
2 Christopher Deluise (1 - Cat1)   Athens, GA03:00:29.458 166521  55 ZMotion Racing Team
3 Shawn Gravois   Sarasota, FL03:00:30.212 230009  60 Florida Velo
4 Eric Stubbs   Gainesville, FL03:00:31.063 255870  46 352 Racing P/b Bikes And More
5 Ryan Woodall   Ocala, FL03:00:58.903 153440  42 Unattached
6 Sean Coleman   Land O Lakes, FL03:00:59.598 121299  66 P/c Miller
7 Don Autore   Tallahassee, FL03:01:00.938 65906  197 Orlando Velo
8 Juan Martinez Adorno   03:01:02.100  64 Unattached
9 Darren Dowling   Sarasota, FL03:01:04.954 219566  62 Florida Velo
10 Craig Creeden   Longwood, FL03:01:42.324 211913  59 Atlantic Shores Velo
11 Grant Potter   Parkland, FL03:03:50.918 73508  51 ZMotion Racing Team
12 James Schurman   Deerfield Beach, FL03:03:51.616 284479  67 Bike America Racing Team
13 Ryan Saylor   Gainesville, FL03:04:03.117 31413  47 Velobrew Cycling Club
14 Geven Samuel   03:04:13.845  48 Unattached
15 Scott Cugno   Boca Raton 03:04:14.670 154900  61 Florida Velo
16 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL03:09:37.105 247860  52 ZMotion Racing Team
17 Gunter Hermanni   Miami, FL03:11:02.999 163923  53 ZMotion Racing Team
18 Alexander Montoya   Houston, TX01:32:35.339 252256  69 Orlando Road Club Inc
19 Gene Samuel   01:32:36.746  49 Unattached
20 Kyle Rohan   St. Louis, MO00:55:09.387 288263  50 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniela Lionco   01:50:21.619  175 Unattached
2 Ashlyn Gerber   Sanford, FL01:47:28.945 197753  190 All Sport-team Swift
3 Sue Hensley   Wintersprings, FL01:47:35.026 287529  159 DWC Racing
4 Lisa Schneider   Boca Raton, FL01:47:38.277 221768  153 Rivet Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL01:47:29.849 191535  272 ZMotion Racing Team
2 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL01:47:30.668 289443  390 352 Racing P/b Bikes And More
3 Crystal Little   Davie, FL01:47:32.209 287714  265 Rivet Racing
4 Cynthia LaRoe   Eustis, FL01:47:32.523 289705  267 Florida Masters Cycling
5 Autumn Holt   Clermont, FL01:38:35.936 308099  268 Team 53x11 Coffee

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Vandenberg   Eagle, CO00:47:23.410 296888  174 Velobrew Cycling Club
2 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL00:47:26.576 274095  180 Unattached
3 Ann Weigel   Mckinney, TX00:47:28.444 288493  168 Lake County Pal
4 Brittany Nelson   Clermont, FL00:54:28.465 297038  183 Lake County Pal
5 Charlie Wright   00:54:32.005  164 Treasure Coast Cycling Association
6 Austin Wright   00:58:13.269  166 Treasure Coast Cycling Association
7 Flannery Canfield   00:58:14.582  197 Unattached
9 Sebastian Suppes   01:04:55.211  177 Unattached
10 Robert Zehr   Winter Garden, FL01:04:56.010 303478  197 Orlando Road Club Inc

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abel Quintana   00:40:13.033  411 Team Paisa
2 Justin Pfaff   Alachua, FL00:40:13.606 237816  999 Cycle Logic
3 Michael Hernandez   Clermont, FL00:40:18.619 296605  191 Lake County Pal
4 Nicholas Collins   Canton, GA00:44:28.842 288702  496 Lake County Pal
5 Connor Beert   Port Saint Lucie, FL00:44:55.495 308839  290 Treasure Coast Cycling Association
6 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:47:18.612 290669  184 Colavita Racing Inc.
7 Victoria Nelson   Clermont, FL00:47:28.216 286684  181 Lake County Pal
8 Hayden Blom   Jacksonville, FL00:47:32.444 304954  499 Velobrew Cycling Club
9 James Mertens   Vero Beach, FL00:53:51.849 269208  185 Colavita Racing Inc.
10 Henry Ephrem   Jacksonville, FL00:20:24.438 306444  198 Junior VeloCrew

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew McMullen   Staugustine, FL01:08:13.357 304523  187 Junior VeloCrew
2 Adam Ephrem   Jacksonville, FL01:08:19.555 306443  199 Junior VeloCrew
3 Jacob Hernandez   Clermont, FL01:11:05.405 296602  193 Lake County Pal
4 briana luthman   Cocoa, FL01:11:14.903 282753  188 Colavita Racing Inc.
6 Ambimelec Frias   00:00:00.000  195 Lake County Pal

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Forman   Lakemary, FL01:03:26.909 287441  196 Colavita Racing Inc.
2 Jordan Ward   01:11:22.138  170 Lake County Pal
3 Alan Royek   01:18:09.310  179 Team Hollyloft

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFCUORESpyBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee