Race Results for
PAL Stage Race
Groveland, FL
(Event Information)
Criterium on 06/19/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Forman   Lakemary, FL00:20:18.424 287441  196 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL00:35:47.822 85222  161 ZMotion Racing Team
2 Carlos Soler   Longwood, FL00:35:48.236 104661  152 DWC Racing
3 Chris Hoch   Coconut Creek, FL00:35:48.240 272990  158 GS Palm Beach
4 Curtis Juteram   Minneola, FL00:35:51.216 63944  171 Bike America Racing Team
5 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL00:36:34.139 295844  163 ZMotion Racing Team
6 John Tanner   Clearwater, FL00:36:36.016 155000  169 Outspokin Bicycles
7 Talmadge Mincey   Signal Mountain00:36:49.432 272296  156 Cycle Logic
8 Frank Lopez   Largo, FL00:36:52.172 21574  157 ZMotion Racing Team
9 Tim Molyneaux   Clermont, FL00:36:52.852 53461  199 Atlantic Shores Velo
10 Philip Elliott   Palm Beach, FL00:36:52.881 51741  162 GS Palm Beach
11 Todd Wilson   Minneapolis , MN00:36:52.896 49330  168 DWC Racing
12 Juan Carlos Valera   Deland, FL00:36:53.168 212434  170 Atlantic Shores Velo
13 Peter Pawlus   Sarasota, FL00:36:53.229 252549  155 Unattached
14 Joseph Hamilton   Orlando, FL00:36:53.521 103846  160 DWC Racing
15 Jon Meyer   Deltona, FL00:36:55.392 248178  266 Orlando Road Club Inc
16 Mark Poteet   Tampa, FL00:36:56.291 232389  154 EMBE Associates
17 Dallas Rose   Oldsmar, FL00:36:56.971 207120  260 Gearlink Racing Inc.
18 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL00:36:57.377 196540  258 Florida Velo
19 Darren Black   Clermont, FL00:37:07.563 106925  167 DWC Racing
20 Eric Brewer   Orlando, FL00:38:40.330 286798  414 Orlando Road Club Inc
21 Timothy Smith   Apopka, FL00:19:17.381 135371  164 Atlantic Shores Velo
22 Robert O'Malley   Clermont, FL00:08:34.542 26458  174 DWC Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Israel Vera   Miami, FL00:39:00.541 242172  274 Team Paisa
2 Ailton DeSouza   Delray Beach, FL00:39:00.649 83298  277 Bike America Racing Team
3 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL00:39:00.929 196540  258 Florida Velo
4 Russell Kitz   Hobe Sound, FL00:39:00.942 194652  272 GS Palm Beach
5 Dallas Rose   Oldsmar, FL00:39:00.946 207120  260 Gearlink Racing Inc.
6 Peter Carlos   Coconut Grove, FL00:39:01.178 142009  166 Team Paisa
7 Will Larson   Dunedin, FL00:39:01.501 196529  270 Gearlink Racing Inc.
8 Alberto Rodriguez   00:39:01.786  258 Unattached
9 Graham White   Altamonte Springs, FL00:39:02.189 271587  149 Florida Velo
10 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL00:39:02.565 71611  261 ZMotion Racing Team
11 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL00:39:02.891 299873  276 Z Bikes / VistaVelo.Com
12 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL00:39:03.134 246899  257 ZMotion Racing Team
13 Ken Janata   Windermere, FL00:39:03.596 179100  257 Orlando Road Club Inc
14 Paul Harris   Apopka, FL00:39:04.444 215188  259 DWC Racing
15 Paul Lincoln   Weston, FL00:39:04.607 268915  269 Bike America Racing Team
16 Michael Odom   Land O Lakes, FL00:39:04.685 288644  264 1 Pro Cycling
17 Gerald Bouchard   Gainesville, FL00:39:05.084 60529  276 Cycle Logic
18 Steven Griffith   Boca Raton, FL00:39:05.206 195918  274 ZMotion Racing Team
19 Alan Badia   Tampa, FL00:39:05.248 218267  999 Florida Velo
20 Andrew Taubman   Weston, FL00:39:05.429 166735  255 Bike America Racing Team
21 Tim Powers   Zephyrhills, FL00:39:05.642 228614  262 Citrus Cycling
22 John Tanner   Clearwater, FL00:39:05.919 155000  169 Outspokin Bicycles
23 Michael Chiarella   Clearwater, FL00:39:07.052 253573  165 Florida Velo
24 Scott Pfaff   Alachua, FL00:39:14.409 237462  248 Cycle Logic
25 John Nelund   Apopka, FL00:39:24.902 232641  260 DWC Racing
26 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL00:39:56.510 59026  273 ZMotion Racing Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Butcher   Lake Mary, FL00:31:46.836 141566  277 DWC Racing
2 Jeffery Golden   Kissimmee, FL00:31:46.947 131332  271 Jacksonville Racing Club
3 Julius Aulisio   Lakeland, FL00:31:46.959 187514  379 Treasure Coast Cycling Association
4 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL00:31:47.186 244641  264 Team Linder Capital
5 Raymond Park   Port Richey, FL00:31:47.826 295934  262 Florida Velo
6 Manuel Aguilera   Wellington, FL00:31:48.522 61905  279 Relentless Bicycles
7 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL00:31:48.732 105245  251 Unattached
8 W Edward Levins   Sarasota, FL00:31:53.766 122689   P/c Miller

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronick   Villages, FL00:32:17.380 1209  413 Florida Masters Cycling
2 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL00:33:56.793 182031  565 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Unklesbay   00:00:00.000  558 Unattached
2 Jeremy Hauff   Clermont, FL00:30:43.794 316662  564 MyVeloRide.Com
3 James Harter   Winter Garden, FL00:30:44.269 288143  420 Unattached
4 Tony Perez   Wesley Chapel, FL00:30:44.875 239848  562 Florida Velo
5 John Hovius   00:30:45.873  563 Lake County Pal
6 Hector L Torres   Orlando, FL00:30:51.418 265937  559 Unattached
7 Gary Bethea   00:30:51.965  419 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Baltic   Clearwater, FL00:37:54.320 305494  280 Unattached
2 Yosvani Rosell   Tampa, FL00:37:54.438 305727  416 Unattached
3 Casey Braga   Longwood, FL00:37:54.789 282133  196 Colavita Racing Inc.
4 Jonathan Bowerman   Tampa, FL00:37:55.086 304654  478 Unattached
5 Rolando Hernandez   Tampa, FL00:37:55.276 286862  474 Powerhouse Cycling
6 Dean Warren   Loveland, CO00:37:55.300 134506  468 Colavita Racing Inc.
7 Mark Poteet   Tampa, FL00:37:55.689 232389  154 EMBE Associates
8 Hugo Casanas   Tampa, FL00:37:55.736 306446  477 Powerhouse Cycling
9 angel cantero   Tampa, FL00:37:57.153 290108  415 Powerhouse Cycling
10 Phil Moore   West Melbourne, FL00:38:20.407 300685  471 Space Coast Velo Sport
11 Shane Collins   Canton, GA00:38:21.507 289244  476 Orlando Road Club Inc
12 Chuck Sowers   Panama City, FL00:38:36.422 220338  418 Emerald Velo Cycling Team Inc.
13 Eric Brewer   Orlando, FL00:38:46.502 286798  414 Orlando Road Club Inc
14 Joseph Yaeger   Lakeland, FL00:33:39.916 292027  467 Florida Velo
15 Adam Skindel   Valrico, FL00:33:40.105 299567  470 Unattached
16 Brandon Forman   Lakemary, FL00:37:41.802 287441  196 Colavita Racing Inc.
17 Jason Twigg   Ocoee, FL00:20:14.762 229537  417 Orlando Road Club Inc
18 Timothy Smith   Apopka, FL00:17:43.759 135371  164 Atlantic Shores Velo
19 James McConnell   Orlando, FL00:06:54.137 176305  472 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Woodard   Indianharbourbeach, FL01:11:06.990 301586  250 Space Coast Velo Sport
2 Joshua Drew   Orlando, FL01:11:07.049 10026  274 Atlantic Shores Velo
3 james stahlschmidt   Tampa, FL01:12:03.759 258140  389 EMBE Associates
4 Taylor Warren   Loveland, CO01:12:03.877 287780  252 Colavita Racing Inc.
5 Douglas Pitts   Inverness, FL01:12:04.012 105325  263 Citrus Cycling
6 Jason Yaeger   Tampa, FL01:12:04.166 292025  258 Florida Velo
7 David Monismith   Gainesville, FL01:12:05.972 257920  392 352 Racing P/b Bikes And More
8 Andrea Tosolini   Gainesville, FL01:12:48.332 226652  253 352 Racing P/b Bikes And More
9 Guillermo Suarez   Tampa, FL01:13:22.005 283294  391 Florida Velo
10 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL01:13:57.403 280726  259 Unattached
11 Sean O'Neill   Miami, FL01:13:30.556 276271  265 Unattached
12 Christopher Bennett   Brunswick, GA00:51:35.842 258833  192 Unattached
13 Bradley Gordon   Longwood, FL00:42:56.766 280638  269 Colavita Racing Inc.
14 Frank Frederick   Miami, FL00:26:56.222 243336  273 Unattached
15 Ian McGauvran   Longwood, FL00:21:50.695 289108  268 Colavita Racing Inc.
16 Ryan Burns   Lebanon, TN00:21:50.772 250492  276 Orlando Road Club Inc

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Deluise (1 - Cat1)   Athens, GA01:11:06.121 166521  55 ZMotion Racing Team
2 Shawn Gravois   Sarasota, FL01:11:06.355 230009  60 Florida Velo
3 Juan Martinez Adorno   01:11:08.961  64 Unattached
4 Kyle Rohan   St. Louis, MO01:11:13.530 288263  50 Unattached
5 Grant Potter   Parkland, FL01:11:56.190 73508  51 ZMotion Racing Team
6 Ivan Franco   Miami, FL01:11:56.301 51178  63 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
7 Eric Stubbs   Gainesville, FL01:11:57.304 255870  46 352 Racing P/b Bikes And More
8 Sean Coleman   Land O Lakes, FL01:11:57.576 121299  66 P/c Miller
9 James Schurman   Deerfield Beach, FL01:11:57.901 284479  67 Bike America Racing Team
10 Juan Carlos Valera   Deland, FL01:11:58.218 212434  170 Atlantic Shores Velo
11 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL01:11:59.897 247860  52 ZMotion Racing Team
12 Ryan Saylor   Gainesville, FL01:12:02.722 31413  47 Velobrew Cycling Club
13 Ryan Woodall   Ocala, FL01:12:03.141 153440  42 Unattached
14 Geven Samuel   01:12:03.196  48 Unattached
15 Gunter Hermanni   Miami, FL01:12:03.443 163923  53 ZMotion Racing Team
16 Scott Cugno   Boca Raton 01:12:03.673 154900  61 Florida Velo
17 Craig Creeden   Longwood, FL01:12:04.312 211913  59 Atlantic Shores Velo
18 Michael Niemi   Gainesville, FL01:12:04.585 252598  57 Fulton Flyers Cycling Club
19 Darren Dowling   Sarasota, FL01:12:05.085 219566  62 Florida Velo
20 Patrick Diver   Orlando, FL01:12:06.505 9601  68 Unattached
21 Victor Rodriguez   Tampa, FL01:12:51.428 175371  58 P/c Miller
22 Gene Samuel   01:10:46.433  49 Unattached
23 Ken Vida   Lithia, FL01:04:36.808 60148  65 Florida Velo
24 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL00:48:52.303 196540  258 Florida Velo

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashlyn Gerber   Sanford, FL00:28:42.782 197753  173 All Sport-team Swift
2 Daniela Lionco   00:28:43.056  175 Unattached
3 Sue Hensley   Wintersprings, FL00:28:44.341 287529  159 DWC Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL00:28:44.676 289443  390 352 Racing P/b Bikes And More
2 Sandra Pehl   Wesleychapel, FL00:28:44.749 302446  387 Team AJ's / Nutrishop
3 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL00:28:45.221 191535  272 ZMotion Racing Team
4 cathy kamhi   Largo, FL00:28:47.797 305518  388 Outspokin Bicycles
5 Cynthia Manning   Orlando, FL00:28:59.631 287064  263 Orlando Road Club Inc
6 Autumn Holt   Clermont, FL00:29:02.834 308099  268 Team 53x11 Coffee
7 Sandra Rich   Belleair00:05:11.800 307204  281 ZMotion Racing Team

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL00:15:23.970 274095  180 Unattached
2 Hans Vandenberg   Eagle, CO00:16:56.931 296888  174 Velobrew Cycling Club
3 Ann Weigel   Mckinney, TX00:17:09.374 288493  168 Lake County Pal
4 Brandun Herbert   00:19:50.795  194 Unattached
5 Brittany Nelson   Clermont, FL00:14:38.752 297038  183 Lake County Pal
6 Charlie Wright   00:14:38.998  164 Treasure Coast Cycling Association
7 Mackenzie Collins   00:14:59.810  497 Lake County Pal
8 Nicole Kornhaus   00:15:28.787  190 Lake County Pal
9 Robert Zehr   Winter Garden, FL00:16:49.312 303478  197 Orlando Road Club Inc
10 Katelyn Hernandez   Clermont, FL00:16:49.994 316284  192 Unattached
11 Austin Wright   00:18:53.644  166 Treasure Coast Cycling Association
12 Maria Florez   00:15:58.700  197 Unattached

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL00:14:28.596 237816  999 Cycle Logic
2 Henry Ephrem   Jacksonville, FL00:14:28.655 306444  198 Junior VeloCrew
3 Abel Quintana   00:14:35.495  411 Team Paisa
4 Michael Hernandez   Clermont, FL00:14:39.014 296605  191 Lake County Pal
5 Nicholas Collins   Canton, GA00:14:41.276 288702  496 Lake County Pal
6 Kailea Blazek   Clermont, FL00:15:23.750 272819  500 Lake County Pal
7 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:15:24.708 290669  184 Colavita Racing Inc.
8 Victoria Nelson   Clermont, FL00:15:24.859 286684  181 Lake County Pal
9 James Mertens   Vero Beach, FL00:16:04.001 269208  185 Colavita Racing Inc.
10 Hayden Blom   Jacksonville, FL00:16:06.169 304954  499 Velobrew Cycling Club
11 Samantha Kornhaus   00:17:10.477  189 Lake County Pal
12 Ian McMullen   Saint Augustine, FL00:14:48.077 304529  186 Junior VeloCrew
13 Ian McMullen   Saint Augustine, FL00:00:00.000 304529  186 Junior VeloCrew

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Ephrem   Jacksonville, FL00:19:40.593 306443  199 Junior VeloCrew
2 Andrew McMullen   Staugustine, FL00:20:11.697 304523  187 Junior VeloCrew
3 Mitchell Gibbons   St Augustine, FL00:20:15.672 306501  410 Unattached
4 briana luthman   Cocoa, FL00:20:19.682 282753  188 Colavita Racing Inc.
5 Michael Neslon   Clermont, FL00:21:40.469 306147  182 Lake County Pal
6 Jacob Hernandez   Clermont, FL00:20:09.199 296602  193 Lake County Pal

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyBonk BreakerShimanoCUOREOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee