Race Results for
Highland Rim Cycling Classic
Mcminnville, TN
(Event Information)
Criterium on 05/16/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Meyer   Cohutta, GA 191327  24 Carolina Bicycle Company
2 Geri Mewett   Knoxville, TN 138184  23 Carolina Bicycle Company
3 Bradley Spears   Oak Ridge, TN 146455  31 Team Sonic- Treehouse Racing
4 Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048  Litespeed-BMW
5 Noah Metzler   Greenville, SC 230698  22 Globalbike Racing
6 Paul Tower   Birmingham , AL 160975  34 Birmingham Velo
7 Stradford Helms   Greenville, SC 193828  14 Team Type 1- Deveolpment
8 Timothy Henry (1 - Cat1)   Franklin, TN 127993  15 Team Type 1- Deveolpment
9 Graham Foster   Greenville, SC 245767  Globalbike Racing
10 Boyd Johnson   Greenville, SC 103689  17 Globalbike Racing
11 Jeffrey McGrane   Knoxville, TN 256582  21 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
12 Alder Martz   Charlotte Nc 202082  20 Globalbike Racing
13 Edward Krei   Memphis, TN 257615  49 Cumberland Transit Cycling
14 Richard Heishman   Knoxville, TN 56984  13 Knox Velo Club
DNF Sebastian Flaskamp     Krystal Elite
DNF John DeLong   Blacksburg, VA 61583  Carolina Bicycle Company
DNF Justin Morris     26 Team Type 1
DNF Matthew Brooks   Alpharetta, GA 249788  Team Type 1- Deveolpment
DNF Simon Bennett     Team Type 1

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Carpenter   Memphis, TN 281339  303 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
2 David Carl Jones   Germantown, TN 64082  308 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
3 Andrew Dillman   Fairdale, KY 261876  328 Red Zone Cycling
4 Andy Prickett   Pleasant Hill, OH 266105  314 Team Dayton Bicycling
5 Brad Johnson   Chapel Hill, NC 286368  307 Cumberland Cycles Inc.
6 Preston Beasley   Fultondale, AL 274542  302 Velo City Pro Cycle
7 Michael Walters   Spring Hill, TN 248592  319 Tri Cities Road Club
8 Jackson Reynolds   Mt. Juliet, TN 293838  315 NashvilleCyclist.com
9 Timothy Killelea   Bristol, TN 272407  330 Scenic City
10 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  306 Ohio Valley
11 Jeremy Nagoshiner   Nashville, TN 267424  311 Amateur Cycling Club of Memphis
12 Matt West   Germantown, TN 204284  320 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
13 Blake Robertson   Cordova, TN 185110  317 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
DNF David Ansel   Nashville, TN 266459  300 S3 Racing team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James DeLong   Apison, TN 238260  414 Scenic City Velo
2 William Welborn   Nashville, TN 310038  432 Cumberland Transit Cycling
3 Brent Baker   Kingsport, TN 291374  404 King College
4 Kenneth Poole   Asheville, NC 309874  429 Team Bikers Choice
5 Nathan Dugan   Warren Oh 222630  415 Team Dayton Bicycling
6 Luke Haley   Louisville, KY 259716  418 Red Zone Cycling
7 John Castleberry   Wildwood, GA 217286  409 Scenic City Velo
8 Mark Yoshida   Bartlett, TN 214513  434 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
9 Scott Newberry   Memphis, TN 298377  426 Amateur Cycling Club of Memphis
10 Steve Fermanich   Bartlett, TN 209338  416 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
11 Kurt Phifer   Sparta, TN 264294  481 Cookeville Bicycles
12 Tre-shun Correia     438 Bermuda Bicycle
13 Jonathan Kinnick   Johnson City, TN 231641  422 Tri Cities Road Club
14 Curt Arthur   Memphis, TN 250841  401 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
15 David Boyer   Nashville, TN 67446  408 Cumberland Transit Cycling
16 Richard Hardin   Memphis, TN 160193  419 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
17 Bob Whitaker   Johnson City, TN 284489  433 Tri Cities Road Club
18 Derek Hurst   White Pine, TN 263561  440 Tri Cities Road Club
DNF hunter Meyer   Cohutta, GA 308393  424 Scenic City Velo
DNF Michael Crouch   Nashville, TN 294954  459 TVB Race/ Tomato Head
DNF Steve Crowell   Ooltewah, TN 284556  439 Scenic City

Men - Cat 5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Tankersley   Erwin, TN 298437  114 
2 Joshua Lewis   Hendersonville, TN 307593  103 Team Bikers Choice
3 Paul Galewski   Dyersburg, TN 280052  115 

Men - Cat 5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Brown   Ringgold, GA 222158  153 Scenic City Velo
2 Tracy Terpstra   Cleveland, TN 270841  180 Scenic City Velo
3 Victor Franklin     156 
4 Ryan Allen   Chattanooga, TN 305182  151 Scenic City Velo
5 Daren Rogers   Soddydaisy, TN 302941  188 SCV
6 Dan Henry   Chattanooga, TN 283827  187 
7 David Collins   Franklin, TN 309802  183 Harpeth Bicycles Racing Team
8 Neil Smoot   Chattanooga, TN 310041  160 Scenic City Velo
9 Richard Hurst   White Pine, TN 271105  157 Tri Cities Road Club
DNP David Bradbury   Nashville, TN 303982  152 Team Gran Fondo

Men - Masters - 30-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Olheiser   Huntsville, AL 133375  201 TriStar Cycling Team
2 Michael McShane   Louisville, KY 23836  298 Better Cycling of Louisville
3 Steven Bacon   Knoxville, TN 2216  295 Southern Cycling Operations (SCO)
4 Micah Fritzinger   Georgetown, IN 290524  200 Scheller's Racing Team
5 Travis Sherman (1 - Cat1)   Pelham, AL 70876  206 TriStar Cycling Team
6 Matias Mendigochea   Inglewood, CA 64908  202 Herbalife LaGrange
7 Dwayne Toombs   Murfreesboro, TN 223106  204 TriStar Cycling Team

Men - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Gates   Franklin, TN 45364  386 Team Gran Fondo
2 David Linden   Yellow Springs, OH 190519  601 Team Dayton Bicycling
3 Ronnie Hill   Macon, GA 272453  394 Georgia Cycling Inc.
4 Jack Evans   Somerset, KY 257036  396 Cumberland Cycles Inc.
5 Gregory Palevo   Clarksville, TN 66503  373 Acme MultiSports
6 S Durward Higgins   Chattanooga, TN 46705  600 Scenic City Velo
7 Ralph Schmook   Evensville, TN 70151  603 Tri Cities Road Club
8 Dale Chrystie   Collierville, TN 274171  398 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
9 Jeff Slade (1 - Cat4)   Ooltewah, TN 287491  377 Scenic City Velo

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Gander   Nashville, TN 233535  621 TriStar Cycling Team
2 Ian McShane   Louisville, KY 257336  639 Red Zone Cycling
3 Gavin Haley   Louisville, KY 259719  645 Red Zone Cycling
4 Cooper Simon   Louisville, KY 269420  636 Red Zone Cycling
5 Charles Snead   Northport, AL 262201  634 Velo City
6 Connor Tankersley   Erwin, TN 298438  633 East TN Junior Cycling
7 Alan D'Alessandro   Clarksville, TN 263595  650 Unattached
8 Maxime Hanset   Knoxville, TN 291701  644 Southern Cycling Operations (SCO)
9 Edward Fritzinger   Georgetown, IN 292245  648 Red Zone Cycling
10 Jonathan Brown   Covington, TN 255591  631 TriStar Cycling Team
11 Jackson McNear   Louisville, KY 301315  640 Red Zone Cycling
12 Hunter Wright   Johnson City, TN 293448  632 Unattached
13 Arvin Jansen   Nashville, TN 313306  643 Unattached
14 Preston Franklin     649 
DNP Ben Glover   Louisville, KY 292770  647 Red Zone Cycling
DNP Robert Monahan   Covington, LA 298696  638 New Orleans Bicycle Club Inc
DNP Jackson Smith   Louisville, KY 316310  635 Red Zone
DNP Taylor Gaines   Bloomington, IN 200600  567 Prochain Cycling

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor White   Bristol 271370  586 East TN Junior Cycling
2 John Francisco   Louisville, KY 269259  596 Red Zone Cycling
3 Mark Godfrey     593 Bermuda Bicycle
4 Nolan Tankersley   Erwin, TN 298437  588 East TN Junior Cycling
5 Kipp Silber   Dayton, OH 287701  589 Team Dayton Bicycling
6 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804  551 Prochain Cycling
7 Paul Galewski   Dyersburg, TN 280052  594 Unattached
8 Daniel Rich   Cedarville, OH 271246  591 Team Dayton Bicycling
9 Nolan McQueen   Louisville, KY 298828  592 Red Zone Cycling
10 Daniel Santos   Louisville, KY 292395  590 Red Zone Cycling
11 Keven Trinkle   Bristol, TN 292347  587 East TN Junior Cycling
12 Marquise Cann     598 Bermuda Bicycle
DNP Logan Pitcher   Newark, OH 261273  553 Prochain Cycling
DNP Joseph Bass   Ringgold, GA 305044  599 Scenic City Velo

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Forbes   Columbus, IN 251328  569 Prochain Cycling
2 Luke Haley   Louisville, KY 259716  564 Red Zone Cycling
3 Dominique Mayho     552 Bermuda Bicycle
4 Max Gander   Nashville, TN 233535  561 TriStar Cycling Team
6 Brian Lark   New Albany, IN 258079  568 Prochain Cycling
7 Tre-shun Correia     550 Bermuda Bicycle
8 Zachary Hoover   Chattanooga 296838  557 Krystal
9 Nick Yates   Newburgh, IN 281875  555 Prochain Cycling
10 Charlie Rabinowitz   Wyoming, OH 280931  554 Prochain Cycling
DNP Caleb Wilson   Sparta, TN 292633  562 Upper Cumberland Wheelmen
DNP Jonathan Brown   Covington, TN 255591  556 TriStar Cycling Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra Kier   Grand Junction Co 275073  505 Team Dayton Bicycling
2 Sandra Talavera   Nashville, TN 89430  509 Team Gran Fondo
3 Jane Weakley   Kettering, OH 295578  511 Team Dayton Bicycling
4 Laura Devlin (1 - Cat3)   Knoxville, TN 173848  513 Southern Cycling Operations (SCO)
5 Stephanie Bleecher   Franklin, TN 106004  500 TriStar Cycling Team
6 Olga Weeks   Rock Hill, SC 225637  518 SVMIC Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robyn Wilham   Ooltewah, TN 231335  538 Velo Vixens Cycling Club
2 Jennifer DeLong   Ooltewah, TN 309479  546 Velo Vixens Cycling Club
3 Jessica Owings   Nashville, TN 313558  530 Unattached
4 Stephanie Rynas   Chattanooga, TN 254020  541 Krystal
5 Crystal Galloway   Chattanooga, TN 293565  533 Velo Vixens Cycling Club
6 Laura Reinert   Nashville, TN 291432  529 NashvilleCyclist.com
7 Christy Brown   Ringgold, GA 311958  549 Velo Vixens Cycling Club
8 Jordon Galewski   Dyersburg, TN 280053  580 Unattached

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Santos   Louisville, KY 302383  637 Red Zone Cycling
2 Frances Haley   Louisville, KY 285432  646 Red Zone Cycling
3 Jessica Lang   Johnson City, TN 253331  641 East TN Junior Cycling
4 Danae Kreiss   Bristol, TN 298702  1642 East TN Junior Cyclin

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordon Galewski   Dyersburg, TN 280053  595 Unattached

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danae Kreiss   Bristol, TN 298702  642 East TN Junior Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoSierra NevadaUSACDFCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee