Race Results for
Masters & Rookies
Trexlertown, PA
(Event Information)
Omnium on 06/26/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Black   York, SC 70439   Suburban Health Sports
2 Andrew Brennan   Manasquan, NJ 70112   Atlantic Bicycle Club
3 Joseph Wentzell   Philadelphia, PA 107658   QCW Cycling
4 Richard Miller   Philadelphia, PA 181316   QCW Cycling
5 Mark Gorman   Philadelphia, PA 54963   L'Equipe DeVille

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Junge   Topton, PA 275888   Chester County Cycling Foundation
2 Eric Mayer   Feasterville, PA 290086   Unattached
3 Charles Thompson   Ewing, NJ 259535   Rutgers University-New Brunswick/Piscataway
4 Alex Lehmann   Concord, NH 301972   Unattached
5 Andrew Da Silva   Highland Mills, NY 308579   Unattached

Men - Cat 4 - 21+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Humpton   Jamison, PA 250718   Evolution Racing
2 Colton Valentine   Philadelphia, PA 186783   QCW Cycling
3 Marc Wolman   Philadelphia, PA 244058   QCW Cycling
4 Scott Demel   Brooklyn, NY 195529   Brooklyn Velo Force
5 Justin Swain   Philadelphia, PA 297087   Bicycle Therapy

Men - Cat 4 - U21

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calan Farley   Pittstown, NJ 233338   Chester County Cycling Foundation
2 Andy Mount   Springfield, VA 279086   National Capital Velo Club/Spokes Etc.
3 Chris Esposito   Gorham, ME 279637   Unattached
4 Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201   Lehigh Wheelmen Assoc
5 Tyler Nothstein   Orefield, PA 312612   Chester County Cycling Foundation

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Prebosnyak   Bethlehem, PA 299289   Vortex Cycling Club
2 Julia Sante   Queensbury, NY 284417   Farm Team Cycling
3 Austin Bright   Barto, PA 283285   Vortex Cycling Club
4 Ian Kleinguenther   Sellersville, PA 300523   Vortex Cycling Club
5 Jeremy Boyle   Macungie, PA 308090   Young Medalists/Team Dual Temp

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Chepigin   Chappaqua, NY 305094   Young Medalists/Team Dual Temp
2 Lorraine Lipfert   Harleysville, PA 242666   Lehigh Wheelmen Assoc
3 Andrea Brennan   Manasquan, NJ 280765   Riptide Cycling
4 Kristy Swope   Bethlehem, PA 203648   Riptide Cycling
5 Claudia Penaloza   York, SC 283960   Suburban Health Sports

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFOSMOCUORESpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee