Race Results for
People's Community Bank Omnium
various, TN
(Event Information)
Criterium on 06/06/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob McGahey   Asheville, NC 108366  86 ABRC
2 Alan Tripp   Greenville, NC 227906  89 Mock Orange Racing
3 Joseph Carpisassi   Winston Salem, NC 208605  99 Mock Orange Racing
4 Bert Hull   Charleston Sc 42298  95 Krystal Cycling Team
5 S Austin Walker IV   Asheville, NC 88126  87 Asheville Bicycle Racing Club
6 Ronald Wilson   Rockford, TN 46380  85 Southern Cycling Operations (SCO)
7 Matias Mendigochea   Inglewood, CA 64908  94 Herbalife LaGrange
8 Jay Brewer   Piney Flats, TN 66782  88 Tri Cities Road Club
9 Brian Hill   Greenville, SC 264211  84 Unattached
10 Kingsley Rutters   Jonesborough, TN 223488  92 Tri Cities Road Club

Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Pohlmann   Knoxville, TN 51532  218 Kentucky Flyers Cycling Inc
2 William Robison   Smyrna, TN 30237  210 MOAB/Middle Tennessee Velo
3 Matt Botting   Charlotte, NC 190428  200 Carolina Flyers
4 Ricardo Maset   Fort Myers, FL 247071  208 Carolina Flyers
5 Steven Bacon   Knoxville, TN 2216  220 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
6 Tod Williams   Cookeville, TN 104402  221 Team Gran Fondo
7 Robert Watkins   Hendersonville, NC 213592  219 Lenovo
8 Gordon Stiel   Charlotte, NC 60657  211 Carolina Flyers
9 Thomas Gates   Franklin, TN 45364  223 Team Gran Fondo
10 Robbie Kidd (1 - Cat3)   Knoxville, TN 178170  206 Melting Pot
11 Dwight Smith   Church Hill, TN 269901  224 Tri Cities Road Club
12 David Hoffman   Maryville, TN 109365  216 Team Gran Fondo
13 Jonathan Kinnick   Johnson City, TN 231641  207 Tri Cities Road Club
14 Brian Jones   Asheville, NC 45515  217 ABRC
15 Lawrence Czarnecki   Knoxville, TN 226271  214 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
16 Brian Archer   Blountville, TN 91124  215 
17 Craig Hoyme   Fall Branch, TN 16949  204 Tri Cities Road Club
18 Robert Gregory   Brentwood, TN 50141  222 Team Gran Fondo
19 Mark Fleishman   San Francisco, CA 260212  202 Team Gran Fondo
20 Don Panarisi   Collierville, TN 228105  209 BPC Cycling

Men - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Gregory   Brentwood, TN 50141  192 Team Gran Fondo
2 Ronald Wilson   Rockford, TN 46380  172 Southern Cycling Operations (SCO)
3 James Mead   Davidson, NC 54843  183 Giordana-Clif Bar Cycling
4 Steve Hetherington   Salem, VA 16050  190 Unattached
5 Thomas Gates   Franklin, TN 45364  193 Team Gran Fondo
6 Brian Jones   Asheville, NC 45515  187 ABRC
7 Paul VanKooten   Red Bank, TN 178931  174 Economy Honda Masters Team
8 James Wachter   Knoxville, TN 209180  173 Melting Pot
9 Nelson Frink   Sutter, CA 268821  194 Davis Bike Club
10 Gregory Palevo   Clarksville, TN 66503  181 Tennessee Wheelmen Association
11 Perry Cannon   Johnson City, TN 190431  197 Tri Cities Road Club
12 edward mcclarty   Nashville, TN 260460  184 SVMIC Cycling
13 Steve Stidham   Kingsport, TN 269869  176 Tri Cities Road Club
14 Jack Evans   Somerset, KY 257036  195 Cumberland Cycles Inc.
15 William Bridger   Johnson City, TN 253702  198 Tri Cities Road Club
16 Sam Cox   Johnson City, TN 66208  196 Tri Cities Road Club
17 Thomas King   Jefferson City, TN 216711  186 TVB Race/ Tomato Head
18 Charles Gundlach   Pleasant View, TN 126508  191 Tennessee Wheelmen Association
19 Buddy Stribling   Kingsport, TN 48796  175 Tri Cities Road Club
20 Jeffrey Linnen   Bristol, TN 110848  185 MSG Cyclocross

Men - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Reed (1 - Cat4)   Signal Mtn, TN 53671  245 Scenic City Velo
2 S Durward Higgins   Chattanooga, TN 46705  244 Scenic City Velo
3 Don Fulkerson (2 - Cat4)   Boone, NC 280004  243 Boone Velo
4 Ralph Schmook   Evensville, TN 70151  246 Tri Cities Road Club

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geri Mewett   Knoxville, TN 138184  15 Subaru-Gary Fisher Elite Road Team
2 Bradley Spears   Oak Ridge, TN 146455  22 Team Sonic- Treehouse Racing
3 Nathan Brown   Covington, TN 188123  Trek Livestrong U23
4 Eric Murphy   Athens, GA 127087  19 Team Ion-United Healthcare
5 Luis Sanchez-Mendez   Miami 258061  26 Asheville Bicycle Racing Club
6 Noah Metzler   Greenville, SC 230698  14 Team Globalbike
7 Boyd Johnson   Greenville, SC 103689  12 Team Globalbike
8 Olaf Kerkhof     13 Team Type 1 Development
9 Alex Bowden   Solana Beach, CA 245698  Team Type 1
10 John DeLong   Blacksburg, VA 61583  Subaru-Gary Fisher Elite Road Team
11 Andrew Meyer   Cohutta, GA 191327  16 Carolina Bicycle Company
12 Dirk Pohlmann   Knoxville, TN 51532  20 Kentucky Flyers Cycling Inc
13 E. Julian Cabra   Greenville, SC 265979  25 DeMaine Cycling
14 Spencer Gaddy (1 - Cat1)   Charlotte, NC 256705  Team Ion-United Healthcare
15 Eric Muehl   Mills River, NC 246666  30 Team A.C.E.
16 Luke Winger   Ramsey, MN 91941  24 Lees-McRae College
17 Brian Hill   Greenville, SC 264211  27 Unattached
18 Tim Hall   Banner Elk, NC 179788  NashvilleCyclist.com
19 Jacob McGahey   Asheville, NC 108366  31 ABRC
20 Robert Binkley   Chattanooga, TN 3720  Scenic City Velo
21 Gregory Miller (2 - Cat1)   Knoxville, TN 24392  17 Knox Velo Club
22 Jordan Heimer   Athens , GA 213897  10 Unattached
23 Justin Morris     18 Team Type 1 Development
24 Cody Johnson   Tallahassee, FL 202661  28 Unattached
DNF MICHAEL STONE   Monroe, GA 258441  23 Hincapie Development team
DNF Simon Bennett     Team Type 1 Development

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Ernst   Fairview, NC 145551  259 Chainheart Cycling Studio
2 Alder Martz   Charlotte Nc 202082  269 Team Globalbike
3 John Hart   Murfreesboro, TN 141477  260 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
4 Jeffrey McGrane   Knoxville, TN 256582  270 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
5 Tyler Karnes   Chesapeake Virginia 221327  263 Hincapie Development team
6 Troy Adams   Sylva, NC 157975  256 LITESPEED-BMW
7 Brent Mahan   Chester, NH 245723  268 NashvilleCyclist.com
8 Noah Niwinski   Asheville, NC 236341  273 Team Ville
9 Jason Peters   Chattanooga, TN 93595  275 Krystal Cycling Team
10 Edward Krei   Memphis, TN 257615  264 Cumberland Transit Cycling
11 Jonathan Crowson   Oak Ridge, TN 227516  258 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
12 John Waggoner   Brentwood, TN 147542  278 NashvilleCyclist.com
13 Matthew Brooks   Alpharetta, GA 249788  257 Team Type 1- Development
14 Stradford Helms   Greenville, SC 193828  262 Team Type 1
15 Shannon Williams   Nashville, TN 224931  279 NashvilleCyclist.com
16 Zachary Nave   Gray, TN 240094  272 Barley's Taproom- Greenville
DNF Jon Wilton   Oak Ridge , TN 59687  281 Melting Pot

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Trimble   San Marcos, TX 266854  323 Lees-McRae College
2 Nick Fishbein   Concord, NC 151074  309 Carolina Bicycle Company
3 Christopher Dale   Raleigh, NC 210339  307 Raleigh All Stars p/b Southeastern Ortho
4 Justin Crawford   Covington, VA 271187  306 Virginia Polytechnic University
5 Zach Bannow   Weaverville, NC 226560  301 Chainheart Cycling Studio
6 Alex Dayton   Kingsport, TN 271461  330 Tri Cities Road Club
7 Michael Walters   Spring Hill, TN 248592  324 Tri Cities Road Club
8 Mark Fleishman   San Francisco, CA 260212  310 Team Gran Fondo
9 Robert Watkins   Hendersonville, NC 213592  328 Lenovo
10 Philippe Hanset   Knoxville, TN 220768  311 Southern Cycling Operations (SCO)
11 Steve Hetherington   Salem, VA 16050  312 Unattached
12 Carlos norena   Grennville S.c 278167  327 DeMaine Cycling
13 David Hoffman   Maryville, TN 109365  326 Team Gran Fondo
14 Jeremy Nagoshiner   Nashville, TN 267424  317 Marx and Bensdorf Cycling Team
15 Parker Kyzer   Spartanburg, SC 263324  329 Hincapie Development team
16 William Robison   Smyrna, TN 30237  320 MOAB/Middle Tennessee Velo
17 Thatcher Hurt   Boone, NC 258195  313 Appalachian State University
18 Nicholas Angus   Johnson City, TN 206711  300 Unattached
19 Kingsley Rutters   Jonesborough, TN 223488  321 Tri Cities Road Club
20 Michael Palevo   Gallatin, TN 281176  319 Tennessee Wheelmen Association
21 Dylan Cipkowski   Asheville, NC 300645  304 Youngblood Bicycles
22 Sean McCombs   Chattanooga, TN 23296  325 Scenic City Velo
23 Buddy Stribling   Kingsport, TN 48796  322 Tri Cities Road Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James DeLong   Apison, TN 238260  464 Krystal Cycling Team
2 Steve Crowell   Ooltewah, TN 284556  409 Krystal Cycling Team
3 Fred Sexton   Charlotte, NC 274605  458 Carolina Flyers
4 Brent Baker   Kingsport, TN 291374  402 King College
5 Brian Rejack   Normal, IL 299139  442 Harpeth Bicycles Racing Team
6 Tim Bell   Chattanooga, TN 302597  403 Krystal Cycling Team
7 Brent Nowinski   Bloomington, IN 295872  463 Melting Pot
8 Andy Glenn   Gate City, VA 248352  418 Unattached
9 Timothy Tidwell   Knoxville, TN 265604  449 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
10 Thomas Wilkinson   Johnson City, TN 215583  454 Unattached
11 Jordan Gillespie   Banner Elk, NC 310063  417 Unattached
12 Jeffrey Marzolf   Knoxville, TN 233809  457 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
13 Taylor White   Bristol 271370  453 East TN Junior Cycling
14 Jeff Carlsen   Johnson City, TN 151102  465 Tri Cities Road Club
15 Robert Jameson   Maggie Valley, NC 174755  428 
16 Dwight Smith   Church Hill, TN 269901  462 Tri Cities Road Club
17 Lawrence Czarnecki   Knoxville, TN 226271  456 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
18 David Bradbury   Nashville, TN 303982  406 Team Gran Fondo
19 David Hayter     459 
20 Mitchell Hopkins   Winston Salem, NC 277393  423 Unattached
21 David Moore   Charlotte, NC 284010  437 Carolina Flyers
22 David McDaniel   Watauga, TN 304962  435 Unattached
23 Jeff Reese   Monterey, TN 177600  441 Upper Cumberland Wheelman
24 Don Fields   Nashville, TN 245874  415 Cumberland Transit Cycling
25 George Droke   Pegram, TN 235543  413 Cumberland Transit Cycling
26 Gregory Bird   Chuckey, TN 286174  405 ABRC
27 hunter Meyer   Cohutta, GA 308393  436 Scenic City Velo
28 gregory maupin   Elizabethton, TN 265125  433 Unattached
29 Jason Lewis   Jonesborough, TN 276540  430 Unattached
30 William Ransom   Knoxville, TN 29161  440 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
31 Craig Hoyme   Fall Branch, TN 16949  425 Tri Cities Road Club
32 Jonathan Kinnick   Johnson City, TN 231641  429 Tri Cities Road Club
33 Gregory Palevo   Clarksville, TN 66503  439 Tennessee Wheelmen Association
34 Cole Harden   Blacksburg, VA 222661  461 
35 Eric Carlson   Christiansburg, VA 233886  408 Rogues Racing
36 Bradley Hughes   Gray, TN 286989  426 Tri Cities Road Club
37 Max Gander   Nashville, TN 233535  416 Tristar-Moontoast Cycling Team
38 Jonathan Brown   Covington, TN 255591  407 Tristar-Moontoast Cycling Team
39 Brian Archer   Blountville, TN 91124  460 
40 Kurt Phifer   Sparta, TN 264294  455 Cookeville Bicycles
41 Jesse Stidham   Kingsport, TN 270613  446 Tri Cities Road Club
42 Kyle Sharow   Goodlettsville, TN 305609  443 Unattached
43 Andrew Bailey   Piney Flats, TN 282272  400 Tri Cities Road Club
44 Derek Hurst   White Pine, TN 263561  427 Tri Cities Road Club
45 John Maines   Spring Hill, TN 233125  432 Team Bikers Choice
46 Stephen Dickens   Radford, VA 290176  412 Unattached
47 Bob Whitaker   Johnson City, TN 284489  452 Tri Cities Road Club

Men - Cat 5 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Cannon   Johnson City, TN 318270  501 Tri Cities Road Club
2 Aaron Peet   Asheville, NC 284211  508 ABRC
3 Derek Johnson   Blacksburg, VA 303074  506 Rogues Racing
4 Matt Goddard   Asheville, NC 296206  514 ABRC
5 Matthew Young   Elizabethton, TN 318784  513 Unattached
6 Thomas Baggenstoss   Ooltewah, TN 308078  500 Scenic City Velo
7 James Winnie     512 
8 Anthony Williams   Kingsport, TN 298155  511 Unattached
9 Aaron Casey   Kingsport, TN 300913  502 Unattached
10 Andy Mullins     507 

Men - Cat 5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Middleton   Asheville, NC 94365  563 Unattached
2 Chris Wooten   Charlotte, NC 315292  553 Carolina Flyers
3 Daniel Price   Ooltewah, TN 308372  560 Scenic City Velo
4 Jimmy Hayes   Elizabethton, TN 267257  570 Unattached
5 Jonathan Riddile   Blacksburg, VA 309918  558 Rogues Racing
6 JJ Milhorn   Forest, VA 315070  562 Dire Wolf Racing
7 Alan Sparks   Elizabethton, TN 191107  555 East Tennessee State University
8 James Trinkle   Bristol, TN 298809  552 Piney Flats Bicycles and fitness
9 Joseph DiChiacchio   Harrison, TN 296907  575 Krystal Cycling Team
10 Doyle Scott   Murfreesboro, TN 309071  557 Moab/Middle Tennessee Velo
11 Michael Eakin   Johnson City, TN 318512  573 Tri Cities Road Club
12 David Fedak   Murfreesboro, TN 289952  572 Moab/Middle Tennessee Velo
13 Richard Hurst   White Pine, TN 271105  569 Tri Cities Road Club

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Smith   Church Hill, TN 285861  147 Tri Cities Road Club
DNP michael lambert     145 
DNP jared lambert     146 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Brown   Covington, TN 255591  110 Tristar-Moontoast Cycling Team
2 Max Gander   Nashville, TN 233535  117 Tristar-Moontoast Cycling Team
3 Connor Tankersley   Erwin, TN 298438  115 East TN Junior Cycling
4 Maxime Hanset   Knoxville, TN 291701  112 Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
5 Nelson Lundberg   Bristol, TN 310813  114 East TN Junior Cycling
6 Hunter Wright   Johnson City, TN 293448  116 Unattached

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor White   Bristol 271370  44 East TN Junior Cycling
2 Nolan Tankersley   Erwin, TN 298437  43 East TN Junior Cycling
3 Paul Galewski   Dyersburg, TN 280052  40 East TN Cycling
4 Derek Hurst   White Pine, TN 263561  41 Tri Cities Road Club
5 Jesse Stidham   Kingsport, TN 270613  42 Tri Cities Road Club
6 Keven Trinkle   Bristol, TN 292347  45 East TN Junior Cycling

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Parks   Lebanon, TN 245406  123 Tristar-Moontoast Cycling Team
2 Timothy Killelea   Bristol, TN 272407  122 Scenic City Velo
3 Alex Dayton   Kingsport, TN 271461  121 Tri Cities Road Club

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Petty   Knoxville, TN 208174  137 Krystal Cycling Team
2 Sandra Talavera   Nashville, TN 89430  138 Team Gran Fondo
3 Lisa Starmer   Brentwood, TN 275395  136 Team Belladium
4 Kate Ross   Bristol, TN 160047  135 Unattached
5 Thea Kent   Asheville, NC 289489  139 Unattached

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parri Gilbride   Nolensville, TN 293819  482 Team Belladium
2 Nicole Johnson   Greenville, SC 196189  492 Team Kenda
3 Catherine James   Travelers Rest, SC 251257  491 Team Kenda
4 Jackie Blackwell   Greenville, SC 231793  493 Team Kenda
5 Nichole Tower   Birmingham, AL 294814  486 Tria Market / DonohooAuto
6 Debbie Gillespie   Travelers Rest, SC 272883  495 Headstrong
7 Beth Travers   Nashville, TN 242041  487 NashvilleCyclist.com
8 Olga Weeks   Rock Hill, SC 225637  489 SVMIC Cycling
9 Addyson Albershardt   Matthews, NC 287411  494 Team Kenda
10 Marsha White   Nashville, TN 206219  490 NashvilleCyclist.com
11 Marilyn Senz   Fletcher Nc 274917  485 Asheville Fitness Club
12 Jody Grabowski   Asheville, NC 244309  484 Chainheart Cycling Studio
13 Allison Greening   Tucson, AZ 222948  483 NashvilleCyclist.com

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Scott   Boulder, CO 305931  360 SVMIC Cycling
2 Robyn Wilham   Ooltewah, TN 231335  365 Velo Vixens Cycling Club
3 Jennifer DeLong   Ooltewah, TN 309479  364 Velo Vixens Cycling Club
4 Lisa Check   Murfreesboro, TN 293821  350 Team Belladium
5 Laura Reinert   Nashville, TN 291432  358 NashvilleCyclist.com
6 Stephanie Maines   Spring Hill, TN 309787  353 NashvilleCyclist.com
7 Valerie Nagoshiner   Nashville, TN 271999  356 Team Belladium
8 Anna McFarland   Nashville, TN 306261  354 Team Belladium
9 Shelly Collins   Franklin, TN 305394  351 Team Belladium
10 Nancy Jones   Asheville, NC 289899  363 Racer Heads Sports and Leisure Club
11 Janine Pleasant     362 
12 Jonell Johnson   Nashville, TN 275468  352 Team Belladium
13 rachel monderer     355 tricities road club
14 Robin Roark   Bristol, TN 285541  359 MSG Cyclocross

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Church   Kingsport, TN 301280  590 Tri Cities Road Club

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danae Kreiss   Bristol, TN 298702  580 East TN Junior Cycling
2 Jessica Lang   Johnson City, TN 253331  581 East TN Junior Cycling

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordon Galewski   Dyersburg, TN 280053  280 East TN Cycling

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danae Kreiss   Bristol, TN 298702  100 East TN Junior Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaOSMOCUOREBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee