Race Results for
Belt Creek Omnium
Highwood, MT
(Event Information)
Individual Time Trial on 05/08/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Frykman (1 - Cat2)   Bozeman, MT0:18:07 266523  322 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture
2 Daniel Vasichek   Great Falls, MT0:18:41 236861  101 Northern Rockies Cycling
3 William Zellmer (2 - Cat2)   Missoula, MT0:18:54 225407  236 CMG Racing
4 Eric Greenberg   Whitefish, MT0:19:11 70392  Great Northern Cycling
5 Brad Morgan   Belgrade, MT0:19:15 209124  17 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture
6 Jared Nelson   Bozeman, MT0:19:32 118749  14 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture
7 Joshua Tack   Missoula, MT0:19:42 147856  102 Northern Rockies Cycling
8 Scott Herzig   Helena, MT0:20:32 16013  Montana Velo
9 Alexandre Lussier   Bozeman, MT0:21:01 224673  325 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture
10 Frank Gonzalez (3 - Cat2)   Helena, MT0:22:28 201598  28 Montana Velo
DNS Marshall Opel   Whitefish, MT 198930  237 Team WM

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Weston   Banner Elk, NC0:20:12 244914  348 Montana Junior Cycling Foundation
2 Tyler Smith   Missoula, MT0:20:36 280089  349 Northern Rockies Cycling
3 Russell Schneider   Whitefish, MT0:21:00 58454  315 Great Northern Cycling
4 Jason Mills   Whitefish, MT0:23:03 293475  100 Great Northern Cycling
DNS Jason Delmue   Bozeman, MT 231355  334 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Vanderwood   Pittsburgh, PA0:20:25 284643  475 Montana Velo
2 Scott Lenaburg   Missoula, MT0:20:57 275801  416 Northern Rockies Cycling
3 David Ellenberger   Denver, CO0:21:01 272868  498 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture
4 Seth Phillips   Winthrop, ME0:21:17 290276  418 Northern Rockies Cycling
5 Dylan Taylor (1 - Cat4)   Bozeman, MT0:21:41 311549  522 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture
6 Eijai Oxford   Billings, MT0:21:51 276850  414 Montana Junior Cycling Foundation
7 Wyatt Hatch   Highwood, MT0:21:58 250481  478 Montana Junior Cycling Foundation
8 Rick Finley   Helena, MT0:22:05 11640  497 Montana Velo
9 Joshua Phillips   Missoula, MT0:22:06 293860  495 Northern Rockies Cycling
10 Michael Curtin   Big Sky, MT0:22:13 246663  463 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture
11 Alex Archibald   0:22:14  419 Echelon Cycling
12 Peter Krebs   Belgrade, MT0:23:16 312880  575 Unattached
13 Drew Blewett   0:23:19  415 Echelon Cycling
14 Jason Harding   0:23:33  500 Northern Rockies Cycling
DNS Matt Dodson (Cat5)   Bozeman, MT 268621  574 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture
DNS Rob Newsom   Spring, TX 203304  420 Unattached
DNS Jesse Vernon   Livingston, MT 256658  476 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture

Men - Master - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Graves   Whitefish, MT0:20:11 13949  223 Great Northern Cycling
2 William Gasteyer   Bozeman, MT0:21:20 12922  231 Bozeman Masters Velo
3 Chad Elkin   Greatfalls, MT0:21:24 279240  264 Echelon Cycling
4 Steve Zellmer   Missoula, MT0:21:33 261065  252 Northern Rockies Cycling
5 Tim Gaertner   Whitefish, MT0:21:49 81059  208 Great Northern Cycling
6 Gary Hopkins   Great Falls, MT0:23:00 16715  271 Echelon Cycling
7 Phil Rayner   0:25:08  23 Headwinds
DNS Mark Smith     55 Unattached
DNS Craig Prather   Whitefish, MT 273198  304 Great Northern Cycling

Men - Master - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walt Chauner   Whitefish, MT0:20:45 212574  338 Great Northern Cycling
2 David Hamer   Helena, MT0:21:15 287723  56 Big Sky Cyclery
3 Albert Pendergrass   Livingston, MT0:22:13 77626  230 Bozeman Masters Velo
4 Maxwell Yanof   Bozeman, MT0:22:13 236853  468 Bozeman Masters Velo
5 Lorie Holte   0:22:18  25 CMC Bow Cycle
6 Doug Jamieson   0:24:20  24 Headwinds
7 Randall Green   Helena, MT0:24:42 305409  26 Team Great Divide
DNS John Juras   Great Falls, MT 46288  213 Echelon Cycling

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pierce Oja   Billings, MT0:25:13 315512  27 Central Montana Junior Cycling
2 Walker Hopkins   0:25:20  29 Central Montana Junior Cycling

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tamara Bessette   Missoula, MT0:21:01 47028  112 Northern Rockies Cycling
2 Amy Frykman (1 - Cat2)   Bozeman, MT0:21:11 265248  142 Delphine/GVBC
3 Anna Dingman (1 - Cat3)   Bozeman, MT0:22:49 248346  312 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture
4 Amy Chiuchiolo   Bozeman, MT0:23:26 179689  313 Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Architecture

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Lenaburg   Missoula, MT0:23:54 263554  417 Northern Rockies Cycling
2 Dawn Danka   0:29:31  474 Headwinds

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerCUOREUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee