Race Results for
Xzude Bear Lake Classic
Garden City, UT
(Event Information)
Time Trial on 05/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1421.40Norman Bryner   Salt Lake City, UT12:01.0 201017  50 
2470.19Zan Treasure   Ogden, UT12:42.0 143866  54 Bountiful Mazda
3518.97Erik Harrington   Salt Lake City, UT13:03.0 263132  52 RMCC/Cyclesmith
4567.76Peter Kuennemann   Salt Lake City, UT13:06.0 19955  53 FFKR Architects/SportsBaseOnli
DNSBenjamin D'Hulst   Roy, UT 211886  51 Barbacoa - Mi Duole

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jon Gallagher   Heber, UT14:20.0 61600  163 Cole Sport
2Jonathan Gardner   West Jordan, UT15:58.0 62926  162 Canyon Bicycles - Draper

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Ferguson   Ogden, UT14:51.0 200321  689 Bountiful Mazda

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert McGovern   Pocatello, ID12:08.0 116465  987 ice/idaho kidney/seig
2Eric Gardiner   Salt Lake City, UT15:22.0 268968  988 Lin socks

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Ryan Tanner   Salt Lake City, UT14:46.0 298172  765 SLC Bicycle Co.
2550.00Eric Martin   St. George, UT14:52.0 266132  761 skullcandy/jsa architects
3560.00Ryan Ottley   Providence, UT15:11.0 224853  763 LIN Socks
4570.00Justin Fahnestock   Englewood, CO15:14.0 304369  767 Unattached
5580.00Brian Smith   South Jordan, UT17:41.0 272129  768 Canyon Bicycles-Draper
6590.00Sam Trop   Draper, UT17:58.0 263601  766 YEA of Utah
DNSSpence Roper   Logan, UT 240465  764 Lin's
DNFMike Oblad   Taylorsville, UT 26520  762 Porcupine racing

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Erik Neilson (1 - Cat5)   Logan, UT14:43.0 313194  284 Logan Race Club
2565.00Justin Sparhawk   Boise, ID15:41.0 73768  285 LOOK! Save A Life
3590.00Kenyon Kennard   Provo, UT15:47.0 279909  283 

Men - Cat 5 - 0-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Dan Tolson   Jackson, WY15:05.0 295242  947 Fitzgerald's Bicycles
2565.00Ryan Pace   Morgan, UT15:20.0 306117  949 Needles Peak
3590.00Tanner Robison   Logan, UT15:25.0 294567  948 Team LIN Sock

Men - Cat 5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Justin Gibson   Pleasant View, UT15:31.0 263645  865 The Bike Shoppe
2552.50michael Broadbent   Logan, UT15:34.0 279187  864 
3565.00Shane Watt   Ammon, ID17:24.0 278421  867 Eagel Rock Cycling
4577.50James Hunter   Spring Creek, NV18:46.0 247284  866 
5590.00James Arnold   Sugarcity, ID20:12.0 279114  863 Eagle Rock Cycling

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.21Dirk Cowley   Salt Lake City, UT14:54.0 7974  589 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
2506.16Gary Simmons   Layton, UT16:13.0 199407  591 Bountiful Mazda
3534.10Michael MacDonald   Salt Lake City, UT17:21.0 146521  593 Bountiful Mazda
4562.05Alan Stockland (1 - Cat4)   Ogden, UT19:27.0 50066  592 
5590.00Jim Gilland (1 - Cat5)   Layton, UT19:46.0 260463  594 Porcupine

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Gianni Kennard   Provo, UT17:14.0 279908  831 
2565.00Marshal Markham   Mapleton, UT21:21.0 299112  832 
3590.00Rhys Martin   Draper, UT21:53.0 311200  833 skullcandy/jsa architects

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1523.23Ryan Kingsolver   Orem, UT15:43.0 297852  835 YEA of Utah
2545.49Tyler Spence   Ketchum, ID16:37.0 263826  837 Sun Summit
3Dallen BROADBENT   18:13.0  834 
4590.00Jacob Markham   Mapleton, UT23:01.0 299110  836 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNSStephanie Skoreyko (Cat2)   Slc, UT00:00.0 287156  261 PCIM

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Keri Gibson   Pleasantview, UT16:16.0 294391  489 Dottie Beck's Racing/The Bike

Women - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Beth McMaster   Mapleton, UT16:02.0 294100  191 

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jenna Gardner   West Jordan, UT19:12.0 276336  838 PCIM

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee