Race Results for
Xzude Bear Lake Classic
Garden City, UT
(Event Information)
Road Race on 05/15/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Riedesel   Salt Lake City, UT3:58:34 264518  22 Canyon Bicycles-Sienna Develop
2 Alec Sim (1 - Cat2)   Mission Viejo3:58:36 219871  23 FFKR/SportsBaseOnline.Com
3 David Harward   Salt Lake City, UT4:00:57 15338  15 Canyon Bicycles-Draper
4 Cameron Hoffman   Clearfield, UT4:00:57 57141  17 Bikers Edge/Destination Homes
5 Curtis Doman   Draper, UT4:00:58 73704  10 Revolution Cafe Rio
6 Ben Nichols   Sandy, UT4:00:58 242490  20 Porcupine Cycling
7 Bryson Perry   Sandy, UT4:00:59 89388  34 Cole Sport
8 Ryan Barrett   Provo, UT4:00:59 2708  Barbacoa-Mi Duole
9 Aaron Olsen   Woodscross, UT4:00:59 181440  21 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
10 Sam Todd   Salt Lake City, UT4:01:00 234348  27 CONTENDER BICYCLES
11 Peter Archambault   Cottonwood Heights, UT4:01:00 61182  RMCC/Cyclesmith
12 Francis (Gardie) Jackson   Larkspur, CA4:01:00 60511  18 Cole Sport
13 Zan Treasure   Ogden, UT4:01:01 143866  28 Bountiful Mazda
14 Thomas Cooke   Park City, UT4:01:01 7681  33 X-Men The
15 Robert Sorenson   Palo Alto, CA4:01:01 33491  26 Millcreek Bicycles
16 Todd Hageman   Park City, UT4:01:01 50257  13 Cole Sport
17 Kevin Van Loon   North Salt Lake , UT4:01:02 184083  29 Mi Duole/Barbacoa
18 Brent Cannon   Francis, UT4:01:03 114698  Barbacoa - Mi Duole
19 Kyle Brown   Farmington, UT4:01:03 119450  Bikers Edge/Destination Homes
20 Dustin Eskelson   Roy, UT4:01:04 219289  11 Barbacoa-Mi Duole
21 Mike Sohm   Salt Lake City4:01:09 219095  25 Canyon Bicycles-Draper
22 L Nathan Thomas   South Jordan , UT4:01:28 133255  32 FFKR SBO
24 Robert Lofgran   Hcmc4:12:07 177392  19 CONTENDER BICYCLES
25 joe waters   Ogden, UT4:12:23 267821  30 Canyon Bicycles-Draper
26 Billy Allen   Sandy, UT4:12:24 77303  FFKR/SBO P/B Tour of Utah
27 Erik Harrington   Salt Lake City, UT4:25:22 263132  14 RMCC/Cyclesmith
DQ Michael Booth   Salt Lake City, UT 212282  Barbacoa - Mi Duole

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cris Williams   Park City, UT4:01:27 38323  404 Rocky Mountain Spine & Sport -
2 Robert Chapman (1 - Cat3)   Provo, UT4:01:27 90178  400 EVO Racing
3 Mark Schaefer   Ogden, UT4:01:27 66592  407 Barry Lasko DDS Race Team
4 Jonathan Gardner   West Jordan, UT4:01:27 62926  401 Canyon Bicycles - Draper
5 Jeff SUMISON   4:01:27  406 
6 Isaac Wilson   Park City, UT4:01:28 38530  405 
7 Jeffrey Noffsinger   Union City Indiana4:01:28 41312  402 Teton Orthopaedics Masters
8 Brian Schilling (1 - Cat2)   Jackson, WY4:01:35 51077  403 Teton Orthopaedics Masters

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Clawson   Sandy, UT2:02:30 103430  853 Canyon Bicycles - Draper
2 Todd Taft   Salt Lake City, UT2:02:46 207596  869 Ski Utah Cycling Team
3 James Ferguson   Ogden, UT2:02:47 200321  855 Bountiful Mazda
4 Louis Riel   Salt Lake City, UT2:03:23 157566  866 Canyon Bicycles - Draper
5 Brian Boudreau   Salt Lake City, UT2:03:29 149526  852 
6 Eric Thompson   Salt Lake City, UT2:03:29 204002  870 Ski Utah Cycling Team
7 Gary Swain (1 - Cat2)   Orem, UT2:03:29 248144  868 
8 Shane Dunleavy   Park City, UT2:03:30 253994  854 Ski Utah Cycling Team
9 Jeff Pease (1 - Cat4)   Logan, UT2:03:30 87562  864 Logan Race Club
10 Jeffrey Ure   Park City, UT2:03:30 36248  871 Bountiful Mazda Cycling Team
11 Greg Freebairn   Slc, UT2:03:30 49051  856 Canyon Bicycles
12 Jamie Longe   Holladay, UT2:03:31 202145  862 Canyon Bicycles
13 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT2:03:31 67936  865 Canyon Bicycles Draper
14 Steven Lewis   Echo, UT2:03:31 21113  860 Millcreek Bicycles
15 Scott Bales   Springville, UT2:03:31 198784  850 Bountiful Mazda
16 John Lauck   Bountiful, UT2:03:31 228846  859 Bountiful Mazda
17 Scott Horn   Teton Village, WY2:03:32 192878  873 Fitzgeralds
18 Michael Loveland   Morgan, UT2:03:32 246361  863 none
19 Mark Llinares   Jackson, WY2:03:37 173873  861 Teton Orthopedics masters
20 Brian Smith   Jackson, WY2:03:43 180687  867 Teton Orthopaedics Masters
21 Ken HUGHES   2:14:38  872 Logan Race Club
22 Eric Hulphers   Layton, UT2:14:38 261633  857 Bikers Edge/Destination Homes
23 Clark JOHNSON   2:14:43  874 N/A
24 Jim BIEHN   2:21:08  851 
DNF Jerald Hunsaker   Midvale, UT 142960  858 Bountiful Mazda

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Neilson   Logan, UT4:05:49 258676  221 
2 Manny Cypers   S. Ogden, UT4:05:49 248993  208 The Bike Shoppe
3 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT4:05:49 10617  212 RMCC/Cyclesmith
4 Gregory Roper   N Logan, UT4:05:59 133099  228 Logan Race Club
5 Eric Gardiner   Salt Lake City, UT4:08:05 268968  213 Lin socks
6 Carl Majors   Salt Lake City, UT4:08:06 203097  217 RMCC/Cyclesmith
7 Cameron Candelaria   West Jordan, UT4:08:06 198218  229 Utah Premier-Ski Utah Cycling
8 Brian Randall   Layton, UT4:08:07 228881  224 Team Wright
9 Kent Carlsen   Providence , UT4:08:07 169531  205 LRC/Penlee directional drillin
10 Clint Carter   Salt Lake City, UT4:08:07 220916  206 Ski Utah Cycling Team
11 Josh Carter   South Ogden, UT4:08:09 245675  207 Team Wright
12 Nathan Baldwin   Pleasant View, UT4:08:10 274130  202 The Bike Shoppe
13 Jess Dear   Salt Lake City, UT4:08:10 212596  210 RMCC Cyclesmith
14 Robert McGovern   Pocatello, ID4:08:10 116465  218 ice/idaho kidney/seig
15 Darrick Riggs   Logan, UT4:08:11 208287  225 Joyride Bikes/EKEkcessories
16 Dantley Young   Riverton, UT4:08:11 223139  227 The Bike Shoppe
17 Scott Preston   Parker, CO4:08:11 97431  223 Reveloution Cafe Rio
18 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT4:08:11 237328  211 FFKR Architects/SportsBaseOnli
19 John Thomas   Park City, UT4:08:11 199388  226 realcyclist.com
20 John Dainton   Park City, UT4:08:11 8533  209 
21 Jonathan Merritt   Lander, WY4:08:11 217104  219 RMCEF
22 Matt Garrison   Pocatello, ID4:08:11 12878  214 ICE
23 Kirk Minor   Riverton, UT4:08:14 242779  220 Ski Utah Cycling Team
23 Norman Bryner   Salt Lake City, UT4:01:28 201017  
24 Brad Buccambuso   Logan, UT4:08:29 131157  204 Lin Performance Racing Team
25 Bruce Bilodeau   Sandy, UT4:08:30 215197  203 Canyon Bicycles Draper
26 Robert Hansen   South Jordan, UT4:08:30 143463  230 Canyon Bicycles-Draper
27 Lance Anderson   Draper, UT4:08:38 245283  201 Revolution/Cafe Rio
28 Alex Obbard   Salt Lake City, UT4:22:23 264189  222 Team Wright
29 Chris MacKay   Park City, UT4:22:24 228770  216 
30 Courtney Larsen   Ogden, UT4:23:02 247000  231 Wright Medical
31 Sean Hoover   Riverton, UT4:34:18 197932  215 Canyon Cycle Draper
DQ Mark Albrecht   Draper, UT 279053  200 Revolution Cafe Rio
DNP Garrett Burbidge   Salt Lake City, UT0:00:00 250061  Barbacoa-Mi Duole
DNP Bradley Gehrig   Salt Lake City, UT0:00:00 234987  12 Barbacoa-Mi Duole
DNP Tyler Higley   Kaysville, UT0:00:00 55606  16 BIKERS EDGE/ DESTINATION HOMES
DNP Rodney Smith   Salt Lake City, UT0:00:00 52471  24 CONTENDER BICYCLES
DNP Michael Wilcox   Salt Lake City, UT0:00:00 78544  31 FFKR/Sportsbaseonline p/b Tour
DNP Benjamin D'Hulst   Roy, UT0:00:00 211886  Barbacoa - Mi Duole

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan LeMone   Pleasant Grove, UT2:03:05 235144  621 O.Zone Racing
2 Casey Ruff   South Jordan, UT2:03:06 231444  643 Canyon Bicycles-Draper
3 David Clyde   Logan, UT2:03:06 201458  607 Logan Race Club
4 Scott Powers   Sandy, UT2:03:07 286504  638 Revolution Cafe Rio
5 Casey Nielsen   Plain, UT2:03:07 152462  630 Simply Mac Racing
6 Nolan Finlayson   Riverton, UT2:03:08 291403  615 porcupine cycling
7 Jeff Moses   Oakley, UT2:03:08 232161  627 
8 Joshua Bond   Mountain Green, UT2:03:08 294714  604 Needles Peak / Lone Tree
9 Russell Parry   Ogden, UT2:03:08 278476  636 Simply mac Racing
10 Adam Taylor   Pleasantgrove, UT2:03:08 280724  659 SLC Bicycle Co.
11 Ben Kofoed   Logan, UT2:03:08 261643  620 Logan Race Club
12 Jeremy Turner   North Salt Lake, UT2:03:08 264423  662 Revolution Cafe Rio
13 Eric Stratton   Bozeman2:03:08 258753  655 Fitzgeralds
14 al takemori   Lehi, UT2:03:08 276940  657 unattached
15 Dustin Nielsen   Ogden, UT2:03:09 295057  668 Simply Mac
16 Ben Towery   Clinton, UT2:03:09 100826  660 Team Excelerator
17 Christian Ronnow   Saltlake City, UT2:03:09 309587  640 FFKR/SportsBaseOnline
18 Brandon Judd   Heber, UT2:03:09 289575  618 Skull Candy/JSA Architects
19 Steven Sessions   Eden, UT2:03:09 277068  648 Simply Mac Racing
20 eric dupuis   Layton, UT2:03:09 278019  667 SLC Bicycle Co.
21 Tim Rude   Salt Lake City, UT2:03:09 252966  642 Porcupine
22 Mike Oblad   Taylorsville, UT2:03:09 26520  632 Porcupine racing
23 Keegan Swenson   Park City, UT2:03:09 282247  656 Cole Sport
24 Nicholas Sells   Clearfield, UT2:03:09 295868  647 Bikers Edge/Destination homes
25 Brian Smith   South Jordan, UT2:03:09 272129  652 Canyon Bicycles Draper
26 Robert Jones   Mapleton, UT2:03:10 261629  617 Porcupine Racing
27 Adam Crayk   Draper, UT2:03:10 291523  609 Skull Candy p/b JSA Architects
28 Rick Finlayson   Highland, UT2:03:10 279124  614 Porcupine Cycling
29 Ron Pynes   Salt Lake City, UT2:03:10 225165  666 Contender Bicycles
30 Liam ODonnell   Murray, UT2:03:10 291424  631 SLC Bicycle Co.
31 nathan cisney   Layton, UT2:03:10 251566  606 Roosters
32 Eric Martin   St. George, UT2:03:10 266132  623 skullcandy/jsa architects
33 Ryan Ottley   Providence, UT2:03:10 224853  633 LIN Socks
34 Clay Adair   Arlington, VA2:03:11 296000  600 
35 Farrell Spackman   Harrisville, UT2:03:11 247086  653 Team Excelerator
36 Austin Scott   Ogden, UT2:03:11 296550  645 Simply Mac racing
37 Spence Roper   Logan, UT2:03:11 240465  641 Lin's
38 Peter McMullin   Draper, UT2:03:12 114048  625 Revolution/Cafe Rio
39 Ryan Tanner   Salt Lake City, UT2:03:12 298172  658 SLC Bicycle Co.
40 Alejandro Vargas   Highland, UT2:03:12 293911  663 EVO RACING
41 Justin Fahnestock   Englewood, CO2:03:12 304369  611 
42 Jonathan Lozon   Floyds Knobs, IN2:03:13 291131  622 Porcupine Cycling
43 Conor Matthews   Park City, UT2:03:13 282250  624 colesport
44 Kevan Steed   Syracuse, UT2:03:14 92790  654 Team Excelerator p/b Pinnacle
45 Matthew Shaw   Springville, UT2:03:14 203672  649 Porcupine Cycling
46 Blake Fessler   South Ogden, UT2:03:15 264500  612 The Bike Shoppe
47 Jerry Bergosh   Salt Lake City, UT2:03:15 246295  602 SLC Bicycle Co.
48 Ryan Finlayson   Riverton, UT2:03:16 296771  613 Porcupine Cycling
49 Javier Vargas   Highland, UT2:03:17 292648  672 G Zone Racing
50 Darin Armstrong   South Jordan, UT2:03:23 291794  601 Porcupine Cycling
51 Lucas Parker   Riverton, UT2:03:30 287939  635 
52 Riley Siddoway   Coalville, UT2:13:28 277515  651 Colesport
53 Aaron Nydam   Jackson, WY2:13:28 296430  671 Team Othopedics
54 Jared Kirby   Farmington, UT2:13:29 199580  619 Logan Race Club
55 Preston Niederhauser   Mountain Green, UT2:14:14 286119  629 Needle Peak Ski & Bike
56 John Ward   North Ogden, UT2:14:14 267584  664 SLC Bicycle Co.
57 Heath Birchall   Highland, UT2:14:15 294657  603 
58 Ryan Schoeck   Slc, UT2:14:19 279845  644 Porcupine Cycling
59 Matt Deming   Salt Lake City, UT2:14:34 261644  610 Mi Duole/Barbacoa
60 Mike Meldrum   Salt Lake City, UT2:16:21 171105  626 Porcupine Cycling
61 Stephen Clyde   North Logan, UT2:18:40 205826  608 Logan Race Club
62 Sam Trop   Draper, UT2:34:32 263601  661 YEA of Utah
63 Nelson CANRO   2:41:08  670 Excelaration
DNS Jason Packard   Spanish Fork, UT 189677  634 Porcupine Cycling Team
DNS Karsten Shumway   South Jordan, UT 243931  650 Spin Cycle Racing
DQ Kyle Nelson   Riverton, UT 291230  628 
DQ Ryan Wilcock   Riverton, UT 289736  669 Spider Bait Cycling
DNF Zack Butterfield   South Jordan, UT 181987  605 Canyon Bicycles Draper
DNF Darren Goff   South Weber, UT 301825  616 Team Excelerator
DNF Matthew Payne   Cedar Hills, UT 203508  637 Skull Candy/JSA Architects
DNF Stephen Rogers   Lehi, UT 281812  639 SLC Bicycle Co.
DNF Dave Sellers   Salt Lake City, UT 210155  646 RMCC/Cyclesmith
DNF Brent Williams   South Jordan, UT 229675  665 SLC Bicycle Co.

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Rosello   Salt Lake City, UT2:05:00 135789  728 porcupine cycling
2 Alex Kim   Salt Lake City, UT2:05:01 261800  714 Revolution Cafe Rio
3 Trent Olsen   Layton, UT2:05:02 310401  726 Team Excelerator
4 Jerald Olsen   Roy, UT2:05:02 278981  725 Team Excelerator p/b Pinnacle
5 Erik Neilson (1 - Cat5)   Logan, UT2:05:03 313194  722 Logan Race Club
6 Alex Lizarazo   North Ogden, UT2:05:03 210566  718 Simply Mac
7 Dave Hutchinson   Thayne, WY2:05:03 278987  712 Fitzgeralds Bicycles
8 Shawn Haran   Salt Lake City, UT2:05:03 243824  708 Millcreek Bicycles
9 Clark Stokes   Sandy, UT2:05:03 272884  731 Canyon Bicycle- Draper
10 Sean Fessenden   Sandy, UT2:05:03 165677  707 Canyon Bicycles
11 Larry Luke   Park City, UT2:05:03 248353  719 unattached
12 Payton Nishikawa   Willard, UT2:05:03 26145  724 Simply Mac
13 Terry Stone   Draper, UT2:05:03 244823  732 Revolution Cafe Rio
14 Brett Wilking (1 - Cat4)   Salt Lake City, UT2:05:03 260746  736 Porcupine Cycling
15 Steve Schoonover   Draper, UT2:05:04 254266  729 Revolution Cafe Rio
16 Chris Colgan   Salt Lake City, UT2:05:04 127202  704 RMCC/CycleSmith
17 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT2:05:04 281191  715 Revolution Cafe Rio
18 Rob Harris   Liberty, UT2:05:04 15216  738 SLCC/Millcreek
19 Michael Adams   Preston, ID2:05:04 290832  700 Logan Race Club
20 Donald Trop   Draper, UT2:05:04 223245  734 Revolution Cafe Rio Racing
21 Kenyon Kennard   Provo, UT2:05:05 279909  713 
22 George Klonizos   Bountiful, UT2:05:05 211771  716 RMCC /Cyclesmith
23 Chris Harder   Jackson, WY2:05:05 280609  709 Fitzgerald's Bicycles
24 Justin Sparhawk   Boise, ID2:05:06 73768  730 LOOK! Save A Life
25 Cary Krusoff   Pocatello, ID2:05:06 234802  744 Idaho Cycling Enthusiasts (ICE
26 John Bercaw   Salt Lake City, UT2:05:06 202151  702 Ski Utah
27 Travis Mickelson   Salt Lake City, UT2:05:06 296697  721 Millcreek cycles
28 Bill HENDRICKSON   2:05:07  742 
29 Joseph Brubaker   Saltlakecity, UT2:05:07 303618  703 Contender
30 James Evans   Eden, UT2:05:09 263118  706 Porcupine Racing
31 Jared Eborn   Murray, UT2:05:12 255668  705 Porcupine Racing
32 curtis sneddon (2 - Cat5)   Pleasantview, UT2:05:21 275446  737 Mill Creek Cycle
33 Chris Pullos   Salt Lake City, UT2:05:57 247618  727 RMCC/CYCLESMITH
34 Brent SELLS   2:10:49  740 
35 Greg Martin   Holladay, UT2:10:59 307534  720 Contender Bicycles
36 Dave Hogan (2 - Cat4)   Farr West, UT2:13:41 265198  710 The Bike Shoppe
37 Dennis Trop   South Jordan, UT2:17:31 240550  733 Revolution/Cafe Rio
38 Kerry Whittle   Hoover Al2:17:33 312734  735 
39 Thomas Newman (3 - Cat5)   Thayne, WY2:17:51 309273  723 Fitzgeralds
40 Pete Kruckenberg (4 - Cat5)   South Jordan, UT2:19:30 294706  717 Revolution Cafe Rio
41 Scott Finlinson (5 - Cat5)   Murray, UT2:23:46 309698  743 Revolution Rio
DNS Jonathan Atzet   Draper, UT 279136  701 Porcupine Cycling
DNF Matt HOWARD     711 

Men - Cat 5 - 0-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Pace   Morgan, UT2:05:35 306117  378 Needles Peak/Mountain Builders
2 Scott Stack   Salt Lake City, UT2:05:36 250724  387 Team Big Ring-Real Cyclist
3 Dan Tolson   Jackson, WY2:05:36 295242  390 Fitzgerald's Bicycles
4 Bradley Nolen   Jackson, WY2:05:38 295318  377 Hoback Sports
5 David Carter   Logan, UT2:05:39 293210  358 Joyride
6 Austin Knutson   Salt Lake City, UT2:05:39 291966  370 
7 Thomas Bradley   Salt Lake City, UT2:05:39 313276  357 Contender
8 Philip MACDONALD   2:05:39  374 
9 Chad Hales   Draper, UT2:05:39 234628  365 Skull Candy/JSA Architects
10 Tanner Robison   Logan, UT2:05:39 294567  383 Team LIN Sock
11 Thomas BAKER   2:05:40  354 Simply Mac
12 Paul BAKER   2:05:41  355 Simply Mac Racing
13 Benjamin Aufderheide   Wilson, WY2:05:42 287270  351 
14 Todd Lamppa   Jackson, WY2:05:42 295209  372 Hoback Sports
15 Benjamin Cichelli   Arlington, VA2:05:43 308755  362 Skull Candy/JSA Architects
16 Brett BARKDULL   2:05:43  356 
17 Jason Christensen   Providence, UT2:05:45 296299  361 
18 Mitchell Young   Syracuse, UT2:05:46 307518  394 Bikers Edge/Destination Homes
19 James Lechtenberg   Murray, UT2:05:46 263288  373 Porkupine Cycling
20 Vincent Casilio   Bethlehem, PA2:05:47 316508  359 Skull Candy/JSA Archtech
21 Adam Peterson   Taylorsville, UT2:05:47 298235  379 
22 Eric Lamoreaux   Salt Lake City, UT2:05:47 311055  371 mi duole/barbacoa
23 Brandon Bailey   North Odgen, UT2:05:47 294421  353 Simply Mac Racing
24 Cory Hawke   Midvale, UT2:05:50 272638  367 
25 Jared WESTON   2:05:58  393 
26 Tyler Spence   Ketchum, ID2:06:12 263826  386 Sun Summit
27 Daniel MACFARLANE   2:14:20  376 
28 Tyson Ronnow   Salt Lake City, UT2:14:40 312662  384 FFKR/SportsBaseOnline
29 Ronald Peterson   Salt Lake City, UT2:17:02 295947  380 
30 Brian Sparks   Moab, UT2:18:39 97048  385 Elko Velo
31 Matthew Fairbourn   Sandy, UT2:18:44 278311  364 SLC Bicycle Co.
32 Brian BAER   2:22:35  352 
33 Lucien PHILLIS   2:22:35  381 
34 Dan WESTON   2:24:27  392 
35 Jerry HALL   2:24:51  366 
36 Joel Ahlum   Jackson, WY2:27:02 263350  350 
37 Aaron REDMAN   2:30:23  382 
38 Ryan Kingsolver   Orem, UT2:39:09 297852  369 YEA of Utah
39 Benjamin HUGHES   2:39:57  368 
40 Steve MACFARLANE   2:39:59  375 
41 Darren CHILD   2:40:15  360 
42 Adam STETTLER   2:40:33  388 
DNF Dustin EIDEN     363 
DNF TJ Stone   Lehi, UT 306161  389 
DNF Mark WESTON     391 
DNF Ryan Westermann   Slc, UT 264321  395 Spin Cycle Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Perry   Draper, UT2:05:35 279223  813 Revolution
2 Dan EVANS   2:05:38  810 
3 Creighton Lowe   Coeur D'alene, ID2:05:44 313318  814 Revolution
4 Tracen Winward   Preston, ID2:17:18 310165  803 
5 Nick MARKOSIAN   2:18:39  815 
6 Robert Monson   Alpine, UT2:21:29 285937  811 Revolution
7 Steve KEMPE   2:21:29  807 rumble guts
8 Bruce Thomas   Layton, UT2:21:29 311795  802 
9 Jerry CROZIER   2:33:15  805 Snot Rockets
10 Bret DAVIS   2:33:15  804 Snot Rockets
11 Kent EGGLESTON   2:34:04  809 
12 Gaynard LINGLEY   2:36:50  817 
13 Cameron Durman   Southjordan, UT2:39:09 298529  806 Unattached
14 Lonnie ANDERSON   2:47:01  808 
15 Ray BUTTARS   2:48:01  800 
16 John Moss   Sandy, UT2:51:52 297846  816 Revolution Cafe Rio
17 Theo MATHEWS   2:53:58  812 
DNF Gavin LINGLEY     818 

Men - Cat 5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Shepherd   Logan, UT2:10:47 294806  544 Logan Race Club
2 michael Broadbent   Logan, UT2:10:48 279187  506 
3 Keith TAYLOR   2:10:48  547 
4 Jason Bleak   Bountiful, UT2:10:49 315966  504 Bountiful Mazda Cycling Team
5 Joe KOTYNEK   2:10:49  527 
6 Jeremy Dustin   Hyde Park, UT2:10:49 309977  513 
7 Eric Taylor   Iowa City, IA2:10:49 316210  546 Contender
8 Mike Petroff   Layton, UT2:10:49 261684  539 Bountiful Mazda
9 Jeff Pace   Salt Lake City, UT2:10:49 256241  536 
10 James Helco   Plain City, UT2:10:50 294266  518 Simply Mac Racing
11 Chris DOUGLASS   2:10:50  512 
12 Bart Larsen   Idaho Falls, ID2:10:50 294087  530 
13 Clint KNECHT   2:10:50  525 
14 Shane Watt   Ammon, ID2:10:50 278421  549 Eagel Rock Cycling
15 Eric HOOLEY   2:10:50  521 
16 Jeff Boote   Idaho Falls, ID2:10:50 312546  505 Eagle Rock Cycling
17 Ian McMaster   Mapleton, UT2:10:50 296811  535 
18 Stephen Marty   Torrey, UT2:10:50 307382  533 SR3
19 James Adinaro   Salt Lake City, UT2:10:50 295234  500 Porcupine Racing
20 Jared Dixon   Draper, UT2:10:51 310717  510 Skull Candy/JSA Architects
21 BRIAN VANUITERT   Layton, UT2:10:51 311966  548 Bountiful Mazda
22 John KELLY   2:10:51  524 
23 Loren Roundy   Kaysville, UT2:10:51 261679  541 Bountiful Mazda
24 Justin Koyle   Wanship, UT2:10:52 311187  528 skull candy
25 Charles SCHUSTER   2:11:08  542 Lander Cycling
26 Evan LEFEVRE   2:16:10  532 
27 Don SCOTT   2:18:27  543 
28 Lyle CASTLE   2:19:33  507 
29 James Arnold   Sugarcity, ID2:19:34 279114  501 Eagle Rock Cycling
30 James Hunter   Spring Creek, NV2:20:11 247284  523 
31 Dennis McIntyre   Pleasant Grove, UT2:22:58 310936  534 O.Zone Racing
32 Brad PARKINSON   2:23:58  538 
33 Kevin BARKDULL   2:24:02  503 
34 Todd HARRIS   2:33:49  517 
35 Robert GREER   2:36:14  516 
36 Richard HUGHES   2:36:53  522 
37 Jaren Gibson   Syracuse, UT2:46:53 294409  514 The Bike Shoppe
38 Jason Knighton   Kaysville, UT2:49:39 311719  526 Team Excelerator
39 Daniel SMITH   2:53:29  545 
40 Robert Castro   Mountaingreen, UT2:54:09 309295  508 Team Excelerator
41 Kenneth Krivanek   Idaho Falls, ID3:00:18 277682  529 
42 Justin Gibson   Pleasant View, UT3:13:24 263645  515 The Bike Shoppe
43 Tom HELMS   3:23:34  519 
DNS Jeffery Banks   Idaho Falls, ID 263819  502 Eagle Rock Cycling
DNS Jon REEDER     540 
DQ Ryan LARSEN     531 
DNF Bobby Charlton   Twin Falls, ID 220918  509 Snot Rockets
DNF robert dominguez   Ogden, UT 272277  511 Team Excelerator
DNF Kevin Packer   Draper, UT 289541  537 Skull Candy / JSA

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT2:08:40 7974  900 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
2 Michael MacDonald   Salt Lake City, UT2:08:43 146521  903 Bountiful Mazda
3 Robert Walker   Pocatello, ID2:11:01 48931  914 Bountiful Mazda
4 Lorin Ronnow (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT2:11:02 264904  910 FFKR Architects/SportsBaseOnli
5 Gary Simmons   Layton, UT2:11:02 199407  911 Bountiful Mazda
6 Jim Gilland (1 - Cat5)   Layton, UT2:11:03 260463  918 Porcupine Cycling
7 Norman Mecham   Garden City, UT2:11:03 294780  919 Logan Race Club
8 William Webster   Lander, WY2:11:03 86429  915 Lander Cycling
9 Gary Powers   Draper, UT2:11:04 176500  906 Revolution Cafe Rio
10 Elton Reid   Park City, UT2:11:04 192940  908 
11 John Hernandez (2 - Cat5)   Smithfield, UT2:11:04 294515  921 LRC
12 Ward WESSELS   2:11:04  916 
13 Kolin Vance   Fruit Heights, UT2:11:05 267965  913 
14 David Evans   Hyde Park, UT2:11:05 85821  901 
15 Stephen Pudlock   Ogden, UT2:11:05 188499  907 Bountiful Mazda
16 Bill Field   Jackson, WY2:11:06 312746  920 Fitzgeralds
17 Lynn Thackeray   Payson, UT2:11:06 35268  912 Utah Velo
18 Alex Nieroth   Oakley, UT2:11:06 297662  905 
19 bruce jorgenson (3 - Cat5)   Oakley, UT2:11:10 307368  902 
20 Bradley Rich   Salt Lake Cty, UT2:11:10 29697  909 Millcreek Bicycles
21 Steve McKague   West Jordan, UT2:11:23 314066  904 LHM Infinite Cycles
22 Wayne DOUGLASS   2:23:12  922 LRC
23 Bob WILHELMY   2:43:43  917 

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni Kennard   Provo, UT0:22:52 279908  553 
2 Marshal Markham   Mapleton, UT0:23:22 299112  554 
3 Jase HOOVER   0:24:29  552 
4 Seth Taylor   Pleasant Grove, UT0:24:47 310028  556 
5 Van Higley   Kaysville, UT0:25:25 316246  551 BIKERS EDGE
6 Sam FAIRBOURN   0:26:07  550 SLC Bicycle Co.
7 Rhys Martin   Draper, UT0:26:38 311200  555 skullcandy/jsa architects
8 Ethan JONES   0:27:18  565 Porcupine Cycling
9 Nate HANSEN   0:30:15  566 Canyon Bicycles
10 Aaron TAYLOR   0:37:39  564 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dallen BROADBENT   0:22:39  557 
2 Jacob Markham   Mapleton, UT0:22:49 299110  558 
3 Haeden Williams   South Jordan, UT0:25:00 300370  559 YEA of Utah

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirsten Kotval   Park City, UT2:19:37 206135  109 PCIM
2 Stephanie Skoreyko (1 - Cat2)   Slc, UT2:19:39 287156  111 PCIM
3 Chantel Thackeray   Murray City, UT2:19:39 249124  112 PCIM
4 BREANNE NALDER   Murray, UT2:19:39 263791  110 Ski Utah Cycling Team
5 Kelly Dailey   Ogden, UT2:19:45 207981  102 Bountiful Mazda
6 Jamie Bangerter   Draper, UT2:19:55 273651  101 Ski Utah Cycling Team
7 Jamie Jenkins   Salem, UT2:26:58 260965  108 Bountiful Mazda
DQ Denise Antacle (Cat2)   Holladay, UT 171605  100 PCIM
DQ Nicole Evans (Cat1)   Sandy, UT 201539  103 Millcreek Bicycles
DQ Stephanie Falls (Cat3)   Durango, CO 293418  104 FLC/ICE/RockyMountainSurgeryCe
DQ Alison Frye   Salt Lake City, UT 247526  105 Ski Utah Cycling Team
DQ Lori Harward   Salt Lake City, UT 247090  106 Ski Utah Cycling Team
DQ Laura Howat   Salt Lake City, UT 147582  107 Ski Utah Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kandice Lund   Centerville, UT2:23:42 271795  311 NA
2 Anna Podgorney   Idaho Falls, ID2:23:43 246055  315 Eagle Rock Cycling
3 Heather Smith   Layton, UT2:23:43 305085  319 Dottie Beck’s Racing/The Bike
4 Christie JOHNSON   2:23:43  330 White Pine
5 Katherine Smith   Salt Lake City, UT2:23:43 297851  318 Unattached
6 Luisa TODD   2:23:43  321 
7 Gretchen Houston   Idaho Falls, ID2:23:44 312210  309 Eagle Rock Cycling
8 Kaytie Scott   Ogden, UT2:23:44 311329  317 Simply Mac Racing
9 Alicia Finlayson   Highland, UT2:23:44 291405  306 Porcupine Cycling
10 Keri Gibson   Pleasantview, UT2:23:44 294391  307 Dottie Beck's Racing/The Bike
11 Danielle Trejo   Layton, UT2:23:48 293540  322 Dottie Beck’s Racing/The Bike
12 Shoko SMITH   2:23:51  331 Canyon Bicycles
13 Kimberly ENCE   2:23:51  305 
14 Alisa DOMAN   2:23:51  304 
15 Holly MAGLEBY   2:23:51  324 Eagle Rock Cycle
16 jennifer mathewson   Kaysville, UT2:23:52 313122  332 Dottie Becks Racing
17 Jennie BLACK   2:23:52  300 
18 Jessica HUNN   2:23:59  326 Ski Utah
19 Jayme DENNISTON   2:24:16  303 
20 Shanna Matheson   Salt Lake City, UT2:29:53 258348  314 Utah Premier Ski Utah
21 Kara SWENSEN   2:33:45  328 
22 Amy VAN UITERT   2:34:49  323 
23 Aileen BREW   2:35:09  301 
24 Kelly Powers   Salt Lake City, UT2:40:53 278797  316 Revolution Cafe Rio
25 syaufu ma   Oakley, UT2:41:01 307367  312 
26 Heather MASTELLER   2:51:01  313 
DNP Hope HELMS     308 
DNF Tami CHARLTON     302 
DNF Juel Iverson   Salt Lake City, UT 211994  310 Canyon Bicycles--Draper
DNF Arleen SPENCE     320 
DNF Krystal TAYLOR     325 
DNF Karie EGGLESTON     329 

Women - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lara Sparhawk (1 - Cat3)   Boise, ID2:23:42 286722  486 Riverstone
2 Roberta Powers   Draper, UT2:23:42 264964  484 Revolution Cafe Rio
3 Holley Aldred   Mapleton, UT2:23:43 293687  475 Lactic Acid Cycling
4 Ellen Guthrie   Salt Lake City, UT2:23:43 208087  478 Spin Cycle Racing
5 Beverly Ronnow (2 - Cat3)   Salt Lakecity, UT2:23:43 280271  485 FFKR Architects/SportsBaseOnli
6 Betsy Spiegel   Salt Lake City, UT2:23:44 33629  487 
7 Beth McMaster   Mapleton, UT2:23:50 294100  483 
8 Cris Kiser   Cottonwood, UT2:23:50 287258  480 revolution cafe rio
9 Robynn Masters   Salt Lake Cty, UT2:23:51 22860  482 Contender
10 Marlene HATCH   2:23:53  479 
11 Erika LLOYD   2:23:53  481 
12 Melinda Berge   Tucson, AZ2:43:49 252799  476 Unattached
13 Jade Nancy GIRARD   2:59:00  477 

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Gardner   West Jordan, UT0:23:38 276336  561 PCIM
2 Elizabeth Westermann   Slc, UT0:27:04 310958  562 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpyCUORESierra NevadaUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee