Race Results for
Rabbit Valley Rally - MSC 1
Fruita, CO
(Event Information)
Individual Time Trial on 04/24/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Blevins   Durango, CO18:59.18 255493  671 Duranog Devo
2 Charlie Greenberg   21:17.55  668 
3 Jack Ellmer   Fortcollins, CO21:49.41 310432  538 Rocky Mtn Cyclery
4 Kyle Bloesser   Colorado Springs, CO22:07.29 293885  519 Front Rangers
5 Keenan DesPlanques   Durango, CO23:30.98 294635  528 Durango Devo
6 Derek Pansze   Durango, CO24:59.28 295484  680 Durango Devo
7 Jack Tanner   Boulder, CO25:09.55 309291  564 Boulder Junior Cycling
8 eli chance   Boulder, CO25:40.51 314510  770 Boulder Jr Cycling
9 ayden chance   Boulder29:43.07 314508  771 Boulder Jr Cycling

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haakon Sigurslid   18:32.62  527 Devo
2 Stephan Davoust   Durango, CO19:06.97 264191  570 Durango Devo
3 Joe Christiansen   Lyons, CO21:33.65 295821  733 Redstone Cyclery
4 Alec Schaffer   Steamboat Springs, CO22:17.23 296377  552 SSWSC/MOOTS
5 Sam Blomquist   Berthoud, CO22:35.26 298233  620 Grand Sports
6 Jeffrey Gay   Steamboat Springs, CO22:56.13 295981  751 Moots / Honey Stinger
7 James Shahan   Durango, CO24:08.06 296346  756 Durango Devo
8 James Waugh   27:00.35  557 PCL/Wheat Ridge Cyclery
9 Henry Larson   Durango, CO28:13.25 312378  660 Durango Devo

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 travis westcott   Glenwood Springs, CO18:56.42 276448  513 Mesa State College
2 William Lewis   Leadville, CO19:56.55 303235  767 
3 Cameron Creger   21:10.57  752 Club Treads / Trek
4 Timothy MtPleasant   Eagle, CO22:52.27 287954  736 Venture Sports
5 Jacob Shaffer   Broomfield, CO23:37.56 297748  516 

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 thomas konecny   Breckenridge, CO18:09.72 311585  663 
2 Robb Parsons   Grand Junction, CO18:38.50 310142  662 livetrainrace.com
3 Eric Greenwood   19:34.37  776 Kuhl
4 Wade Washburn   Denver, CO19:43.63 197660  773 clubtreads.com
5 Jeffrey Smith   Lafayette, CO20:07.58 264136  582 Colorado Single Track
6 Terry Harron   Dillon, CO20:16.97 297062  768 
7 Brian McCall   Carbondale, CO20:22.06 23189  737 Basalt Bike and Ski
8 Chris DeLauro   Mead, CO20:30.69 290100  654 Colorado Singletrack
9 Curry Deutsch   20:48.02  566 Fitness Tech
10 Phillip Stevens   Leadville, CO21:42.99 34096  523 
11 Scott Wilkonson   21:44.70  585 Team Evergreen Racing
12 Jeremy Templin   Thornton, CO23:15.30 288038  734 Derby Bicycle Center
13 Jonathan Wirth   Marine Mn23:49.03 206768  562 Club Treads Bike Team
14 Eric Kurtti   31:09.55  541 

Men - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Nesbitt   Bailey, CO18:43.21 311671  738 COMotion Sports/Yeti
2 Andrey Guidera   Newport, RI21:24.82 14380  777 
3 Field Blevins   Durango, CO21:28.05 78767  670 
4 Jim Arnold   Copper Mtn, CO21:48.51 172326  764 
5 Ian Jardine   Colorado Springs, CO22:21.50 285734  735 Team Colorado Single Track
6 Hunter Smith   Boulder, CO22:39.20 285843  617 Boulder Cycle Sport
7 Scot Corn   23:03.73  609 
8 John Svoboda   23:48.35  760 
9 Roy Kemp   Grand Junction, CO23:50.77 114306  685 Ruby Canyon Cycles
10 rich larson   Durango, CO24:50.14 302077  659 
11 Jeffrey Kennedy   Breckenridge, CO25:49.41 207015  581 
12 Jeffery Lovett   34:09.38  746 
DNS David Ries   Boulder, CODNS 184842  524 Boulder Cycle Sport
DNS Tim James   Lafayette, CODNS 271425  710 Echelon Spokes and Slopes

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Swenson   Park City, UT16:24.99 282247  539 Cole Sport
2 Gino Pastore   Durango, CO16:54.80 230628  690 Durango DEVO
3 Gordon Cottle   Sandy, UT17:07.39 269345  586 KUHL
4 Sepp Kuss   Durango17:17.17 276598  591 Durango DEVO
5 Taylor Schmidt   Littleton, CO18:20.01 257291  596 Optimize Endurance Services/Bikesource
6 Elliott Saslow   Durango, CO18:27.79 264114  693 Durango DEVO | Get-Out!
7 Sean Geisler   Salida, CO19:17.50 213901  766 Moots
8 Drake Uriguen   Fruita, CO19:18.59 279628  745 Singletrack Bike Shop

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Curry   La Crosse, WI17:18.79 248006  731 Alpine Ortho
2 Jake White   Cambridge, MA18:10.38 300810  720 Rocky Mountain Bikes
3 Aaron Vaughn   Boulder, CO18:11.72 269163  757 FCCT
4 Brian Firle   Boulder, CO18:18.65 282337  739 RockyMounts/Izze
5 Eric Rubottom   Eagle, CO18:40.54 246645  639 DeathRow Velo
6 Jason Haney   Fort Collins, CO19:24.07 250577  779 Trek Mountain Co-op

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Espinoza   Boulder, CO16:16.01 10984  518 PreRace.com
2 Casey Hill   Talent, OR16:36.40 234118  650 Pabst Blue Ribbon Mafia Racing
3 Michael Scott   Denver, CO17:01.24 173493  535 Team Evergreen Racing
4 troy hiatt   Gunnison, CO17:05.05 287287  517 Team Alpine Ortho Cycling
5 Jake Lueckel   Lakewood, CO17:15.37 76599  621 bicycle village
6 Brett Billings   Colorado Springs, CO17:39.81 231843  683 Bandwagon Racing
7 Tyson Kaman   Fort Collins, CO17:40.83 99202  730 Yardbird Racing
8 Jon Freckleton   Steamboat Springs, CO17:54.33 12316  571 
9 Dan Dunbar   Boulder, CO18:00.53 235244  613 Feedback Sports
10 Ryan Krusemark   Uintah, UT18:08.65 138565  775 Kuhl
11 Zachariah White   Boulder, CO18:10.51 55943  674 Feedback Sports
12 Nick Thelen   Colorado Springs, CO18:27.17 200176  728 Feedback Sports
13 Keith Collins   Denver, CO18:27.20 226498  729 Bach Builders
14 Campbell Levy   Centennial, CO18:29.53 116610  705 PCL/Yeti
15 Ryan Schultz   Grand Junction, CO18:59.01 240082  708 Comotion Sports/Yeti Cycles
16 Bill Frielingsdorf   Fort Collins, CO19:18.67 199185  530 
17 Doug Dupuie   Denver, CO20:16.48 76455  747 COMotion Sports / Yeti

Men - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Johnson   Colorado Springs, CO16:21.18 17932  615 Bandwagon Racing
2 Kenny Wehn   Durango, CO17:05.99 37549  778 Colavita New Mexico
3 Mike Driver   Fruita, CO17:36.26 294288  727 Livetrainrace.com
4 Gary Thacker   Boulder, CO17:42.53 35266  520 justins/titus
5 Matt Miller   Golden, CO17:49.27 308049  635 
6 Daren Cottle   Sandy, UT17:54.92 133750  583 Canyon Bicycles
7 Kenneth Boyer   Denver, CO18:18.95 261898  772 
8 Greg Gorrell   Conifer, CO18:54.29 221265  696 Feedback Sports
9 Barry Wiebe   Littleton, CO18:59.77 171924  577 Colorado Singletrack
10 Hal Butler   Highlands Ranch, CO19:00.13 247110  645 FitnessTech
11 Geoffrey (Drew) Geer   Boulder, CO19:11.55 157907  699 Justin's/Titus
12 Cary Dunn   Pine, CO19:11.88 10203  758 COMotion Sports / Yeti
13 Ed Ford   Golden, CO20:49.00 209727  625 
14 Yeulin Willett   Grand Junction, CO22:11.05 132096  614 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Cares   Boulder, CO15:07.03 216528  50 Kenda / Tomac / Hayes
2 Alexander Grant   Salt Lake City, UT15:10.06 101189  53 Cannondale Factory Racing
3 Benjamin Sonntag   15:19.49  55 Cannondale Factory Racing
4 Jay Henry   Avon, CO15:20.89 15853  14 Tokyo Joe's
5 Mitchell Hoke   Boulder, CO15:25.47 203760  31 Tokyo Joe's
6 Tim Allen   Golden, CO15:26.35 161831  42 Niner / Ergon
7 Kevin Kane   Dillon, CO15:32.89 223277  37 Summit Velo/ Rocky Mountain/Maxxis
8 Mike West   Boulder, CO15:35.69 37786  35 Maverick
9 Trevor Downing   Durango, CO15:36.41 161859  49 Mafia Racing
10 Kevin Soller   Breckenridge, CO15:44.89 213616  59 Summit Velocity
11 Dylan Stucki   Durango, CO15:45.10 192016  44 Mafia Racing
12 Jake Wells   Avon, CO15:48.07 191242  21 MafiaRacing/Pabst/Felt
13 Brad Bingham   Steamboat Springs, CO15:56.73 121632  24 MOOTS CYCLES
14 Len Zanni   Steamboat Springs, CO15:58.10 39400  18 Honey Stinger/ Trek
15 Travis Scheefer   Gunnison, CO15:59.46 173190  45 CB Builders/Brick Over Pizza
16 John Nobil   La Jolla, CA16:02.48 26168  33 
17 Travis Brown   Durango, CO16:04.16 5171  57 Trek
18 Charles Gibson   Provo, UT16:11.42 106376  40 Felt Bicycles
19 Greg Gibson   Big Bear Lake, CA16:12.22 111046  41 
20 Nick Truitt   Breckenridge, CO16:12.26 198767  51 PCL Construction/Yeti Cycles/Wheatridge Cyclery/Rockbom Brewerytt
21 Ryan Dorsey   Woodland Park, CO16:15.09 279201  56 Honey Stinger/Trek
22 Bryan Mickiewicz   Littleton, CO16:17.69 211312  RMR/Hammer Nutrition
23 Jeffrey Irwin   Gunnison, CO16:19.85 17429  10 Alpine Orthopaedics
24 Colin Osborn   Carbondale, CO16:27.42 210855  27 Honeystinger/Trek
25 Michael Hosey   Cotati, CA16:28.94 195352  43 Soulcraft
26 Shawn Meredith   Denver, CO16:36.55 251715  13 All Mtn Racing
27 Jason Young   Boulder, CO16:44.02 43908  20 Feedback Sports
28 Jan Koles   Winter Park, CO16:45.40 222615  19 Mafia Racing
29 Jordan Williford   Boulder, CO16:54.93 246497  34 Bach Builders
30 Bryce Gordon   Durango, CO16:55.64 405755  11 Honey Stinger/ Trek
31 Adam Parke   Steamboat Springs, CO16:58.85 213492  36 Orange Peel
32 Matthew Simmons   Wheat Ridge, CO17:01.54 32718  ProCycling
33 Nate Bird   Steamboat Springs, CO17:46.26 264280  12 Honey Stinger/Trek
34 Katriel Statman   Lexington, VA19:05.27 239294  60 Feedback Sports
DNS Brian Fuentes   Boulder, CODNS 12509  26 Waltworks/fuentesdesign
DNS Sarah Tescher   DNS  769 Durango Devo

Women - Cat 3 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Avra Saslow   Durango, CO23:39.85 294397  694 
2 Martina Pansze   Durango, CO26:11.90 295483  681 Get Out! Durango
3 McCauley Smith   Boulder, CO35:01.43 285844  616 Boulder Junior Racing

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee blevins   Durango, CO21:45.49 278472  672 Get Out!
2 Emily Schaldach   Durango, CO24:12.06 314034  607 Get Out! - Durango

Women - Cat 2 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meg Plank   Uintah, UT21:42.22 296160  774 Kuhl
2 Christine Irelan   Colorado Springs, CO21:47.17 293959  697 
3 Willa Johnson   Boulder, CO22:23.22 244213  550 Title Nine
4 Dana Shinn   24:36.88  529 
5 Melanie Smith   Greeley, CO32:07.62 296391  722 Infinit Nutrition

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AliciaRose Pastore   Durango Co20:35.40 219217  691 Rocky Mountain Chocolate Factory
DNS Meghan Kane   Dillon, CODNS 223279  565 Tough Girl / Scott

Women - Cat 1 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Rawley   Dillon, CO21:15.39 234957  590 Yeti Beti
2 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO21:20.47 261623  762 YetiBeti
3 Pam Seidler   Carbondale, CO21:51.85 277022  732 Basalt Bike and Ski
4 Jacqueline Wood   Carbondale, CO22:41.10 11055  522 Justin / Titus
5 Elizabeth Boese   Fort Collins, CO22:56.40 217926  627 Rudy Project / Life Realignments
6 Kathryn Judson   Arvada, CO24:05.04 47161  651 Seek1 Racing/Innovative Office

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Huck   Boulder, CO18:21.08 194901  30 tokyo joes
2 Becca Blay   Boulder, CO19:09.19 174258  17 Mafia Racing
3 Sonya Bugbee   Lakewood, CO19:47.79 228971  38 Yeti Beti
4 Jari Kirkland   Crested Butte, CO20:04.44 215406  52 Alpine Orthopaedics
5 Shannon Gibson   Durango, CO20:06.77 156279  54 Velo Bella-Kona

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaOSMOUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee