Race Results for
Piney Hills Classic
Ruston, LA
(Event Information)
STR on 10/24/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sammy Davidson   Tulsa, OK 176264  203 Sound Pony
2Andrew Neilson   Houston, TX 235610  202 Sugar Cycles - 180
3Frederick Willemsen   Round Rock, TX 243606  201 Bicycles Inc/Trek
4Scott Hargrove   Jena, LA 255902  205 S3
5Michael Gorton     204 

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tristan Uhl   Austin, TX 168160  Southern Elite/Sun & Ski
2Tyler Jewell   Austin, TX 168914  Metro VW/Cap Carter Racing
3Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572  Cap Carter Racing
4Nicholas Garza   Flower Mound, TX 218994  Mad Duck
5Tracy Martin   Alexandria, LA 166132  S3 Racing
6Stephen Kidd   Tyler, TX 41944  Elite/TKO Racing
7Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168  Park Place Dealerships
DNFDwayne Otto   Muenster, TX 26937  Bicycle Plus
DNFJoshua Rosby   Baton Rouge, LA 171261  (W)reck.less Racing

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mauricio Garcia     723 Team Wolf
2Bryce Gray     721 BikeLane
3Theo Mack Grant     722 Southern Elite/Sun&Ski/APARD
4J.P. Gonzalez     724 Dallas Bike Works

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henry Sandusky     684 Matrix/RBM
2Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX 291057  682 Hill Country Bicycle Works
3William Roberson   Katy, TX 297864  681 Bike Barn
4Michael Dearman     687 Richardson Bike Mart/Matrix
5Hayden Crittenden     683 Bat World Sanctuary
6Dalton Vandivere     686 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
7Alexander Christian     685 

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trevor Mulhern     622 Bell Co
2Hayden Price   Austin, TX 297115  625 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
3Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX 290909  621 Hill Country Bicycle Works
4Austin Wagner     623 Richardson Bike Mart/Matrix
5Jacob Grant   Austin, TX 281727  624 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
6James Procter     627 Southern Elite/Sun&Ski Sports/APARD
7Thomas Madden     626 

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cesar Tidrick     617 
2Clay Cook     615 Loco
3Logan Sanderson     616 
4Anthony Aguilar     628 S3 Racing
5John Madden   Houston, TX 329156  614 
6Colton Johnson   North Richland Hills, TX 314696  613 Sun & Ski
7Cody Phillips     611 Bat World Sanctuary
8Blake Powell     612 
9Dakota Burklund   San Marcos, TX 296255  619 Team Dakota
10Chris Strickler     620 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Wilmeth     507 Woodlands Cycling Club
2Scott Crowley     506 
3Eduardo Lopez     503 Bikes Ect.
4Ryan Barrow     509 LaSport
5Estevan Garcia     501 
6Mark Nelson     502 Bike Ect./Loco
7Philip Sechrist   Sugarland, TX 306803  505 
8Al Ruiz     511 
9Richard Gardner     510 
10Luke Jordan   Boerne, TX 220269  508 Bicycle Shack
11Scott Bailey     512 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlos Uranga     524 Pirate Race Productions
2Paul Henagan     528 
3Jason Alexander     527 
4Ty Smith     526 Trailantulus
5Jonathan Hicks     521 LOCO
6Chris Vandivere   Houston, TX 205782  529 Bikelane
7Miles McDowell     523 LOCO
8Matthew Phipps     525 
9Sean McCauley   Houston, TX 287760  522 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Ashby   Texarkana, AR 304034  569 
2Jim Pearce     568 
3Ubaldo Castillo     571 Southern Elite/APARD/Sun & Ski
4Brian Bowes     573 
5Stan Riddle     572 
6Brian Hunt   Grand Prairie, TX 305435  565 
7Jonathan Howell   Austin, TX 308986  562 Natural Water
8Brian High     575 LOCO
9Brad Wren     567 Loco
10Estevan Garcia Sr     561 
11Andrew Tidrick     570 
12Juan Jacob Garcia     566 Team Wolf
13Wade Easley     574 
14Sam Benton     564 

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elton Smith     602 Bossier City Bats
2Jose De La Rocha     601 Matrix/RBM

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Damian Castillo   Austin 289300  363 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
2Rob Sandusky   Frisco, TX 291129  362 Matrix/RBM
3Christopher Willemsen   Round Rock, TX 287900  361 Bicycles Inc/Trek

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erique Williams   Houston, TX 297166  237 Casey Stoddard U23 Development
2Cody Taylor     233 LoCo/Bikes Ect.
3Eric Biebighauser     231 Simpson's Adventure Sports
4Joel Williams     232 Hill Country Bicycle Works
5Casey Stoddard     236 The Bicycle World
6Clay Smith     235 Mona Vie
7John Viator     234 Rhino Racing
8Julio Hernandez     240 
9Kyle Rangel     239 UH
DNFJulia Jenkins   Houston, TX 206021  238 Bike Sport / ION

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Bell   Arlington, TX 303829  272 Bicycles Inc/Trek
2Christopher Mayes   Liberty Hill, TX 287031  267 Team Bicycle Sport Shop
3William Lockridge   Chelsea, AL 300922  262 Team BikeLane
4Jeff Weatherly   Granbury, TX 290334  264 Bicycles Inc./Trek
5James Barrow   Shreveport, LA 300730  271 LaS'port
6Carl Barrow     269 La'Sport
7Chris Bowen     263 Team LaS'port
8Mike Meiers     268 EnviroInks.com/Bike Route
9Troy Ketchum     274 Piney Hills Cyclists
10James Koehn   Austin, TX 272648  266 Team Bicycle Sport Shop
11Erik Streight   Houston, TX 178201  270 West End
12Tyruss Cramer     273 
13Lucas Hilbrich     261 
DNFMichael Balfe     275 Team LaS'port
DNFDon Sutton   Deer Park, TX 303581  265 EnviroInks.com / Bike Route

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cary Beene     325 NRC/Pedelmashers
2Scott Gurganus   Bossier City, LA 186366  317 Team LaSport
3Roger Morton     322 
4Gordon Richardson   Houston, TX 268739  313 Bikesport/Ion
5Ward McLain     314 LOCO
6Tim Woodruff   Anna, TX 168504  318 
7Mark Roberson   Katy, TX 257392  311 Bike Barn
8Patrick Marr   Shreveport, LA 74  332 Team LaS'port
9Philip Teitel   Houston, TX 255092  320 P -n- J -n- J
10Todd Gray     324 Real T/Tortoise Racing
11Robert Sandusky     312 R2
12Robert Sparacino     323 BikeLane
13Larry Crittenden     315 BatWorld.org
14Jakub Haba     329 Polska
15Michael Ridener   Euless, TX 68703  326 Bicycles Inc. / Trek
16John Madden   Houston, TX 308953  333 Team BikeMojo.com
17John Dowling     316 Spider Riders
18Floyd Romero     321 Bicycles Inc./Trek
19James Ramsaur     328 Team Ruston
20Price Barker     330 Loco
21Dennis Livingston   Red Oak, TX 185910  331 
22Jay James     355 Occam's Racer
DNFScott Schneider   Minden, LA 234137  327 El Diablo en la Casa

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve Houlbjerg     383 Wheelsport
2Roel Chapa   Arlington, TX 291206  381 Bicycles Inc. / Trek
3Mark Hargis   Grapevine, TX 140813  382 Bicycles Inc./Trek
4Rick Hendricks     384 

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Don Losawyer   Arlington, TX 275430  136 PACC
2Kevin Highfield   Spring, TX 218694  138 Southern Elite/Sun &Ski Sports
3Greg Rueb   Georgetown 142796  135 Rocky Hill Ranch
4Buddy Fitch   Flower Mound, TX 119744  133 Infinity Cycling/Bicycle
5Alan Johnson   Dallas, TX 157600  132 Matrix/RBM
6Mitch Evans   Baton Rouge, LA 216985  137 
7James Davis   Conroe, TX 185473  141 Team Bike Lane
8Spencer Jewell   Waco, TX 110566  143 Sage Cycles
9Michael Kolat   Lake Jackson, TX 88139  134 
10Andy Kathan   Tyler, TX 18590  142 Mad Duck
11Todd Fox   Southlake, TX 12174  131 Mad Duck - Fox Rentals
12Ronald Leazer   Bossier City, LA 243607  139 
13Paul Forderhase   Austin, TX 73177  144 Ozone
14Scott Schaefer   Houston, TX 126923  140 Southern Elite/Sun & Ski

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richard Suggs   Nacogdoches 138422  151 Nacogdoches Bike Club
2Bill Moreman   Arlington, TX 84650  152 Bicycles Inc./TREK
3Frederic Schmid   Waco, TX 109257  153 Bicycles Outback
4Peter Bielinski   Houston, TX 154163  155 Hairy Legs
5Bohumil Kral   Beaumont, TX 129177  154 
6Desmond Rolf   La Marque, TX 105398  156 Bikesport/Ion
7Tyler Simpson   Whitehouse, TX 32780  157 Tyler Bicycle Club

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chauncey Deller   Tyler, TX 311905  32 Elite/TKO Racing
2Colin Roberson   Fort Worth, TX 286774  31 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
3Zane Jeffers     33 Bell & Company Mountain Biking
4Braden Martin     34 R2W

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nevada Thomason   Whitehouse, TX 187734  49 Elite/TKO Racing
2Tre' Haydel   Baton Rouge, LA 211794  43 Raising Cane's Racing
3Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX 254112  46 Tortoise Racing
4Scott Borne   Covington, LA 228867  48 Subaru Cyclones
5Jon Cotton   The Colony, TX 265213  47 Tortoise Racing
6Robert Mooney   Sherwood, AR 266755  45 Arkansas Cycling
7Warren Weber     44 
8Wylie Bagley   West Monroe, LA 228798  50 S3 Racing
9Lynn Gray   Saint Francisville, LA 299369  41 (W)reckless Racing
10Garth Norman   Houston, TX 271660  52 Lonestar Bicycles
11Rey Vera   Keller, TX 279173  42 Bicycles Inc./Trek
DNFAdam Gaubert   Durango, CO 219159  51 Made In Saigon

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Renshaw   Tulsa, OK 154710  98 918XC.com
2Richard Machycek   Sherwood, AR 22016  96 AR cycling & Fitness
3John Larson   Mckinney, TX 194312  99 Park Place Dealerships/Dallas Bike Works
4Tim Kane   San Antonio, TX 290666  95 Team Sage Cycles
5Fred Gray   Spring, TX 187011  92 Team Bike Lane
6Vaughn Cavanaugh   Houston, TX 194241  100 InviroInks.com / Peaks Coaching
7Doug Harper   Allen, TX 175622  91 
8Brian Bajat   Haughton, LA 141343  97 Team La'Sport
9Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX 202642  93 Forth Worth Lumber
10Paul Allan   Hosuton 276016  101 Bikeland Developmental
11Chris Ready   Arden, NC 29302  103 Absolute Racing
DNFChris Jenkins   Houston, TX 109720  102 Bikesport/Ion

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katherine Roberson   Katy, TX 297865  741 Bike Barn
2Skylar Gray     742 BikeLane

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Heather Fitzgerald     632 
2Amanda Mayes     631 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Susan Easley     641 

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ginger Renshaw     651 918XC.com
2Kim Davis     652 Team Bike Lane

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mary Gilmer   Chelsea, AL 310472  402 Bike Lane
2Joy Norris     401 LSUHSC
3Lisa Uranga     403 Pirate Race Productions
4Penny Ficker     405 Dalla Bike Works
5Holly Ratcliff     404 (W)reck.less Racing

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kim McLain     421 LaS'port
2Kim Sitta     422 
3Catherine C. Moore     423 

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tracy Shepherd     461 
2Teresa White     462 Loco

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rachel Byus   Argyle, TX 260379  161 Texas State

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pamela Jackson   Garland, TX 157028  177 RBM Matrix/ Max Muscle
2Alicia Roberson   Fort Worth, TX 306767  176 Bicycles Inc./Trek

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kathy Johnson   Dallas, TX 157466  186 Matrix RMB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee