Race Results for
22nd Annual High Uintas Classic
Evanston, WY
(Event Information)
Stage Race on 06/21/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Payton Nishikawa   Willard, UT04:25:59 26145  905 Simply Mac
2 Dwaine ALLGIER   04:26:19  896 
3 Thom MORTON   04:28:06  938 White Pine Touring
4 Michael Kracht   Park City, UT04:28:26 271396  903 Big Ring - Realcyclist.com
5 Adam Taylor   Pleasantgrove, UT04:29:18 280724  907 SLC Bicycle Co.
6 Eric Martin   St. George, UT04:29:29 266132  904 skullcandy/jsa architects
7 Shad Hamilton   Lander, WY04:33:19 269511  902 Lander Cycling
8 Chad Burt (1 - Cat4)   Sandy, UT04:33:58 246021  899 porcupine cycling
9 Jeffrey Flick   Salt Lake City, UT04:38:18 99231  901 RMCC/Cyclesmith
10 Walter Blanco   Layton, UT04:39:18 196598  936 Ski Utah Cycling Team
11 Brent Williams (2 - Cat4)   South Jordan, UT04:43:30 229675  937 SLC Bicycle
12 Jerry Bergosh   Salt Lake City, UT04:56:38 246295  897 SLC Bicycle Co.
13 Kevin Olson (1 - Cat5)   Jackson, WY05:00:49 312968  906 Teton Orthopedics
14 Ronnie Boutte   Layton, UT05:52:30 308066  898 Big Ring - Realcyclist.com

Men - Master 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer deBry   Sandy, UT04:15:51 242242  502 Ski Utah
2 Mark Schaefer   Ogden, UT04:15:57 66592  514 Barry Lasko DDS Race Team
3 Zan Treasure   Ogden, UT04:16:15 143866  509 Bountiful Mazda
4 Eric Greenberg   Whitefish, MT04:20:32 70392  504 Great Northern Cycles
5 Donald Armstrong   Ogden, UT04:21:59 1910  501 Barry Lasko DDS Racing
6 Arthur O'Connor (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT04:22:17 26546  507 TeamBigRing/RealCyclist.com
7 Russell Schneider   Whitefish, MT04:30:18 58454  508 Great Northern Cycling
8 James Ferguson   Ogden, UT04:31:16 200321  503 Bountiful Mazda
9 Sean Hoover   Riverton, UT04:32:31 197932  505 Canyon Cycle Draper

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Bryner   Salt Lake City, UT04:08:54 201017  107 Barbacoa-Mi Duole
2 Bradley Gehrig (1 - Cat1)   Salt Lake City, UT04:11:52 234987  112 Barbacoa-Mi Duole
3 Tyler Riedesel   Salt Lake City, UT04:12:06 264518  122 Canyon Bicycles-Draper
4 Zachary Tittensor (2 - Cat1)   Highland, UT04:12:16 217116  124 Canyon Bicycles-Draper
5 Sam Krieg   Pocatello, ID04:12:33 201431  137 ICE Idaho Kidney
6 Aaron Olsen   Woodscross, UT04:13:41 181440  119 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
7 Cameron Hoffman   Clearfield, UT04:13:49 57141  135 Bikers Edge/Destination Homes
8 Erik Harrington   Salt Lake City, UT04:14:02 263132  114 RMCC/Cyclesmith
9 David Harward   Salt Lake City, UT04:15:30 15338  115 Canyon Bicycles-Draper
10 Bill Demong   Park City, UT04:15:52 247228  110 Cole Sport
11 Francis (Gardie) Jackson   Larkspur, CA04:16:39 60511  117 Cole Sport
12 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT04:18:03 192669  121 Cole Sport
13 Ryan La Pier (1 - Cat2)   Las Vegas, NV04:18:08 256814  118 FFKR Architects/SportsBaseOnli
14 Peter Kuennemann   Salt Lake City, UT04:20:14 19955  136 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
15 Dustin Eskelson   Roy, UT04:21:57 219289  111 Barbacoa-Mi Duole
16 Nathan Miller   Park City, UT04:22:05 129449  138 Cole Sport
17 Todd Hageman   Park City, UT04:23:35 50257  113 Cole Sport
18 Scott Allen   Sandy, UT04:24:10 131004  102 Canyon Bicycles-Draper
19 Billy Allen   Sandy, UT04:24:40 77303  101 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
20 Michael Booth   Salt Lake City, UT04:25:28 212282  105 Barbacoa - Mi Duole
21 Michael Wilcox   Salt Lake City, UT04:26:02 78544  126 FFKR/Sportsbaseonline p/b Tour
22 Ryan Barrett   Provo, UT04:34:57 2708  104 Barbacoa-Mi Duole
23 Brian Boudreau   Salt Lake City, UT04:38:15 149526  106 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Pack   Taylorsville, UT04:07:27 209573  213 Church of the Big Ring / Gym J
2 Colin Joyce   Pocatello, ID04:13:46 292378  210 ICE / Idaho Kidney Institute /
3 Robert Chapman   Provo, UT04:15:10 90178  204 Jans
4 Perry Hall   Park City, UT04:16:02 206431  207 Team Wright
5 Christopher White   Salt Lake City, UT04:16:30 175309  231 RMCC
6 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT04:16:42 10617  206 RMCC/Cyclesmith
7 Clint Carter   Salt Lake City, UT04:24:29 220916  203 Ski Utah Cycling Team
8 jonathan hines   Salt Lake City, UT04:24:37 288895  209 
9 Jess Dear   Salt Lake City, UT04:27:55 212596  205 RMCC Cyclesmith
10 Adam Parke   Steamboat Springs, CO04:28:02 213492  214 
11 Steve Albrecht   Lehi, UT04:28:27 279040  202 Revolution Cafe Rio
12 Christopher Probert   Park City, UT04:28:38 75918  215 Hammer Nutrition
13 Brian Randall   Layton, UT04:29:52 228881  217 Team Wright
14 Stephen (Cody) Haroldsen   Salt Lake City, UT04:31:09 230640  208 Ski Utah Cycling Team
15 Mark Albrecht   Draper, UT04:31:11 279053  201 Revolution Cafe Rio
16 Jeremy Long   Murray, UT04:33:02 93667  211 
17 Matt Nunnelly   Melrose, MA04:35:19 308737  212 Bike Works/Rams Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Teela   Park City, UT04:08:39 35155  344 Cole Sports
2 Brian Cadman   Park City, UT04:18:04 296523  302 Hup United
3 Dan Tolson   Jackson, WY04:20:14 295242  315 Fitzgerald's Bicycles
4 Robert Gutzwiller   Fort Collins, CO04:24:24 233859  305 
5 Ryan Tanner   Salt Lake City, UT04:24:28 298172  343 SLC Bicycle Co.
6 eric dupuis   Layton, UT04:24:55 278019  303 SLC Bicycle Co.
7 Ryan Ottley   Providence, UT04:25:21 224853  311 LIN Socks
8 Spence Roper   Logan, UT04:28:52 240465  313 Logan Race Club
9 Mike Oblad   Taylorsville, UT04:30:07 26520  310 Porcupine racing
10 Matthew Wilson   Orem, UT04:31:40 301884  317 Utah Valley University
11 Austin Knutson   Salt Lake City, UT04:43:29 291966  307 
12 Liam ODonnell   Murray, UT04:44:05 291424  309 SLC Bicycle Co.
13 Nathan Petter   Fort Collins, CO04:44:40 267319  312 
14 Pat Terry    Mapleton, UT04:45:06 293984  314 Utah Valley University
15 Jonathan Lozon   Floyds Knobs, IN04:57:42 291131  308 Porcupine Cycling
16 hoz toro   Orem, UT05:23:38 310533  316 Utah Valley University

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Pace   Morgan, UT04:08:05 306117  403 Needles Peak/Mountain Builders
2 Bradley Nolen   Jackson, WY04:13:42 295318  402 Hoback Sports
3 Baylor Blessing   Pocatello, ID04:41:24 296379  401 ICE / Idaho Kidney Institute /
4 Benjamin Siler   Murray, UT05:09:10 292920  445 Lin's Performance Socks

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louie Amelburu   Las Vegas, NV04:12:49 65992  598 Barry Lasko DDS Race Team
2 Jeff Clawson   Sandy, UT04:13:39 103430  576 Canyon Bicycles - Draper
3 John McKone   Park City, UT04:14:09 23665  583 Cole Sport
4 Gary Porter   Roy, UT04:14:26 60559  585 Autoliv
5 Todd Taft   Salt Lake City, UT04:22:15 207596  589 Ski Utah Cycling Team
6 Michael Loveland   Morgan, UT04:22:32 246361  582 Needles Peak
7 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT04:28:44 281191  581 Revolution Cafe Rio
8 David Saurman   Wilson, WY04:33:30 265715  588 David Saurman
9 Yannio DAVILA   04:39:02  578 
10 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT04:39:18 67936  586 Canyon Bicycles Draper
11 Chris Harder   Jackson, WY04:54:27 280609  579 Fitzgerald's Bicycles
12 JIm Percy   Boise, ID04:56:56 274620  584 team bobs bicycles
13 Wayne Cottrell   San Clemente, CA05:13:08 48613  577 Ogden One

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT03:15:53 7974  626 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
2 Rick Montgomery   Woodland Park, CO03:19:08 45701  629 Binghams Northshore Cycling
3 Shannon Storrud   Park City, UT03:21:57 242162  631 Porcupine Cycling
4 Michael MacDonald   Salt Lake City, UT03:27:51 146521  628 Bountiful Mazda
5 Dwight Hibdon   Park City, UT03:28:10 16081  627 Mad Dog Cycles
6 Jim Verdone   Wilson, WY03:29:38 279139  632 Fitzgeralds Cycling
7 Gary Simmons   Layton, UT03:31:46 199407  630 Bountiful Mazda
8 John Haney   Park City, UT03:32:53 68337  645 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Evans (1 - Cat1)   Sandy, UT04:23:57 201539  776 Millcreek Bicycles
2 Lori Harward   Salt Lake City, UT04:35:48 247090  778 Ski Utah Cycling Team
3 Stephanie Skoreyko (1 - Cat2)   Slc, UT04:37:07 287156  781 PCIM
4 Alison Frye   Salt Lake City, UT04:38:47 247526  777 Ski Utah Cycling Team
5 Laura Howat   Salt Lake City, UT04:39:38 147582  779 Ski Utah Cycling Team
6 Chantel Thackeray   Murray City, UT04:40:19 249124  782 PCIM
7 Sarah White (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT04:55:10 305992  784 Revolution Cafe Rio

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan HILL   03:34:55  882 Porcupine Cycling

Women - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Guthrie   Salt Lake City, UT03:35:38 208087  966 Spin Cycle Racing
2 Roberta Powers   Draper, UT03:38:21 264964  968 Revolution Cafe Rio
3 Cris Kiser   Cottonwood, UT03:45:18 287258  967 revolution cafe rio
4 Margaret Douglass   Salt Lake City, UT03:48:43 60449  965 Ski Utah Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDFSpyShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee