Race Results for
Rabbit Valley Rally - MSC 1
Fruita, CO
(Event Information)
Individual Time Trial on 04/18/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Singlespeed Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Melis   Lyons, CO17:12.36 161935  59 Dales Pale Ale Spot Brand
2 Kris Lathrop   Carbondale, CO17:25.65 139701  582 COMotion Sports / Yeti
3 Darin BINION   18:48.41  713 Dead Bros / Banshee
4 Jason Trujillo   Fort Collins, CO18:57.44 108083  514 Black Sheep / New Belgium

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Blevins   Durango, CO20:52.80 255493  523 
2 Evan Weinman   Steamboat Springs, CO22:47.01 294829  668 
3 Cully BROWN   23:14.99  634 
4 Ryan Westermann   Slc, UT26:57.24 264321  692 Spin Cycle Racing
5 greenberg charlie   Durango, CO27:00.66 294494  706 Durango Devo
6 River WEISS   29:28.49  626 
7 Keenan DesPlanques   Durango, CO29:58.74 294635  542 
8 Devin FEILEN   30:32.26  698 
9 Harrison Quick   Durango, CO32:09.88 294573  601 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gibb Kentz   Glenwood Springs, CO20:37.60 272395  722 
DNS Andrew Carney   Fort Collins, CODNS 261229  532 
DNS John Gerweck   Boulder, CODNS 289949  559 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elliott Saslow   Durango, CO19:58.46 264114  685 
2 Haakon SIGURSLID   20:19.44  716 Durango Devo
3 Christian Shanley   Edwards, CO21:28.74 279447  653 Vail Mountain Bike Camps
4 Drake Uriguen   Fruita, CO21:55.28 279628  707 Singletrack Bike Shop
5 T. Quade Jander   Arvada, CO21:58.22 288891  679 Team Colorado Singletrack
6 Hank Stowers   Durango, CO22:49.39 267744  702 Durango Devo
7 Levi Kurlander   Durango, CO23:45.25 292498  642 Durango Devo
8 Stephan Davoust   Durango, CO25:30.18 264191  539 Durango Devo

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hill   Talent, OR18:18.54 234118  565 Mafia Racing
2 Brian WHITE   18:40.18  724 
3 Ryan Schultz   Grand Junction, CO19:26.38 240082  512 COMotion Sports / Yeti
4 Michael Scott   Denver, CO19:51.03 173493  612 
5 Eric Landis   Grand Junction, CO20:28.01 288034  725 Grass Roots Cycles / All Sound Designs
6 Chris DeLauro   Mead, CO20:53.70 290100  541 
7 Kevin COLE   21:04.65  701 
8 Curry DEUTSCH   21:19.58  543 
DNS Doug Dupuie   Denver, CODNS 76455  547 COMotion Sports / Yeti
DNS Jeffrey Smith   Lafayette, CODNS 264136  614 Team Colorado Single Track
DNS Christopher Taylor   Denver, CODNS 263943  620 COMotion Sports / Yeti
DNS Josh BARR   DNS  521 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Jardine   Colorado Springs, CO27:24.75 285734  571 
2 Steven BARBER   19:04.43  723 Beaver Creek
3 Cary Dunn   Pine, CO19:12.61 10203  513 COMotion Sports / Yeti
4 Mike LOBOJKO   20:43.54  586 Green Mountain Sports
5 Mark PASTORE   21:37.01  646 
6 Roy Kemp   Grand Junction, CO24:18.98 114306  641 
7 Mike Wisneski   Denver, CO26:37.42 255058  693 Rocky Mountain Racing
DNS Joseph Liberatore   Loveland, CODNS 166596  585 Colorado Singletrack Racing
DNS Jon Maule   LouisvilleDNS 117534  589 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Como   Evergreen, CO20:56.60 204509  671 Green Mountain Velo
2 Field Blevins   Durango, CO23:14.02 78767  524 
3 Eric Houck   Loveland, CO23:54.09 276298  570 
DNS David Strouse   Broomfield, CODNS 195636  617 COMotion Sports / Yeti

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skyler Trujillo   Fort Collins, CO17:07.42 284764  502 Niner Bikes
2 Gino Pastore   Durango, CO18:04.23 230628  645 Durango Devo
3 Sepp Kuss   Durango18:39.15 276598  703 
4 Sam Atkins   Bozeman, MT18:40.96 247842  632 Van Dessel Factory Team
5 Taylor Schmidt   Littleton, CO19:13.38 257291  709 
6 Michael Vigers   Boulder, CO19:32.76 246461  624 Dales Pale Ale Spot Brand
7 Sean Geisler   Salida, CO19:49.11 213901  558 Moots

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Curry   Crested Butte, CO17:10.84 247987  537 
2 Lars Ellefson   Park Rapids, MN17:51.46 280179  710 
3 Chris Butler   Carbondale, CO17:59.71 264691  503 COMotion Sports / Yeti
4 Brock Olson   South Jordan, UT18:00.18 228209  711 
5 Jason Holbrook   Boulder, CO18:05.01 211236  504 
6 Colin Jenkins   Aurora, CO18:28.50 258894  505 COMotion Sports / Yeti

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Garvey   Fort Collins, CO17:13.42 12891  555 
2 Scott Gordon   Boulder, CO17:57.68 80189  675 COMotion Sports / Yeti
3 Jake Lueckel   Lakewood, CO17:58.11 76599  587 Bicycle Village / Squirt Lube
4 Ezekiel Hersh   Frisco, CO18:31.82 260750  699 Ellsworth / No Tubes / Hammer
5 Zachariah White   Boulder, CO18:34.34 55943  669 Giant Grassroots Team
6 Wade Newsom   Carbondale, CO19:00.03 171286  728 Basalt Bike and Ski
7 Nick Thelen   Colorado Springs, CO19:18.87 200176  506 Feedback Sports
8 Christopher Fitzpatrick   Arvada, CO19:58.94 293602  553 
9 Eric LAWRENCE   21:02.52  726 
DNS Robert Veitch   Eagle, CODNS 107066  623 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Meegan   Littleton, CO17:44.15 105731  509 Team Colorado Singletrack
2 Robert Saffell   Salt Lake City, UT18:23.52 190924  607 
3 Mark Thompson   Breckenridge, CO18:31.85 189745  665 Spike
4 Greg Gorrell   Conifer, CO18:40.15 221265  508 Feedback Sports
5 Mike Driver   Fruita, CO19:09.10 294288  659 
6 Geoffrey (Drew) Geer   Boulder, CO20:16.54 157907  556 Chipotle/Titus
7 Bonifacio Sandoval   Arvada, CO20:47.10 246269  608 COMotion Sports / Yeti
DNS Rodrigo Gil Moreno de Mora   Loveland, CODNS 240113  507 Diamond Peak Racing
DNS Barry Wiebe   Littleton, CODNS 171924  510 Colorado Singletrack Racing
DNS Douglas Hudson   Golden, CODNS 77069  515 Feedback Sports

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Soderberg   Conifer, CO19:33.19 98141  511 Green Mountain Sports
2 Hal Butler   Highlands Ranch, CO19:36.74 247110  530 Fitnesstech/winrams
3 Robert Westermann   Salt Lake City, UT20:20.78 210110  691 Spin Cycle Racing
4 Ed Ford   Golden, CO21:38.48 209727  719 GAS

Men - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Smith   Gunnison, CO15:56.92 33334  64 Trek Racing Co-Op
2 Jay Henry   Avon, CO15:57.09 15853  36 Tokyo Joes
3 Mike West   Boulder, CO15:57.66 37786  70 Maverick
4 Charles Gibson   Provo, UT16:11.74 106376  65 Felt Bicycles
5 Travis Brown   Durango, CO16:11.91 5171  61 Trek
6 Jake Wells   Avon, CO16:14.06 191242  54 Mafia Racing
7 Chad Wells   Petoskey, MI16:22.62 194504  69 3D Racing
8 Len Zanni   Steamboat Springs, CO16:36.20 39400  66 Honey Stinger / Trek
9 Jeffrey Irwin   Gunnison, CO16:40.42 17429  49 CB Builders / Brick Oven
10 Benjamin Portilla   Oakland, CA16:44.91 208016  26 Honey Stinger/Optic Nerve
11 Matt Simmons   Wheat Ridge, CO16:51.83 32718  43 ProCycling
12 Seth Wealing   Boulder, CO16:52.65 149792  57 Mafia Racing
13 Chad Cheeney   Durango, CO17:10.36 104313  58 Durango Devo
14 Robert Sousa   Thornton, CO17:18.50 250172  27 COMotion Sports / Yeti
15 James Morgan   Louisville, CO17:20.29 102377  40 Eriksen Cycles
16 Andrew Feeney   Louisville, CO17:26.78 164755  56 CB Builders / Brick Oven
17 Jordan Williford   Boulder, CO17:27.79 246497  29 Bach Builders
18 Max Taam   Aspen, CO17:27.96 145040  67 Honey Stinger / Trek
19 Jason Young   Boulder, CO17:30.18 43908  31 Feedback Sports
20 Aaron Anderson   Fort Collins, CO17:31.97 102212  55 Team Rio Grande
21 Nick Truitt   Breckenridge, CO17:36.87 198767  30 PCL Construction/Yeti Cycles/Wheatridge
22 Kenny Deemer   Lakewood, CO17:40.82 185697  33 Green Mtn Sports/mfk Racing
23 Art Nelsen   Boulder, CO18:01.37 211465  24 Tokyo Joes
24 Eric Hanzel   Frisco, CO18:28.87 176736  35 Mafia Racing
25 Will Ross   Anchorage, AK24:00.53 222489  62 Kaladi Brothers
DNS Griff Duncan   Boulder, CODNS 182982  23 Phoenix Multi-sport
DNS Adam Parke   Steamboat Springs, CODNS 213492  25 Orange Peel
DNS Matt Wiebe   Boulder, CODNS 242922  28 Colorado Singletrack Racing
DNS Shawn Meredith   Denver, CODNS 251715  39 
DNS Bernie Romero   Silverthorne, CODNS 213483  42 

Women - Cat 1/2/3 - Singlespeed Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Reed   Durango, CO21:53.16 263539  708 Durango Devo

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee blevins   Durango, CO24:04.82 278472  525 
2 Avra Saslow   Durango, CO26:32.49 294397  684 
3 Amy KATZ   26:35.38  640 
4 Hannah Quick   Durango, CO35:59.78 294571  600 

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Avivah Hotimsky   Grand Junction, CO33:56.77 265185  569 
2 Hannah Madden   Durango, CO25:17.20 264195  721 Durango Devo
3 Joan Walker   Fort Collins, CO27:53.06 264198  714 Durango Devo
DNS Summer Ellefson   Durango, CODNS 294696  549 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Calhoun   Denver, CO26:13.27 288128  531 COMotion Sports / Yeti
DNS Kelly Emich   Boulder, CODNS 277572  697 COMotion Sports / Yeti

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandyn RoarkGray   Aztec, NM23:01.97 294370  602 
2 Annie CHEENEY   25:28.70  635 Durango Devo
3 Jessi STENSLAND   28:22.55  717 Under Armour

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AliciaRose Pastore   Durango Co20:43.19 219217  644 Durango Devo
2 Jill Behlen   Boulder, CO21:57.66 210228  670 Tokyo Joes
3 Wesley Geer   Salt Lake City, UT22:59.99 277045  557 Tokyo Joes Jr
4 Meghan Kane   Dillon, CO23:03.38 223279  516 Tough Girl / SCOTT
5 Ellie Atkins   Boulder, CO23:13.33 247843  520 Tokyo Joes Junior
6 Ellen Patten   Boulder, CO23:17.73 230369  597 Boulder Devo/Tokyo Joes Junior

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Ziedonis   Aspen, CO21:40.65 248319  500 Basalt Bike and Ski/Columbine Landscape
2 Sarah Rawley   Dillon, CO22:19.46 234957  517 YetiBeti
3 Mary Rudy   Arlington, VA25:33.21 146173  604 

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alison Powers   Pinecliffe, CO18:47.06 98704  683 Team Type 1
2 Tracy Thelen   Colorado Springs, CO20:32.11 245202  621 Feedback Sports
3 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO22:12.78 261623  712 YetiBeti
DNS Lynn Bush   Arvada, CODNS 217462  529 Tough Girl / SCOTT
DNS Brooke Henderson   Colorado Springs, CODNS 166286  564 

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Seidler   Carbondale, CO23:08.06 277022  501 Basalt Bike and Ski
2 Ellen Guthrie   Salt Lake City, UT24:29.64 208087  676 Spin Cycle Racing

Women - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Smith   Gunnison, CO18:15.30 173838  63 Trek Racing Co-Op
2 Jennifer Gersbach   Durango, CO18:56.54 191239  60 Dales Pale Ale Spot Brand
3 Jennifer Tilley   Carbondale, CO19:55.66 166006  45 Velo Bella / Kona
4 Erika Powers   Sandy, UT19:58.91 266784  51 Revolution / Peak Fasteners
5 Molly Throdahl   Allendale, NJ20:11.42 260403  22 Phoenix Multisport
6 Melody Serra   Highlands Ranch, CO20:29.76 249421  21 Optimize Endurance Services / BikeSource
7 Laura Anderson   Crested Butte, CO20:31.52 165743  47 CB Builders / Brick Oven
8 Sonya Bugbee   Lakewood, CO20:34.93 228971  20 YetiBeti

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREUSACDFSierra NevadaOSMOShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee