Race Results for
Santa Ynez Valley Classic
Los Olivas, CA
(Event Information)
Cross Country on 04/26/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Sibby   Temecula, CA1:52:21.55 181614  644 IE BIKES
2 MARK/KATRIN KOEP   1:59:35.09  150 TANDEMBICY

Men - Cat 3 - Senior - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Waldman   Escondido, CA1:02:38.01 287785  266 PRONGHORN
2 DUSTY WEBER   1:10:04.32  237 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEN BARTHEL   0:48:37.47  660 
2 Luke Stark   Elk Grove, CA0:49:52.39 289071  108 TEAM KINET
3 Dallin Davidson   Tustin, CA0:49:53.16 278050  111 SHOAIR/SON
4 ALEX DARVILLE   0:51:01.78  656 ECHELON
5 SCOTT VASSAUR   0:52:47.44  199 PEDAL POWE
6 A.J. FRAKLIN   0:53:41.96  520 
7 GLENN RAUCH   0:54:02.09  31 SDBC
8 WALTER CONTRERAS   0:56:59.22  598 
9 William Lenkeit   San Pedro, CA0:58:07.41 276392  617 C.I.C.L.E.
10 CODY HORTON   1:46:20.33  586 TEHACHAPI

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN KERSHEK   0:47:43.45  145 
2 DERRICK PAVLISIN   0:49:02.84  537 ORANGE CYC
3 JOSE VIDAL   0:49:11.10  214 
4 RAY SNOKE   0:54:08.82  604 AQUA AL2/S
5 MATT JACKSON   0:56:42.79  254 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL COCKROFT   0:45:30.70  103 INCYCLE
2 KENNY ORMONDE   0:45:37.58  289 SC VELO
3 JAMES SANCHEZ   0:55:00.21  643 SB TRAININ
4 CALVIN LEFEBVRE   0:55:57.37  659 SHOAIR/SON
5 SEAN CAMPOS   0:57:53.33  630 SB TRAIING
6 MARK HASBUN   1:08:59.36  564 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM BEINASH   0:46:10.80  57 SHOAIR/SON
2 JARAMIE DUKE   0:46:43.28  84 
3 MYKYTA YURTYN   0:48:04.63  206 
4 MARC WILCOX   0:48:42.45  580 
5 JASON RICHTER   0:49:19.28  614 
6 John Dang   Gardengrove, CA0:53:40.30 290642  579 SHOAIR/SON
7 HUMBERTO ANDRADE   0:54:41.32  262 
8 Jose LaureanoRamos   Chino Hills, CA0:55:09.93 286824  152 SHOAIR/SON
9 Tim Glatfelter   Mission Viejo, CA0:56:31.70 289554  125 LINKED CYC
10 FREDERICO CORTEZ   0:57:28.62  235 
11 JONATHON HENRY   0:59:17.48  745 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Sunukjian   Santa Barbara, CA0:47:13.69 226588  194 VELO PRO
2 PAUL CHIA   0:49:19.49  634 
3 BENJAMIN YALUNG   0:51:05.64  638 PADJACK RA
4 JOHN HENNING   0:51:47.16  239 
5 CHAD BLASI   0:52:17.78  72 KENDA
6 BILL MCKENNA   0:52:24.79  547 
7 ALAN KADLEC   0:52:25.19  247 
8 STEVE COUVILLION   0:52:34.67  105 
9 MICHAEL BOWMAN   0:54:00.67  82 
10 GREGORY BARRY   0:55:23.73  87 
11 HAROLD MENDOZA   0:56:13.71  222 ALOYRACING
12 STEVE MINNE   0:56:21.39  625 
13 MARCOS DE LA PAZ   0:57:19.29  15 
14 Craig Lassen   Palm Springs, CA0:59:01.11 289862  41 
15 JOSH DROSSEL   0:59:34.01  117 
16 RAMSES VAZQUEZ   0:59:52.02  215 
17 GLENN GARVIDA   1:01:29.49  220 

Men - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAN HOFMEYR   0:49:53.79  85 
2 STEVE KILLOUGH   0:52:42.93  147 TRINITY CY
3 JOE KARCAVICH   0:54:00.37  592 COATES
4 CARLOS AGUIRRE   0:54:42.89  661 PMBC
5 DAVID LE ANCE   0:55:18.87  221 SHOAIR/SON
6 ERICK MAGNUSON   0:55:44.93  158 
7 CHRISTOPHER LEWIS   0:58:34.52  58 LINKED CYC
8 MICHAL HASTINGS   0:58:35.55  130 HBH RACING
9 SCOTT VLAHOS   0:58:56.41  201 
10 Ross Thompson   Pomona, CA1:14:33.30 284843  16 COATES CYC
11 Larry Russell   Chula Vista, CA1:37:40.06 216092  27 FIBERWISE

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREG VILLENUEVE   0:45:40.04  200 VELO PRO
2 Chris Baldewin   Fullerton, CA0:46:24.66 121357  148 VELOCITY
3 STEVE COPELAND   0:47:26.05  208 SURF CITY
4 Michael Dowdle   Claremont, CA0:49:11.79 285957  588 COATES CYC
5 Vladimir Popovic   La Crescenta, CA0:49:40.81 258143  68 SHOAIR/SON
6 TODD ULMAN   0:51:06.90  602 
7 Kent Courter   North Hills, CA0:51:25.22 286391  23 
8 ANTONIO FUENTES   0:52:11.03  124 
9 RON TREAT   0:52:36.79  197 
10 Darius Khayat   San Marcos, CA0:53:01.18 276824  252 
11 Chad Smart   Corona, CA0:53:11.91 291314  576 SHOAIR/SON
12 DICKSON LOPEZ   1:14:18.55  218 
DNF John Hawkins   Los Osos, CADNF 45436  44 SLO NEXUS
DNF Matthias Jezek   Irvine, CADNF 289895  129 SHOAIR/SON

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEITH BODEN   0:47:02.29  612 
2 Christopher Brown   Goleta, CA0:48:03.43 47207  645 PLATINUM
3 MARK RUSIN   0:49:43.70  24 
4 Robert Higgins   Santa Barbara, CA0:49:55.52 287543  133 TEAM CHICK
5 TIMMY HENKELS   0:52:44.30  740 PAA
6 Mark Thome   Missoula, MT0:56:21.78 173433  523 PMBC/BACKB
7 BLAKE GARNAND   0:56:44.75  581 

Men - Cat 3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Thompson   Santa Barbara, CA0:49:26.08 193819  567 SUCCSESSFU
2 Lee Carter   Santa Barbara, CA0:49:32.72 6335  654 CHICKEN RA
3 michael ulyatt   Petaluma, CA0:50:20.85 273281  149 
4 SCOTT SKELTON   0:50:33.39  623 MONTROSE B
5 TAYLOR COFFROTH   0:50:37.52  104 AQUA AL2/S
6 BART SIMMONS   0:52:18.95  524 
7 KURT WIESE   0:52:55.35  203 
8 William Woody   Apple Valley, CA0:53:01.40 248790  258 VICTORVILL
9 JIM KEMP   0:55:10.83  144 
10 DALE CARTER   0:55:36.89  245 SHOAIR/SON
11 DAVID HESS   0:57:42.68  132 RACE HAUS
12 JEFF TURK   0:58:41.50  53 CHOICEAPPR
13 KEITH SILVERMAN   0:59:14.19  187 
14 TOM PAVICH   1:03:19.76  601 

Men - Cat 3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Honda   Salinas, CA0:54:37.60 187073  83 
2 Jim Garwood   Santa Barbara, CA0:55:45.78 169688  600 PLATINUM P
3 Bob Wolf   Oceanside, CA0:58:40.10 183782  279 
4 CHRIS WINSOR   0:58:43.20  627 
5 DENNIS CHANDLER   1:01:41.96  561 
6 JIM MCMULLIN   1:03:15.69  585 
7 Russell Robinson   El Cajon, CA1:15:04.81 178899  65 DANGERUSS
8 harrison graham   Springvalley, CA2:00:13.91 286660  30 

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Skelton   Shadowhills, CA1:34:17.83 287620  624 MONTROSE B
2 Cameron Williams   Big Bear City, CA1:52:39.08 245456  80 BEAR VALLE
3 CHRISTIAN ARMAS   2:10:30.40  587 TEAM BLOCK

Men - Cat 2 - Senior - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Werkhoven   Santa Barbara, CA1:36:47.06 199565  297 PLATINUM P
2 Gary Locken   Fresno, CA2:01:32.02 227472  503 TRI-SPORT

Men - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Vaughan   Aliso Viejo, CA1:33:25.20 289707  575 SHOAIR/SON
2 Michael Johnston   Riverside, CA1:38:11.93 127260  278 PROMOTION
3 Steven Dascomb   Santa Ynez, CA1:38:19.10 224654  553 
4 Jeffrey Steinhart   Reseda, CA1:46:46.58 41490  192 PASADENA A
5 RICHARD JONES   1:56:47.87  527 PEDAL POWE
DNF ZAK DEMERITT   DNF  607 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Dillard   Redding, CA1:29:23.71 269771  56 OWENS HEAL
2 CHRISTIAN YELLOTT   1:32:03.61  205 
3 Ryan Matter   Simivalley, CA1:39:29.51 289970  636 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Johnson   San Marcos, CA1:32:08.62 246447  138 SHO-AIR
2 Brandon Droese   Goleta, CA1:34:01.26 221892  32 PLATINUM P
3 Bryce Semonian   Poway, CA1:37:57.69 276355  539 661/SPY OP

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Crooks   Murrieta, CA1:23:37.35 289664  554 PURE POWER
2 COLBY WEBER   1:33:28.38  549 MAFIA RACI
3 Matthew Johnson   Ridgecrest, CA1:34:38.89 290460  54 TJ FRISBEE
4 MATTHEW BETANCOURT   1:50:33.25  94 PEDAL POWE
DNF VICTOR ROBLES   DNF  653 SIMI CYCLI

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Foorman   Folsom, CA1:23:43.92 152445  123 BIKE RELIG
2 Allen Lin   South Pasadena, CA1:26:05.15 220743  173 PASADENA A
3 CHRIS BURKE   1:27:46.73  98 PLATINUM P
4 Dustin Gillingham   Lakewood, CO1:28:21.07 262242  529 MIRACLE RA
5 RYAN WEEGER   1:32:00.26  207 
6 Ara Movsessian   Glendale, CA1:38:39.99 210630  649 BACKBONE
7 JEREMY MALDONADO   1:45:40.40  212 SHOAIR/SON
8 Cheyne McKeever   Huntington Beach , CA1:50:54.13 262304  629 BV BIKES
DNF ALVIN CHEN   DNF  242 PASADENA A

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Shaw   Altadean, CA1:21:11.70 244034  66 PASADENA A
2 CURTIS TOLMIE   1:22:00.04  632 
3 Mike Barbee   Riverside, CA1:25:43.64 164792  14 CIRCLE CIT
4 Jason Rusnak   Lake Forest, CA1:27:02.74 277468  28 SHOAIR/SON
5 franco campilongo   Menlo Park, CA1:28:12.84 261918  256 
6 Zachary Smith   San Jose, CA1:29:15.77 259828  530 MIRACLE RA
7 TERRY WATKINS   1:29:24.90  536 COHORT RAC
8 MIKE CLAYTOR   1:31:32.18  626 SB TRAININ
9 JACK HARRISON   1:34:26.01  516 
10 AARON FAUPELL   1:35:43.17  589 
11 PATRICK GREEN   1:35:45.96  219 
12 SCOTT HOLLAND   1:38:15.03  134 SHOAIR/VEL
13 BRYAN BRUSICK   1:39:24.11  97 BEAR VALLE
14 Nick Gualtieri   Montrose, CA1:40:29.02 182377  285 SC VELO
15 Edward Frost   San Diego, CA1:42:52.56 177358  61 SOUL CYCLE
16 JUSTIN LASSAHN   1:49:53.58  748 HAZARDS
17 MARK RITCHIE   1:56:28.66  60 STUDBARPUL
18 ALEXANDER FLINN   1:57:41.18  743 BEAR VALLE
19 Brant Hatton   Huntington Beach, CA2:06:46.00 110743  560 KENDA/BACK
DNF JEROME LACOTE   DNF  86 JAY THE HI

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FELIX NAGELIN   1:24:48.83  648 
2 CHRIS MCKEE   1:25:18.99  162 SHOAIR/SON
3 Ryan Damato   Trabuco Canyon, CA1:28:26.52 180119  155 LINKED CYC
4 SCOTT LINDER   1:30:08.52  153 MICHAELS B
5 Alex Hall   Santa Monica, CA1:30:12.62 188293  234 S BAY WHEE
6 Steve Schmidt   Elk Grove, CA1:31:31.68 255914  183 TEAM KENET
7 Jeff Stanners   Redlands, CA1:32:05.51 33832  191 DONS BIKES
8 Christopher Bautista   Glendora, CA1:32:37.85 92585  88 SC VELO
9 Norberto Oropez   Alhambra, CA1:33:31.44 272396  168 PASADENA A
10 Brian Bermudes   Santa Barbara, CA1:33:31.94 239183  92 CHICKEN RA
11 CHRIS SCHAPER   1:34:33.74  613 PASADENA A
12 JOHN MOISAN   1:34:38.42  511 PORTOFINO
13 Justin Rosen   Santa Ana, CA1:35:30.08 260915  178 SHOAIR/SON
14 Kenneth Skogerson   Reno, NV1:37:11.01 81322  37 
15 Christopher Guyer   Pasadena, CA1:42:51.84 187013  45 PASADENA A
16 Paul Donohoe   Santa Barbara, CA1:43:09.53 260267  642 CHICKEN RA
17 Jason Butler   San Diego, CA1:44:26.32 240062  605 AQUA AL2/S
18 LEE ENGELMEIER   1:46:41.53  631 
19 JOE PALOMINO   1:46:51.91  577 
20 JASON MIYAGISHIMA   1:53:11.94  164 5 HOUR ENE
21 JOE HARRISON   2:03:26.30  518 
22 Mark Naylor   Big Bear City, CA2:17:02.00 277168  538 BEAR VALLE

Men - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Neary   Ventura, CA1:31:16.20 49595  652 AMGEN/GIAN
2 SCOTT HARPER   1:32:47.22  526 
3 Chad Rivetti   Westlake Village, CA1:34:44.74 212335  175 TEAM MBS/M
4 GREG TURNER   1:35:15.90  21 WESTLAKE C
5 MIKE ABBOTT   1:38:08.90  557 CHICKEN RA
6 HARRY BURR   1:39:31.58  99 MONSTER ME
7 Andrew Hart   Riverside, CA1:41:33.88 191056  269 BEAR VALLE
8 Michael Dulin   Rancho Santa Margarita, CA1:42:35.36 189906  566 BACK ALLEY
9 MATT DODD   1:43:05.97  282 SC VELO
10 James Jellison   Santa Barbara, CA1:44:32.57 200275  616 CHICKEN RA
11 Rich Fersch   La Habra, CA1:53:42.27 181198  121 RACE HAUS
DNF SCOTT JOHNSON   DNF  139 
DNF rod christiansen   Santa Ana, CADNF 271229  102 SURF CITY

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robb Mesecher   Stevenson Ranch, CA1:23:00.80 263338  594 MBA/SHO-AI
2 Matthew Ford   Rancho Santa, CA1:23:03.14 191422  646 SHO-AIR/SO
3 Derric Swinfard   Riverside, CA1:24:54.11 289275  621 MONSTER ME
4 Adam Austin   Los Angeles, CA1:26:16.32 251417  593 BEARCLAW
5 Clinton Campbell   Yucaipa, CA1:27:20.99 271865  525 SHOAIR/SON
6 Craig Zimmerman   Santa Barbara, CA1:28:05.98 57157  217 CHICKEN RA
7 JOHN UMALE   1:30:54.08  637 PADJACK RA
8 Wade Arnold   Lakewood, CA1:31:02.66 192502  286 SC VELO
9 Rob Ramirez   Santa Barbara, CA1:31:29.00 239982  171 CHICKEN RA
10 Thomas Kanusky   Santa Barbara, CA1:31:39.35 225266  141 PRIVATEER
11 BRIAN GRIMM   1:33:07.17  126 
12 John Reveles   Montrose , CA1:33:08.35 223036  296 PLATINUM P
13 Aaron Transki   Santa Barbara, CA1:33:25.05 78064  196 PLATINUM P
14 Chris DuBurg   Los Gatos, CA1:34:19.43 232893  118 TRI-SPORT
15 JIM SPOTTS   1:35:44.88  38 
16 CHRISTOPHER PIERRE   1:35:55.97  170 
17 Kevin Bailey   Pinon Hills, CA1:36:05.04 144294  77 RIO STRADA
18 WADE LAWRENCE   1:36:07.67  172 MAIN ST CY
19 Vincent Gest   Thousand Oaks, CA1:37:14.20 170863  533 SOCAL COLA
20 Bill Cuttler   Santa Barbara, CA1:38:32.34 188050  584 CHICKEN RA
21 DAVID HAMILTON   1:40:48.42  657 SINGLETRAX
22 Ryan Campbell   Santa Clarita, CA1:41:06.10 78437  597 
23 ALFREDO CABRERA   1:44:01.92  177 PASADENA A
24 Philip Friden   Santa Barbara, CA1:44:32.31 239238  240 CHICKEN RA
25 ROBERT SCOTT   1:45:32.63  619 
26 Omar Almaguer   Whittier, CA1:46:27.03 220919  290 SC VELO
27 Todd Crimi   Stevenson Ranch, CA1:47:45.01 228911  106 
28 Eddie Ramirez   Eagle Rock, CA1:53:00.93 168960  562 PASADENA A
29 CHRISTOPHER BAHR   1:53:54.82  633 
30 SEAN WARRINER   1:58:04.60  59 
DNF Michael Henderson   Valley Center, CADNF 42359  572 KHS CYCLES
DNF THOMAS SMUTS   DNF  189 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN TURNER   1:27:20.83  293 
2 Nick Davis   Santa Barbara, CA1:28:28.77 225348  113 PLATINUM P
3 STEVE VAUGHAN   1:29:39.82  599 
4 MARK MILAM   1:30:01.91  229 
5 DAVID LARSEN   1:30:13.04  635 CHICKEN RA
6 BILL LUPO   1:30:25.14  641 ECHELON
7 Dave Lettieri   Santa Barbara, CA1:31:18.38 20991  606 CHICKEN RA
8 Vincent Sabotin   Gastonia, NC1:31:36.04 210408  180 SANTA CLAR
9 YOSHIMI TSUJIO   1:33:32.06  608 
10 Dean Spahr   Edwards, CA1:34:51.87 206059  190 BLOCK
11 CHARLIE STONE   1:35:18.72  287 SC VELO
12 James Aldrich   San Clemente, CA1:35:26.04 157548  268 LINKED CYC
13 Thomas Gabehart   Poway, CA1:36:37.57 40110  29 CAL COAST
14 Brian Bennett   Thousand Oaks, CA1:37:20.51 262323  91 AMGEN CYCL
15 SCOTT STEINMAN   1:37:24.02  628 
16 Randy Rush   Ramona, CA1:39:19.06 205171  179 BACKBONE
17 Larry Vanzant   Oxnard, CA1:39:42.83 36489  198 OUTER CIRC
18 Mike Rauls   Chino Hills, CA1:39:50.31 261425  46 SHOAIR/SON
19 Rodney Garratt   Santa Barbara, CA1:39:55.50 240429  655 CHICKEN RA
20 Angelo Saragosa   Carpinteria, CA1:40:47.46 55474  742 CHICKEN RA
21 David Culbertson   Newbury Park, CA1:40:56.80 250553  501 
22 CHUCK CRYOR   1:49:50.81  596 
23 Tim Bess   Rancho Cucamonga, CA1:49:56.08 170882  532 COLAVITA
24 Tony Finch   Whittier, CA1:50:09.60 231454  514 MTBRIDER.C
25 AL GARZA   1:50:22.25  249 
26 RON VANHOOSEAR   1:51:24.29  590 

Men - Cat 2 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE WEBER   1:28:11.64  40 PLATINUM P
2 Michael Gourley   Ojai, CA1:28:49.45 13802  244 METAL MTN
3 KEN GERMAIN   1:28:56.72  591 SHOAIR/SON
4 BARNEY BERGLUNG   1:29:34.01  640 CHCIKEN RA
5 Mark Luke   Goleta, CA1:31:55.07 131303  157 PLATINUM P
6 Ken Shiokari   Pacifica, CA1:32:02.64 228280  251 PRICE POIN
7 PAUL CLOWARD   1:32:25.80  216 SHO-AIR/SO
8 Hugo Martin   Santa Clarita, CA1:33:57.48 258127  160 SANTA CLAR
9 DEE FOLSE   1:34:47.54  248 SHOAIR/SON
10 Byron Beck   Santa Barbara, CA1:34:54.40 270680  89 PLATINUM P
11 Mark Wronski   Orange, CA1:37:56.44 39072  253 THE PATH B
12 Steve Bertrand   Carpinteria, CA1:38:34.43 196819  93 PLATINUM P
13 Roger Lopez   1:39:17.23 275979  156 CAPITOL AU
14 Donald Jackson   Mission Viejo, CA1:41:37.94 216645  582 SHOAIR/SON
15 JIM HART   1:42:38.08  517 
16 PETER EATON   1:42:49.49  174 SHOAIR/SON
17 Gary Stewart   Oak Hills, CA1:43:00.76 133607  522 ESI GRIPS
18 Douglas Benedon   Agoura, CA1:46:33.18 52776  19 BEAR VALLE
19 TIM WRIGHT   1:46:39.23  55 
20 Art VanNoppen   Simi Valley, CA2:01:08.99 171970  534 COLA VITA
21 Jeffrey Sears   Santa Barbara, CA2:03:18.77 263331  81 
DNF David Jurist   San Diego, CADNF 276397  140 

Men - Cat 2 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Roberts   Ojai, CA1:35:13.11 229940  176 JUDGEMENT
2 Chris Stapleton   Saugus, CA1:42:48.26 129752  512 SANTA CLAR
3 Tod Hostetler   North Hills, CA1:43:32.76 221581  603 TEAM APE
4 RICHARD FLORES   1:49:28.64  43 
5 Philippe Minniti   Canyon Country, CA1:53:52.75 183822  620 TEAM APE
6 Steven Engelgau   Lake Arrowhead, CA2:03:35.21 263284  546 BEAR VALLE
DNF GREG PAINTER   DNF  277 TEAM NUTRI

Men - Cat 2 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Hendrix   Santa Ynez, CA1:42:20.34 253845  146 
2 Bruce Ramsey   Valencia, CA1:50:42.04 29106  510 SANTA CLAR
3 Roger Sexton   Valencia, CA1:56:09.17 142061  185 TEAM APE

Men - Cat 2 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dahlgren   Burbank, CA1:40:27.20 53224  583 PAA/REMAX
2 MICK DONOFF   1:53:53.30  12 MONEX

Men - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN MERRIAM   2:04:03.65  163 SLIME
2 Todd Stephenson   Aliso Viejo, CA2:07:42.04 164458  754 SHOAIR/SONANCE
3 Coley King   Venice, CA2:08:57.65 19156  865 SMELL THE GLOVE
4 JASON WINKLER   2:15:09.78  294 ROYAL RACING
5 TYLER WERTENBURCH   2:16:07.16  761 SLO NEXUS GYM ONE
6 Craig Sisino   Calabasas, CA2:18:12.81 194529  765 SHOAIR/SONANCE
7 Mark Scheetz   Upland, CA2:19:52.16 245804  753 COATES CYCLERY
8 Pancho Herrera   San Luis Obispo, CA2:23:47.80 61782  762 GYM ONE SLO NEXUS
DNF Courtland Keith   Bakersfield, CADNF 259003  52 AIAGE

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Williams   Big Bear City, CA1:28:16.74 227522  76 BEAR VALLEY BIKES
2 Gene Capinas   North Las Vegas, NV1:30:54.90 197498  100 TEAM MATA

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kraakevik   Scottsdale, AZ1:24:13.28 232125  574 FETISH CYCLE
2 Kody Adams   Hesperia, CA1:31:20.10 181187  542 CANNONDALE
3 Michael Suggs   Irvine, CA1:36:31.04 263280  270 

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICTOR MICHELT FIGUEROA   2:00:56.77  861 CERRO BIKE
2 Yoshio Garcia   Pomona, CA2:07:55.06 273341  570 COATES CYCLERY
3 Scott McClave   Simi Valley, CA2:16:03.06 229122  758 SIMI CYCLING
4 Vu Le   Temple City, CA2:22:55.42 234645  259 HELENS/SUBARU-GARY F
DNF PATRICK DONOVAN   DNF  757 

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA1:51:15.04 292509  154 VELO CLUB LA GRANGE
2 Jonathan Husk   La Jolla, CA1:54:49.85 116888  751 ADAMS AVE BICYCLES
3 David Santos   El Cajon, CA1:56:00.68 278526  209 STEVEN K SPORTS
4 John Parson   Covington, LA2:00:10.23 236117  64 TRI-SPORT OF FRESNO
5 Philip Monell   Monrovia, CA2:09:27.43 106745  260 HELENS FISHER
6 Chris Thibodeau   Grass Valley, CA2:11:34.65 241949  195 SIERRA EXPRESS RACIN
7 Adam Poytress   Goleta, CA2:11:45.49 260239  241 PLATINUM PERFORMANCE
8 Lyle Warner   Altadena, CA2:17:32.04 198500  777 HELENS/SUBARU FISHER
9 ERIC SNYDER   2:19:07.62  862 SIERRA BIKE WORKS
10 Ryan Hernandez   Walnut, CA2:27:59.05 275869  283 SC VELO
11 Stephen Marshall   Big Bear Lake2:29:13.23 122108  13 BEAR VALLEY BIKES
12 Dan Nielsen   Big Bear City, CA2:37:25.17 139655  166 BEAR VALLEY BIKES
13 Sergio Garcia   Upland, CA2:39:03.30 260315  281 SC VELO

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Douville   Santa Barbara, CA1:56:07.01 101476  116 SHOAIR/SONANCE
2 Wesley Reutimann   Pasadena, CA1:58:06.42 268144  506 HELENS/FISHER/SUBARU
3 Matthew Perry   Fort Collins, CO2:04:43.04 27804  49 CHICKEN RANCH
4 Justin Mann   Lake Elsinore, CA2:05:16.19 271958  280 IE BIKES
5 Griffith Vertican   Santa Ana, CA2:05:21.77 95837  771 CELO PACIFIC
6 Daniel Perez   Corona, CA2:06:47.31 238167  18 BEAR VALLEY BIKES
7 Humberto Castro   Anaheim, CA2:08:16.61 245798  101 JENSON USA
8 Eric Christenson   Rancho Santa Margarita, CA2:10:54.97 250477  569 OUTSIDEALLDAY.COM
9 Robert Wilcher   Santa Barbara, CA2:11:57.36 237582  36 CHICKEN RANC
10 Chase Schoen   Thousand Oaks, CA2:12:12.90 250408  767 PLATINUM PERFORMANCE
11 Marco Arocha   Thousand Oaks, CA2:13:43.28 287924  744 SHOAIR/SONANCE
12 Stuart Gonzalez   Riverside, CA2:13:49.92 181200  69 POWERBAR/FOX/KENDA
13 Chad Nicholson   Fullerton , CA2:14:06.43 26065  202 
14 Frank Flores   Oxnard, CA2:17:30.75 183798  768 JUDGEMENT VELO/TBOV
15 David Sheek   Huntington Beach, CA2:20:13.82 250444  568 OUTSIDEALLDA
16 Daniel Wells   Hesperia, CA2:22:15.54 286634  752 
17 Adam Hart   Redlands, CA2:26:24.98 218850  51 29er CREW FISHER BIK

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Cochran   Thousand Oaks, CA1:59:29.63 85997  859 FAST FRIDAY
2 Benjamin Capron   San Anselmo, CA1:59:30.45 6060  33 SHOAIR/SONANCE
3 Kyle Ashton   Sebastopol, CA2:01:21.71 264499  119 VILLAGE PEDD
4 James Renwick   Santa Monica, CA2:01:52.22 287635  238 
5 Timothy Sparks   Moorpark, CA2:02:33.90 250370  17 SHOAIR/SONANCE
6 Daniel Stromborg   Los Angeles, CA2:03:30.30 237464  857 
7 John Saliamonas   San Gabriel, CA2:03:57.83 287464  181 PAA/REMAX
8 Alexis Seletzky   Los Angeles, CA2:04:49.50 194792  127 CYNERGY
9 Jermaine Brown   Santa Barbara, CA2:07:42.45 239357  770 VELO PRO/KON
10 Phil Kelly   Simi Valley, CA2:09:16.54 155728  143 
11 Anthony Manzella   Los Angeles, CA2:10:05.45 22423  773 TM HELENS
12 BRYAN TAYLOR   2:10:14.76  74 
13 Jeff Dotterweich   Santa Monica, CA2:13:07.84 210418  261 HELENS/SUBARU/FISHER
14 Chris Kasey   Corona, CA2:14:02.20 142848  142 TEAM COHORT
15 Mike Oceguera   Azusa, CA2:14:57.26 183840  291 SC VELO
16 Robert Snyder   San Juan Capistrano, CA2:18:42.31 129745  502 BACKBONE
17 Rodrigo Flores   Port Hueneme, CA2:25:20.94 213448  856 JUDGEMENT VELO
18 Rene Pulido   Pomona, CA2:32:32.78 240860  284 SC VELO
19 javier reveles   Santa Barbara, CA2:35:52.16 274699  747 
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CADNF 204288  67 TREK/VW

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Daley   Ventura, CA1:59:24.31 8545  110 TREK BIKES OF VENTUR
2 Ian Allen   Oxnard, CA2:05:54.06 85242  775 
3 Robert Kmetz   Rancho Santa Margarita, CA2:08:11.93 19419  647 SHOAIR/SONANCE
4 Brian Dickey   Simi Valley, CA2:09:12.81 275961  114 COLAVITA
5 Alexander Rouch   Prunedale, CA2:10:21.40 219680  545 JOSELYNS
6 Roger Moore   Santa Barbara, CA2:10:26.21 24953  165 PLATINUM PERFORMANCE
7 Jay Hammond   Victorville, CA2:14:36.61 90662  541 BEAR VALLEY BIKES
8 Mark Campaigne   Oceanside, CA2:15:22.66 198871  271 CELO PACIFIC
9 Chris Marsiguerra   Seaside, CA2:17:27.24 144195  62 JOSELYNS
10 Dwayne Halterman   Napa, CA2:19:21.35 175758  128 EAGLE CYCLIN
11 William Mosher   Beverly Hills, CA2:21:28.45 53858  609 SHOAIR/SONANCE
12 Michael Wilson   Orange, CA2:25:36.04 114946  11 
DNF PETER SMUTS   DNF  188 TEAM DOPPELGANGER
DNF Todd Booth   Santa Barbara, CADNF 4249  298 PLATINUM PERFORMANCE

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Sullivan   Encinitas, CA2:00:48.45 159062  263 SHOAIR/SONANCE
2 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA2:03:25.46 210789  756 SHOAIR/SONANCE
3 Brad Stephenson   Aliso Viejo, CA2:03:49.35 107621  650 SHOAIR/SONANCE
4 Bud Donatoni   Newbury Park, CA2:06:11.43 9780  759 PLATINUM PERFORMANCE
5 John Biron   Newbury Park, CA2:06:34.71 79727  95 PLATINUM PERFORMANCE
6 Bob Nisbet   Oakland, CA2:11:40.27 144337  772 PLATINUM PERFORMANCE
7 Richard Kim   Anaheim Hills, CA2:16:16.13 246854  39 SHOAIR/SONANCE
8 Greg Carlton   Walnut, CA2:19:03.76 176596  275 SC VELO
9 Brian Teed   Prescott, AZ2:27:59.99 131041  78 
10 Andrew Osburn   Santa Barbara, CA2:29:04.24 109601  864 PLATINUM PERFORMANCE
DNF Doug Andrews   Mission Viejo, CADNF 173416  274 BLOCK/GEOLADDERS.COM

Men - Cat 1 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Langin   Thousand Oaks, CA1:20:20.88 254985  151 PLATINUM PERFORMANCE
2 Steve Silva   Goleta, CA1:27:34.70 32669  186 PLATINUM PERFORMANCE
3 Dean Swank   Crestline, CA1:27:48.94 215598  257 BEAR VALLEY BIKES
4 Robert Meeker   Ojai, CA1:32:42.06 23915  565 MONTROSE BIKE
5 Patrick Eldridge   Santa Clarita, CA1:34:58.07 10638  615 SHOAIR/SONANCE
6 Steve Herrera   Montebello, CA1:38:43.80 148810  131 COVERALLS
DNF TC Schultz   Coconut Grove, FLDNF 186822  223 LA GRANGE

Men - Cat 1 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY SHUEY   1:23:38.91  276 BEAR VALLEY BIKES
2 Jon Miller   Newbury Park, CA1:26:03.82 167489  231 SHOAIR/SONANCE
3 Richard Manzella   Santa Monica, CA1:29:02.58 245515  79 ECHELON
4 Richard Curtis   Santa Barbara, CA1:36:29.41 155368  760 ESI GRIPS
5 BEN EISLEY   1:48:48.46  288 

Men - Cat 1 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stan Ford   Temcula1:32:45.36 12017  504 CYCOPATH
2 David Ortega   San Diego, CA1:42:45.01 86603  749 CAL COAST BICYCLES

Men - Cat 1 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Dahl   Santa Barbara, CA1:47:04.22 189437  109 PLATINUM PERFORMANCE
2 Frederic Schmid   Waco, TX1:49:01.88 109257  182 BICYCLES OUTBACK/MAG
3 Gary Foster   Anza, CA1:49:21.66 213442  246 CYCOPATH
4 Ronald Riley   Aptos, CA1:52:17.21 204167  35 SCCCC
5 Brian Kiniry   Santa Maria, CA1:58:02.61 101576  70 
6 Russ Fay   Orangevale, CA2:05:38.73 11347  519 FOLSOM BREAKOUTS
DNF Jim Simons   Bozeman, MTDNF 174588  48 TURNER BIKE
DNF Buz Brockway   Granada Hills, CADNF 86705  299 TEAM APE

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Laframboise   Big Bear Lake, CA2:08:26.86 259749  540 DONS BIKES
1 SID TABERLAY   1:44:39.19  SHOAIR/SPECILAIZED
2 Aaron Olson   Santa Barbara, CA1:46:53.79 54612  50 OAKLEY/SIDI
3 Andy Schultz   Missoula, MT1:49:45.14 172534  KENDA/TOMAC/HAYES
4 CRAIG RICHEY   1:49:51.40  227 BLUE COMPETITION CYC
5 Dana Weber   Aliso Viejo, CA1:51:30.96 126922  TREK/WORLD BICYCLE R
6 DANIEL SESSFORD   1:52:49.15  184 BLUE COMPETITION CYC
7 Manuel Prado   Lake Forest, CA1:54:11.23 217924  SHOAIR/SPECILAIZED
8 Charles Jenkins   Ridgecrest, CA1:54:22.04 17736  137 CYTOMAX/KHS
9 Sean Donovan   Foothill Ranch, CA1:54:22.82 186481  CYTOMAX/KHS
10 PAUL FRIEWALD   1:58:22.89  755 PIVOT CYCLES
11 Jason Siegle   Solvang, CA1:59:10.25 193522  213 BEAR VALLEY BIKES
12 Drew Edsall   Denver, CO1:59:52.52 225238  236 SCOTT USA/WTB
13 John Nobil   La Jolla, CA1:59:55.34 26168  528 BEAR VALLEY BIKES
14 Chad Stoehr   San Luis Obispo, CA2:02:21.71 139643  544 
15 Matthew Freeman   Redlands, CA2:03:42.27 172215  552 PASS PT/GARY FISHER
16 Romolo Forcino   Oak Hills, CA2:04:26.26 188303  551 BEAR VALLEY BIKES
17 Alex Boone   Pasadena, CA2:05:07.24 224203  769 HELENS/SUBAR
18 Matthew Connors   Scottsdale, AZ2:05:10.36 196490  264 FISHER 29er CREW
19 Hal Helbock   San Diego, CA2:05:25.23 111061  866 CYTOMAX/KHS
20 Garnet Vertican   Crestline, CA2:08:14.92 43191  763 GIANT/ODI
21 Noah Holcomb   Aliso Viejo, CA2:13:06.61 128792  766 CANNONDALE FACTORY
22 Zachary Griffin   Bakersfield, CA2:14:02.61 142398  858 
23 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA2:20:45.42 15935  167 BEAR VALLEY BIKES
DNF Steven Kinney   Big Bear Lake, CADNF 19216  548 STEVEN K SPORTS
DNF Ryan Clark   Laguna Hills, CADNF 242802  20 CYNERGY CYCLES
DNF Scott McKelvey   Cathedral City, CADNF 93336  211 PALM SPRINGS
DNF Zachary Griffin   Bakersfield, CADNF 142398  838 FINISHLINE

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Avery   Thousand Oaks, CA0:51:35.35 281632  47 FAST FRIDA
2 JONAH SANCHEZ   1:26:52.84  267 
3 Drew Campaigne   Oceanside, CA2:07:20.81 285379  273 CELO PACIF

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Williams   Big Bear City, CA0:54:25.50 255194  550 BEAR VALLE
2 Matthew Weir   Oceanside, CA2:07:21.25 285886  22 CELOPACIFI

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DYLAN SCHUYLER   0:51:12.47  658 
2 SIDNEY BECK   0:55:58.91  90 PLATINUM P
DNF DEVIN ARENAS   DNF  233 PAA/REMAX

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SOPHIE WILSON   1:03:01.52  741 ECHELON
2 Amanda Duarte   El Cajon, CA1:05:26.27 198866  508 EDDIE B RA
3 Melanie Davis   Santa Barbara, CA1:05:53.31 249715  112 PLATINUM

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA HULSE   0:54:41.07  224 
2 MONICA TAYLOR   0:56:29.83  73 
3 Virginia Cabrera   Fresno, CA1:07:11.10 289963  507 TRI-SPORT

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Henderson   Valley Center, CA0:55:59.89 286147  571 TEAM C.I.C
2 KIMBERLY TURNER   0:58:30.21  610 CHICKEN RA
3 CHRISTI PATRICK   1:11:08.99  651 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURIE BURKHARDT   0:50:08.46  225 FEMME FATA
2 Kim Finch   Whittier, CA0:58:32.01 243696  515 MTNBIKERID
3 KATHY LAWRENCE   1:01:22.21  159 
4 Clare Campaigne   Oceanside, CA1:06:11.56 220175  272 CELO PACIF
5 LIZ PRICE   1:10:27.35  611 PASADENA A

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SLOANE PELLEGRIN   1:52:54.92  169 SB TRAININ
2 CYNDIE GILLINGHAM   1:55:14.00  531 MIRACLE RA

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KIM LYONS   1:43:04.11  556 
2 ANNEKE MARVIN   1:45:02.43  161 
3 Megan Cordes   Cambria, CA1:47:55.06 201341  639 
4 SUZANNE STEINER   1:49:01.01  535 
5 KELLY MURPHY   1:50:36.34  618 
6 Jaye Donen   Santa Barbara, CA1:55:53.96 256040  115 PLATINUM
7 CARLYN LAMBERT-OROPEZ   2:15:56.71  265 PASADENA A

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CINDY JACKSON   1:50:27.26  622 
2 LYNNE LATRONICA   1:59:13.24  595 PEDAL POWE
DNF Susan Thompson   Los Angeles, CADNF 187715  232 PASADENA A

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Essence Barton   Thousand Oak, CA1:35:08.88 179924  255 DEVO/NSO
2 Deidre York   Boulder, CO1:46:20.90 178289  210 VELOBUM.COM

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Cooper   Thousand Oaks, CA2:22:41.56 204975  860 PROMAN HIT SQUAD
2 Lisa Crowe   Redlands, CA2:28:16.85 259708  107 DONS BIKES
3 Carol Boland   Capitola, CA2:34:06.70 233406  75 WALLYS BICYCLE WORKS
4 Anna Fortner   Carpinteria, CA2:36:45.95 280797  746 VAN DESSEL FACTORY T
5 Vanessa Humic   Long Beach, CA2:42:06.19 250250  135 BACKBONE ADVENTURE C
6 Brooke Warner   Altadena, CA2:44:29.15 243697  776 HELENS/SUBAR
DNF Ryan Hostetter   San Luis Obispo, CADNF 191767  764 VELO BELLA

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Chernoff   Rancho Santa Margarita, CA2:29:05.75 273867  573 AFP/VELO
2 Heidi Bowen   Woodland Hills, CA2:39:15.89 190382  863 GIANT FACTORY TEAM
3 Kathryn LaPointe   San Diego, CA2:55:58.05 221349  543 QUALITY BICYCYLE
DNF LEEANN STORINO   DNF  34 RANCHOS CYCL

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Martin   Claremont, CA1:57:52.95 170482  42 COATES CYCLERY
DNF Sue Fish   Monterey Park, CADNF 11692  122 KALYRA RACING

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Carey   Victor, ID2:08:36.25 223212  521 KENDA/TOMAC/HAYES
2 Kathy Sherwin   Heber City, UT2:09:38.78 173633  5008 KENDA/TOMAC/HAYES
3 Allison Mann   Lake Elsinore, CA2:11:52.03 268587  5005 SHOAIR/SPECIALIZED/N
4 Krista Park   Madison, SD2:13:12.98 203842  5003 INCYCLE/MAGURA/NOTUB
5 Natasha Hernday   Bellevue, WA2:14:37.15 97756  5002 AMGEN
6 Joy Duerksen   Yucaipa, CA2:19:23.36 218863  228 PASS PHYSICAL THERAP
7 Heather Ranoa   Murrieta, CA2:22:02.61 240134  5009 INTENSE CYCL
8 Zephanie Blasi   Vail, AZ2:22:28.77 156031  71 KENDA/TOMAC/HAYES

Women - Junior - JR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victory Schmidt   Elkgrove, CA0:31:57.54 288978  96 TEAM KINET
2 Courtney Comer   San Marcos, CA0:32:00.14 287901  26 AQUA AL2/S

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee