Race Results for
2009 Georgia State Road Championship Weekend
Canton & John's Creek, GA
(Event Information)
Criterium on 05/17/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Gaimon   North Hollywood, CA00:00:00.00 211475  10 Uci Ct: Jelly Belly Cycling Te
2 Richard Visinski   Fairfield, CT00:00:00.00 221223  Exodus Road Racing
3 Whit Clifford   Athens, GA00:00:00.00 212642  17 
4 Ty Magner   Griffin, GA00:00:00.00 222180  16 Hincapie Devo
5 Juan ARIAS   00:00:00.00  15 Colombia
6 Daniel Larson   Norman, OK00:00:00.00 58572  12 Jittery Joe's P/b Kudzu.com
7 Dustin Mealor   Alto, GA00:00:00.00 235305  
8 Andrew Scarano   Athens, GA00:00:00.00 178109  13 Myogenesis.com P/b United Heal
9 Rebecca Larson (1 - Cat1)   Athens, GA00:00:00.00 91806  11 Jittery Joes P/b Kudzu.com
10 David Hutton   Chattanooga, TN00:00:00.00 234035  14 Myogenesis.com P/b United Heal
11 Casey MAGNAN   00:00:00.00  18 
DNS Carl Soriano   Atlanta, GA00:00:00.00 239703  
DNS Bob Baxley   Atlanta, GA00:00:00.00 215190  
DNS Peter Stewart   Atlanta, GA00:00:00.00 34147  
DNS Colby Millen   Atlanta, GA00:00:00.00 113617  
DNS Tony Luchetti   Mableton, GA00:00:00.00 154699  
DNS Jeffrey Jones   Atlanta, GA00:00:00.00 238616  
DNS Shane Byler   Mableton, GA00:00:00.00 185391  

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Sitz   Atlanta, GA00:00:00.00 241069  110 
2 Michael Burns   Roswell, GA00:00:00.00 75370  119 
3 Joseph Rosentel   Duluth, GA00:00:00.00 105314  112 
4 Reginald Pineda   Cumming, GA00:00:00.00 112223  113 
5 Jordy Wetzel   Atlanta, GA00:00:00.00 252888  123 Unattached
6 Stephen Walker   King George, VA00:00:00.00 99479  107 
7 UNKNOWN RIDER   00:00:00.00  100 -------
8 Richard Tillotson   Atlanta, GA00:00:00.00 146485  124 Avx-sfatto
9 Stephen Dean   Flowery Branch, GA00:00:00.00 151340  103 
10 David Goodman   Suwanee, GA00:00:00.00 229367  121 
11 Christopher McGee   Rome, GA00:00:00.00 147396  115 
12 John DeRussy   Atlanta, GA00:00:00.00 53850  106 
13 Hunter Lydick   Lawrenceville, GA00:00:00.00 263221  120 
14 Corey Bobo   Canton, GA00:00:00.00 203679  125 Team Cycleworks P/b Hdr
15 Bryan Holloway   Atlanta, GA00:00:00.00 187470  116 
DNF Xavier Cortez   Marietta, GA00:00:00.00 103976  101 
DNF Robert Conatser   Cumming, GA00:00:00.00 256353  101 
DNF Eric Davis   Atlanta, GA00:00:00.00 205311  102 
DNF David Gearhart   Smyrna, GA00:00:00.00 230227  104 
DNF Erik Eidsvik   Decatur, GA00:00:00.00 55466  105 
DNF Matthew Stahl   Rome, GA00:00:00.00 33761  108 
DNF Jose Solis   Sierra Vista, AZ00:00:00.00 283403  109 
DNF Bill Shaw   Kennesaw, GA00:00:00.00 254683  111 
DNF Mouhamed Niang   Smyrna, GA00:00:00.00 258181  114 
DNF Steve Hatfield   Atlanta, GA00:00:00.00 139174  117 
DNF Brad Harman   Warrenville, SC00:00:00.00 252264  118 

Men - Cat 4/5 - < 35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Turner   Dacula, GA00:00:00.00 268120  200 
2 drew slocum   Macon, GA00:00:00.00 259254  207 
3 Justin Lowe   Columbia, KY00:00:00.00 291819  222 Unattached
4 Ryan Murray   Cumming, GA00:00:00.00 210849  212 
5 Philip O'Donnell   Suwanee, GA00:00:00.00 257659  210 
6 Robert Herrel (1 - Cat4)   Alpharetta, GA00:00:00.00 274326  223 Georgia State University
7 Andrew Macrae   Atlanta, GA00:00:00.00 257951  216 
8 Arthur Murray   Gainesville, GA00:00:00.00 229282  211 
9 Kenneth Wood   Atlanta, GA00:00:00.00 260714  206 
10 Andy Clement   Decatur, GA00:00:00.00 272608  122 Team Avx Bikes
11 Ryan Cleary   Cumming, GA00:00:00.00 279917  201 
12 Joseph Middleton   Lexington , SC00:00:00.00 272535  214 
13 Alex Devereaux   Atlanta, GA00:00:00.00 290264  204 
14 Daniel Broshar   Marietta, GA00:00:00.00 288650  220 Unattached
15 Jonathan Watson   Colorado Springs, CO00:00:00.00 289956  219 
16 Shawn SHIELSD   00:00:00.00  208 
17 Ethan Zehr   Sugar Valley, GA00:00:00.00 273039  217 
18 Benjamin Rothschild   Atlanta, GA00:00:00.00 288121  218 Frazier Cycling
DNS Brandon Filson (Cat5)   Smyrna, GA00:00:00.00 277116  240 
DNS Johnny MITCHELL   00:00:00.00  241 
DNF Nicholas Frazier   Suwanee, GA00:00:00.00 229339  202 
DNF Jared Grubbs   Savannah, GA00:00:00.00 272827  205 
DNF Patrick Robertson   Bonaire, GA00:00:00.00 287651  209 
DNF Andrew Hodges   Suwanee, GA00:00:00.00 274017  215 
DNF Jesse Miller   Mountain View, CA00:00:00.00 289288  221 Unattached

Men - Cat 4/5 - => 35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Armes   Norcross, GA00:00:00.00 213220  316 Blue Competition Cycles
2 Tony Purcell   Colorado Springs, CO00:00:00.00 263502  312 Unattached
3 Allan Emmons   Cumming, GA00:00:00.00 220624  322 Unattached
4 Shaun Walsh   Surfside Beach, SC00:00:00.00 276024  302 
5 Michael Schmid   Dawsonville, GA00:00:00.00 85370  321 
6 Jerry Andrick   Cumming, GA00:00:00.00 1758  318 Unattached
7 Brian Lord   Covington, GA00:00:00.00 182406  313 Cafe:ine/syzygy Graphics
8 E Daniel Klapheke   Atlanta, GA00:00:00.00 126632  309 
9 Travis Neumuller   Acworth, GA00:00:00.00 160310  305 
10 Neil Matchan (1 - Cat4)   Woodstock, GA00:00:00.00 282169  310 Unattached
11 Eddie Hsu   Buford, GA00:00:00.00 16962  307 
12 Michael Villa   Johns Creek, GA00:00:00.00 282754  319 Unattached
13 Carl Stimmel   Atlanta, GA00:00:00.00 219035  303 
14 Ronnie Bratcher   Cumming, GA00:00:00.00 4666  306 
15 Joey IMPERATORI   00:00:00.00  308 
16 Joseph Freschi   Atlanta, GA00:00:00.00 248501  314 Team Cycleworks P/b Hdr
17 UNKNOWN RIDER   00:00:00.00  224 -------
18 Brian Rell   Johnscreek, GA00:00:00.00 289938  315 Unattached
19 Lee Amlicke   Acworth, GA00:00:00.00 185438  301 
20 Paul Bennett   Alpharetta, GA00:00:00.00 259874  311 
DNS Mark Carmichael   Ball Ground, GA00:00:00.00 223857  300 
DNS Michael Fitzgerald   Decatur, GA00:00:00.00 261128  317 Aarongçös P/b New England Fina
DNS Pablo DiMarco   Cumming, GA00:00:00.00 279707  320 Latino Cycling Team
DNS Tim Smith   Kennesaw, GA00:00:00.00 228179  330 

Men - Master - MR - +35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Tagami   Decatur, GA00:00:00.00 221683  606 
2 Thomas Kolodziejski   Greenville, SC00:00:00.00 19610  616 Vision Screen Printing
3 Eric Anderson   Alpharetta, GA00:00:00.00 151968  600 
4 igor rudalev   Alpharetta, GA00:00:00.00 261409  615 Unattached
5 Jose Solis   Tampa, FL00:00:00.00 290012  607 
6 Robert Watkins   Hendersonville, NC00:00:00.00 213592  605 
7 D Tyler Grahovec   Atlanta, GA00:00:00.00 179499  618 Pacesetter Steel Service P/b L
8 Kirk Corsello   Lilburn, GA00:00:00.00 57055  601 
9 Andy Lougher   Atlanta, GA00:00:00.00 21638  610 
10 Benjamin Owens   Marietta, GA00:00:00.00 255560  617 North Georgia Cycling Associat
11 George (Rick) Richardson   Atlanta, GA00:00:00.00 73313  609 
12 Brian DeRose   Cumming, GA00:00:00.00 145540  603 
13 J CORNELIUS   00:00:00.00  602 
DNS Keith Lamberson   Smyrna, GA00:00:00.00 141026  611 
DNS Firmon Hardenbergh   Tucker, GA00:00:00.00 160098  613 Outspokin/ Strenflex Cycling T
DNS Eddie Sun   Norcross, GA00:00:00.00 221063  614 Team Cycleworks P/b Hdr
DNS Clay Parks   Atlanta, GA00:00:00.00 56716  619 Pacesetter Steel Service
DNS Roy Simmons   Roswell, GA00:00:00.00 67155  640 
DNS Michael Gordon   Dunwoody, GA00:00:00.00 205029  641 

Men - Master - MR - +45

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Harper   Atlanta , GA00:00:00.00 185352  702 Team Cycleworks P/b Hdr
2 Nello Teer   Alpharetta, GA00:00:00.00 240265  700 
3 Edgardo Beltran   Woodstock, GA00:00:00.00 195909  701 
4 Christopher Lucas (1 - Cat3)   Alpharetta, GA00:00:00.00 177385  703 

Men - Junior - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broderick Hartley   Social Circle, GA00:00:00.00 256892  560 
2 Andrew Macrae   Atlanta, GA00:00:00.00 257951  563 
3 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA00:00:00.00 252912  559 
4 Philip O'Donnell   Suwanee, GA00:00:00.00 257659  569 Frazier Cycling
5 Zoe Frazier   Suwanee, GA00:00:00.00 229338  566 
6 Robert Marier   Roswell, GA00:00:00.00 279526  558 
7 Luke Broadwell   Roswell, GA00:00:00.00 246131  550 
8 James Todd   Norcross, GA00:00:00.00 272621  555 
9 JONATHAN CUCAZ   Lawrenceville, GA00:00:00.00 288098  553 
10 Mikey Waine   Douglasville, GA00:00:00.00 281158  568 Unattached
11 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA00:00:00.00 279392  562 
12 Melissa Goodman   Suwanee, GA00:00:00.00 229365  564 
13 Dominique Shore   Suwanee, GA00:00:00.00 236179  565 
14 Abigail Aldridge   Canton, GA00:00:00.00 273899  552 
15 Justin Bashe   Alpharetta, GA00:00:00.00 285246  551 
16 Aditya Gummadi   Suwanee, GA00:00:00.00 279393  561 
17 Alexander Wexler   Suwanee, GA00:00:00.00 257892  554 
18 Rishi Teja Mocherla   Alpharetta, GA00:00:00.00 277334  557 
19 Diana Ramos   Woodstock, GA00:00:00.00 295037  556 
20 Christian CORSELLO   00:00:00.00  567 
21 Connor Rell   Johns Creek, GA00:00:00.00 287384  570 Frazier Cycling

Men - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Hodges   Suwanee, GA00:00:00.00 274017  505 
2 David Goodman   Suwanee, GA00:00:00.00 229367  506 
3 Hunter Lydick   Lawrenceville, GA00:00:00.00 263221  504 
4 Ethan Zehr   Sugar Valley, GA00:00:00.00 273039  507 
5 Russell Tindol   Suwanee, GA00:00:00.00 242945  501 
6 Benjamin Rothschild   Atlanta, GA00:00:00.00 288121  502 
7 Shoshana Lutch   Atlanta, GA00:00:00.00 230765  503 
8 STEPHANIE CUCAZ   Lawrenceville00:00:00.00 288099  500 
9 daniel rudalev   Alpharetta, GA00:00:00.00 277981  508 

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Crawford (1 - Cat3)   Grayson, GA00:00:00.00 220104  401 
2 Kristine Gum   Rincon, GA00:00:00.00 274715  402 
3 Elizabeth Lee   Conyers, GA00:00:00.00 231228  404 

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bing Bunch   Atlanta, GA00:00:00.00 243126  405 
2 Kitty Wickes   Atlanta, GA00:00:00.00 233329  403 
3 Zoe Frazier   Suwanee, GA00:00:00.00 229338  455 Frazier Cycling
4 Shannon Parrish   Atlanta, GA00:00:00.00 298925  407 
5 Kate Mahoney   Roswell, GA00:00:00.00 294800  406 
6 Cassi Carmichael   Ballground, GA00:00:00.00 289239  400 
7 Brittney Hartley (1 - Cat4)   Lilburn, GA00:00:00.00 264891  452 
8 STEPHANIE CUCAZ   Lawrenceville00:00:00.00 288099  456 Frazier Cycling
9 Melissa Goodman   Suwanee, GA00:00:00.00 229365  453 Frazier Cycling
10 Nina Gummadi   Suwanee, GA00:00:00.00 282750  451 Frazier Cycling
DNF Dominique Shore   Suwanee, GA00:00:00.00 236179  454 Frazier Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSpySierra NevadaOSMOBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee