Race Results for
Tour of the Depot
Tooele, UT
(Event Information)
Road Race on 04/13/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louie Amelburu   Las Vegas, NV03:22:27 65992   Labor Power
2 Kevin Anderberg   Boulder, CO03:22:27 192368   Mix1
3 Andre Gonzalez   Lehi, UT03:22:27 91576   Canyon Bicycles Draper
4 Peter Lucke   Louisville, CO03:22:27 21761   Mix1
5 Marcel VanGarderen   Longmont, CO03:22:27 53196   Mix1
6 Kenneth Bingham   Las Vegas, NV03:22:27 154752   Barry Lasko DDS Racing/PaulTracy.com
7 Matthew Segur   Golden, CO03:22:27 224161   Mix1
8 Donald Armstrong   Ogden, UT03:22:27 1910   Barry Lasko DDS Racing/PaulTracy.com
9 Scott Allen   Sandy, UT03:22:27 131004   Canyon Bicycles Draper
10 Mark Schaefer   Ogden, UT03:22:27 66592   Barry Lasko DDS
11 Sean Hoover   Riverton, UT03:22:27 197932   Canyon Cycle Draper
12 Peter Beland   Little Rock, AR03:22:27 47037   Boston Mountain Cyclists
13 Lewis Perna   Rochester, MN03:22:27 56269   Schwab/Torelli
14 James Robbins   Carlsbad, CA03:22:27 30054   Barry Lasko DDS
15 Arthur O'Connor   Salt Lake City, UT03:22:40 26546   MonaVie/Cannondale
16 C Gauss   Boulder, CO03:24:48 58951   Mix1
17 James Thies   Denver, CO03:34:14 60214   Mix1
18 Shawn Haran   Salt Lake City, UT03:36:01 243824   Canyon Bicycles-SLC
19 Eric Martin   St. George, UT03:40:43 266132   
DNF Mark Miller   Draper, UT 24435   Canyon Bicycles-Draper

Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Ure   Park City, UT03:25:48 36248   Bountiful Mazda Cycling Team
2 Mike Cooper   Salt Lake City, UT03:26:11 45203   Canyon Bicycles - Draper
3 John Iltis   Savage, MN03:26:11 50903   COLE SPORT
4 Brian Harder   Anchorage, AK03:26:11 15038   george's
5 Gary Porter   Roy, UT03:26:11 60559   Bountiful Mazda Cycling Team
6 Korlin Gillette   Park City, UT03:26:11 13286   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
7 Bruce Bilodeau   Sandy, UT03:26:11 215197   Canyon Bicycles Draper
8 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT03:26:11 7974   FFKR/SBO p/b Tour of Utah
9 Jeff Clawson   Sandy, UT03:26:11 103430   Canyon Bicycles - Draper
10 Louis Riel   Salt Lake City, UT03:26:11 157566   Canyon Bicycles - Draper
11 Jamie Longe   Holladay, UT03:26:19 202145   Canyon Bicycles
12 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT03:27:51 281191   Spin Cycle Racing
13 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT03:28:31 67936   Canyon Bicycles Draper
14 Kevin Shepherd   Draper, UT03:28:48 192085   MiDuole
15 Curt Bates   Bluffdale, UT03:29:32 241001   canyon bicyles
16 James Ferguson   Ogden, UT03:29:32 200321   Bountiful Mazda
17 Gary Swain   Orem, UT03:34:12 248144   Canyon Bicycles Draper
DNF Lorin Ronnow   Salt Lake City, UT 264904   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
DNF Jerald Hunsaker   Midvale, UT 142960   Bountiful Mazda
DNF Steven Lewis   Echo, UT 21113   Canyon Bicycles SLC
DNF Clyde Done   Salt Lake Cty, UT 57760   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
DNF Daren Cottle   Sandy, UT 133750   Porcupine / Specialized Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Shannon Storrud   Park City, UT02:21:40 242162   Porcupine Cycling
11 Henry Ebell   Fairview, UT02:55:24 47978   Canyon Bicycles of Salt Lake

Men - Cat 3/4/5 - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Rosello   Salt Lake City, UT02:20:00 135789   porcupine cycling
2 Shawn Stinson (1 - Cat4)   Park City, UT02:20:04 205190   Ski Utah Cycling
3 Scott Bales   Springville, UT02:20:51 198784   Bountiful Mazda
4 Ken Yonemura   Salt Lake City, UT02:21:16 39236   Ski Utah Cycling Team
6 Dave Sellers   Salt Lake City, UT02:21:58 210155   Rocky Mountain Cycling Club
7 William Purdy   West Valley, UT02:22:55 222648   Canyon Bicycles Draper
8 Jonathan Atzet   Draper, UT02:36:14 279136   Porcupine Cycling
9 Ted Messer   Holladay, UT02:36:23 242955   Ski Utah Cycling
10 greg skordas   Murray, UT02:38:21 276401   NA
12 Kelly Jones   Salt Lake Cty, UT03:08:37 54409   Spin Cycle Racing
DNF Jeff Stenquist   Draper, UT 34008   Canyon Bicycles - Draper

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Gianni Kennard   Provo, UT 279908   

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Spence   Ketchum, ID03:18:34 263826   Sun Summit
DNF Erik Stenquist   Draper, UT 279926   

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Brandon Buchanan   Centerville, UT 285936   NA
DNF Teal Buchi   Salt Lake City, UT 273772   Craig's Service Center

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kai Applequist   Boise, ID03:11:55 243374   Bobs-Bicycles.com
2 Matthew Ohran   Salt Lake City, UT03:11:55 26608   Monavie-Cannondale.com
3 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT03:12:35 192669   Health Choice/Guru's
4 Eric Jeppsen   Salt Lake City, UT03:12:35 228832   Cole Sport
5 Ross Berger   Boulder, CO03:12:35 220362   Rocky Mountain Bicycles Elite Cycling
6 Ali Goulet (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT03:12:35 13796   FFKR Architects/ SportsBaseOnline
7 David Harward   Salt Lake City, UT03:12:35 15338   Porcupine/Specialized Racing
8 Sam Krieg   Pocatello, ID03:12:35 201431   ICE ROCKY MTN SURGERY
9 Evan Hyde   Park City, UT03:12:35 221976   NashvilleCyclist.com
10 Chase Pinkham   Salt Lake City, UT03:12:35 251593   Canyon Bicycles Draper
11 Mike Sohm   Salt Lake City03:12:35 219095   Porcupine / Specialized Racing
12 Benjamin D'Hulst   Roy, UT03:12:35 211886   Canyon Bicycles-Draper
13 Francis (Gardie) Jackson   Larkspur, CA03:12:35 60511   Cole Sport
14 Norman Bryner   Salt Lake City, UT03:12:35 201017   Mi Duole/Barbacoa
15 Martin Guess (2 - Cat2)   Boulder, CO03:12:35 242094   Rocky Mountain Bicycles Elite Cycling
16 Herman Johnson   Modesto, CA03:13:03 53501   Aptos Bike Station
17 Nicholas Traggis   Boulder, CO03:13:03 108501   Horizon Organic PB Prerace.com
18 Rodney Smith   Salt Lake City, UT03:13:03 52471   Contender Bicycle
19 Zack Allison   Arlington Va03:13:03 211435   Rocky Mountain Elite Cycling Team
20 Bradley Gehrig   Salt Lake City, UT03:13:03 234987   Salt Lake Cycling Club
21 Tanner Putt   Park City, UT03:13:18 216553   Cole Sport
22 Brian Boudreau   Salt Lake City, UT03:13:18 149526   DARE
23 Blake Zumbrunnen   Bountiful, UT03:13:18 168946   Revolution and Mi Duole/Barbacoa
24 Dylan Jones   Fort Collins, CO03:13:18 233563   BODE
25 Travis Horton   Salt Lake City, UT03:13:18 187537   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
26 Kyle Brown   Farmington, UT03:13:18 119450   
27 Patrick Ramirez   Salt Lake, UT03:13:18 156874   Contender Bicycles
28 Zan Treasure   Ogden, UT03:13:18 143866   Bountiful Mazda Cycling Team
29 Todd Hageman   Park City, UT03:13:18 50257   Binghams/Northshore
30 Phillip Wood   Salt Lake City, UT03:13:18 214304   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
32 Michael Booth   Salt Lake City, UT03:14:17 212282   Canyon Bicycles-Draper
33 Ryan Belew   Colorado Springs03:14:17 224524   Rocky Mountain Bicycles Elite Cycling
34 Christopher Cummings   Denver, CO03:14:47 116077   Rocky Mountain Bicycles Elite Cycling
35 Eric Pardyjak   Salt Lake City, UT03:14:47 148432   Porcupine / Specialized Racing
36 Eric Moore (3 - Cat2)   Park City, UT03:14:51 256548   Canyon Bicycles-Draper
37 Nathan Arnim   Salt Lake City, UT03:15:23 230024   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
38 Tim Srenaski   Boulder, CO03:16:29 208544   Rocky Mountain Elite Cycling Team
39 Patrick Fasse   Elburn, IL03:17:47 211519   Ski Utah Cycling Team
40 Anthony Johnson   Salt Lake City, UT03:18:06 203027   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
41 Courtney Guck (4 - Cat2)   Windsor, CO03:20:30 199889   Rocky Mountain Bicycles Elite Cycling
42 Jon Peterson   Adams, MA03:25:47 186257   Northampton
DNF Billy Allen   Sandy, UT 77303   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
DNF Ryan Barrett (Cat1)   Provo, UT 2708   Canyon Bicycles-Draper
DNF Scott Patten   Park City, UT 146288   Ski Utah Cycling Team
DNF Cameron Hoffman   Clearfield, UT 57141   American R.A.D.D.
DNF Robert Lofgran   Hcmc 177392   Contender Bicycles
DNF Nathan Page (Cat1)   Kaysville, UT 160298   Contender Bicycles
DNF Michael Ward   Salt Lake City, UT 76651   Ski Utah Cycling Team
DNF Brent Cannon   Francis, UT 114698   Miduole/Barbacoa
DNF Aaron Brown (Cat1)   Boulder, CO 54187   rocky mountain bikes elite cycling
DNF Ben Nichols   Sandy, UT 242490   Porcupine Cycling
DNF Alec Sim   Mission Viejo 219871   JoyRide/EK Accessories

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer deBry   Sandy, UT03:14:01 242242   Ski Utah
2 David Welsh   Tucson, AZ03:14:01 142434   Kuhl/Scott
3 Will Campbell   Louisville, CO03:14:18 259927   Vitamin Cottage Cycling Team
4 Tyler Riedesel   Salt Lake City, UT03:14:26 264518   Cyclesmith/ University of Utah
5 Gary Tingley   San Diego, CA03:14:26 161189   suncoastvelo/uccjwf
6 Joshua Berry   Ketchum, ID03:14:26 228474   Team BODE
7 derek dixon   West Jordan, UT03:14:26 277136   Lombardi's
8 Jeremy Ward   Boise, ID03:14:26 277380   Broken Spoke Cycling
9 Erik Harrington   Salt Lake City, UT03:14:26 263132   RMCC/Cyclesmith
10 Dustin Thiel   Salt Lake City, UT03:14:41 254372   Contender Bicycles
11 Jeremy Collins   Farmington, UT03:14:41 131631   Body Sync Racing
12 Christopher White   Salt Lake City, UT03:14:51 175309   Rocky Mountain Cycling Club
13 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT03:14:51 237328   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
14 Courtney Larsen   Ogden, UT03:14:51 247000   Team Wright
15 Eric Thompson   Salt Lake City, UT03:15:06 204002   Ski Utah Cycling Team
16 Perry Hall   Park City, UT03:15:13 206431   Team Wright
17 Shane Dunleavy   Park City, UT03:15:36 253994   Ski Utah Cycling Team
18 Jason Houchin   Redwood City , CA03:15:36 95081   RMCC/Cyclesmith
19 Todd Taft   Salt Lake City, UT03:15:36 207596   Ski Utah Cycling Team
20 Clint Carter   Salt Lake City, UT03:15:36 220916   Ski Utah Cycling Team
21 Jess Dear   Salt Lake City, UT03:15:36 212596   RMCC/Cyclesmith
22 Robb Floth   Kuna, ID03:15:36 264340   Broken Spoke Cycling
23 Mitch Hyra   Glenwood Springs, CO03:15:36 193033   Squadra Velocita
24 Cody Wignall   Draper, UT03:17:29 223278   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
25 Brian Randall   Layton, UT03:17:54 228881   Team Wright
26 David Hill   Pocatello, ID03:18:28 164689   RealCyclist.com
27 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT03:21:42 10617   RMCC/Cyclesmith
28 Gary Dastrup   Stansbury Park, UT03:32:34 8676   Ski Utah Cycling
29 Robert Hansen   South Jordan, UT03:39:20 143463   Canyon Bicycles - Draper
30 Ted Tatos   Sandy, UT03:43:31 199385   Team EasyOn
31 Jan Nielsen   Salt Lake City, UT03:46:50 246333   Ski Utah Cycling Team
DNF Curtis Doman   Draper, UT 73704   Spin Cycle
DNF Manny Cypers   S. Ogden, UT 248993   Roosters
DNF Joshua Hickman   Salt Lake City, UT 248015   Team Wright
DNF Josh Carter   South Ogden, UT 245675   Team Wright
DNF Elliott Smith   Murray, UT 239763   Spin Cycle Racing
DNF Derek Brown   Boise, ID 259999   BODE
DNF Cameron Patch   Salt Lake City, UT 256779   Spin Cycle
DNF Justin Healy   Salt Lake City, UT 251652   RMCC/Cyclesmith
DNF Cameron Candelaria   West Jordan, UT 198218   Ski Utah Cycling Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Burbidge   Salt Lake City, UT02:06:37 250061   Mi Duole
2 Zack Simons   Park City, UT02:06:37 119687   COLE SPORT
3 Troy Oldroyd   South Jordan, UT02:06:37 206309   Mi Duole
4 Richard Hurst   Salt Lake City, UT02:06:37 276239   Contender Bicycles
5 John Bercaw   Salt Lake City, UT02:06:37 202151   Ski Utah
6 Jake Turner   Chicago, IL02:06:37 270237   Broken Spoke Cycling
7 David Cole   Salt Lake City, UT02:06:37 259033   Skull Candy/JSA Architects
8 matt bradley   Sandy, UT02:06:37 258372   Skull Candy/JSA Architects
9 Stephen (Cody) Haroldsen   Salt Lake City, UT02:06:37 230640   Ski Utah Cycling Team
10 BRYCE YOUNG   North Ogden, UT02:06:37 274878   Binghams-Northshore
11 Peter Archambault   Cottonwood Heights, UT02:06:37 61182   RMCC/Cyclesmith
12 eric dupuis   Layton, UT02:06:37 278019   BCC Racing
13 Eric Gardiner   Salt Lake City, UT02:06:37 268968   Utah State University
14 Dylan Howell   Boise, ID02:06:37 251006   BODE
15 Cameron Charles   Seattle, WA02:06:37 202374   RMCC/Cyclesmith
16 Brett Wilking   Salt Lake City, UT02:06:37 260746   Porcupine/Specialized Racing
17 George Klonizos   Bountiful, UT02:06:37 211771   RMCC /Cyclesmith
18 Shawn Jordan   Roy, UT02:06:37 263666   Simply Mac
19 James Evans   Eden, UT02:06:45 263118   Porcupine Cycling
20 Ryan King   Tooele, UT02:06:45 254548   Tooele Valley Cycling
39 BRIAN Smith   South Jordan, UT02:43:10 272129   SPIN CYCLES
40 Jerrel Storrud   West Jordan, UT02:43:15 237141   Porcupine Cycling
43 Eric Stratton   Bozeman02:44:43 258753   Peaked Sports
51 Chris Pullos   Salt Lake City, UT02:48:52 247618   RMCC/CYCLESMITH
58 Michael Macci   Salt Lake City, UT03:02:22 129769   RMCC/Cyclesmith
DNF Steven Hadley   Tooele, UT 178696   Porcupine Cycling
DNF Dave Hogan   Farr West, UT 265198   Bike Shoppe
DNF Steven Sessions   Eden, UT 277068   Weber State University
DNF Seth Gunderson   Charlottesville , VA 256169   Salt Sea Pirates
DNF John Burton   North Logan, UT 261602   Joyride Cycling
DNF Zach Terry   Sandy, UT 245783   Team Wright
DNF Darin Wilson   Holladay, UT 211177   Spin Cycle Racing
DNF Adam Catmull   South Jordan, UT 220468   Spin
DNF Gordon Cottle   Sandy, UT 269345   Porcupine / Specialized Racing
DNF Tyler Kirk   Sandy, UT 261681   Skull Candy/JSA Architects
DNF Steven Mason   South Jordan, UT 149248   BCC Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Brockbank   Salt Lake City, UT02:08:26 277908   NA
2 Brock Olson   South Jordan, UT02:09:24 228209   Binghams northshore
3 Alex Kim   Salt Lake City, UT02:13:34 261800   Spin Cycles
4 Rick Finlayson   Highland, UT02:13:34 279124   Team Dialogue
5 Robert Brigman   Lawrence, KS02:13:34 268813   Binghams-Northshore
6 Paul LaStayo   Salt Lake City, UT02:13:34 270312   n/a
7 Stephen Rogers   Lehi, UT02:13:34 281812   BCC Racing
8 nolan finlayson   Riverton, UT02:13:34 291403   evo racing
9 Liam ODonnell   Murray, UT02:13:34 291424   BBC
10 John Ward   North Ogden, UT02:30:47 267584   BCC Racing
11 Stephen Higgins   Salt Lake City, UT02:30:52 278950   BCC Racing
12 Don BOLING   02:33:21   Skull Candy/JSA Architects
13 William Broadbent   Eaglemountain, UT02:38:36 286259   Utah Valley University
DNF Michael Rossberg   Riverton, UT 294019   Skullcandy/JSA Architects
DNF Kenyon Kennard   Provo, UT 279909   
DNF SCOTT BEHJANI   Salt Lake City, UT 255779   Spin Cycle
DNF Jonathan Liddell   Sandy, UT 291834   Spin Cycle
DNF Brandon Judd   Heber, UT 289575   Skull Candy Racing
DNF Chris Clyde   Sprinville Ut 281719   EVO Racing
DNF Robert Jones   Mapleton, UT 261629   Evo Cycling
DNF John Bradley   Murray, UT 276584   RMCC
DNF Kevin Packer   Draper, UT 289541   Skull Candy
DNF Kristopher Mahoney   Richmond, TX 250290   ski utah cycling
DNF John Peebler   Southjordan, UT 291133   Skullcandy/JSA Architects

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Margaret Douglass   Salt Lake City, UT02:24:51 60449   Ski Utah Cycling Team
8 Sonia Maxfield   Holladay, UT02:27:54 238599   Specialized
9 Anne VINCENTI   02:49:42   NA

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Evans   Sandy, UT02:21:13 201539   ValueAct Capital Cycling Team
2 Alisha Welsh   Tucson, AZ02:21:28 276369   PCIM
3 Nichole Wangsgard   Cedar City, UT02:21:28 100972   Colavita Sutter Home P/B Cooking Light
4 Kris Walker   Pocatello, ID02:21:28 48743   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
5 Tiffany Pezzulo   Salt Lake City, UT02:21:28 89443   Park City Iron Man
6 Laura Howat   Salt Lake City, UT02:21:39 147582   Ski Utah Cycling Team
7 Sandra Hyra   Glenwood Springs, CO02:21:39 228109   DFT pb Treads
8 Jamie Carter   Draper, UT02:21:39 273651   Ski Utah Cycling Team
9 Heather Albert   Eagle, ID02:21:39 69008   America's Dairyland
10 BREANNE NALDER   Murray, UT02:21:39 263791   Ski Utah Cycling Team
11 Michelle King   Phoenix, AZ02:22:24 238539   Colovita-Vegas
12 Sarah Brown   Boise, ID02:22:24 229835   Riverstone Women's Racing
13 Rachel Cieslewicz   St. George, UT02:22:24 168989   Monavie/Cannondale
14 Kelly Crawford   Ogden, UT02:22:24 64973   Bountiful Mazda Cycling Team
15 Luisa Bryce (1 - Cat2)   Denver, CO02:22:33 255727   DFT p/b Treads
16 Karen Appleby-Krieg   Pocatello, ID02:22:33 207487   ICE ROCKY MTN SURGERY
17 Jennifer (Jenner) Yaeso   Gallatin Gateway, MT02:23:46 166679   NA
18 Kirsten Kotval   Park City, UT02:26:06 206135   PCIM
19 Kelly Dailey   Ogden, UT02:35:42 207981   Bounitful Mazda
DNF Lori Harward   Salt Lake City, UT 247090   Intermountain Financial
DNF Laura Patten   Park City, UT 143579   Ski Utah Cycling Team
DNF Denise Antacle   Holladay, UT 171605   PCIM
DNF Jennifer Ward   Sandy, UT 228758   
DNF Leslie Cooper (Cat3)   Salt Lake City, UT 206284   Granger Medical Clinic

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Falls   Durango, CO02:24:51 293418   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
2 Tayler Wiles   Fairfax, CA02:24:51 289582   Revolution-Peak Fasteners
4 Kara Harris   Riverton, UT02:26:04 274503   Ski Utah Cycling
5 Cris Kiser   Cottonwood, UT02:26:57 287258   spin Cycle
6 Diane Evans   Eden, UT02:27:46 262915   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
7 Barbara Sherwood   Salt Lake City, UT02:27:49 170187   RMCC/Cycle Smith
10 Melanie Helm   Salt Lake City, UT03:00:38 248126   Granger Medical Clinic
11 Kristin Vincent   Lehi, UT03:02:25 236122   Ski Utah Cycling Team
12 Brandi Gorden   St. Paul, MN03:02:25 236871   Ski Utah Cycling Team
DNF Elizabeth Rooklidge   Draper, UT 293916   N/A
DNF Megan HILL      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpySierra NevadaShimanoUSACDFBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee