Race Results for
Tour of the Depot
Tooele, UT
(Event Information)
Individual Time Trial on 04/12/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louie Amelburu   Las Vegas, NV00:19:06 65992   Labor Power
2 Matthew Segur   Golden, CO00:19:24 224161   Mix1
3 Kevin Anderberg   Boulder, CO00:20:13 192368   Mix1
4 Mark Schaefer   Ogden, UT00:20:25 66592   Barry Lasko DDS
5 Scott Allen   Sandy, UT00:20:36 131004   Canyon Bicycles Draper
6 Peter Beland   Little Rock, AR00:20:37 47037   Boston Mountain Cyclists
7 James Robbins   Carlsbad, CA00:20:42 30054   Barry Lasko DDS
8 Andre Gonzalez   Lehi, UT00:20:43 91576   Canyon Bicycles Draper
9 Peter Lucke   Louisville, CO00:20:48 21761   Mix1
10 Donald Armstrong   Ogden, UT00:20:55 1910   Barry Lasko DDS Racing/PaulTracy.com
11 Lewis Perna   Rochester, MN00:21:06 56269   Schwab/Torelli
12 Marcel VanGarderen   Longmont, CO00:21:08 53196   Mix1
13 Arthur O'Connor   Salt Lake City, UT00:21:19 26546   MonaVie/Cannondale
14 Sean Hoover   Riverton, UT00:21:39 197932   Canyon Cycle Draper
15 Kenneth Bingham   Las Vegas, NV00:21:58 154752   Barry Lasko DDS Racing/PaulTracy.com
16 C Gauss   Boulder, CO00:22:37 58951   Mix1
17 Shawn Haran   Salt Lake City, UT00:22:43 243824   Canyon Bicycles-SLC
18 James Thies   Denver, CO00:23:04 60214   Mix1
19 Eric Martin   St. George, UT00:23:35 266132   
20 Mark Miller   Draper, UT00:25:10 24435   Canyon Bicycles-Draper

Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louis Riel   Salt Lake City, UT00:20:30 157566   Canyon Bicycles - Draper
2 Jeff Clawson   Sandy, UT00:20:40 103430   Canyon Bicycles - Draper
3 Jerald Hunsaker   Midvale, UT00:20:54 142960   Bountiful Mazda
4 Bruce Bilodeau   Sandy, UT00:20:55 215197   Canyon Bicycles Draper
5 John Iltis   Savage, MN00:21:12 50903   COLE SPORT
6 Jeffrey Ure   Park City, UT00:21:19 36248   Bountiful Mazda Cycling Team
7 Gary Porter   Roy, UT00:21:23 60559   Bountiful Mazda Cycling Team
8 Gary Swain   Orem, UT00:21:33 248144   Canyon Bicycles Draper
9 Brian Harder   Anchorage, AK00:21:39 15038   george's
10 Lorin Ronnow   Salt Lake City, UT00:21:45 264904   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
11 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT00:21:56 7974   FFKR/SBO p/b Tour of Utah
12 Kevin Shepherd   Draper, UT00:22:18 192085   MiDuole
13 Mike Cooper   Salt Lake City, UT00:22:19 45203   Canyon Bicycles - Draper
14 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT00:22:19 67936   Canyon Bicycles Draper
15 Korlin Gillette   Park City, UT00:22:37 13286   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
16 Clyde Done   Salt Lake Cty, UT00:22:39 57760   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
17 Daren Cottle   Sandy, UT00:22:40 133750   Porcupine / Specialized Racing
18 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT00:22:45 281191   Spin Cycle Racing
19 James Ferguson   Ogden, UT00:22:49 200321   Bountiful Mazda
20 Steven Lewis   Echo, UT00:23:36 21113   Canyon Bicycles SLC
21 Curt Bates   Bluffdale, UT00:23:45 241001   canyon bicyles
22 Jamie Longe   Holladay, UT00:33:55 202145   Canyon Bicycles

Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Storrud   Park City, UT00:23:33 242162   Porcupine Cycling
2 Henry Ebell   Fairview, UT00:28:50 47978   Canyon Bicycles of Salt Lake

Men - Cat 3/4/5 - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Purdy   West Valley, UT00:21:19 222648   Canyon Bicycles Draper
2 Marc Rosello   Salt Lake City, UT00:21:53 135789   porcupine cycling
3 Jeff Stenquist   Draper, UT00:22:57 34008   Canyon Bicycles - Draper
4 Scott Bales   Springville, UT00:23:09 198784   Bountiful Mazda
5 Shawn Stinson (1 - Cat4)   Park City, UT00:23:22 205190   Ski Utah Cycling
6 Dave Sellers   Salt Lake City, UT00:24:26 210155   Rocky Mountain Cycling Club
7 Ted Messer   Holladay, UT00:24:48 242955   Ski Utah Cycling
8 Kelly Jones   Salt Lake Cty, UT00:24:56 54409   Spin Cycle Racing
9 Jonathan Atzet   Draper, UT00:25:49 279136   Porcupine Cycling
10 greg skordas   Murray, UT00:26:36 276401   NA
11 Ken Yonemura   Salt Lake City, UT00:26:46 39236   Ski Utah Cycling Team

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni Kennard   Provo, UT00:31:40 279908   

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Spence   Ketchum, ID00:26:19 263826   Sun Summit
2 Erik Stenquist   Draper, UT00:33:27 279926   

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teal Buchi   Salt Lake City, UT00:23:09 273772   Craig's Service Center
2 Brandon Buchanan   Centerville, UT00:24:10 285936   NA

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Krieg   Pocatello, ID00:18:39 201431   ICE ROCKY MTN SURGERY
2 Chase Pinkham   Salt Lake City, UT00:18:40 251593   Canyon Bicycles Draper
3 Ryan Belew   Colorado Springs00:18:43 224524   Rocky Mountain Bicycles Elite Cycling
4 Norman Bryner   Salt Lake City, UT00:18:49 201017   Mi Duole/Barbacoa
5 Benjamin D'Hulst   Roy, UT00:19:09 211886   Canyon Bicycles-Draper
6 Francis (Gardie) Jackson   Larkspur, CA00:19:09 60511   Cole Sport
7 Ross Berger   Boulder, CO00:19:23 220362   Rocky Mountain Bicycles Elite Cycling
8 Nathan Page (1 - Cat1)   Kaysville, UT00:19:24 160298   Contender Bicycles
9 Mike Sohm   Salt Lake City00:19:25 219095   Porcupine / Specialized Racing
10 Evan Hyde   Park City, UT00:19:26 221976   NashvilleCyclist.com
11 Ali Goulet (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT00:19:29 13796   FFKR Architects/ SportsBaseOnline
13 Kai Applequist   Boise, ID00:19:37 243374   Bobs-Bicycles.com
14 Bradley Gehrig   Salt Lake City, UT00:19:39 234987   Salt Lake Cycling Club
15 Eric Jeppsen   Salt Lake City, UT00:19:42 228832   Cole Sport
16 Brent Cannon   Francis, UT00:19:48 114698   Miduole/Barbacoa
17 Ben Nichols   Sandy, UT00:19:52 242490   Porcupine Cycling
18 Phillip Wood   Salt Lake City, UT00:19:54 214304   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
19 Zan Treasure   Ogden, UT00:19:55 143866   Bountiful Mazda Cycling Team
20 Rodney Smith   Salt Lake City, UT00:20:00 52471   Contender Bicycle
21 Patrick Ramirez   Salt Lake, UT00:20:06 156874   Contender Bicycles
22 Michael Booth   Salt Lake City, UT00:20:07 212282   Canyon Bicycles-Draper
23 David Harward   Salt Lake City, UT00:20:10 15338   Porcupine/Specialized Racing
24 Patrick Fasse   Elburn, IL00:20:10 211519   Ski Utah Cycling Team
25 Eric Pardyjak   Salt Lake City, UT00:20:11 148432   Porcupine / Specialized Racing
26 Martin Guess (2 - Cat2)   Boulder, CO00:20:13 242094   Rocky Mountain Bicycles Elite Cycling
27 Ryan Barrett (2 - Cat1)   Provo, UT00:20:13 2708   Canyon Bicycles-Draper
28 Nicholas Traggis   Boulder, CO00:20:16 108501   Horizon Organic PB Prerace.com
29 Todd Hageman   Park City, UT00:20:18 50257   Binghams/Northshore
30 Cameron Hoffman   Clearfield, UT00:20:18 57141   American R.A.D.D.
31 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT00:20:21 192669   Health Choice/Guru's
32 Tim Srenaski   Boulder, CO00:20:21 208544   Rocky Mountain Elite Cycling Team
33 Tanner Putt   Park City, UT00:20:32 216553   Cole Sport
34 Nathan Arnim   Salt Lake City, UT00:20:35 230024   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
35 Billy Allen   Sandy, UT00:20:38 77303   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
36 Eric Moore (3 - Cat2)   Park City, UT00:20:44 256548   Canyon Bicycles-Draper
37 Dylan Jones   Fort Collins, CO00:20:47 233563   BODE
38 Brian Boudreau   Salt Lake City, UT00:20:48 149526   DARE
39 Kyle Brown   Farmington, UT00:20:59 119450   
40 Robert Lofgran   Hcmc00:21:00 177392   Contender Bicycles
41 Jon Peterson   Adams, MA00:21:07 186257   Northampton
42 Courtney Guck (4 - Cat2)   Windsor, CO00:21:14 199889   Rocky Mountain Bicycles Elite Cycling
43 Herman Johnson   Modesto, CA00:21:15 53501   Aptos Bike Station
44 Christopher Cummings   Denver, CO00:21:16 116077   Rocky Mountain Bicycles Elite Cycling
45 Anthony Johnson   Salt Lake City, UT00:21:23 203027   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
46 Aaron Brown (3 - Cat1)   Boulder, CO00:21:30 54187   rocky mountain bikes elite cycling
47 Alec Sim   Mission Viejo00:21:32 219871   JoyRide/EK Accessories
48 Scott Patten   Park City, UT00:21:40 146288   Ski Utah Cycling Team
49 Michael Ward   Salt Lake City, UT00:21:59 76651   Ski Utah Cycling Team
50 Blake Zumbrunnen   Bountiful, UT00:22:21 168946   Revolution and Mi Duole/Barbacoa
51 Travis Horton   Salt Lake City, UT00:22:28 187537   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
52 Zack Allison   Arlington Va00:23:19 211435   Rocky Mountain Elite Cycling Team
53 Matthew Ohran   Salt Lake City, UT00:23:30 26608   Monavie-Cannondale.com

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Doman   Draper, UT00:19:27 73704   Spin Cycle
2 Gary Tingley   San Diego, CA00:19:33 161189   suncoastvelo/uccjwf
3 Dustin Thiel   Salt Lake City, UT00:19:50 254372   Contender Bicycles
4 Tyler Riedesel   Salt Lake City, UT00:19:53 264518   Cyclesmith/ University of Utah
5 Joshua Berry   Ketchum, ID00:19:57 228474   Team BODE
6 Manny Cypers   S. Ogden, UT00:20:13 248993   Roosters
7 Elliott Smith   Murray, UT00:20:14 239763   Spin Cycle Racing
8 Will Campbell   Louisville, CO00:20:15 259927   Vitamin Cottage Cycling Team
9 Spencer deBry   Sandy, UT00:20:34 242242   Ski Utah
10 David Welsh   Tucson, AZ00:20:37 142434   Kuhl/Scott
11 Jeremy Collins   Farmington, UT00:20:41 131631   Body Sync Racing
12 Courtney Larsen   Ogden, UT00:20:46 247000   Team Wright
13 Cody Wignall   Draper, UT00:20:53 223278   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
14 Jeremy Ward   Boise, ID00:20:54 277380   Broken Spoke Cycling
15 Christopher White   Salt Lake City, UT00:20:58 175309   Rocky Mountain Cycling Club
16 Robb Floth   Kuna, ID00:21:06 264340   Broken Spoke Cycling
17 Erik Harrington   Salt Lake City, UT00:21:08 263132   RMCC/Cyclesmith
18 Josh Carter   South Ogden, UT00:21:09 245675   Team Wright
19 Eric Thompson   Salt Lake City, UT00:21:10 204002   Ski Utah Cycling Team
20 Jess Dear   Salt Lake City, UT00:21:11 212596   RMCC/Cyclesmith
21 Todd Taft   Salt Lake City, UT00:21:12 207596   Ski Utah Cycling Team
22 Ted Tatos   Sandy, UT00:21:18 199385   Team EasyOn
23 Derek Brown   Boise, ID00:21:22 259999   BODE
24 Clint Carter   Salt Lake City, UT00:21:23 220916   Ski Utah Cycling Team
25 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT00:21:23 10617   RMCC/Cyclesmith
26 Perry Hall   Park City, UT00:21:26 206431   Team Wright
27 Shane Dunleavy   Park City, UT00:21:27 253994   Ski Utah Cycling Team
28 Cameron Patch   Salt Lake City, UT00:21:27 256779   Spin Cycle
29 derek dixon   West Jordan, UT00:21:30 277136   Lombardi's
30 Joshua Hickman   Salt Lake City, UT00:21:35 248015   Team Wright
31 Gary Dastrup   Stansbury Park, UT00:21:44 8676   Ski Utah Cycling
32 Mitch Hyra   Glenwood Springs, CO00:21:48 193033   Squadra Velocita
33 David Hill   Pocatello, ID00:21:55 164689   RealCyclist.com
34 Robert Hansen   South Jordan, UT00:21:59 143463   Canyon Bicycles - Draper
35 Brian Randall   Layton, UT00:22:07 228881   Team Wright
36 Justin Healy   Salt Lake City, UT00:22:25 251652   RMCC/Cyclesmith
37 Cameron Candelaria   West Jordan, UT00:22:38 198218   Ski Utah Cycling Team
38 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT00:22:53 237328   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
39 Jan Nielsen   Salt Lake City, UT00:24:09 246333   Ski Utah Cycling Team
40 Jason Houchin   Redwood City , CA00:24:50 95081   RMCC/Cyclesmith

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Simons   Park City, UT00:20:18 119687   COLE SPORT
2 Peter Archambault   Cottonwood Heights, UT00:20:33 61182   RMCC/Cyclesmith
3 Garrett Burbidge   Salt Lake City, UT00:20:46 250061   Mi Duole
4 matt bradley   Sandy, UT00:20:51 258372   Skull Candy/JSA Architects
5 Jake Turner   Chicago, IL00:20:54 270237   Broken Spoke Cycling
6 Darin Wilson   Holladay, UT00:21:05 211177   Spin Cycle Racing
7 Adam Catmull   South Jordan, UT00:21:12 220468   Spin
8 Gordon Cottle   Sandy, UT00:21:18 269345   Porcupine / Specialized Racing
9 Tyler Kirk   Sandy, UT00:21:23 261681   Skull Candy/JSA Architects
10 John Bercaw   Salt Lake City, UT00:21:27 202151   Ski Utah
11 Brett Wilking   Salt Lake City, UT00:21:28 260746   Porcupine/Specialized Racing
12 Zach Terry   Sandy, UT00:21:33 245783   Team Wright
13 BRYCE YOUNG   North Ogden, UT00:21:35 274878   Binghams-Northshore
14 Stephen (Cody) Haroldsen   Salt Lake City, UT00:21:36 230640   Ski Utah Cycling Team
15 Chris Pullos   Salt Lake City, UT00:21:37 247618   RMCC/CYCLESMITH
16 Richard Hurst   Salt Lake City, UT00:21:45 276239   Contender Bicycles
17 Seth Gunderson   Charlottesville , VA00:21:54 256169   Salt Sea Pirates
18 Shawn Jordan   Roy, UT00:21:55 263666   Simply Mac
19 Cameron Charles   Seattle, WA00:21:56 202374   RMCC/Cyclesmith
20 Eric Gardiner   Salt Lake City, UT00:21:57 268968   Utah State University
21 Troy Oldroyd   South Jordan, UT00:22:08 206309   Mi Duole
22 John Burton   North Logan, UT00:22:15 261602   Joyride Cycling
23 Eric Stratton   Bozeman00:22:20 258753   Peaked Sports
24 Ryan King   Tooele, UT00:22:24 254548   Tooele Valley Cycling
25 Dave Hogan   Farr West, UT00:22:27 265198   Bike Shoppe
26 David Cole   Salt Lake City, UT00:22:42 259033   Skull Candy/JSA Architects
27 James Evans   Eden, UT00:23:04 263118   Porcupine Cycling
28 Steven Hadley   Tooele, UT00:23:17 178696   Porcupine Cycling
29 Jerrel Storrud   West Jordan, UT00:23:19 237141   Porcupine Cycling
30 Michael Macci   Salt Lake City, UT00:23:38 129769   RMCC/Cyclesmith
31 George Klonizos   Bountiful, UT00:23:40 211771   RMCC /Cyclesmith
32 BRIAN Smith   South Jordan, UT00:23:50 272129   SPIN CYCLES
33 eric dupuis   Layton, UT00:24:08 278019   BCC Racing
34 Dylan Howell   Boise, ID00:24:14 251006   BODE
35 Steven Mason   South Jordan, UT00:24:53 149248   BCC Racing
36 Steven Sessions   Eden, UT00:24:59 277068   Weber State University

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Brockbank   Salt Lake City, UT00:20:00 277908   NA
2 Brock Olson   South Jordan, UT00:21:41 228209   Binghams northshore
3 Chris Clyde   Sprinville Ut00:21:51 281719   EVO Racing
4 Robert Jones   Mapleton, UT00:21:53 261629   Evo Cycling
5 nolan finlayson   Riverton, UT00:22:11 291403   evo racing
6 Rick Finlayson   Highland, UT00:22:49 279124   Team Dialogue
7 Brandon Judd   Heber, UT00:22:53 289575   Skull Candy Racing
8 Alex Kim   Salt Lake City, UT00:22:58 261800   Spin Cycles
9 Jonathan Liddell   Sandy, UT00:23:11 291834   Spin Cycle
10 Robert Brigman   Lawrence, KS00:23:43 268813   Binghams-Northshore
11 John Bradley   Murray, UT00:23:53 276584   RMCC
12 Kevin Packer   Draper, UT00:23:57 289541   Skull Candy
13 Stephen Rogers   Lehi, UT00:24:08 281812   BCC Racing
14 John Peebler   Southjordan, UT00:24:14 291133   Skullcandy/JSA Architects
15 Michael Rossberg   Riverton, UT00:24:34 294019   Skullcandy/JSA Architects
16 Kenyon Kennard   Provo, UT00:24:40 279909   
17 SCOTT BEHJANI   Salt Lake City, UT00:24:43 255779   Spin Cycle
18 Kristopher Mahoney   Richmond, TX00:24:55 250290   ski utah cycling
19 Stephen Higgins   Salt Lake City, UT00:25:00 278950   BCC Racing
20 Liam ODonnell   Murray, UT00:25:13 291424   BBC
21 John Ward   North Ogden, UT00:25:24 267584   BCC Racing
22 Don BOLING   00:26:03   Skull Candy/JSA Architects
23 William Broadbent   Eaglemountain, UT00:27:09 286259   Utah Valley University
24 Paul LaStayo   Salt Lake City, UT00:27:39 270312   n/a

Women - Master Female - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Margaret Douglass   Salt Lake City, UT00:25:06 60449   Ski Utah Cycling Team
10 Sonia Maxfield   Holladay, UT00:26:30 238599   Specialized
12 Anne VINCENTI   00:26:59   NA

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Evans   Sandy, UT00:21:20 201539   ValueAct Capital Cycling Team
2 Karen Appleby-Krieg   Pocatello, ID00:21:55 207487   ICE ROCKY MTN SURGERY
3 Kris Walker   Pocatello, ID00:21:59 48743   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
4 Nichole Wangsgard   Cedar City, UT00:22:22 100972   Colavita Sutter Home P/B Cooking Light
5 Heather Albert   Eagle, ID00:22:23 69008   America's Dairyland
6 Tiffany Pezzulo   Salt Lake City, UT00:22:24 89443   Park City Iron Man
7 Alisha Welsh   Tucson, AZ00:22:59 276369   PCIM
8 BREANNE NALDER   Murray, UT00:23:00 263791   Ski Utah Cycling Team
9 Sarah Brown   Boise, ID00:23:10 229835   Riverstone Women's Racing
10 Jamie Carter   Draper, UT00:23:14 273651   Ski Utah Cycling Team
11 Luisa Bryce (1 - Cat2)   Denver, CO00:23:26 255727   DFT p/b Treads
12 Jennifer Ward   Sandy, UT00:23:31 228758   
13 Laura Howat   Salt Lake City, UT00:23:40 147582   Ski Utah Cycling Team
14 Sandra Hyra   Glenwood Springs, CO00:23:44 228109   DFT pb Treads
15 Denise Antacle   Holladay, UT00:24:11 171605   PCIM
16 Laura Patten   Park City, UT00:24:11 143579   Ski Utah Cycling Team
17 Michelle King   Phoenix, AZ00:24:17 238539   Colovita-Vegas
18 Kelly Dailey   Ogden, UT00:24:29 207981   Bounitful Mazda
19 Rachel Cieslewicz   St. George, UT00:24:34 168989   Monavie/Cannondale
20 Kirsten Kotval   Park City, UT00:24:35 206135   PCIM
21 Lori Harward   Salt Lake City, UT00:25:10 247090   Intermountain Financial
22 Kelly Crawford   Ogden, UT00:25:13 64973   Bountiful Mazda Cycling Team
23 Jennifer (Jenner) Yaeso   Gallatin Gateway, MT00:25:38 166679   NA
24 Leslie Cooper (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT00:26:10 206284   Granger Medical Clinic

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tayler Wiles   Fairfax, CA00:22:30 289582   Revolution-Peak Fasteners
2 Megan HILL   00:23:32   
3 Stephanie Falls   Durango, CO00:23:45 293418   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
4 Kara Harris   Riverton, UT00:25:01 274503   Ski Utah Cycling
6 Diane Evans   Eden, UT00:25:19 262915   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
7 Cris Kiser   Cottonwood, UT00:25:21 287258   spin Cycle
8 Barbara Sherwood   Salt Lake City, UT00:25:27 170187   RMCC/Cycle Smith
9 Melanie Helm   Salt Lake City, UT00:25:47 248126   Granger Medical Clinic
11 Kristin Vincent   Lehi, UT00:26:41 236122   Ski Utah Cycling Team
13 Brandi Gorden   St. Paul, MN00:28:20 236871   Ski Utah Cycling Team
14 Elizabeth Rooklidge   Draper, UT00:29:44 293916   N/A

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOBonk BreakerCUOREUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee