Race Results for
STORM Hill Country Mountain Bike Challenge
Comfort, TX
(Event Information)
Cross Country on 04/20/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Fleming   Damon, TX1:49:11.00 264098  303 Cycle Progression
2 James Faerber   1:52:7.00  313 Outpost Wilderness Adventure
3 Jason Krempin   Austin, TX1:52:26.00 270946  309 ozone
4 Jon Pursley   Waco, TX1:56:52.00 84433  306 Cycle Progression
5 Trevor Rosson   Austin, TX2:1:22.00 291909  308 
6 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX2:2:22.00 202642  305 Totally Spoked
7 Christopher Chepil   Austin, TX2:5:49.00 202641  310 Ozone
8 Tim Irby   2:6:47.00  311 
9 Joe Guerra   San Antonio, TX2:7:11.00 196162  312 
10 David Wittoesch   Cypress, TX2:13:4.00 290383  302 
11 Joe Graff   Austin, TX2:20:3.00 13835  301 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
12 Andrew Pentico   2:26:5.00  307 Goodwin Sports & Dishes
DNF Scott Butts   Dripping Springs, TXDNF 230942  304 

Men - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Henry   Austin, TX01:48:09.000 254  10 Team Hammerhead Bicycles
2 Bryan Fawley   Denton, TX01:49:04.000 198394  Park Place/Dallas Metal/Team Cap Carter
3 Payson McElveen   Durango Co01:52:22.000 276372  Bicycle Sport Shop
4 Sean Sindt   Austin, TX01:52:26.000 235943  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
5 Jorge Munoz   Laredo, TX01:55:03.000 255731  18 Gold's Gym Laredo
6 William Ross   Austin, TX01:55:43.000 40280  Cycle Progression
7 Alex Morgan   Amarillo01:56:15.000 25033  17 Cycle Progression
8 Chris Carlson   Plano, TX01:56:33.000 6135  12 Matrix/Richardson Bike Mart
9 Craig Kunz   Austin, TX01:57:05.000 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
10 Sean Ahmadi   Austin, TX02:01:11.000 42964  16 CoachAhmadi.com
11 Noel Reuter   Cedar Park, TX02:01:13.000 187774  Bicycle Sport Shop
12 Brian Kuehl   Pflugerville, TX02:01:45.000 155738  14 Bicycle Sport Shop
13 William Rader   Dallas, TX02:02:33.000 201905  13 RBM/Matrix
14 Mason Quintana   Austin, TX02:04:00.000 187231  Austin Bikes
15 Greg Parham   Durango02:26:31.000 211265  Team NRC/Kona
DNF David Hanes   Boerne, TXDNF 252465  15 Ride Away Bicycles
DNF Rick Wetherald   Logan, UTDNF 188971  Solar Eclipse

Men - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parker Given   Kerrville, TX00:14:05.000 293228  812 Hill Country Bicycle Works
2 Colton Sacket   Troy, TX00:14:06.000 266357  819 Hill Country Bicycle Works
3 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX00:14:11.000 291057  810 Hill Country Bicycle Works
4 Mitchell Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX00:14:36.000 272556  814 Hill Country Bicycle Works/FCB
5 William Roberson   Katy, TX00:16:22.000 297864  813 Bike Barn
6 Noah Given   Kerrville, TX00:16:50.000 293234  811 Hill Country Bicycle Works
7 Steven Dearman   00:17:35.000  820 
8 logan maxey   Royse City, TX00:17:36.000 288879  815 The Bike Hub
9 Aidan Bond   San Antonio, TX00:17:51.000 329966  823 
10 Trent MacDonald   00:19:18.000  821 Biketown
11 Parker Watson   00:19:19.000  817 Hill Country Bicycle Works
12 Troy MacDonald   00:19:52.000  822 Team Biketown
13 Peter Bond   00:20:16.000  824 
14 Axel Flores   00:20:17.000  826 Solar Eclipse
15 Peter Watson   00:20:20.000  818 Hill Country Bicycle Works
16 Kyle Dearman   00:23:04.000  825 
17 John Ray   00:30:37.000  816 
18 James Ray   00:35:12.000  827 
19 Dawson Layne   00:41:14.000  828 

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz Jr   Laredo, TX00:38:43.000 263553  846 Hill Country Bicycle Works
2 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX00:39:34.000 237375  845 Hill Country Bicycle Works / FCB
3 Clayton McGrath   Spring Branch, TX00:40:29.000 271341  852 Hill Country Bicycle Works
4 Luke Fleming   Damon, TX00:41:22.000 264100  849 Solar Eclipse
5 Alexander Ward   Austin, TX00:41:53.000 281860  847 Austin PARD
6 Joey Cote   00:42:11.000  841 BS Racing
7 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX00:43:06.000 290909  842 Hill Country Bicycle Works
8 Jacob Grant   Austin, TX00:43:59.000 281727  843 Austin PARD
9 Michael Dearman   00:49:40.000  840 
10 Keirnan Green   Austin, TX00:51:26.000 285887  844 Austin PARD
11 Hayden Price   00:53:40.000  850 APARD
12 Jarrett Lawlor   00:53:44.000  853 Team NRC/Kona/IC3
13 Aidan Scott   00:59:49.000  851 Hill Country Bicycle Works
14 Bowen Novaez   01:16:58.000  854 Team Hammerhead

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX00:58:50.000 237374  872 Hill Country Bicycle Works / FCB
2 Jacob Sacket   Troy, TX00:59:50.000 264681  874 Hill Country Bicycle Works/WBC
3 Mason Shea   Austin Tx01:02:20.000 286395  871 Austin Parks
4 Alexander Scott   Denton, TX01:04:53.000 243589  879 Hill Country Bicycle Works
5 Jacob Mathis   01:06:03.000  881 Waco Bicycle Club
6 Walker Carpenter   01:06:46.000  912 Team Hammerhead Bicycles
7 Christopher Willemsen   Round Rock, TX01:09:46.000 287900  873 NRCPedalmashers
8 Nicholas Roberson   01:12:49.000  875 Bicycles Inc/Trek
9 Evan Williams   01:14:28.000  876 Austin PARD
10 Austin Castano Jr   01:21:04.000  878 Panthers MTB Club
11 Dakota Burklund   01:48:03.000  880 
12 Damian Castillo   Austin02:09:35.000 289300  870 Austin PARD
DNF Matthew Visio   DNF  877 Lopez MTB Club

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Cook   01:04:35.000  910 WBC Bike Club
2 Taylor Worley   Spring, TX01:17:36.000 290860  911 WCCRT/Bikeland

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Bird   00:56:10.000  606 Bird Racing
2 Sean Duckett   00:58:19.000  603 The Lazy Elevators
3 Dylan Carey   01:03:09.000  604 Team Sage
4 Daniel Hazelwood   01:08:12.000  601 
5 Aaron Bird   01:16:06.000  607 
6 Cory Simpson   01:18:01.000  605 
DNS Raymond Compton   DNS  602 Rockwall Cycling

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Adams   00:57:34.000  644 Team Bike Lane
2 John Layne   00:57:36.000  640 
3 Andrew Smith   Austin, TX00:58:44.000 291982  652 
4 Sean Stokke   01:00:16.000  653 enviroinks.com
5 Paul Mathis   01:00:25.000  662 Waco Bicycle Club
6 Ryan Campos   01:00:50.000  665 Team Sage Cycles
7 Lance Hyde   01:01:26.000  651 OMW Racing
8 Jeremy Paquette   Houston, TX01:01:41.000 295606  648 Team BDR
9 Colin Hill   `01:04:01.000 283831  656 Texas Cycle Stable/Niner
10 Jeff Weatherly   Granbury, TX01:06:10.000 290334  649 Bicycles Inc./Trek
11 Cody Schrank   01:06:18.000  659 New Braunfels Bike & Run Works
12 Doug Boorn   01:07:06.000  660 
13 Sami Hassibi   Fort Worth, TX01:08:46.000 15369  641 Bicycles Inc
14 Mike Meiers   01:09:22.000  654 EnviroInks.com
15 Tom Arias   01:10:23.000  661 Planet Bike
16 Juan Noyola   01:13:24.000  667 
17 Brad Lintz   01:13:55.000  657 
18 Kyle Fisher   01:15:42.000  655 EnviroInks.com
19 Kevin Anders   01:16:03.000  666 
20 Pierre Machebout   01:18:24.000  663 
21 Stanley Marc   01:20:11.000  658 
22 Jonathan Witherspoon   01:20:21.000  647 
23 Sean Nieto   01:24:14.000  646 Team NRC/Kona
24 Chris Vandivere   Houston, TX01:25:50.000 205782  650 Bikelane
25 Matt Davis   Sugarland, TX01:27:44.000 134035  645 Bikesport
26 Frankie Benitez   01:58:30.000  664 
DNS clinton koerth   Fort Worth, TXDNS 291849  643 
DNS Chris Dunkin   DNS  642 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim MacDonald   00:58:23.000  698 Team Biketown
2 Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX00:59:06.000 203868  708 Hill Country Bicycles
3 Paul Larson   01:02:13.000  703 
4 Curtis Wehrman   Kingwood, TX01:03:41.000 288541  701 Texas Cycle Stable/Niner Bikes
5 Donald Gordon   01:03:45.000  706 CCRCC
6 Matthew Bracht   01:04:05.000  690 CCRCC
7 Joseph Cote   Justin, TX01:04:46.000 290662  691 BS Racing
8 James Cammack   Houston, TX01:07:19.000 278959  700 Texas Cycling Stable/Niner Bikes
9 Anthony Chalupa   01:07:20.000  699 
10 Brant Roeming   01:07:21.000  702 
11 Michael McMurtray   01:10:23.000  693 Team NRC
12 Martin Rojas   01:14:28.000  694 
13 Bill Simons   Austin Tx01:18:24.000 288290  705 CCRCC/ICS
14 Guy Hipsher   01:18:34.000  704 Action Bikes
15 Chip Self   01:21:21.000  707 
16 Dan Moore   01:27:41.000  695 
DNS Jon Rosser   DNS  692 
DNS Doug Phillips   Mc Kinney, TXDNS 294742  696 First Fidelity Title

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guy Strait   01:11:13.000  740 Bicycle Inc/ trek
2 Karl Stottlemyre   Hewitt, TX01:17:09.000 277658  742 CALICO
3 Bill Nelson   Reklaw, TX01:17:10.000 286856  741 Team NRC/Kona

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Allen   Abilene, TX1:53:57.00 237533  543 Hill Country Bicycle WorksBike Town
2 Zachary Hendry   Spring, TX2:1:47.00 268871  545 Team Bike Lane/Woodlands Cycling
3 Zachary Carlson   Plano, TX2:5:10.00 277433  547 Matrix/Richardson Bike Mart
4 Phil McMeans   2:5:47.00  548 
5 Colin Roberson   Fort Worth, TX2:12:4.00 286774  542 Bicycles Inc./Trek
6 Omar Itani   Houston, TX2:18:1.00 281052  549 Southern Elite
DNF Dylan Rome   Austin, TXDNF 294619  540 
DNF Tanner Novaez   Selma, TXDNF 209110  546 Team Hammerhead
DNF Collin Vandivere   Spring, TXDNF 269458  541 Bikelane

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Schroen   Bentonville, AR1:48:10.00 185741  327 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
2 Luke Yantis   Austin, TX1:48:38.00 291841  323 Austin FlyersBicycle Sport Shop
3 Russel Schmidt   1:49:13.00  324 Tender Gooch Racing
4 Patrick Barrett   Santa Monica, CA1:51:22.00 234133  320 Team NRC/Kona
5 Hayden Gore   1:53:24.00  330 
6 Luke Bonecutter   1:53:25.00  328 HCBW
7 Theron Sweet   Austin, TX1:56:29.00 255241  329 Austin Parks and Recreation
8 Christopher Mayes   2:3:28.00  322 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
9 Kyle Swenor   2:5:49.00  326 Hill & Wilkinson
DNF Kevin Bowen   Houston, TXDNF 266264  321 

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Biard   Austin, TX1:49:33.00 260814  360 Team Hotel San Jose
2 Guillaume Quetier   1:49:48.00  361 T3
3 Mike Aguayo   Spring, TX1:51:18.00 282793  352 Team Bike Lane/WCCRT
4 John Martin   Houston, TX1:53:12.00 287196  357 BikeSport/ION
5 Dennis Lozano   Austin, TX1:56:58.00 258019  362 Team NRC/Kona
6 Jason Barrows   The Woodlands, TX2:2:56.00 183672  359 Bike Lane
7 Corey Moser   Austin, TX2:3:14.00 286047  351 Team Hammerhead Bicycles
8 William Shields   Houston, TX2:25:51.00 266269  356 Goodwin Sports & Dishes
9 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX2:35:21.00 232048  358 Ozone
10 Glennon Simmons   Austin, TX2:39:8.00 285840  364 
11 Luis Garza   2:48:40.00  354 LMG Photography & Art
DNS Adrian Gutierrez   DNS  350 29er Superstar

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Kupecz   Austin, TX1:45:26.00 215061  405 Velossimo presented by Jack & Adams
2 Tim Metcalf   San Marcos, TX1:53:26.00 255168  394 Team NRC/Kona
3 Dan Pawlik   Austin, TX1:53:59.00 166733  416 Team NRC
4 Jeremy Schmidt   Carrollton, TX1:54:33.00 148417  396 PACC
5 Bryan Kreitz   Austin Tx1:56:30.00 115405  401 
6 Gary Osborne   1:56:36.00  406 ODIN Telesystems
7 Shannon Henry   1:58:9.00  403 OMW
8 Chad Starrett   1:59:45.00  408 enviroinks.com
9 Bo Whitehead   San Angelo, TX2:35.00 38031  414 Concho Bike
10 Jackson Smith   Pflugerville, TX2:39.00 40700  411 Team Hammerhead Bicycles
11 Matthew Denton   Round Rock, TX2:1:44.00 272240  393 Real T Team / Tortoise Racing
12 Javier Elenes   Austin, TX2:2:31.00 286938  399 
13 Dustin Payne   Austin, TX2:2:40.00 248131  400 Team NRC/Kona
14 Philip Pessoa   Houston, TX2:3:13.00 121359  409 Environink.com
15 Lonn Hart   Cedar Park, TX2:4:13.00 251878  402 Team NRC/Kona
16 Eric Novaez   Austin Tx2:6:7.00 195939  415 Team Hammerhead
17 Scott Marlowe   2:8:21.00  397 Rockwall Cycling
18 James Webb   Kyle, TX2:9:36.00 199834  390 Team NRC/Kona
19 Richard Jennings   2:10:7.00  413 
20 Toff Davenport   Houston, TX2:18:51.00 288347  404 Team Eniroink
21 Daniel Gonzalez   2:22:41.00  412 Hairy Leg Mt. Bikers
DNF Vince Parshall   DNF  407 
DNF Ryan Brown   Mckinney, TXDNF 281962  391 
DNF James Koehn   Austin, TXDNF 272648  392 
DNF Derek Delpero   Austin, TXDNF 283697  395 
DNF Joe Love   Austin, TXDNF 210440  398 Gold's Gym
DNF Patrick McGrath   DNF  410 Freedom Cheverolet/Joe's Pro Bikes

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryl Hilsenbeck   Manchaca, TX1:51:15.00 290893  434 Team NRC
2 Matt Schram   1:53:23.00  433 Austin Bikes
3 Jim Thomas   San Antonio, TX1:56:11.00 272107  430 GT Dirt Coalition
4 Gary Hanna   2:16.00  444 Team NRC/Kona
5 Scott Long   Keller, TX2:24.00 144572  436 Longshot Racing
6 Shawn Harris   Tomball, TX2:27.00 220914  437 Team Bike Lane
7 Chris Koob   Round Rock, TX2:1:38.00 269160  432 Team NRC
8 Drew Richman   San Antonio, TX2:5:4.00 271035  435 Peak Fitness Racing
9 Chris Eckert   Raleigh, NC2:5:9.00 189429  441 PACC
10 Leonard Roberson   2:8:31.00  438 Bicycles Inc./Trek
11 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX2:9:8.00 255458  448 Gary Fisher/Subaru/Bikebarn
12 Mark Roberson   Katy, TX2:9:18.00 257392  431 M7 Racing
13 Dan Hickman   2:12:9.00  440 OMW Racing
14 Sam Brown   Bryan, TX2:17:36.00 252464  443 
15 Russell Lott   Fort Worth, TX2:17:52.00 209661  447 Southwest Golf & Sport-Cleburne
16 Mark Fraske   Austin, TX2:20:26.00 194267  446 Bike Lane
17 Nick Miller   Houston, TX2:25:38.00 187792  442 Team Bike Lane
18 Thomas Lawlor   2:33:23.00  445 Team NRC/Kona/IC3
DNF Tim Kane   DNF  439 Team Sage Cycles

Men - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Gifford   Houston, TX1:51:53.00 280446  475 Team Bike Lane
2 Leonard Service   Shreveport, LA1:59:55.00 231979  481 Team NRC/Kona
3 Kent Rhyne   Kerrville, TX2:8.00 174441  485 Hill Country Bicycle Works
4 Frederick Willemsen   Round Rock, TX2:3:21.00 243606  472 Team NRC
5 Greg Allen   Abilene, TX2:3:50.00 237532  478 Hill Country Bicycle Works
6 John Dempsey   Moss Beach, CA2:8:59.00 164397  483 Hairy Leg Mt. Bikers
7 Greg Rattray   San Antonio, TX2:14:54.00 29217  476 
8 Robert Sparacino   2:17:55.00  473 cinotrio Racing
9 Rusty Hough   Buda, TX2:27:5.00 124983  477 Golds Gym
10 Roel Chapa   Arlington, TX2:33:39.00 291206  480 Bicycles Inc. / Trek
11 Robert Ludwick   2:38:18.00  482 
12 Raul Flores   San Antonio, TX2:41:44.00 258154  484 Solar Eclipse
13 Theodore Rymal III   The Woodlands, TX2:51:40.00 271895  479 
14 Floyd Romero   2:52:44.00  471 Arbor Hills Drop Circle
15 Lindal Hardwick   San Antonio, TX3:48:15.00 142135  474 Team Ice Cream Man
DNF Mark Boraski   Highland Village, TXDNF 293816  470 Team OA/Mad Duck

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Colvin   1:53:58.00  518 FWMBA
2 Richard Bonner   Austin, TX1:54:34.00 194228  517 Team AT&T Brain&Spine
3 Gary Fraser   Abilene, TX1:55:36.00 79400  513 Biketown
4 Michael Sparks   Abilene, TX2:10:14.00 33561  516 
5 Danny Sanchez   2:10:28.00  515 Bicycles Inc./Trek
6 Stanley Ford   Crowley, TX2:14:31.00 286295  511 
7 Rick Kieffer   Austin, TX2:15:58.00 268863  512 Team Ciao!/AAR
8 David Cain   2:17:24.00  519 
DNF Russell Hanna   Columbus, TXDNF 143431  520 Team NRC/Kona
DNF Thomas Harris   DNF  514 
DNF Phillip Bird   DNF  510 Phella's Racing

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conor Steward   Boerne, TX02:09:07.000 194212  30 Hill Country Bicycle Works/FCB

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Fleming   Damon, TX01:59:16.000 264099  40 Dallas Bike Works/Orbea
2 Kyle Johnson   Austin, TX01:59:28.000 165778  41 Matrix/RBM
3 Matthew Stottlemyre   Hewitt, TX02:04:38.000 277657  45 
4 David Kessler   Austin, TX02:07:26.000 271149  46 Team NRC/Pedalmasher
5 Matthew Kocian   Fort Worth, TX02:09:56.000 237050  47 Big Pig Racing
6 Andrew Neilson   Houston, TX02:12:18.000 235610  42 Sugar Cycles - 180
7 Claire McKenna   Austin, TX02:15:40.000 280868  44 Team Hammerhead Racing Company Inc.
DNF Joe Walker   Austin, TXDNF 224640  43 Austin Bike/Revenant

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaun Bonavita   Dallas, TX01:57:25.000 4168  75 Park Place Dealerships
2 Sergio Angulo   Austin, TX01:58:05.000 184663  63 Team Hammerhead Bicycles
3 Christopher Warren   Houston, TX01:58:19.000 218977  85 Bikesport/ION
4 Jerod Walker   Plano, TX02:00:32.000 122903  86 
5 Joshua Henderson   Austin, TX02:01:42.000 15780  79 Cycle Progression
6 Dustin Barton   Blanco, TX02:02:27.000 85066  71 Team Hammerhead Bicycles
7 Travis Justilian   Austin, TX02:03:53.000 220479  70 Cycle Progression
8 Tim Keating   Austin, TX02:04:25.000 165240  84 Austin Flyers
9 Clint Fontenot   Conroe, TX02:04:44.000 282583  77 Team Bike Lane/Woodland Cycling Club
10 Brad Wimberly   Austin, TX02:05:26.000 178646  61 Austin Tri Cyclist
11 Chad Christian   San Antonio, TX02:06:04.000 91475  76 Hill Country Bicycles/Joes Pro Bikes
12 Jeff Turner   Richardson, TX02:06:15.000 177873  65 Dallas Bike Works
13 Dave Esper   Cedar Park, TX02:07:24.000 153692  72 Team Hammerhead Bicycles
14 Eric Warden   Flower Mound, TX02:07:53.000 112874  62 Bicycles Inc./Trek
15 Steve Etherton   Austin, TX02:08:11.000 271761  60 Cycle Progression
16 Terry Roach   Benbrook, TX02:08:35.000 244013  80 
17 Christina Smith   Denton, TX02:08:42.000 217750  73 VeloForma
18 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX02:09:19.000 254112  69 Real T Team / Tortoise Racing
19 Gordon Yang   Austin, TX02:10:13.000 145281  81 
20 Jon Cotton   The Colony, TX02:11:28.000 265213  68 Real T Team / Tortoise Racing
21 Clay Kimsey   02:14:26.000  83 Bicycle Sport Shop/Austin Flyers
22 Daniel Sutherland   02:26:27.000  67 
23 Brett Spencer   Austin, TX02:27:27.000 92082  64 Elite Cycling
24 Jens Hess   San Antonio, TX02:35:34.000 157792  66 FTP/Ride Away Bikes
DNF Toby Smith   Denton, TXDNF 185914  74 Park Place Dealerships/Dallas Bike Works
DNF ryan scott   Fort Worth, TXDNF 275643  78 Bicycles Inc./Trek
DNF Jaime Sanchez   Fort Worth, TXDNF 165714  82 Colonel's Bike

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Salladin   Kerrville, TX01:38:42.000 31116  112 Hill Country Bicycle Works/FCB
2 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT01:42:45.000 96459  131 Team Hotel San Jose
3 Richmond Frasier   Boerne, TX01:45:34.000 58520  110 Freedom Cheverolet/Joe's Pro Bikes
4 Kevin Fontenot   The Woodlands, TX01:45:38.000 271193  121 Team Bike Lane/WCCRT
5 Paul Sacket   Troy, TX01:47:55.000 243590  116 Hill Country Bicycle Works
6 Alex Arumi   Austin, TX01:51:39.000 1984  122 Cycle Progression
7 Paul Allan   Hosuton01:54:21.000 276016  115 Bicycle World & Fitness
8 Michael Rossi   Houston, TX01:55:55.000 107218  120 Bikesport/Ion
9 Mike Norman   Fort Worth, TX01:57:51.000 278106  114 Cyclesmith/Dallas Bike Works
10 Don Losawyer   Arlington, TX02:01:43.000 275430  123 PACC
11 Joseph Gold   Dallas, TX02:02:04.000 68231  126 Southern Elite/Sun & Ski Sports
12 Peter Stewart   Houston, TX02:02:05.000 167097  129 Bikesport
13 Dwayne Otto   Muenster, TX02:06:27.000 26937  124 Mad Duck
14 David Parker   San Antonio, TX02:09:19.000 27256  132 Solar Eclipse
15 Nick Sheen   Austin, TX02:12:17.000 209161  127 Cycle Progression
16 Bruce Malone   Rusk, TX02:13:56.000 108782  118 TEAMalone
17 Derek Russey   Dripping Springs, TX02:13:58.000 148416  128 Livestrong/Mellow Johnny's
18 Richard Kinsey   San Antonio, TX02:21:26.000 157782  117 Bicycle Heaven
19 Mike Healey   Round Rock, TX02:23:09.000 225669  125 Team Hammerhead Bicycles Racing Inc.
20 Jonathan Pattie   Austin, TX02:38:49.000 97614  111 Green Machine
DNS Chris Campbell   San Diego, CADNS 171242  113 Mathews Elementary School
DNF Forist David Jr   Converse, TXDNF 219282  130 Sage Cycles
DNF Kelly Kerby   Austin, TXDNF 139799  133 Hammerhead Bikes
DNF Boyd Wallace   Garland, TXDNF 163030  119 Dallas Bike Works

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Fox   Southlake, TX01:52:45.000 12174  170 MAD DUCK
2 Robert Grant   Newfoundland, NJ01:56:42.000 13909  175 Karbo Bros. Pools/Mad Duck
3 Tony Sturdivant   San Angelo, TX01:57:55.000 269518  184 Concho Bike
4 Randy James   San Antonio, TX01:59:46.000 145304  187 Sage Cycles
5 John Fleming   Damon, TX02:03:39.000 273864  171 Solar Eclipse
6 Rick Morris   Provo, UT02:04:26.000 177354  189 Team Sage Cycles
7 William Hoenig   02:04:57.000  183 Team Mad Duck
8 Arlon Walker   San Antonio, TX02:08:03.000 122156  180 Bicycle Shack
9 Randy Wolf   Grapevine, TX02:08:24.000 192283  174 Mad Duck
10 Robert Dickerson   San Antonio, TX02:09:28.000 165310  188 Solar Eclipse
11 Willie Rivera   San Antonio, TX02:10:59.000 174442  179 GT Dirt Coalition
12 Martin Soetaert   Austin, TX02:14:58.000 33420  186 Team AT&T Brain&Spine
13 John McCauley Jr   Fort Worth, TX02:16:47.000 81857  178 Bicycles Inc/Trek
14 Andy Kathan   Tyler, TX02:17:45.000 18590  182 Mad Duck
15 George Heagerty   San Antonio, TX02:18:23.000 72892  181 geri atrix
16 Greg Rueb   Georgetown02:18:36.000 142796  173 Spin City Cycling
17 Spencer Jewell   Waco, TX02:24:46.000 110566  177 Sage Cycles
18 Kenneth Ciolli   San Antonio, TX02:31:33.000 48671  185 Solar Eclipse
19 Michael Floores   Houston, TX02:41:16.000 11872  172 Team NRC/Kona
20 David Rilling   Houston, TX02:47:27.000 245588  176 NWCC

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Moreman   Arlington, TX02:08:57.000 84650  211 Bicycles Inc./TREK
2 Richard Suggs   Nacogdoches02:16:58.000 138422  210 NRC/Pedal Masher
3 John Howell   Austin, TX02:20:07.000 169633  215 Team NRC/Kona
4 Bohumil Kral   Beaumont, TX02:49:34.000 129177  214 
5 Peter Bielinski   Houston, TX03:01:12.000 154163  216 Hairy Legs
6 Desmond Rolf   La Marque, TX03:03:20.000 105398  213 Bikesport/Ion
7 Lewis Herridge   Gordonville, TX03:07:57.000 175630  212 

Women - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maggie Allen   00:19:34.000  922 Hill Country Bike WorksBike Town
2 Emily Mathis   00:20:01.000  924 Waco Bicycle Club
3 Katherine(Katie) Roberson   00:23:44.000  920 Bike Barn
4 Audrey Long   00:28:30.000  921 
5 Briana Roberson   00:36:19.000  923 

Women - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Mathis   00:46:11.000  941 Waco Bicycle Club
2 Lillian Frasier   Boerne, TX00:48:59.000 263801  940 Hill Country Bicycle Works

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Martinez   Austin, TX01:19:34.000 290037  970 Austin PARD
2 Brandy Hanna   01:49:20.000  971 Team NRC/Kona

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsey Mockenhaupt   01:20:19.000  762 
2 Andrea Shields   Houston, TX01:34:23.000 279296  761 
3 Natalie Kurz   DNS  760 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Farley   01:18:40.000  772 
2 Laurie Hanna-LeBert   01:20:03.000  773 Team NRC
3 Colleen Quindlen   Austin, TX01:24:49.000 288150  770 Team NRC/Kona

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Engel   01:16:51.000  791 Bicycles INC/TREK
2 Kaoruko Smalls   01:27:09.000  790 Bicycles Inc. / Trek

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   Rowlett, TX1:55:11.00 263300  591 Team NRC/Kona
2 April Cunningham   Alamosa, CO1:56:53.00 195908  592 Solar Eclipse
3 Nadina Junuzovic   Austin Tx2:14:35.00 281770  590 Austin PARD

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Vernau   1:43:34.00  561 T3
2 Luan Roberts   Idaho Springs, CO2:7:4.00 284509  560 UH

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 I Ling Matthews-Thompson   1:44:27.00  579 Austin Bikes/Revenant
2 Brenda Andress   1:49:5.00  571 Biketown Abilene BC
3 Tommie Richardson   Austin, TX1:55:15.00 290358  577 Team Hammerhead Bicycles
4 Jennifer Ragan-Marlowe   Royse City, TX1:56:22.00 143436  574 Team Rockwall Cycling
5 Clare Schoene   Houston, TX1:56:46.00 269519  570 Sugar Cycles
6 Maria Hernandez   Reklaw, TX2:26.00 286821  575 Team NRC
7 Margaret Nolen   Cedar Park, TX2:1:23.00 291188  578 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
8 Kristi Welch   Austin, TX2:9:12.00 222610  572 Team NRC/Kona

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Weatherly   Burleson, TX1:45:53.00 290337  580 Bicycles Inc/Trek
2 Jennifer Joy   Austin, TX1:46:39.00 249798  582 Team NRC
3 Kimberly Kieffer   Austin, TX1:49:24.00 269016  573 Team Ciao!/AAR
4 Alicia Roberson   1:59:23.00  581 Bicycles Inc./Trek

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Steward   Boerne, TX02:17:51.000 194211  230 Hill Country Bicycle/FCB

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Etherton   Austin, TX02:17:19.000 271764  250 Cycle Progression
2 Sara Krause   Austin, TX02:18:28.000 185228  252 Team NRC/Kona
3 Sheila Wadley   Austin, TX02:44:55.000 178474  251 Austin Bikes
4 Kathleen Karpinski   Austin, TX03:12:00.000 241074  253 Austin Bikes/Revenant

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Robinette   Austin, TX02:04:17.000 149261  263 Team Hotel San Jose
2 Kim Ciolli   San Antonio, TX02:15:18.000 210485  262 Solar Eclipse
3 Tanya Woody   San Antonio, TX02:33:20.000 236072  261 Team Hammerhead
4 Kathy Johnson   Dallas, TX02:43:35.000 157466  260 Matrix RMB

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Nye-Salladin   Kerrville, TX02:04:53.000 26368  270 Hill Country Bicycle Works/FCB
2 Janis Moreman   Arlington, TX02:50:20.000 84651  271 Bicycles Inc/TREK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaShimanoCUOREBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee