Race Results for
Idyllwild Spring Challenge
Idyllwild, CA
(Event Information)
Cross Country on 05/02/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Jensen      
2 Freeman Axtell      

Men - Cat 1/2/3 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Tonn      
2 Dean Lihou   Costa Mesa, CA 276000   
3 Kevin Busher      
4 Jaramie Duke      
5 Rob Styron      

Men - Cat 1/2/3 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Jacqout      
2 Kenny Geoeli      
3 Joe Picchiottino      
4 Chuck Stewart      
5 Greg Taylor      
6 Andy Forst      
7 Richard Contreras      
8 Omar Estrada   Buena Park, CA 199503   
9 Eric Reed      

Men - Cat 1/2/3 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kurt kovacks   Menifee, CA 263117   
2 Doug Chunchiu      
3 John Furlong   San Clemente, CA 226262   
4 Richard Mainville      
5 Jeff Bennett   Mission Viejo, CA 164772   
6 Troy VanderWende   Idyllwild, CA 279381   
7 Ross Bennett      
8 Ron Peacock      

Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Andreas      

Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   
2 Joshua Aguayo      

Men - Cat 3 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Robertson      

Men - Cat 3 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AJ Gourlay      
2 Cole Moseley      
3 Chris Amburgey      
4 Robert Betz      

Men - Cat 3 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Coppinger      
2 Derek Lisabeth      

Men - Cat 3 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Bush      

Men - Cat 3 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Challan      
2 Barry Williams      
3 Don Patterson   Aliso Viejo, CA 296328   
4 Craig Lassen   Palm Springs, CA 289862   
5 Scott McClelland      
6 Dan Van      

Men - Cat 3 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Barron      

Men - Cat 3 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Higgins   Santa Barbara, CA 287543   
2 Daniel Keenan      
3 Steve Marucheau      
4 David Hills      
5 Mike Schexnyder      
6 Ryan Roberts      
7 greg keene      

Men - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott DeLaurentis      
2 Rick McClintock      

Men - Cat 2/3 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Rusnak   Lake Forest, CA 277468   
2 Paul Lorusso      
3 Michael Johnson      
4 Mark Baumgartner   Palm Desert, CA 261144   
5 Mark Goldsmith      

Men - Cat 2 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eddie Rea      
2 Jason Woodruff      
3 Daren Webster      
4 Rich Fersch   La Habra, CA 181198   
5 Ray Howard      
6 John Wright      
7 Lonnie Kimball   Yucaipa, CA 107152   

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Williams   Big Bear City, CA 245456   
2 Mark Jr. Owens      

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Moody   Las Vegas, NV 280372   
2 Bryce Semonian   Poway, CA 276355   

Men - Cat 2 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Jensen      
2 Nathan Cadieux      

Men - Cat 2 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Reuter      
2 Ryan Wheeler      
3 Chris Brooks      
4 Jon Embrey      

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Watkins      
2 Yair Vetchtein      
3 Anthony Terry      
4 Jason Howard      

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Snider      
2 Sjon McGookin      
3 Nathaniel Graham      
4 Ben Blank      
5 Ed Pineda      
6 Kent Purser   Apple Valley, CA 28868   
7 Joe Palomino      
8 Joe Hockensmith      
9 Mike Owens      
10 Rick Stedman      
11 Gustavo Ramirez      
12 Hector Contreras      
13 Wayne Simmons      
14 Babak Lotfalian      

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derric Swinfard   Riverside, CA 289275   
2 Matthew Ford   Rancho Santa, CA 191422   
3 Alex Teno      
4 Eric Tallaksen      
5 Alan Jenkins      
6 Paul Elkins      
7 Dave Lippert      
8 Thomas Hamilton      
9 Ken Warner      
10 Glenn Zenner      
11 Joe Kingsbury      
12 Grant Murray      

Men - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Hayward      
2 Doug Davison      
3 Dave Lettieri   Santa Barbara, CA 20991   
4 Ronnie Gallego      
5 Jeff Bowles      
6 David Emery      
7 Randy Rush   Ramona, CA 205171   
8 Mark Owens      
9 Shane Little      
10 Tim Bess   Rancho Cucamonga, CA 170882   
11 Sam De La Cruz      
12 Steven Row      
13 dale agar   Sun Lakes, AZ 254131   

Men - Cat 2 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Parrish      
2 Dee Folse      
3 Patrick McCarthy      
4 Peter Eaton      
5 Raymond Fortner   Livermore, CA 250983   
6 Jim Hart      

Men - Cat 2 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Botello      
2 Ed Mundy      

Men - Cat 2 - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Aul      

Men - Cat 2 - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dahlgren      

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Swenson      
2 Casey Williams   Big Bear City, CA 227522   

Men - Cat 1 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Crooks   Murrieta, CA 289664   

Men - Cat 1 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Everett DuPee   Fallbrook, CA 242362   
2 Justin Libby      
3 John Parson   Covington, LA 236117   
4 Lucas Weins      
5 Scott Johnson   Henderson, NV 133763   

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Perry   Fort Collins, CO 27804   
2 James Walsh   Encinitas, CA 266213   
3 Daniel Perez   Corona, CA 238167   
4 Matthew Severson   La Jolla, CA 286262   
5 Alfredo Marquez      

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew McGee   N. Las Vegas, NV 80417   
2 Alexis Seletzky   Los Angeles, CA 194792   
3 Jose de Jesus Munoz      
4 Greg Klein   La Jolla, CA 158656   
5 Greg Alexander   Vista, CA 173168   

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Andrews   Monrovia, CA 1757   
2 Jeff Sanford   Rancho Santa Margarita, CA 108230   
3 Robert Kmetz   Rancho Santa Margarita, CA 19419   
4 William Mosher   Beverly Hills, CA 53858   
5 Lance Voyles   Valencia, CA 36826   

Men - Cat 1 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Stephenson   Aliso Viejo, CA 107621   
2 John Swanguen   San Diego, CA 34733   
3 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA 210789   
4 James Leist   Eastvale, CA 98212   
5 Tim Page   Pacific Beach, CA 289692   
6 James Wimberly   San Diego, CA 159037   
7 David Stowell   San Diego, CA 170651   
8 John Evans      
9 Ed Formica      

Men - Cat 1 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Hensler   Redlands, CA 15874   
2 Dean Swank   Crestline, CA 215598   
3 Phil Beckman   Lake Arrowhead, CA 3125   
4 Steve Knueven      
5 Garner Palenske   San Diego, CA 27102   
6 Steve Herrera   Montebello, CA 148810   

Men - Cat 1 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Shuey   Lake Arrowhead, CA 44197   
2 Robert Bernhard   San Diego, CA 3497   

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stan Ford   Temcula 12017   
2 Richard Bunck      

Men - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Polley   Peoria, AZ 271015   
2 Cade Autenrieth      
3 Jonah Sanchez      
4 Cooper Schexnyder      

Men - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Williams   Big Bear City, CA 255194   
2 Benjamin Bennett   Troy, NY 104685   
3 River Sofranko      

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Valdez      
2 Mitchell Bley      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 sid taberlay   South Pasadena, CA 279640   
2 Manuel Prado      
3 Dana Weber   Aliso Viejo, CA 126922   
4 Aaron Olson   Santa Barbara, CA 54612   
5 Sean Donovan   Foothill Ranch, CA 186481   
6 Romolo Forcino   Oak Hills, CA 188303   
7 Robert Herber   Murrieta, CA 153464   
8 Mark Santurbane   San Luis Obispo, CA 229325   
9 Paul Freiwald   Lake Forest, CA 12367   
10 Michael Lee   Mission Viejo, CA 42231   
11 Jason Siegle   Solvang, CA 193522   
12 Jason First   Laguna Beach, CA 71635   
13 Miguel Valadez Ortiz      
14 Matthew Freeman   Redlands, CA 172215   
15 John Nobil   La Jolla, CA 26168   
16 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA 15935   
17 Garnet Vertican   Crestline, CA 43191   
18 Chris Heinrich   Placentia, CA 173178   
19 Noah Holcomb   Aliso Viejo, CA 128792   
20 Jeff Meyer   Lakeside, CA 159038   
21 Lawrence Leonard   Ventura, CA 88185   
22 Chad Elmer   Hesperia, CA 218082   

Men - Pro - U23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Holldber   Hemet, CA 187224   

Women - Cat 1/2/3 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimmi Runner      

Women - Cat 1/2/3 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shalyn Gates      

Women - Cat 1/2/3 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Picchiottino      
2 Carolyn Autenrieth      
3 Wendy Skean      

Women - Novice - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janet Voyles      
2 Georgann Hamilton      
3 Erika Lisabeth      
4 Jody Fisher      

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emi See      

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelley Brunson      
2 See Yumi      

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Gaudreau   Chula Vista, CA 210919   
2 Suzann Steiner      

Women - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barbara Furlong      
2 Amy Harris      

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiana Row   El Cajon Ca 285915   

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Cooper   Thousand Oaks, CA 204975   
2 Anna Fortner   Carpinteria, CA 280797   
3 Vanessa Humic   Long Beach, CA 250250   

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Bowen   Woodland Hills, CA 190382   
1 Angela Wimberly   San Diego, CA 180041   

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Ruckle   Redlands, CA 30799   

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pua Sawicki   Yucaipa, CA 208698   
2 Allison Mann   Lake Elsinore, CA 268587   
3 Sarah Kaufmann   Park City, UT 204404   
4 Joy Duerksen   Yucaipa, CA 218863   
5 Carolyn Popovic   Philadelphia, PA 139753   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaCUOREOSMOUSACDFShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee