Race Results for
Pinellas Park Circuit Race
Pinellas Park, FL
(Event Information)
Circuit Race on 03/22/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sweeting   Asheville, NC07:30.3 205722  68 Unattached
2 Ivan Franco   Miami, FL07:30.6 51178  27 Santo Cycling Team
3 Joel Chavez   Tampa, FL07:33.7 177305  42 P/c Miller
4 John Durango   Medellin Colombia07:48.7 275539  26 Santo Cycling Team
5 Hector Pastorino   07:48.8  14 ZMotion Racing Team
6 Daniel Chavez (1 - Cat1)   Spring Hill, FL07:48.9 185066  45 Preferred Alliance Cycling Team
7 Neal Arnett   Clayton, GA07:49.1 177094  62 Unattached
8 Philip Elliott   Palm Beach, FL07:49.2 51741  293 Breakaway Cycling Llc
9 Karel Sumbal   Jacksonville, FL07:49.3 225841  70 Beaches Velo Sport
10 Frank Travieso   Athens, GA07:49.3 160295  48 Unattached
11 Derek Bennett   Tampa, FL07:49.4 117436  Florida Velo
12 Jonathan Erdelyi   Fair Haven, NJ07:49.4 58720  40 Unattached
13 Grant Potter   Parkland, FL07:49.7 73508  47 Team Champion Porsche P/b Herbalife
14 Seth Hansley   Pompano Beach, FL07:49.8 201753  61 Unattached
15 Anthony Astrab   Tarpon Springs, FL07:49.8 227276  36 University Of South Florida
16 Kent Wheeler   Albany, GA07:49.8 175991   Velo Voodoo
17 Osvaldo Villegas   Miami, FL00:00.0 186358  32 Unattached
18 Allison Anjos   Boca Raton, FL07:50.0 153443  46 Bike America Racing Team
19 Raul Bello   Pembroke Pines, FL07:50.1 185881   Santo Cycling Team
20 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL07:50.3 247860  10 Zmotion Racing Team
21 Oscar Henao   Dania Beach, FL07:50.4 288710   Unattached
22 Alexander Gil   Hialeah, FL07:50.6 228635  60 Velobrew Cycling Club
23 Anthony Prioli   Clearwater, FL07:50.7 28734  288 Gearlink Team
24 Sean Coleman   Land O Lakes, FL07:50.9 121299  55 Unattached
25 Jean Morales   Weston, FL07:50.9 209705   Velobrew Cycling Club
26 Andrew Gonzales   Austin, TX07:51.1 266238  11 Fcs Cycling Club

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ciara Hopkins   Clermont, FL19:04.2 257184  543 Orlando Road Club Inc
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL21:56.9 256024  576 Colavita Racing Inc.
3 James Mertens   Vero Beach, FL21:57.1 269208  546 Colavita Racing Inc.
4 gabriel Valera   25:01.3  575 Unattached
5 Dominique McConnell   Orlando19:47.3 286748  544 Orlando Road Club Inc
6 Brittany Nelson   21:24.1  554 Lake County Pal
7 Ann Weigel   Mckinney, TX22:19.6 288493  473 Lake County Pal
8 Khushali Mashruwala   25:11.8  594 Unattached

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Braga   Longwood, FL22:37.4 282133  512 Colavita Racing Inc.
2 Jay Major   Miami, FL22:37.7 220750  407 Team 5280 Magazine
3 Justin Pfaff   Alachua, FL22:41.2 237816  470 Cycle Logic
4 Christopher Alonzo   Clermont, FL21:03.2 272822  340 Lake County Pal
5 Victoria Nelson   Clermont, FL21:26.5 286684  450 Lake County Pal

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Shepherd   Palm Coast, FL27:07.1 244277  345 Orlando Road Club Inc
2 Bradley Gordon   Longwood, FL27:07.6 280638  425 Colavita Racing Inc.
3 Lucas Wardein   Naples, FL27:07.7 233364  434 Orlando Road Club Inc
4 Amir Merali   Miami, FL27:08.0 234586   Preferred Alliance Cycling Team
5 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL27:08.1 235209  230 Orlando Velo
6 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL27:08.2 238203  380 Best Of The Bay Cyclist
7 Alejandro Villabona   Weston, FL27:08.3 246928   Armada Racing
8 Ricardo Gil   Doral, FL27:08.7 273617  272 Unattached
9 David Cueli   Miami, FL27:09.0 288788  465 ZMotion Racing Team
10 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL27:09.1 273261  294 Best Of The Bay Cyclist
11 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL27:09.2 271372  318 Colavita Racing Inc.
12 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL27:09.7 287211  244 Orlando Road Club Inc
13 Jason Yaeger   Tampa, FL28:02.1 292025  341 Unattached
14 hunter colangelo   Orlando, FL31:49.3 290600  555 Orlando Road Club Inc

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL27:07.6 238204  376 Best Of The Bay Cyclist
2 Steven Rusnak   Seminole, FL27:07.7 230108  269 Best Of The Bay Cyclist
3 Ian McGauvran   Longwood, FL27:07.9 289108  523 Unattached
4 Brandon Upson   Deltona, FL27:08.4 250358  329 Orlando Road Club Inc
5 john zuluaga   Miami, FL27:08.5 257825  458 Team Paisa
6 Kevin McGuire   Miami, FL27:08.6 239823   ACT
7 Alexander Spook   Tallahasssee, FL27:12.1 257179  337 Gulf Coast Velo
8 Eric Sekercan   Sarasota, FL29:49.6 247200  295 Unattached
9 Brandon Forman   Lakemary, FL30:54.1 287441  225 Unattached

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL49:12.4 85222  209 ZMotion Racing Team
2 Philip Elliott   Palm Beach, FL49:15.4 51741  293 Breakaway Cycling Llc
3 Vance James   Lakeland, FL49:15.5 47935  249 Unattached
4 Frank Lopez   Largo, FL49:15.7 21574  298 Preferred Alliance Cycling Team
5 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL49:15.7 11814  201 ZMotion Racing Team
6 Timothy Henry   Lake In The Hills, IL49:15.9 200362  344 Project 5 Racing
7 Kevin Parker   Plant City, FL49:15.9 185996  282 Unattached
8 Vinnie Tamburello   Pompano, FL49:16.2 131982  211 ZMotion Racing Team
9 Christopher Marino   Tallahassee, FL49:16.6 197202  273 Gulf Coast Velo
10 Amir Wexler   Boca Raton, FL49:16.6 260982  220 ZMotion Racing Team
11 Carlos Soler   Longwood, FL49:16.7 104661  276 Team 19 Cycling
12 Chris Hoch   Coconut Creek, FL49:16.9 272990  223 ZMotion Racing Team
13 Kurt Phillips   Lakeland, FL49:17.1 49190  222 Ball Watches/Bent's Cycling Team
14 Ward Bates   Maitland, FL49:17.1 2871  283 Glory Racing
15 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL49:17.1 202293  224 ZMotion Racing Team
16 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL49:18.0 52228  204 Gearlink Racing Inc.
17 Brad Galbraith   Naples, FL49:18.2 286917  281 Unattached
18 David Alexandrou   Lutz, FL49:18.3 122403   Unattached
19 Ray Reinders   Trinity, FL49:18.5 248260  375 Florida Velo
20 Jesse Morse   Harker Heights, TX49:18.6 56909  386 Unattached
21 Conrad Gomez   Miami Beach, FL49:18.6 68370  236 Strictly Bicycles Cycling
22 Alex Yarnall   Delray Beach, FL49:18.8 268644  221 ZMotion Racing Team
23 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL49:18.9 20915  202 ZMotion Racing Team
24 Scott Atkins   Lutz, FL49:20.0 135438  378 Gearlink Racing Inc.
25 Robert O'Malley   Clermont, FL49:20.6 26458  250 Glory Racing
26 Tim Molyneaux   Clermont, FL49:21.3 53461  205 Atlantic Shores Velo
27 Bradley Jefferson   Tampa, FL49:21.5 199943  278 Unattached
28 Joseph Hamilton   Orlando, FL49:22.2 103846  237 Team 19 Cycling
29 Joseph Hess   Orlando, FL49:29.6 178122  383 Bissell/abg Cycling Club
30 David Reilly   Winter Park, FL50:07.0 108570  277 Team 19 Cycling
31 Chris Bishop   Lakeland, FL50:11.8 144608  291 Ball Watches/Bent's Cycling Team
32 Clive DeSousa   Greenville, SC51:09.0 140768  384 Glory Racing
33 James Penrod   St. Petersburg, FL51:54.6 213769  385 Cycle Logic
34 Tony Perez   Wesley Chapel, FL52:32.6 239848  233 Florida Velo
35 Michael Hall   St Petersburg, FL49:43.3 128609  210 Unattached
36 Didier Fresne   Lutz, FL49:18.8 289531  251 Unattached
37 Todd Wilson   Minneapolis , MN37:57.3 49330  345 Team 19 Cycling
38 James Blaisdell   Land O Lakes, FL30:38.6 94805  377 Gearlink Racing Inc.
39 pawel koslak   51:11.0  487 Unattached
40 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL00:00.0 59026  179 ZMotion Racing Team

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Yeager   St Petersburg, FL01:47.1 46311  187 Unattached
2 Jim Zimmer   St. Petersburg, FL01:47.3 57623  184 Best Of The Bay Cyclist
3 Ralph Blanco   Tampa, FL02:06.1 240852  152 Unattached
4 Peter Carlos   Coconut Grove, FL02:06.2 142009  382 Team Paisa
5 Ralph Risco   Jensen Beach, FL02:06.3 216328  122 Treasure Coast Cycling Association
6 Jack Keiser   Tampa, FL02:06.4 208976  155 Best Of The Bay Cyclist
7 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL02:06.4 239227  127 ZMotion Racing Team
8 Ken Schofield   Juno Beach, FL02:06.5 207006  275 Orlando Velo
9 Allen Jones   Palm Harbor, FL02:06.5 65436  174 Florida Velo
10 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL02:06.6 246899  128 ZMotion Racing Team
11 Ben-Jamin Widoff   Woodstock, IL02:06.6 143322  403 Hawaii Cycling Club
12 John Faulk   Jacksonville, FL02:07.1 115188  167 Neptune Cyclery
13 Russell Kitz   Hobe Sound, FL02:07.1 194652  169 Breakaway Cycling Llc
14 John Salsbury   Jacksonville, FL02:07.3 69352  163 Jacksonville Racing Club
15 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL02:07.3 196540   Unattached
16 Joseph Piscitello   Rydal, PA02:07.5 218814  123 Talksoft Racing
17 Kevin Doris   Land O Lakes, FL02:07.6 225236  185 Unattached
18 Jorge Michelana   Miami Lakes, FL02:07.7 242143  156 Miami Masters
19 Charles Lisa   Deerfield Beach, FL02:07.7 21322  139 ZMotion Racing Team
20 Julius Aulisio   Lakeland, FL02:07.8 187514  116 Treasure Coast Cycling Association
21 John Murphy   Va Beach02:07.8 197671  182 Gearlink Racing Inc.
22 Paul Harris   Apopka, FL02:07.8 215188  151 Glory Racing
23 William Tittle   Fort Lauderdale, FL02:08.1 172355  114 ZMotion Racing Team
24 Will Larson   Dunedin, FL02:08.2 196529  118 Gearlink Racing Inc.
25 John Tanner   Clearwater, FL02:08.4 155000  165 Outspokin/ Strenflex Cycling Team
26 Scott Pfaff   Alachua, FL02:08.4 237462  369 Cycle Logic
27 Timothy Bascombe   Sea Ranch Lakes, FL02:08.5 215898  121 ZMotion Racing Team
28 Michael Chiarella   Clearwater, FL02:08.6 253573  180 Gearlink Racing Inc.
29 Graham White   Altamonte Springs, FL02:08.6 271587  153 Glory Racing
30 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL02:08.8 60596  488 Atlantic Shores Velo
31 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL02:08.9 84627  189 Neptune Cyclery
32 Michael Rigby   Apopka, FL02:09.0 29871  178 Atlantic Shores Velo
33 Carmine Pici   Treasure Island, FL02:09.1 77448  183 Best Of The Bay Cyclist
34 James Wright   Orange Park, FL02:09.3 68129  105 Jacksonville Racing Club
35 Stuart Lambs   02:09.7  154 Unattached
36 Steven Kurth   Palm City, FL02:10.7 101266  108 Treasure Coast Cycling Association
37 Luciano Trevisiol   Tampa, FL02:11.2 277150  173 Florida Velo
38 James Kane   Clearwater, FL02:11.4 271987  132 Florida Velo
39 Thomas Schneider   Jacksonville, FL02:12.2 152459  131 Jacksonville Racing Club
40 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL02:14.1 68653  356 Florida Velo
41 Tony Hill   Middletown, RI02:42.1 16174  100 Jacksonville Racing Club
42 Martin Bates   Odessa, FL02:09.2 2867  186 Unattached
43 Steve Engle   Palm Harbor, FL09:54.3 53486  489 Honeywell Cycling

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Lecznar   New Port Richey, FL00:00.0 238352  126 Gearlink Racing Inc.
2 Bernie Kluender   South Pasadena, FL00:00.0 243080  Bib # Unattached
3 David Butcher   Lake Mary, FL00:00.0 141566  112 Glory Racing
4 Jeffery Golden   Kissimmee, FL00:00.0 131332  137 Jacksonville Racing Club
5 Oriol Cruzeta   Miami, FL00:00.0 51346  159 Unattached
6 Manuel Aguilera   Wellington, FL00:00.0 61905  104 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
7 Robert Tyler   Winter Garden, FL00:00.0 108046  145 Orlando Road Club Inc
8 Daniel Green   Windermere, FL00:00.0 98922  107 Glory Racing
9 Timothy Grossnickle   00:00.0  144 Unattached
10 Steve Schuler   Clearwater, FL00:00.0 206139  176 Florida Velo
11 Bruce Camacho   00:00.0  138 Dornellas Racing Team
12 Greg Algood   Oldsmar, FL00:00.0 259650   Florida Velo
13 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL00:00.0 167298  113 Jupiter Velo
14 Michael McCollum   Largo, FL00:00.0 48126  101 Jacksonville Racing Club
15 William Ennis   Lake Mary, FL00:00.0 141082  140 Glory Racing
16 Trevor Maclaine   Orlando, FL00:00.0 276661  134 Glory Racing
17 Billy Belter   Margate, FL00:00.0 273979  133 Unattached
18 MICHAEL ROWE   Fort Lauderdale, FL00:00.0 287675  175 ZMotion Racing Team
19 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL00:00.0 182031  115 Glory Racing
20 Ron Ferreira   00:00.0   Unattached
21 Brad Gordon   Longwood, FL00:00.0 288309  147 Colavita Central Florida
22 Wayne Larochelle   Ocean Park, ME00:00.0 122210  110 Glory Racing
23 Earl Henry   Pinellas Park, FL00:00.0 45449  177 Florida Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Londono   Plantation, FL46:59.5 258604   Unattached
2 Israel Vera   Miami, FL46:59.6 242172  312 Preferred Alliance Cycling Team
3 Eric Stubbs   Gainesville, FL46:59.7 255870  313 352 Racing P/b Bikes And More
4 David Wright   Temple Terrace, FL46:59.7 192735  330 Orlando Road Club Inc
5 Steven Rusnak   Seminole, FL46:59.8 230108  269 Best Of The Bay Cyclist
6 Calixto Bello   Miami, FL46:59.9 280626  353 Aerospace
7 Humberto Pages   47:00.1  349 Bike America Racing Team
8 Ken Vida   Lithia, FL47:00.2 60148  322 Aj's Bikes & Boards
9 Colin Rice   Orlando, FL47:00.2 226235  327 Orlando Velo
10 Scott Cugno   Boca Raton 47:00.2 154900  394 Unattached
11 Neal Shepherd   Palm Coast, FL47:00.3 244277  326 Orlando Road Club Inc
12 Anthony Vasilas   San Diego, CA47:00.3 197167  335 Unattached
13 Juan Uruena   Gainesville, FL47:00.4 243915  365 Unattached
14 Jamie Knight III   Fort Meade, FL47:00.6 217004  316 Ball Watches/Bent's Cycling Team
15 Jon Meyer   Deltona, FL47:00.6 248178  328 Orlando Road Club Inc
16 Brian Domby   Tampa, FL47:00.7 226524  343 Unattached
17 James Schurman   Deerfield Beach, FL47:00.8 284479  374 Unattached
18 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL47:00.9 238203  380 Best Of The Bay Cyclist
19 Blake Bessette   Boca Raton, FL47:00.9 275304  319 Bicycle Generation
20 Christopher Marino   Tallahassee, FL47:01.0 197202  273 Gulf Coast Velo
21 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL47:01.0 202293  224 ZMotion Racing Team
22 R Maitland Jones   Tallahassee, FL47:01.1 256772   Atomic Race Team
23 Ryan Fisher   Celveland, OH47:01.2 179120  304 Aaron’s P/b New England Financial
24 james stahlschmidt   Tampa, FL47:01.3 258140  390 Unattached
25 Mijail Gonzalez   Hialeah, FL47:01.4 222218  371 Unattached
26 Roberto Brunely   Miami, FL47:01.4 259164  370 Blue Star Cycling Team
27 Dayne Johnson   Tallahassee, FL47:01.4 202662  342 Gulf Coast Velo
28 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL47:01.5 238204  376 Best Of The Bay Cyclist
29 Craig Bowers   Candler, NC47:01.7 89369  387 Aj's Bikes & Boards
30 Jose Hernandez   Orlando, FL47:01.7 281175  191 Atlantic Shores Velo
31 Martin Bates   Odessa, FL47:01.8 2867  186 Unattached
32 Chris Hoch   Coconut Creek, FL47:01.9 272990  223 ZMotion Racing Team
33 Michael Robinson   Asheville, NC47:02.1 214947  350 Unattached
34 Craig Creeden   Longwood, FL47:02.3 211913  306 Atlantic Shores Velo
35 Guillermo Suarez   Tampa, FL47:02.4 283294  321 Unattached
36 Jimmy Page   Crystal River, FL47:02.5 258254  338 Citrus Cycling
37 Carlos Smith   Alachua, FL47:02.5 258245  388 Unattached
38 Alexander Spook   Tallahasssee, FL47:02.6 257179  337 Gulf Coast Velo
39 Michael Perez   Virginia Gardens, FL47:02.7 221455  357 Aerospace
40 Kim Anthony Solano   Kissimmee, FL47:02.7 260455  393 Atlantic Shores Velo
41 Didier Fresne   Lutz, FL47:02.8 289531  251 Unattached
42 Brandon Upson   Deltona, FL47:03.0 250358  329 Orlando Road Club Inc
43 Derek Phillips   Lakeland, FL47:03.0 275079  320 Ball Watches/Bent's Cycling Team
44 Ronald Stenger   St Petersburg, FL47:03.2 229159  309 Us Air Force Academy
45 Douglas Pitts   Inverness, FL47:03.2 105325   Citrus Cycling
46 Aaron Fulton   Jacksonville, FL47:03.7 182266  228 Velobrew Cycling Club
47 Robert Tyler   Winter Garden, FL47:03.9 108046  145 Orlando Road Club Inc
48 Guerold Cajina   47:04.5  358 Aerospace
49 David Lavenhagen   Gainesville, FL47:05.2 275290  367 University Of Florida
50 Peter Carlos   Coconut Grove, FL47:05.7 142009  382 Team Paisa
51 Andrea Tosolini   Gainesville, FL47:07.9 226652  391 352 Racing P/b Bikes And More
52 Donaldo Cuadra   Miami, FL47:24.8 204035  359 Unattached
53 John-Paul Russo   Oakland, FL24:45.9 219827  307 Colavita Racing Inc.
54 Vincent Cook   Palm Harbor, FL10:31.0 7670  389 Unattached
55 James Best   Clearwater, FL06:03.7 83228  392 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Gordon   Longwood, FL42:26.2 280638  425 Colavita Racing Inc.
2 coulton hartrich   Juno Beach, FL42:26.2 286536  428 Unattached
3 Dan Valdes   Plantation, FL42:26.5 202522  438 G2 Health
4 Brenton Swartz   Baltimore, MD42:26.6 275734  448 Quaker City Wheelmen
5 Mark Campbell   Oakland Park, FL42:26.8 287002  431 G2 Health
6 David Bush   Windermere, FL42:26.8 192903  456 Orlando Road Club Inc
7 Francisco Hernandez   Orlando, FL42:27.2 285509  424 Armada Racing
8 john zuluaga   Miami, FL42:27.2 257825  458 Team Paisa
9 Doug Zerbarini   Golden, CO42:27.2 88918  252 Gearlink Racing Inc.
10 adam goldfarb   42:27.6 258700  471 ZMotion Racing Team
11 John Manwaring   Oviedo, FL42:27.7 261036  414 Team Color New-bike Works
12 Jay Major   Miami, FL42:27.9 220750  407 Team 5280 Magazine
13 Willy van Gent   Pompano Beach, FL42:27.9 228800  408 G2 Health
14 Fernando Acevedo   Miami, FL42:28.0 277949  422 Team Paisa
15 David Ballagh   Clermont, FL42:28.1 220117  436 Orlando Road Club Inc
16 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL42:28.7 273261  294 Best Of The Bay Cyclist
17 David Monismith   Gainesville, FL42:28.8 257920  459 352 Racing P/b Bikes And More
18 Joel Llopiz   East Falmouth, MA42:29.8 268557  415 Unattached
19 Rodney Urquhart   Tampa, FL42:31.7 258985  477 Unattached
20 Chris Jackson   Seattle, WA42:32.8 223028  216 Unattached
21 Scott Wood   Fort Lauderdale, FL42:33.3 139002  421 Unattached
22 Mauricio Valenzuela   Pompano Beach, FL42:33.9 287133  430 G2 Health
23 Christopher Olson   Saint Johns, FL42:34.4 220713  406 Velobrew Cycling Club
24 Chad Luedtke   Orlando, FL42:34.4 286187  181 Armada Racing
25 Christopher Lago   Lantana, FL42:36.8 286629  429 ZMotion Racing Team
26 Chad Bessette   Boca Raton, FL42:39.5 275998  419 Bicycle Generation
27 Roy Foley   Lithia, FL42:42.2 280524  467 Team Color New-bike Works
28 Robert Stewart   Jacksonville, FL42:47.0 120593  401 Velobrew Cycling Club
29 Anthony Newberg   Valrico, FL42:53.4 289883  451 Team Color New-bike Works
30 Keith Ladd   Gainesville, FL42:58.5 261344  472 352 Racing P/b Bikes And More
31 Juan Acevedo   Miami, FL43:05.9 241149   Team Paisa
32 Armand Patregnani   Parkland, FL43:15.4 254968  413 ZMotion Racing Team
33 Lucas Wardein   Naples, FL43:27.8 233364  434 Orlando Road Club Inc
34 Patrick Schlager   Lawrence, KS43:28.1 103813  400 Unattached
36 Tyler DeWitt   Longwood, FL38:03.4 255924  454 Unattached
37 Graham Gillis   Tallahassee, FL38:03.6 195567  437 Atomic Race Team
38 John Gibson   Fleming Island, FL38:03.9 249400  412 Colavita Racing Inc.
39 Michael Suver   Tavares, FL38:04.1 271441  474 Unattached
40 Kevin Channer   Deerfield Beach, FL38:05.0 164776  469 Unattached
41 James McConnell   Orlando, FL38:05.8 176305  435 Orlando Road Club Inc
42 Steven DeFriest   Southold, NY43:30.8 173812  432 Unattached
43 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL43:12.2 182031  115 Glory Racing
44 James Kane   Clearwater, FL19:35.3 271987  132 Florida Velo
DNF Curtis White   Delanson, NY38:03.0 234696  410 Capital Bicycle Racing Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Shipley   Fort Myers, FL39:47.9 270766  588 Unattached
2 John Sinibaldi   Seminole, FL40:05.1 187563  190 Gearlink Racing Inc.
3 Yosvani Rosell   40:07.4  586 Unattached
4 Michael Bowen   Jacksonville, FL40:07.5 274244  509 Velobrew Cycling Club
5 michael daughtry   40:07.6  686 Unattached
6 Rick Christenberry   Lithia, FL40:07.7 286772  518 Aj's Bikes & Boards
7 David Cueli   Miami, FL40:07.8 288788  465 ZMotion Racing Team
8 Eric Brewer   Orlando, FL40:07.9 286798  499 Orlando Road Club Inc
9 Chuck Ford   St. Petersburg, FL40:07.9 253095  503 Action Wheelsport
10 Ian McGauvran   Longwood, FL40:08.0 289108  523 Unattached
11 Miguel Bryon   Miami, FL40:08.3 290219  531 Unattached
12 Casey Braga   Longwood, FL40:08.6 282133  512 Colavita Racing Inc.
13 Matt McCourtney   Woodacre, CA40:08.6 291417  476 Fastrack Bicycle And Run
14 Scott Lameier   40:08.7  533 AJ'S BIKES AND BOARDS
15 Alex Jensen   Tampa, FL40:08.9 287067  519 Unattached
16 Terry Schramm   Lithia, FL40:08.9 287138  520 Aj's Bikes & Boards
17 angel cantero   Tampa, FL40:09.1 290108  466 Unattached
18 Brandon Forman   Lakemary, FL40:09.1 287441  225 Unattached
19 Rolando Hernandez   Tampa, FL40:09.4 286862  528 Unattached
20 Justin Sanak   Orlando, FL40:09.7 288272  552 Unattached
21 Michael Odom   Land O Lakes, FL40:09.8 288644  599 Unattached
22 Chris Slack   Venice, FL40:10.0 270967  498 Unattached
23 Ramon Banacki   Orlando, FL40:10.0 288241  598 Unattached
24 Miguel Bryon   Miami, FL40:10.4 290217   Unattached
25 Martin Jaramillo   Lithia, FL40:10.7 193336  516 Aj's Bikes & Boards
26 Robert Nelson   Lutz, FL40:11.0 287750  597 Florida Velo
27 Raymond Vasilas   Knoxville, TN40:11.4 197040  593 Unattached
28 Stuart Lambs   40:12.2  154 Unattached
29 Neal Piper   Winter Park, FL40:40.4 249831  545 Unattached
30 Matt McCain   Naples, FL40:41.1 227130  589 Unattached
31 Dan Prestia   40:41.4  475 Unattached
32 Christopher Hamilton   40:41.7  596 Unattached
33 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL40:45.8 287211  244 Orlando Road Club Inc
34 David Lockhart   Saint Petersburg, FL41:02.7 265489  600 Unattached
35 Alan Bradley   Brandon, FL41:03.5 256514   Unattached
36 Bruno Moreira   41:03.7  514 Unattached
37 jason timberlake   Gainesville, FL43:35.3 289715  553 Unattached
38 Paul Lyons   39:59.1  542 Unattached
39 hunter colangelo   Orlando, FL41:23.4 290600  555 Orlando Road Club Inc
40 Brad Ash   Dade City, FL43:37.2 218560  595 Florida Velo
41 Kurt Hoehn   Orange Park, FL25:45.5 281872  511 Velobrew Cycling Club
42 Chad Wilkins   Apopka, FL22:04.5 274115  548 Team 19 Cycling
43 Michael Green   Fort Myers, FL06:33.3 292341  188 Unattached
44 Zsolt Kadar   00:00.0  513 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL45:12.9 68653  356 Florida Velo
2 Trish Cohen   45:15.6  623 Unattached
3 Julie Bishop   Lakeland, FL46:57.0 217819   Unattached
4 Jacqueline Kurth   Palm City, FL46:57.1 182253  305 Team Kenda
5 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL46:57.1 126302  302 Hub Racing
6 Heather Davis   Fletcher, NC46:58.7 239644  310 Unattached
7 Sheila Lopez   Pompano Beach, FL46:59.5 256789  379 Bike America Racing Team
8 Tracy Cundiff (1 - Cat1)   Sarasota47:05.1 184045  381 Unattached
9 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL49:30.4 209417  368 Tristar Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matty ORourke   Miami, FL46:59.1 292876  299 Blue Star Cycling Team
2 Donna Moore   Pembroke Pines, FL47:00.0 190808  214 Bike America Racing Team
3 Michele Bird   Albany, GA47:00.6 283377  243 Velo Voodoo
4 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL49:47.6 289443  229 352 Racing P/b Bikes And More
5 Petra Klunder   49:47.9  259 Unattached
6 Jennifer Duquette   Lakemary, FL49:48.2 278731   Team 19 Cycling
7 Sue Hensley   Wintersprings, FL49:48.2 287529  226 Glory Racing
8 Patricia Gonzales   Tampa, FL49:48.3 259281  199 Team American Classic
9 Wendy Butler   Albany, GA49:48.5 291715   South Georgia Cycling
10 Sundi Faith   Naples, FL49:48.8 288651  247 Unattached
11 Michelle Blake   Orlando, FL47:00.7 233167  234 Colavita Racing Inc.
12 Julie Pitts   Inverness, FL47:02.9 272986  242 Citrus Cycling
13 Cynthia Manning   Orlando, FL48:42.9 287064  235 Orlando Road Club Inc
14 Susan Schneider   49:17.0  296 Unattached
15 Janice Reinhart   Fort Lauderdale, FL49:30.0 289137  297 ZMotion Racing Team
16 Sandra Christopher   Tampa, FL34:51.4 194002  264 Best Of The Bay Cyclist

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoSpySierra NevadaUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee