Race Results for
Tour de Syracuse
Syracuse, NY
(Event Information)
Individual Time Trial on 05/17/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Gorton   Glens Falls, NY6:33.75 135984  648 Battenkill-United
2 Greg Cavaanagh   6:34.39  674 Healing Cycle RT
3 Stephen Sloan   Sidney, NY6:45.09 241757  664 MaxPowerCycling.com
4 Erik Markewich   Beacon, NY6:46.06 230301  659 Anthem Sports Elite Development
5 Matthew Spinks   Layton, NJ6:49.10 241672  665 Team Metra / Wendy's p/b Cycles 54
6 Nathan Kupperstock   Decatur, GA6:50.09 259473  655 Unattached
7 Tucker Sawin   Washington, DC6:51.50 222052  662 Unattached
8 Joseph Halter   West Seneca, NY6:52.06 189195  649 Nickel City Cyclists
9 Mark Blakley   Rochester, NY6:53.79 271305  642 MAC5Bikes/McAllister Sign
10 Robert Dietrick   Farmington, NY6:54.78 204710  645 JW Dundees
11 Brian Klotz   Corning, NY6:58.79 260934  654 Corning Race Team
12 Andrew Bernstein   Allentown, PA6:59.92 204817  641 Anthem Sports Elite Development
13 Andrew Lytwynec   Rochester, NY7:01.17 271211  657 Full Moon Vista Bike and Sport
14 Zane Dordai   Maplewood, NJ7:01.34 240943  672 Colavita Racing
15 Jacob Gorke   Manlius, NY7:06.48 260291  647 CRCA/Junior Development
16 Paul Eisele   Andes, NY7:06.81 253966  646 MaxPowerCycling.com
17 Timothy Manzella   Philadelphia, PA7:07.06 251348  658 Team Independence Cycling Team
18 Daniel Barney   Fairport, NY7:09.01 230661  640 MAC5Bikes/McAllister Sign
19 Miguelangel Blanco   Rego Park, NY7:10.68 247758  643 spincity team
20 Daniel Hertzler   Addison, NY7:13.93 278607  651 Corning Race Team
21 Matthew Tammaro   Corning, NY7:19.82 224910  666 Corning Race Team
22 Adam Leman   Chapel Hill, NC7:20.42 190440  656 Team Independence Cycling Team
23 Jeremy Gardner   Brooktondale, NY7:20.78 204147  673 Spokepost
24 Jacob Bolewski   Skaneateles, NY7:22.51 248683  671 Spokepost.com
25 Drew Scoles   Elm Grove, WI7:33.53 221137  663 Team ROG
26 Adam Zimmerman   Highlands Ranch, CO7:37.09 248373  667 Unattached
27 Steven Hopengarten   Somerville, MA7:42.32 254441  652 Green Line Velo
28 Andrew Nasca   Beacon, NY7:44.60 275314  661 Unattached
29 Austin McLenithan   Cambridge, NY7:50.06 252794  660 Anthem Sports Elite Development
30 Robert Hanlon   Dryden, NY7:54.95 144886  650 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Ingraham   Brooklyn, NY6:18.18 214115  763 CRCA/Sanchez Houlihan-Lokey
2 Eric Gregoire   Phoenix, NY6:28.70 243398  721 Onondaga Cycling Club Inc.
3 David Carr   New York, NY6:45.04 256699  707 CRCA/Setanta
4 Rick Hall   New York, NY6:54.98 218475  722 CRCA/Teany Cycling
5 Nicholas Kreilach   Canastota, NY6:56.67 228984  732 Unattached
6 Alan Fischer   West Point, NY6:57.03 274165  716 Unattached
7 Douglass Endrizzi   Scarborough, ME6:58.95 272622  714 Unattached
8 james ruhl   Carleplace, NY7:00.75 287118  746 Unattached
9 owen laurion   Rochester, NY7:02.32 259759  734 Unattached
10 Michael Madden   Penfield, NY7:06.67 246341  736 MaxPowerCycling.com
11 Patrick Dietz   San Francisco, CA7:07.35 252854  711 CRCA/DKNY-Signature Cycles
12 Brendan Housler   Rochester, NY7:10.48 278407  725 JW Dundees
13 Ronan Cahill   Seattle, WA7:13.64 291453  706 Unattached
14 David Kahn   New Haven, CT7:14.00 272928  729 Bulldog Cycling
15 Garrick Dixon   Manlius, NY7:18.90 288379  713 Northeastern University
16 John Hertzler   Addison, NY7:23.15 278839  723 Corning Race Team
17 Theodor Schnaufer   Rochester, NY7:23.89 262154  748 Genesee Valley Cycling Club
18 Anthony Rotter   Manlius, NY7:25.95 169105  745 Team SCARR-Ommegang
19 Steve Lachance   Arlington, MA7:26.14 274901  733 Green Line Velo
20 Keisuke Inoue   East Syracuse, NY7:26.85 224978  727 Onondaga Cycling Club Inc.
21 Gregory Keith   Birmingham, AL7:29.12 276967  730 
22 Craig Polston   East Aurora, NY7:29.43 233887  742 The Bike Shop
23 Etsu Taniguchi   New York, NY7:30.79 237492  751 Century Road Club Association
24 Bryan Blake   Brewerton, NY7:31.79 214701  702 MaxPowerCycling.com
25 Benjamin Hughes   New York7:32.70 204305  726 Century Road Club Association
26 Paul Knerr   Fairport, NY7:34.34 226610  731 Team Pedallers
27 Raymond Junkins   7:35.18 274645  728 Stevens Institute of Technology
28 Carlos Martinez   Woodhaven, NY7:36.25 216737  737 Unattached
29 Evan Thomas   New Milford, CT7:40.67 268391  752 Unattached
30 Garrett Getter   Boulder, CO7:44.25 265765  719 Managed Care Network
31 Aaron DiNoto   Rochester, NY7:44.62 200543  712 Team ROG
32 Jacob Bobrow   Burlington, VT7:44.65 289933  703 University of Vermont
33 Michael Lenihan   Lake George, NY7:45.18 213656  735 Battenkill-United
34 Brenden Siekman   Rising Sun In7:46.14 289102  749 
35 Sean Whitehurst   South Windsor, CT7:46.34 257844  754 Cycling Club at Cornell University
36 Phillip McCarthy   Cazenovia, NY7:49.56 252701  738 Team SCARR-Ommegang
37 Jeff Hoover   Liverpool, NY7:49.68 247979  724 MaxPowerCycling.com
38 Matthew Goedeke   Selkirk, NY7:50.45 271259  720 CBRC
39 nick garcia   Copperas Cove, TX7:51.82 289626  717 Team Army
40 Brian Tsien   Boulder, CO8:08.18 289100  753 United States Military Acadamy
41 Robert Nunnink   Newfield, NY8:08.75 254005  740 Corning Race Team
42 David Almeida   Ludlow, MA8:09.00 278184  700 Green Line Velo
43 J Delancey   Walworth, NY8:25.14 46444  709 Genesee Valley Cycling Club
44 Steven Derkits   Owensboro, KY8:36.26 286434  710 Unattached
45 John Roper   Irvine, CA9:37.96 274799  744 Green Line Velo
46 Daniel Zotter   Schenectady, NY10:25.96 228556  755 Genesee Valley Cycling Club
47 Brian Dansin   Cambridge, NY24:49.76 241083  708 Cambridge Valley Cycling

Men - Cat 5 - 18-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Trost   East Aurora, NY6:58.93 272987  57 The Bike Shop
2 Mark Flis   Salt Lake City, UT7:03.57 282287  44 Human Zoom Cycling
3 Jose Alvergue   Buffalo, NY7:06.28 285220  40 Managed Care Network
4 LUIS RODRIGUEZ   Des Moines, IA7:06.56 259902  53 MaxPowerCycling.com
5 John Black   Webster, NY7:17.42 256008  42 Whole Wheel Velo Club
6 Kenneth Hammond   7:20.92  46 
7 Nicholas Zito   Pittsford, NY7:21.54 266591  60 Nalgene-R3
8 David Tacheny   New York, NY7:21.87 76652  55 CRCA/NYVelocity
9 Tony Battista   Watertown, NY7:22.81 282526  41 Unattached
10 Timothy Akers   Salt Lake City, UT7:27.25 276173  39 Team Placid Planet
11 Kyle Oberdorf   7:41.04  51 
12 Eric Korolewski   Liverpool, NY7:41.10 261040  49 Unattached
13 Daniel FitzGibbons   Boston, MA7:48.84 282446  43 Unattached
14 Paul Knepley   7:54.95  48 Syracuse Univ Cycling Team
15 Christopher Jones   Johnson City, NY7:58.17 294390  47 Tioga Velo Club
16 Philip Nesbitt   Churchville, NY7:59.78 268155  50 Team Pedallers
17 Andy Reagan   Blacksburg, VA8:08.10 288344  70 
18 Jeremy Kassel   Green Island, NY8:19.39 284786  216 Team SCARR-Ommegang
19 Bryan Young   8:55.81  59 Syracuse University

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Prager   Syracuse, NY6:52.76 283560  220 Unattached
2 Sean Behrman   Auburn, NY6:55.29 257859  200 Team SCARR-Ommegang
3 Lance Johnson   Amherst, NY7:02.59 283421  215 Buffalo Bicycling Club Inc.
4 Charles Rhoades   Binghamton, NY7:06.12 287710  221 Tioga Velo Club
5 Robert Sobon   Amherst, NY7:23.78 271017  224 Nickel City Cyclists
6 David Hoag   Dansville, NY7:33.43 222502  211 RUUD Racing Team
7 Peter Hoag   Dansville, NY7:36.10 194738  212 RUUD Racing Team
8 Michel Bermudez   7:36.82  201 Team Pedallers/GVCC
9 Rick Ferro   Eden, NY7:38.09 273032  208 The Bike Shop
10 Richard Devito   7:38.75  204 None
11 Andrew Williams   Binghamton, NY7:39.35 286915  229 Tioga Velo Club
12 David Hansen   Elmira, NY7:40.50 284362  210 Corning Race Team
13 Jerry Dumont   Pittsford, NY7:40.89 275412  207 Genesee Valley Cycling Club
14 Scott Sears   7:42.04  222 
15 Phill Vermette   7:42.04  228 Caboto Velo
16 Eric Jarvi   Framingham, MA7:42.89 254949  213 MaxPowerCycling.com
17 Richard Jarvi   Manlius, NY7:51.03 237833  214 MaxPowerCycling.com
18 Christopher Spina   Manlius, NY7:52.68 279606  225 Team SCARR-Ommegang
19 Steven Burdette   Big Flats, NY7:59.54 279283  203 Corning Race Team
20 JOHN STIER   Rochester, NY8:00.40 266544  226 Genesee Valley Cycling Club
21 David Paccone   Skaneateles, NY8:05.70 273591  219 Corning Race Team
22 Doake Brown   Cortland, NY8:09.96 160332  202 Unattached
23 Clifford Six   Syracuse, NY8:35.18 263897  241 Onondaga Cycling Club Inc.
24 brian six   Marcellus, NY8:38.01 296086  223 six chiropractic
25 James Trevvett   8:43.65  227 

Men - Master - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Gazsi   6:16.93  366 Team Ultralink
2 Craig Hawkes   6:21.90  367 THE CYCLERY
3 Don Sproull   Auburn, NY6:24.15 210436  372 ChrisCookies/SwanCycles
4 Steve Proulx   6:37.95  370 Stevens Cross
5 David Faso   Cazenovia, NY6:43.35 11315  364 MaxPowerCycling.com
6 Michael Spangenberg   Golden, CO6:43.78 69228  371 Competitive Edge Racing Team
7 Gregory Drumm   Chittenango, NY7:01.00 181712  363 Team SCARR-Ommegang
8 Jeff Johnson   Shaftsbury , VT7:03.67 252769  368 Battenkill-United
9 Michael Forsdike   7:28.98  365 Team London
10 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY7:34.06 144900  362 Unattached
11 Shea Patrick   8:07.85  369 Team London

Men - Master - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerard O' Shea   Clinton, CT6:26.78 234576  982 Clinton Cycling Club
2 Anthony Felitte   Delmar, NY6:27.42 63200  995 Clinton Cycling Club
3 M Andrew Ruiz   Delmar, NY6:31.82 47271  975 Clinton Cycling Club
4 Andrew Melnychenko   Alpine, NY6:32.06 52777  984 MaxPowerCycling.com
5 Doug Chiasson   Athol, MA6:32.78 157351  997 Competitive Edge Racing Team
6 Joe Narciso   6:39.06  983 Team London
7 Jon Orcutt   Brooklyn, NY6:41.96 185052  981 CRCA/AXIS
8 Carlos Goncalves   6:43.20  993 Team London
9 Brian Rafferty   Mamaroneck, NY6:46.09 169430  980 Wonder Wheel
10 William Thompson   West Hartford, CT6:46.90 35402  968 Clinton Cycling Club
11 Clifford Summers   Queensbury, NY6:47.26 34634  972 Clinton Cycling Club
12 Thomas Luzio   Mamaroneck, NY6:49.46 187590  987 Wonder Wheel
13 Richard Karaz   Remsen, NY6:51.14 46804  990 Central New York Cyclist
14 William McGreevy   Wilmington, NY6:52.25 226407  985 Team Placid Planet Inc.
15 Mark Sumner   Clifton Park, NY6:52.68 114907  971 Clinton Cycling Club
16 Damian DiCostanzo   Rye, NY6:53.82 181617  996 Deno's Wonder Wheel Cycling
17 Andrew Ross   Mexico, NY6:58.89 229898  977 MaxPowerCycling.com
18 Frank Grillo   Orchard Park, NY7:04.90 184119  992 Managed Care Network
19 Glenn Swan   Freeville, NY7:06.87 47399  970 ChrisCookies/SwanCycles
20 Kees Louws   7:11.06  989 team london
21 Dan Fitch   Cazenovia, NY7:15.09 246274  994 Team SCARR-Ommegang
22 David Birrell   Adams, MA7:15.25 116151  998 Competitive Edge Racing Team
23 Thomas Ratzell   Blandon, PA7:37.64 45831  979 Lehigh Wheelmen Assoc
24 Bruce Armentrout   Williamstown, MA7:44.89 243525  999 Farm Team Cycling
25 Thomas Sproull   Auburn, NY7:47.71 247610  974 MaxPowerCycling.com
26 J Craig Robertson   Williamstown, MA8:00.50 217468  978 Unattached
27 Dan McCarthy   Camillus, NY8:18.21 134097  986 Unattached

Men - Master - MR - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Marshall   North Bennington, VT6:47.07 218450  526 Competitive Edge Racing Team
2 Andrew Buck (1 - Cat3)   Dresher, PA6:48.12 129809  521 Bike Line/LWA
3 Doug Corner   6:56.34  523 Bikerace Ottawa
4 Paul Siebert   Orlando7:05.76 56756  529 Competitive Edge Racing Team
5 Steven Tinston   Blauvelt, NY7:10.28 77226  532 Westwood Velo
6 Chip Berezny   Coopersburg, PA7:11.82 45079  520 Bike Line/LWA
7 Ernie Bayles   Ithaca, NY7:13.76 163748  518 ChrisCookies/SwanCycles
8 Guy Damiano   New Hartford, NY7:27.84 50760  524 Mohawk Valley Bicycling Club
9 David Burns   Watertown, NY7:40.89 244387  522 unattached
10 Hal Schmidt   Lake Placid, NY7:42.09 187661  528 Team Placid Planet Inc.
11 Brian Beach   Owego, NY7:53.26 173282  519 RUUD Racing Team
12 Philip Thompson   Clinton, NY8:25.67 35465  531 Mohawk Valley Bicycling Club

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Hoffer   Cambridge, NY9:50.29 294318  435 Farm Team
2 Connor Lenihan   Lakegeorge, NY10:20.48 278626  432 Farm Team Cycling
3 Wyatt Drake   Cambridge, NY10:27.40 257584  431 FARM TEAM CYCLING
4 Noah McFall   11:03.73  434 chris cookies/swan cycles/flcc

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Goguen   Hopedale, MA7:53.32 234564  803 Minuteman Road Club
2 Christopher Worden   Brewer, ME8:04.85 271710  809 Unattached
3 Gregory Ratzell   Blandon, PA8:11.95 230201  805 Bike Line/LWA
4 Keane Brennan   Cambridge, NY8:17.54 260842  801 Farm Team Cycling
5 Austin Vincent   Simsbury, CT8:22.23 226301  808 Unattached
6 Luke Bateman   Carlisle, PA8:40.39 255154  800 Young Medalists/ Team Dual Temp
7 Joseph Toth   Stephentown, NY8:43.84 236412  807 CBRC
8 Andrew Shafer   Nazareth, PA8:48.84 269390  806 Young Medalists/Team Dual Temp
DQ Will MacClarence   Loudonville, NY1M6 277203  810 Farm Team Cycling

Men - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Golembieski   Boulder, CO6:40.87 274222  465 CRCA/Junior Development
2 Benjamin Salibra   Fayetteville, NY6:44.14 233370  477 CRCA/Junior Development
3 Jordan Strober   Winston-salem, NC6:55.01 229605  479 CRCA/Junior Development
4 Curtis White   Delanson, NY7:03.64 234696  482 Capital Bicycle Racing Club
5 Rob Spatola   Yardley, PA7:08.92 282327  478 Young Medalists/Team Dual Temp
6 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA7:15.51 248058  459 Young Medalists/Team Dual Temp
7 Wesley Kline   Emmaus, PA7:18.00 283449  470 Young Medalists/Team Dual Temp
8 Nathan Piche   Hoosick Falls, NY7:18.54 277471  475 Farm Team Cycling
9 Derek Wojtkun   Cambridge, NY7:27.20 275973  483 Farm Team Cycling
10 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 7:30.39 276068  473 Farm Team Cycling
11 Eli Robinson   Ithaca, NY7:31.03 261543  476 ChrisCookies/SwanCycles
12 Emmanuel Goguen   Hopedale, MA7:36.46 209949  464 CL Noonan/Coast to Coast/KAM
13 Zachary Bender   Glen Rock, NJ7:44.56 250355  460 Team Cyclesport
14 Michael Ballard   Clifton Park, NY7:45.43 271790  486 CBRC
15 theodore heinz   Binghamton, NY7:49.06 284251  468 Unattached
16 Andrew Harris   Lititz, PA7:49.46 245643  467 Young Medalists/Team Dual Temp
17 Matthew Voyer   Blandon, PA7:52.40 247712  481 Young Medalists/Team Dual Temp
18 Nate Morse   Cohasset, MA7:58.54 235572  474 CL Noonan/Coast to Coast/KAM
19 Chad Gorr   Fogelsville, PA8:01.09 277118  466 Young Medalists/Team Dual Temp
20 Jack MacClarence   Loudonville, NY8:02.87 271342  472 Farm Team Cycling
21 Hunter Dansin   Cambridge, NY8:22.67 261086  461 Farm Team Cycling
22 Steven Zotter   Mendon, NY8:24.65 228555  484 Genesee Valley Cycling Club
23 Christopher Krause   Allentown, PA8:42.75 265957  471 Young Medalists/Team Dual Temp
24 Tom Goguen   Hopedale, MA9:41.01 219424  463 Minuteman Road Club

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Schlatter   6:47.89  167 Stevens Racing p/b The Cyclery
2 Tricia K. Spooner   6:50.31  168 Stevens Racing p/b The Cyclery
3 Sophie Matte   6:58.14  161 Stevens Racing p/b The Cyclery
4 Beth Miller   Delmar, NY7:06.06 239476  164 Anthem Sports Women's Cycling
5 Audrey Friedrichsen Scott   Beacon, NY7:11.75 273110  154 Anthem Sports Women's Cycling
6 Julia Bradley   7:18.18  150 Stevens Racing p/b The Cyclery
7 Alyssa Mellon   7:19.03  162 Stevens Racing p/b The Cyclery
8 Margaret Thompson   Clinton, NY7:20.00 35453  169 Team Hammer Nutrition
9 Caryl Gale   Hoboken, NJ7:21.37 60259  155 Century Road Club Association
10 Ireen Wieditz   7:38.71  170 Stevens Racing p/b The Cyclery
11 Elena Dale (1 - Cat1)   Fort Lee, NJ7:41.68 228861  151 Anthem Sports Women's Cycling
12 Meredith Ehn   Frenchtown, NJ7:50.31 142893  152 Anthem Sports Women's Cycling
13 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY7:52.15 245769  156 Anthem Sports Women's Cycling
14 Marsha Kapinus   Chenango Forks, NY7:54.64 197102  157 Mission In Motion Cycling Team
15 Cecelia Pleva   New York, NY7:58.46 249462  166 CRCA/Radical Media
16 Yvette LaBombard   Rochester, NY7:58.51 204106  159 Full Moon Vista Bike and Sport
17 lisa force   Jersey City, NJ8:05.60 249622  153 CRCA/Comedy Central-Sid's Bikes
18 Rebecca Bader (1 - Cat2)   Syracuse, NY8:07.25 160432  173 Spokepost.com
19 Abbie Newell   Burlington, VT8:28.18 255436  172 Terry Precision Cycling
20 Shana Lydon   Rochester, NY8:40.79 259894  160 Full Moon Vista Bike and Sport

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Xieyue (Pan Pan) Fan   Atherton, CA7:49.46 273441  307 CRCA/Sanchez Houlihan-Lokey
2 Vanessa McCaffery   Newfield, NY7:50.46 222557  316 Mission In Motion Cycling Team
3 Gabrielle Fisher   Bronx, NY7:52.32 264788  308 CRCA/Third Nature
4 Julie Rosa   7:55.15  320 MaxPowerCycling.com
5 Laura Kline   Syracuse, NY8:09.39 261489  312 Onondaga Cycling Club Inc.
6 Tamara Lewis   Afton, NY8:11.92 248584  313 Mission In Motion Cycling Team
7 Jaclyn Dalessandro   Revere, MA8:13.64 276005  330 CBVelo
8 Lilynn Graves   Ithaca, NY8:14.20 13946  311 Velo Bella
9 Charlsie Donnelly   Van Etten, NY8:17.28 225684  303 Mission In Motion Cycling Team
10 Kristin Lotito   West Hempstead, NY8:17.67 271858  314 CRCA/Third Nature
11 Ali Flis   Salt Lake City, UT8:18.42 218437  309 Pabst Blue Ribbon
12 Maggie Sullivan   Boulder, CO8:19.34 261891  331 Northeastern Univ.
13 Ruth Sherman   Spencer, NY8:19.35 278482  321 Corning Race Team
14 Kelly Welker   Farmington, NY8:24.00 260313  323 MAC5Bikes/McAllister Sign
15 Stacie Burak   West Point, NY8:33.28 272926  302 Team Army
16 Annemarie Donovan   New York, NY8:34.25 271668  305 CRCA/Teany Cycling
17 Jennifer Barber   Munnsville, NY8:39.15 142964  301 Velo Bella
18 Donna Moody   Lakeplacid, NY8:59.35 282490  317 Team Placid Planet
19 Acmae ElYacoubi   Marlborough, MA9:03.32 295045  306 Cycling Club at Cornell University
20 Lisa Todzia   Ithaca, NY9:04.12 295244  322 Unattached
21 Mhairi Gilmore   9:04.65  310 Sound Solutions
22 Kristin Mullally   Liverpool, NY9:12.07 284626  318 Velo Bella

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma White   Delanson, NY8:55.18 275988  834 CBRC
2 Julia Sante   Queensbury, NY11:00.34 284417  835 FARM TEAM CYCLING

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA7:53.84 240336  418 Bike Line/LWA
2 Melissa Garcia   Bethlehem, PA8:23.57 283586  417 Bike Line/LWA
3 Brittany Sumner   Clifton Park, NY9:17.46 260846  419 Farm Team Cycling

Women - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonina Esposto   Blandon, PA8:26.26 251573  881 Young Medalists/ Team Dual Temp
2 Catherine Probst   University Park, PA8:26.84 257694  882 Young Medalists/Team Dual Temp

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee