Race Results for
Tour de Syracuse
Syracuse, NY
(Event Information)
Criterium on 05/16/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cavaanagh   0:51:59  674 Healing Cycle RT
2 Mark Blakley   Rochester, NY0:52:07 271305  642 MAC5Bikes/McAllister Sign
3 Benjamin Salibra   Fayetteville, NY0:52:07 233370  696 CRCA
4 Jacob Gorke   Manlius, NY0:52:07 260291  647 CRCA/Junior Development
5 Drew Scoles   Elm Grove, WI0:52:07 221137  663 Team ROG
6 Brian Klotz   Corning, NY0:52:07 260934  654 Corning Race Team
7 Miguelangel Blanco   Rego Park, NY0:52:07 247758  643 spincity team
8 Andrew Cummings   Orchard Park, NY0:52:07 233688  694 Wells Fargo Adv.
9 Tucker Sawin   Washington, DC0:52:07 222052  662 Unattached
10 Nathan Kupperstock   Decatur, GA0:52:07 259473  655 Unattached
11 Daniel Hertzler   Addison, NY0:52:07 278607  651 Corning Race Team
12 Adam Zimmerman   Highlands Ranch, CO0:52:07 248373  667 Unattached
13 Kenneth Thomas   Orchard Park, NY0:52:07 100887  691 Wells Fargo
14 Andrew Lytwynec   Rochester, NY0:52:07 271211  657 Full Moon Vista Bike and Sport
15 Richard Gorton   Glens Falls, NY0:52:07 135984  648 Battenkill-United
16 Jeremy Gardner   Brooktondale, NY0:52:07 204147  673 Spokepost
17 Erik Markewich   Beacon, NY0:52:07 230301  659 Anthem Sports Elite Development
18 Matthew Spinks   Layton, NJ0:52:07 241672  665 Team Metra / Wendy's p/b Cycles 54
19 Andrew VanKuren   Manchester, NH0:52:07 63621  698 BiKyle/Mazur Coaching
20 Daniel Barney   Fairport, NY0:52:07 230661  640 MAC5Bikes/McAllister Sign
21 Timothy Manzella   Philadelphia, PA0:52:07 251348  658 Team Independence Cycling Team
22 Paul Eisele   Andes, NY0:52:07 253966  646 MaxPowerCycling.com
23 Matthew Tammaro   Corning, NY0:52:07 224910  666 Corning Race Team
24 James Cowle   West Seneca, NY0:52:07 85160  695 Wells Fargo Adv.
25 Jacob Bolewski   Skaneateles, NY0:52:07 248683  671 Spokepost.com
26 Joseph Cooke   East Aurora, NY0:52:07 260454  692 French Mendow Bike
27 Austin McLenithan   Cambridge, NY0:52:07 252794  660 Anthem Sports Elite Development
28 Steven Hopengarten   Somerville, MA0:52:07 254441  652 Green Line Velo
29 Frank Mesi   East Aurora, NY0:52:07 220917  699 French Meadow Bakery
30 Joseph Halter   West Seneca, NY0:52:07 189195  649 Nickel City Cyclists
31 Zane Dordai   Maplewood, NJ0:52:07 240943  672 Colavita Racing
32 Adam Leman   Chapel Hill, NC0:52:07 190440  656 Team Independence Cycling Team
33 Robert Dietrick   Farmington, NY0:52:07 204710  645 JW Dundees
34 Andrew Bernstein   Allentown, PA0:52:07 204817  641 Anthem Sports Elite Development
35 Wayne Bray   New Hartford, NY0:52:07 230528  644 Syracuse Bicycle - SpokePost.com
36 Stephen Sloan   Sidney, NY0:52:07 241757  664 MaxPowerCycling.com
37 Robert Hanlon   Dryden, NYP&P 144886  650 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Ingraham   Brooklyn, NY0:49:57 214115  763 CRCA/Sanchez Houlihan-Lokey
2 Douglass Endrizzi   Scarborough, ME0:49:57 272622  714 Unattached
3 Eric Gregoire   Phoenix, NY0:50:01 243398  721 Onondaga Cycling Club Inc.
4 Aaron DiNoto   Rochester, NY0:50:01 200543  712 Team ROG
5 John Hertzler   Addison, NY0:50:01 278839  723 Corning Race Team
6 Patrick Dietz   San Francisco, CA0:50:01 252854  711 CRCA/DKNY-Signature Cycles
7 Ronan Cahill   Seattle, WA0:50:01 291453  706 Unattached
8 John Roper   Irvine, CA0:50:01 274799  744 Green Line Velo
9 Evan Thomas   New Milford, CT0:50:01 268391  752 Unattached
10 David Kahn   New Haven, CT0:50:01 272928  729 Bulldog Cycling
11 Matthew Goedeke   Selkirk, NY0:50:01 271259  720 CBRC
12 Theodor Schnaufer   Rochester, NY0:50:01 262154  748 Genesee Valley Cycling Club
13 Craig Polston   East Aurora, NY0:50:01 233887  742 The Bike Shop
14 Jacob Bobrow   Burlington, VT0:50:01 289933  703 University of Vermont
15 nick garcia   Copperas Cove, TX0:50:01 289626  717 Team Army
16 Raymond Junkins   0:50:01 274645  728 Stevens Institute of Technology
17 Steve Lachance   Arlington, MA0:50:01 274901  733 Green Line Velo
18 Brendan Housler   Rochester, NY0:50:01 278407  725 JW Dundees
19 owen laurion   Rochester, NY0:50:01 259759  734 Unattached
20 Phillip McCarthy   Cazenovia, NY0:50:01 252701  738 Team SCARR-Ommegang
21 Gregory Keith   Birmingham, AL0:50:01 276967  730 
22 Carlos Martinez   Woodhaven, NY0:50:01 216737  737 Unattached
23 Steven Derkits   Owensboro, KY0:50:01 286434  710 Unattached
24 Garrick Dixon   Manlius, NY0:50:01 288379  713 Northeastern University
25 Rick Hall   New York, NY0:50:01 218475  722 CRCA/Teany Cycling
26 Etsu Taniguchi   New York, NY0:50:01 237492  751 Century Road Club Association
27 Keisuke Inoue   East Syracuse, NY0:50:01 224978  727 Onondaga Cycling Club Inc.
28 Michael Duerr   Glens Falls, NY0:50:01 226900  798 Battenkill-United
29 Michael Madden   Penfield, NY0:50:24 246341  736 MaxPowerCycling.com
30 David Carr   New York, NY0:51:49 256699  707 CRCA/Setanta
31 Alan Fischer   West Point, NY0:52:33 274165  716 Unattached
32 james ruhl   Carleplace, NY0:52:33 287118  746 Unattached
33 Jeff Hoover   Liverpool, NY0:52:33 247979  724 MaxPowerCycling.com
34 Nicholas Kreilach   Canastota, NYP&P 228984  732 Unattached
35 Brenden Siekman   Rising Sun InP&P 289102  749 
36 Garrett Getter   Boulder, COP&P 265765  719 Managed Care Network
37 Paul Knerr   Fairport, NYP&P 226610  731 Team Pedallers
38 J Delancey   Walworth, NYP&P 46444  709 Genesee Valley Cycling Club
39 Samuel Sampere   East Syracuse, NYP&P 211379  747 MaxPowerCycling.com
40 Kurt Woodruff   Baldwinsville, NYP&P 227182  796 RUUD Racing Team
41 Brian Tsien   Boulder, COP&P 289100  753 United States Military Acadamy
42 Anthony Rotter   Manlius, NYP&P 169105  745 Team SCARR-Ommegang
43 Barry Koblenz   Albany, NYP&P 152307  797 Capital Bicycle Racing Club
44 Michael Lenihan   Lake George, NYP&P 213656  735 Battenkill-United
45 Sean Whitehurst   South Windsor, CTP&P 257844  754 Cycling Club at Cornell University
46 Brian Dansin   Cambridge, NYP&P 241083  708 Cambridge Valley Cycling
47 Robert Nunnink   Newfield, NYP&P 254005  740 Corning Race Team
48 Noel Bonk   Brewerton, NYP&P 178703  704 MaxPowerCycling.com
49 David Ferrett   Rochester, NYP&P 11520  715 Team 53X11 Coffee
50 Sam Strober   Yorktown Heights, NYP&P 266877  794 Tarmal Cycling
51 mike guenther   Binghamton, NYP&P 264649  795 
52 Bryan Blake   Brewerton, NYP&P 214701  702 MaxPowerCycling.com
53 David Almeida   Ludlow, MAP&P 278184  700 Green Line Velo

Men - Cat 5 - 18-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Zito   Pittsford, NY0:35:18 266591  60 Nalgene-R3
2 David Tacheny   New York, NY0:35:18 76652  55 CRCA/NYVelocity
3 Joshua Miner   Binghamton, NY0:35:18 281199  71 Chenango Point Cycles
4 Jose Alvergue   Buffalo, NY0:35:18 285220  40 Managed Care Network
5 Tony Battista   Watertown, NY0:35:18 282526  41 Unattached
6 LUIS RODRIGUEZ   Des Moines, IArel 1N6 259902  53 MaxPowerCycling.com
7 Timothy Akers   Salt Lake City, UT0:36:57 276173  39 Team Placid Planet
8 John Black   Webster, NY0:36:57 256008  42 Whole Wheel Velo Club
9 Eric Korolewski   Liverpool, NY0:36:57 261040  49 Unattached
10 Christopher Jones   Johnson City, NY0:36:57 294390  47 Tioga Velo Club
11 Philip Nesbitt   Churchville, NY0:36:57 268155  50 Team Pedallers
12 Paul Knepley   0:36:57  48 Syracuse Univ Cycling Team
13 Adam Trost   East Aurora, NY0:36:57 272987  57 The Bike Shop
14 Randall Hadzor   0:37:48  95 
15 Daniel Summers   Rochester, NYP&P 288479  97 RIT Cycling
16 Mark Flis   Salt Lake City, UTP&P 282287  44 Human Zoom Cycling
17 Kenneth Hammond   P&P  46 
18 Andy Reagan   Blacksburg, VAP&P 288344  70 
19 Kyle Oberdorf   P&P  51 
20 Jeremy Kassel   Green Island, NYP&P 284786  216 Team SCARR-Ommegang
21 Bryan Young   P&P  59 Syracuse University
22 Jason Towsley   P&P  56 
23 Tyler Rombough   P&P  54 
24 Evan Witek   P&P  96 Rochester Institute of Technology
25 Mohamed Sadek   P&P  98 

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Burdette   Big Flats, NY0:33:10 279283  203 Corning Race Team
2 David Hoag   Dansville, NY0:33:10 222502  211 RUUD Racing Team
3 Brian Suba   Waterville, NY0:33:10 296088  268 Unattached
4 Clifford Six   Syracuse, NY0:33:10 263897  241 Onondaga Cycling Club Inc.
5 Michel Bermudez   0:33:10  201 Team Pedallers/GVCC
6 David Hansen   Elmira, NY0:33:10 284362  210 Corning Race Team
7 Douglas Mauro   Pittsford, NY0:33:10 276070  269 Genesee Valley Cycling Club
8 Richard Devito   0:33:10  204 None
9 Sean Behrman   Auburn, NY0:33:10 257859  200 Team SCARR-Ommegang
10 Phill Vermette   0:33:10  228 Caboto Velo
11 Peter Hoag   Dansville, NY0:33:10 194738  212 RUUD Racing Team
12 JOHN STIER   Rochester, NY0:33:10 266544  226 Genesee Valley Cycling Club
13 Scott Sears   0:33:10  222 
14 Eric Jarvi   Framingham, MA0:33:10 254949  213 MaxPowerCycling.com
15 Jerry Dumont   Pittsford, NY0:33:10 275412  207 Genesee Valley Cycling Club
16 Christopher Spina   Manlius, NY0:33:10 279606  225 Team SCARR-Ommegang
17 Doake Brown   Cortland, NY0:33:10 160332  202 Unattached
18 Lance Johnson   Amherst, NY0:33:10 283421  215 Buffalo Bicycling Club Inc.
19 Richard Jarvi   Manlius, NY0:33:10 237833  214 MaxPowerCycling.com
20 Rick Ferro   Eden, NY0:33:10 273032  208 The Bike Shop
21 Charles Rhoades   Binghamton, NY0:33:10 287710  221 Tioga Velo Club
22 brian six   Marcellus, NY0:33:10 296086  223 six chiropractic
23 Andrew Williams   Binghamton, NY0:33:10 286915  229 Tioga Velo Club
24 Eric Prager   Syracuse, NY0:33:10 283560  220 Unattached
25 Eric Dombkowski   0:33:10  265 
26 Robert Sobon   Amherst, NY0:33:10 271017  224 Nickel City Cyclists
27 David Moore   Syracuse, NY0:33:10 291253  218 Onondaga Cycling Club Inc.
28 Ben Barnhardt   Buffalo, NY0:33:10 273302  270 Buffalo Bicycling Club Inc.
29 larry fillinger   Kenmore, NY0:33:10 266688  209 Buffalo Bicycling Club Inc.
30 James Trevvett   0:33:10  227 
31 John Austin   Syracuse, NY0:33:10 293839  266 
32 Steve Cox   Syracuse, NY0:33:10 160391  267 Unattached
33 Michael Doyle   0:33:10  205 
34 David Paccone   Skaneateles, NY0:33:10 273591  219 Corning Race Team

Men - Master - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Proulx   0:51:09  370 Stevens Cross
2 Michael Spangenberg   Golden, CO0:51:09 69228  371 Competitive Edge Racing Team
3 Craig Hawkes   0:51:09  367 THE CYCLERY
4 David Gazsi   0:51:09  366 Team Ultralink
5 Don Sproull   Auburn, NY0:51:09 210436  372 ChrisCookies/SwanCycles
6 Jeff Johnson   Shaftsbury , VT0:52:08 252769  368 Battenkill-United
7 Michael Forsdike   0:52:08  365 Team London
8 Gregory Drumm   Chittenango, NY0:52:08 181712  363 Team SCARR-Ommegang
9 Michael Duerr   Glens Falls, NY0:52:08 226900  399 Battenkill United
10 Shea Patrick   0:52:08  369 Team London
11 David Faso   Cazenovia, NY0:52:08 11315  364 MaxPowerCycling.com
12 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY0:52:08 144900  362 Unattached
13 Brian Nilsson   Manlius, NY-1 lap 165690  400 Unattached

Men - Master - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 M Andrew Ruiz   Delmar, NY0:50:35 47271  975 Clinton Cycling Club
2 Gerard O' Shea   Clinton, CT0:50:41 234576  982 Clinton Cycling Club
3 Thomas Luzio   Mamaroneck, NY0:50:41 187590  987 Wonder Wheel
4 Clifford Summers   Queensbury, NY0:50:41 34634  972 Clinton Cycling Club
5 Glenn Swan   Freeville, NY0:50:41 47399  970 ChrisCookies/SwanCycles
6 Thomas Ratzell   Blandon, PA0:50:41 45831  979 Lehigh Wheelmen Assoc
7 Carlos Goncalves   0:50:41  993 Team London
8 William Thompson   West Hartford, CT0:50:41 35402  968 Clinton Cycling Club
9 Andrew Melnychenko   Alpine, NY0:50:41 52777  984 MaxPowerCycling.com
10 Charlie Squires   0:50:41  973 Team London
11 Mark Sumner   Clifton Park, NY0:50:41 114907  971 Clinton Cycling Club
12 Richard Karaz   Remsen, NY0:50:41 46804  990 Central New York Cyclist
13 Dan Fitch   Cazenovia, NY0:50:41 246274  994 Team SCARR-Ommegang
14 Kees Louws   0:50:41  989 team london
15 Anthony Felitte   Delmar, NY0:50:41 63200  995 Clinton Cycling Club
16 Doug Chiasson   Athol, MA0:50:41 157351  997 Competitive Edge Racing Team
17 William McGreevy   Wilmington, NY0:50:41 226407  985 Team Placid Planet Inc.
18 Brian Rafferty   Mamaroneck, NY0:50:41 169430  980 Wonder Wheel
19 Bruce Armentrout   Williamstown, MA0:50:41 243525  999 Farm Team Cycling
20 Andrew Ross   Mexico, NY0:50:41 229898  977 MaxPowerCycling.com
21 David Birrell   Adams, MA0:50:41 116151  998 Competitive Edge Racing Team
22 Joe Narciso   0:50:41  983 Team London
23 Damian DiCostanzo   Rye, NY0:50:41 181617  996 Deno's Wonder Wheel Cycling
24 Jon Orcutt   Brooklyn, NY0:50:41 185052  981 CRCA/AXIS
25 J Craig Robertson   Williamstown, MA0:51:31 217468  978 Unattached
26 Frank Grillo   Orchard Park, NY0:51:31 184119  992 Managed Care Network
27 Dan McCarthy   Camillus, NY0:51:31 134097  986 Unattached
28 Scott Grimshaw   Greenville, SC0:52:27 14219  991 MaxPowerCycling.com
29 Dwight Roth   W.henrietta, NY-1 lap 196416  976 JW Dundees
30 Thomas Sproull   Auburn, NY-2 laps 247610  974 MaxPowerCycling.com

Men - Master - MR - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chip Berezny   Coopersburg, PA0:51:11 45079  520 Bike Line/LWA
2 Doug Corner   0:51:11  523 Bikerace Ottawa
3 Steven Tinston   Blauvelt, NY0:51:11 77226  532 Westwood Velo
4 Ernie Bayles   Ithaca, NY0:51:11 163748  518 ChrisCookies/SwanCycles
5 Paul Siebert   Orlando0:51:11 56756  529 Competitive Edge Racing Team
6 Andrew Buck (1 - Cat3)   Dresher, PA0:51:11 129809  521 Bike Line/LWA
7 James Marshall   North Bennington, VT0:51:11 218450  526 Competitive Edge Racing Team
8 Guy Damiano   New Hartford, NY0:51:11 50760  524 Mohawk Valley Bicycling Club
9 Hal Schmidt   Lake Placid, NY0:51:11 187661  528 Team Placid Planet Inc.
10 Tim Riley   Whitesboro, NY-1 lap 244161  527 Unattached
11 David Burns   Watertown, NY-1 lap 244387  522 unattached
12 Philip Thompson   Clinton, NY-1 lap 35465  531 Mohawk Valley Bicycling Club

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wyatt Drake   Cambridge, NY0:29:13 257584  431 FARM TEAM CYCLING
2 Matthew Hoffer   Cambridge, NY-1 lap 294318  435 Farm Team
3 Connor Lenihan   Lakegeorge, NY-1 lap 278626  432 Farm Team Cycling

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ratzell   Blandon, PA0:27:05 230201  805 Bike Line/LWA
2 Peter Goguen   Hopedale, MA0:27:05 234564  803 Minuteman Road Club
3 Luke Bateman   Carlisle, PA0:28:30 255154  800 Young Medalists/ Team Dual Temp
4 Andrew Shafer   Nazareth, PA0:29:12 269390  806 Young Medalists/Team Dual Temp
5 Christopher Worden   Brewer, ME0:29:12 271710  809 Unattached
6 Austin Vincent   Simsbury, CT0:29:30 226301  808 Unattached
7 Keane Brennan   Cambridge, NY0:29:30 260842  801 Farm Team Cycling
8 Joseph Toth   Stephentown, NY0:29:36 236412  807 CBRC
9 Will MacClarence   Loudonville, NY-1 lap 277203  810 Farm Team Cycling

Men - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Golembieski   Boulder, CO0:49:11 274222  465 CRCA/Junior Development
2 Benjamin Salibra   Fayetteville, NY0:49:14 233370  477 CRCA/Junior Development
3 Emmanuel Goguen   Hopedale, MA0:49:14 209949  464 CL Noonan/Coast to Coast/KAM
4 Jordan Strober   Winston-salem, NC0:49:14 229605  479 CRCA/Junior Development
5 Derek Wojtkun   Cambridge, NY0:49:14 275973  483 Farm Team Cycling
6 Wesley Kline   Emmaus, PA0:49:14 283449  470 Young Medalists/Team Dual Temp
7 Michael Ballard   Clifton Park, NY0:49:14 271790  486 CBRC
8 Eli Robinson   Ithaca, NY0:49:14 261543  476 ChrisCookies/SwanCycles
9 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA0:49:14 248058  459 Young Medalists/Team Dual Temp
10 Rob Spatola   Yardley, PA0:49:14 282327  478 Young Medalists/Team Dual Temp
11 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 0:49:14 276068  473 Farm Team Cycling
12 Nathan Piche   Hoosick Falls, NY0:49:14 277471  475 Farm Team Cycling
13 Matthew Voyer   Blandon, PA0:49:14 247712  481 Young Medalists/Team Dual Temp
14 Andrew Harris   Lititz, PA0:49:14 245643  467 Young Medalists/Team Dual Temp
15 Curtis White   Delanson, NY0:49:14 234696  482 Capital Bicycle Racing Club
16 Hunter Dansin   Cambridge, NY0:49:14 261086  461 Farm Team Cycling
17 Jack MacClarence   Loudonville, NY0:49:14 271342  472 Farm Team Cycling
18 Tom Goguen   Hopedale, MAP&P 219424  463 Minuteman Road Club
19 Zachary Bender   Glen Rock, NJP&P 250355  460 Team Cyclesport
20 Adam Schwarzweller   Farmington, NYP&P 265316  500 Genesee Valley Cycling Club
21 theodore heinz   Binghamton, NYP&P 284251  468 Unattached
22 Christopher Krause   Allentown, PAP&P 265957  471 Young Medalists/Team Dual Temp
23 Chad Gorr   Fogelsville, PAP&P 277118  466 Young Medalists/Team Dual Temp
DQ ryan karr   Syracuse, NY1M6 264359  469 MaxPowerCycling.com

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Schlatter   0:52:36  167 Stevens Racing p/b The Cyclery
2 Tricia K. Spooner   0:53:19  168 Stevens Racing p/b The Cyclery
3 Meredith Ehn   Frenchtown, NJ0:53:22 142893  152 Anthem Sports Women's Cycling
4 Julia Bradley   0:53:22  150 Stevens Racing p/b The Cyclery
5 Cecelia Pleva   New York, NY0:53:22 249462  166 CRCA/Radical Media
6 Sophie Matte   0:53:22  161 Stevens Racing p/b The Cyclery
7 Caryl Gale   Hoboken, NJ0:53:22 60259  155 Century Road Club Association
8 Alyssa Mellon   0:53:22  162 Stevens Racing p/b The Cyclery
9 Ireen Wieditz   0:53:22  170 Stevens Racing p/b The Cyclery
10 Yvette LaBombard   Rochester, NY0:53:22 204106  159 Full Moon Vista Bike and Sport
11 Gaetane Perreault   Syracuse, NY0:53:22 27772  165 MaxPowerCycling.com
12 Audrey Friedrichsen Scott   Beacon, NY0:53:22 273110  154 Anthem Sports Women's Cycling
13 lisa force   Jersey City, NJ0:53:22 249622  153 CRCA/Comedy Central-Sid's Bikes
14 Elena Dale (1 - Cat1)   Fort Lee, NJ0:53:22 228861  151 Anthem Sports Women's Cycling
15 Sarah Krzysiak   Utica, NY0:53:22 233739  158 Syracuse Bicycle - SpokePost.com
16 Kate Stewart   Cazenovia, NY0:53:22 69745  199 Velo Bella
17 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY0:53:22 245769  156 Anthem Sports Women's Cycling
18 Beth Miller   Delmar, NY-1 lap 239476  164 Anthem Sports Women's Cycling
19 Shana Lydon   Rochester, NY-1 lap 259894  160 Full Moon Vista Bike and Sport
20 Marsha Kapinus   Chenango Forks, NY-1 lap 197102  157 Mission In Motion Cycling Team
21 Margaret Thompson   Clinton, NY-2 laps 35453  169 Team Hammer Nutrition
22 Rebecca Bader (1 - Cat2)   Syracuse, NY-2 laps 160432  173 Spokepost.com
23 Abbie Newell   Burlington, VT-3 laps 255436  172 Terry Precision Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vanessa McCaffery   Newfield, NY0:39:34 222557  316 Mission In Motion Cycling Team
2 Ruth Sherman   Spencer, NY0:39:37 278482  321 Corning Race Team
3 Gabrielle Fisher   Bronx, NY0:39:37 264788  308 CRCA/Third Nature
4 Kelly Welker   Farmington, NY0:39:57 260313  323 MAC5Bikes/McAllister Sign
5 Kristin Lotito   West Hempstead, NY0:39:57 271858  314 CRCA/Third Nature
6 Xieyue (Pan Pan) Fan   Atherton, CA0:39:57 273441  307 CRCA/Sanchez Houlihan-Lokey
7 Annemarie Donovan   New York, NY0:39:57 271668  305 CRCA/Teany Cycling
8 Charlsie Donnelly   Van Etten, NY0:39:57 225684  303 Mission In Motion Cycling Team
9 Lilynn Graves   Ithaca, NY0:39:57 13946  311 Velo Bella
10 Jaime Lawlor   Fayetteville, NY0:39:57 274511  328 Boston College Cycling
11 Laura Kline   Syracuse, NY0:39:57 261489  312 Onondaga Cycling Club Inc.
12 Stacie Burak   West Point, NY0:39:57 272926  302 Team Army
13 Kristin Mullally   Liverpool, NY0:39:57 284626  318 Velo Bella
14 Jennifer Barber   Munnsville, NY0:39:57 142964  301 Velo Bella
15 Maggie Sullivan   Boulder, CO-1 lap 261891  331 Northeastern Univ.
16 Jaclyn Dalessandro   Revere, MA-1 lap 276005  330 CBVelo
17 Mhairi Gilmore   -1 lap  310 Sound Solutions
18 Tamara Lewis   Afton, NY-1 lap 248584  313 Mission In Motion Cycling Team
19 Ali Flis   Salt Lake City, UT-1 lap 218437  309 Pabst Blue Ribbon
20 Lisa Todzia   Ithaca, NY-1 lap 295244  322 Unattached
21 Donna Moody   Lakeplacid, NY-1 lap 282490  317 Team Placid Planet
22 Acmae ElYacoubi   Marlborough, MA-2 laps 295045  306 Cycling Club at Cornell University

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma White   Delanson, NY0:29:40 275988  834 CBRC
2 Julia Sante   Queensbury, NY-1 lap 284417  835 FARM TEAM CYCLING

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Garcia   Bethlehem, PA0:28:30 283586  417 Bike Line/LWA
2 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA0:29:12 240336  418 Bike Line/LWA
3 Brittany Sumner   Clifton Park, NY0:29:45 260846  419 Farm Team Cycling

Women - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Probst   University Park, PA0:39:57 257694  882 Young Medalists/Team Dual Temp
2 Antonina Esposto   Blandon, PA0:39:57 251573  881 Young Medalists/ Team Dual Temp

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyOSMOSierra NevadaUSACDFShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee