Race Results for
North End Classic
Yuma, AZ
(Event Information)
Road Race on 03/01/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   Yuma Bike Club/YBC Racing
2 SAMUEL BELL   Somerton, AZ 277470   GS Adams Ave Bikes
3 Fernando Acuna   Brawley, CA 280686   AFR2
4 Juan Arellano   Yuma, AZ 291211   Yuma Bike Club/YBC Racing
DNF Brandon Garcia   Yuma, AZ 286987   Yuma Bike Club/YBC Racing

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan West-DeLuca   Oceanside, CA 256664   Acqua al 2/ SDBC
2 Jesse Zepeda   Yuma, AZ 288451   Yuma Bike Club/YBC Racing
3 Alejandro Vieyra   Yuma, AZ 287984   Yuma Bike Club/YBC Racing
4 Genaro Diaz   Aurora, CO 288908   Yuma Bike Club/YBC Racing
5 Primo Yocupicio   Yuma, AZ 286813   Yuma Bike Club/YBC Racing
6 Sean Biever   Phoenix, AZ 281996   Strada Racing
7 Neftali Garcia   Yuma, AZ 291026   Yuma Bike Club/YBC Racing
DNF Rodrigo Diaz   Somerton, AZ 287544   Yuma Bike Club/YBC Racing

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Miller   Yucaipa, CA 224691   Team Redlands
2 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
3 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American Racing
4 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   Cyclescience
5 Craig Turner   Redlands, CA 79177   Team Redlands
6 Justin Martin   Irmo, SC 145915   Colavita Arizona
7 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   
8 John Topoleski   Redlands, CA 80002   Team Redlands
9 Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   Swiss American Racing
10 Todd Tankersley   Phoenix, AZ 273891   
11 Scott Manning   Colton, CA 72407   
11 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   GST
12 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Swiss American
DNS Robert Ramirez   Mira Loma, CA 166995   CA Pools Racing
DNS Salvador Maciel   Chula Vista, CA 277673   Unattached
DNS Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
DNF Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American Racing
DNF Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Racing

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Edwards   Rcho Sta Marg, CA 53917   Simple Green/Cycles Veloce
2 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
3 Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   swiss american racing
4 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   ECFA/Honeywell
5 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
6 John Simonson   Tucson, AZ 197428   GST Racing
7 Keith Isaacson   Chino Valley, AZ 196239   Team Bicycle Ranch
8 Tony Darr   Imperial, CA 8667   CA Pools
9 Richard Murray   Phoenix, AZ 195896   swiss american racing
10 Bob Kubinski   Mission Viejo, CA 56027   Simple Green
11 Keith Wilson   Scottsdale, AZ 187598   Swiss American Racing
DNF Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Racing

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Longmire   Missoula, MT 21552   NRO
2 Ben Cardenas   La Crescenta, CA 6082   Squadra Carrera
3 P Brian McNeece   El Centro, CA 223941   Imperial Valley Velo Club
DNS Kenny Pracchia   Tehachapi, CA 180083   Simply Fit/Action Sports
DNF Steve Alward   Prescott, AZ 47552   unattached

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Gilyard   Cedar Hills, UT 226665   Ride Clean
2 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
3 Michael Mathis   Tucson, AZ 200845   CRCA/Empire Cycling Team p/b Northwave
4 Joshua Bartlett (1 - Pro)   Windham, NH 156797   Land Rover-Orbea
5 Michael Chauner   West Chester, PA 178966   Cyfac/Velo Europa
6 Sean Mazich   Yuma, AZ 196405   Waste Management
7 Norman Carter   Beaumont, CA 55077   Team Redlands
8 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   RIDECLEAN
9 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis - Trek / White Mountain Road Club
10 Chris Daggs   Vista 55666   Swami's-FPPI Devt Elite
11 Eugene Boronow   Tucson, AZ 57369   GS Mengoni
12 Ryan Taylor      Land Rover-Orbea; Benefitting the Lance
13 Christian Walker   Goleta, CA 50894   Platinum Performance
14 James Gunn-Wilkinson   San Diego, CA 245243   Nytro Racing
15 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis / Trek
16 Skyler Bishop   Carlsbad, CA 126845   Swami's-FPPI Devt Elite
17 William John Corey Steinbrecher   Tucson, AZ 106574   Waste Management
DNS Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Landis Trek
DNF Justin Hale   San Diego, CA 160988   Waste Management

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos O'Briens Racing
2 Jordan Itaya   Carlsbad 170578   Team Ranchos/ Ranchos
3 Robert Yeh   Berkeley, CA 109421   Nytro Racing / Pacific Sunset Velo
4 Greg Modic   Los Angeles, CA 220262   Team Helen's
5 Diego Yepez   Claremont, CA 288987   Cimarrones Cycling
6 Randall Broussard   Santa Monica, CA 177197   ProCyclery
7 Alex Jarman   Solana Beach, CA 225617   Swami's-FPPI Devt Elite
8 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bikehaus
9 Gerard Prosnier   Scottsdale, AZ 142188   ProCon Cycling
10 Ryan Nye   Westover, WV 236600   Preferred Care Elite Cycling
11 Jake Castor   Tucson, AZ 233485   Preferred Care Elite Cycling
12 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Landis Trek
13 Robert Pasco   Belmont, CA 136970   SAFEWAY/G.A. Communications
14 Eli Richbourg   Los Angeles, CA 219533   Team Helens
15 George Barthel   Sherman Oaks, CA 221737   Team Helen's
17 Noe Camacho   El Centro, CA 288990   Cimarrones Cycling
18 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   RIDECLEAN
19 Mauro Martinez   Chula Vista, CA 288986   Cimarrones Cycling
20 Robert Carr   La Jolla, CA 236043   Swami's-FPPI Devt Elite
21 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Waste Management
22 Jeff Zygo   Scottsville, NY 232379   Preferred Care Elite Cycling
23 Christopher Bennett   Oceanside, CA 3316   Acqua al 2/SDBC
24 Jeremy Andrews   Houston, TX 208908   Bicycle Haus Racing
25 Richard Pego   Los Angeles, CA 41144   Team Helens
26 Corey Farrell   Camarillo, CA 240135   Swami's-FPPI Devt Elite
27 Evan Hepner   Albuquerque, NM 161841   Mi Doule
28 Zack Simkover   San Francisco, CA 206495   Swami's-FPPI Devt Elite
29 Evan Bowman   Oakland, CA 257006   Waste Management
30 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Swiss American
31 Nicholas Turner   Arlington, VA 68987   Acqua al 2/SDBC
32 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Bikehaus
33 Erik Long   Ashland, OR 97625   Guiness
34 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Ride Clean
35 Scott Hammack   San Diego, CA 178612   Acqua al 2/SDBC
DNS Link King   Phoenix 86406   Bicycle Haus Racing
DNF Brian Kappus   Los Angeles, CA 156543   Team Helens
DNF Chad DeRosier   San Diego, CA 233737   Pista Palace's Arrogant Bastards

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Colavita Arizona
2 Jan Hagenbrock   San Diego, CA 226513   UC Cyclery/JW Flooring
3 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Waste Management
4 Chris Wylie   Colorado Springs Co. 274480   ARIZONA COLAVITA REGIONAL TEAM
5 Adolfo Orozco   Calexico, CA 220912   Major Motion
6 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus Racing
7 Ken Ferguson   Litchfield Park, AZ 254504   Colavita Arizona
8 Eric Broussard      Spring Mtn. Cycling
9 Nathan Weber   San Diego, CA 230082   UC Cyclery
10 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Procon/Carlos Obriens
11 Jeffrey Shingler   Plano, TX 51454   Procon/Carlos O'Brien's
12 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing
13 Joseph Shy   Phoenix, AZ 139480   Procon / Carlos OBriens Racing
DNS Ryan Sparks   Colorado Springs, CO 108275   Hawk Relay
DNS Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Swiss American
DNS Scott Manning   Colton, CA 72407   Team Redlands

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   San Tan Racing
2 Troy Burns   Vail, AZ 239690   Echelon Racing
3 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Carlos OBriens Racing
4 travis mccabe   Tucson, AZ 268330   Waste Management
5 Kurt Garbe   Tucson, AZ 261467   Aggress
6 Mark Rainer      La Bicicletta ProShop.com
7 Drew Albert   Chandler, AZ 281447   Strada Racing Club
8 Michael Dziedzic   Scottsdale, AZ 253798   Team Waste Management
9 Eric Yatko   Chandler, AZ 258248   Strada Racing Team
10 Peter Michaud   Tucson, AZ 258249   echelon
11 Andre McNulty   Tucson, AZ 260527   Trisports.com
12 Doug Stewart   Tucson, AZ 206577   Presteza
13 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Carlos OBriens Racing
14 Richard Hutton   Tucson, AZ 256865   Summit Velo
15 Frank Frederick   Miami, FL 243336   unattached
16 Jeff Biever   Phoenix, AZ 251657   Strada Racing
17 Richard Horn   Tucson, AZ 267483   Echelon Racing
18 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing / Paragon
19 Jarrod Barnes   San Antonio, TX 89596   Procon/Carlos OBriens Racing
20 Steve Alward   Prescott, AZ 47552   unattached
21 Juan Quintero   Bend, OR 174529   Team Helen's/8WC
22 Gavin Kivisto   Oro Valley 249038   unattached
23 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Team Vitesse
DNS Gregory Shea   Shelburne Falls, MA 274588   Finish Line
DNS Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   Syncardia
DNS Will Samsky   Scottsdale, AZ 238140   Team WasteManagment
DNF Marvin Makus   Tucson, AZ 247801   Summit Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 james keegan   Prescott, AZ 273532   
2 DARIN FILA   Mesa, AZ 254582   Team DNA Racing
3 Mahting Putelis   Louisville , CO 286398   Bicycle Haus
4 Luis Burruel      AFERA-2
5 Edgar Perea      Road Runners
6 Tom Scmunk      YUMA BIKE CLUB
7 Alan Nichelson   Santa Ana, CA 210086   Team Vapor
8 Alex Smith   Tempe, AZ 288835   San Tan Racing
9 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   San Tan Racing/Paragon Cycling
10 Rodrigo Diaz   Somerton, AZ 287544   Yuma Bike Club/YBC Racing
11 Paul O'Brien   Tucson, AZ 129819   Unattached
12 Jose Castillo      Finish Line
13 Will Price   Niceville, FL 273405   Yuma Bike Club
14 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   Aggress
15 Vincent DeLuca   Oceanside, CA 256666   Acqua Al 2/ SDBC
16 JEFF YASHER   Yuma, AZ 289333   YUMA BIKE CLUB
17 Daniel Aguilar Hernandez      Road Runners
18 David Savoy   Tucson, AZ 270620   Echelon Racing
19 Mark Niblack      
20 Jim Corriere      IV Velo Club
DNS Genaro Diaz   Aurora, CO 288908   Yuma Bike Club/YBC Racing
DNS Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   Yuma Bike Club/YBC Racing
DNS Jesse Zepeda   Yuma, AZ 288451   Yuma Bike Club/YBC Racing
DNS Alejandro Vieyra   Yuma, AZ 287984   Yuma Bike Club/YBC Racing
DNS Primo Yocupicio   Yuma, AZ 286813   Yuma Bike Club/YBC Racing
DNS Jim Davey      Yuma Bike Club
DNF Larry Nelson      Unattached
DNF Joge Pandosa      Unattached

Men - Masters - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Hanson      Zteam
2 David Deichman   Tucson, AZ 56635   Saguaro Velo
3 Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   Aggress
4 Tom Armer (1 - Cat5)   Yuma, AZ 204398   unattached

Women - Jr Girls 10-15 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Andrea Garcia-Brown   Somerton, AZ 287525   Yuma Bike Club/YBC Racing

Women - Jr Girls 10-14 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Syria Zepeda   Yuma, AZ 288452   Yuma Bike Club/YBC Racing

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LeeAnn Mattison   Anthem, AZ 289079   Swiss American
2 Wendy Thomas   Anthem, AZ 289090   Swiss American
DNS Dixie DeVry   Ottawa, IL 237181   Yuma Bike Club/YBC Racing
DNF Darlene Ayotte   Oceanside, CA 229577   Dewalt-Big Ring
DNF Nancy Vega   Yuma, AZ 291316   unattached

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Hammer   Temecula Ca 71128   Hawk Relay
2 Sabrina Savage (1 - Cat1)   Mesa, AZ 272258   Veloforma
3 Lisa Young   La Jolla, CA 198285   Acqua al 2/San Diego Bicycle Club
4 Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390   Swiss American Racing
5 Christine Phillips   Chandler, AZ 264011   Strada
6 Crystal Howard   Boise Idaho 128775   Acqua al 2/San Diego Bicycle Club
7 Bonnie Bourque   Belle Chasse, LA 144338   Acqua al 2/San Diego Bicycle Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicette Quintero   Bend, OR 23818   Team HELENS/8th Wonder Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tischa Donaldson   Phoenix, AZ 273383   Arizona Colavita Regional Team
2 Tiffany Graves   Denver, CO 268532   Swiss American Racing
3 Kendra Sweet   Tampa, FL 255719   Summit Velo
4 Georgina Landeros   El Centro, CA 289058   Cimarrones
5 Maricela Almonte   El Centro, CA 289062   Cimarrones
DNS Syria Zepeda   Yuma, AZ 288452   Yuma Bike Club/YBC Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaShimanoUSACDFCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee