Race Results for
North End Classic
Yuma, AZ
(Event Information)
Criterium on 02/28/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAMUEL BELL   Somerton, AZ 277470   GS Adams Ave Bikes
2 Fernando Acuna   Brawley, CA 280686   AFR2
3 Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   Yuma Bike Club/YBC Racing
4 Juan Arellano   Yuma, AZ 291211   Yuma Bike Club/YBC Racing
DNS Brandon Garcia   Yuma, AZ 286987   Yuma Bike Club/YBC Racing

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodrigo Diaz   Somerton, AZ 287544   Yuma Bike Club/YBC Racing
2 Ryan West-DeLuca   Oceanside, CA 256664   Acqua al 2/ SDBC
3 Alejandro Vieyra   Yuma, AZ 287984   Yuma Bike Club/YBC Racing
4 Sean Biever   Phoenix, AZ 281996   Strada Racing
5 Jesse Zepeda   Yuma, AZ 288451   Yuma Bike Club/YBC Racing
5 Primo Yocupicio   Yuma, AZ 286813   Yuma Bike Club/YBC Racing
6 Genaro Diaz   Aurora, CO 288908   Yuma Bike Club/YBC Racing
DNS Neftali Garcia   Yuma, AZ 291026   Yuma Bike Club/YBC Racing

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Turner   Redlands, CA 79177   Team Redlands
2 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
3 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American Racing
4 Robert Ramirez   Mira Loma, CA 166995   CA Pools Racing
5 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Swiss American
6 Salvador Maciel   Chula Vista, CA 277673   Unattached
7 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   Cyclescience
8 Justin Martin   Irmo, SC 145915   Colavita Arizona
9 Scott Miller   Yucaipa, CA 224691   Team Redlands
10 John Topoleski   Redlands, CA 80002   Team Redlands
11 Scott Manning   Colton, CA 72407   
12 Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   Swiss American Racing
13 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American Racing
14 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   
15 Todd Tankersley   Phoenix, AZ 273891   
DNS Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   GST
DNF Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
DNF Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Racing

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   ECFA/Honeywell
2 James Edwards   Rcho Sta Marg, CA 53917   Simple Green/Cycles Veloce
3 Michael Longmire   Missoula, MT 21552   NRO
4 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
5 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
6 Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   swiss american racing
7 Tony Darr   Imperial, CA 8667   CA Pools
8 John Simonson   Tucson, AZ 197428   GST Racing
9 Keith Isaacson   Chino Valley, AZ 196239   Team Bicycle Ranch
10 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Racing
11 Bob Kubinski   Mission Viejo, CA 56027   Simple Green
12 Paul O'Brien   Tucson, AZ 129819   unattached
13 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
14 Richard Murray   Phoenix, AZ 195896   swiss american racing
15 Ben Cardenas   La Crescenta, CA 6082   Squadra Carrera
16 Keith Wilson   Scottsdale, AZ 187598   Swiss American Racing
DNF Todd Boussom   Coronado, CA 92407   Dewalt Racing

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Longmire   Missoula, MT 21552   NRO
2 Steve Alward   Prescott, AZ 47552   unattached
3 P Brian McNeece   El Centro, CA 223941   Imperial Valley Velo Club
DNF Kenny Pracchia   Tehachapi, CA 180083   Simply Fit/Action Sports

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   RIDECLEAN
2 Eugene Boronow   Tucson, AZ 57369   GS Mengoni
3 James Gunn-Wilkinson   San Diego, CA 245243   Nytro Racing
4 Sean Mazich   Yuma, AZ 196405   Waste Management
5 Michael Mathis   Tucson, AZ 200845   CRCA/Empire Cycling Team p/b Northwave
6 Norman Carter   Beaumont, CA 55077   Team Redlands
7 Joshua Bartlett (1 - Pro)   Windham, NH 156797   Land Rover-Orbea
8 Christian Walker   Goleta, CA 50894   Platinum Performance
9 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis - Trek / White Mountain Road Club
10 Jordan Itaya   Carlsbad 170578   Team Ranchos/ Ranchos
11 Daniel Zmolik   New York, NY 204958   CRCA/Empire Cycling Team p/b Northwave
12 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
13 Jared Gilyard   Cedar Hills, UT 226665   Ride Clean
14 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   Cyclescience
15 Ryan Taylor      Land Rover-Orbea; Benefitting the Lance
16 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Landis Trek
17 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis / Trek
18 William John Corey Steinbrecher   Tucson, AZ 106574   Waste Management
19 Skyler Bishop   Carlsbad, CA 126845   Swami's-FPPI Devt Elite
DNS Chris Daggs   Vista 55666   Swami's-FPPI Devt Elite
DNF Michael Chauner   West Chester, PA 178966   Cyfac/Velo Europa
DNF Justin Hale   San Diego, CA 160988   Waste Management

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diego Yepez   Claremont, CA 288987   Cimarrones Cycling
2 Alex Jarman   Solana Beach, CA 225617   Swami's-FPPI Devt Elite
3 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bikehaus
4 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos O'Briens Racing
5 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   RIDECLEAN
6 Jordan Itaya   Carlsbad 170578   Team Ranchos/ Ranchos
7 Ryan Nye   Westover, WV 236600   Preferred Care Elite Cycling
8 Eli Richbourg   Los Angeles, CA 219533   Team Helens
9 Gerard Prosnier   Scottsdale, AZ 142188   ProCon Cycling
10 Zack Simkover   San Francisco, CA 206495   Swami's-FPPI Devt Elite
11 Robert Pasco   Belmont, CA 136970   SAFEWAY/G.A. Communications
12 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Bikehaus
13 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Landis Trek
14 Jake Castor   Tucson, AZ 233485   Preferred Care Elite Cycling
15 Randall Broussard   Santa Monica, CA 177197   ProCyclery
16 Nicholas Turner   Arlington, VA 68987   Acqua al 2/SDBC
17 Evan Bowman   Oakland, CA 257006   Waste Management
18 Robert Yeh   Berkeley, CA 109421   Nytro Racing / Pacific Sunset Velo
19 George Barthel   Sherman Oaks, CA 221737   Team Helen's
20 Robert Carr   La Jolla, CA 236043   Swami's-FPPI Devt Elite
22 Mauro Martinez   Chula Vista, CA 288986   Cimarrones Cycling
23 Jeff Zygo   Scottsville, NY 232379   Preferred Care Elite Cycling
24 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Swiss American
25 Erik Long   Ashland, OR 97625   Guiness
27 Brian Kappus   Los Angeles, CA 156543   Team Helens
28 Christopher Bennett   Oceanside, CA 3316   Acqua al 2/SDBC
29 Scott Hammack   San Diego, CA 178612   Acqua al 2/SDBC
30 Noe Camacho   El Centro, CA 288990   Cimarrones Cycling
31 Evan Hepner   Albuquerque, NM 161841   Mi Doule
32 Corey Farrell   Camarillo, CA 240135   Swami's-FPPI Devt Elite
33 Jeremy Andrews   Houston, TX 208908   Bicycle Haus Racing
34 Richard Pego   Los Angeles, CA 41144   Team Helens
35 Greg Modic   Los Angeles, CA 220262   Team Helen's
36 Chad DeRosier   San Diego, CA 233737   Pista Palace's Arrogant Bastards
37 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Ride Clean
DNF Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Waste Management
DNF Link King   Phoenix 86406   Bicycle Haus Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Wylie   Colorado Springs Co. 274480   ARIZONA COLAVITA REGIONAL TEAM
2 Adolfo Orozco   Calexico, CA 220912   Major Motion
3 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Swiss American
4 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus Racing
5 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing
6 Jan Hagenbrock   San Diego, CA 226513   UC Cyclery/JW Flooring
7 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Procon/Carlos Obriens
8 Ryan Sparks   Colorado Springs, CO 108275   Hawk Relay
9 Ken Ferguson   Litchfield Park, AZ 254504   Colavita Arizona
10 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Colavita Arizona
11 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Waste Management
12 Nathan Weber   San Diego, CA 230082   UC Cyclery
13 Scott Manning   Colton, CA 72407   Team Redlands
14 Eric Broussard      Spring Mtn. Cycling
15 Joseph Shy   Phoenix, AZ 139480   Procon / Carlos OBriens Racing
16 Jeffrey Shingler   Plano, TX 51454   Procon/Carlos O'Brien's

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 travis mccabe   Tucson, AZ 268330   Waste Management
2 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Carlos OBriens Racing
3 Drew Albert   Chandler, AZ 281447   Strada Racing Club
4 Michael Dziedzic   Scottsdale, AZ 253798   Team Waste Management
5 Mark Rainer      La Bicicletta ProShop.com
6 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Carlos OBriens Racing
7 Gavin Kivisto   Oro Valley 249038   unattached
8 Kurt Garbe   Tucson, AZ 261467   Aggress
9 Peter Michaud   Tucson, AZ 258249   echelon
10 Eric Yatko   Chandler, AZ 258248   Strada Racing Team
11 Jarrod Barnes   San Antonio, TX 89596   Procon/Carlos OBriens Racing
12 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   San Tan Racing
13 Steve Alward   Prescott, AZ 47552   unattached
14 Gregory Shea   Shelburne Falls, MA 274588   Finish Line
15 Andre McNulty   Tucson, AZ 260527   Trisports.com
16 Richard Hutton   Tucson, AZ 256865   Summit Velo
17 Doug Stewart   Tucson, AZ 206577   Presteza
18 Marvin Makus   Tucson, AZ 247801   Summit Velo
19 Troy Burns   Vail, AZ 239690   Echelon Racing
20 Will Samsky   Scottsdale, AZ 238140   Team WasteManagment
21 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing / Paragon
22 Richard Horn   Tucson, AZ 267483   Echelon Racing
23 Frank Frederick   Miami, FL 243336   unattached
24 Jeff Biever   Phoenix, AZ 251657   Strada Racing
25 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Team Vitesse
26 Juan Quintero   Bend, OR 174529   Team Helen's/8WC
DNF Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   Syncardia

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mahting Putelis   Louisville , CO 286398   Bicycle Haus
2 DARIN FILA   Mesa, AZ 254582   Team DNA Racing
3 Alan Nichelson   Santa Ana, CA 210086   Team Vapor
4 Edgar Perea      Road Runners
5 Paul O'Brien   Tucson, AZ 129819   Unattached
6 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   Aggress
7 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   San Tan Racing/Paragon Cycling
8 Alex Smith   Tempe, AZ 288835   San Tan Racing
9 Will Price   Niceville, FL 273405   Yuma Bike Club
10 Rodrigo Diaz   Somerton, AZ 287544   Yuma Bike Club/YBC Racing
11 Vincent DeLuca   Oceanside, CA 256666   Acqua Al 2/ SDBC
12 Tom Scmunk      YUMA BIKE CLUB
13 Jose Castillo      Finish Line
14 james keegan   Prescott, AZ 273532   
15 Luis Burruel      AFERA-2
16 Daniel Aguilar Hernandez      Road Runners
17 JEFF YASHER   Yuma, AZ 289333   YUMA BIKE CLUB
18 Larry Nelson      Unattached
19 Genaro Diaz   Aurora, CO 288908   Yuma Bike Club/YBC Racing
20 Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   Yuma Bike Club/YBC Racing
21 Jesse Zepeda   Yuma, AZ 288451   Yuma Bike Club/YBC Racing
22 Alejandro Vieyra   Yuma, AZ 287984   Yuma Bike Club/YBC Racing
23 David Savoy   Tucson, AZ 270620   Echelon Racing
24 Primo Yocupicio   Yuma, AZ 286813   Yuma Bike Club/YBC Racing
25 Mark Niblack      
26 Jim Corriere      IV Velo Club
27 Jim Davey      Yuma Bike Club
28 Joge Pandosa      Unattached

Men - Masters - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   Aggress
2 Don Hanson      Zteam
3 David Deichman   Tucson, AZ 56635   Saguaro Velo
4 Tom Armer (1 - Cat5)   Yuma, AZ 204398   unattached
DNF Jacob Dekok      Horizon 100

Women - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Syria Zepeda   Yuma, AZ 288452   Yuma Bike Club/YBC Racing
2 Andrea Garcia-Brown   Somerton, AZ 287525   Yuma Bike Club/YBC Racing

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonnie Bourque   Belle Chasse, LA 144338   Acqua al 2/San Diego Bicycle Club
2 Crystal Howard   Boise Idaho 128775   Acqua al 2/San Diego Bicycle Club
3 Nicette Quintero   Bend, OR 23818   Team HELENS/8th Wonder Cycling
4 LeeAnn Mattison   Anthem, AZ 289079   Swiss American
5 Wendy Thomas   Anthem, AZ 289090   Swiss American
6 Darlene Ayotte   Oceanside, CA 229577   Dewalt-Big Ring
7 Dixie DeVry   Ottawa, IL 237181   Yuma Bike Club/YBC Racing
8 Nancy Vega   Yuma, AZ 291316   unattached

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Hammer   Temecula Ca 71128   Hawk Relay
2 Sabrina Savage (1 - Cat1)   Mesa, AZ 272258   Veloforma
3 Lisa Young   La Jolla, CA 198285   Acqua al 2/San Diego Bicycle Club
4 Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390   Swiss American Racing
5 Christine Phillips   Chandler, AZ 264011   Strada
6 Crystal Howard   Boise Idaho 128775   Acqua al 2/San Diego Bicycle Club
7 Bonnie Bourque   Belle Chasse, LA 144338   Acqua al 2/San Diego Bicycle Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicette Quintero   Bend, OR 23818   Team HELENS/8th Wonder Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Georgina Landeros   El Centro, CA 289058   Cimarrones
2 Maricela Almonte   El Centro, CA 289062   Cimarrones
3 Tiffany Graves   Denver, CO 268532   Swiss American Racing
4 Tischa Donaldson   Phoenix, AZ 273383   Arizona Colavita Regional Team
5 Kendra Sweet   Tampa, FL 255719   Summit Velo
6 Syria Zepeda   Yuma, AZ 288452   Yuma Bike Club/YBC Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFCUORESierra NevadaSpyOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee