Race Results for
The Swamp Classic
Gainesville, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 02/07/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sweeting   Asheville, NC20:30.9 205722  356 Unattached
2 Grant Potter   Parkland, FL20:41.1 73508  47 Unattached
3 Nathan Brown   Covington, TN20:42.2 188123  398 Unattached
4 Ivan Franco   Miami, FL20:43.8 51178  43 Toshiba-santo Presented By Herbalife
5 Gary Stern   Indialantic, FL21:00.8 153379  475 Atlantic Shores Velo
6 Jeff Kopp   Jacksonville, FL21:05.7 225369  371 Unattached
7 Daniel Holt   Alpharetta , GA21:08.2 63559  38 Team Type 1
8 Daniel Larson   Norman, OK21:09.6 58572  32 Fulton Flyers Cycling Club
9 Simon Kessler   Wesley Chapel, FL21:24.6 200061  398 Florida Velo
10 David Guttenplan   Washington, DC21:30.2 177906  254 Unattached
11 Andrew Miller   Jacksonville, FL21:32.4 152659  36 Velobrew Cycling Club
12 Shawn Gravois   Sarasota, FL21:32.7 230009  154 Team Florida
13 Benjamin Zawacki   Greenville, SC21:37.7 144633  468 Unattached
14 Allison Anjos   Boca Raton, FL21:51.6 153443  48 Unattached
15 Michael Niemi   Gainesville, FL21:57.8 252598  41 Fulton Flyers Cycling Club
16 Garrett White   Broomfield , CO21:58.0 202202  99 Unattached
17 Sheldon Serrao   Coral Springs, FL21:58.2 98426  57 Unattached
18 Winston David   Greenville, SC21:58.6 194743  51 ZMotion Racing Team
19 Curtis Tolson   Louisville, KY21:59.4 46006  56 Kentucky Flyers
20 Curtis Long   Atlantic Beach, FL22:02.1 108976  49 Unattached
22 Gunter Hermanni   Miami, FL22:20.0 163923  50 Bike America Racing Team
23 Ronaldo Travares   22:31.0  52 53 x 11 Racing
24 Alexander Gil   Hialeah, FL22:34.1 228635  69 Velobrew Cycling Club
25 Chris Keane (1 - Cat1)   Sw Ranches, FL23:00.6 210581  359 Unattached
26 Andrew Holland   Naples, FL23:09.6 228841  44 Unattached
27 Beck Frydenborg   Gainesville, FL23:22.6 176886  256 Atomic Race Team
29 Don Autore   Tallahassee, FL23:37.4 65906  33 Orlando Velo
30 Todd Hull   Jacksonville, FL25:01.1 82561  45 Velobrew Cycling Club

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Brown   Covington, TN26:29.6 255591  272 Tristar Cycling Team
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL27:09.6 256024  285 Colavita Racing Inc.
3 James Mertens   Vero Beach, FL30:35.1 269208  281 Colavita Racing Inc.
4 Ciara Hopkins   Clermont, FL00:00.0 257184  270 Orlando Road Club Inc

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Major   Miami, FL24:37.1 220750  262 Team 5280 Magazine
2 Christian Teather   Merritt Island, FL25:19.2 256023  286 Colavita Racing Inc.
3 Augustus Harrison   Blackshear, GA32:09.5 272037  264 Unattached
4 Austin Karp   Guyton, GA33:01.1 277578  465 Savannah Wheelmen

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Shepherd   Palm Coast, FL21:33.4 244277  393 Orlando Road Club Inc
2 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL22:51.4 271372  267 Colavita Racing Inc.
3 Chad Bessette   Boca Raton, FL24:26.8 275998  148 Bicycle Generation
4 Bradley Gordon   Longwood, FL24:43.6 280638  196 Colavita Central Florida
5 Ryan Burns   Lebanon, TN25:43.0 250492  266 Orlando Road Club Inc
6 Graham Gillis   Tallahassee, FL25:44.1 195567  134 Atomic Race Team
7 ruben delcristo   Miami, FL26:00.3 272424  261 Unattached
8 Digger Harrison   26:04.6  278 Unattached

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Niemi   Gainesville, FL21:44.8 252598  41 Fulton Flyers Cycling Club
2 Steven Rusnak   Seminole, FL22:40.3 230108  159 Best Of The Bay Cyclist
3 Blake Bessette   Boca Raton, FL23:13.2 275304  244 Bicycle Generation
4 Sean Lynch   Deltona, FL24:03.7 244744  386 Unattached
5 Michael Robinson   Asheville, NC25:13.7 214947   Unattached

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Saylor   Gainesville, FL21:35.0 31413  194 Unattached
2 Adam Baskin   Clermont, FL22:05.2 88669  129 Team 19 Cycling
3 Lee Farmer   Ft Lauderdale, FL22:07.4 202336  283 Vmg/felt
4 David Alexandrou   Lutz, FL22:10.9 122403  131 LifeStyle Family Fitness
5 Vance James   Lakeland, FL22:35.9 47935  124 Unattached
6 Ross Williams   Lakeland, FL23:09.5 38289  123 Unattached
7 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL23:25.5 59026  126 ZMotion Racing Team
8 Bradley Jefferson   Tampa, FL23:48.0 199943  135 Unattached
9 Chris Bishop   Lakeland, FL23:58.5 144608  132 Unattached

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Schneider   Jacksonville, FL21:37.6 152459  387 Jacksonville Racing Club
2 James Wright   Orange Park, FL21:39.2 68129  288 Jacksonville Racing Club
3 John Salsbury   Jacksonville, FL22:02.9 69352  289 Jacksonville Racing Club
4 Alan Badia   Tampa, FL22:06.5 218267  282 Florida Velo
5 John Faulk   Jacksonville, FL22:10.4 115188  183 Neptune Cyclery
6 Steve Reker   Tallahassee, FL22:40.0 130765  270 Atomic Race Team
7 James Kane   Clearwater, FL22:40.6 271987  281 Florida Velo
8 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL22:59.8 246899  138 ZMotion Racing Team
9 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL23:09.8 196540  399 Florida Velo
10 Luciano Trevisiol   Tampa, FL23:15.5 277150  150 Florida Velo
11 Tom Gillis   Tallahassee, FL23:20.3 77327  128 Atomic Race Team
12 Mitchell Shipley   23:22.2  154 Orlando Road Club Inc
13 Peter Carlos   Coconut Grove, FL23:29.6 142009  388 Team Paisa
14 Ralph Blanco   Tampa, FL23:36.7 240852  283 LifeStyle Family Fitness
15 chuck holstein   Lecanto, FL23:45.9 263775  275 Citrus Cycling
16 Martin Bates   Odessa, FL23:55.2 2867  274 LifeStyle Family Fitness
17 David Kroupa   Fort Lauderdale, FL24:17.3 280775  151 ZMotion Racing Team
18 James McConnell   Orlando, FL24:20.4 176305  285 Orlando Road Club Inc
19 Michael Long   Brooksville, FL24:27.3 240741  284 Florida Velo
20 Ken LaRoe   24:55.6  155 Orlando Road Club Inc
21 Bill Hess   28:08.0  276 Unattached

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL20:26.3 221360  136 Orlando Road Club Inc
2 Bill Clifton   Palm City, FL22:27.0 164838  279 Treasure Coast Cycling Association
3 David Benzel   Groveland, FL23:00.8 261857  144 Orlando Road Club Inc
4 Robert Lecznar   New Port Richey, FL23:56.4 238352  280 Unattached
5 Robert Tyler   Winter Garden, FL24:09.4 108046  394 Orlando Road Club Inc
6 William Ennis   Lake Mary, FL24:28.3 141082  339 Glory Racing
7 Jeffery Golden   Kissimmee, FL25:33.7 131332  278 Jacksonville Racing Club
8 Paul DuPuis   Apopka, FL25:34.2 264065  338 Team 19 Cycling
9 Larry Reade   Buffalo, NY28:25.2 45834  279 Buffalo Bicycling Club Inc.
10 Rick Seguin   28:52.2  340 Orlando Road Club Inc
11 Tomasz Radzikowski   Dunnellon, FL29:40.5 199233  596 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Tosolini   Gainesville, FL21:10.8 226652  235 Unattached
2 Timothy Walker   Port St Lucie, FL21:17.7 232863  236 Breakaway Cycling Llc
3 Colin Rice   Orlando, FL22:19.3 226235  269 Orlando Velo
4 Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL22:21.6 169266  290 Cycle Logic
5 Jason Gibson   Winter Garden, FL22:46.3 228510  291 Orlando Road Club Inc
6 Axel Scholz   22:56.1  256 Team Florida
7 Jared Williams   Winter Haven, FL23:01.8 280130  294 Unattached
8 Aaron Guyer   Tallahassee, FL23:09.3 257518  185 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
9 Carlos Smith   Alachua, FL23:13.2 258245  241 Unattached
10 James Schurman   Deerfield Beach, FL23:16.7 284479  292 Unattached
11 John-Paul Russo   Oakland, FL23:22.5 219827  390 Colavita Racing Inc.
12 Peter Carlos   Coconut Grove, FL23:29.5 142009  388 Team Paisa
13 Derek Phillips   Lakeland, FL23:31.8 275079  246 Unattached
14 Henry Willis   Orlando, FL23:57.0 187343  287 Unattached
15 james stahlschmidt   Tampa, FL24:13.0 258140  240 LifeStyle Family Fitness
16 Jamie Knight III   Fort Meade, FL24:20.6 217004  289 Unattached
17 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL26:35.3 270047  389 Team Paisa

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Arena   Gainesville, FL22:15.7 272867  38 Cycle Logic
2 Guillermo Suarez   Tampa, FL23:36.5 283294  189 LifeStyle Family Fitness
3 Curtis Grace   Huntsville, AL24:11.2 218973  37 Unattached
4 Lucas Wardein   Naples, FL24:25.8 233364  475 Orlando Road Club Inc
5 John Gibson   Fleming Island, FL24:32.4 249400  474 Colavita Racing Inc.
6 John Manwaring   Oviedo, FL25:34.3 261036  143 Unattached
7 Fernando Acevedo   Miami, FL25:36.5 277949  39 Team Paisa
8 Keith Ladd   Gainesville, FL26:07.7 261344  147 Unattached
9 Matthew Staras   Gainesville, FL26:10.4 191592  40 N2racing Llc
10 Ryan Burns   Lebanon, TN26:23.5 250492  266 Orlando Road Club Inc
11 Patrick Schlager   Lawrence, KS27:35.2 103813  130 Unattached
12 Brian Gentry   Winter Park, FL28:01.7 71391  127 Armada Racing

Men - Cat 5 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sven Folmer   Bradenton, FL24:04.3 271495  247 Unattached
2 Daniel Scmitz   24:39.3  176 Unattached
3 Joe Bray   Huntsville, AL25:43.2 286763  165 Unattached
4 Juan Acevedo   Miami, FL26:03.6 241149  248 Team Paisa
5 jason timberlake   29:17.8  299 Unattached

Men - Cat 5 - 35-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Nelson   Lutz, FL24:12.0 287750  251 Florida Velo
2 Chad Luedtke   Orlando, FL24:18.9 286187  250 Unattached
3 Terence Gaar   Naperville, IL24:28.7 287789  252 Unattached
4 Travis Karp   Guyton, GA24:37.4 256730  243 Savannah Wheelmen
5 Scott Acheson   24:52.8  258 Unattached
6 glenn Harsin   Ridge Manor, FL25:11.5 259608  242 Florida Velo
7 Fernando Garcia   Miami, FL25:14.4 283071  248 Team Paisa
8 Bill King   Jacksonville, FL26:14.0 244985  237 Unattached
9 todd brandenburg   Clermont, FL26:55.5 288647  253 Orlando Road Club Inc
10 Curt Brandt   Brandon, FL26:57.4 274630  298 Unattached
11 Richard Chinn   28:19.2  257 Unattached

Men - Cat 5 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Mikolaitis   Gainesville, FL25:45.4 289327  255 Unattached
2 Robert Wisehart   Beverly Hills, FL26:49.8 279250  245 Citrus Cycling
3 William Todor   Orange Park, FL27:23.8 288888  254 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA23:08.4 185441  62 Team Type 1
2 Rebecca Larson (1 - Cat1)   Athens, GA23:43.7 91806  34 Nc Cycling
3 Julie Bishop   Lakeland, FL23:51.8 217819  396 Team Revolution
4 Lisa Schneider   Boca Raton, FL26:00.6 221768  198 Vanderkitten
5 Cherie Disque   Lake Worth, FL26:37.3 238171  795 Team Paisa

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Kirtley   Howey In The Hills, FL25:31.1 272293  195 Unattached
2 Jennifer Duquette   Lakemary, FL25:54.6 278731  197 Team 19 Cycling
3 Cynthia LaRoe   Eustis, FL26:57.6 289705  381 Orlando Road Club Inc
4 Natasha Yaremczuk   27:04.3  196 Unattached
5 Michelle Blake   Orlando, FL27:59.7 233167  451 Colavita Racing Inc.
6 Cynthia Manning   Orlando, FL29:25.5 287064  680 Orlando Road Club Inc
7 Deborah Brazill   29:34.2  382 Orlando Road Club Inc
8 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL00:00.0 289443   Unattached
9 Karen Monkus   St. Petersburg, FL31:12.8 252642  141 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee