Race Results for
The Fall Classic - MSC #8
Breckenridge, CO
(Event Information)
Cross Country on 09/13/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Maverick Open Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete SWENSON   2:15:03.8  245 Tokyo Joes
2 Kevin Shelden   Breckenridge, CO2:16:03.7 211113  256 Tokyo Joes
3 Chuck ROTH   2:25:47.5  237 Avalanche Sports
4 Sam JOHNSON   2:28:05.0  184 Bach Builders/Yeti Cycles
5 Bradd PROVORSE   2:33:36.1  151 
6 Daniel TEODORU   2:34:08.0  265 Copper
7 Jason KOLAR   2:35:46.1  188 
8 Ron PETICA   2:39:39.3  204 
9 John GEORGE   2:46:10.9  251 
10 Bruce DICKINSON   2:47:30.0  150 
11 Kevin FORRESTER   2:55:30.4  169 Ridge Riders of the Black Hills
12 Perry JEWETT   3:13:47.1  242 Ridge Riders of the Black Hill
13 Ron STEIN   3:18:31.5  258 Just Me!
14 Todd BATTLES   3:28:44.4  155 Ridge Riders of the Black Hills
15 Kyle Gustafson   Denver, CO3:30:29.4 278528  264 Optimize Endurance Services / BikeSource
DNS Michael RAMSEIER   DNS  207 Anthem
DNS Jack Serra Jr   Highlands Ranch, CODNS 264067  213 Bikesource

Men - Cat 1/2/3 - Singlespeed Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Colbert   Leadville, CO2:21:27.6 168439  158 Venture Sports
2 Charles Hayes   Boulder, CO2:23:31.1 15519  21 Trek VW / Rocky Mtn Regional Team
3 Mark Thompson   Breckenridge, CO2:25:01.5 189745  220 Breck Velocity
4 Kris Lathrop   Carbondale, CO2:30:25.9 139701  191 COMotion Sports / Yeti
5 Mike ENDLESS   2:53:21.6  167 No Teeth
DNS Jason Trujillo   Fort Collins, CODNS 108083  116 Black Sheep / New Belgium
DNS Chad Melis   Lyons, CODNS 161935  38 Dales Pale Ale Spot Brand

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hudson MCNAMEE   1:35:29.2  198 Basalt Bik & Ski
2 Riley Wanzek   Durango, CO1:41:35.2 298250  223 
3 Jacob TEMPLIN   1:46:06.6  218 
4 Joe Christiansen   Lyons, CO2:05:00.4 295821  142 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben APPLE   1:33:45.9  263 Sierra Nevada Netwon Running
2 Jeremy Templin   Thornton, CO1:35:28.6 288038  127 
3 Tony Purcell   Colorado Springs, CO1:39:45.4 263502  134 Fastcot Coach
4 Mike EULER   1:42:36.9  168 

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean MCLAUGHLIN   1:33:22.8  197 
2 Jason PLANTE   1:33:23.8  205 Jason and Jason
3 Mark OLSON   1:34:23.3  260 Team Olson
4 Todd HUCK   1:34:38.6  181 
5 Steve Elder   Colorado Springs, CO1:35:32.0 295349  254 
6 Dennis Comeau   Tesuque, NM1:39:59.2 175564  159 Bhoss
7 Donald WEGENER   1:41:00.8  225 
8 Dennis Keller   San Juan Capistrano, CA1:42:26.9 297922  187 
9 Ian Jardine   Colorado Springs, CO1:49:38.5 285734  183 Rudy Project / 661
10 Tim Gaffney   Angel Fire, NM2:05:52.4 268679  173 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 T. Quade Jander   Arvada, CO1:36:52.1 288891  136 Team Colorado Singletrack
2 Drake Uriguen   Fruita, CO1:36:53.7 279628  221 Singletrack Bike Shop
3 Jeffrey Gay   Steamboat Springs, CO1:36:55.7 295981  176 Moots / Honey Stinger
4 Merrick Westman   Buffalo Creek, CO1:39:23.5 264262  232 
5 Dane Dixson   Steamboat Springs, CO1:40:57.8 295758  164 Moots/Honey Stinger/Smartwool
6 Alec Schaffer   Steamboat Springs, CO1:42:51.2 296377  211 SSWSC

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Rubottom   Eagle, CO1:31:18.5 246645  210 Yetis Grind
2 Timothy MtPleasant   Eagle, CO1:41:18.5 287954  138 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie Handy   Aurora, CO1:36:35.3 110922  124 Trek of Boulder / Boulder MTB Racing
2 Christopher Taylor   Denver, CO1:36:37.3 263943  217 COMotion Sports / Yeti
3 Clay Fawthorp   West Chester , PA1:36:40.3 183670  139 Village Bike Shop
4 Ryan Schultz   Grand Junction, CO1:36:41.3 240082  112 COMotion Sports / Yeti
5 Brian McCall   Carbondale, CO1:36:42.3 23189  131 
6 John BRANT   1:37:16.0  146 Team Colorado Singletrack
7 Tim Gallegos   Albuquerque, NM1:37:21.0 276809  174 
8 Dustyn LADEWIG   1:37:43.5  190 
9 Aaron Uhl   Boulder, CO2:44:13.2 106948  125 Trek Bike Store Boulder / Boulder MTB Ra
10 Chris DeLauro   Mead, CO1:38:33.4 290100  141 Team Colorado Singletrack
11 Chad SENSENIG   2:15:37.2  248 COMotion Sports
12 Jeffrey Smith   Lafayette, CO2:15:39.6 264136  214 Team Colorado Singletrack

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Minard   Dillon, CO1:34:04.6 210824  200 Team ZL
2 Cary Dunn   Pine, CO1:34:05.6 10203  102 COMotion Sports / Yeti
3 Joseph Liberatore   Loveland, CO1:34:07.6 166596  122 Team Colorado Singletrack
4 Mark HALLENBECK   1:35:09.4  247 
5 Gregory DAVOLL   1:35:19.4  161 Team Colorado Singletrack
6 Stephen Lechner   Denver, CO1:35:28.5 151603  192 COMotion Sports / Yeti
7 Thomas Jander   Arvada, CO1:35:31.5 238386  135 Team Colorado Single Track
8 Howard RALSTON   1:35:43.5  241 
9 Chip Stadjuhar   Colorado Springs, CO1:36:26.6 295382  215 
10 Paul Raemer   Centennial, CO1:37:30.2 292266  250 
11 Douglas Robison   Lakewood, CO1:37:30.9 183223  133 South Central Racing
12 Tim Dardis   Boulder, CO1:37:37.9 279758  238 Phoenix Multisport
13 Bill BOECKLEN   1:37:52.7  230 Blue Star Connection
14 Larry Collins   Denver, CO1:41:00.4 245087  123 BeeCee Racing
15 Michael Cook   Aspen, CO1:53:26.2 277690  252 The Next Level

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lou Supino   Boulder, CO1:37:25.9 34670  216 Team Colorado Singletrack
2 Mark Hogan   Snowmass Village, CO1:40:17.5 296205  243 
3 Terry KINCAID   2:12:01.6  255 
DNS Gordon HERWIG   DNS  177 Avalanche Sports

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 alex schoenfelder   Three Forks, MT2:21:54.0 279355  130 Gas / Intrisic
2 Skyler Trujillo   Fort Collins, CO2:39:07.3 284764  117 Niner Bikes
3 Coulter Westman   Bailey, CO2:41:21.9 252761  231 Optimize Endurance Services / BikeSource
4 Taylor Schmidt   Littleton, CO2:47:23.0 257291  212 Optimize Endurance Services / BikeSource
5 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM3:04:20.6 247368  172 Team F.I.Taos

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake White   Cambridge, MA2:14:12.2 300810  257 Rocky Mountain Bikes
2 Peter Kalmes   Steamboat Springs, CO2:15:06.8 280780  186 Honey Stinger / Trek
3 Jason Holbrook   Boulder, CO2:16:03.6 211236  105 PCL Construction
4 Colin Jenkins   Aurora, CO2:21:22.2 258894  107 COMotion Sports / Yeti
5 Kyle Hughes   Chico, CA2:27:24.6 138671  182 bikeparts.com
DNS Chris Butler   Carbondale, CODNS 264691  101 COMotion Sports / Yeti

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Watt   Colorado Springs, CO2:10:44.5 118005  224 Bikeparts.com - Fox Shox
2 Derek Henderson   Golden, CO2:11:09.8 210109  179 Rocky Mountain Racing
3 Ezekiel Hersh   Frisco, CO2:14:14.1 260750  180 Ellsworth / No Tubes / Hammer
4 Douglas Schuler   Boulder, CO2:20:16.0 262367  129 Boulder Cycle Sport / Lenz Sport
5 Brett Lindstrom   Boulder, CO2:20:28.4 41752  194 Mafia Racing
6 Stephen Oliver   Denver, CO2:23:33.6 206515  201 COMotion Sports / Yeti
7 Ron Chavez   Commerce City, CO2:27:16.3 88964  244 Team Body Sync
8 Bill Frielingsdorf   Fort Collins, CO2:28:09.3 199185  171 Road 34
9 Geoffrey Stacey   Frisco, CO2:31:49.4 292853  261 GLS
10 Jake Lueckel   Lakewood, CO2:32:43.4 76599  195 Bicycle Village
11 Jason Giles   Westminster, CO2:33:05.5 240985  178 Team Colorado Singletrack
12 Joshua Cullen   New Castle, CO2:37:59.7 149664  233 Honey Stinger / Trek
13 Jonathan Davis   Blackhawk, CO2:41:18.8 295616  160 Trek Bike Store / Boulder MTB Racing
14 Nick Thelen   Colorado Springs, CO2:43:22.8 200176  115 Feedback Sports
15 Eric Lawrence   Colorado Springs, CO3:01:26.1 20552  128 
16 Felix Meza   Denver, CO3:14:27.5 246531  199 COMotion Sports / Yeti
DNS Rich DiGeronimo   Greenwood Village, CODNS 229611  163 Feedback Sports
DNS Dan Ourada   Sunriver, ORDNS 150931  202 
DNS Derek Eilers   Denver, CODNS 137502  262 COMotion Sports / Yeti

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen White   Avon, CO2:15:52.9 38017  226 Beaver Creek
2 Douglas Meegan   Littleton, CO2:16:19.2 105731  109 Team Colorado Singletrack
3 Joseph Cooper   Superior, CO2:21:26.0 50587  143 Twin Peaks Cycling Team
4 David Overstreet   Breckenridge, CO2:24:24.1 264168  203 Breck Velocity
5 Richard Hoffman   Fort Collins, CO2:25:05.8 92692  137 
6 Curt Wilhelm   Blackhawk, CO2:25:45.8 38239  147 Trek Store / Boulder MTB Racing
7 Douglas Hudson   Golden, CO2:31:04.0 77069  106 Feedback Sports
8 Mark Roebke   Avon, CO2:31:04.8 30355  209 
9 Rodrigo Gil Moreno de Mora   Loveland, CO2:34:59.5 240113  103 Diamond Peak Racing
10 Gary Kuntz   Centennial, CO2:36:43.7 150838  189 Team Colorado Singletrack
11 Greg Gorrell   Conifer, CO2:39:08.0 221265  104 Feedback Sports
12 Mike Driver   Fruita, CO2:39:42.3 294288  166 livetrainrace.com
13 Robert Letson   Broomfield, CO2:40:04.4 178769  193 LightPoint
14 Barry Wiebe   Littleton, CO2:41:07.8 171924  118 Team Colorado Singletrack
15 Bonifacio Sandoval   Arvada, CO2:48:00.7 246269  132 COMotion Sports / Yeti
DNS Thomas Meiser   Lakewood, CODNS 23951  121 
DNS Brian Maslach   Woodland Park, CODNS 22802  196 Spike Shooter

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Soderberg   Conifer, CO2:40:21.9 98141  114 Green Mountain Sports
2 Steven Como   Evergreen, CO2:47:11.0 204509  259 Green Mountain Sports Velo
3 Ed Ford   Golden, CO2:54:10.0 209727  140 Great Adventure Sports / Empire Burger
4 Dawes Wilson   Vail, CO3:04:30.6 38516  227 Pedal Power

Men - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josiah Middaugh   Vail, CO1:58:52.6 174428  39 
2 Jay Henry   Avon, CO1:59:53.6 15853  11 Tokyo Joes
3 Len Zanni   Steamboat Springs, CO2:02:19.3 39400  12 Honey Stinger / Trek
4 Mike West   Boulder, CO2:05:06.4 37786  13 Maverick
5 Michael Mathers   Littleton, CO2:08:22.2 132845  32 Rocky Mountain Racing
6 Travis Scheefer   Gunnison, CO2:10:12.9 173190  37 CB Builders/Brick Over Pizza
7 David Olson   Sturgis, SD2:11:04.9 275854  34 Quarq / Two Wheeler Dealer
8 Robert Sousa   Thornton, CO2:11:34.2 250172  14 COMotion Sports / Yeti
9 John Nobil   La Jolla, CA2:15:04.7 26168  22 Bear Valley Bikes
10 Tim Allen   Golden, CO2:18:22.1 161831  31 Niner / Ergon
11 Charles Knoll   Denver2:19:37.1 19476  30 Bikeparts.com
12 Kenny Deemer   Lakewood, CO2:21:17.6 185697  20 Green Mountain Sports / MFK Racing
13 Jason Young   Boulder, CO2:21:23.8 43908  27 Feedback Sports
14 Benjamin Portilla   Oakland, CA2:27:05.6 208016  15 Honey Stinger / Trek
15 Nick Truitt   Breckenridge, CO2:30:01.3 198767  23 PCL Construction/Yeti Cycles/Wheatridge
16 Jordan Williford   Boulder, CO2:30:18.6 246497  26 Bach Builders
17 Kat Statman   Lexington, VA2:32:11.7 239294  35 Transparent Racing
18 Shawn Meredith   Denver, CO2:34:18.3 251715  33 ALL MTN Racing
DNS Griff Duncan   Boulder, CODNS 182982  17 Phoenix Multi-sport
DNS Art Nelsen   Boulder, CODNS 211465  18 Tokyo Joes / Vandessal
DNS Adam Parke   Steamboat Springs, CODNS 213492  19 Orange Peel
DNS Matt Wiebe   Boulder, CODNS 242922  25 Team Colorado Singletrack
DNS Kalan Beisel   Colorado Springs, CODNS 244363  16 ProCycling/CTS

Women - Cat 1/2/3 - Maverick Open Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mona SWENSON   2:33:51.1  246 Amazing Grace
2 Katie LINDQUIST   2:40:39.4  253 Kent Eriksen
3 Kristin SCHWARCK   2:52:05.4  153 Wilderness Sports
4 Stacee JOHNSON   2:54:20.4  185 Sports Garage
5 Eliza WALTHERS   2:57:14.7  222 
6 Crystal MILLER   3:03:45.9  152 
7 Michelle ZIMMERMAN   3:04:41.9  229 Avalanche Sports

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mikaela LODL   2:17:06.8  120 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Bohannon   Boulder, CO2:03:28.4 281582  156 University Of Colorado

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa FORTUNA   3:06:54.5  170 

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Gay   Steamboatsprings, CO1:56:19.6 295979  175 Moots / Honey Stinger / Smartwool

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Calhoun   Denver, CO3:11:29.0 288128  145 COMotion Sports / Yeti

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debra DECRAUSAZ   1:40:56.6  162 
2 Marjorie Conrad   Denver, CO1:42:34.9 288848  144 COMotion Sports / Yeti

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kasey GEOGHEGAN   1:44:48.1  240 Breck Velo

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linnea Dixson   Steamboat Springs, CO1:39:51.5 295757  165 Moots / Honey Stinger / Smartwool
2 Meghan Kane   Dillon, CO1:42:06.7 223279  108 Tough Girl / SCOTT

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Rawley   Dillon, CO2:50:23.6 234957  110 YetiBeti
DNS Lauren Ziedonis   Aspen, CODNS 248319  119 The Hub of Aspen

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaime Brede   Breckenridge, CO2:47:59.8 279679  157 Copper Mtn./High Country Racing Team
2 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO2:55:26.1 261623  111 YetiBeti
3 Tracy Thelen   Colorado Springs, CO2:55:29.2 245202  219 Feedback Sports
4 Kelli Lusk   Ketchum, ID3:10:23.7 78607  149 YetiBeti

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Wade   Dillon, CO2:49:06.4 228978  148 COMotion Sports / Yeti
2 Pam Seidler   Carbondale, CO3:07:24.1 277022  113 Basalt Bike and Ski
3 Kathryn Judson   Arvada, CO3:10:13.2 47161  235 Innovative Office / Christian Cycling
4 Shelly Raemer   Centennial, CO3:14:42.0 294649  249 
5 Amy Robillard   Boulder, CO3:34:50.1 224790  208 Tough Girl / Contessa

Women - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Smith   Gunnison, CO2:22:22.1 173838  Trek Racing Co-Op
2 Kelly Boniface   Steamboatsprings, CO2:33:08.7 281695  Moots Cycles
3 Sara Tarkington   Boulder, CO2:34:13.2 100459  28 Wheatridge Cyclery / Yeti / EPC Multispo
4 Sonya Bugbee   Lakewood, CO2:42:05.0 228971  YetiBeti
5 Melody Serra   Highlands Ranch, CO2:52:25.1 249421  OES / BikeSource
6 Jennifer Tilley   Carbondale, CO3:08:52.0 166006  Spot / Dales Pale Ale
DNS Gretchen Reeves   Avon, CODNS 29423  29 Tokyo Joes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerSierra NevadaOSMOCUOREShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee