Race Results for
New York State Cyclocross Championships - Uncle Sa
Troy, NY
(Event Information)
Cyclcross on 10/18/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Lindine   North Ogden, UT1:00:10 205717  10 BikeReg.com / Joe's Garage / IF
2 Wayne Bray   New Hartford, NY1:02:24 230528  Syracuse Bicycle / Spokepost.com
3 Cory Burns   Watertown, NY1:02:39 133640  12 Embrocation Cyling Journal Elite Team
4 Gavriel Epstein   Englewood, NJ1:05:03 179451  RadicalVelo.com
5 Daniel Chabanov (1 - Cat1)   Brooklyn, NY1:05:16 264739  Kissena Cycling Club
6 Mukunda Feldman   Easthampton, MA1:05:39 145271  Cycle-Smart - NCC
7 Jamie Clechenko (1 - Cat3)   Saratoga Spgs, NY1:05:39 7107  18 Team Spin
8 Matthew Dickinson (1 - Cat2)   Watertown, NY- 1 Lap 146472  MVP Healthcare Elite Cycling
9 Jeremy Gardner   Brooktondale, NY- 1 Lap 204147  HUDZ- Subaru
10 David Freifelder   Glenwood, NJ- 1 Lap 200872  17 Westwood Velo/Trade Manage Capital
11 Jeffrey Leake   Shaftsbury, VT- 1 Lap 105603  13 WeLoveBicycles.com
12 James Leone   Delmar, NY- 1 Lap 214803  NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC
13 J Partland   New York, NY- 1 Lap 27351  11 Kissena Cycling Club
14 Geoffrey House   Great Barrington, MA- 1 Lap 70131  15 Housatonic Wheel Club
15 Eric Schillinger   Albany, NY- 1 Lap 206384  NYCROSS.COM / VOMAX / CBRC
16 Nathan Simms   Albany, NY- 1 Lap 32733  14 NAV
DNF Matthew Miller   Roslindale, MA 242695  16 Organic Athlete
DNF Andrew Bernstein   Allentown, PA 204817  Anthem Sports Elite Development

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Johannessen   Roslindale, MA43:44 240899  116 Threshold Cycling
2 Matthew Miller   Roslindale, MA43:58 242695  107 OrganicAthlete
3 Mark Romanovsky   Lagrangeville, NY44:09 126345  112 Muddy Cup Cycling
4 Tim Janson   Colchester, VT44:24 260577  106 RPI Cycling
5 David Connery   Shelburne, VT44:32 179486  123 Corner Cycle
6 Phillip McCarthy   Cazenovia, NY44:43 252701  125 Team Scarr-Ommegng
7 Jay Thomas   Poestenkill, NY44:43 208323  115 Battenkill-United
8 Richard Teal (1 - Cat3)   Troy, NY44:49 35143  101 NYCROSS.COM
9 Scott Paine   Greenfield Center, NY45:06 229859  124 Spin
10 bret young   45:15  104 Team Tinney's Tavern
11 Cody Madigan   45_23  102 Team Tinney's Tavern Cycling
12 David Carmona   Arlington, VT46:06 75748  119 Battenkill United
13 John Onderdonk   Saratoga Springs, NY46:18 254798  103 Battenkill United
15 Nathan Schiele   Medford, MA46:50 271670  110 RPI Cycling
16 William Denter   Chichester, NY48:09 174663  127 Overlook MTB
17 Andrew Speece (2 - Cat3)   Coxsackie, NY49:25 184926  122 
18 Patrick Snoop   Monroe, NY49:46 106358  105 Verge Sport Test Pilot
19 Steven Seabury   Old Chatham, NY50:00 32035  113 
20 Jack Piller   Keene, NY50:09 60574  118 Battenkill-United
21 John Ormsby   Vernon, NY50:23 140052  117 Sonne's Racing/Rudy Project
22 Gary Monihan   50:25  121 
23 Richard Gorton (3 - Cat3)   Glens Falls, NY52:13 135984  126 Battenkill United
24 Gavin Klami   Albany, NY - 1 Lap 283211  120 NYCross.com / Serotta
4628 Jeremy Dawkins   Gardiner, NY New Paltz 268228  108 The Bicycle Depot

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Mooney   Rochester, NY26:54 279759  65 Twin Line Velo/GVCC
2 christopher doyle   Albany, NY27:28 301736  68 
3 John Witmer   Williston, VT27:40 114581  63 GMBC/Catamount
4 Kyle Hyziak   28:40  59 X-it 19 / Marty's Reliable Cycle
5 Alexander Granick   Albany, NY28:47 185058  56 Bethel Cycle Sport Club
6 Dylan Dearborn   29:24  66 
8 Daniel Marcy   South Burlington, VT29:30 22472  72 
9 Stephen Werthner   Albany, NY29:40 237565  71 
10 Michael Romanovsky   Poughquag, NY29:51 146461  57 Muddy Cup Cycling
11 Jack Piller   Keene, NY29:59 60574  70 
12 Andrew Michela   31:00  67 
13 Howard Johannessen   31:34  51 
14 jared stritsman   Petersburgh, NY31:52 271300  52 
15 Christopher Wynnyk   Washington, DC32:22 198106  61 Rensselaer Polytechnic Cycling
16 Barry Koblenz   Albany, NY34:53 152307  53 CBRC - Capital Bicycle Racing Club
17 Armand Arekian   Averill Park, NY35:13 86411  55 Colavita Racing/Kenda Tire
DNF Jeremy Dawkins   Gardiner, NY New Paltz 268228  54 The Bicycle Depot
DNF Andrew Franciosa   Albany, NY 283357  58 CBRC / Troy Bike Rescue / bikealbany.com
DNF George Prisco   Poughkeepsie, NY 298815  60 
DNF Jeffrey Rosch   Wynantskill, NY 130652  62 CBRC

Men - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Snoop Jr   Beverly, MA42:54 82776  152 Verge Sport/Test Pilot
2 Christopher DeLisle   Loudonville, NY43:14 40787  153 NYCROSS / VOMAX / CBRC
3 David Connery   Shelburne, VT43:15 179486  158 
4 Jeff Johnson   Shaftsbury , VT45:05 252769  151 Battenkill-United/anthemcycles.com
5 David Yacobelli   Endicott, NY46:00 80453  154 NoTubes.com/ Chenango Point Cycles
6 Bryan Blake   Brewerton, NY48:08 214701  155 MaxpowerCycling.com
7 Timothy O'Shea   Cazenovia, NY48:39 56580  157 

Men - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 M Andrew Ruiz   Delmar, NY43:42 47271  256 Clinton Cycling Club
2 Clifford Summers   Queensbury, NY43:54 34634  255 CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
3 Jeffrey Walker   Tully, NY44;32 144931  261 
4 Brad Young   Porter Corners, NY45;15 262484  252 Team Tinney's Tavern Cycling
5 Ed Burgess   Newburgh, NY45:22 5491  257 Hammer Nutrition
6 Ken Coleman   New York, NY46:34 199626  258 Housatonic Wheel Club
7 Michael Tucker   Pittsfield, MA47:10 49212  260 BCA
8 Danny Goodwin   Delmar, NY48:34 13688  251 NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC
9 Donald Rice   Rensselaer, NY49:40 215593  253 Battenkill-United/CCB
10 T Perkins   South Plainfield, NJ50:34 111892  254 Bicycle Depot

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Beals   Niskayuna, NY 195095  352 NYcross.com / VO Max / CBRC
2 Timothy Leonard   New Hartford, NY 106471  353 Schuss/MVBC
3 Paul Speranza   Endicott, NY 194030  355 Tiogo Velo / Bean's Bikes
4 Arthur Goedeke   Delmar, NY 13494  354 C B R C
5 Philip Thompson   Clinton, NY 35465  356 Dick Sonne's Racing/MVBC
6 Donald Snoop   Middleburgh, NY 104325  357 Vicious Cycles

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linus Sante   Queensbury, NY 300306  161 Farm Team Cycling

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eli Robinson   Ithaca, NY45:03 261543  192 Chris Cookies Swan Cycles/FLCC
2 Aaron House   Great Barrington, MA45:19 229608  197 Housatonic Wheel Club
3 Jack MacClarence   Loudonville, NY45:56 271342  191 Farm Team Cycling
4 Marshall Keeton   - 1 Lap  195 
5 Ben Dolva   - 1 Lap  193 Farm Team Cycling
6 aidan snyder   Loudonville, NY- 1 Lap 300876  196 Farm Team Cycling

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Toth   Stephentown, NY 236412  164 Capital Bicycle Racing Club
2 Keane Brennan   Cambridge, NY 260842  165 Farm Team
3 Wyatt Drake   Cambridge, NY 257584  166 Farm Team

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Krzysiak   Utica, NY46:04 233739  36 Syracuse Bicycle/Spokepost.com
4 Kjelly Bedford   48:37  39 Lechia Piechowice Spin
5 Kirsten Begg   Danbury, CT- 1 Lap 3174  37 
6 Madeleine Bonneville   Saratoga Springs, NY- 1 Lap 293835  32 Elevate Cycles/LUNAChix/SCC
7 Elizabeth Lukowski   Albany, NY- 1 Lap 285193  31 NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC
8 Shana Lydon   Rochester, NY- 1 Lap 259894  38 Full Moon Vista
9 Margaret Thompson   Clinton, NY- 1 Lap 35453  33 Team Hammer Nutrition/Mission in Motion
10 Maria Murphy   West Nyack, NY- 1 Lap 174111  41 GS Retro Velo
11 Audrey Romanovsky   Fishkill, NY- 1 Lap 275842  34 Muddy Cup Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madeleine Bonneville   Saratoga Springs, NY31:05 293835  151 Elevate Cycles/LUNAChix/SCC
2 Rachel Clattenburg   Washington, DC32:47 219600  155 
3 Megan Schmidt   Belvidere, NJ33:48 302723  154 Team Marty's/Xit 19
4 Jennifer Clunie   34:24  152 Velo Bellas
5 christina perkins   35:32  153 Bicycle Depot/TP Racing/Velo Bella

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581  194 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Sante   Queensbury, NY 284417  162 Farm Team Cycling
2 Brittany Sumner   Clifton Park, NY 260846  163 Farm Team Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREShimanoSpyUSACDFSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee