Race Results for
Piney Hills Classic XV
Ruston, LA
(Event Information)
Cross Country on 10/25/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Shoemake   Houston1:27:27 111415  203 EnviroInks.com/Bike Route
2 Brandon Ewers   The Woodlands, TX1:27:30 231387  205 bikeland development
3 Andrew Neilson   Houston, TX1:29:35 235610  201 Sugar Cycles - 180
4 Brady Kendall   Shreveport, LA1:34:23 209657  207 NRC / Pedalmasher
5 Marcus R. Long   1:35:06  211 Dallas Bike Works
6 Scott Hargrove   Jena, LA1:36:22 255902  208 S3
7 Jason Ham   1:38:03  335 Las' Sport
8 Shannon Wyatt   1:39:17  214 Big Pig Racing
9 Brian Brennfoerder   1:40:14  212 Big Pig Racing
10 Steven Thompson   1:41:09  215 BIG PIG RACING
11 Victor Dean   1:41:46  210 BIG PIG RACING
12 Ian Margrave   Amarillo, TX1:49:10 260999  202 Aggieland Cycling
13 John Blaskovich   1:54:56  213 Big Pig Racing
14 Susan Dean   2:10:37  209 Big Pig Racing
DNF Ian Fleming   Damon, TXDNF 264098  204 Cycle Progression
DNF John MacCurdy   Houston, TXDNF 202644  206 Team Coady & Lewis

Men - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Henry   Austin, TX1:58:54 254  13 Team Hammerhead Bicycles
2 William Rader   Dallas, TX1:59:33 201905  Bicycles Plus/Metro VW
3 William Ross   Austin, TX2:00:56 40280  Cycle Progression
4 Jesus Martinez   2:01:01  14 CARVE/Orbea
5 Christian Helmig   Highland Village, TX2:03:55 245316  Metro VW
6 Payson McElveen   Durango Co2:04:37 276372  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
7 Jimmy Clarke   Cypress, TX2:07:14 202026  10 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
8 Chris Drummond   Oklahoma City, OK2:09:00 269465  918xc.com
9 Eric Fleming   Damon, TX2:12:27 264099  Park Place Lexus
10 Keith Hargis   Dallas, TX2:16:26 125961  RBM/Matrix
DNS Tracy Martin   Alexandria, LADNS 166132  S3 Racing
DNS Michael McCalla   Santa Fe, NMDNS 23198  Scott Bikes
DNF Andrew Dahlheim   Dallas, TXDNF 188572  12 Southern Elite/Sun & Ski

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Easton Isaacks   0:20:05  577 Bike Barn
2 Henry Sandusky   0:20:18  580 Matrix/RBM
3 William Roberson   Katy, TX0:20:25 297864  571 Bike Barn
4 Steven Dearman   0:21:40  579 Richardson Bike Mart/Matrix
5 Noah Given   Kerrville, TX0:22:09 293234  572 Hill Country Bicycle Works
6 Edwardo Guzman   0:23:02  573 
7 Tyler Fontana   0:25:53  581 Team Panther
8 Bryce Gray   0:27:18  574 BikeLane
9 Kyle Dearman   0:30:17  578 Matrix/Richardson Bike Mart
DNS Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TXDNS 291057  576 Hill Country Bicycle Works

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Sandusky   Frisco, TX0:35:23 291129  548 Matrix/RBM
2 Parker Given   Kerrville, TX0:36:53 293228  546 Hill Country Bicycle Works
3 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX0:36:57 290909  547 Hill Country Bicycle Works
4 Michael Dearman   0:40:38  549 Richardson Bike Mart/Matrix

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Aguilar   0:50:13  498 S 3 Racing
2 Joey Cote   Justin, TX0:50:20 293949  496 Bicycles Inc./Trek
3 Nicholas Roberson   0:52:34  500 Bicycles Inc/Trek
4 Christopher Willemsen   Round Rock, TX0:52:50 287900  497 Team NRC/Kona
5 Luke Fleming   Damon, TX0:54:30 264100  499 Cycle Progression
6 Dakota Burklund   1:14:02  416 
7 Mauricio Garcia   1:23:20  421 

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Westley Wrightson   0:49:05  492 i cycle
2 Taylor Worley   Spring, TX0:52:03 290860  491 Bikeland Developmental
3 Clay Cook   1:10:42  422 Team NRC/Kona
4 Logan Sanderson   1:10:50  420 
DNS Kyle Myers   DNS  493 
DNF Blake Powell   DNF  494 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan McGlothlin   0:46:41  404 David Cycles
2 Colin Castro   0:47:16  411 Big Ring Racing
3 Patrick Grossman   0:47:56  414 Big Ring Racing
4 Anthony Brand   La Jolla, CA0:49:26 303308  405 Big Ring Racing
5 Aaron Dressel   0:50:53  413 
6 John Montoya   0:51:16  407 
7 Joshua Ypya   0:51:17  412 LOCO
8 Jason McLemore   0:52:25  448 
9 Jason Massey   0:52:53  402 
10 Pat Egan   0:54:35  410 Big Ring Racing
11 Andy Howard   0:55:23  408 Big Ring Racing
12 Graham Rice   0:55:32  403 Big Ring Racing
13 Clint Blackwell   0:59:16  401 
14 Andre Bertrand   1:03:47  415 Team Passing on the Left
15 Jeremy Gengenbach   1:04:47  406 
16 Eric Clifton   1:08:56  409 Big Ring Racing

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Trujillo   0:46:53  436 
2 Esteban Sanz   0:47:24  437 Aupa Zaragoza!
3 Jeremy Paquette   Houston, TX0:48:07 295606  431 Bikeland Development
4 Mike Meiers   0:49:55  439 EnviroInks.com
5 William Lockridge   0:50:59  434 
6 Kyle Davidson   Chattanooga, TN0:52:38 299016  435 Bikeland Factory Developmental
7 Mack Pekar   0:54:00  443 
8 Chris Quick   0:56:17  438 Texas Prohealth Racing
9 Jeff Wooten   0:57:54  440 Bicycles Inc./Trek
10 Brian High   0:58:16  446 LOCO
11 Chris Vandivere   Houston, TX1:00:09 205782  449 Bikelane
12 Santiphap Hongkham   1:07:42  432 
13 Jonathan Hicks   1:14:50  445 
14 Dustin Burgess   1:19:59  444 
DNF Eduardo Guzman   DNF  433 
DNF Jeff Heun   DNF  441 Team Las'port

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Gorsha   0:46:40  460 EnviroInks& Bike Route
2 John Ashby   0:48:59  463 
3 Joseph Cote   Justin, TX0:50:22 290662  461 Bicycles Inc./Trek
4 Anthony Blanchard   0:52:59  465 
5 Greg Sutterfield   0:55:53  467 MAXX
6 Joel Jimenez   0:56:17  468 
7 Christopher Clendenin   0:57:08  458 FineTime
8 Juan Garcia   0:59:52  469 Wolf
9 Paul Guenther   1:01:08  466 WurstCross
10 Brian Given   1:03:36  456 Hill Country Bicycle Works
11 Russell Roberts   Russellville, AR1:06:26 274434  459 
12 Tim O'Neil   1:30:21  462 Better Bikes
DNF Timothy Logan   DNF  457 

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis Torres   Houston, TX0:56:33 191663  484 NWCC
2 Karl Stottlemyre   Hewitt, TX1:07:28 277658  481 Waco Bicycle Club
3 Jose de la Rocha   1:11:20  483 Matrix/RBM

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Roberson   Fort Worth, TX1:34:10 286774  234 Bicycles Inc./Trek
DNS Braden Martin   DNS  341 

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Rowan   Durango, CO1:29:27 283821  217 Bikeland Delevomental
2 Brandon Barber   Houston, TX1:31:16 284774  216 Austin Bikes
3 Tyler Warehine   1:31:33  227 
4 Ryan Odom   1:31:58  223 Sage Cycles
5 Andrew Leach   Houston, TX1:33:00 286014  225 Bikesport/Ion
6 JEFF MINOR   Okc, OK1:33:11 277207  219 Schlegel Bikes
7 Carl Barrow   1:34:59  226 La'Sport
8 Eric Biebighauser   1:37:03  220 
9 Higinio Sanchez   1:40:44  230 Lone Star Bicycling
10 Julia Jenkins   Houston, TX1:42:23 206021  224 Bike Sport / ION
11 chris lorance   Mckinney, TX1:44:51 291254  229 Ouch My Shoulder
12 Aaron Buster   1:48:46  228 Tyler Junior College
13 William Koff   1:48:50  221 LOCO
14 Scott Hanson   1:50:36  232 Indian Cycle Racing
15 Casey Stoddard   1:52:42  231 The Bicycle World
16 Seth Thomas   1:53:05  233 Team LaS'port
17 Christopher Rice   2:09:45  222 Bikesport/Ion
DNF Joshua Stone   Houston, TXDNF 283648  218 Texas A&M Cycling

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Baty   1:27:54  259 
2 Trevor Rosson   Austin, TX1:28:07 291909  269 Team NRC/Kona
3 Warren Weber   1:30:30  275 
4 John Layne   Waco, TX1:30:54 297626  257 Bikeland Dev. Factory Team
5 MIke Hanson   1:31:08  281 Simpsons Fitness
6 Greg Dougherty   1:32:19  262 
7 Felipe Alvarez   1:32:52  258 Team X
8 Wylie Bagley   1:33:30  267 S3 Racing
9 Waylon Lyon   1:34:02  279 
10 Derek Delpero   Austin, TX1:34:27 283697  268 Team NRC/Kona
11 John Diaz   1:34:32  264 Ozone
12 Jamie Bell   1:35:31  270 Bicycles Inc/Trek
13 Jonathan Sawyer   1:35:37  285 Team UNO
14 Shane Waites   1:35:38  273 LOCO
15 Tony L Curtis   1:37:52  284 
16 James Barrow   1:40:10  274 LOCO
17 Chris Patterson   1:40:41  286 LOCO
18 Mack McKinney   Dallas, TX1:41:05 301751  263 Matrix/RBM
19 Jeff Weatherly   Granbury, TX1:43:10 290334  256 Bicycles Inc./Trek
20 Erik Streight   Houston, TX1:44:39 178201  278 West End
21 Daniel Durdin   Pearland, TX1:45:02 282919  277 Texas Pro Health
22 Chris Williams   1:46:26  271 Rogue Posse
23 Scott Marlowe   1:47:03  261 Rockwall Cycling
24 James Koehn   Austin, TX1:48:14 272648  272 
25 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX2:02:05 232048  265 Ozone/Pirate Race Productions
26 Scott Hopkins   Mena, AR2:08:22 177674  260 
DNS Michael Fontana   DNS  266 
DNF John Fassero   DNF  276 
DNF Tim Woodruff   Anna, TXDNF 168504  283 
DNF Carlos Hernandez   DNF  282 Big Pig Racing
DNF Casey Languen   DNF  280 

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Churan   1:33:16  327 Ark Cycling & Fittness
2 Chris Koob   Round Rock, TX1:33:32 269160  307 Team NRC/Kona
3 Leonard Service   Shreveport, LA1:33:56 231979  319 Team NRC/Kona
4 Brian Bajat   Haughton, LA1:35:41 141343  320 Team La'Sport
5 Gordon Richardson   Houston, TX1:35:42 268739  302 Bikesport/Ion
6 John Wylie   1:35:54  305 Team OA/Mad Duck
7 James Isaacks   Baytown, TX1:36:43 17432  309 Bike Barn/Subaru/Gary Fisher
8 Jason Grimes   Hurst, TX1:37:04 209149  310 Team OA/Mad Duck
9 James Heerwagen   1:37:12  304 Team OA/Mad Duck
10 Gary Hanna   1:39:43  318 Team NRC/Kona
11 Dwayne Marchant   Spicewood, TX1:41:25 188559  317 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
12 Paul Larson   1:42:48  313 
13 Don Booker   Sachse, TX1:44:43 178241  326 Mad Duck Adventure Sport
14 Mark Roberson   Katy, TX1:45:01 257392  301 M7 Racing
15 Leonard Roberson   1:45:53  316 Bicycles Inc./Trek
16 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX1:49:35 145515  311 Matrix/ Richardson Bike Mart
17 Barry Murchison   1:52:19  321 
18 Walter Sheppard   Alvin, TX1:52:36 42108  324 
19 Kevin Herring   Missouri City, TX1:53:08 270016  308 Sugar Cycles - 180
20 Michael Ridener   Euless, TX1:57:20 68703  323 Bicycles Inc.
21 Scott Schneider   Minden, LA2:01:15 234137  315 Team NRC/Kona
22 Roel Chapa   Arlington, TX2:03:51 291206  314 Bicycles Inc. / Trek
23 Price Barker   2:08:47  325 Loco
24 Floyd Romero   2:12:40  306 Bicycles Inc./Trek
DNF Paul Sedillo   Houston, TXDNF 163905  303 Bikesport
DNF Patrick Marr   Shreveport, LADNF 74  312 Team LaS'port

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Hendricks   Lakewood, CO1:38:24 55246  348 Deep Fried Greased Lightning
2 Tyler Simpson   1:41:38  355 Simpson Sports
3 Mike D'Aurelio   1:41:58  353 
4 John Conwell   Houston, TX1:42:04 273029  351 Northwest Cycling
5 Mike McElveen   Austin, TX1:46:53 23434  354 
6 Brian Gandy   1:48:21  346 unhitched
7 Danny Sanchez   Bedford, TX1:49:42 288037  350 Bicycles Inc./Trek
8 Charles Meienberg   1:51:18  347 EnviroInks.com
9 Rick Hendricks   1:57:53  356 
10 Mark Hargis   Grapevine, TX2:02:14 140813  349 Bicycles Inc./Trek
11 Bill Nelson   Reklaw, TX2:14:10 286856  352 Team NRC/Kona

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Dorsey   Woodland Park, CO2:02:45 279201  35 Bicycle Sport Shop/GT
2 Eric Sutton   Sugar Land, TX2:07:42 272155  42 Houston Bicycle Company
3 jeremy morris   Arlington, TX2:10:15 272491  38 B&B Bicycles
4 Dominic Adl   Houston, TX2:13:37 277431  31 Team NRC/Kona
5 Brian McGrath   Austin, TX2:14:23 252726  34 Sugar Cycles-180
6 Ryan Dromgoole   Denton, TX2:17:15 275193  37 PACC
7 Hayden Gore   2:23:12  40 Austin Bikes
8 Taylor Abbey   Addison, TX2:29:29 235258  32 NRC/Pedalmasher
9 Patrick Barrett   Santa Monica, CA2:38:53 234133  33 Team NRC/Kona
DNS Shawn Daurelio   DNS  39 Mirage
DNF Eric Comeau   Seattle, WADNF 246279  36 Subura Gary Fisher Bike Barn

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Fontenot   The Woodlands, TX2:06:20 271193  67 Team Bike Lane/WCCRT
2 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX2:06:35 254112  65 Real T Team / Tortoise Racing
3 Eric Warden   Flower Mound, TX2:08:24 112874  62 Bicycles Inc./Trek
4 Jason Betz   Baton Rouge, LA2:09:38 263143  74 Team Sponsorus Cycling
5 Stephen Hardy   Dallas, TX2:10:30 145305  78 Dallas Bike Works
6 Clint Fontenot   Conroe, TX2:11:56 282583  68 Team Bike Lane/Woodland Cycling Club
7 Mark Orton   Broken Arrow, OK2:12:18 244226  72 Team Phoenix
8 Keith Gray   Colleyville, TX2:12:59 165011  70 Colonel's Bikes
9 Shaun Bonavita   Dallas, TX2:13:34 4168  79 Park Place Dealerships
10 Jeff Turner   Richardson, TX2:16:01 177873  76 Park Place Lexus
11 Scott Borne   Covington, LA2:16:02 228867  75 Sponsorus
12 John Williams   Dallas, TX2:17:25 140311  77 Dallas Bike Works
13 Steve Etherton   Austin, TX2:19:03 271761  64 Cycle Progression
14 Jon Cotton   The Colony, TX2:24:15 265213  63 Real T Team / Tortoise Racing
15 John Cantu   San Antonio, TX2:31:22 256425  71 Team Sage Cycles
16 Melanie Etherton   Austin, TX2:32:35 271764  73 Cycle Progression
17 Alex Bernard   Houston, TX2:37:46 156895  61 Souterhn Elite
DNF Joshua Henderson   Austin, TXDNF 15780  66 Cycle Progression
DNF Jaime Sanchez   Fort Worth, TXDNF 165714  69 Colonel's Bike

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallace Groda   Santa Fe, TX1:21:57 14246  114 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
2 Michael Williams   1:26:26  101 
3 Tim Kane   San Antonio, TX1:26:27 290666  112 Team Sage Cycles
4 Fred Gray   Spring, TX1:26:45 187011  105 Bikelane
5 John Larson   Mckinney, TX1:27:08 194312  113 Park Place Dealerships/Dallas Bike Works
6 Brian Zettner   San Antonio, TX1:27:23 186298  104 Team Sage Cycles
7 David Mackey   Magnolia, TX1:28:58 205028  107 Team Bike Lane
8 Alex Arumi   Austin, TX1:29:09 1984  110 Cycle Progression
9 Paul Allan   Hosuton1:29:48 276016  119 Bikeland Developmental
10 Kurt Searvogel   1:31:26  117 Ark Cycle & Fitness
11 John Rader   Dallas, TX1:31:38 28997  106 RBM/Matrix
12 Forist David Jr   Converse, TX1:32:05 219282  118 Sage Cycles
13 Jack Gutweiler   Katy, TX1:34:18 167973  120 Bikesport/Ion
14 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX1:35:37 194241  116 TREK/VW
15 Frederick Willemsen   Round Rock, TX1:38:47 243606  108 Team NRC/Kona
16 Chris Campbell   San Diego, CA1:39:48 171242  103 Bicycle Sport Shop
17 Brian Freeze   Houston, TX1:40:36 12361  115 Team Tilson Homes/RPM Sports
DNS Nick Gonzales   Houston, TXDNS 164295  109 Team Bike Lane
DNS William Moritz   Houston, TXDNS 161036  102 Team Lone Wolf
DNF Bruce Malone   Rusk, TXDNF 108782  121 TEAMalone
DNF Richard Hughes   Houston, TXDNF 86942  111 Subaru Gary Fisher

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Rueb   Georgetown1:28:34 142796  143 Spin City Cycling
2 Peter Stewart   Houston, TX1:28:39 167097  155 Bikesport/ION
3 Kevin Highfield   Spring, TX1:29:33 218694  191 Southern Elite/Sun &Ski Sports
4 Randy Wolf   Grapevine, TX1:32:14 192283  151 Mad Duck
5 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM1:33:23 8894  192 Team Ortho/Sage Cycles
6 Andy Kathan   Tyler, TX1:33:52 18590  154 Mad Duck
7 Robert Grant   Newfoundland, NJ1:34:44 13909  144 Karbo Bros. Pools/Mad Duck
8 Robert Coreale   Houston, TX1:35:00 7789  152 Bike Barn Texas
9 Alan Johnson   Dallas, TX1:35:07 157600  141 Matrix/RBM
10 Buddy Fitch   Flower Mound, TX1:35:19 119744  193 
11 Spencer Jewell   Waco, TX1:38:03 110566  147 Sage Cycles
12 John Fleming   Damon, TX1:41:32 273864  149 Solar Eclipse
13 Rick Morris   Provo, UT1:42:15 177354  148 Team Sage Cycles
14 Michael Kolat   Lake Jackson, TX1:43:42 88139  150 
15 Ronald Leazer   Bossier City, LA1:45:15 243607  142 
16 John McCauley Jr   Fort Worth, TX1:46:46 81857  146 Bicycles Inc/Trek
17 Luis Gonzalez   Houston, TX1:53:43 172879  145 Bikesport/Ion
DNF Scott Schaefer   Houston, TXDNF 126923  153 Southern Elite/Sun & Ski

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Moreman   Arlington, TX1:46:26 84650  157 Bicycles Inc./TREK
2 Richard Suggs   Nacogdoches1:47:05 138422  156 Team NRC/Kona
3 Frederic Schmid   Waco, TX1:50:14 109257  160 Bicycles Outback
4 John Howell   Austin, TX1:51:14 169633  159 VeloCity
5 Peter Bielinski   Houston, TX2:01:01 154163  41 Hairy Legs
6 Desmond Rolf   La Marque, TX2:06:26 105398  194 Bikesport/Ion
7 Bohumil Kral   Beaumont, TX2:10:57 129177  158 

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine(Katie) Roberson   0:30:00  591 Bike Barn
2 Briana Roberson   0:40:34  592 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirsten Davidson   1:07:51  561 Bikeland Developmental Factory Team

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Ginsbach   0:56:41  504 
2 Holly Ratcliff   0:57:09  502 
3 Joy Norris   1:01:18  501 LSUHSC
4 Jessica Saxe   Houston, TX1:07:01 282308  505 Northwest Cycles
5 Emmylou Layne   1:11:29  503 Bikeland Factory
6 Joanna Strychalski   1:11:45  506 Big Ring Racing
7 Lauren Quast   1:13:50  507 
8 Jordan Barichello   2:16:16  508 TJC Bicycle Club

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bambi Truitt   Houston, TX0:56:40 300079  516 Bikeland Developmental
2 Tracy Shepherd   0:57:15  517 
3 Allison Hargis   1:29:24  518 RBM/Matrix

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Clark   0:59:45  529 
2 Laura Meichan   Cypress, TX1:03:50 204643  531 Shama Cycles
3 Kaoruko Smalls   1:12:13  527 Bicycles Inc. / Trek

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madelyne Groda   2:10:42  386 Subaru/Gary Fisher/Bike Barn

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charissa Luman   Vacaville, CA2:08:52 298938  362 Sage Cycles
2 Penny Ficker   2:18:30  361 

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Welliver   1:58:14  372 Velo Bella
2 Tammie Canada   San Antonio, TX1:58:40 271040  371 NRC/Pedalmasher
3 Maria Hernandez   Reklaw, TX2:02:18 286821  373 Team NRC
4 Adrienne Hargrove   2:08:26  375 
5 Kristi Welch   Austin, TX2:14:31 222610  374 Team NRC/Kona
DNF Kim McLain   DNF  376 LaS'port

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tami Given   Kerrville, TX1:58:40 290789  393 Hill Country Bicycle Works
2 Carla Jennings   Austin, TX2:16:13 237027  392 Team NRC/Kona
3 Teresa White   2:30:23  396 
DNS Christine Stanovich   Richardson, TXDNS 188676  395 Matrix/RBM
DNS Caryn Sedillo   Houston, TXDNS 202486  391 Bikesport/Ion
DNF Alicia Roberson   DNF  394 Bicycles Inc./Trek

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   Austin, TX1:38:07 280868  161 Team Hammerhead Racing Company Inc.

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Weatherly   Burleson, TX1:42:00 290337  172 Bicycles Inc/Trek
2 Catherine Moritz   Houston, TX1:52:19 203939  175 
3 Pamela Jackson   Garland, TX1:53:39 157028  174 Mad Duck Max Muscle
4 Cynthia Stewart   Baytown, TX2:06:40 194836  176 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
DNS Kathy Johnson   Dallas, TXDNS 157466  171 Matrix RMB
DNS Tanya Woody   San Antonio, TXDNS 236072  173 Team Hammerhead

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Moreman   Arlington, TX2:32:40 84651  181 Bicycles Inc/TREK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaOSMOShimanoCUOREUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee