Race Results for
Piney Hills Classic XV
Ruston, LA
(Event Information)
Time Trial on 10/25/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Ewers   The Woodlands, TX09:16.0 231387  205 bikeland development
2 Jeffrey Shoemake   Houston09:35.0 111415  203 EnviroInks.com/Bike Route
3 Andrew Neilson   Houston, TX09:41.0 235610  201 Sugar Cycles - 180
4 Brady Kendall   Shreveport, LA09:51.0 209657  207 NRC / Pedalmasher
5 John MacCurdy   Houston, TX10:20.0 202644  206 Team Coady & Lewis
6 Ian Margrave   Amarillo, TX10:42.0 260999  202 Aggieland Cycling

Men - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Helmig   Highland Village, TX08:18.0 245316  Metro VW
2 Scott Henry   Austin, TX08:30.0 254  13 Team Hammerhead Bicycles
3 Jesus Martinez   08:36.0  14 CARVE/Orbea
4 William Ross   Austin, TX08:42.0 40280  Cycle Progression
5 William Rader   Dallas, TX08:44.0 201905  RBM/Matrix
6 Andrew Dahlheim   Dallas, TX08:47.0 188572  12 Southern Elite/Sun & Ski
7 Chris Drummond   Oklahoma City, OK08:48.0 269465  918xc.com
8 Payson McElveen   Durango Co08:49.0 276372  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
9 Michael McCalla   Santa Fe, NM09:03.0 23198  Scott Bikes
10 Keith Hargis   Dallas, TX09:07.0 125961  RBM/Matrix
11 Jimmy Clarke   Cypress, TX09:13.0 202026  10 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
12 Eric Fleming   Damon, TX09:24.0 264099  Park Place Lexus

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Roberson   Fort Worth, TX10:12.0 286774  495 Bicycles Inc./Trek

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Rowan   Durango, CO09:34.0 283821  217 Team NRC/Kona
2 Brandon Barber   Houston, TX09:40.0 284774  216 Austin Bikes
3 Joshua Stone   Houston, TX09:44.0 283648  218 Texas A&M Cycling
4 Andrew Leach   Houston, TX09:51.0 286014  225 Bikesport/Ion
5 Ryan Odom   10:00.0  223 Sage Cycles
6 JEFF MINOR   Okc, OK10:08.0 277207  219 Schlegel Bikes
7 Carl Barrow   10:32.0  226 La'Sport
8 Julia Jenkins   Houston, TX10:56.0 206021  224 Bike Sport / ION
9 William Koff   11:06.0  221 LOCO
10 Christopher Rice   11:51.0  222 Bikesport/Ion

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Baty   09:22.0  259 
2 Warren Weber   09:26.0  275 
3 John Layne   Waco, TX09:51.0 297626  257 Bikeland Dev. Factory Team
4 Felipe Alvarez   10:00.0  258 Team X
5 John Diaz   10:03.0  264 Ozone
6 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX10:20.0 232048  265 Ozone/Pirate Race Productions
7 Jeff Weatherly   Granbury, TX10:29.0 290334  256 Bicycles Inc./Trek
8 Wylie Bagley   10:30.0  267 S3 Racing
9 Mack McKinney   Dallas, TX10:30.0 301751  263 Matrix/RBM
10 Shane Waites   10:37.0  273 LOCO
11 Jamie Bell   10:41.0  270 Bicycles Inc/Trek
12 James Barrow   10:44.0  274 LOCO
13 Scott Marlowe   11:24.0  261 Rockwall Cycling
14 Scott Hopkins   Mena, AR13:04.0 177674  260 

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Bajat   Haughton, LA09:53.0 141343  320 Team La'Sport
2 Leonard Service   Shreveport, LA10:00.0 231979  319 Team NRC/Kona
3 Jason Grimes   Hurst, TX10:11.0 209149  310 Team OA/Mad Duck
4 Patrick Marr   Shreveport, LA10:12.0 74  312 Team LaS'port
5 Chris Koob   Round Rock, TX10:14.0 269160  307 Team NRC/Kona
6 Paul Larson   10:15.0  313 
7 John Wylie   10:15.1  305 Team OA/Mad Duck
8 James Heerwagen   10:24.0  304 Team OA/Mad Duck
9 Gordon Richardson   Houston, TX10:26.0 268739  302 Bikesport/Ion
10 Leonard Roberson   10:38.0  316 Bicycles Inc./Trek
11 Gary Hanna   10:40.0  318 Team NRC/Kona
12 Mark Roberson   Katy, TX10:44.0 257392  301 M7 Racing
13 James Isaacks   Baytown, TX10:45.0 17432  309 Bike Barn/Subaru/Gary Fisher
14 Dwayne Marchant   Spicewood, TX10:54.0 188559  317 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
15 Kevin Herring   Missouri City, TX11:09.0 270016  308 Sugar Cycles - 180
16 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX11:43.0 145515  311 Matrix/ Richardson Bike Mart
17 Roel Chapa   Arlington, TX11:53.0 291206  314 Bicycles Inc. / Trek
18 Floyd Romero   13:27.0  306 Bicycles Inc./Trek

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Hendricks   Lakewood, CO10:03.0 55246  348 Vitamin Cottage Cycling Team
2 Mike D'Aurelio   10:30.0  353 
3 John Conwell   Houston, TX11:01.0 273029  351 Northwest Cycling
4 Danny Sanchez   Bedford, TX11:10.0 288037  350 Bicycles Inc./Trek
5 Brian Gandy   11:32.0  346 unhitched
6 Mike McElveen   Austin, TX11:33.0 23434  354 
7 Mark Hargis   Grapevine, TX12:28.0 140813  349 Bicycles Inc./Trek
8 Bill Nelson   Reklaw, TX13:37.0 286856  352 Team NRC/Kona

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Gore   08:58.0  40 Austin Bikes
2 Ryan Dorsey   Woodland Park, CO09:03.0 279201  35 Bicycle Sport Shop/GT
3 Eric Sutton   Sugar Land, TX09:07.0 272155  42 Houston Bicycle Company
4 Brian McGrath   Austin, TX09:19.0 252726  34 Sugar Cycles-180
5 jeremy morris   Arlington, TX09:26.0 272491  38 B&B Bicycles
6 Ryan Dromgoole   Denton, TX09:31.0 275193  37 PACC
7 Shawn Daurelio   09:31.1  39 Mirage
8 Dominic Adl   Houston, TX09:33.0 277431  31 Team NRC/Kona
9 Eric Comeau   Seattle, WA09:56.0 246279  36 Subura Gary Fisher Bike Barn
10 Patrick Barrett   Santa Monica, CA09:57.0 234133  33 Team NRC/Kona
11 Taylor Abbey   Addison, TX10:09.0 235258  32 NRC/Pedalmasher

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Betz   Baton Rouge, LA09:04.0 263143  74 Team Sponsorus Cycling
2 Shaun Bonavita   Dallas, TX09:14.0 4168  79 Park Place Dealerships
3 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX09:17.0 254112  65 Real T Team / Tortoise Racing
4 Eric Warden   Flower Mound, TX09:21.0 112874  62 Bicycles Inc./Trek
5 Jeff Turner   Richardson, TX09:23.0 177873  76 Park Place Lexus
6 Kevin Fontenot   The Woodlands, TX09:24.0 271193  67 Team Bike Lane/WCCRT
7 Stephen Hardy   Dallas, TX09:25.0 145305  78 Dallas Bike Works
8 Mark Orton   Broken Arrow, OK09:26.0 244226  72 Team Phoenix
9 Clint Fontenot   Conroe, TX09:27.0 282583  68 Team Bike Lane/Woodland Cycling Club
10 Joshua Henderson   Austin, TX09:30.0 15780  66 Cycle Progression
11 Keith Gray   Colleyville, TX09:37.0 165011  70 Colonel's Bikes
12 John Williams   Dallas, TX09:38.0 140311  77 Dallas Bike Works
13 Jaime Sanchez   Fort Worth, TX09:44.0 165714  69 Colonel's Bike
14 John Cantu   San Antonio, TX09:46.0 256425  71 Team Sage Cycles
15 Steve Etherton   Austin, TX09:52.0 271761  64 Cycle Progression
16 Scott Borne   Covington, LA10:00.0 228867  75 Sponsorus
17 Jon Cotton   The Colony, TX10:33.0 265213  63 Real T Team / Tortoise Racing

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallace Groda   Santa Fe, TX09:00.0 14246  114 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
2 Alex Arumi   Austin, TX09:13.0 1984  110 Cycle Progression
3 Michael Williams   09:23.0  101 
4 Tim Kane   San Antonio, TX09:29.0 290666  112 Team Sage Cycles
5 Brian Zettner   San Antonio, TX09:32.0 186298  104 Team Sage Cycles
6 John Larson   Mckinney, TX09:33.0 194312  113 Park Place Dealerships/Dallas Bike Works
7 John Rader   Dallas, TX09:38.0 28997  106 RBM/Matrix
8 Fred Gray   Spring, TX09:47.0 187011  105 Bikelane
9 Forist David Jr   Converse, TX09:52.0 219282  118 Sage Cycles
10 David Mackey   Magnolia, TX09:53.0 205028  107 Team Bike Lane
11 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX09:59.0 194241  116 TREK/VW
12 Kurt Searvogel   10:05.0  117 Ark Cycle & Fitness
13 Brian Freeze   Houston, TX10:28.0 12361  115 Team Tilson Homes/RPM Sports
14 Richard Hughes   Houston, TX10:39.0 86942  111 Subaru Gary Fisher
15 Frederick Willemsen   Round Rock, TX10:42.0 243606  108 Team NRC/Kona
16 William Moritz   Houston, TX11:48.0 161036  102 Team Lone Wolf

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Stewart   Houston, TX09:40.0 167097  155 Bikesport/ION
2 Kevin Highfield   Spring, TX09:50.0 218694  191 Southern Elite/Sun &Ski Sports
3 Randy Wolf   Grapevine, TX10:00.0 192283  151 Mad Duck
4 Greg Rueb   Georgetown10:08.0 142796  143 Spin City Cycling
5 Andy Kathan   Tyler, TX10:10.0 18590  154 Mad Duck
6 Buddy Fitch   Flower Mound, TX10:19.0 119744  193 
7 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM10:21.1 8894  192 Team Ortho/Sage Cycles
8 Robert Grant   Newfoundland, NJ10:21.1 13909  144 Karbo Bros. Pools/Mad Duck
9 Alan Johnson   Dallas, TX10:31.0 157600  141 Matrix/RBM
10 Spencer Jewell   Waco, TX10:33.0 110566  147 Sage Cycles
11 Robert Coreale   Houston, TX10:40.0 7789  152 Bike Barn Texas
12 Rick Morris   Provo, UT10:48.0 177354  148 Team Sage Cycles
13 John McCauley Jr   Fort Worth, TX11:01.0 81857  146 Bicycles Inc/Trek
14 Luis Gonzalez   Houston, TX11:12.0 172879  145 Bikesport/Ion
15 Michael Kolat   Lake Jackson, TX11:15.0 88139  150 
16 Ronald Leazer   Bossier City, LA11:50.0 243607  142 
17 Scott Schaefer   Houston, TX12:31.0 126923  153 Southern Elite/Sun & Ski

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Moreman   Arlington, TX11:29.0 84650  157 Bicycles Inc./TREK
2 Richard Suggs   Nacogdoches11:36.0 138422  156 Team NRC/Kona
3 John Howell   Austin, TX12:06.0 169633  159 VeloCity
4 Frederic Schmid   Waco, TX12:08.0 109257  160 Bicycles Outback
5 Peter Bielinski   Houston, TX12:29.0 154163  41 Hairy Legs
6 Bohumil Kral   Beaumont, TX13:20.0 129177  158 
7 Desmond Rolf   La Marque, TX13:28.0 105398  194 Bikesport/Ion

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madelyne Groda   13:32.0  386 Subaru/Gary Fisher/Bike Barn

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charissa Luman   Vacaville, CA11:26.0 298938  362 Sage Cycles
2 Penny Ficker   12:02.0  361 

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Welliver   11:34.0  372 Velo Bella
2 Tammie Canada   San Antonio, TX12:22.0 271040  371 NRC/Pedalmasher
3 Maria Hernandez   Reklaw, TX12:58.0 286821  373 Team NRC
4 Kristi Welch   Austin, TX13:13.0 222610  374 Team NRC/Kona

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tami Given   Kerrville, TX12:01.0 290789  393 Hill Country Bicycle Works
2 Carla Jennings   Austin, TX13:38.0 237027  392 Team NRC/Kona
3 Alicia Roberson   13:44.0  394 Bicycles Inc./Trek
4 Christine Stanovich   Richardson, TX16:26.0 188676  395 Matrix/RBM

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   Austin, TX10:42.0 280868  161 Team Hammerhead Racing Company Inc.

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Weatherly   Burleson, TX10:57.0 290337  172 Bicycles Inc/Trek
2 Catherine Moritz   Houston, TX11:30.0 203939  175 
3 Pamela Jackson   Garland, TX12:53.0 157028  174 Mad Duck Max Muscle
4 Cynthia Stewart   Baytown, TX13:05.0 194836  176 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
5 Kathy Johnson   Dallas, TX13:08.0 157466  171 Matrix RMB

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Moreman   Arlington, TX14:34.0 84651  181 Bicycles Inc/TREK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFBonk BreakerCUOREShimanoOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee