Race Results for
PAL Cycle Race Omnium
Groveland, FL
(Event Information)
Road Race on 08/02/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hector Pastorino   02:22:43.18  64 ZMotion Racing Team
2 Claudio Arone   02:22:43.44  92 Aerospace
3 Winston David   Greenville, SC02:22:44.16 194743  62 ZMotion Racing Team
4 Pedro Medina   Orlando, FL02:22:44.54 177274  57 Atlantic Shores Velo
5 Calixto Bello   Miami, FL02:22:45.45 280626  66 ZMotion Racing Team
6 Yip Tsang   Davie, FL02:22:46.07 204595  19 Team Champion Porsche P/b Herbalife
7 Bryan Lofton   Orange Park, FL02:22:50.40 21461  47 Velobrew Cycling Club
8 Jorge Velez   02:26:05.20  28 Unattached
9 Juan Gaspari   02:26:08.03  65 ZMotion Racing Team
10 Grant Potter   Parkland, FL02:26:08.11 73508  18 Team Champion Porsche P/b Herbalife
11 Darren Dowling   Sarasota, FL02:26:08.69 219566  53 Fastrack Bicycle And Run
12 Gary Stern   Indialantic, FL02:26:11.03 153379  Atlantic Shores Velo
13 William Hannon   Hammock, FL02:26:12.00 14953  55 Gruppo Strada
14 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL02:26:17.09 247860  61 ZMotion Racing Team
15 Luis Zayas   Miami, FL02:26:34.01 193019  94 Aerospace
16 Christopher Deluise   Athens, GA02:26:41.82 166521  63 ZMotion Racing Team
17 Ronaldo Tavares (1 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL02:26:43.58 235207  17 Team Champion Porsche P/b Herbalife
18 Evanio Zimmermann   Miami, FL02:26:45.69 61028  29 Aerospace
19 Gunter Hermanni   Miami, FL02:29:05.50 163923  16 Team Champion Porsche P/b Herbalife
20 Garrett White   Broomfield , CO02:29:31.57 202202  23 Ten Speed Drive/ Bh Bicycles
21 Nate Adler   North Palm Beach, FL02:26:13.49 203360  13 Florida United Bike Shops
22 Diego Guzman   02:26:16.74  93 Aerospace
23 Sheldon Serrao   Coral Springs, FL01:55:27.89 98426  21 Team Champion Porsche P/b Herbalife
24 David O Carrion Marrero   01:51:50.25  26 Unattached
25 David Munoz   Orlando, FL02:03:01.10 241035  56 Atlantic Shores Velo
26 Allison Anjos   Boca Raton, FL00:44:28.44 153443  20 Team Champion Porsche P/b Herbalife
27 Miguel Luis   Hialeah, FL00:45:26.49 138708  15 Team Performance Fitness-delray Center
28 Scott Dacunha   Lake Worth, FL00:45:39.54 197876  12 Wam Events Inc

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Stubbs   Gainesville, FL02:22:45.55 255870  168 352 Racing P/b Bikes And More
2 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL02:23:16.12 261127  182 Breakaway Cycling Llc
3 Jimmy Page   Crystal River, FL02:25:47.85 258254  178 Citrus Cycling
4 Ken Vida   Lithia, FL02:25:49.99 60148  141 Aj's Bikes & Boards
5 Jason Bergwall   Lakeland, FL02:25:59.00 42331  132 Unattached
6 Didier Fresne   Lutz, FL02:26:10.57 289531  143 Orlando Velo
7 Rob Robins   Gainesville, FL02:26:11.13 239969  157 Cycle Logic
8 Michael Bachman   Boulder, CO02:26:11.45 276348  438 University Of Florida
9 Douglas Pitts   Inverness, FL02:26:14.85 105325  133 Citrus Cycling
10 Jose Hernandez   Orlando, FL02:26:15.34 281175  181 Atlantic Shores Velo
11 Christopher Bennett   Brunswick, GA02:26:17.81 258833  169 Unattached
12 Sean O'Neill   Miami, FL02:26:20.67 276271  140 Unattached
13 Colin Rice   Orlando, FL02:21:04.29 226235  90 Orlando Velo
14 Donaldo Cuadra   Miami, FL02:19:18.95 204035  95 Aerospace
15 Roger Montes   Brooklyn, NY02:27:00.36 203753  158 Cycle Logic
16 Kenneth Sallot   Gainesville, FL01:28:09.71 264564  155 Cycle Logic
17 Kim Anthony Solano   Kissimmee, FL01:42:37.72 260455  180 Atlantic Shores Velo
18 Todd Barczak   Winter Park, FL01:23:22.89 218682  136 Orlando Velo
19 Michael Boyco   Hollywood, FL02:05:37.14 276631  439 Unattached
20 Guillermo Suarez   Tampa, FL01:05:44.49 283294  179 Unattached
21 Kevin McKanna   Jacksonville, FL01:05:46.79 65700  144 Unattached
22 Alexander Montoya   Houston, TX01:05:54.53 252256  170 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnathan Moon   Boca Raton, FL01:21:13.60 271059  435 Unattached
2 Ledy Alonso   Opa Locka, FL01:21:13.71 288822  436 Team Performance Fitness-delray Center
3 Chris Slack   Venice, FL01:21:13.87 270967  422 Unattached
4 Alex Jensen   Tampa, FL01:21:14.22 287067  449 Unattached
5 David Cueli   Miami, FL01:21:14.50 288788  81 ZMotion Racing Team
6 Keith Richards   Gainesville, FL01:21:14.89 222964  406 352 Racing P/b Bikes And More
7 Roy Foley   Lithia, FL01:21:16.01 280524  441 Aj's Bikes & Boards
8 Lucas Wardein   Naples, FL01:21:19.36 233364  85 Orlando Road Club Inc
9 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL01:21:20.78 273261  456 Best Of The Bay Cyclist
10 Francisco Hernandez   Orlando, FL01:21:26.00 285509  418 Armada Racing
11 Ron Palsgrove   Leesburg, FL01:21:28.90 236193  409 Cycle Logic
12 Michael Odom   Land O Lakes, FL01:21:38.19 288644  420 Unattached
13 Kurt Hoehn   Orange Park, FL01:21:51.18 281872  452 Velobrew Cycling Club
14 Keith Ladd   Gainesville, FL01:22:44.40 261344  415 352 Racing P/b Bikes And More
15 Benjamin Talbot   Gainesville, FL01:27:18.66 250989  455 352 Racing P/b Bikes And More
16 John Manwaring   Oviedo, FL01:27:38.65 261036  442 Team Color New-bike Works
17 Mark Brooks   Ormond Beach, FL01:29:39.42 194742  451 Orlando Road Club Inc
18 John Gibson   Fleming Island, FL01:17:36.90 249400  412 Colavita Racing Inc.
19 Daniel Luce   Plant City, FL01:19:03.51 242634  453 Team Color New-bike Works
20 Ryan Burns   Lebanon, TN01:24:55.75 250492  87 Orlando Road Club Inc
21 Milton Hidalgo   Miami Lakes, FL01:03:57.93 16115  423 Unattached
22 Frank Frederick   Miami, FL00:46:03.49 243336  454 Unattached
23 Chad Luedtke   Orlando, FL00:35:05.88 286187  419 Armada Racing
24 Eric Brewer   Orlando, FL00:44:51.27 286798  142 Orlando Road Club Inc
25 Luis Torres   Orlando, FL00:26:59.07 287136  450 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 angel cantero   Tampa, FL01:24:14.53 290108  290 Unattached
2 Rigoberto Rielo   01:24:14.59  292 Unattached
3 Rick Christenberry   Lithia, FL01:26:17.99 286772  236 Aj's Bikes & Boards
4 Paul Bruining   Apopka, FL01:26:18.87 293153  286 Armada Racing
5 Brian Collie   St. Johns, FL01:26:22.43 263976  226 Unattached
6 Rolando Hernandez   Tampa, FL01:26:23.73 286862  27 Unattached
7 Paul FitzPatrick   Ocala, FL01:26:24.91 301328  425 Unattached
8 kristian saether   Centermoriches, NY01:26:26.06 281690  50 East End/kreb Cycle
9 Terence Gaar   Naperville, IL01:26:26.66 287789  32 Unattached
10 Joseph Yaeger   Lakeland, FL01:26:41.66 292027  229 Unattached
11 Scott Lameier   01:26:49.73  233 AJ'S BIKES AND BOARDS
12 Scott Acheson   01:27:07.56  235 Unattached
13 James LEWIS III   01:30:11.06  230 Unattached
14 Dan Carson   Jensen Beach, FL01:31:19.25 290529  228 Unattached
15 Diego Silva   01:31:36.67  44 Unattached
16 paul silva   01:34:58.29  45 Unattached
17 Bruno Moreira   01:35:08.78  287 Unattached
18 Shawn Lukens   01:48:17.45  51 Unattached
19 scott Reinhard   01:17:30.76  49 Unattached
20 Gabe Alba   01:19:48.34  36 Unattached
21 Tim Reifschneider   Nokomis, FL01:19:57.37 29473  231 Durango Wheel Club
22 Mark Poteet   Tampa, FL01:23:57.59 232389  288 Unattached
23 Byron Trimble   01:26:00.82  34 Unattached
24 Jared Vidovic   01:27:40.45  52 Unattached
25 David Springfels   01:28:51.67  42 Unattached
26 David Springfield   01:28:51.67  42 Unattached
27 David Springfeld   01:28:51.67  42 Unattached
28 Jorge Padron   Tampa, FL01:13:52.85 282932  285 Unattached
29 Julio Prida   00:48:23.32  58 Unattached
30 Marco Rojas   Gainesville, FL00:48:23.91 292746  54 352 Racing P/b Bikes And More
31 Garett Johnson   Rosemount, MN00:35:34.92 286902  284 Unattached
32 Kyle Dallmann   00:36:56.58  238 Florida Velo #1
33 Andrew Aziz   00:28:59.66  227 Unattached

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vance James   Lakeland, FL01:29:42.03 47935  161 Ball Watches/Bent's Cycling Team
2 Stephen Selby (1 - Cat2)   Lake Mary, FL01:29:42.14 58557  174 Orlando Velo
3 Ryan Saylor   Gainesville, FL01:31:07.48 31413  176 Beaches Velo Sport
4 Chad Spicer (2 - Cat2)   Orlando, FL01:31:21.65 64976  175 Orlando Velo
5 Adam Baskin   Clermont, FL01:31:34.84 88669  91 Ball Watches/Bent's Cycling Team
6 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL01:31:46.05 11814  67 ZMotion Racing Team
7 Julio Rojas   Pompano Beach, FL01:32:04.59 175402  68 ZMotion Racing Team
8 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL01:32:07.85 15755  166 Bike America Racing Team
9 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL01:32:11.11 188511  171 Plan B Cycling/ Team Plan B
10 Geoffrey Lanier   Odessa, FL01:32:15.40 84904  152 Orlando Velo
11 David Alexandrou   Lutz, FL01:33:16.87 122403  134 Unattached
12 Kurt Phillips   Lakeland, FL01:33:17.07 49190  138 Ball Watches/Bent's Cycling Team
13 Joseph Hamilton   Orlando, FL01:33:17.54 103846  147 Team 19 Cycling
14 Curtis Juteram   Minneola, FL01:33:18.28 63944  165 Bike America Racing Team
15 Chris Bishop   Lakeland, FL01:33:18.86 144608  159 Ball Watches/Bent's Cycling Team
16 Robert O'Malley   Clermont, FL01:33:20.05 26458  131 Glory Racing
17 Michael Graham   Tampa, FL01:33:23.04 13862  153 Orlando Velo
18 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL01:33:32.42 20915  69 ZMotion Racing Team
19 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL01:34:21.94 85222  71 ZMotion Racing Team
20 Peter Pawlus   Sarasota, FL01:34:47.50 252549  155 Unattached
21 Carlos Soler   Longwood, FL01:35:16.24 104661  146 Team 19 Cycling
22 Alex Yarnall   Delray Beach, FL01:12:11.31 268644  79 ZMotion Racing Team
23 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL01:00:15.53 202293  70 ZMotion Racing Team
24 Giovanni Villalba (1 - Cat4)   Longwood, FL01:03:22.66 64284  172 Unattached
25 Mark Poteet   Tampa, FL01:03:36.72 232389  288 Unattached
26 Bradley Jefferson (1 - Cat3)   Tampa, FL00:46:13.72 199943  163 Ball Watches/Bent's Cycling Team
27 Steve Bodnaruk (1 - Cat5)   Port Orange, FL00:11:40.67 225719  177 Plan B Cycling/ Team Plan B

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Badia   Tampa, FL01:07:55.25 218267  147 Florida Velo #1
2 Michael Adams   Tampa, FL01:07:55.95 231630  445 Cross Creek Cycling Club-c4
3 Rene Fonseca   Clermont, FL01:08:51.76 181444  433 Unattached
4 chuck holstein   Lecanto, FL01:08:52.08 263775  99 Citrus Cycling
5 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL01:09:49.57 196540  426 Florida Velo #1
6 Peter Carlos   Coconut Grove, FL01:09:50.15 142009  403 Team Paisa
7 Ross Williams   Lakeland, FL01:09:52.94 38289  431 Ball Watches/Bent's Cycling Team
8 Steven Griffith   Boca Raton, FL01:09:53.23 195918  75 ZMotion Racing Team
9 Will Larson   Dunedin, FL01:09:53.28 196529  404 Gearlink Racing Inc.
10 Julius Aulisio   Lakeland, FL01:09:55.68 187514  447 Treasure Coast Cycling Association
11 Graham White   Altamonte Springs, FL01:09:56.53 271587  149 Florida Velo #1
12 Ron Ray   Ft Lauderdale, FL01:09:58.26 194704  74 ZMotion Racing Team
13 Stephen Gregorios   Long Beach, CA01:09:58.57 135047  434 Radsport Cycling Team
14 Thomas Katheder   Scottsdale, AZ01:10:01.86 165251  448 Orlando Road Club Inc
15 Mark Januskiewicz   Manchester, NH01:10:04.99 132809  405 Unattached
16 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL01:10:18.82 246899  76 ZMotion Racing Team
17 Thomas Kerr   Tampa, FL01:10:19.77 71876  446 Best Of The Bay Cyclist
18 Thomas Schneider   Jacksonville, FL01:10:29.34 152459  413 Florida Velo #1
19 Paul Schwartz   Winter Garden, FL01:13:03.10 246620  410 Orlando Road Club Inc
20 Tim Powers   Zephyrhills, FL01:13:03.29 228614  407 Citrus Cycling
21 Scott Snyder   Fort Pierce, FL01:13:41.70 50019  401 Treasure Coast Cycling Association
22 Michael Chiarella   Clearwater, FL01:14:16.04 253573  427 Florida Velo #1
23 Mark Stein   Tarpon Springs, FL01:04:11.53 33966  429 Florida Velo #1
24 Michael Rigby   Apopka, FL01:08:52.29 29871  428 Atlantic Shores Velo
25 Greg Pickren   Oldsmar, FL01:09:50.25 242627  416 Gearlink Racing Inc.
26 Patrick Schlager   Lawrence, KS01:15:42.52 103813  444 Unattached
27 Jorge Michelana   Miami Lakes, FL00:58:06.17 242143  149 Team Performance Fitness-delray Center

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Mullen   Oldsmar, FL01:09:52.84 104477  146 Florida Velo #1
2 Jeffery Golden   Kissimmee, FL01:09:54.97 131332  481 Jacksonville Racing Club
3 William Tittle   Fort Lauderdale, FL01:09:57.48 172355  72 ZMotion Racing Team
4 David Butcher   Lake Mary, FL01:09:59.08 141566  10 Glory Racing
5 Pascal Jugy   Clearwater, FL01:09:59.86 196983  485 Florida Velo #1
6 Greg Algood   Oldsmar, FL01:10:01.45 259650  480 Florida Velo #1
7 MICHAEL ROWE   Fort Lauderdale, FL01:11:12.58 287675  73 ZMotion Racing Team
8 Manuel Aguilera   Wellington, FL01:13:41.66 61905  Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
9 John Robson   Melbourne Beach, FL01:09:24.85 49260  482 Florida Sports Racing Team
10 W Edward Levins   Sarasota, FL01:14:18.62 122689  484 Unattached
11 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL00:11:17.58 105245  483 Unattached

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Collins   Canton, GA00:47:04.76 288702  413 Lake County Pal
2 James Mertens   Vero Beach, FL00:48:23.81 269208  412 Colavita Racing Inc.
3 Ann Weigel   Mckinney, TX00:48:57.98 288493  411 Lake County Pal
4 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:51:05.95 290669  487 Colavita Central Florida
5 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL00:52:01.11 274095  488 Unattached
6 Christopher Schilson   Bradenton, FL00:56:14.01 299813  40 Unattached
7 Hans Vandenberg   Eagle, CO00:56:38.86 296888  41 Unattached
8 Ocean Tennyson   01:00:06.40  466 Unattached
9 Nicolas Hernandez   00:38:36.57  46 Unattached

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Alonzo   Clermont, FL00:43:49.00 272822  196 Lake County Pal
2 Kailea Blazek   Clermont, FL00:43:56.25 272819  191 Lake County Pal
3 Victoria Nelson   Clermont, FL00:48:24.77 286684  Lake County Pal
4 briana luthman   Cocoa, FL00:51:13.24 282753  197 Colavita Racing Inc.

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL01:04:08.78 238203  80 ZMotion Racing Team
2 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL01:07:54.99 287211  86 Orlando Road Club Inc
3 Jordan Ward   01:08:03.74  479 Lake County Pal

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 john zuluaga   Miami, FL01:07:31.00 257825  Team Paisa
2 Jason Yaeger   Tampa, FL01:07:32.78 292025  229 Unattached
3 Timothy Killelea   Bristol, TN01:07:36.99 272407  193 Tristar Cycling Team
4 Ian McGauvran   Longwood, FL01:07:49.31 289108  195 Colavita Central Florida
5 Taylor Warren   Loveland, CO01:08:42.66 287780  194 Colavita Central Florida
6 Brandon Forman   Lakemary, FL01:08:44.90 287441  199 Colavita Central Florida

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennie Collins   Lake Mary, FL01:30:59.83 274388  160 Atlantic Shores Velo
2 Valeria Galeano   Miami Beach, FL01:31:00.93 218526  96 Aerospace
3 Tracy Cundiff (1 - Cat1)   Sarasota01:31:02.04 184045  Unattached
4 Julie Jerue   Lakeland, FL01:31:09.95 217819  173 Florida Velo #1
5 Emily Hirschman   Broomfield00:12:39.49 268992  97 ZMotion Racing Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matty ORourke   Miami, FL01:30:58.11 292876  98 Aerospace
2 Cynthia LaRoe   Eustis, FL01:31:20.99 289705  293 Orlando Road Club Inc
3 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL01:25:21.18 191535  83 ZMotion Racing Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoSpyCUOREOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee