Race Results for
PAL Cycle Race Omnium
Groveland, FL
(Event Information)
Criterium on 08/01/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Gaspari   01:05:24.48  65 ZMotion Racing Team
2 Winston David   Greenville, SC01:05:25.15 194743  62 ZMotion Racing Team
3 Gunter Hermanni   Miami, FL01:05:25.41 163923  16 Team Champion Porsche P/b Herbalife
4 Yip Tsang   Davie, FL01:05:25.82 204595  19 Team Champion Porsche P/b Herbalife
5 Nate Adler   North Palm Beach, FL01:05:27.37 203360  13 Florida United Bike Shops
6 Claudio Arone   01:05:27.65  92 Aerospace
7 Hector Pastorino   01:05:24.64  64 ZMotion Racing Team
8 Calixto Bello   Miami, FL01:05:24.84 280626  66 ZMotion Racing Team
9 Pedro Medina   Orlando, FL01:05:24.98 177274  22 Atlantic Shores Velo
10 Grant Potter   Parkland, FL01:05:24.98 73508  18 Team Champion Porsche P/b Herbalife
11 Garrett White   Broomfield , CO01:05:25.30 202202  23 Ten Speed Drive/ Bh Bicycles
12 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL01:05:25.35 247860  61 ZMotion Racing Team
13 Karel Sumbal   Jacksonville, FL01:05:25.55 225841  24 Beaches Velo Sport
14 Jorge Velez   01:05:26.32  28 Unattached
15 Juan Carlos Valera   Deland, FL01:05:27.16 212434  25 Atlantic Shores Velo
16 Stephen Selby (1 - Cat2)   Lake Mary, FL01:05:27.71 58557  156 Orlando Velo
17 Luis Zayas   Miami, FL01:05:28.04 193019  94 Aerospace
18 Miguel Luis   Hialeah, FL01:05:28.88 138708  15 Team Performance Fitness-delray Center
19 David O Carrion Marrero   01:05:30.58  26 Unattached
20 Diego Guzman   01:05:34.27  93 Aerospace
21 Ronaldo Tavares (2 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL01:05:48.05 235207  17 Team Champion Porsche P/b Herbalife
22 Christopher Deluise   Athens, GA01:05:48.16 166521  63 ZMotion Racing Team
23 Allison Anjos   Boca Raton, FL01:05:49.58 153443  20 Team Champion Porsche P/b Herbalife
24 Sheldon Serrao   Coral Springs, FL01:06:13.69 98426  21 Team Champion Porsche P/b Herbalife
25 Scott Dacunha   Lake Worth, FL01:05:18.75 197876  12 Wam Events Inc
26 Evanio Zimmermann   Miami, FL01:05:52.58 61028  29 Aerospace

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Vida   Lithia, FL01:05:25.23 60148  141 Aj's Bikes & Boards
2 Didier Fresne   Lutz, FL01:05:25.71 289531  143 Orlando Velo
3 Eric Stubbs   Gainesville, FL01:05:26.35 255870  168 352 Racing P/b Bikes And More
4 Douglas Pitts   Inverness, FL01:05:26.75 105325  133 Citrus Cycling
5 Alexander Montoya   Houston, TX01:05:35.44 252256  170 Orlando Road Club Inc
6 Michael Bachman   Boulder, CO01:05:38.33 276348  438 University Of Florida
7 Christopher Bennett   Brunswick, GA01:05:39.98 258833  169 Unattached
8 Colin Rice   Orlando, FL01:05:27.63 226235  90 Orlando Velo
9 Sean O'Neill   Miami, FL00:51:18.20 276271  140 Unattached
10 Todd Barczak   Winter Park, FL00:40:13.44 218682  136 Orlando Velo
11 John-Paul Russo   Oakland, FL00:33:43.49 219827  137 Colavita Racing Inc.
12 Donaldo Cuadra   Miami, FL00:23:00.10 204035  95 Aerospace
13 Michael Boyco   Hollywood, FL00:20:55.38 276631  439 Unattached
14 Roger Montes   Brooklyn, NY00:22:57.69 203753  158 Cycle Logic

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ledy Alonso   Opa Locka, FL00:36:57.56 288822  436 Team Performance Fitness-delray Center
2 Johnathan Moon   Boca Raton, FL00:36:58.15 271059  435 Unattached
3 Francisco Hernandez   Orlando, FL00:37:17.72 285509  418 Armada Racing
4 Chris Slack   Venice, FL00:37:18.61 270967  422 Unattached
5 Keith Richards   Gainesville, FL00:37:18.66 222964  406 352 Racing P/b Bikes And More
6 John Manwaring   Oviedo, FL00:37:20.18 261036  442 Team Color New-bike Works
7 Joel Leffler   Coral Springs, FL00:37:20.44 152167  77 ZMotion Racing Team
8 Eric Brewer   Orlando, FL00:37:20.75 286798  142 Orlando Road Club Inc
9 Doug Zerbarini   Golden, CO00:37:20.91 88918  443 Gearlink Racing Inc.
10 Michael Odom   Land O Lakes, FL00:37:20.94 288644  420 Unattached
11 Lucas Wardein   Naples, FL00:37:20.97 233364  85 Orlando Road Club Inc
12 Roy Foley   Lithia, FL00:37:21.98 280524  441 Aj's Bikes & Boards
13 Sean Doherty   Austin, TX00:37:22.46 264051  417 Armada Racing
14 Mark Brooks   Ormond Beach, FL00:37:22.47 194742  440 Orlando Road Club Inc
15 John Gibson   Fleming Island, FL00:37:19.19 249400  412 Colavita Racing Inc.
16 James McConnell   Orlando, FL00:38:51.55 176305  89 Orlando Road Club Inc
17 Luis Torres   Orlando, FL00:37:24.34 287136  437 Orlando Road Club Inc
18 Milton Hidalgo   Miami Lakes, FL00:38:51.93 16115  423 Unattached
19 Ryan Burns   Lebanon, TN00:37:41.80 250492  87 Orlando Road Club Inc
20 Michael Suver   Tavares, FL00:17:00.06 271441  414 Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 angel cantero   Tampa, FL00:29:23.81 290108  290 Unattached
2 Kyle Dallmann   00:29:26.31  238 Florida Velo #1
3 Rick Christenberry   Lithia, FL00:29:33.41 286772  236 Aj's Bikes & Boards
4 Peter Young   00:29:34.79  31 Unattached
5 Taylor Norton   00:29:35.49  234 Unattached
6 Scott Lameier   00:29:37.36  233 AJ'S BIKES AND BOARDS
7 todd brandenburg   Clermont, FL00:29:37.45 288647  33 Orlando Road Club Inc
8 Tim Reifschneider   Nokomis, FL00:29:41.45 29473  231 Durango Wheel Club
9 Mark Poteet   Tampa, FL00:29:50.31 232389  288 Unattached
10 James LEWIS III   00:29:50.40  230 Unattached
11 Tony Perez   Wesley Chapel, FL00:29:54.01 239848  291 Florida Velo
12 Scott Acheson   00:29:54.40  235 Unattached
13 Bruno Moreira   00:29:57.22  287 Unattached
14 Joseph Yaeger   Lakeland, FL00:30:07.46 292027  229 Unattached
15 Brandon Forman   Lakemary, FL00:30:28.15 287441  239 Colavita Central Florida
16 Rolando Hernandez   Tampa, FL00:30:44.11 286862  27 Unattached
17 Dan Carson   Jensen Beach, FL00:27:22.16 290529  228 Unattached
18 Steven Lykens   00:27:22.38  35 Unattached
19 Terence Gaar   Naperville, IL00:27:23.31 287789  32 Unattached
20 Byron Trimble   00:30:43.97  34 Unattached
21 Gerardo Vargas   Kissimmee, FL00:30:07.79 254010  38 Unattached
22 Thomas Hiles   00:17:34.15  289 Unattached
23 Josh Hamrick   00:11:42.37  37 Unattached

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vance James   Lakeland, FL00:39:50.82 47935  161 Ball Watches/Bent's Cycling Team
2 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL00:39:50.90 20915  69 ZMotion Racing Team
3 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL00:39:50.95 15755  166 Bike America Racing Team
4 John Murray   Ocala, FL00:39:51.20 50974  164 Chester County Cycling Foundation
5 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL00:39:51.46 11814  67 ZMotion Racing Team
6 Kurt Phillips   Lakeland, FL00:39:51.49 49190  138 Ball Watches/Bent's Cycling Team
7 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL00:39:51.51 138423  135 Orlando Road Club Inc
8 Talmadge Mincey   Signal Mountain00:39:51.55 272296  139 Cycle Logic
9 Carlos Soler   Longwood, FL00:39:51.60 104661  146 Team 19 Cycling
10 Peter Pawlus   Sarasota, FL00:39:51.65 252549  155 Unattached
11 David Alexandrou   Lutz, FL00:39:51.72 122403  134 Unattached
12 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL00:39:52.10 202293  70 ZMotion Racing Team
13 Julio Rojas   Pompano Beach, FL00:39:52.18 175402  68 ZMotion Racing Team
14 Curtis Juteram   Minneola, FL00:39:52.31 63944  165 Bike America Racing Team
15 Alex Yarnall   Delray Beach, FL00:39:52.67 268644  79 ZMotion Racing Team
16 Adam Baskin   Clermont, FL00:39:52.95 88669  91 Ball Watches/Bent's Cycling Team
17 Geoffrey Lanier   Odessa, FL00:39:53.36 84904  152 Orlando Velo
18 Robert O'Malley   Clermont, FL00:39:54.20 26458  131 Glory Racing
19 Michael Graham   Tampa, FL00:39:55.07 13862  153 Orlando Velo
20 Rob Robins   Gainesville, FL00:39:55.10 239969  157 Cycle Logic
21 Jonathan Borowski   Ocala, FL00:39:56.43 172028  162 Unattached
22 Kenneth Sallot   Gainesville, FL00:40:07.95 264564  155 Cycle Logic
23 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL00:40:15.24 85222  71 ZMotion Racing Team
24 Jon Meyer   Deltona, FL00:40:22.05 248178  148 Orlando Road Club Inc
25 Bradley Jefferson (1 - Cat3)   Tampa, FL00:40:34.08 199943  163 Ball Watches/Bent's Cycling Team
26 Chris Bishop   Lakeland, FL00:40:52.37 144608  159 Ball Watches/Bent's Cycling Team
27 Stephen Selby (1 - Cat2)   Lake Mary, FL00:41:45.94 58557  156 Orlando Velo
28 Joseph Hamilton   Orlando, FL00:38:04.95 103846  147 Team 19 Cycling
29 John Hovius   00:40:28.85  150 Unattached
30 Eric Brewer   Orlando, FL00:41:49.10 286798  142 Orlando Road Club Inc

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Carlos   Coconut Grove, FL00:42:57.24 142009  403 Team Paisa
2 Stephen Gregorios   Long Beach, CA00:42:57.53 135047  434 Radsport Cycling Team
3 Ross Williams   Lakeland, FL00:42:58.52 38289  431 Ball Watches/Bent's Cycling Team
4 Steven Griffith   Boca Raton, FL00:42:59.56 195918  75 ZMotion Racing Team
5 Graham White   Altamonte Springs, FL00:43:00.06 271587  149 Florida Velo #1
6 Rene Fonseca   Clermont, FL00:43:19.50 181444  433 Unattached
7 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL00:43:31.27 196540  426 Florida Velo #1
8 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL00:43:31.79 246899  76 ZMotion Racing Team
9 chuck holstein   Lecanto, FL00:43:33.01 263775  99 Citrus Cycling
10 Mark Stein   Tarpon Springs, FL00:43:36.85 33966  429 Florida Velo #1
11 Ron Ray   Ft Lauderdale, FL00:43:37.07 194704  74 ZMotion Racing Team
12 Ken Janata   Windermere, FL00:43:37.39 179100  430 Orlando Road Club Inc
13 Michael Chiarella   Clearwater, FL00:43:37.59 253573  427 Florida Velo #1
14 Thomas Schneider   Jacksonville, FL00:43:37.60 152459  413 Florida Velo #1
15 Mark Januskiewicz   Manchester, NH00:43:37.63 132809  402 Unattached
16 Michael Odom   Land O Lakes, FL00:43:37.80 288644  420 Unattached
17 Alan Badia   Tampa, FL00:43:37.92 218267  147 Florida Velo #1
18 Will Larson   Dunedin, FL00:43:38.76 196529  404 Gearlink Racing Inc.
19 Tracy Mullins   Winter Garden , FL00:43:38.77 247173  411 Armada Racing
20 Michael Rigby   Apopka, FL00:43:41.55 29871  428 Atlantic Shores Velo
21 Greg Pickren   Oldsmar, FL00:43:48.64 242627  416 Gearlink Racing Inc.
22 Scott Snyder   Fort Pierce, FL00:43:22.08 50019  401 Treasure Coast Cycling Association
23 Tim Powers   Zephyrhills, FL00:43:46.82 228614  407 Citrus Cycling
24 Luis Hernandez Jr   Debary, FL00:35:46.81 230518  408 Armada Racing

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascal Jugy   Clearwater, FL00:30:09.04 196983  485 Florida Velo #1
2 Frank Mullen   Oldsmar, FL00:30:09.33 104477  146 Florida Velo #1
3 Jeffery Golden   Kissimmee, FL00:30:10.32 131332  481 Jacksonville Racing Club
4 William Tittle   Fort Lauderdale, FL00:30:10.48 172355  72 ZMotion Racing Team
5 Robert Lecznar   New Port Richey, FL00:30:11.17 238352  489 Gearlink Racing Inc.
6 Daniel Green   Windermere, FL00:30:11.93 98922  11 Glory Racing
7 Manuel Aguilera   Wellington, FL00:30:11.96 61905  Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
8 David Butcher   Lake Mary, FL00:30:12.44 141566  10 Glory Racing
9 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL00:30:14.44 105245  483 Unattached
10 John Robson   Melbourne Beach, FL00:30:16.29 49260  482 Florida Sports Racing Team
11 W Edward Levins   Sarasota, FL00:31:48.69 122689  484 Unattached
12 MICHAEL ROWE   Fort Lauderdale, FL00:31:48.79 287675  73 ZMotion Racing Team

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:16:26.35 290669  487 Colavita Central Florida
2 James Mertens   Vero Beach, FL00:16:26.40 269208  412 Colavita Racing Inc.
3 Nicholas Collins   Canton, GA00:16:27.33 288702  413 Lake County Pal
4 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL00:17:19.14 274095  488 Unattached
5 Ann Weigel   Mckinney, TX00:17:43.77 288493  411 Lake County Pal
6 Michael Hernandez   Clermont, FL00:17:57.88 296605  474 Lake County Pal
7 Ocean Tennyson   00:18:35.98  466 Unattached
8 Brittany Nelson   00:16:19.69  Lake County Pal

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kailea Blazek   Clermont, FL00:15:59.16 272819  191 Lake County Pal
2 Christopher Alonzo   Clermont, FL00:16:00.08 272822  196 Lake County Pal
3 briana luthman   Cocoa, FL00:16:26.88 282753  197 Colavita Racing Inc.
4 Jacob Hernandez   Clermont, FL00:16:30.19 296602  198 Lake County Pal
5 Victoria Nelson   Clermont, FL00:17:28.74 286684  Lake County Pal
6 Michael Nelson   00:18:49.07  Unattached

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL00:16:00.34 238203  80 ZMotion Racing Team
2 Lucas Wardein   Naples, FL00:16:00.35 233364  85 Orlando Road Club Inc
3 Ryan Burns   Lebanon, TN00:16:03.17 250492  87 Orlando Road Club Inc
4 Jordan Ward   00:13:50.00  479 Lake County Pal
5 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL00:13:53.22 287211  86 Orlando Road Club Inc

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 john zuluaga   Miami, FL00:16:00.40 257825  Team Paisa
2 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL00:16:00.58 238204  82 ZMotion Racing Team
3 Timothy Killelea   Bristol, TN00:16:00.69 272407  193 Tristar Cycling Team
4 Ian McGauvran   Longwood, FL00:16:00.71 289108  195 Colavita Central Florida
5 Taylor Warren   Loveland, CO00:16:01.40 287780  194 Colavita Central Florida
6 Jason Yaeger   Tampa, FL00:16:01.96 292025  Unattached
7 Brandon Forman   Lakemary, FL00:16:02.32 287441  199 Colavita Central Florida
8 Kyle O'Brien   Murrieta, CA00:16:04.24 195723  192 Virginia Beach Wheelmen

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Cundiff (1 - Cat1)   Sarasota00:40:44.87 184045  Unattached
2 Julie Jerue   Lakeland, FL00:40:45.22 217819  167 Florida Velo #1
3 Jennie Collins   Lake Mary, FL00:42:39.35 274388  160 Atlantic Shores Velo
4 Valeria Galeano   Miami Beach, FL00:42:39.89 218526  96 Aerospace
5 Emily Hirschman   Broomfield00:41:24.88 268992  97 ZMotion Racing Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matty ORourke   Miami, FL00:42:39.67 292876  98 Aerospace
2 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL00:42:40.94 191535  83 ZMotion Racing Team
3 Cynthia LaRoe   Eustis, FL00:42:03.06 289705  293 Orlando Road Club Inc
4 Cynthia Manning   Orlando, FL00:42:41.32 287064  88 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee