Race Results for
Chris Thater Memorial-26th Annual
Binghamton, NY
(Event Information)
Criterium on 08/29/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Master Men 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aubrey Gordon   Reading, PA 45388   
2 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   
3 Gregory Cushing      
4 Glenn Swan   Freeville, NY 47399   
5 Andrew Van Kuren   Manchester, NH 63621   
6 Walter Risse   Warren, NJ 92846   
7 Keith Ford   Enfield, NH 61568   
8 Chuck Carnila   Feasterville, PA 45169   
9 Brent Aquino      
10 Scott Sommers   New York Mills, NY 181657   
11 Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907   
12 Mark Januskiewicz   Manchester, NH 132809   
13 Bruce Camacho      
14 Phill Vermette      
15 John Hamilton   Williamsport, PA 157136   
16 Thomas Emrich   Henrietta, NY 85533   
17 Frank Mesi (1 - Cat3)   East Aurora, NY 220917   
18 Carl Nelson   Jamaica, NY 231618   
19 Bob Hachadoorian   Wilmington, DE 82861   
20 Peter Hoag   Dansville, NY 194738   
21 Keith Davies   Santa Rosa, CA 53169   
22 Steven Tinston   Blauvelt, NY 77226   
23 Kevin Saint Clair   Philadelphia, PA 92253   
24 Jay Gaunt   Lock Haven, PA 40113   
25 Stanslav Blazer      
26 Charles Rhoades   Binghamton, NY 287710   
27 Cliff Six   Syracuse, NY 263897   
28 Ron Livingston   Paoli, PA 67286   
29 Lee Palmateer (2 - Cat3)   Athens, NY 208654   
30 Michael Tacci   Downingtown, PA 50310   
31 Mark Feher   Little Meadows, PA 48706   
32 David Paccone   Skaneateles, NY 273591   
33 George Elmy (1 - Cat4)   Endicott, NY 242652   
34 Johnnie Edghill      

- Master Men 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Aquino      
2 Roger Aspholm   Haworth, NJ 136195   
3 Stephan Kincaid      
4 Emile Abraham      
5 Mark Warno      
6 John Loehner   New York, NY 47769   
7 Lance Johnson   Amherst, NY 283421   
8 Patrick Ruane   Bow, NH 30782   
9 Jake Lifson   Pittsburgh, PA 43355   
10 Jim Baldesare      
11 Kevin Molloy   New York, NY 24736   
12 Dave Fuentes (1 - Cat1)   Herndon, VA 58598   
13 Matthew Dickinson      
14 Chip Hoover      
15 Wilson Vasquez      
16 Krysztof Kurzawinski      
17 Paul Chooweenem   Ozone Park, NY 157345   
18 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   
19 Bruce Rohdenburg      
20 J. Alain Ferry   Boston, MA 42920   
21 Mike Spangenberg      
22 Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907   
23 Karl Rahn   New York, NY 92839   
24 N/A   Xxxxx, NY 178021   
25 Marc Boudreau      
26 Greg Melone   Groton, MA 23985   
27 Phill Vermette      
28 Adrian Hedderman      
29 Yanni Papadopoulos      
30 Eduardo Maset      
31 Mike Hefner      
32 Marc Bertucco      
33 Jeff Hoover      
34 David Hansen      
35 Marco Salvati      
36 Rodney McEwan      

- category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 first last      

- Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Knowles   Hamburg, NY 275435   
2 Scott Savory   South Ozone Park, NY 297263   
3 Stanislav Blazek      
4 John Hertzler   Addison, NY 278839   
5 Danny Chee   Ozone Park, NY 295233   
6 Jose Felipe Alvergue   Buffalo, NY 285220   
7 Peter Hoag   Dansville, NY 194738   
8 Steven Smith   Cooperstown, NY 230707   
9 Bruce Camacho      
10 Joshua Miner   Binghamton, NY 281199   
11 Nick Zito   Pittsford, NY 266591   
12 Scott Sommers   New York Mills, NY 181657   
13 Steven Gates   West Winfield, NY 208575   
14 Jeff Hoover   Liverpool, NY 247979   
15 Michael Grygus   Endwell, NY 263571   
16 Eli Robinson   Ithaca, NY 261543   
17 John Novak   Tunkhannock, PA 267764   
18 Matthew Howey   Exton, PA 16934   
19 Desmond Griffith   Brooklyn, NY 163845   
20 Mark Bartsch   Horseheads, NY 291065   
21 David Hansen      
22 Michael Kumiega   Binghamton, NY 105935   
23 Daniel Zotter   Schenectady, NY 228556   
24 Justan Germano (1 - Cat5)   Raleigh, NC 242491   
25 Curtis White   Delanson, NY 234696   
26 Cliff Six   Syracuse, NY 263897   
27 Nathan Sentz   Cooperstown, NY 215130   
28 Christopher Jones   Johnson City, NY 294390   
29 David Yacobelli   Endicott, NY 80453   
30 Charles Rhoades   Binghamton, NY 287710   
31 Derek Wojkun   Cambridge, NY 275973   
32 Rick Randall   Honeoye Falls, NY 291677   
33 Owen Conlow (2 - Cat5)   Brooklyn, NY 286887   
34 Philip Nesbitt   Churchville, NY 268155   
35 Kurt Woodruff   Baldwinsville, NY 227182   
36 Sean Whitehurst   South Windsor, CT 257844   
37 Jeffery Roshko   Slate Hill, NY 274499   
38 Steven Sperling   Grand Junction, CO 204146   
39 Andrew Williams   Binghamton, NY 286915   
40 Aaron Dinoto   Rochester, NY 200543   
41 Phil Jahnke   Brooklyn, NY 222646   
42 Michael Morgan   Binghamton, NY 227149   
43 Matthew Balch   Rochester, NY 260175   
44 Gregory Smaldone   Davis, CA 289507   
45 Steve Burdette   Big Flats, NY 279283   
46 Jonathan Sussman   Cambridge, MA 296768   
47 Joe Walker   Binghamton, NY 203233   
48 Brandon Milet   Atten.cycling Coach  276068   
49 Marco Salvati      
50 Ron Ferreira      
51 Owen Wood   Rochester, NY 53673   
52 David Paccone   Skaneateles, NY 273591   
53 Ed Dailey   Sayre, PA 274850   
54 Mwalimu Lovelace (3 - Cat5)   Brooklyn, NY 281792   
55 Travis Norman   Hopewell Junction, NY 286342   

- Cat 3/4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Schryver   Rochester, NY 31818   
2 Deb Killman   New York, NY 259334   
3 Danielle Ruane   Bow, NH 292549   
4 Kristin Lotito   West Hempstead, NY 271858   
5 Traci Mariniello   Williamsville, NY 198115   
6 Jessica Berry   Durango, CO 280554   
7 Erica Adelberg   New York, NY 242487   
8 Gaetane Perreault   Syracuse, NY 27772   
9 Shana Lydon   Rochester, NY 259894   
10 Dori Buckethal   Glenwood, MD 257747   
11 Michelle Hughes   Jackson Heights, NY 279735   
12 Elizabeth Tyrell   Annandale, NJ 49047   
13 Pam Gass   Saint Simons Island, GA 157134   
14 Ruth Sherman   Spencer, NY 278482   
15 Charlsie Donnelly   Van Etten, NY 225684   
16 Karla Eisch   Vestal, NY 172399   
17 Margaret Thompson   Clinton, NY 35453   
18 Marsha Kapinus   Chenango Forks, NY 197102   
19 Laura Lamash   Binghamton, NY 260606   
20 Angela Acey   Barneveld, NY 294836   

- Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney McEwan      
2 Lance Lacy   Edgewater, MD 255397   
3 John Lowry   Keene, NH 68474   
4 Gary Aspnes   Rockville, RI 208131   
5 Ryan Serbel   Hartford, CT 293409   
6 Brendan Housler   Rochester, NY 278407   
7 Kevin Yarde   Springfield, MA 171134   
8 Matthew Latyszonek   Arlington, VA 128948   
9 Charles Hanlon   Phoenixville, PA 237360   
10 Willie Payton   Brooklyn, NY 137827   
11 Eric Salzer   Chesterbrook, PA 237411   
12 Robin Carpenter   Philadelphia, PA 229481   
13 Brendan Flannagan   Endicott, NY 197507   
14 Dan Hertzler   Addison, NY 278607   
15 Lawrence Uhrlass   East Northport, NY 244597   
16 Andrew Kriete   Watertown, MA 210701   
17 Rick Parr   Canton, OH 27316   
18 Paul Eisele   Andes, NY 253966   
19 Sergey Shteyn   Staten Island, NY 234099   
20 David Kurzawinski      
21 Drew Scoles   Elm Grove, WI 221137   
22 Andrew Lytwynec   Rochester, NY 271211   
23 Andrew Walsh   Hackensack, NJ 251325   
24 Paul Dolan   New Milford, CT 224149   
25 Steve Sandacz   Wayne, PA 135690   
26 Marc Polsinelli      
27 Norges Cykleforbund      
28 Stephen Sloan   Sidney, NY 241757   
29 Daniel Barney   Fairport, NY 230661   
30 Jeff Dolan   Boulder, CO 276421   
31 Mike Canestaro   Dayton, OH 195585   
32 Nathan Piche   Hoosick Falls, NY 277471   
33 Robert Dietrick   Farmington, NY 204710   
34 Eduardo Maset      
35 Howard Uhrlass   Johnson City, NY 52342   
36 Matt Goedeke   Selkirk, NY 271259   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyUSACDFBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee