Race Results for
Wildflower Rush - MSC 4
Crested Butte, CO
(Event Information)
Mountain Cross on 06/20/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wyatt FREIER   39.50  1023 
2 Sawyer Cousineau   Tabernash, CO35.74 282736  589 
3 Devon MCDADE   35.53  927 Mojo Wheels
4 Kaleb Collins   Masonville, CO35.39 278425  1091 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collin Hudson   Longmont, CO28.15 256052  859 Team Kozos
2 Chase Nelson   Littleton, CO30.58 264517  802 
3 Roy Benge   Carbondale, CO30.45 246529  566 Team Geronimo
4 robert pettit   Basalt, CO32.23 267136  519 Team Geronimo
5 Matthew Branney   Littleton, CO28.47 219366  545 RPM/Yeti
6 Riley Farrar   Amarillo, TX31.34 281838  604 
7 Tyler Spence   Carbondale, CO34.95 248811  714 Team Geronimo
8 Kellen Lutz   Fraser, CO31.43 265510  983 Totally Wired Cyclery
9 Zachary Proctor   Centennial, CO30.52 289154  869 Mojo Wheels
10 Tanner Spence   Carbondale, CO31.36 246796  713 Team Geronimo
11 Steven Gibson   Flagstaff, AZ32.18 283571  609 Absolute Bikes
12 Alex BLOOMFIELD   32.96  572 Rocky Mountain Roastery
13 Cameron Ory   Denver, CO33.20 230691  685 Mojo Wheels
14 Liam Seagle   Denver, CO35.99 282764  706 Mojo Wheels
15 julian dresler   Flagstaff, AZ36.77 297613  594 
16 Connor Hodge   Durango, CO40.41 263836  976 Bitterbrush Cycles

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Lambert   Centennial, CO33.49 286155  654 Mojo Wheels
2 Ben Weger   Englewood, CO31.57 287114  965 Mojo Wheels
3 Derek Dresler   Flagstaff, AZ34.42 297226  593 AZ Bikes
4 ausitn chipman   Durango, CO30.01 290097  541 Team Kozos
5 Daniel Lamont   Denver, CO33.99 295518  1055 Mojo Wheels
6 Ben Robinson   Centennial, CO34.11 286829  698 Mojo Wheels
7 Nick Mullen   Arvada, CO38.55 286530  681 
8 Dakota Collins   Masonville, CO32.32 278419  1090 
9 Wiliam Beilke   Aurora, CO37.23 267179  1034 Mojo Wheels
10 Ryan Dumais   Golden, CO54.96 286108  595 Mojo Wheels
DNS Wylie Brownell   Carbondale, CODNS 280478  543 
DNS Thomas BALUE IV   DNS  563 661 / Royal / Kore
DNS Logan Duhnkrack   Golden, CODNS 297809  962 SMBA

Men - Cat 3 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian BURR   34.54  930 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Kelley   Riverton, UT26.72 264805  1017 Cafe Rio
2 Lear MILLER   27.32  675 
3 Dillon Lemarr   Amarillo, TX26.33 291074  660 One Ghost Industries
4 Matson Hunter   Tijeras, NM26.96 281707  924 Bikeworks Albuquerque
5 Madison Bailey   Carbondale, CO27.46 227702  852 RPM / Yeti
6 Chase DeMeulenaere   Basalt, CO29.68 264550  956 Team Nine7Zero
7 Alec Toney   Basalt, CO28.95 278324  505 Team Geronimo
9 Matt Lees   Denver, CO27.87 241008  862 Mojo Wheels
10 Rory Eastman   Peralta, NM28.02 258304  1092 RPM/Yeti
11 Joe Hickey   Boulder, CO29.20 230679  975 Orbit Racing
12 Trevor Haley   Evergreen, CO29.29 198616  621 Mojo Wheels
13 Riley Strickland   Amarillo, TX29.45 281230  716 One Ghost Industries
14 Wade Harrison   Lyons, CO31.07 251302  776 Bitterbrush Cycles
15 Douglas Harris   Castle Rock, CO31.63 227941  624 Mojo Wheels
16 Paul McSparin   Frisco, CO31.73 294143  674 Wolf Rock Racing/Trek/Maxxis/661/Christy
17 Sam Beckett   Conifer, CO29.47 236505  565 Mojo Wheels
18 Luke CUTLER   29.61  966 Crested Butte Mountain Sports Team
19 David Renne   Littleton, CO30.90 257929  514 Mojo Wheels
20 Jacob Branney   Boulder, CO31.63 219375  546 Terminal Velocity Racing
21 Eric SHULTZ   31.95  707 Absaroka Bicycles
22 Sean Matanovich   Golden, CO32.01 277272  944 Mojo Wheels
23 Tony Golenz   Littleton, CO33.20 286630  612 Mojo Wheels
24 Sam MORRISON   46.48  957 High Society
DNS colin pickett   Crested Butte , CODNS 288103  518 
DNS Josh Conroy   Evergreen, CODNS 280785  538 Yeti Cycles
DNS Gus Berg   Basalt, CODNS 280790  547 Team Geronimo
DNS Joe Magnetti   Westminster, CODNS 246508  668 Orbit Racing
DNS Daniel Waltermire   Castle Rock, CODNS 263879  730 Mojo Wheels
DNS Zach Johnson   Nederland, CODNS 246433  934 Terminal Velocity Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Ingersoll   Broomfield, CO31.81 281947  860 Orbit Racing
2 Kendall Williams   Superior, CO35.83 230156  969 Kenda/colorado Power Sports
3 Matt Parke   Denver, CO32.74 278454  689 Canyon Cycles
4 Matt Ripley   Greenwood Vlg, CO32.02 230682  895 Terminal Velocity Racing
5 James OTTO   34.52  992 
DNS Ben Conroy   Evergreen, CODNS 280786  536 Yeti Cycles
DNS Price Seliger   Denver, CODNS 285344  901 Dirt Labs / Thug Mansion Racing / Dean O

Men - Cat 2 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Noroian   Thornton, CO29.20 290035  520 Trek Bikestore Boulder / Boulder MTN Rac
2 Andrew HEINE   31.10  892 Wheatridge Cyclery
3 Scott Richards   Boulder, CO33.29 263444  819 Orbit Racing
4 Kazzy SAITO   34.23  910 Me - Fool!
5 Michael Monsauret   Aspen, CO34.04 246557  921 Terminal Velocity Racing
6 Christopher HAWKINS   34.58  889 
7 Steve King   Denver, CO35.65 230516  647 Mojo Wheels
8 Scott Branney   Highlands Ranch, CO38.25 237847  544 RPM/Yeti
9 Jack Serra Jr   Highlands Ranch, CO36.62 264067  873 Bikesource
DNS Brian Rief   Colorado Springs, CODNS 278994  513 Mojo Wheels

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teddy Benge   Carbondale, CO26.88 227700  567 RPM / Yeti
2 Sam Powers   Lyons, CO27.04 254261  815 Redstone Cyclery
3 James Ontiveros   Boulder, CO27.06 179629  804 Staats Bikes
4 Samuel Stevens   Carbondale, CO26.94 217240  508 Yeti Fox Regional
5 Harrison Ory   Denver, CO27.47 230690  686 Mojo Wheels
6 Andy Proctor   Dillon, CO27.76 218094  516 RPM / Yeti
7 Craig Lange   Any Town, CO31.21 239734  656 Mojo Wheels

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Russell   Fort Collins, CO28.51 217448  90 Mafia Racing/CBA/Road 34/Mavic
2 Keaton Ward   Colorado Springs, CO28.15 191175  898 
3 Max Beard   Englewood, CO27.98 236042  945 Yeti/RPM
4 Troy D'Elia   Moreno Valley, CA26.16 224206  855 Foes Racing
5 Daniel Godard   Austin Tx28.04 254239  888 Mojo Wheels
6 Joel Shelton   Tucson, AZ31.54 252569  827 Mongoose/Azonic/MRP
7 Casey Norton   Colorado Springs, CO31.03 183863  1019 Giant / RockShox
8 Sergio Reynoso   Basalt, CO28.58 283246  1079 
9 Kelley Kurtz   Rapidcity, SD27.88 288909  653 Transition Bike Co / Green Mtn Sports
10 Jeffrey Kamper   Littleton, CO28.79 230683  894 Mojo Wheels
11 Travis Elmblad   Lakewood, CO34.87 276575  1087 Secret Cyclery
DNS Jose Garcia   Colorado Springs, CODNS 222073  906 

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Halverson   Brookfield, CT26.25 226996  1032 Factory Staats
2 John Lewis   Henderson, CO33.30 261966  662 Wheatridge Cyclery
3 Shawnee McGovern   Boulder, CO28.42 83560  522 Orbit Racing
4 Brian Pier   Golden, CO29.02 192988  517 Yeti Cycles
5 Steve Valenti   Winter Park, CO28.06 194106  838 
6 James Gillespie   Golden, CO30.57 215566  772 Mojo Wheels
7 Evan Chute   Golden, CO29.93 180833  540 RPM/Yeti
8 Chris Webb   Lakewood, CO32.41 266715  1029 Monster Drop Shop
9 Curt Clemetson   Aspen, CO31.02 279045  539 Dead Bros
10 Santiago Garcia   Central City, CO33.06 179289  857 Secret Cyclery
11 Gary Bischoff   Durango, CO35.38 102948  568 Nema / Magura / Azonic
DNS Wade Wilderman   Fraser, CODNS 38221  504 Team Totally Wired
DNS Jeff Kegu   Leadville, CODNS 245608  526 Motor Tabs/SDG/ODI/E13/661/Crank Bros

Men - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Petr Hanak   Winter Park, CO25.05 222617  82 
2 Joseph Backus   Mesa, AZ25.42 245339  137 Factory Staats
3 Thomas Tokarczyk   Durango, CO26.37 105533  131 Jamis Bikes
4 Michael Buell   Nederland, CO26.35 202502  75 Team Geronimo
5 Rudy Unrau   Boulder, CO26.38 213776  22 Yeti Fox Regional
6 Brian Ballard   Broomall, PA26.37 2429  40 Mojo Wheels
7 TJ Fisker   Tucson, AZ27.27 200762  102 Mafia Racing
8 Jamas Stiber   Vail, CO26.81 14  63 Stiber Racing
9 Joey Schusler   Boulder, CO24.93 201238  30 Yeti Fox National
10 Chris Boice   Albuquerque, NM24.94 215006  39 Yeti Fox National
11 Mitch Ropelato   Ogden, UT25.21 240150  60 Cafe Rio / Canfield Brothers
12 Brian Buell   Jamestown, CO25.56 218052  74 Team Geronimo
13 Heikki Hall   Durango, CO25.83 117452  112 E13
14 Mike Kreger   Louisville, CO26.13 194108  98 Sol Vista Bike Park
15 Jordan Rupe   Wilson, WY26.99 235836  129 Team Totally Wired
16 Tim Sharp   Denver, CO27.00 194305  28 Yeti / Dean Optics / Sol Vista
17 Ross Milan   Denver, CO24.68 173237  36 Yeti Fox National
18 David Ziegman   Wheatridge, CO25.43 111812  16 Yeti Fox Racing Team
19 Trevor Hallenbeck   Highlands Ranch, CO26.15 215085  103 Mojo Wheels
20 Camilo SANCHEZ   26.20  31 Yeti Fox Regional
21 Cody Wilderman   Fraser, CO26.24 135075  19 Yeti Fox Regional
22 Deider Barrick   Fort Collins, CO26.63 269589  68 Mafia Racing/Rooly/Maxxis/661/Sunline Ra
23 Szymon Kowalski   Lakewood, CO26.63 192143  81 Mojo Wheels
24 Billy DeLaCroix   Boulder, CO27.35 181334  125 Orbit Racing
25 Blair Reed   Boulder, CO27.90 201148  23 Orbit Racing
26 Chase Bohn   Kekaha, HI28.21 268851  107 Versus Cycles
27 Brian Peters   Vail, CO28.48 180839  57 
28 Michael Johnson   Gunnison, CO31.35 261366  139 CBMP
29 Shawn Neer   Arvada, CO31.61 203249  35 Orbit Racing
30 Michael Ontiveros   Boulder, CO32.05 170545  88 
31 Dante Harmony   Tucson, AZ32.22 192657  97 All Mountain Cyclery/Hayes
DNS Chris Hale   Grand Junction, CODNS 256493  51 Factory Staats
DNS Ryan Sutton   Gunnison, CODNS 81116  147 Me
DNF Taylor Cuisinot   Nevada City, CADNF 217973  134 Xtreme Outfitters

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Stevens   Carbondale, CO40.73 281802  933 
2 Danika Gillespie   Golden, CO46.46 281211  771 Mojo Wheels

Women - Cat 3 - 15-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna HAAS   57.27  616 
DNS Avivah Hotimsky   Grand Junction, CODNS 265185  1093 

Women - Cat 2 - 15-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lana Lawson   Palmer Lake, CO39.07 284083  523 Canyon Cycles
DNS Netana HOTIMSKY   42.25  1094 Over the Edge

Women - Cat 1 - 15-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christen Boyer   Aspen, CO33.61 248742  946 One Ghost Industries
2 Katy Monger   Avon, CO36.61 286012  977 Mojo Wheels
3 Soraya Khalje   Denver, CO34.79 247193  525 Orbit Racing
DNS Sage Wilderman   Fraser, CODNS 199903  24 Team Totally Wired

Women - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Harmony   Tucson, AZ30.81 191051  96 Vixen Racing/Loeka/All Mountain Cyclery/
2 Rachel Bauer   Olympic Valley, CA40.92 261979  127 Banshee / Poison Spider Bikes
3 Darian Harvey   Durango, CO33.41 195177  121 Cannondale Factory Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpyShimanoCUORESierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee