Race Results for
Mount Snow Mountain Bike Festival
West Dover, VT
(Event Information)
Cross Country on 08/08/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoff Kabush   1:37:56.71  
2 sid taberlay   South Pasadena, CA1:39:07.40 279640  
3 Todd Wells   Durango, CO1:39:57.73 83401  
4 Jeremy Horgan-Kobelsk   1:40:51.63  
5 Sam Schultz   Missoula, MT1:41:55.19 164788  
6 Derek Zandstra   1:42:59.68  10 
7 Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO1:44:17.20 189561  14 
8 Rotem Ishai   1:45:41.14  52 
9 Barry Wicks   Corvallis, OR1:46:14.05 134223  34 
10 Andy Schultz   Missoula, MT1:46:39.12 172534  69 
11 Carl Decker   Bend, OR1:46:54.17 9007  
12 Michael Broderick   Chilmark, MA1:47:39.57 4922  38 
13 Peter Glassford   1:48:26.41  49 
14 Max Plaxton   1:49:15.57  
15 Kris Sneddon   1:49:27.38  72 
16 Spencer Paxson   Bellingham, WA1:49:52.99 152029  65 
17 Samuel Koerber   Arden, NC1:50:45.86 77102  70 
18 Thomas Turner   Canton, GA1:51:00.88 103410  29 
19 Colin Cares   Boulder, CO1:51:17.81 216528  71 
20 Rob Squire   Sandy, UT1:51:17.99 267198  25 
21 Jeffrey Craig   Tomahawk, WI1:53:16.41 105436  
22 Tad Elliott   1:53:16.73  42 
23 Jesse Jakomait   Colorado Springs, CO1:53:53.11 40163  53 
24 Ryan Woodall   Ocala, FL1:54:15.28 153440  35 
25 Matt Hadley   1:54:20.19  50 
26 Adam Snyder   Westminster, MA1:55:33.36 122912  24 
27 Dylan Alesio   1:56:09.99  67 
28 Stephen Ettinger   Bozeman, MT1:57:34.00 189074  43 
29 Dana Weber   Aliso Viejo, CA1:57:45.99 126922  32 
30 Macky Franklin   Taos1:59:07.99 215111  45 
31 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY1:59:36.38 79201  62 
32 Ethan Gilmour   Ludlow, VT2:00:14.20 175603  48 
33 Tristan Cowie   Brevard , NC-1 lap 220084  41 
34 Mike Joos   Reston, VA-1 lap 136615  54 
35 Benjamin Moore   Boulder, CO-1 lap 228791  75 
36 Thomas Sampson   Holderness, NH-1 lap 160766  76 
37 Brent Mellen   Thetford Center, VT-1 lap 119525  60 
38 John Burns   -1 lap  39 
39 Matthew O'Keefe   Ipswich, MA-1 lap 83528  64 
40 Robert Marion   Mount Airy, NC-1 lap 220597  58 
41 Andrew Alesio   -1 lap  68 
42 Matthew Bailey   Newport News, VA-1 lap 170803  37 
43 Andrew Freye   Allentown, PA-1 lap 164856  47 
44 Noah Tautfest   Northfield, VT-1 lap 268345  27 
45 Martin Kell   Chambersburg, PA-1 lap 254053  66 
46 Blake Harlan   Austin, TX-1 lap 175637  51 
47 Justin Raynes   Bozeman, MT-2 laps 197456  17 
48 Gregory Carpenter   Durango, CO-2 laps 191158  40 
49 Nathanael Wyatt   Swannanoa, NC-2 laps 127000  36 
50 Richard Visinski   Fairfield, CT-2 laps 221223  30 
51 Shane Gouldthread   Weedville, PA-2 laps 220647  74 
52 Scott Frederick   Raleigh, NC-2 laps 66359  46 
53 Greg Waggoner   New York, NY-2 laps 171792  77 
54 Kurt Schmid   Marblehead, MA-2 laps 178460  22 
55 Wiley Mosley   Austin, TX-2 laps 163464  63 
56 Andrew Rigel   Seattle, WA-2 laps 77337  18 
57 Jordan Kahlenberg   Morrisville Pa-3 laps 152298  55 
58 Kat Statman   Lexington, VA-3 laps 239294  26 
59 Leonardo Sandoval   Clearwater, FL-3 laps 107620  21 
60 Paul Kolb   Mebane, NC-3 laps 245298  73 
61 Greg Montello   Malden, MA-3 laps 24794  61 
62 Arthur White   Hohokus, NJ-3 laps 37936  33 
63 Alfonso Favata   Kerhonkson, NYDNF 184937  16 
64 Travis Livermon   Lewisville, NCDNF 161583  19 
65 Jeremy Powers   Easthampton, MADNF 117328  31 
66 Alex Ryan   Lewisville, NCDNF 173542  56 
67 Jason Sager   DNF  28 
68 Aaron Snyder   State College, PADNF 204182  44 
69 Ryan Trebon   Bend, ORDNF 136658  20 
70 Patrick Wallace   Ellicottville, NYDNF 80674  23 
71 Seamus McGrath   DNS  12 

Men - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Simoes   Hubbardston, MA1:45:27 248954  1596 
2 Brian Kelley   1:53:24  1564 
3 Terry Blanchet   1:58:13  1631 
4 Dave Barr   2:00:27  1579 
5 Don Harmeyer   2:04:20  1597 

Men - Cat 1 - 13-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   1:47:20  1522 
2 Chase Dickens   Mount Airy, NC1:47:22 253981  1547 
3 Nathaniel Williams   Lynnfield, MA1:54:54 264870  1535 
4 Nick Obrien   2:24:03  1585 

Men - Cat 1 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Kemp   Campobello, SC1:34:10 226556  1565 
2 Eric Emsky   Durango, CO1:34:51 218345  1551 
3 Joseph Dombrowski   1:38:15  1549 
4 Kevin Fish   Austin, TX1:38:38 189245  1555 
5 Kerry Werner   1:44:52  1533 
6 Adrian Retief   1:45:27  1593 
7 Brae Patten   Gunnison, CO1:49:26 230367  1572 
8 Kallan Creager   Queen Creek, AZ1:51:49 255030  1544 
9 Benjamin Chase   1:54:08  1543 
10 Sam Gross   Cave Creek2:01:12 292354  1561 
11 Zane Enders   2:08:13  1552 

Men - Cat 1 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Rimmer   1:42:46  1523 
2 Matt Miller   1:46:45  1571 
3 Matthew William   1:47:59  1625 
4 Adam Larochelle   1:48:55  1567 
5 Kyle Spisak   1:51:36  1587 
6 Nathan Pepin   Seattle, WA1:51:51 249643  1575 
7 Luke Spisak   1:52:24  1588 
8 Jeff Landfield   1:53:00  1627 
9 Matthew Green   1:57:38  1628 
10 Eric Carson   1:58:19  1624 
11 Nicholas Glasser   2:00:20  1602 
12 Jake Davidson   2:01:34  1546 
13 Brandon Baker   2:09:20  1613 
14 Stephane Roch   San Diego, CA2:19:50 199861  1605 
15 Andrew Wellman   1:21:30  1626 
16 Michael Stearns   30:00  1599 

Men - Cat 1 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Husk   La Jolla, CA1:38:34 116888  1610 
2 Drew Scharns   Boone, NC1:48:11 137253  1594 
3 John Hughson   1:53:18  1609 
4 Jonathan Favata   2:04:53  1554 
5 Osias Lozano   Ocoee, FL1:57:04 218915  1595 

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Burton   1:52:23  1541 
2 Ross Anderson   Point Pleasant, NJ1:53:00 269506  1537 
3 Matt Majka   1:55:48  1569 
4 John Kinnee   1:56:26  1630 
5 Jim Komarmi   1:58:34  1615 
6 Jacob Harris   1:59:50  1562 
7 Felipe Leite   Brooklyn, NY2:00:41 20849  1601 
8 Kevin Ballou   2:02:54  1539 
9 Anthony Snoble   2:03:47  1527 
10 Chris Dietrich   Flemington, NJ2:12:06 91682  1548 
11 Justin Mann   26:26  1570 

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregg Galletta   1:43:47  1581 
2 Scott Simmons   Durango, CO1:47:04 32724  1608 
3 Marco Mora   1:48:56  1611 
4 Jon Rowe   Bennington, VT1:50:52 30742  1525 
5 Michael Kelly   1:53:11  1582 
6 Peter Pelychaty   1:56:44  1574 
7 Todd Branham   1:59:10  1540 
8 Werner Freymann   Flourtown, PA2:04:16 151015  1556 
9 Craig Kennedy   Suffield, CT2:05:51 65969  1566 
10 Dave Muscianisi   1:49:09  1584 
11 Alex Pearson   31:53  1573 

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Humphreys   1:43:49  1563 
2 Johan Koserius   1:45:15  1583 
3 Rick Pyle   Charlotte, NC1:48:59 243883  1604 
4 E Matt Germon   Lincoln, VT1:49:25 158486  1559 
5 Wayne Tice   1:57:30  1529 
6 Greg Ferguson   1:57:30  1620 
7 Philip Webb   1:58:11  1591 
8 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY1:58:29 230224  1536 
9 Esteban Rodriguez   2:02:22  1524 
10 Todd Bearse   2:08:19  1614 
11 Jay Provencher   1:26:54  1521 
12 Mike Wade   29:35  1623 

Men - Cat 1 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Walker   Tully, NY1:54:03 144931  1606 
2 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:55:43 37650  1532 
3 Ken Van Buren   2:01:08  1616 
4 David Van Wart   West Milford, NJ2:03:44 36483  1530 
5 James Wilbur   2:04:00  1534 
6 Patrick Weiler   2:04:17  1531 
7 Chris St.Peter   Brevard, NC2:11:08 255077  1589 

Men - Cat 1 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   1:24:03  1580 
2 Michael Laub   Enola, PA1:25:44 230122  1568 
3 Steve Arsenault   1:27:31  1538 
4 Chris Logan   1:30:30  1619 
5 Chris Daily   1:30:37  1617 
6 Jim Frith   1:31:15  1557 
7 Mark Enders   1:33:09  1553 

Men - Cat 1 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Donohue   1:34:25  1550 
2 John Dole   Huntington, NY23:52 279203  1607 

Men - Cat 1 - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Warfel   Millersville, PA1:48:31 145457  1578 
2 Thomas Stanowski   1:50:29  1528 
3 James Carlson   1:59:17  1542 
4 William Sheldon   2:09:20  1526 

Women - Cat 1 - 13-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AliciaRose Pastore   Durango Co1:04:22 219217  1513 

Women - Cat 1 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Essence Barton   Thousand Oak, CA1:31:16 179924  1500 
2 Deidre York   1:35:33  1520 
3 Kaila Hart   Durango, CO1:38:30 264272  1508 
4 Jill Behlen   1:38:40  1501 
5 Wesley Geer   Salt Lake City, UT1:44:30 277045  1505 
6 Nathalie Krantz   Flagstaff, AZ1:45:34 267760  1511 
7 Ellen Patten   Boulder, CO1:56:04 230369  1514 

Women - Cat 1 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caitlin Curran   1:48:33  1618 

Women - Cat 1 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lizzie English   1:30:25  1598 
2 Linnea Koons   1:34:46  1510 
3 Melissa Kern   1:34:47  1509 
4 Laura Winberry   Bend, OR1:43:16 244090  1519 
5 Kate Harris   1:45:12  1507 
6 Kathleen Harding   28:57  1506 

Women - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikki Thiemann   1:28:58  1517 
2 Janel Demeter   1:39:10  1612 
3 Hirshberg Kent   1:04:36  1603 

Women - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daenen Norris   1:50:20  1629 
2 Wendy Booher   1:51:00  1502 
3 Cynthia Bischoff   Mebane, NC1:54:16 267449  1700 

Women - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katina Walker   Tully, NY1:40:39 31408  1590 
2 Shasta Jensen   New York, NY1:57:12 248090  1622 

Women - Cat 1 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marianne Santangelo   Tuxedo, NY1:46:42 282268  1515 
2 Melinda Davie   2:00:45  1503 
3 Ellen Serruto   1:42:08  1586 

Women - Cat 1 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA1:44:07 225308  1512 
2 Ellen White   Hohokus, NJ1:44:23 97355  1518 

Women - Cat 1 - 55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Thompson   Clinton, NY2:15:43 35453  1592 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catharine Pendrel   1:35:46.44  
2 Willow Koerber   Durango, CO1:36:17.55 77103  
3 Heather Irmiger   Boulder, CO1:36:42.63 109232  
4 Georgia Gould   Fort Collins, CO1:37:56.61 183192  
5 Mary McConneloug   Chilmark, MA1:39:21.99 129285  180 
6 Lea Davison   Jericho, VT1:39:24.79 164014  10 
7 Katerina Nash   Truckee, CA1:43:25.13 188603  
8 Amanda Sin   1:47:45.08  
9 Chloe Forsman   Tucson, AZ1:48:00.99 214920  15 
10 Zephanie Blasi   Vail, AZ1:48:54.99 156031  176 
11 Sandra Walter   1:50:55.61  188 
12 Karen Potter   1:54:20.30  189 
13 Heather Holmes   Atlanta, GA1:55:28.98 222022  178 
14 Allison Mann   Lake Elsinore, CA1:55:40.47 268587  13 
15 Kimberly Flynn   Greensboro, NC1:56:09.60 122752  186 
16 Alexandra Serrano   1:57:05.30  190 
17 Lydia Tanner   Boulder, CO1:57:05.49 256646  185 
18 Kathy Sherwin   Heber City, UT1:57:40.57 173633  
19 Lindsey Bishop   Boulder, CO1:58:39.80 198013  187 
20 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA1:59:07.55 103270  177 
21 Bryna Nestor   Troy, NY-1 lap 209883  192 
22 Jamie Dinkins   Asheville, NC-1 lap 229620  191 
23 Jane Pearson   Pound Ridge, NY-1 lap 212760  182 
24 Molly Throdahl   Allendale, NJ-1 lap 260403  183 
25 Danae York   Boulder, CO-2 laps 178290  184 
26 Philicia Marion   Mount Airy, NC-2 laps 220598  179 
27 Anina Aaron   Oak Ridge, NC-2 laps 244684  175 
28 Katherine O'Shea   DNF  181 
29 Pua Sawicki   Yucaipa, CADNF 208698  

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerSierra NevadaCUOREShimanoUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee