Race Results for
The Chile Challenge - MSC 3
Angel Fire, NM
(Event Information)
Cross Country on 05/24/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Singlespeed Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Melis   Lyons, CO1:42:03 161935  198 Dales Pale Ale Spot Brand
2 Robin Guillaume   Fort Collins, CO1:46:56 271402  829 
3 Troy WALCH   1:50:09  1010 Poison Spider Bicycles
4 Jason Trujillo   Fort Collins, CO1:54:46 108083  545 Black Sheep / New Belgium
5 Jonathan REED   1:57:23  1116 Ska
6 Charlie Dunn   Colorado Springs, CO2:07:52 276472  942 ProCycling
7 Aaron Johnson   Dixon, NM2:08:38 263186  801 
8 Paul Trotman   Albuquerque, NM2:11:26 201143  807 
9 Christopher Price   Colorado Springs, CO2:22:49 274586  855 Pikes Peak Velo
DNS Zacarias JOHNSON   DNS  803 

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collin Albert   Colorado Springs, CO1:01:54 276233  1095 Front Rangers
2 Cameron Williams   Big Bear City, CA1:06:31 245456  1090 Bear Valley Bikes
3 Hudson MCNAMEE   1:07:46  810 Basalt Bik & Ski
4 Joe Christiansen   Lyons, CO1:10:10 295821  690 
5 Evan Williams   Big Bear City, CA1:12:56 255194  1091 Bear Valley Bikes
6 Riley WANZEK   1:17:43  891 
7 Bailey Corry   Arroyo Hondo, NM1:32:16 280560  832 FITaos
8 Rio GRAAB   1:48:05  1088 Team F.I.Taos

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Glood   Rapid City, SD1:07:44 294782  840 
2 Dustyn LADEWIG   1:12:19  1117 
3 Jeremy Templin   Thornton, CO1:12:19 288038  568 
4 Rich MORGAN   1:14:24  1092 Dales Pale Ale Spot Brand
5 Patrick FICKE   1:26:02  1105 

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Comeau   Tesuque, NM1:07:25 175564  688 
2 Dennis KELLER   1:10:35  632 
3 Ian Jardine   Colorado Springs, CO1:17:13 285734  640 
4 Rob DRAGER   1:26:01  1104 
5 Doug Golenz   Littleton, CO1:30:33 293189  660 
6 Tim Gaffney   Angel Fire, NM1:37:19 268679  813 
7 Tim PEART   1:38:59  1097 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Swirbul   Carbondale, CO1:33:44 294387  734 
2 Merrick Westman   Buffalo Creek, CO1:37:30 264262  1074 Platte Canyon Cycling
3 Christian Shanley   Edwards, CO1:39:14 279447  873 Vail Mountain Bike Camps
4 Tristan White   Dillon, CO1:41:35 217504  557 
5 Jeffrey Gay   Steamboat Springs, CO1:42:56 295981  666 
6 T. Quade Jander   Arvada, CO1:43:47 288891  718 Team Colorado Singletrack
7 Ian Oliver   Albuquerque, NM1:46:59 275592  1124 Active Knowledge
8 Drake Uriguen   Fruita, CO1:57:52 279628  964 Singletrack Bike Shop
9 Caleb Maher   Arroyo Seco, NM2:01:34 278448  1132 Team F.I.Taos
10 Duke Jackson   Taos, NM2:02:41 295763  1133 Team F.I.Taos
11 Mark Dennis   Steamboat Springs, CO2:03:32 294276  783 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Chovan   Steamboat Springs, CO1:33:25 229072  1087 Moots / SSWSC
2 Dan Lucero   Albuquerque, NM1:34:31 183095  1119 Bikeworks ABQ
3 Robbie Jones   Golden, CO1:40:18 284880  924 
4 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ1:40:34 253218  620 
5 Cal TAYLOR   1:44:18  875 
6 Adam MASONBRINK   1:46:32  935 
7 Michael MOORE   2:12:57  606 
DNS Steve Saletnik   Denver, CODNS 195367  945 Yeti Cycles
DQ Jeremiah THOMPSON   DSQ  862 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron PHILLIPS   1:26:41  596 
2 Jonathan Davis   Blackhawk, CO1:33:35 295616  758 
3 Ryan Schultz   Grand Junction, CO1:38:42 240082  537 COMotion Sports / Yeti
4 Doug Dupuie   Denver, CO1:39:28 76455  892 COMotion Sports / Yeti
5 Jacob Gonzales   Taos, NM1:41:52 245268  658 Team F.I.Taos
6 Kevin ORMEROD   1:43:52  730 
7 Mike BOHLEN   1:43:57  695 
8 Christopher Taylor   Denver, CO1:44:11 263943  871 COMotion Sports / Yeti
9 Brian MCCALL   1:45:03  778 
10 brian phillips   Denver, CO1:46:39 290569  595 
11 Douglas Bernard   Bellingham, WA1:50:36 3482  940 
12 Tim Gallegos   Albuquerque, NM1:52:44 276809  668 
13 Kyle Gustafson   Denver, CO1:53:08 278528  909 Optimize Endurance Services / BikeSource
14 RJ Ponchione   Santa Fe, NM1:53:21 295732  848 
15 Vincent Parshall   Mckinney, TX1:55:18 289622  880 
16 Eric MCMARTIN   2:00:44  722 
17 Travis EKENBERG   4:15:09  714 
DNS Josh MARCEAU   DNS  850 Green Mountain Sports
DNS Jeffrey Taylor   Albuquerque, NMDNS 292957  874 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cary Dunn   Pine, CO1:32:39 10203  513 COMotion Sports / Yeti
2 Paul Raemer   Centennial, CO1:38:45 292266  591 
3 Carlos McGarity   El Prado, NM1:40:32 295532  928 Team F.I.Taos
4 Mike Haley   Evergreen, CO1:43:50 295535  1024 Betterride.net
5 Steve Loyd   Colorado Springs, CO1:45:09 178450  618 Livermore Cyclery
6 Patrick TRUJILLO   1:45:37  1136 Bike and Sport
7 Brad WOODARD   1:46:17  554 Team Body Sync / Specialized
8 Kendall Clukey   Houlton, ME1:46:55 193559  1101 
9 Michael Bender   Herndon, VA2:02:31 263359  853 
10 Patrick JUSTUS   2:02:39  1129 
11 Mark Edwards   Santa Fe, NM2:05:53 10518  713 
12 Robb Nixon   El Paso, TX2:05:54 242516  782 
13 Dave Johnson   Albuquerque, NM2:07:33 269195  639 
14 Larry Collins   Denver, CO2:08:45 245087  854 BeeCee Racing
15 Pete RINCON   2:20:16  1114 Team Ups
DNS Byron Morton   Albuquerque, NMDNS 264467  604 
DNS Jeffrey Kennedy   Breckenridge, CODNS 207015  827 Filter Kleen

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Strouse   Broomfield, CO2:02:12 195636  753 COMotion Sports / Yeti
2 Don PADILLA   2:15:57  602 
DNS Mark Johnson   Dixon, NMDNS 263184  800 

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brae Patten   Gunnison, CO1:40:18 230367  1113 Tokyo Joes Junior
2 Michael Vigers   Boulder, CO1:47:36 246461  852 Dales Pale Ale Spot Brand
3 Casey Williams   Big Bear City, CA1:54:08 227522  1089 Bear Valley Bikes
4 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM1:56:44 247368  1081 Team F.I.Taos
5 Coulter Westman   Bailey, CO2:11:27 252761  1073 Optimize Endurance Services / BikeSource
DNS Skyler Trujillo   Fort Collins, CODNS 284764  546 Niner Bikes

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Vivolo   Grand Junction, CO1:38:00 269159  1069 Ellsworth / Road 34
2 Chris Baddick   Boulder1:38:19 284559  872 
3 Lars Ellefson   Park Rapids, MN1:42:16 280179  784 
4 Andrew Shepherd   Boulder, CO1:42:26 200758  890 Subaru / Gary Fisher
5 Colin Jenkins   Aurora, CO1:46:45 258894  519 COMotion Sports / Yeti
6 Sem Gallegos   El Paso, TX1:48:41 233198  819 Crazy Cat Cyclery
7 Zachary Keller   Mesa, AZ1:51:10 257387  898 
8 Ian Gale   Steamboat Springs, CO1:53:30 227645  808 Steamboat Ski and Bike Kare
9 Tim Curry   La Crosse, WI1:56:54 248006  889 CB Builders / Brick Oven
10 Daniel Zube   Fort Collins, CO1:57:21 187909  757 
11 Chris Butler   Carbondale, CO1:57:52 264691  506 COMotion Sports / Yeti
12 Nicholas Martinez   Albuquerque, NM1:57:59 210302  932 
13 Robert Conner   Colorado Springs, CO1:58:06 275966  686 
14 Austin Anliker   Flagstaff, AZ2:02:25 282379  1135 
15 Simon Gonzalez   Saint Louis, MO2:05:58 221980  745 
16 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA2:10:30 41895  790 
DNS Jason Holbrook   Boulder, CODNS 211236  517 
DNF Jonathan Mullen   Denver, CODNF 221639  603 
DNF Will Curry   Crested Butte, CODNF 247987  681 
DNF James Sullivan   Boulder, CODNF 221582  1083 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Bingham   Steamboat Springs, CO1:37:06 121632  826 Moots Cycles
2 Michael Cubison   Boulder, CO1:42:35 229210  710 
3 Casey Hill   Talent, OR1:43:41 234118  1080 Mafia Racing
4 Adam Plummer   Avon, CO1:44:10 28311  1131 Pedal Power
5 Brett Lindstrom   Boulder, CO1:45:33 41752  1038 Mafia Racing
6 Ezekiel Hersh   Frisco, CO1:46:55 260750  814 Ellsworth / No Tubes / Hammer
7 Brandon Eifrid   Lafayette, CO1:47:10 106252  675 Horizon Organic Cycling
8 Christopher Tamucci   Steamboatsprings, CO1:48:16 278459  1110 Honey Stinger / Trek
9 Jake Lueckel   Lakewood, CO1:49:06 76599  943 Bicycle Village / Squirt Lube
10 Andrew Riemenschneider   Salida, CO1:49:07 104372  816 South Central Racing
11 Elliot McKinney   Amarillo, TX1:49:10 169299  1098 Solar Eclipse
12 Joshua Cullen   New Castle, CO1:52:07 149664  1111 Honey Stinger / Trek
13 Daniel Swinton   Albuquerque, NM1:53:54 86276  1123 Bikeworks
14 Reg Rhodes   Granby, CO1:55:28 282161  903 Trek Bicycle Store / Boulder MTB
15 Nick Thelen   Colorado Springs, CO1:59:52 200176  543 Feedback Sports
16 Doug Kast   Taos, NM2:00:59 168950  1138 Team F.I.Taos
17 Adam Mickiewicz   Greeley, CO2:02:33 237623  842 
18 Eric Lawrence   Colorado Springs, CO2:13:37 20552  843 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Prinzivalli   Albuquerque, NM1:39:12 28733  1099 Cafe Giuseppe
2 Glenn Walton   Nathrop, CO1:43:36 136296  835 South Central Racing
3 Michael Scanlon   Snowmass Vlg, CO1:49:11 115426  1106 Basalt Bike
4 Steven Yore   Golden Valley, MN1:51:36 39241  551 
5 Ed Tokarski   Littleton, CO1:52:45 295331  923 
6 Douglas Hudson   Golden, CO1:53:03 77069  518 Feedback Sports
7 Peter Tempest   Gallup, NM1:54:21 102793  569 Adventure Gallup Racing
8 Greg Gorrell   Conifer, CO1:54:40 221265  516 Feedback Sports
9 Douglas Meegan   Littleton, CO1:55:39 105731  527 Team Colorado Singletrack
10 Rodrigo Gil Moreno de Mora   Loveland, CO1:57:22 240113  515 Diamond Peak Racing
11 Brian Maslach   Woodland Park, CO1:57:34 22802  1100 Spike Shooter
12 Robert Romero   Santa Fe, NM2:01:33 173389  1118 
13 Barry Wiebe   Littleton, CO2:01:47 171924  548 Team Colorado Singletrack
14 Jim Bergman   Thornton, CO2:01:58 199456  939 Feedback Sports
15 Robert Letson   Broomfield, CO2:08:41 178769  619 
16 Keevin Sharp   Amarillo, TX2:26:19 139617  580 Sharps Motorsports
17 Timothy Barnes   Boulder, CO2:42:26 96071  766 Mafia Racing
DNS Wade Wilderman   Fraser, CODNS 38221  738 Team Totally Wired

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Soderberg   Conifer, CO1:52:18 98141  540 Green Mountain Sports
2 Jim Gibson   Flagstaff, AZ1:59:51 13180  715 Absolute Bikes
3 Ed Ford   Golden, CO2:15:28 209727  916 Great Adventure Sports / Empire Burger
4 Tony Gonzales   Los Alamos, NM2:18:32 229004  768 Nuptse Racing
DNS Thomas Hayles   Aspen, CODNS 15546  717 ZG 7908

Men - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Cares   Boulder, CO1:59:12 216528  100 Kenda / Tomac / Hayes
2 Andy Schultz   Missoula, MT2:00:02 172534  77 
3 Jay Henry   Avon, CO2:00:38 15853  125 Tokyo Joes
4 Damian Calvert   Albuquerque, NM2:01:13 81251  108 
5 Macky Franklin   Taos2:03:00 215111  58 Transparent Racing
6 Mike West   Boulder, CO2:06:33 37786  35 Maverick
7 Kalan Beisel   Colorado Springs, CO2:07:39 244363  117 ProCycling/CTS
8 Len Zanni   Steamboat Springs, CO2:07:40 39400  136 Honey Stinger / Trek
9 Michael McCalla   Santa Fe, NM2:08:00 23198  118 ScottUSA
10 Jens Nielsen   Durango, CO2:10:08 144898  48 Sports Systems MTC
11 Mark Legg Compton   Colorado Springs, CO2:10:18 20788  111 Spike Shooter
12 Nate Bird   Steamboat Springs, CO2:11:17 264280  64 Honey Stinger / Trek
13 Bryan Mickiewicz   Littleton, CO2:11:46 211312  146 Rocky Mountain Racing
14 David Olson   Sturgis, SD2:12:26 275854  200 Quarq / Two Wheeler Dealer
15 Jan Koles   Winter Park, CO2:12:31 222615  123 Mafia Racing
16 Adam Parke   Steamboat Springs, CO2:12:45 213492  24 Orange Peel
17 Nick Gould   Hollis Maine2:12:48 139267  106 Directory Plus
18 Robert Sousa   Thornton, CO2:13:21 250172  30 COMotion Sports / Yeti
19 Dylan Stucki   Durango, CO2:14:45 192016  138 Mafia Racing
20 Michael Raney   Santa Fe, NM2:15:32 175669  196 Voodoo
21 Chad Wells   Petoskey, MI2:16:01 194504  137 3D Racing
22 Zack Vestal   Golden, CO2:16:06 36636  209 Honey Stinger / Trek
23 Aaron Anderson   Fort Collins, CO2:16:17 102212  204 Team Rio Grande
24 Joe Schneider   Durango, CO2:16:42 217452  133 
25 Jason Young   Boulder, CO2:17:45 43908  39 Feedback Sports
26 Drew Edsall   Denver, CO2:18:06 225238  107 
27 Dax Kastrin   Albuquerque, NM2:20:37 195035  52 Sport Systems MTC
28 Art Nelsen   Boulder, CO2:20:38 211465  22 Tokyo Joes
29 Jordan Williford   Boulder, CO2:21:29 246497  38 Bach Builders
30 Nick Truitt   Breckenridge, CO2:23:17 198767  33 PCL Construction/Yeti Cycles/Wheatridge
31 Matt Wiebe   Boulder, CO2:24:27 242922  36 Team Colorado Singletrack
32 Alex Morgan   Amarillo2:24:51 25033  103 
33 Kat Statman   Lexington, VA2:25:32 239294  199 Transparent Racing
34 Griff Duncan   Boulder, CO2:25:42 182982  19 Phoenix Multi-sport
35 Matthew Beaton   Colorado Springs, CO2:26:31 216119  128 Tokyo Joes
36 Parmenides Orpinel   Los Lunas, NM2:29:06 264696  47 Active Knowledge
37 Matthew Connors   Scottsdale, AZ2:33:06 196490  84 Fisher 29er Crew
DNS Nicolas Enjalbert   Fort Collins, CODNS 274054  95 Team Velox
DNF Benjamin Portilla   Oakland, CADNF 208016  25 Honey Stinger / Trek
DNF Will Ross   Anchorage, AKDNF 222489  86 Kaladi Brothers
DNF Michael Andres   Durango, CODNF 189954  105 Trek/VW
DNF Benjamin Kraushaar   Durango, CODNF 198737  131 Team Directory Plus
DNF Miles Venzara   Durango, CODNF 138725  206 Directory Plus / Trek

Women - Cat 1/2/3 - Singlespeed Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah TESCHER   2:08:36  1130 Durango Devo
2 Jessica Reed   Durango, CO2:08:49 263539  1115 Durango Devo
3 Chelsea McGowan   Lakewood, CO2:36:28 217555  944 Spot / Dales Pale Ale

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Swirbul   Carbondale, CO1:37:23 294388  570 
2 Haley Dallas   El Prado, NM1:49:03 295756  913 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolina McGarity   El Prado, NM2:35:27 295533  929 Team F.I.Taos

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine MILLER   1:55:26  1041 

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linnea Dixson   Steamboat Springs, CO1:57:35 295757  897 
2 Jamie Gay   Steamboatsprings, CO2:10:45 295979  667 
3 Melissa Gonzales   Los Alamos, NM2:19:27 230630  769 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Sodergren   Breckenridge, CO1:59:35 284503  828 
2 Jessica Conner   Colorado Springs, CO2:01:41 295109  687 
3 Kim GODFREY   2:01:52  876 
4 Evelyn Calhoun   Denver, CO2:03:02 288128  764 COMotion Sports / Yeti
5 Sarah Dixson   Laramie, WY2:06:21 295474  902 
6 Kendra MARTINEZ   2:30:32  922 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista BOHLEN   1:59:17  696 
2 Marjorie Conrad   Denver, CO2:01:08 288848  888 COMotion Sports / Yeti
3 Melissa MCMARTIN   2:04:46  723 
4 Shannon COX BAKER   2:05:37  847 
5 Ahmi BRYANT   2:09:21  977 Staats Bike Shop
6 Terrina Tafoya   Durango, CO2:12:40 271097  934 Fort Lewis College

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna Dallas   Saintaugustine, FL1:58:33 280494  908 Team F.I.Taos
2 Cindy Morse   Snowmass Village, CO2:02:25 267070  1036 
3 Susan Prieto   Boulder, CO2:08:36 219062  893 Blue Sky Velo

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AliciaRose Pastore   Durango Co1:41:52 219217  599 Durango Devo
2 Deidre York   Boulder, CO1:54:21 178289  796 Velobum.com/Turner
3 Jill Behlen   Boulder, CO2:10:18 210228  754 Tokyo Joes Junior
4 Kaila Hart   Durango, CO2:13:42 264272  1077 Durango Devo
DNS Meghan Kane   Dillon, CODNS 223279  520 Tough Girl / SCOTT
DNF Katherine Ingalls   Steamboat Springs, CODNF 229450  641 

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kay Sherwood   Colorado Springs, CO2:00:21 258965  1128 Tokyo Joes
2 Mary Hoyle   Colorado Springs, CO2:12:10 280396  812 
3 Sarah Rawley   Dillon, CO2:13:44 234957  533 YetiBeti
4 Lianna Miller   Colorado Springs, CO2:25:28 218389  911 Mafia Racing
5 Lauren Ziedonis   Aspen, CO2:34:26 248319  549 Basalt Bike and Ski/Columbine Landscape
DNS Sage Wilderman   Fraser, CODNS 199903  73 Team Totally Wired

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Taylor   Denver, CO2:11:19 247273  870 COMotion Sports / Yeti
2 Tracy Thelen   Colorado Springs, CO2:13:08 245202  566 Feedback Sports
3 Lynn Bush   Arvada, CO2:15:37 217462  941 Tough Girl / SCOTT
4 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO2:19:38 261623  536 YetiBeti
5 Julia Kintsch   Golden, CO2:19:39 275803  948 
6 Elizabeth Turnage   Manitou Springs, CO2:19:46 280862  1120 Sunna Racing
7 Amy Thomas   Lakewood, CO2:25:50 122982  946 YetiBeti
8 Shannon Mathis   Nashville, TN2:26:49 186727  613 
9 Vanessa Moore   Grand Junction, CO2:29:08 212390  821 
DNF Melanie Long   Boulder, CODNF 214563  1107 Mafia Racing

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Trainer   Boulder, CO2:02:38 111548  811 Rocky Mounts / Izze
2 Holly Wade   Dillon, CO2:11:17 228978  915 COMotion Sports / Yeti
3 Kristin Edwards   Santa Fe, NM2:13:23 275503  712 
4 Pam Seidler   Carbondale, CO2:24:11 277022  538 Basalt Bike and Ski
5 Deborah Herbold   Ignacio, CO2:24:13 32575  1125 Sram
6 Kathryn Judson   Arvada, CO2:37:08 47161  719 Golden Bear/christian Cycling
7 Shelly Raemer   Centennial, CO2:38:56 294649  590 
8 Karie Mueller   Amarillo, TX2:59:37 214338  744 Team Kordestani Cycling

Women - Pro - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelli Emmett   Plymouth Mi1:47:23 156146  113 Giant Bicycles
2 Judy Freeman   Littleton Co1:47:52 182719  205 Tough Girl / Scott
3 Gretchen Reeves   Avon, CO1:49:22 29423  69 Tokyo Joes
4 Jennifer Gersbach   Durango, CO1:50:12 191239  195 Dales Pale Ale Spot Brand
5 Katherine Compton   Colorado Springs, CO1:53:39 55820  112 Spike Shooter
6 Dellys Starr   Lakewood, CO1:53:54 208446  194 Dales Pale Ale/Spot Brand
7 Becca Blay   Boulder, CO1:54:28 174258  96 Bear Naked / Cannondale
8 Nina Baum   Albuquerque, NM1:55:50 180986  203 Cannondale Factory Racing
9 Kristin Johnson   Albuquerque, NM1:56:30 164978  207 
10 Caitlyn Tuel   Golden, CO1:56:31 168652  99 Trek VW
11 Melody Serra   Highlands Ranch, CO1:58:56 249421  28 Optimize Endurance Services / BikeSource
12 Teal Stetson-Lee   Reno, NV1:59:05 252205  44 
13 Lindsey Bishop   Boulder, CO1:59:16 198013  120 Mafia Racing
14 Heather Holmes   Atlanta, GA2:02:23 222022  67 Kenda / Tomac / Hayes
15 Jennifer Tilley   Carbondale, CO2:02:24 166006  90 Spot / Dales Pale Ale
16 Molly Throdahl   Allendale, NJ2:09:37 260403  32 Sports Garage
17 Sonya Bugbee   Lakewood, CO2:25:32 228971  18 YetiBeti
DNF Erin Huck   Boulder, CODNF 194901  109 Tokyo Joes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoBonk BreakerSpyOSMOUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee