Race Results for
Nocatee Stage Race
Tampa, FL
(Event Information)
Criterium on 08/23/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiago Depaula   02:57.0  ZMotion Racing Team
2 Hector Pastorino   03:03.1  14 ZMotion Racing Team
3 Winston David   Greenville, SC03:03.3 194743  13 ZMotion Racing Team
4 Juan Gaspari   03:03.3  17 ZMotion Racing Team
5 James Sweeney   Jacksonville, FL03:03.5 82284  Beaches Velo Sport
6 Shane Braley   Stuart, FL03:04.1 139426  Unattached
7 Calixto Bello   Miami, FL03:04.6 280626  15 ZMotion Racing Team
8 Curtis Long   Atlantic Beach, FL03:05.2 108976  32 Team Champion Porsche P/b Herbalife
9 Shawn Gravois   Sarasota, FL03:06.0 230009  11 University Of Florida
10 Andrew Miller   Jacksonville, FL03:09.2 152659  Velobrew Cycling Club
11 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL04:49.3 247860  12 ZMotion Racing Team
12 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL04:49.3 127568  ZMotion Racing Team
13 Alexander Gil   Hialeah, FL04:49.6 228635  10 Velobrew Cycling Club
14 Garrett White   Broomfield , CO04:49.8 202202  26 Ten Speed Drive/ Bh Bicycles
15 Ryan Saylor   Gainesville, FL04:49.1 31413  Beaches Velo Sport
16 Miguel Luis   Hialeah, FL04:49.9 138708  20 Team Performance Fitness-delray Center
17 Allison Anjos   Boca Raton, FL05:51.1 153443  19 Bike America Racing Team
18 Karel Sumbal   Jacksonville, FL04:51.1 225841  Beaches Velo Sport
19 Jeff Kopp   Jacksonville, FL04:51.2 225369  Beaches Velo Sport
20 Bryan Lofton   Orange Park, FL04:51.4 21461  21 Velobrew Cycling Club
21 Colin Rice   Orlando, FL05:18.9 226235  312 Orlando Velo
22 Todd Hull   Jacksonville, FL02:58.7 82561  31 Velobrew Cycling Club
23 Darren Dowling   Sarasota, FL16:38.1 219566  33 Fastrack Bicycle And Run
24 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL14:40.2 159220  34 Beaches Velo Sport

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Vida   Lithia, FL45:07.3 60148  340 Aj's Bikes & Boards
2 Eric Stubbs   Gainesville, FL45:07.9 255870  320 352 Racing P/b Bikes And More
3 john zuluaga   Miami, FL45:07.9 257825  383 Team Paisa
4 Radulian Pop   Jacksonville, FL45:08.1 253832  375 Velobrew Cycling Club
5 Didier Fresne   Lutz, FL45:08.4 289531  344 Florida Velo #1
6 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL45:38.7 271372  334 Colavita Racing Inc.
7 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL45:38.8 238203  107 ZMotion Racing Team
8 Michael Keenan   Orange Park, FL45:38.8 261241  374 Velobrew Cycling Club
9 Peter Carlos   Coconut Grove, FL45:39.0 142009  204 Team Paisa
10 Douglas Pitts   Inverness, FL45:39.2 105325  303 Citrus Cycling
11 Alan Bradley   Brandon, FL45:39.6 256514  380 Aj's Bikes & Boards
12 Christopher Bennett   Brunswick, GA45:39.9 258833  379 Unattached
13 james stahlschmidt   Tampa, FL45:40.0 258140  322 LifeStyle Family Fitness
14 Sam Curlee   San Diego, CA45:40.2 258322  366 Us Naval Academy
15 Jon Meyer   Deltona, FL45:40.8 248178  318 Orlando Road Club Inc
16 Keith Richards   Gainesville, FL45:41.0 222964  311 352 Racing P/b Bikes And More
17 Ryan Carney   Cocoa, FL45:41.1 186901  306 Noreast Cycling
18 Todd Barczak   Winter Park, FL45:42.0 218682  309 Orlando Velo
19 ruben delcristo   Miami, FL45:45.4 272424  332 Unattached
20 Andrew Brittingham   Fleming Island, FL45:59.2 4891  241 Velobrew Cycling Club
21 Aaron Fulton   Jacksonville, FL43:40.3 182266  345 Velobrew Cycling Club
22 Ralph Teten   27:53.9  127 Unattached
23 Cody Vance   06:30.8  364 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ledy Alonso   Opa Locka, FL38:59.6 288822  435 Unattached
2 Johnathan Moon   Boca Raton, FL39:00.3 271059  431 Unattached
3 Chris Slack   Venice, FL39:00.4 270967  424 Unattached
4 Mark Lim   Tamarac, FL39:00.7 198209  402 ZMotion Racing Team
5 Pete Jones   Gainesville , FL39:01.0 280789  418 Gruppo Strada
6 Devin Kinsella   Ormond Beach, FL39:05.7 278622  447 Unattached
7 John Manwaring   Oviedo, FL39:07.9 261036  411 Team Color New-bike Works
8 Francisco Hernandez   Orlando, FL39:08.0 285509  420 Armada Racing
9 Frank Frederick   Miami, FL39:08.7 243336  446 Unattached
10 Lucas Wardein   Naples, FL39:10.1 233364  405 Orlando Road Club Inc
11 Kurt Hoehn   Orange Park, FL39:11.0 281872  419 Velobrew Cycling Club
12 Romero Gill   Jacksonville, FL39:11.2 117424  439 Jacksonville Racing Club
13 Kresten Lowe   Fort Myers, FL39:11.2 224895  440 Unattached
14 Grant Lempriere   Sarasota, FL39:12.3 145328  400 Unattached
15 Casey Braga   Longwood, FL39:13.4 282133  110 Colavita Racing Inc.
16 Mark Poteet   Tampa, FL39:14.1 232389  404 Unattached
17 Roy Foley   Lithia, FL39:30.5 280524  413 Team Color New-bike Works
18 Matt McCourtney   Woodacre, CA39:40.7 291417  425 Fastrack Bicycle And Run
19 Keith Brayman   Fleming Island, FL36:59.1 255068  410 Higher Ground Bicycle Company
20 Alan Glanz   Valrico, FL37:00.6 252562  409 Unattached
21 David Jordan   Jacksonville, FL38:00.7 259093  444 Jacksonville Racing Club
22 David Monismith   Gainesville, FL38:49.1 257920  443 352 Racing P/b Bikes And More
23 John Gibson   Fleming Island, FL38:01.0 249400  407 Colavita Racing Inc.
24 Mark Brooks   Ormond Beach, FL38:01.1 194742  449 Orlando Road Club Inc
25 Drew Cown   39:21.8  430 Unattached
26 Ryan Burns   Lebanon, TN39:48.3 250492  408 Orlando Road Club Inc
27 William Powers   Brunswick, GA32:06.7 246477  406 Unattached
28 Ed Collins   Tampa, FL28:19.8 236044  432 Citrus Cycling
29 Daniel Luce   Plant City, FL08:49.1 242634  448 Team Color New-bike Works
30 Thomas Siddons   Key Biscayne, FL06:40.8 294360  427 Unattached
31 John Shepherd   07:09.6  229 Unattached
32 Daxx Terry   02:33.6  429 Velobrew Cycling Club
33 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL04:41.4 194445  401 Velobrew Cycling Club

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Medina   Orlando, FL36:01.0 177274  22 Atlantic Shores Velo
2 Joseph Hamilton   Orlando, FL36:01.5 103846  102 Team 19 Cycling
3 Keith Reeder   Annapolis, MD36:01.7 210369  105 Unattached
4 Ronaldo Tavares (1 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL36:47.5 235207  119 Team Champion Porsche P/b Herbalife
5 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL36:47.7 15755  122 Bike America Racing Team
6 Bret Baronak   Jupiter, FL36:47.8 120567  23 Unattached
7 Carlos Soler   Longwood, FL36:47.8 104661  103 Team 19 Cycling
8 Juan Carlos Valera   Deland, FL36:48.2 212434  25 Atlantic Shores Velo
9 Adam Baskin   Clermont, FL36:48.3 88669  198 Ball Watches/Bent's Cycling Team
10 Robert O'Malley   Clermont, FL36:49.2 26458  125 Sunapee/s & W Racing Team
11 Steven Kurth   Palm City, FL36:50.3 101266  203 Treasure Coast Cycling Association
12 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL36:51.8 52228  100 Gearlink Racing Inc.
13 Harry Portellos   Tampa, FL36:54.8 84914  168 Gearlink Racing Inc.
14 Michael Graham   Tampa, FL36:55.9 13862  384 Orlando Velo
15 Kirk Wilstermann   Palm City, FL37:10.9 179226  205 Treasure Coast Cycling Association
16 Romero Gill   Jacksonville, FL37:11.0 117424  439 Jacksonville Racing Club
17 Arek Zapal   36:16.6  169 Gearlink Racing Inc.
18 Ray Reinders   Trinity, FL33:41.3 248260  121 Florida Velo
19 Scott Snyder   Fort Pierce, FL36:12.8 50019  202 Treasure Coast Cycling Association

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dallas Rose   Oldsmar, FL37:14.7 207120  257 Gearlink Racing Inc.
2 Bryan Lofton   Orange Park, FL37:15.2 21461  21 Velobrew Cycling Club
3 James Kane   Clearwater, FL37:15.4 271987  234 Florida Velo #1
4 Steven Griffith   Boca Raton, FL37:15.4 195918  208 ZMotion Racing Team
5 John Faulk   Jacksonville, FL37:18.0 115188  240 Neptune Cyclery
6 Paul Lincoln (1 - Cat3)   Weston, FL37:19.9 268915  250 Bike America Racing Team
7 Charles Rosenthal   Hollywood, FL37:49.6 194343  258 Bike America Racing Team
8 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL37:49.7 222215  274 Team Performance Fitness-delray Center
9 Peter Carlos   Coconut Grove, FL37:50.3 142009  204 Team Paisa
10 Wills Powell   Plantation, FL37:50.3 69855  254 Bike America Racing Team
11 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL37:50.4 196540  235 Florida Velo #1
12 Steven Kurth   Palm City, FL37:51.1 101266  203 Treasure Coast Cycling Association
13 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL37:51.4 246899  213 ZMotion Racing Team
14 Michael Chiarella   Clearwater, FL37:52.5 253573  233 Florida Velo #1
15 Andy Mapple   Winter Garden, FL37:53.0 294004  244 Orlando Road Club Inc
16 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL37:53.0 244641  338 Unattached
17 Charles Jerabek   Jacksonville, FL37:53.5 46930  273 Jacksonville Racing Club
18 Kirby Johnson   Largo, FL37:53.6 191757  206 Gearlink Racing Inc.
19 Andrew Brittingham   Fleming Island, FL37:53.9 4891  241 Velobrew Cycling Club
20 Bryan Crement   Wilmington, DE37:54.2 45218  201 Miami Masters
21 Will Larson   Dunedin, FL37:54.3 196529  209 Gearlink Racing Inc.
22 Christopher Olson   Saint Johns, FL37:54.6 220713  247 Velobrew Cycling Club
23 Rick Pena (1 - Cat4)   Jacksonville, FL37:55.2 40894  243 Velobrew Cycling Club
24 Thomas Schneider   Jacksonville, FL37:56.1 152459  215 Florida Velo #1
25 Greg Pickren   Oldsmar, FL37:57.1 242627  216 Gearlink Racing Inc.
26 Martin Bates   Odessa, FL38:00.1 2867  253 Unattached
27 Ron Ray   Ft Lauderdale, FL38:01.4 194704  207 ZMotion Racing Team
28 Scott Snyder   Fort Pierce, FL38:18.0 50019  202 Treasure Coast Cycling Association
29 Roger Phanord   Fort Lauderdale, FL35:56.2 158010  256 Bike America Racing Team
30 Kirk Wilstermann   Palm City, FL18:58.8 179226  205 Treasure Coast Cycling Association
31 John Paquet   Jacksonville Beach, FL16:55.1 210698  210 Jacksonville Racing Club
32 Tim Powers   Zephyrhills, FL06:57.8 228614  211 Citrus Cycling
33 Scott Gross   Orange Park, FL04:20.7 47481  242 Jacksonville Racing Club

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Golden   Kissimmee, FL32:05.1 131332  336 Jacksonville Racing Club
2 Michael Nissley   Dunedin, FL32:05.3 300633  358 Gearlink Racing Inc.
3 Robert Lecznar   New Port Richey, FL32:05.9 238352  314 Gearlink Racing Inc.
4 David Butcher   Lake Mary, FL32:06.0 141566  304 Glory Racing
5 Manuel Aguilera   Wellington, FL32:06.0 61905  300 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
6 Greg Algood   Oldsmar, FL32:06.7 259650  324 Florida Velo #1
7 Michael McCollum   Largo, FL32:06.7 48126  368 Florida Velo #1
8 Stephen Witham   Green Cove Springs, FL32:07.0 186816  305 Jacksonville Racing Club
9 Joseph Becchetti   Trinity, FL32:07.2 265633  328 Gearlink Racing Inc.
10 Fred Norman   Jacksonville, FL32:07.4 119639  369 Jacksonville Racing Club
11 Kenn Terry   32:08.5  360 Unattached
12 W Edward Levins   Sarasota, FL32:09.4 122689  350 Unattached
13 Patrick Cooper   Tallahassee, FL31:56.1 264325  326 Unattached
14 Jon Ausman   Tallahassee, FL32:39.9 245424  317 Atomic Race Team

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anselm Teather   Merritt Island, FL26:57.4 256024  371 Colavita Racing Inc.
2 James Mertens   Vero Beach, FL28:08.3 269208  330 Colavita Racing Inc.
3 Zoe Mullins   Winter Garden, FL28:08.6 290669  347 Colavita Racing Inc.
4 Nicolas Hernandez   27:23.9  391 Unattached
5 Hans Vandenberg   Eagle, CO28:24.5 296888  353 Unattached
6 Timothy Gildersleeve   Dallas, TX28:25.0 300591  354 Unattached
7 Chelsea Reeves   Jacksonville, FL28:15.2 296909  390 Unattached

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Braga   Longwood, FL25:52.7 282133  110 Colavita Racing Inc.
2 Michelle Blake   Orlando, FL28:09.0 233167  106 Colavita Racing Inc.
3 Evan Rodriguez   Saint Augustine, FL26:57.0 300612  115 Unattached

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL27:42.4 238203  107 ZMotion Racing Team
2 ruben delcristo   Miami, FL25:53.2 272424  332 Unattached
3 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL25:54.9 287211  112 Orlando Road Club Inc
4 Joshua Burke   Atlantic Beach, FL26:06.3 300469  117 Unattached

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 john zuluaga   Miami, FL27:59.2 257825  364 Team Paisa
2 Steven Rusnak   Seminole, FL27:59.2 230108  313 Best Of The Bay Cyclist
3 Christopher Bennett   Brunswick, GA26:14.9 258833  379 Unattached
4 Taylor Warren   Loveland, CO28:02.4 287780  346 Colavita Racing Inc.

Women - Women 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL26:53.9 289443  422 352 Racing P/b Bikes And More
3 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL26:54.1 191535  423 ZMotion Racing Team
4 Sue Hensley   Wintersprings, FL26:54.3 287529  421 Glory Racing
5 Chastity Collins   26:56.2  433 Citrus Cycling
6 Michelle Blake   Orlando, FL25:52.2 233167  106 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Cundiff (1 - Cat1)   Sarasota25:51.2 184045  220 Unattached
2 Kimberly Vaughan   Odessa, FL26:51.2 242810  252 Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL25:50.8 296276  426 Velobrew Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUORESierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee