Race Results for
State Capitol Criterium
Phoenix, AZ
(Event Information)
Criterium on 05/02/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Coplea   Chandler 196300   
2 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   
3 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   
4 Sean Biever   Phoenix, AZ 281996   
5 Michael LaNue   Scottsdale, AZ 287822   

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew A:BERT      

Men - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   
2 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   
3 Ryan O'Connor   Cincinnati, OH 91766   
4 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   
5 Bob PONGRATZ      
6 JEFFERY EDWARDS   Tracy, CA 255271   
7 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   
8 Jose Velazco   Coolidge, AZ 191841   
9 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   
10 Taylor Hansen   Queen Creek, AZ 266465   
11 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   
12 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ 194520   
13 Mark Erhart   St. George, UT 46463   
14 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   
15 Duane SLADE      
16 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   
17 Matt LOFGRAN      
DNF Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   
DNF Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   
DNF Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   
DNF Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Reid   Mesa, AZ 60513   
2 Denny VAUGHN      
3 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   
4 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   
5 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   
6 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   
7 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   
8 Todd Mion   Greenville , SC 50781   
9 Bryce Cook   Mesa, AZ 212473   
10 David Gay   Bartow, FL 216047   
11 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   
12 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   
13 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   
14 Brian Smith   Coronado, CA 204521   
15 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   
16 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   
17 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   
18 Richard Murray   Phoenix, AZ 195896   
19 Will Price   Niceville, FL 273405   
20 Glenn Eyler   Gladstone, MO 162256   
21 Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   
22 Patrick LIN      
23 Mark Erhart   St. George, UT 46463   
24 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   
25 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   
DNF John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   
DNF Dave MAGRAS      
DNF Jim Penn   Goodyear, AZ 41867   
DNF Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   
DNF Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   

Men - MR - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve CULINAN      
2 Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   
3 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   
4 Keith BROGHAGEN      
5 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   
6 Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   
7 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   
8 Stephen Atkins   Tempe, AZ 272200   
9 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   
10 Michael Lynch   Ripon, CA 180322   
11 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   
12 Glenn EYLER      
13 Brian SMITH      
14 Brian GAGNON      
15 Steve Alward   Prescott, AZ 47552   
16 John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   
17 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   
18 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   
19 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   
DNF Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   
DNF Martin LIDDEL      

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   
2 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   
3 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   
1 Sean Mazich   Yuma, AZ 196405   
3 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   
4 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   
5 David Swanson (1 - Cat2)   Tucson, AZ 195946   
6 Scott Stewart   Highland, MI 205083   
7 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   
8 Kyle Butkiewicz   Paradise Valley, AZ 79936   
9 David Reid   Mesa, AZ 60513   
10 Austin King   Phoenix, AZ 43315   
25 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   
DNF Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   
DNF Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   
DNF Andrew Jorgenson (Cat2)   Tucson, AZ 187103   
DNF Jestin Kuettel   Phoenix, AZ 131144   
DNF Todd Mion   Greenville , SC 50781   
DNF Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   
DNF Rich Weis   Gilbert, AZ 57466   
DNF Robert BALE      
DNF Ryan OCONNER      

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   
2 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   
3 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   
4 Sabrina Savage   Mesa, AZ 272258   
5 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   
6 Drew Albert   Chandler, AZ 281447   
7 JEFFERY EDWARDS   Tracy, CA 255271   
8 Brock Boynton   Madison, WI 264070   
9 Doug Flynn   Yuma, AZ 236220   
10 Christopher Chase   Marquette, MI 241064   
11 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   
12 Taylor Hansen   Queen Creek, AZ 266465   
13 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   
14 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   
15 Mark Erhart   St. George, UT 46463   
16 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   
17 Dan Boozan   Scottsdale, AZ 174592   
18 Jeffrey Shingler   Plano, TX 51454   
19 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   
20 Joseph Shy   Phoenix, AZ 139480   
DNF Dave Garland   Phoenix, AZ 12844   
DNF John Peterson   Phoenix, AZ 57203   
DNF Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Lage   Scottsdale, AZ 226838   
2 Michael Dziedzic   Scottsdale, AZ 253798   
3 Jeff Baylor   Scottsdale, AZ 282609   
4 Michael Castro   Phoenix, AZ 288720   
5 Jesse Robles   Tempe, AZ 291058   
6 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   
7 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ 194520   
9 Durrant Williams   Tempe, AZ 288045   
9 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   
10 Troy Burns   Vail, AZ 239690   
11 Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   
12 Bryce Cook   Mesa, AZ 212473   
13 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   
14 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   
15 Russell LAFLEURE      
16 Alex Smith   Tempe, AZ 288835   
17 Joshua Werve   Phoenix, AZ 220177   
18 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   
19 Russell Payne   Phoenix, AZ 173371   
20 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   
21 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   
DNF Jeff Biever   Phoenix, AZ 251657   
DNF Tyler Coplea   Chandler 196300   
DNF Vandon Jenerette   Phoenix, AZ 62293   
DNF Richard Murray   Phoenix, AZ 195896   
DNF Jim Penn   Goodyear, AZ 41867   
DNF Will Samsky   Scottsdale, AZ 238140   
DNF Jon GREEN      
DNF Gary SORENSON      

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon GREEN      
2 DARIN FILA   Mesa, AZ 254582   
3 Everardo Keeme   Laveen, AZ 18694   
4 Bob Purcell   Mesa, AZ 221685   
5 Tom Schmunk   Yuma, AZ 291980   
6 Trevor Bailey   Mesa, AZ 290567   
7 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   
8 Stephen Duffy   Gilbert, AZ 275769   
9 Derron Woodfork   Scottsdale, AZ 256264   
10 Monte Miller   Phoenix, AZ 294568   
11 Will Price   Niceville, FL 273405   
12 Rodrigo Diaz   Somerton, AZ 287544   
13 Duane SLADE      
14 Genaro Diaz   Aurora, CO 288908   
15 Larry Nelson   Yuma, AZ 238322   
16 Jeff Armstrong   Mesa, AZ 288958   
17 JEFF YASHER   Yuma, AZ 289333   
18 Luc Bianchi   Phoenix, AZ 287608   
19 Gary Waterhouse   Phoenix, AZ 286205   
20 Chris Babb   Clay Springs, AZ 236307   
21 Jesse Zepeda   Yuma, AZ 288451   
22 Jeremy Dlugosz   Phoenix, AZ 288843   
23 Alejandro Vieyra   Yuma, AZ 287984   
24 Primo Yocupicio   Yuma, AZ 286813   
DNF Dave MAGRAS      
DNF Daniel Wilson   Mesa, AZ 245363   
DNF james keegan   Prescott, AZ 273532   

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Syria Zepeda   Yuma, AZ 288452   
2 Andrea Garcia-Brown   Somerton, AZ 287525   
3 Alondra Diaz   Yuma, AZ 287532   
4 Jessamy Sanchez   Somerton, AZ 289864   

Women - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle DEHANN      
2 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   
3 Jill Purcell   Mesa, AZ 239414   
4 Barbara Frohling   Tucson, AZ 195381   
6 Julianna Kimball   Phoenix, AZ 180320   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390   
2 Chloe Black   Tucson, AZ 239348   
3 Sabrina Savage (1 - Cat1)   Mesa, AZ 272258   
4 Michelle DEHANN      
5 Tischa Donaldson   Phoenix, AZ 273383   
6 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   
7 Jill Sugg   Anthem, AZ 270889   
DNF Tiffany Graves   Denver, CO 268532   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leanne Schmunk   Yuma, AZ 293320   
2 Louisa Larson   Glendale, AZ 287779   
3 Leeann MATTISON      
4 Wendy Thomas   Anthem, AZ 289090   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyCUOREOSMOShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee