Race Results for
Georgia Cup -Regions Stage Race
Albany, GA
(Event Information)
Stage Race on 03/03/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Autore   Tallahassee, FL 65906  401 Volvo Cycling / Central Florida Eurocars
2 Tony Scott   East Point, GA 127452  407 Memorial Health/Team One
3 Andy Lougher   Atlanta, GA 21638  480 GTC
4 Steven Carrell   Norcross, GA 6251  488 team one / memorial health
5 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  494 Velo Brew/About Bicycles
6 Brendan Sullivan   Atlanta, GA 253424  489 GTC
7 Firmon Hardenbergh   Tucker, GA 160098  485 Memorial Health/Team One
9 Jon Adam Payne   Atlanta, GA 48915  411 Memorial Health / Team One
10 David Hoffman   Maryville, TN 109365  492 Team Gran Fondo/Bianchi
11 Steven Kurth   Palm City, FL 101266  493 Treasure Coast Racing
12 Brian Brothers   Cheyenne, WY 51529  481 SKINS RACING
13 Eric Anderson   Alpharetta, GA 151968  403 Reality Bikes/Camp Highland
14 Todd Muller   Cumming, GA 76626  409 Reality Bikes & Skateboards
16 George (Rick) Richardson   Atlanta, GA 73313  406 AXA Cycling
17 Ray Reinders   Trinity, FL 248260  479 Team Gearlink
18 Victor Rodgers   Loudon, TN 58954  499 Team Gran Fondo/Bianchi
19 Stephen Witham   Green Cove Springs, FL 186816  497 Jacksonville Racing Club
20 Chris Bishop   Lakeland, FL 144608  482 team bents central florida eurocars
22 Christopher Marino   Tallahassee, FL 197202  404 Unattached
23 Jeffrey Grinkevich   Hixson, TN 188124  487 Economy Honda
24 Michael Stigers   Rex, GA 50790  486 Southen Crescent Cycling
25 Vonnie McClung   Albany, GA 240893  400 South Georgia Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emilio Asconeouy   Duluth, GA 259337  37 Latino Cycling Team
2 Sam Silvey (1 - Cat1)   Chattanooga, TN 180012  53 Marx and Bensdorf/Tristar
5 Scott Kuppersmith   Ridgeland, MS 213439  27 Herring Gas Cycling Team
6 Jafer Beizer   Conyers, GA 192280  33 Kudzu.com U23
7 Michael Niemi   Gainesville, FL 252598  55 Metro Volkswagen Cycling
8 Douglas Pomeranz   Encinitas, CA 48516  82 Team Cycleworks p/b HDR
10 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413  44 Lindner Capital
11 Matthew Hansley   Lighthouse Point, FL 201681  49 Locos Grill & Pub
12 Geoffrey Mina   Boulder, CO 216288  24 Team Cycleworks p/b HDR
13 D Tyler Grahovec   Atlanta, GA 179499  67 Pacesetter Steel Service Cycling Team
14 Grant Potter   Parkland, FL 73508  86 Herbalife-Bike America
15 Michael Wolf (2 - Cat1)   Decatur, GA 181456  17 Clinca Union Cycling Team
16 Chad Madan   Bolingbroke, GA 53270  77 Pacesetter Steel Service Cycling Team
17 Oscar Clark   Athens, GA 221975  36 Kudzu.com U23
19 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443  85 Herbalife-Bike America
21 Jonathan Atkins (3 - Cat1)   Peachtree City, GA 2039  Blue Compatition Cycles
22 Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976  45 Lindner Capital
24 Thomas Brown   Athens, GA 191703  35 Kudzu.com U23
25 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369  41 Lindner Capital

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Burleson   Greenville, SC 187218  119 Land Rover of the Carolinas
2 Cody Johnson   Tallahassee, FL 202661  114 Cycle Science Racing Team
4 James Holmes   Roswell, GA 90002  135 Velo Voodoo/RBM
5 Benjamin Collins   Roswell, GA 175061  108 Amgen Cycling Club
6 Tom Watson   Smyrna, GA 106264  146 Iron Data
7 Bob Baxley   Atlanta, GA 215190  147 Iron Data
8 Brannon Amtower   Atlanta, GA 104923  109 Atlanta Pro Bikes
9 Ben Page   Gainesville, FL 269509  136 
10 Adam Handler   Atlanta, GA 168447  137 Cannondale/Allset Elite Cycling Team
11 Jeff Clayton   Lizella, GA 110444  130 Security Bank
12 Thomas Beasley   Boca Raton, FL 233915  131 Team Bicycle Generation/Morgan Stanley
13 Andrew Brackett   Clarkesville, GA 222951  133 UCBI Cycling Team
14 Kevin Hertzberg   Hopkins, MN 226657  107 Aaron's/L5 Flyers
15 Tony Luchetti   Mableton, GA 154699  126 RBM/VeloVoodoo
17 Eric Hollifield   Dacula, GA 217897  138 Cannondale/Allset Elite Cycling Team
18 Erik Peterson   Greenville, SC 185968  120 Land Rover of the Carolinas
19 Andrew Wetherington   Jesup, GA 230875  141 Cannondale/Allset Elite Cycling Team
20 Brandon Tai   Atlanta, GA 255071  104 Aaron's/L5 Flyers
21 Jonathan Nutting   Greenville, SC 253035  121 Land Rover of the Carolinas
22 Eric Christophersen   Lyman, SC 6876  122 Land Rover of the Carolinas
24 Nicholas Savadelis   Suwanee, GA 248676  118 Fulton Flyers/Toyota Forklift of Atlanta
25 Colby Millen   Atlanta, GA 113617  124 Peachtree Bikes

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Stowe   Cataula, GA 258337  214 Columbus Bike Racing
1 Paul McManus   Tallahassee, FL 23739  306 Atomic Race Team
2 Artur Sagat   Roswell, GA 207381  229 Reality Bikes/Camp Highland
2 Starling Bridges   Clarkesville, GA 164411  336 UCBI Cycling Team
3 Douglas Ott   Macon, GA 267754  232 Security Bank
3 Mark Carmichael   Ball Ground, GA 223857  321 Latino Cycling Team
4 Jake Andrews   Gray Ga 259171  233 Security Bank
4 Rob Kane   Decatur, GA 225582  304 Atlanta Pro Bikes
5 Michael Bowen   Dawsonville, GA 244663  230 Reality Bikes/Camp Highland
5 Chip Whitworth   Dalton, GA 265142  324 Outdoor Chattanooga/SCV
6 Nathan Sibly   Decatur, GA 32594  228 Peachtree Bikes
6 Steve Murray   Columbus, GA 204360  312 Columbus Bike Racing
7 drew slocum   Macon, GA 259254  237 Security Bank
7 Benjamin Owens   Marietta, GA 255560  314 Team Cycleworks p/b HDR
8 Brad Harman   Warrenville, SC 252264  209 Chain Reaction
8 Jeff Richards   Atlanta, GA 181439  358 Iron Data
9 Aaron Guyer   Tallahassee, FL 257518  225 Memphis Velo/Smith Nephew
9 Geoff McConnell   Panama City Beach, FL 243218  307 Atomic Race Team
10 joe waters   Ogden, UT 267821  262 Atomic Race Team
10 Michael Gordon   Dunwoody, GA 205029  334 Team Cycleworks p/b HDR
11 Robert Jordan   Monticello, GA 195298  231 Security Bank
12 Mark Babcock   Athens, GA 250228  221 Georgia Cycle Sport
12 Chett Hopkins   Winston Salem, NC 225983  319 Higher Ground
13 William Buffington   Greenville, SC 226591  223 Land Rover of the Carolinas
13 Brad Harper   Atlanta , GA 185352  317 Cycleworks pb HDR
14 Brian Lord   Covington, GA 182406  254 Cannondale/Allset Elite Cycling Team
14 Bill Shaw   Kennesaw, GA 254683  313 Team Cycleworks p/b HDR
15 Daniel Luke (1 - Cat4)   Suwanee, GA 267028  260 Iron Data
15 Jeffrey Blau   Atlanta, GA 151876  302 Aaron's/L5 Flyers
16 Curt Arey   Atlanta, GA 251868  242 Team AVX bikes
16 Jim Palmer   North Augusta, SC 232169  325 Outspokin' Augusta
17 Bartholomew DeBacker   Atlanta, GA 250068  257 Iron Data
17 Shannon Wrege   Altanta, GA 274191  335 Toyota Forklift of Atlanta
18 Joseph Burch   Alto, GA 205389  339 UCBI Cycling Team
18 Mick Chong (2 - Cat4)   Atlanta, GA 254216  203 Aaron's/L5 Flyers
19 Ronnie Hill   Macon, GA 272453  235 Security Bank
19 tony blansit   Warner Robins, GA 231516  330 Rome Velo
20 Joe Sroka (3 - Cat4)   Tallahassee Fl 256709  222 Higher Ground
20 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA 223855  322 LATINO CYCLING TEAM
21 Doug Gilfillan   Atlanta, GA 241071  342 Velo Voodoo/RBM
21 Adam Shumaker   Atlanta, GA 266809  200 Aaron's/L5 Flyers
22 William Causey   Macon, GA 272646  236 Security Bank
22 Isaac Rodriguez   Dallas, TX 178749  300 Aaron's/L5 Flyers
23 Andrew Schluck   Monticello, FL 266290  259 Atomic Race Team
23 Chad Davies   Barnesville, GA 197361  323 Max Cycling Team
24 Trey Gavin   Juliette, GA 263806  234 Security Bank
24 Alexander Schellekens   Evans, GA 275483  344 Outspokin' of Augusta
25 Matthew Martin   Alto, GA 258875  246 UCBI Cycling Team
25 Scott Vitelli (4 - Cat4)   Atlanta, GA 117499  305 Atlanta Pro Bikes

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Bishop   Lakeland, FL 217819  512 team bents central florida eurocars
2 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  506 Hub Racing
3 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  514 Team Kenda Tire
4 Dana Martin   San Anselmo, CA 258501  509 Peachtree Bikes
5 Lee Farabaugh   Atlanta, GA 226191  513 Team Kenda Tire
7 michelle scharf   Sacramento, CA 258446  508 Peachtree Bikes
8 Kelly Bownes   Birmingham, AL 242369  516 Team MedPlan/Tristar Cycling
9 Jennie May   Cumming, GA 258525  505 Camp Highland/Reality Bikes
10 Katie Reynolds   Griffin, GA 199016  515 MedPlan
11 Christi An Hansley (1 - Cat2)   Ft. Lauderdale, FL 209417  507 Locos Grill & Pub

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kira Shoemaker   Banner Elk, NC 272818  563 Peachtree Bikes
3 Bing Bunch   Atlanta, GA 243126  560 Blue Ridge Capital p/b Peachtree Bikes
4 Cat Thornton (1 - Cat4)   Chattanooga, TN 258998  567 Velo Vixens
5 Elizabeth Lee   Greenville, SC 231228  561 LandRover/BriarRose/FFCC
6 Sarah Bell (2 - Cat4)   Atlanta, GA 275799  566 UCL
7 Ginger Wade   Louisville, KY 258580  564 Team MedPlan

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpySierra NevadaShimanoOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee